Recenze teXet TM-7854: Jeden z nejlepších levných tabletů?
Jak může dopadnout tablet, který je navrhován v Rusku, vyráběn v Česku, používá čínský procesor a stojí zhruba 4 tisíce korun? Rovnou na začátek se přiznám, že překvapivě dobře, i když své chyby má. V dnešní recenzi se dozvíte, jestli o něm má smysl uvažovat, nebo se raději poohlédnout u konkurence.
V době, kdy výrobci registrují jedno jméno za druhým, aby své výrobky honosně pojmenovali, tu trefně, tu méně zdařile, se ruský teXet drží číselného značení u svých výrobků i v distribučním řetězci. To že se lépe pamatují jména, než shluk čísel v teXetu nikoho evidentně netrápí a tak se rozhodli tuto část marketingu neřešit. Co už pro změnu řeší, je místo výroby. Rusko nepatří mezi země zaslíbené v našich končinách a tak tablet, honosící se nálepkou „Manufactured for teXet, Brno, Czech Republic“ působí na české oko příjemněji, než kdyby byl smontován v Rusku, nebo bůh ví kde tam někde na východě.
Ještě než se podíváme na samotný tablet v recenzi, pojďme si shrnout, co je vlastně ten TM-7854 po hardwarové stránce zač. Předně, najdeme zde IPS displej o rozlišení 1024 x 768 pixelů a úhlopříčce 7,85 palců. Jako procesor je použit čtyřjádrový Allwinner Boxchip A31s, který využívá architekturu Cortex A7. Grafický čip je dvoujádrový PowerVR SGX544MP2, kde na každé jádro připadají 4 shader jednotky a celý tablet zastřešuje 1 GB RAM. Zadní fotoaparát má rozlišení 2 Mpx, přední 0,3 Mpx. Více si rozebereme v jednotlivých kapitolách. Jdeme na to.
Za zapůjčení tabletu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete teXet TM-7854 zakoupit.
Základní parametry: teXet TM-7854
Rozměry | 201 x 135 x 8,3 mm |
---|---|
Hmotnost | 372 g |
Displej | dotykový (multi-touch), IPS LCD, rozlišení 1024 x 768 px, úhlopříčka 7,85“ |
Procesor a paměť | čtyřjádrový 1 GHz procesor Allwinner Boxchip A31s 1 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.2.2 Jelly Bean |
Fotoaparát | 2 Mpx, bez autofocusu i blesku, nahrávání videa (960 x 720 px) |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2013 |
Obsah balení: Když se chce, tak to jde
Samsung, HTC, LG a dokonce i Sony, které mělo dříve bohaté balení. Dá se říct, že všichni velcí výrobci v současné době přešli na obchodní model „zákazníku kup si výrobek a cokoli nadstandardního nám zaplať navíc.“ Proti tomuto stylu obchodu nelze nic namítat, jedná se tu především stále o business. Pokud ale budete vlastnit málo známou značku, bude vaše šance na to, že dostanete do obchodů své příslušenství, velice malá až nulová. Pokud ho tedy přibalíte do krabice rovnou, zvýšíte svojí přidanou hodnotu a zákazník bude mít zase o další důvod navíc, si koupit váš výrobek. Kalkulace na první pohled jasná jako facka a v teXetu si toho jsou rozhodně vědomi.
Po vyjmutí tabletu z krabičky totiž ihned zarazí pouzdro, které je taktéž přibalené. Nejedná se sice o žádný extrémně kvalitní výrobek, nicméně i tenká koženka může pomoci. Pouzdro navíc chrání tablet z obou stran a přední část lze složit dozadu a vytvořit tak jednoduchý stojánek, třeba za účelem sledování filmu. V balení dále najdeme samozřejmě nabíječku, zde 2A, USB redukci na nabíjecí 2,5 mm jack, velmi jednoduché plastové sluchátka, klasický USB kabel, ze kterého lze taktéž nabíjet a OTG kabel pro připojení flash disku apod. Příslušenství tedy u konkurence nevídané a teXet zde může začít sbírat cenné body.
Design a konstrukce: Překvapení
U tabletu za 4 tisíce korun nelze očekávat prémiové zpracování. Plasty, občasné zavrzání a nepřesné lícování je víceméně standardem. Čest výjimkám. Jakmile ale teXet TM-7854 uchopíte do ruky, myšlenky se rozplynou a budete doslova donuceni prozkoumat tento tablet ze všech stran. V dané cenové kategorii budete totiž velmi těžko hledat lepší zpracování těla. To má rozměry 201 x 135 x 8,3 mm a svojí tloušťkou atakuje nejtenčí tablety na trhu.
Svojí kvalitu podtrhuje použitým materiálem, který je zde zastoupen kartáčovým a leštěným hliníkem. Klávesy ovladače hlasitosti či klávesa na probuzení tabletu jsou kovově stříbrné, tak jako kroužek okolo čočky fotoaparátu, či logo výrobce, které je vsazené do zad tabletu. Jako celek působí tělo TM-7854 velice dobře. Rozhodně hodnotněji, než drtivá většina konkurentů ve stejné cenové kategorii. Pomáhají tomu mimo jiné i takové detaily jako hvězdicové šroubky, kterými je tělo tabletu zpevněno. Na druhou stranu, hmotnost 372 gramů není málo a tablet ve své třídě patří mezi těžké.
Pokud se na tablet podíváme postupně, na přední straně najdeme kromě displeje kamerku pro videohovory, nic dalšího zde není. Při držení tabletu na výšku najdeme na spodní hraně mikrofon, levý bok zůstává prázdný, pravý nese naopak kolébku hlasitosti a hardwarovou klávesu pro návrat zpět.
Horní hrana na sobě hostí 2,5 mm zdířku pro nabíjení, mini HDMI výstup, microUSB, přes které se tablet dokáže i nabíjet, byť velmi pomalu, slot na microSD kartu a 3,5 mm výstup na sluchátka. Osazení je tedy poměrně bohaté, nicméně, slot na microSD kartu není nijak uzavřen, karta bude tedy viditelná, byť na škodu to vyloženě není.
Zadní strana obsahuje čočku fotoaparátu, nápis teXet, který je efektně leskle stříbrný oproti matným zádům a 2 výdechy reproduktorů, byť jsem přesvědčen, že pod nimi se skrývá reproduktor pouze jeden.
Po stránce designu a zpracování si teXet TM-7854 bude těžko hledat konkurenta. Tablet vypadá hodnotně, jeho tělo je pevné a taktéž materiálem se vymyká své cenové třídě.
Baterie a výdrž: Nic neobvyklého
Baterie uvnitř tabletu má kapacitu 3.900 mAh, což není příliš daleko od kapacity baterie špičkových smartphonů, natož tabletů. Na druhou stranu, procesor Boxchip A31s, který pohání tento přístroj, využívá architekturu Cortex A7, která je velmi úsporná. Při běžném používání nemá problém tablet fungovat několik dní, záleží samozřejmě na stylu používání. Baterii příliš ale nepomáhá skutečnost, že tablet nemá čidlo okolního osvětlení, nijak tedy nereaguje na přítmí v místnosti apod. a displej je stále v nastavení, které běžně používáte. Pokud budete tablet používat jako internetový terminál, můžete se těšit na výdrž několika dnů. Pokud budete občas hrát hry, nečekejte více jak dva dny, při pořádné „pařbě“ baterii unavíte po několika hodinách. Určitou nevýhodou může být pomalost nabíjení, kdy jak přes USB, tak přes speciální dobíjecí konektor, budete čekat i 4 hodiny, než se baterie naplní.
Displej a ovládání: Eso v rukávu
Jak jsem již zmínil v krátkém výpisu, displej TM-7854 má úhlopříčku 7,85 palců a disponuje rozlišením 1024 x 768 px, což jsou téměř identické hodnoty, kterými disponuje iPad mini 1. generace. Jenže obecně se ví, jak je to s displeji a tak úhlopříčka, ani rozlišení, nemusí hrát žádnou roli. Displeje levných tabletů jsou obecně tragická záležitost. A i když se na krabičce k dnes recenzovanému tabletu dočteme, že disponuje displejem s technologií IPS, přistupoval jsem k němu přesto v tomto ohledu s rezervou. Jenže. Po zapnutí na mě čekalo výborné podání barev, zcela špičkové pozorovací úhly a přiznám se bez mučení, displej pro mě svými kvalitami znamenal u tohoto tabletu menší šok. Takhle kvalitní displej nemá spousta renomovaných výrobců a pokud se oprostíme od nižšího rozlišení, nemám kvalitě zobrazení absolutně co vytknout. Je zcela příkladná. Za částku, za kterou se tablet prodává, je displej par excelence. Displej umí rozeznat 5 dotyků najednou, podporuje samozřejmě pinch-to-zoom.
Samotné ovládání tabletu se nese v duchu čistého Androidu. Veškeré ovládací prvky jsou tedy přítomné na displeji, který s nimi díky tomu dokáže rotovat dle toho, jestli tablet držíte na výšku, nebo na šířku. Osobně mi toto řešení přijde praktičtější, než pevné klávesy zakomponované do těla pod displejem, ať jsou hardwarové, nebo senzorové. V teXetu navíc přidali do spodní lišty, která jmenovitě obsahuje standardně klávesu zpět, multitaskingu a návratu na domovskou obrazovku, navíc taktéž klávesy hlasitosti. Přesto najdete tyto klávesy taktéž fyzicky na boku přístroje. To samé se dá říct o klávese zpět. Je taktéž nepochopitelně na dvou místech. Kromě již zmíněného místa v černém pruhu pod displejem, se totiž klávesa návratu o krok zpět nachází netypicky taktéž na boku zařízení. Osobně toto řešení považuji za zbytečné. Ale proti gustu… Nad displejem se nachází notifikační dioda, která svým svitem informuje o nabíjení tabletu. Nic jiného neumí a tak je její přítomnost opět zbytečná.
Uživatelské prostředí: Android 4.2.2 ve své holé čistotě
Rozhraní odpovídá Androidu, který je v teXetu použit, tedy 4.2.2 Jelly Bean. Notifikační lišta, pokud jí stáhnete v levé části, zobrazí zmeškané události, datum a čas, kdežto stažení v pravé části zobrazí rychlé volby typu jas, Wi-Fi, baterie, zámek rotace displeje. Na spodní části displeje je prostor, který umožňuje vložení až 8 vlastních zástupců. Devátý, neměnný, je vstup do menu aplikací. Na horní notifikační liště je standardně zobrazen čas, stav nabití baterie včetně procent a pomocné ikony typu upozornění, že je aktivní budík, ztlumený zvuk apod. Samozřejmě taktéž ikony veškerých notifikací, které se zobrazí po stažení, jak jsem psal výše. Ploch má uživatel k dispozici 5, jejich počet nelze měnit. Zástupce aplikací lze umístit na libovolnou z ploch v mřížce 7×5. Na jedné ploše tedy můžete mít až 35 zástupců. To je už velmi slušné. Samozřejmě sem lze umisťovat taktéž widgety.
Po vstupu do menu aplikací se zobrazí všechny aplikace bez možnosti filtru v mřížce 5×6, tedy 30 na jedné obrazovce. Buď použitím ikony v horní části, nebo pohybem doprava, se lze dostat do menu widgetů, kde jsou přehledně zobrazeny. Taktéž zde nalezneme přímý přístup do Google Play. Výrobce se nicméně nijak nesnažil a tak kromě aplikace 4KPlayer pro přehrávání videí a souborového manažeru, nenahrál do tabletu zhola nic. Pokud tedy budete chtít používat Google+, Hudba Play, Chrome a další služby Googlu, budete si muset aplikace stáhnout z Google Play. Na druhou stranu, tablet není již z výroby plný bloadwaru a uživatel tak má svobodnou volbu si vybrat, co v něm chce a co ne. Začátečníkům spartanská výbava orientaci ale spíše znepřehlední.
Nastavení tabletu se nese taktéž bez úprav, je zde tedy vertikálně rozdělená obrazovka , kdy v levé části jsou viditelné položky „bezdrátové sítě“, „zařízení“, „osobní“, „účty“ a „systém“, v pravé části následně detail jednotlivých voleb. Toto rozdělení mi přijde mnohem, mnohem přehlednější, než trend z poslední doby, kdy výrobci dávají dělící záložky na horní stranu nastavení, kde se jich vedle sebe použitelně vejde tak 3 -4 a navíc nelze na první pohled vidět jejich obsah.
Hardware a výkon: Zapněte si pásy, tohle bude hukot
Levné tablety provází špatná pověst ze tří důvodů. Mají hrozné dílenské zpracování, tragické displeje a katastrofální výkon. Bez ohledu na ostatní vlastnosti, se nyní poďme podívat na výkon. Jak jsem již předeslal na začátku recenze, tablet je osazen procesorem značky Allwinner. Jelikož jsem měl tu čest setkat se s těmito procesory v tabletech té nejnižší cenové kategorie, jímala mě hrůza, jenom jsem si přečetl nápis Allwinner. Ale tak jak by dříve obyvatel Británie nesedl do Škodovky a teď tam „naše“ značka vyhrává jednu anketu za druhou, tak stejné změny se mohou odehrát i na poli výrobců ARM procesorů. Nechci zde tvrdit, že Allwinner se z low-endového výrobce přes noc stal tahounem hi-endu. To v žádném případě. Ale nedůvěra, která ve mě byla, když jsem spouštěl tablet, potažmo testy a hry, se s každým dalším pokusem vytrácela, až zmizela úplně a musím uznat jedno. Boxchip A31s je pravděpodobně nejlepší z levných procesorů. Navíc, jeho výkon přesahuje tam, kde se donedávna vyhřívali jiné jména. Pojďme se na testy tedy podívat.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
Sony Xperia Tablet Z | 2219 b |
Google Nexus 10 | 1935 b |
Google Nexus 7 II (2013) | 1570 b |
GoClever TAB R83.2 | 1548 b |
Sony Xperia Tablet S | 1610 b |
Google Nexus 7 | 1389 b |
teXet TM-7854 | 1274 b |
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 | 1214 b |
Asus Transformer TF300 | 1205 b |
Evolveo XtraTab 7.0 QC | 1117 b |
Ainol Novo7 Crystal QC | 1026 b |
Texet TM-7043XD 8GB | 1025 b |
Zde podává tablet řekněme standardní výsledky. Jeho výkon v této disciplíně je zhruba na úrovni Tegry 3, což sice dnes není žádný trhač asfaltu, ale jako solidní základ jej vnímat můžeme.
Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.
Egypt HD | |
Google Nexus 7 II (2013) | 40 fps |
teXel TM-7854 | 18 fps |
Samsung Galaxy Note 10.1 | 15 fps |
Sony Xperia Tablet S | 10 fps |
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 | 5.2 fps |
T-Rex HD | |
Google Nexus 7 II (2013) | 16 fps |
teXet TM-7854 | 5,2 fps |
Samsung Galaxy Note 10.1 | 4.2 fps |
Sony Xperia Tablet S | 3 fps |
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 | nelze spustit |
Tady TM-7854 velmi překvapil. 18 snímků za vteřinu v méně náročném testu Egypt za sebou nechává jak Tablet Xperia S od Sony, tak Galaxy TAB 10.1 od Samsungu. V této části je výkon vyšší než mobilních telefonů HTC One mini, Galaxy S4 mini či Galaxy S4 Zoom. A to je sakra dobrý výsledek. Ten se při těžším testu, T-Rex pouze potvrzuje. TM-7854 sice renderuje pouze 5,2 snímku za vteřinu, stále ale dává lepší čísla jak Xperia T, Optimus L9 II apod. Při své ceně klobouk dolů.
Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu. Unlimited verze vynechává dopad rozlišení displeje, vertikální synchronizace a dalších aspektů pro vyobrazení výsledného čísla, bez ovlivnění vlivů mimo CPU, GPU a RAM. Jedná se tedy o výsledek vyjádřený na úrovni hardwaru, bez okolních vlivů.
Z menších tabletů jsem do tabulky zařadil jak novou generaci Nexusu 7, tak původní verzi. Jako doplnění jsem použil Note 8.0. Výsledek je poměrně překvapivý. Nová generace Nexusu 7 II je sice výkonem oproti dnes recenzovanému tabletu zcela jinde, ale nic jiného ani nešlo čekat. Co ale již překvapilo byla skutečnost, že de-facto neznačkový tablet s čínským procesorem, si dal původní Nexus, ale i nový Note 8.0 po stránce výkonu levou zadní.
Reálná zkušenost z hraní her je jednoduchá. Na tomto tabletu běží všechno co jsem zkusil bez problémů. S chutí jsem si zahrál Asphalt 8, který mimo jiné běží při nastavení HIGH zcela plynule, Riptide GP2, RE-VOLT a další 3D hry. Vše běží bez bez problémů. Skvělé.
Galerie, hudba, video a zvuk: Holý základ, ale klobouk dolů
Jak jsem předeslal u popisu prostředí, teXet se nijak neangažoval v předehrání jiných, než zcela nezbytných aplikací. V tabletu tak najdete základní prohlížeč obrázků od Googlu, který sice neoplývá nadstandardními funkcemi , to základní ale zvládá bez problémů. Jeho výhodou je i integrovaný editor, který umožní používat různé efekty jako je třeba převod snímku do černobílé fotografie, redukci červených očí či třeba ořez. Prohlížeč obrázku je svižný, ale online funkce od něj nečekejte. Co zamrzí je taktéž absence češtiny, zde se jedná jednoznačně o chybu výrobce.
Hudební přehrávač je opět toho nejjednoduššího ražení a pokud by kdokoli chtěl poslouchat hudbu, rozhodně doporučuji stáhnout oficiální Google Hudba Play z obchodu. Základní přehrávač sice umí písně třídit dle alb, interpretů apod., ale jeho možnosti nastavení jsou nulové, tak jako většinu lidí odradí strohý vzhled a zastaralé ovládání. V době, kdy je v České republice přístupný katalog hudby za pár korun, případně možnost nakupovat online přes Google účet, nemá takovýto přehrávač v přístroji co dělat. Nicméně, hudbu přehraje, křivdit bych mu nechtěl.
Videopřehrávače nalezneme v tabletu vlastně dva, byť viditelný je pouze jeden. Ten, který na první pohled uživatel neodhalí, je totiž integrovaný přímo do galerie snímků. Jeho schopnosti jsou velmi slabé a o nahrazení si říká prakticky od prvního spuštění. Výrobce tak v tomto případě naštěstí učinil již za uživatele a tak i méně znalý novopečený majitel, dokáže přehrávat videa bez větších problémů. Druhý a podstatně schopnější přehrávač je aplikace s jednoduchým názvem 4K, díky které zcela bez problémů zvládá dnes recenzovaný tablet přehrávat videa v FHD rozlišení.
Videopřehrávač mě dost překvapil, jeho schopnosti jsou totiž poměrně obsáhlé. Dokáže pracovat s více zvukovými stopami, titulky, u kterým umí měnit barvu, zpoždění, velikost fontu či systém dekódování. Taktéž lze vybírat z několika zvukových stop, tak jako používat 3D mód, pokud máte adekvátní brýle. Celkově ale musím přehrávač hlavně pochválit za velmi dobrou schopnost práce s filmovými soubory. Na tabletu totiž přehrajete prakticky vše a pokud vezmete v potaz, že TM-7854 disponuje velmi povedeným IPS displejem, lze jej na sledování filmů bez jediného zaváhání doporučit. Pouze je škoda, jako u galerie, chybějícího českého překladu.
Čím TM-7854 ale totálně exceluje je schopnost přehrávat z externího pevného disku, který připojíte pomocí OTG kabelu, absolutně jakékoli video. Absolutně. Co jsem zkusil, to jelo. S filmy o velikosti 15 či 18 GB si TM-7854 pohrával levou zadní. Vyhledávání libovolné pozice ve filmu bylo velice svižné, vše fungovalo plynule, zvuk se s videem nijak nerozcházel apod. Pokud k tomuto tabletu za pár tisíc připojíte externí pevný disk, dostanete ultimátní přehrávač filmů nejenom na cesty. Pokud totiž pomocí HDMI kabelu propojíte tablet navíc s televizí nebo monitorem, můžete si prakticky užívat libovolný film i na velké obrazovce.
Fotoaparát a kamera: Kandidát na zbytečnost roku
Kdo čte mé recenze častěji, tak ví, že u Nexusu 7 II jsem si stěžoval na kvalitu fotografií a označil jsem fotoaparát v tomto jinak skvělém tabletu za zbytečnost. Ve světle kvality snímků z TM-7854 bych měl do Asusu napsat omluvný dopis. Ne proto, že bych svůj názor změnil, ale proto, že jsem bláhově zkusil fotit s dnes recenzovaným tabletem. Takhle tragický a neschopný fotoaparát jsem už opravdu hodně dlouho neviděl.
Dovolím si zde citovat přímo výrobce na svých stránkách: „Díky fotoaparátu s rozlišením 2 Mpx lze snadno zachytit nejzajímavější okamžiky života a navždy je uložit jako fotografii. Přední kamera je navíc vhodná pro videohovory.“ Nevím kolik humoru měl ten, kdo tyto věty psal, ale pokud to myslel vážně, nevěřte tomu.
Předně, oba fotoaparáty nedisponují moc širokoúhlým objektivem. U zadního fotoaparátu je to možná více-méně jedno, ale u předního se jedná o problém. Ruku s tabletem totiž musíte dát od těla dále než je záhodno, aby se vešel celý obličej na obrazovku. Díky tomu tablet dlouho neudržíte, za chvíli se totiž jeho váha začne v natažené ruce hlásit ke slovu. Přední kamera navíc při nedostatku světla brutálně vyhlazuje a tak místo obličeje čekejte parodii na váš vzhled, navíc v hodně tmavých odstínech. Při špatném osvětlení tedy krajně nepoužitelné.
Zadní fotoaparát má jednu velkou výhodu. Relativní komplexnost. Ve své cenové kategorii umožňuje měnit expozici, vyvážení bílé barvy či třeba detekovat obličeje. Lze samozřejmě volit rozlišení snímku, do maximálních 1600 x 1200 px, či možnost měnit kvalitu výsledné fotografie. Taktéž lze aplikovat na snímek několik obrazových efektů typu Posterize či Lomo. Lze používat sériové snímání, nebo si zkusit vyfotit panorama. Možnosti se zdají dobré. Bohužel ale zadní fotoaparát trpí stejnými neduhy, jako ten přední. Tedy nepřirozeně dlouhým ohniskem, extrémně špatnou citlivostí a prach bídnou kvalitou záznamu. Je pochopitelné, že vlk se musí nažrat a koza zůstat celá, tudíž nějaký fotoaparát výrobce z marketingového hlediska do tabletu dát „musel“, k tomu napsat, jak s ním lze zachytit krásy života a zároveň šetřit kde se dalo. Ve výsledku ale skutek utekl. Fotografie trpí neostrostí, neboť fotoaparát postrádá autofokus, jsou plné šumu, pixely lítají z objektů na všechny strany, všude samý přepal apod. Zcela jednoznačně nepovedené.
Videozáznam je stejně nepoužitelný. Velmi úzký záběr doplňují trhanost videa, špatné kresby, duchy a kácející se linie při švenkování apod. Pranic nepomůže jakž takž použitelné rozlišení 960 x 720 px. Video vypadá jako kdyby se jednalo maximálně o rozlišení 320 x 240 px.
Organizační funkce, GPS: Nic pro manažery
Předně, GPS v TM-7854 nehledejte, tablet čip neobsahuje. Co se týká kalendáře, je připraven standardní Google kalendář ve svém základním provedení. Měsíční náhled tak dokáže zobrazovat různé typy událostí různě barevně odlišené, tak jako týdenní používá klasickou časovou osu, kdy najednou lze vidět rozmezí 14-ti hodin.
Kalendář je samozřejmě kompletně synchronizovaný, nicméně ze strany Googlu by si přeci jenom zasloužil o inovaci. Kalendář navíc, byť je přímo od Googlu, neumí zobrazovat úkoly a člověk aby si tak stahoval třeba výborný Business Calendar. Je to škoda, Google přesně tímto způsobem může odradit některé zákazníky.
Datové funkce a webový prohlížeč: Žádný high-end, ale funguje
Texet TM-7854 nedisponuje slotem pro SIM kartu, tudíž jeho datové funkce jsou tímto omezené. Samozřejmě najdeme uvnitř WiFi ve standardtu a/b/g/n, tak jako microUSB konektor, který umí pracovat ve standardu USB 2.0. Co nepochopitelně chybí je Bluetooth. Pokročilé technologie jako je LTE, bezdrátové nabíjení apod., musí zákazník v této ceně oželet. Jako jediná možnost propojení s počítačem se tedy jeví právě onen USB kabel. Navíc, jak jsem zmínil v kapitole o příslušenství, TM-7854 umí používat OTG kabel a výrobce nám jej navíc přibalil do krabičky. Zkoušel jsme externí 2,5″ 250 GB HDD, externí 3,5″ 1000 GB HDD i různé flash-disky a vždy bez problémů. V chudosti datové výbavy tedy tablet exceluje minimálně v tomto ohledu.
Webový prohlížeč je zastoupen klasickým WebKitem, který najdeme v každém Androidu. Práce s ním je bezproblémová, stránky se načítají plynule, nepozoroval jsem větší problémny. Při doinstalování Chrome prohlížeče se taktéž uživatel nesetká s žádným problémem, navíc ale samozřejmě získá kompletní synchronizaci napříč svými počítači a tablety, pokud na nich taktéž používá Chrome.
Zhodnocení a konkurence
Když jsem dostal do ruky tablet teXet TM-7854, nebyl jsem příliš nadšený. Značka z východu, zkompletovaná v Brně? Allwinner procesor? Jasně, IPS displej. To známe…. Haha. Tohle bude zase těžítko na papíry. Jenže. I když tablet díky své nízké ceně nemůže být ve všech ohledech dobrý, překvapivě selhává pouze v druhořadých věcech s vědomím, že ty důležité má na vysoké úrovni. Jeho vyváženost tedy pro cílové zákazníky považuji za velmi dobrou, byť každý máme jiné požadavky a ne každému tedy musí nutně sedět. Jako pozitivum bych uvedl již jednou zmiňovaný procesor. Levná značka, nízké takty, ale v procesorové části stejný výkon jako Tegra 3, v grafické části dokonce znatelně vyšší. Hlavně tato deviza katapultuje teXet TM-8754 někam jinam vůči své konkurenci. Ve stejné cenové kategorii se totiž pohybují tablety různých značek, tu zcela neznámých, jindy alespoň trochu v povědomí. K zemi je ale strhávají procesory typu Amlogic AML 8726, Rockchips RK3187 apod., které výkonově na Boxchips A31s, tedy procesor z dnešního tabletu, zdaleka nemají. IPS displej má sice průměrné rozlišení, ale jeho barevné podání a pozorovací úhly jsou jednoduše výborné. Díky slušně výkonnému procesoru, ale hlavně grafického čipu, se tak hodí teXet TM-7854 na hraní her, které zvládá bez sebemenšího zaváhání, včetně špičkových 3D titulů. Stejně bravurně se poradí s filmy, kdy k mému úžasu přehrál 18 GB FullHD MKV bez mrknutí. Záměrně jsem zkusil takovýchto filmů více. A vše fungovalo. Z tohoto pohledu nemá TM-7854 ve své cenové kategorii konkurenci.
Přesto se chybám vyhnout nemohl. Předně, je zde vyšší váha, která se blíží hranici 400 gramů, což je na 8″ tablet přeci jenom dost. Druhá věc je absolutně hrozný fotoaparát, který svojí kvalitou nemůže uspokojit předpokládám nikoho. Taktéž chybějící GPS, Bluetooth či čidlo osvětlení může v někom vyvolat pochyby. Výrobce zkrátka někde ušetřit musel. Tím ho nechci omlouvat, ale levné výrobky jsou vždy o kompromisu. Když si někdo koupí Dacii Logan, nebude předpokládám doufat, že kupuje dobré auto po všech stranách. Levné ano. A díky tomu musí počítat s kompromisy.
Ty kompromisy jsou ale u teXet TM-7854 nastaveny velmi dobře. Pokud rodiče shání levný tablet pro své dítko s myšlenkou „nic drahého nechci, stejně to brzy rozbije a má to jenom na hry“ tak přesně dnes recenzovaný kousek je pro ně ideální. Pokud někdo chce proniknout do ekosystému Androidu a nechce moc utrácet, právě si přečetl recenzi na ideální kousek. Není výborný po všech stránkách, ale jako základní vstupenku do světa Androidu je to jeden z nejlepších kousků na trhu. Kombinace nízké ceny, výborného displeje, skvělého výkonu, schopnosti přehrát jakýkoli film a dobrého zpracování je prostě lákavá a u většiny uživatelů předpokládám přebije neschopný fotoaparát a téměř chybějící konektivitu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |