Recenze Sony Xperia Z3 Tablet Compact: Šikovný jedináček
Sony vyrábí telefony ze série Z jako konfekci. Nejmenší Xperia Z3 Compact je v oděvní terminologii velikost „S“, Xperia Z Ultra by zde dostala označení „L“ a na nyní testovaný Xperia Z3 Tablet Compact by pak připadlo „XL“. Všechny tyto modely mají společný hardware, na venek se ale liší více, než by se mohlo zdát.
Nový Xperia Z3 Tablet Compact je samorost. Aby ne, Sony na poli tabletů spíše chytá nadšence, kteří neskočili na lep Samsungu nebo čínským levným výrobcům. Věřím, že i takových je dost a uvidíme se s tablety Sony častěji – zatím si malý tablet Z3 velmi živě dokážu představit v rukou mladého manažera, který na sledování zpráv potřebuje něco efektního i funkčního zároveň. Ale oblíbit si jej samozřejmě může mnohem širší záběr uživatelů.
Základní parametry: Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Rozměry | 213 x 124 x 6,4 mm |
---|---|
Hmotnost | 270 g |
Displej | LCD, úhlopříčka 8“, rozlišení 1920 x 1200 px (283 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 2,5 GHz procesor Snapdragon 801, grafika Adreno 330 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + nadstavba Sony |
Fotoaparát | 8 Mpx, bez blesku, natáčení Full HD videa, 2,2 Mpx přední kamerka |
Baterie | 4 500 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Design a konstrukce: Na jedno pěkné a upravené kopyto
Čím se bude Xperia Z3 Tablet Compact chlubit? Na prvním místě charakteristickým designem OmniBalance, který provází už pěknou dobu celou řadu Z. Je docela zajímavé sledovat, jak se jeho tvary přizpůsobují velikostem a požadavkům na tvar. Sluchátkový jack se posunul z horní strany na bok, reproduktory více než co jiného připomínají škvíry v krytu. Po obvodu je vůbec umístěno víc prvků, než je zvykem. Klasikou je vypínací tlačítko a přidružená kolébka hlasitosti, která se jistotou stisku povedla víc než u telefonu.
Tak tradiční už ale není mikrofon hned u sluchátkového konektoru a piny na připojení doku na protější straně patří mezi uplné rarity. A to nemluvím ani o krytce, která narostla do nepřehlédnutelných rozměrů. Aby ne, když se pod ní kromě microSD karty musí vejít i nanoSIM karta. Že by nový standard? Myslím, že ještě ne, použití formátu microSIM bych viděl raději.
Zbývá zmínit se o portu microUSB, který sídlí v rohu protějším ke sluchátkům. Lepší rozmístění Sony vybrat nemohlo – tablet můžete držet na výšku, jak je zamýšleno, i v jakékoli jiné poloze a žádný vyčnívající kabel nebude překážet. Můžete tak hrát obouruč nebo položit zařízení ne kteroukoli hranu a nikdy se nebudou dráty lámat a ani si nemusíte prstem skrýt už tak dobře ukrytou notifikační diodu.
Častý dotaz směruje na bytelnost a těsnění krytek samotných. Samozřejmě těžko soudit, když nám agentury nepůjčí Z3 na půl roku, ale soudím, že s kvalitou problémy nebudou. Ono kouzlo spočívá v plynulém zatlačení krytky do těla. Neucítíte tedy žádné zacvaknutí, aretovanou polohu, jen zatlačíte a gumové obroučky se zasunou do sebe. Celý mechanismus budí dojem, že i kdyby se krytka malinko pohnula, pořád zůstane norma odolnosti IP68 zachována. I tak bych raději viděl utěsněné USB, krytku by tak výrobce mohl vypustit úplně.
Nejdřív jsem si myslel, že na rozdíl od mobilu je u tabletu odolnost zbytečná. Přeci jen na používání většího displeje je potřeba vetší pohodlí, směřující spíš k provozu doma na gauči. Ale omyl, vážení.. Odolný tablet můžete držet nad hlavou, aby se vám nerozmočil účes nebo ho můžete přivázat ke klacku a poslouží jako rezervní pádlo. Pokud snad v recenzi hledáte realističtější scénáře, představte si čtení ve vaně nebo v dešti na zastávce tramvaje. Zatímco jiní úzkostlivě stírají každou kapku z displeje, vy můžete koukat na Rain mana. Certifikát IP68 snad potěší i pejskaře – vzpomeňte si, kolikrát se vám chlupatý kamarád pokusil olíznout telefon.
Mimochodem, zmínit se musím také o materiálu použitém na zadní krytu – na telefonu Xperia Z3 mi sklo vadilo a Z3 Tablet Compact jako by mě vyslyšel – použil matný, lehce broušený kov, který jen tak pro zajímavost můžete použít i jako poznámkový blok, tužkou se na něj píše krásně – a místo gumy můžete použít vodu s mýdlem. A pak že s vybitou baterií jsou tablety k ničemu.
Displej, prostředí a baterie: Adekvátní k použití
Dřívější displeje Sony neměly nijak záviděníhodné postavení hlavně kvůli barvám. Na tabletu Xperia Z3 Tablet Compact to asi neplatí – alespoň mě ani barevné podání, ani stupeň odlesků nevadily. Srovnání mám jen s podobně velkým i jemným displejem LG G Padu a ani jeden nijak výrazně nevybočuje. Přesto bych dal plusové body právě Z3 – má vyšší intenzitu jasu (při maximálním výkonu skutečně pálí do očí) i sytější barvy. Bez přímého srovnání ale rozdíly nezpozorujete. Snad jen příznivci AMOLEDů ohrnou nos.
Rozlišení 1920 x 1200 pixelů je pro mě více než dost a ani z patnácti centimetrů jsem jednotlivé body neodlišil. Maximálně tak v dešti, kdy kapky zafungovaly jako lupy. I citlivost na dotyk je v suchu příkladná. Schválně říkám v suchu, kapacitní displej na Xperii nedokáže reagovat na dotyky, pokud je mokrý. Mohl jsem sledovat, jak po skle teče kapka přes softwarové tlačítko s domečkem a přemýšlet, jestli se samo zmáčkne. Ano, zmáčklo. Moc to nezachraňuje ani režim zvýšené citlivosti pro použití v rukavicích. Sensitivita se sice posune vzhůru, ale přesnost se propadne. Tudy bohužel cesta nevede Sony.
Prostředí je jednoduché, stabilní a příjemně nevtíravé. Od provedení v telefonu se ale prakticky nic nezměnilo.
Používání tabletu je jinak jedna radost. Android na Xperia Z3 Tabletu Compact je snad tesaný do kamene – za celou dobu používání mi nespadla jediná aplikace, žádné zpomalení, žádné pochybování, jestli se systém zakousnul, nebo jen těžce pracuje. Od telefonů se operační systém Z3 prakticky nezměnil. V něčem je to dobré, v jiném už horší.
Práce na větším displeji je mnohem pohodlnější, některé aplikace ale jeho prostor neumí využít.
Z pozitiv zůstala třeba bohatá nastavení notifikační lišty – jediný přepínač, který mi snad chyběl, je pro povolení nebo zákaz immersive módu, při kterém se skryjí obě lišty. Aplikace si ho zapínají samy, typicky v galerii. Někdy to ale trošku překáží. Když už jsme u ovládacích prvků, hodila by se větší přizpůsobitelnost, jako umí třeba LG – prohodit pořadí tlačítek, změna klávesy Recents za Menu… Bohužel, Sony svou šablonu nemění. Stačilo by zmínit příliš důrazný tlak na vlastní aplikace (Walkman, TrackID, What!s New) a výčet nepříjemností je kompletní.
Bonus, nebo závaží? Jak kdy. AVG nebo vzdálený PlayStation se někomu hodit bude, význam What’s New mi ale stále uniká.
Vedle toho benefity v podobě stability a rychlosti nijak nevyčnívají, že? Žádná fíčura na chlubení, jako ovladač televize. Snad jen ty miniaplikace mají podobné pozlátko, minimálně do doby, než zjistíte, že spoustu aplikací umí „plavat“ nad jiným obsahem i bez integrace do systému. Teoreticky by mohlo ohromit propojení s konzolí PlayStation, žel, jestli Ježíšek nenadělí, nemohu hodnotit.
Věřím ale, že výkon by i na podobné hrátky vrchovatě stačil. Snapdragon 801 je zkrátka potvora výkonná – 2,5 GHz nemá ani můj notebook, natož aby disponoval čtyřmi jádry. Samozřejmě se takto čipy porovnávat nedají, ale nedivil bych se, kdyby použitý Qualcomm dýchal Core 2 Duu od Intelu na záda. Na 3 GB RAMku jsme už u Sony zvyklí, překvapilo mě ale 32 GB úložiště (obsazeno je „jen“ 7 GB), kterým se Tablet Compact bez LTE rovnat nemůže. Pokud chcete, můžete doplnit i microSD kartu, nebo připojit flash klíčenku do USB a skladovat tak v mobilní podobě celého Červeného trpaslíka, který navzdory jménu není malý ani trochu. A jako zajímavost na závěr – víte, na čem píšu tuto recenzi? Právě na testovaném tabletu s klávesnicí od PC připojenou přes USB OTG.
Baterie na jeden den stačí, ale maratonec ze Z3 Tabletu Compact není. Protekce vlastních sluchátek bije do očí.
Vzhledem k tomu, že do 6,4 mm tenkého těla se vešla 4 500 mAh baterie, je na místě dotaz na výdrž. Během recenzování jsem získal zkušenost, že první cca měsíc telefony vydrží překvapivě dlouho, postupně se ale přiblíží přibližně ke dvěma třetinám z počátečních dojmů. V čerstvém stavu bych dobu provozu tabletu shrnul jako lehce nadprůměrnou – nemáte sice k dispozici celý den neomezeného používání, zároveň se ale budete muset trošku snažit, aby si večer Z3 řekla o nabíječku. Bojím se ale, že po dvou, třech měsících budete průměrný den končit se 40% rezervou. Dlužno ovšem dodat, že po dobu recenze mi Xperia Z3 Tablet Compact zastupovala telefon a Nexus jsem z kapsy vytahoval jen kvůli telefonování.
Fotoaparát: Čistě pro úplnost
Tablet si kvůli foťáku asi pořizovat nebudete. Proto jeho existenci zdůvodňuji spíše společenskou povinností. Má 8 Mpx snímač a velmi brzy se při současném počasí začne projevovat šum. Možná v létě by se z optiky dalo vytáhnout víc, podzim ale Z3 nesvědčí.
Přesto je kamera obalena stejnou aplikací, jako v telefonu – nebudete tak ochuzeni ani o HDR, ani o precizní manuální nastavení ISO či teploty barev. Stejně tak můžete do snímků pozvat i muchomůrky s dinosaury a vytvořit tak neuvěřitelnou fotomontáž. Doslova a do písmene.
Snímky pořízené s tabletem
Konektivita: Lepší, než u většiny telefonů
Mnohem zábavnější je věnovat se organizačním a multimediálním funkcím. Hodně mě překvapil e-mailový klient. Ne, že by nabídnul funkce jako Inbox, ale je skoro nemožné ho nastavit špatně. V práci používáme Exchange, který je nutno konfigurovat ručně – jméno serveru, zabezpečení, přihlašovací jméno, heslo atd. Na Tabletu Compact však poprvé stačilo zadat emailovou adresu a heslo.
Zajímavá je i klávesnice. Na její ovládání jsem si už zvyknul a musím respektovat, že čmárání gesty není jediná funkční možnost. Sony má bohatý slovník a zadávat slova po písmenkách jsem musel jen sporadicky. Rozhodně vyzkoušejte na pár minut i rozdělení klávesnice. Přilepí se ke spodním rohům a vy máte všechna písmena v dosahu palců. Vyžaduje to ale zvyk, při tréninku se asi budete pokoušet dosáhnout pravým palcem na G a levým na H a neuspějete.
Zajímavou aplikací v základní výbavě je Kontrola Wi-Fi, malá utilita, která vykolíkuje připojení až k testovacímu serveru a vy zjistíte, jaké vlivy mohou do kvality zasáhnout. Pro uživatele samotného má význam minimální, ale až bude majitel volat na podporu, která se bude ptát na DNC, DHCP a WPA2 PSK, může hned nadiktovat údaje z Kontroly Wi-Fi a nechat helpdesk, ať tyto údaje zpracuje a poradí.
Byznysové vychytávky se do reklamních letáků nehodí, ale v praxi potěší o to víc.
Z oblasti připojení tabletu nic nechybí, maximální rychlost je dána jen pokrytím LTE technologií. Vše nasvědčuje tomu, že by Z3 Tablet Compact měl být schopen i klasického volání. Na internetu jsem objevil i video se záznamem, jak dialer na zařízení pracuje. Bohužel jsem ale aplikaci s podobnou funkcí nenašel.
Závěr, zhodnocení: Jediný běžec na dráze
Líbí se mi originalita, s jakou Sony přistupuje k tabletům. Odolnost se stala jejich poznávacím znamením a čekám, že se bude dostávat i do čím dál levnějších telefonů a celá značka si na tom postaví své jméno.
Z3 Tablet Compact není revoluční zařízení a ani o to nesiluje. Za jeho zrodem stála spíše pečlivá analýza zákazníků. Čekají v tabletu 20 Mpx foťák? Těžko, proto se na rozlišení šetřilo. Chtějí být neustále online? Pravděpodobně ano. Proto je tablet nacpaný bezdrátovými technologiemi a kdo by měl Xperii jen do zálohy, vybere si model bez slotu na SIM kartu.
Podpořte to jedním z nejvýkonnějších procesorů, dostatkem paměti s perfektní optimalizací a máte výborný nástroj. Jen nevím, zda pracovní, nicméně to už závisí na popisu vaší pozice.
Koho se snaží malý Z3 Tablet pokořit? Srovnával bych se zmíněným G Padem od LG. Jeho hardware zatím nestačil významněji zestárnout, zato jeho cena dost. Dokonce může rovněž nabídnout variantu s mobilním internetem. Pokud ale hledáte ve stejné cenové kategorii, rázem se menu protáhne.
Přibudou tablety s procesorem Intel Atom, jako je Lenovo Yoga nebo Asus MeMO Pad 8. Zajímavou konkurencí by mohl být i Shield od Nvidie, pokud svá data svěříte čipsetu Tegra K1. A Samsung? Ten vás zkusí ulovit modelem Galaxy Tab Pro 8.4 nebo Active.
Posledně zmiňovaný je jediný potápěč ve výběru, s cenou o 500 Kč vyšší ale nabídne podstatně nižší výkon a dle mého názoru se nevyplatí. Mohu tedy tvrdit, že Sony Xperia Z3 Tablet Compact je nejlepší voděodolný tablet střední velikosti s 3G modemem. Jen mi nezabráníte se ušklíbnout, že v závodu s jedním startujícím je o vítězi rozhodnuto předem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |