Recenze Sony Xperia Z1: zpátky do ringu

Luboš Srb

To nejlepší od Sony v roce 2013 – tak by se dala popsat nová Xperia Z1, která využívá konceptu vlajkové lodi Xperia Z a snaží se odstranit vše, co bylo předchůdci vytýkáno. Povedlo se?

V zemi vycházejícího slunce si řekli, že dotáhnou vše do zdárného konce a přinesou dokonalý produkt postavený na přelomové Xperii Z. Nová Xperia Z1 má nejen dobrého učitele (Xperii Z), ale také časovou výhodu – výrobce mohl použít konečně dostupný výkonnější procesor a v dalších ohledech napravit chyby, kterých se u předchůdce dopustil.

Na první pohled lze u nové Xperie Z1 očekávat nejvýraznější posun právě v oblasti výkonu – novinkou je použití výkonného čtyřjádrového 2,26 GHz procesoru Snapdragon 800, a dále pak po stránce fotoaparátu, který disponuje vyšším 20,7 Mpx rozlišením a novými technologiemi, a Sony zapracovalo také na displeji. Změn je však u nové Xperie Z1 více, pojďme se tedy na všechny postupně podívat v jednotlivých částech recenze.

Tip: Přečtěte si také naší podrobnou recenzi na Xperii Z a podrobnou recenzi Xperie Z Ultra.

Základní parametry – Sony Xperia Z1

Rozměry144 x 74 x 8,5 mm
Hmotnost170 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT s technologií Triluminos, X-Reality engine, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 441 ppi, úhlopříčka 5“
Procesor a paměťčtyřjádrový 2,26 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Timescape
Fotoaparát20,7 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel
Cena a dostupnost?, říjen 2013

Porovnání: Xperia Z vs Xperia Z1 vs Xperia Z Ultra

Xperia ZXperia Z1Xperia Z Ultra
Rozměry139 x 71 x 7,9 mm144 x 74 x 8,5 mm179 x 92 x 6,5 mm
Hmotnost146 g170 g212 g
DisplejTFT (Sony Mobile BRAVIA Engine 2)
5″ Full HD
TFT (Triluminos + X-Reality engine)
5″ Full HD
TFT (Triluminos + X-Reality engine)
6,4″ Full HD
Procesor4x 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon S4 Pro4x 2,26 GHz, Qualcomm Snapdragon 8004x 2,26 GHz, Qualcomm Snapdragon 800
GrafikaAdreno 320Adreno 330Adreno 330
Paměť RAM2 GB RAM2 GB RAM2 GB RAM
Paměť16 GB vnitřní
+microSD (až 64 GB)
16 GB vnitřní
+microSD (až 64 GB)
16 GB vnitřní
+microSD (až 64 GB)
Fotoaparát13 Mpx20,7 Mpx8 Mpx
BaterieLi-Pol 2330 mAhLi-Ion 3000 mAhLi-Ion 3050 mAh

Obsah balení: bez sluchátek?

Výrobce dodává své letošní nejcennější zboží v naprosto stejné krabičce, jako kterýkoliv jiný současný model značky Xperia. Je škoda, že se Sony nerozhodlo balení něčím obzvláštnit. Ba naopak, v našem (nutno dodat, že zatím neprodejném balení) totiž chybí jakákoliv sluchátka. Uvidíme, zdali se to do prodejní varianty ještě změní. Byla by to škoda, přeci jen uživatelé si kupují jeden z nejdražších smartphonů na trhu a cena za přibalení sluchátek by mi přišla jako zbytečné šetření, tedy ve srovnání s levnými modely, které jdou na dračku a kde se většinou dodávají sluchátka, která většina uživatelů stejně neužije. Naopak u dražších telefonů Sony vídáme poměrně kvalitní špuntová sluchátka, jejichž příznivcem a uživatelem jsem i já osobně.

 

Když se ale vrátím k samotnému balení, nechybí klasicky adaptér k nabíječce, který ve spojení s druhou částí v podobě USB kabelu vytvoří klasickou nabíječku. S čím pak musejí uživatelé počítat, je zhruba 1 metr dlouhý kabel, což je sice dnes naprosto běžnou záležitostí, na druhou stranu určitě bych nebyl jediný, kdo by prodloužený kabel uvítal. U balení pak ještě stojí za zmínku, že Sony narozdíl od nedávného modelu Xperia Z Ultra vynechalo dokovací stanici s magnetickým konektorem. Pokud ji tedy k Xperii Z1 budete chtít, nezbývá než si za ni připlatit a koupit k telefonu až dodatečně.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=blUhgOJXetM

Design a konstrukce: rodokmen se nezapře

Nová „zetjednička“ už na první pohled dává jasně najevo své geny, které ve své firemní hantýrce Sony označuje jako OmniBalance. Čistý jednolitý design s přímými liniemi, charakteristické výrazné vypínací tlačítko a hlavně lesk na všech stranách, tohle vše doprovází všechny vrcholové modely řady Xperia v letošním roce (Xperia Z, Xperia Tablet Z, Xperia Z Ultra a nyní Xperia Z1). Sony má svůj styl, který nikdo jiný zatím nepoužívá (samozřejmě s přihlédnutím, že již čínští výrobci něco podobného někde ve svých továrnách kutí). A tak, když se podíváte, s přehledem telefon rozeznáte od konkurence.

Co je ale nesporně důležité a hraje velkou roli, japonský výrobce v letošním roce ukazuje, že sice má úspěšný designový vzor, ale nehodlá jej kopírovat na jedno zařízení za druhým a snaží se jej spíše posouvat vpřed. Zatímco první Xperia Z, která přišla začátkem letošního roku, byla převážně z polyamidu doplněného dvojicí krycích skel na celé přední a zadní straně, novější Xperia Z1 přidává po celém obvodu luxusnější hliník. Změnou jsou i lehce zaoblené rohy pro pohodlnější držení v ruce, takže už vás telefon nebude tolik „řezat“ do dlaně.

 

Vzhledem k tomu, že Sony provedlo řadu úprav i pod kapotou, změnily se i celkové rozměry a hmotnost telefonu. Původní Xperia Z měla ještě snesitelných 139 x 71 x 7,9 milimetrů a hmotnost 146 gramů. Nová Xperia Z1 narostla po všech směrech na celkových 144 x 74 x 8,5 milimetrů a hmotnost pak přesných 170 gramů. Telefon se tak drží v rukou o něco hůře a chce to čas, aby si uživatel na větší rozměry zvykl. Bez tzv. přehmatávání se v žádném případě u Xperie Z1 neobejdete. Zůstávají jen barevná provedení: černé, bílé a fialové. Další varianty zřejmě jen tak u vlajkových lodí Sony neuvidíme.

 

Snímač otisků prstů má nejen nový iPhone 5S, i díky Xperii Z1 byste dokázali rozeznat různé vzory otisků

Celkové zpracování „zetjedničky“ je na velmi dobré úrovni, materiály jsou hodnotné a zajisté tak i působí, jedinou výtknu bych našel k místečku mezi krycími skly přední i zadní strany a přechodu na boční části krytů, kde se usazují menší částečky prachu a nedají se vždy jednoduše setřít. A o čem pak nemá smysl snad ani mluvit, je vítezství telefonu v disciplíně zvané „kdo zachytí nejvyšší počet otisků“. Zatímco na přední straně otisky prstů při zapnutí dotykového displeje „zmizí“, na zadní straně pomůže jedině hadřík.

 

Na čelní i zadní straně dokonale ulpívají otisky prstů, které pod určitým úhlem rozhodně nepřehlédnete

A možná si tuto vlastnost telefonu u Sony uvědomili a proto Xperii Z1 po vzoru předchůdce přidali do vínku zvýšenou odolnost (IP58). Máte špinavý telefon? Hoďte jej na chvíli do vody, opláchněte a je jako nový. Ano, i tak se dá dělat marketing. Ale pozor, Xperia Z1 vydrží maximálně 1 a půl metru pod vodou po dobu až půl hodiny (o trochu více, než původní Xperia Z, která má max. 1 metr po dobu až 30 min). Víc výrobce negarantuje, stejně jako nedoporučuje potopení do slané vody a jiných kapalin. A pamatujte, že ani pivo. Pokud budete chtít tuto výbornou vlastnost telefonu ukázat v hospodě, kupte si rovnou i čistou vodu. I za cenu toho, že vás většinou vyjde dráž než pivo, se to k vaší úspěšné prezentaci vyplatí.

 

Co ještě zbývá dopředstavit, jsou jednotlivé části a prvky na telefonu. Přední strana Xperie Z1 vypadá na první pohled poměrně prázdně až na velký dotykový displej, pravdou ale je, že nad displejem najdeme 2 Mpx kamerku pro videohovory a pořizování autoportrétů, senzor jasu, senzor vzdálenosti a uprostřed nad logem Sony nechybí ani důmyslně do části s reproduktorem zakomponovaná barevná indikační LED dioda, která rozhodně informuje majitele Xperie Z1 o zmeškaných událostech pravidelným (bílým) blikáním lépe, než v případě Xperie Z. A platí, že svítí odpovídajícím barevným tónem i během nabíjení (zeleně – nabito, žlutě – nabíjení, červeně – téměř vybito). To je z čelní strany vše, pod displejem nic nenajdeme, ovládací tlačítka jsou součástí dotykového displeje.


Barevná LED dioda v místě s reproduktorem nad displejem a její červené, žluté a zelené podání

Na pravém boku nalezneme pod těsnící krytkou schovaný slot pro microSIM kartu, charakteristické stříbrné vypínací kulaté tlačítko (umístěné dle mého na celkem dobré pozici pro praváka, pro leváka již nikoliv), klávesy pro redukci hlasitosti (taktéž jsou během hovoru lépe dostupné, když držíte telefon v jedné ruce, než klávesy v horní části – ať už levého či pravého boku), mechanickou spoušť fotoaparátu a napřesroh pravého boku a spodní strany pak i otvor pro uchycení poutka. V dnešní době už mi to však přijde poněkud archaické. Nosit 5“ smartphone s hmotnosti 170 gramů na krku? Vážně?

 

Levý bok také nepřišel zkrátka. Nechybí slot na microSD kartu a port na microUSB, obojí patřičně kryté, aby telefon přežil potopení pod vodu. Ve středu levé strany je pak po vzoru prvního phabletu výrobce, modelu Xperia Z Ultra, umístěn magnetický konektor s dvojicí pinů po stranách. Také Xperii Z1 tak můžete po dokoupení příšlušenství v podobě speciální dokovací stanice postavit do stojánku a nechat jednoduše nabíjet ze zásuvky (nabíjení ani synchronizace nefunguje po připojení k PC). Musím zde ale opět zmínit, že prodejní balení pro ČR ještě není známé, takže třeba se nakonec výrobce rozhodne dokovací stanici po vzoru Xperie Z Ultra dodávat rovnou spolu s telefonem. Uvidíme.

 

Na spodní straně je od japonského Sony připravena habaďůra. Na první pohled to vypadá, že převážnou část zde zaujímá reproduktor, jenže ve skutečnosti mřížka kryje reproduktor jen v menší části po pravé straně mřížky. Na levé části pak je ukrytý mikrofon. Horní strana obnáší jen představení 3,5 mm konektoru Jack pro připojení sluchátek a co je zde zajímavé, že tento port jako jediný není krytý, achillovou patou však není. Voda ani prach ani tudy do Xperie Z1 nevnikne, tedy neměla by.

 

Zadní strana se také nese v duchu jednoduchosti, v horní části najdeme objektiv 20,7 Mpx fotoaparátu s nápisem o nové marketingové technologii „G“ spolu s čísly o velikosti objektivu a maximálním rozlišení, nechybí pak ani single LED blesk. Pro používání technologie NFC se hodí logo zmíněné technologie, se kterou se dá telefon spárovat s různým příslušenstvím či s jinými telefony. A výrobce zde nepozapomněl ani na své logo Sony a značku Xperia.

 

Baterie a výdrž: bez překvapení

V útrobách Xperie Z1 se schovává nevyjímatelná Li-Ion baterie s kapacitou velmi slušných 3.000 mAh, což je o téměř 700 mAh více než v případě původního modelu Xperia Z (ten má 2.330 mAh). Bude výdrž také tak výrazným pokrokem? Uvidíme. Ještě pro srovnání je důležité, že má Xperia Z1 zhruba stejně velkou kapacitu baterie jako 6,4“ phablet Xperia Z Ultra. Dosáhne tak lepší výdrže, než tento stájový model?

Při mém běžném používání jsem telefon nabíjel zhruba během druhého dne. Zlepšení tedy oproti předchozí Xperii Z není moc výrazné. Stále není problém v případě vyšší zátěže telefon vybít i za jeden jediný den, a třeba i necelý. Sony se zde snaží pomocí speciálním režimem Stamina, který má prodloužit výdrž baterie díky například vypnutí Wi-Fi při vypnutí displeje telefonu apod. Jisté prodloužení jsem zaznamenal, ale pokud stejně člověk telefon používá naplno, ušetření díky na chvíli vypnuté Wi-Fi není takové.

 
 

Barevná LED dioda v místě s reproduktorem nad displejem a její červené, žluté a zelené podání

Následné nabití Xperie Z1 z plně vybitého stavu, tedy z 0 %, na plných 100 % proběhne s přiloženou nabíječkou (output 1,5A a 5.0V) za zhruba 3 hod 30 minut. To už je poměrně dlouhá doba a je tedy lepší počítat, že „zetjedničku“ nedobijeme na počkání. Nabíjení je možné samozřejmě jednak z klasické nabíječky, tak i po připojení k počítači. Xperia Z1 signalizuje stav nabíjení pomocí LED diody a její trojice základních barev (zelená, žlutá a červená). Pro zmeškané události pak slouží barva bílá.

Displej a ovládání: stále to není ono

Nadpis této kapitoly sráží veškeré předčasné naděje. Sony sice použilo novější technologii a vynasnažilo se, jak jen to šlo, ovšem očividné základní limity technologie TFT jsou stále znát. Displej nedokáže zdaleka tak dobře podat černou barvu jako AMOLED displeje, lepší jsou jak Super Clear LCD displeje, tak i dokonce IPS. A zatímco by se očekávalo, že když vylepšený displej Sony nedokáže předčít ostatní v jednom směru, zvládne to ve směru jiném. Jenže TFT u Xperie Z1 zaostává i čitelností na přímé slunečním světle a celkovým podáním barev, které celkově nejsou tak věrohodné a nejsou ani tak vysoce kontrastní, což se někomu líbí.

Co displeji Xperie Z1 nemohu upřít, je při přímém srovnání menší zlepšení oproti předchozímu modelu Xperia Z. Bez přímého srovnání ale nečekejte zázraky, a vlastně je tedy nečekejte ani při srovnání přímém. Nové technologie jako Triluminos či X-Reality Engine zkrátka nemají takový vliv na celkovou výslednou kvalitu displeje. Velmi pěkné je ovšem opět vysoké Full HD rozlišení (1920 x 1080 px), které dosahuje na úhlopříčce 5“ hodně vysoké jemnosti 441 ppi. Při sledování displeje uvnitř místnosti a obecně tam, kde není třeba, aby jas vylétl na maximum, vypadá takové sledování Full HD videa úžasně. Zejména to platí u přednahrátého prezentačního videa. Stejný pocit, ne-li lepší, však bude dnes i u konkurence s jejími Full HD přístroji.

Vzhledem k podobnostem Xperie Z1 s phabletem Xperia Z Ultra jsem hned při prvním seznámení s telefonem zkoušel, zda bude podobně jako jeho kolega reagovat na obyčejnou tužku, což je zatím unikát přerostlé Z Ultra. Sony však do novějšího modelu toto vlastnost nepřidalo. Zřejmě z toho důvodu, aby to byla přednost jen jedné jediné aktuální Xperie. Nebo výrobce pochopil, co jsem mu v recenzi Xperie Z Ultra vytýkal, že je lepším řešením použít speciální stylus. Uvidíme ale opět až časem, každopádně Xperia Z1 spoléhá na běžný způsob ovládání a není přístrojem pro zápis poznámek a kreslení jako větší phablety.

Dotykový displej je krytý temperovaným sklem, které má podle slov japonského výrobce odrážet, co se děje právě kolem vás – a to se mu tedy celkem daří, jestli odrazem okolního světa je špína na každém rohu (neboť na displeji prakticky téměř vždy spatříte nespočet otisků prstů a na odraz obrazu už moc očí nenatáhnete). Výrobce nikde ve svých materiálech neuvádí, zda je ochranné sklo typu Gorilla Glass či Dragon Trail. Víme jen, že má být odolnějšího typu než běžná „neznačková“ krycí skla. Jak jsem se ovšem po prvním týdnu testování přesvědčil, pod určitým úhlem jsou již na displeji vidět oděrky a menší škrábance, takže ve finále je jedno, o jakou technologii jde. Doporučuji popřemýšlet o krycí fólii.

Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba od Sony

Xperia Z1 se po stránce softwaru a operačního systému de facto ničím neliší od phabletu Xperia Z Ultra. Jedná se o tentýž Android 4.2.2 Jelly Bean s grafickou nadstavbou od Sony, která telefonu přidává nějaké ty funkce navrh. Změn není oproti čistému Androidu tolik, jako třeba u Samsungu, ale pro běžné používání je většina z nich poměrně běžně použitelných.

 
 

Odemykací obrazovka nabízí díky verzi Androidu několik obrazovek hned na zamknuté obrazovce, na kterou si můžeme umístit různé widgety a rychle je tak obsluhovat bez nutnosti nejprve telefon odemykat. Samotné odemknutí se pak provede swipe gestem ve stylu posunutí prstu po obrazovce ve vertikálním směru. Základních obrazovek s widgety můžeme mít opět 1 až 7, záleží, kolik kdo potřebuje. A nechybí ani klasické menu s možností řazení aplikací dle různých kritérií.

 
 

Funkcí, kterou mají nové Xperie navíc oproti konkurenčním telefonům, jsou tzv. miniaplikace. Ty se objeví v popředí obrazovky a je možné u nich nastavit libovolnou velikost, případně si je schovat do pravé či spodní hrany. Aktuálně jich je v telefonu 9 předinstalovaných a další zhruba stovka je pak ke stažení z obchodu Google Play. V praxi jsem se přesvědčil, že skutečně přináší uživateli přidanou hodnotu, kor na smartphonu s větším displejem, jako je Xperia Z1.

 
 

Co se také povedlo a není žádnou novinkou, je lišta s rychlými přepínači na rozbalovacím notifikačním centru (můžeme si je všechny zvolit, včetně požadovaného pozice na liště). V základní podobě pojme 5 zástupců, můžete si však v nastavení přidat ještě dalších 5 a mít tak 10 zástupců ve dvou řadách. Ještě kdyby bylo možné rovnou pomocí posuvníku v notifikačním centru nastavovat jas displeje a byla by maximální spokojenost jako u některých konkurenčních smartphonů, zmínkou například Samsung Galaxy S4 či LG G2.

 
 

Prostředí jako takové nepřináší oproti Xperii Z Ultra nic navíc a ani oproti poslední aktualizaci pro dosavadní Xperii Z nemá nová Xperia Z1 žádné klíčové funkce navíc. Nebál bych se ale, že stejně jako v případě modelu Z výrobce v dalších aktualizacích přijde s něčím novým. Pokud budou aktualizace chodit včas a nebude se opakovat situace z let minulých, mohou být uživatelé skutečně v příštích měsících s novou Xperií Z1 spokojení.

 
 

Telefonování a zprávy: vše propojené

Ať už si chcete vybrat některý z vašich kontaktů z telefonního seznamu nebo vytočit libovolné číslo, vše se nachází v jedné a té samé aplikaci. Procházení mezi jednotlivými záložkami pak je možné jednoduchým swipováním do stran. Z telefonního seznamu přejdeme do režimu pro vytáčení a zjištění výpisu posledních hovorů, dále pak nás čekají oblíbené kontakty a skupiny kontaktů.

 
 

Uživatel si může ke kontaktu nastavit základní informace, ale i řadu dalších údajů. Tedy nic nového, a to doslova. Ke kontaktu není problém přidat obrázek, tón vyzvánění, adresu, poznámky, přezdívku, webové stránky, událost a další údaje. Součástí telefonu jsou pak i základní vyzváněcí profily, které jsou postavené na samotné funkčnosti Androidu, nekonají se tedy pokročilé vyzváněcí profily jako v případě třeba výrobce Huawei.

 

Co se ale naopak povedlo, je velmi kvalitní čistota hlasu během hovoru. A v nastavení se pak dá nastavit i poměrně zajímavá funkce pro zpomalení řeči. Nestíháte, když vám manželka narychlo vypráví své zážitky? Aktivujte si tuto funkci a budete jí lépe rozumět, zpomalí se řeč druhé strany hovoru. Při přímém srovnání však zpomalení není tak výrazné, poznal jsem, že bylo druhé straně představující rychle mluvící manželku lépe rozumět, ale rozdíl nebyl tak velký, jako když jsem poté funkci vypnul.

 
 

Xperia Z1 má stejně pokročilou klávesnici a její možnosti jako phablet Xperia Z Ultra. A jelikož jsem ji chválil již u zmíněného otestovaného phabletu, nemohu poslat ódu na radost také nyní. Sony dává na výběr, zda budete chtít klasickou alfanumerickou klávesnici s prediktivním zadáváním pomocí slovníku T9 či plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na výšku či na šířku displeje. Naopak nesetkáme se tentokrát s QWERTY klávesnicí pro jednoruční ovládání. Nechybí ovšem možnost hlasového zadávání textu pomocí Googlu či psaní tahem, tzv. swype.

 

V nastavení je pak možné si klávesnice a jejich rozvržení doupravit včetně grafického stylu. Osobně jsem si k plnohodnotné klávesnici přidal odkaz na smajlíky a místo světlého provedení začal používat tmavé černé provedení, které lépe koresponduje s testovanou černou verzí telefonu. Ale každý si vše může nastavit dle svého gusta. Samotné zprávy se jinak nesou v duchu klasického Androidu, tedy vše je vedeno v konverzacích s jednotlivými kontakty, nechybí odpočítávání počtu znaků u posledních 20 znaků do právě psané zprávy ani zasílání doručenek při potvrzení odeslané zprávy.

Galerie, hudba, video, GPS: větší zapojení

Xperia Z1 je vybavena doslova stejnými funkcemi jako nedávno testovaný phablet Xperia Z Ultra, nemá tedy smysl stejnou věc psát 2x. Změny opravdu oproti Xperii Z Ultra nečekejte ani kosmetické, pokud jste ale recenzi na Xperii Z Ultra nečetli, směle pokračujte touto kapitolou.

 
 

Vstupní bránou do světa hudby je u Xperie Z1 dlouhodobě populární a marketingově známý přehrávač Walkman. Poradí si s audio soubory formátů MP3, eAAC+, WMA, WAV a také kvalitnější Flac. Z funkcionality pobral hodně a je tak poplatný svému slavnému jménu. Kromě tradičního třídění skladeb dle ID3 tagů do sekcí jako jsou interpreti, alba a skladby, přináší vylepšení celkového požitku z hudby díky funkcím ClearAudio+ (automaticky optimalizuje nastavení zvuku, ale nejsou pak dostupné režimy ekvalizéru), dynamické normalizaci (minimalizuje rozdíly hlasitosti mezi skladbami a videi) a ekvalizéru s řadou přednastavených režimů, ale i volbou vlastně vytvořené dvojice režimů.

 
 

V nastavení zvuku ještě najdeme možnosti pro sluchátka – nastavení prostorového zvuku (studio, klub, koncertní sál) a čisté stereo (potlačí přeslechy mezi pravým a levým kanálem), a možnosti pro reproduktory – Clear Phase (automaticky přizpůsobí kvalitu zvuku vnitřního reproduktoru) a xLoud (vylepší hlasitost reproduktoru). Jak která funkce prakticky funguje? Chce to vyzkoušet na poslouchané hudbě.

 

Osobně jsem se jak u Xperie Z Ultra, tak i Xperie Z1, obešel bez většiny těchto funkcí, obecně postačí hlavně pokročilý ekvalizér a samotná kvalita audio výstupu. To ale nemění nic na tom, že to Sony s hudbou umí a chce se ukázat v plné parádě. Pro někoho to bude přímo zlatý důl.

 
 

Hudební oblast ještě doplňuje kvalitní FM rádio s RDS a řadou pěkných vizualizací, kterými můžeme celé prostředí přehrávače zkrášlit.

 
 

Po stránce kvalit integrovaného video přehrávače je Sony stále pozadu. Sice se v oficiálních specifikacích dočteme podporovaných video formátů DivX, Xvid, MP4, H.263, H.264 a WMV, ovšem praxe je jiná. Náš standardní redakční videosoubor ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) s kodekem H264 sice přehrál a dokonce plynule a bez zbytečného počátečního čekání na loadování, ovšem bez zvuku. Stejná situace se opakovala také u seriálu The Suits, tentokrát v HD rozlišení (1280 x 720 px) s kodekem H264 a příponou MKV. Zde pak nedokázal přehrávač rozpoznat a otevřít titulky přiložené k videu. Konkurence v podobě Samsungu a Huawei si s tímto s přehledem poradila. Uživatelé by si tak měli do Xperie Z1 raději doinstalovat některý z pokročilejších přehrávačů na Google Play, doporučuji například bezplatný MX Player (kde již telefon uvedená videa přehrál naprosto bez problémů), variant je ale více.

 

Navigaci Xperia Z1 používá v bezplatné podobě od Googlu. Nové Google Mapy umějí stejně jako jejich předchozí generace fungovat v online i offline režimu (pouze zobrazení mapových podkladů, pro jejich stažení stačí kliknout do vyhledávání a v dolní části pak vybrat tuto možnost pro stažení), pro hlasovou navigaci v plnohodnotné turn-by-turn podobě je nutné připojení na internet. Rychlost fixace GPS modulu je příkladně rychlá, při prvním spuštěním na ulici mezi domy jsem čekal jen pár vteřin. Telefon umí pracovat kromě GPS i se systémem Glonass.

 
 

Bonusové aplikace od Sony

Sony přidalo do modelu Xperia Z1 několik svých aplikací a naštěstí se tentokrát vyvarovalo toho doinstalovat další cizí aplikace jako v případě Xperie Z Ultra (např. bezplatná hra Temple Run). Důležité je, že většinu aplikací může uživatel odinstalovat, aby mu nepřekážely a mít tak v telefonu poměrně čisto.

Hlasové vytáčení – jednoduché hlasové vytáčení, můžete také pomocí této funkce otevřít kalendář apod. Funguje i v češtině po stažení dodatečného jazykového balíčku.

Náčrt – aplikace pro kreslení a vytváření různých náčrtků, k dispozici jsou různé kreslící potřeby, barvy, typy pláten či sada jednoduchých ilustračních obrázků pro přidávání do vašich výtvorů.

 
 

Poznámky – aplikace zvládá jednoduchý zápis poznámek, ale pracuje i rovnou s diktafonem, takže jak si něco nahrajete třeba pomocí miniaplikace diktafonu, neděste se, že v menu nikde nenajdete aplikaci diktafon, je součástí poznámek.

Editor fotek – Xperia Z1 přináší velmi povedený editor fotek, který postačí na veškeré nutné rychlé úpravy pořízených fotek. Můžeme snímky ořezávat, měnit odstíny, vyvážení bílé, kontrast, přidávat různé barvné filtry atd.

Play Station Mobile – herní platforma, zatím na naší Xperii Z1 není dostupná.

Sociallife – aplikace pro procházení všech vašich sociálních sítí a novinek na jednom místě, stejně tak lze opačně přidávat veškeré nové události a informace na vaše sociální sítě zde na jednom místě.

 
 

Sony Select – výběr zajímavých aplikací od Sony, s odkazem ke stažení na obchodě Google Play.

Smart Connect – aplikace, která vám pomůže s připojením všech zařízení k telefonu, můžete si také nastavit různé události, které se stanou po připojení různého příslušenství (dobíjecí stanice, sluchátka, nabíječka apod.).

 
 

McAfee Security – aplikace, která má zajistit telefon před nevyžádaným nakažlivým a nebezpečným softwarem a jeho aktivitami.

TrackID – dlouhodobě známý a populární nástroj od Sony pro vyhledání a rozpoznání poslouchané hudby, dostanete informace o interpretovi, skladbě i albu.

 

Fotoaparát a kamera: 20,7 Mpx a nové techniky od Sony

Snímače od Sony dnes u svých smartphonů používá řada výrobců. Samotné Sony ale v poslední době nedokázalo kvalit zcela využít. Začátkem roku, kdy přišla Xperia Z, snímky trpěly mnoha neduhami. Bylo potřeba vše nejprve vyladit. Dnes, po více než půl roce, už by Sony mohlo mít situaci pod kontrolou a prezentovat se velmi kvalitním fotoaparátem. Tolik na úvod.

U Sony si ale řekli, že nestačí jen vyladit software ze „zetka“, což mimochodem v průběhu poslední doby pravidelně inženýři dělali a dokázali značně posunout původní nepřesvědčivou kvalitu snímků s každou uvolněnou aktualizací firmwaru o něco vpřed. Nová Xperia Z1 rovnou dostala i vylepšený hardware, konkrétně disponuje 27 mm snímačem o velikosti 1/2.3″ se světelností f/2.0 a maximálním rozlišením 20,7 Mpx. K lepšímu focení ve zhoršených světelných podmínkách bez blesku pomáhá technologie Exmor RS.

Naprostou novinkou u mobilů je pak objektiv tzv. G Lens (se zmíněnou nižší světelností) a zejména pak inteligentní systém BIONZ for mobile engine, který má eliminovat množství šumu díky lepší detekci otřesů a docílit tak ostřejších záběrů. O tom se ale teprve necháme přesvědčit. Než se dostanu k posouzení kvalit snímků, podívejme se ještě na samotné prostředí a funkce fotoaparátu.

 

Fotoaparát se dá rychle spustit přidržením spouště fotoaparátu (z odemknuté i zamčené obrazovky) a do 1,5 vteřiny naběhne prostředí a za další zhruba 1 vteřinu pořídíte první snímek, takže celkem pod 2,5 vteřiny vám stačí pro rychlé pořízení nečekané momentky. Následně máme v prostředí na výběr různé režimy. Sony vyzdvihuje svůj inteligentní režim focení, který dokáže rozpoznat různé scény a podle toho přizpůsobit nastavení fotoaparátu. Skutečnost je taková, že například dokument, krajinu či makro úspěšně rozpozná, ale v některých případech je focená scéna rozpoznána jako jiná. Přesto mi přijde pro běžné focení nejlepší fotit v tomto režimu.

 

V inteligentním režimu Xperia Z1 pořizuje 8 Mpx snímky (3840 x 2160 px). Pokud by vám to nestačilo a chtěli byste větší rozlišení, je třeba režim přepnout na manuální a zvolit si velikost rovnou 20,7 Mpx (5248 x 3936 px). Je také možné si zde změnit poměry stran (20 Mpx při 4:3, 8 Mpx při 4:3 nebo 16:9, 3 Mpx při 4:3 či 2 Mpx při 16:9), nastavit si režim ostření (jednoduchý autofocus, vícebodový autofocus, rozpoznávání tváře, zaostření dotykem či sledování objektu), fotografovat dotykem kdekoliv na obrazovce a další.

 

Dalším režimem je „časový posuv – série“, kde po stisknutí spouště telefon pořídít několik fotek za sebou (včetně doby ještě před stisknutím spouště) a vy si pak vyberete tu pravou. Nechybí režim s efekty (jako například náčrt, nostalgie, kaleidoskop a další) a panorama (ovšem je třeba rychle přejet s fotoaparátem po dané scéně a výsledek je jen v 5 Mpx, což na konkurenci nestačí). Zajímavý je také režim Info-eye (vyfotíte a následně zjistíte, co například za památku jste vlastně vyfotili).

 

Aplikace Social Live a živé sdílení vašich okamžiků rovnou s vybranými přáteli na Facebooku

Facebookové fanoušky pak jistě osloví režim Social Live, se kterým můžete živě streamovat natáčená videa v kvalitě HD 720p (rozlišení 1280 x 720 px s 30 snímky za vteřinu) vašim přátelům či konkrétním lidem přímo na jejich zeď na sociální síti Facebook. Přenos může mít maximálně 10 minut a přenáší se nejen obraz, ale i zvuk, z možností pak nechybí výměna přenášeného obrazu z hlavního fotoaparátu za přední kamerku. Vy pak na mobilu vidíte, kolik přátel vás aktuálně sleduje a také, kdo vám dává „like“ a kdo komentuje. Po ukončení videopřenosu se video uloží do telefonu.


Takhle to vypadá na webu, když živě streamujete z telefonu video pomocí Social Live

https://www.youtube.com/watch?v=3Pge3HAQ8q4

Pro někoho jiného může být taktéž netypický režim AR Effect (advanced reality), který v duchu rozšířené reality „pouští“ na displej natáčené scény například dinosaury nebo kreslené postavičky. A vy pak můžete natočit, jak jste na ulici potkali pravěkého Rexe. „Speciálním“ režimem je možnost díky zvýšené odolnosti fotit a natáčet s Xperií Z1 i pod vodou. To je zřejmě jeden z důvodů, proč má telefon mechanickou spoušť fotoaparátu. Přes dotykový kapacitní displej by to pod vodou technicky nebylo možné. Naopak na suchu se mi lépe fotilo dotykem na obrazovce, neboť stiskem spouště se vždy alespoň trochu pohne mobil v ruce a scéna se může méně nebo více rozmáznout, zejména pak při horším osvětlení, kde je třeba delší závěrky.

Sony Xperia Z1 – zkušební fotografie

 




Ukázka zoomu: 1. foto normální, 2. foto s 3x bezztrátovým zoomem, 3. foto s maximálním zoomem

 

 

 

Focení v noci, jen s pouličním osvětlením, chce to pevnou ruku, jinak se fotka mázne


Na focení dokumentů se Xperia Z1 hodí, s makrem také nemá telefon problém


.. a jedna 20,7 Mpx fotka

Během mého testování Xperie Z1 výrobce hned 2x uvolnil novější firmware, který měl vliv na focení. Je tedy docela možné, že do uvedení telefonu na trh bude výsledná kvalita snímků ještě někde jinde, než jak nyní napíšu. Za běžného osvětlení se mi zkušební fotky zdají dobře ostré, barevné podání je také v pořádku. Mezery má fotoaparát jen v případě focení světlejších scén, kde má tendence k přepalům. Příliš dobře si také neporadil s kontrastními scénami, kde je na půlce fotky výrazněji více světla a v druhé části naopak výrazně tmavěji.

Díky vysokému 20,7 Mpx rozlišení umožňuje Sony něco podobného, jako s čím přišla vloni Nokia u modelu 808 PureView. Na mysli mám bezztrátový zoom díky podstatně vyššímu rozlišení, než má konkurence. Vy můžete až 3x bezztrátově zazoomovat scénu a mobil pak z celkových 20,7 Mpx udělá výřez fotky v nižším rozlišení, které nebude jen digitálně zvětšeným místem. Z praxe ale doporučuji fotit raději celé scény a úpravy udělat až následně v počítači. O velkou 20,7 Mpx fotku totiž při zazoomování narozdíl od například Lumia 1020 přijdete, telefon neuloží obě (20 Mpx a menší vyříznutou fotku).

Sony Xperia Z1 – zkušební video

Xperia Z1 natáčí Full HD video (1920 x 1080 px) a překvapivě „jen“ při rychlosti 30 snímků za vteřinu. Telefonu by určitě více slušelo 60 fps pro viditelně plynulejší pohyby na videu, kor když už má Z1 výkonnější Snapdragon 800, pro kterého by to bylo jako smlsnutí si na zákusku. Xperia Z1 se ale chlubí něčím jiným, přináší pokročilou stabilizaci obrazu SteadyShot, který má eliminovat rozmazání obrazu zapříčeněné přirozenými otřesy ruky. Přijde mi, že stabilizace je dobrá, ale není to stále, co dokáží třeba i některé levnější kamery.


Pokud zapnete funkci SteadyShot, natáčené Full HD video bude mít menší výřez z dané scény

Při natáčení videa nechybí možnost zapnout si kontinuální autofocus (v nastavení jej však nelze vypnout a ostřit dotykem kdekoliv na obrazovce), stereo zvuk a u Sony je také zatím raritou (ostatní výrobci zatím většinou nemají) režim HDR nejen u focení, ale i u videa, což ještě nedávno snímače zvládaly. Kvalita natáčeného videa se řadí do nadprůměru, ale spíše díky Full HD rozlišení než kvůli dodatečným funkcím jako je SteadyShot či HDR.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Výhoda Xperie Z1 oproti současným konkurenčním vlajkovým lodím, jako je Galaxy S4 od Samsungu či HTC One, bude novější procesor, konkrétně jde o Qualcomm Snapdragon 800, tedy čtyřjádrový 2,26 GHz procesor s grafikou Adreno 330 a operanční pamětí 2 GB RAM. Pro úplnost hardwarových parametrů ještě zmíním vnitřní paměť o velikosti 16 GB s možností rozšíření pomocí paměťových karet microSD až o 64 GB. Jak dopadne vylepšené „zetko“ nejen v porovnání s konkurenčními zařízeními jiných značek, ale třeba také vedle phabletu Xperia Z Ultra, který má tentýž čipset složený z téhož procesoru a grafiky?

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Xperii Z1 těsně uniklo první místo, které zde aktuálně uhájil phablet Xperia Z Ultra. I když asi výrobce může mrzet, že vlajková loď není ze všech zařízeních Sony v tomto směru nejvýkonnější, nemá se za co stydět, když stojí po boku svého stájového kolegy. Na práci s webem je model Z1 více než vhodný, když patří na vrchol dosavadních zařízení. A dá se očekávat, že ještě nějakou dobu jeho vysoký výkon zůstane v tomto směru velmi dostatečným.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Sony Xperia Z1 61 fps
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Sony Xperia Z1 23 fps
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Máme zde opět nového vítěze! Je jím Xperia Z1, která celkově předčila stájového kolegu Xperia Z Ultra, zatímco v testu T-Rex HD dosáhly obě zařízení stejného výsledku, u testu Egypt HD předběhla Xperia Z1 kolegu o jeden jediný snímek (1 fps). V porovnání s ostatními zařízeními je jasné, že jde o nejvýkonnější telefon a obecně zařízení, které nám zatím prošlo redakcí. Majitelé Xperie Z1 se tak rozhodně nemusejí bát, že by telefon nezvládl některé hry s těmi nejpodrobnějšími detaily. Skvělé.

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

 

V prvním testu 3D Marku (Ice Storm) dosáhla Xperia Z1 pomyslného maxima a aplikace odmítla zveřejnit výsledek, doslova uvedla: „Tento test je pro vaše zařízení příliš lehký. Zkuste těžší test Ice Storm Extreme“. A tak jsem také učinil. Jenže situace se opakovala i v případě druhého testu, akorát s tím rozdílem, že aplikace odkázala na 3. test, ve kterém pak konečně dosáhla nějakého výsledku (17513 bodů), i když pro naše standardizované měření nerelevantního. Výkon Xperie Z1 je tedy opravdu vysoký, více, než jsme vůbec čekali.

Organizační a datové funkce: téměř to nej

Jak jsem zmiňoval již u phabletu Xperia Z Ultra, a platí to také u dosavadní Xperie Z, při používání organizačních funkcí hodně pomáhají tzv. miniaplikace. Díky nim (diktafon, poznámky, kalendář, kalkulačku a další) můžete mít ty právě používané funkce rychle nadosah takřka odkudkoliv, když si miniaplikace připevníte v minimalizované podobě například na pravý kraj obrazovky. Je to velmi nápadité a funkční řešení.

 
 

Z organizačních funkcí je konkrétně k dispozici stejná sestava, jako u dřívějších modelů: kalendář, budík, kalkulačka, poznámky, stopky, časovač a diktafon (který je součástí poznámek). Nechybí výrobcem doinstalovaný prohlížeč Office dokumentů a PDF v podobě aplikace OfficeSuite (Word, Excel, PowerPoint), která dokáže soubory v bezplatné verzi otevírat, pro jejich editaci je nutné si zaplatit přímo z aplikace plnou licenci za zhruba 400 korun. Žádná funkce zde tedy nechybí.

 

Kalendář se stále nezměnil a Sony tak nemůžu pochválit za nepřehledné zobrazení v měsíčním náhledu, kde je vidět na jednotlivých dnech jen černý proužek, že v daném dnu něco mám, ale už nevím, jestli je to práce, osobní či něco jiného (přitom by stačilo proužky událostí jen barevně odlišit), v týdenním náhledu to přitom najednou možné je. Manažerům naštěstí pomůže obchod Google Play a stažení některého z pokročilejších kalendářů. Popřípadě používat jen týdenní náhled, což někomu může bohatě postačovat.

Změny nenastaly u Xperie Z1 ani v oblasti dat. Jak by také mohly, pak by zřejmě šlo spíše o změny k horšímu. Výbava telefonu je totiž v tomto ohledu hodně silná, konkrétně je k dispozici: GPRS/EDGE, 3G/HSPA+ (dual-carrier HSDPA až 42,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE (až 150 Mb/s). Pro připojení na internet se dá využít také populární Wi-Fi (se všemi dnes používanými standardy a/b/g/n/ac).

 

Pro samotné surfování na webu pak internetový prohlížeč Chrome. Sony již nadále v telefonu nepřináší alternativu v podobě WebKit prohlížeče, který byl součástí telefonů s Androidem pěkně dlouhou dobu, už jej natvrdo nahradil mobilní Chrome. Z něj plynou výhody jako například synchronizace záložek v rámci vašeho Google účtu na mobilu i na počítači, je rychlejší a přináší propracovanější ovladatelnost například v rámci více spuštěných oken. Absence WebKitu však znamená, že již do telefonu ani zpětně nedostaneme podporu Flash obsahu, takže některé stránky nebudou v takové podobě, jako na počítači a určitý obsah tedy bude na mobilu scházet. A to je celkem škoda.

 

Pro závěrečné doplnění datových funkcí, Sony opět nezapomnělo na šikovnou možnost vytváření hotspotu z telefonu, a to jak přes Wi-Fi a Bluetooth, tak USB. Tethering využívá mobilního připojení Xperie Z1 a přes danou technologii se pak připojují okolní zařízení, kterým můžete nastavit heslo. Z technologií ještě zmíním nejnovější používané a úsporné Bluetooth 4.0, dále USB 2.0 a NFC. Schází jen Infraport, který někteří výrobci začali opět používat u svých vlajkových lodí pro dálkové ovládání televizí. Toto jeho využití mi však v praxi nevyšlo jako vítězné, zejména kvůli pomalejšímu párování a následné součinnosti obou zařízení.

Závěr recenze Sony Xperia Z1

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. U Sony se drželi tohoto přísloví a do původní vlajkové lodi Xperia Z přidali nové funkce a odstranili většinu dřívějších much. Xperia Z1 tak má oproti většině konkurentů časově navrch. Je již vybavena výkonnějším procesorem Snapdragon 800 a rovnou Androidem 4.2.2 Jelly Bean. Sony se také snažilo vylepšit kvality displeje, a podařilo se, i když technologie TFT už je celkem omezující a výrobce by měl raději přejít na IPS, Super Clear LCD či popřípadě AMOLED, které v podání konkurence vypadají lépe.

Sony se povedlo výrazně posunout fotoaparát. A i když výsledky nejsou zatím úplně ideální, už během mého testování bylo vidět, že s každou aktualizací kvalita narůstá. Důležité je, pokud bude ve stejném tempu výrobce pokračovat, výsledky přijdou. A když porovnáme Xperii Z1 s dalšími fotomobily jako Lumia 1020 či S4 Zoom, Sony je jako jediné rozumně tenké a nemá velký batoh na zádech. Ale kvalitou to podle prvních fotek vypadá, že v oblasti focení zatím vyhrává Lumia 1020.

 

Xperia Z1 ale není jen fotomobil. Vyniká v jiných oblastech. Zajímavá je zejména zvýšená odolnost, která umožňuje „zetjedničce“ jako jedinému špičkovému fotomobilu (nepočítaje stájového kolegu Xperia Z) fotit nejen na suchu, ale také pod vodou. Sony se od konkurence umí odlišit. Je jen na případných zájemcích, zdali se jim dané vlastnosti a možnosti zalíbí a vyberou si nástupce jednoho z velmi populárních telefonů roku 2013.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus zvýšená odolnostPlus slabší TFT displej
Plus atraktivní designPlus video přehrávač se slabší podporou kodeků
Plus super jemný displej
Plus brutální výkon
Plus 20,7 Mpx fotoaparát
Plus solidní výdrž

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články