Recenze Sony Xperia Z Ultra: největší z největších

Sony se pouští do kategorie tabletofonů a začíná pěkně zostra. Nová Xperia Z Ultra je rovnou modelem s tím největším 6,4“ displejem, pod kapotou má pak brutální výkon. Co ale další stránky? Recenze ukáže, zda Sony vstupuje do segmentu pravou nohou.

S kategorií zařízení zvaných tabletofony, což jsou přerostlé smartphony nakombinované s tablety, se musí počítat. Velké proslavení tabletofonů zařídil jihokorejský Samsung, který přišel s inovativní řadou Galaxy Note využívající výhod stylusu S Pen a jeho bohatých funkcí. Ostatní výrobci se zatím spíše hledají. Jak se s celou situací vypořádalo japonské Sony?

Xperia Z Ultra je první zástupce tabletofonů u Sony a učitele měl hned toho nejpovolanějšího, Xperii Z. Od vlajkové lodě na poli smartphonů si novinka vzala charakteristický design, zvýšenou odolnost a nejnovější funkce nadstavby Androidu, výbavu pak opět posunula o notný kus kupředu.

Časově si ovšem mnoho slávy neužije. Ještě, než půjde Xperia Z Ultra do prodeje, už výrobce představil novou vlajkovou loď Xperia Z1, která navazuje na klasickou Xperii Z a výbavou právě testovanou Xperii Z Ultra o další notný kus předbíhá. Tabletofonní model je však (zatím) jen jeden a některé výhody zůstavají jen a jen jemu.

Tip: Sony Xperia Z1: nová vlajková loď naživo (IFA 2013)

Xperia Z Ultra disponuje 6,4“ vylepšeným Triluminos displejem s Full HD rozlišením, v těle s tloušťkou pouhých 6,5 mm aktuálně nenajdeme tenčí Full HD smartphone, a prvenství má ještě další – Full HD displej u Xperie Z Ultra je největší, nikdo jiný nepoužívá Full HD u větší úhlopříčky tabletofonů. Zajímavostí je také možnost ovládat dotykový displej i běžnou tužkou (což je u kapacitního displeje novinkou) a kreslit tak tím, na co je každý zvyklý – tužkou či pastelkou.

A tím prvenství nekončí, Xperia Z Ultra byla také představena jako první zařízení s očekávaným výkonným procesorem Snapdragon 800 od Qualcommu. Její výkon tedy předurčuje, že pokoří mety nejvyšší. Uvidíme. Pojďme se tedy na první tabletofon od Sony podrobně podívat v naší klasické recenzi.

Základní parametry – Sony Xperia Z Ultra

Rozměry 179 x 92 x 6,5 mm
Hmotnost 212 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, technologie Triluminos, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 344 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 6,4“
Procesor a paměť čtyřádrový 2,2 GHz procesor Qualcom Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systém Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Timescape UI
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka, dokovací stanice
Cena a dostupnost ?, září 2013

Konkurenční smartphony: souboj úhlopříček

Konkurenci pro Xperii Z Ultra je snadné najít. Stačí se podívat na další přerostlé tabletofony, z těch největších a nejnovějších jsou to Huawei Ascend Mate (6,1″ displej) a Samsung Galaxy Mega (6,3″ displej). Xperia Z Ultra dle přímého srovnání nabízí ještě větší 6,4″ displej.

Základní porovnání: Ascend Mate vs Galaxy Mega vs Xperia Z Ultra

Ascend Mate Galaxy Mega Xperia Z Ultra
Rozměry 164 x 86 x 9,9 mm 168 x 88 x 8 mm 179 x 92 x 6,5 mm
Hmotnost 198 g 199 g 212 g
Displej IPS+, jemnost 241 ppi
HD (1280 x 720 px)
PLS, jemnost 233 ppi
HD (1280 x 720 px)
TFT Triluminos, 344 ppi
Full HD (1920 x 1080 px)
Procesor 4x 1,5 GHz, Huawei K3V2 2x 1,7 GHz, Qualcomm Snapdragon 400 4x 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 800
Paměť RAM 2 GB RAM 1,5 GB RAM 2 GB RAM
Paměť 8 GB vnitřní
+ microSD (až 32 GB)
8/16 GB vnitřní
+ microSD (až 64 GB)
16 GB vnitřní
+ microSD (až 64 GB)
Fotoaparát 8 Mpx fotoaparát 8 Mpx fotoaparát 8 Mpx fotoaparát
Baterie Li-Ion 4050 mAh Li-Ion 3200 mAh Li-Ion 3050 mAh

Obsah balení: Vánoce se konají

Dnešní smartphony mají v balení většinou jen nabíječku a nějaký ten návod, případně se ještě nezapomíná na sluchátka. A to je vše. Kde jsou doby, kdy Sony dodávalo k telefonům HDMI kabel, ochranné kožené pouzdro či náhradní ochrannou fólii. Jistě, dává smysl, že ne každý zákazník všechno zmíněné využije a výrobce to pak stojí jen náklady. Sony ovšem u svého prvního tabletofonu tvrdošíjně nezvolilo běžnou chudou variantu..

V krabičce najdeme kromě návodu, adaptéru k nabíječce, který spolu s datovým USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku, a špuntových sluchátek s výměnnými špunty, také malou dokovací stanici. Obsahuje magnetický konektor s dvojicí pinů, které na Xperii Z Ultra najdeme na levém boku, a díky tomu je telefon snáze přichycen do potřebné pozice ve stojánku. USB kabel ze stanice pak můžeme připojit k nabíječce pro pohodlnější dobíjení telefonu bez nutnosti odkrývat těsnící krytku na microUSB portu. Je to jednoduché a elegantní řešení. Škoda jen, že nelze stanici využít pro připojení k PC, abychom si synchronizovali obsah a také telefon dobíjeli, ani jedno v tomto spojení totiž neumí.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=h45uTBGftkQ

Design a konstrukce: v týmovém dresu

Tabletofonní Xperia Z Ultra hraje za tým Sony. A aby se poznala se svými spoluhráči, je oblečena do stejného „dresu“, který výrobce nazývá OmniBalance. Ostřejší křivky, charakteristické vypínací tlačítko, ale i lesklá zadní strana, která může v případě nouze posloužit jako zrcadlo – to jsou některé z prvků, které jsme spatřili už u první Xperie Z.

 

Xperia Z Ultra je s rozměry 179 x 92 x 6,5 mm rozhodně telefon k nepřehlédnutí. Ve společnosti i na ulici se mě několik zvídavých lidí dokonce zeptalo, co to je za pádlo. A vzhledem k tomu, že zařízení disponuje odolností dle certifikace IP58 (vyšší než u Xperie Z), nebyli daleko od pravdy. Telefon přežije ponoření až do 1,5 metrové hloubky po dobu maximálně 30 minut. I když to k tomu hodně vybízelo, Xperii Z Ultra jsem nakonec jako pádlo nevyužil. Nikdy nevíte, co kdybych vzal na jezu nějaký ten kámen..

 

Velikostně se největší z největších tabletofonů, Xperia Z Ultra, překvapivě dobře ovládá i v jedné ruce. Tedy jak které funkce. Ale díky dobrému vyvážení celého těla s hmotností 212 gramů se horní polovina zařízení nijak nepřevažuje, dá se tak na speciální klávesnici uzpůsobené pro ovládání jednou rukou překvapivě celkem dobře psát. Jistější je ovšem, stejně jako u jiných tabletofonů, zařízení držet v jedné ruce a druhou jej pak ovládat. Když tabletofon nabízí tak velký prostor pro větší a pohodlnější klávesnici, proč toho tedy nevyužít.

 

Za zpracování si u nás japonský výrobce zaslouží stejnou známku, jako u Xperie Z. Veškeré části na sebe příkladně lícují, nikde nic neskřípá a působí kvalitním dojmem. Majitelé ovšem opět budou muset překousnout extra náchylnou zadní stranu na uchycování otisků prstů. Říkali jsme to už v recenzi na Xperii Z, nedá nám to neříct i nyní. Pokud si Xperii Z Ultra koupíte, máte velmi kvalitní přístroj, se kterým si můžete otevřít moderní laboratoř na daktyloskopii. A dokonce máte na výběr, zda bude v černé, bílé či fialové barvě.

 

Vrátíme se ale nohama na zem a podíváme se, co všechno na Xperii Z Ultra najdeme. Na přední straně je to kromě přerostlého dotykového displeje v horní části 2 Mpx kamerka pro videohovory a vlastní autoportréty, dále logo Sony, reproduktor pro hovory, senzor vzdálenosti a senzor jasu a nechybí zde ani indikační LED dioda, která bílé signalizuje nové notifikace, oranžově nabíjení a zeleně pak plně nabitý stav. Pod displejem pak spatříme jen mikrofon, klávesy jsou totiž přímo součástí systému a tedy objevují se v dolní části dotykového displeje.

 

Na pravý bok lehce nad polovinu umístil výrobce vypínací tlačítko, které je tak velmi dobře dostupné pro praváky. A vedle něj pak přidal tlačítka pro ovládání hlasitosti. Během hovoru jsem je tak měl dobře dostupné a nemusel jsem si složitě dopomáhat druhou rukou. A tím ještě není pravý bok Xperie Z Ultra zdaleka představen, Sony se zde rozhodlo umístit také 3,5 mm Jack a sloty pro microSIM a microSD kartu. Dokonce je součástí slotu i plastový šuplík s informacemi o daném kusu telefonu.

 

Ptáte se, proč většinu prvků výrobce umístil na pravý bok? Protější levý bok obsahuje dvojici pinů s magnetem pro vložení a připojení do stojánku, pokud bychom tedy měli telefon v této dokovací stanici, bylo by vše na levém boku špatně dostupné. Sony přemýšlelo, umístilo zde jen microUSB konektor, který není v případě připojení do nabíjecího doku potřebný. Chytrost zvítězila.

 

Zbývající části už toho moc nepřinášejí. Na horní straně je k dispozici mikrofon pro redukci šumu a hluku během hovorů, na spodní straně pak najdeme hlavní reproduktor a přes roh pak překvapivě otvor pro uchycení poutka. Už chci vidět člověka, který si pověsí Xperii Z Ultra na krk. Možná, pokud by se chtěl vědomě oběsit. Co je také škoda, reproduktor pro multimédia je jen jeden. Uměl bych si představit, že po vložení do dokovací stanice si pustím film a zvuk na mě půjde ze stereo reproduktorů jako například u smartphonů HTC One a HTC One mini, ale i dalších.

 

Co říct k zadní straně? Jednoduchost par excellence. Kromě fotoaparátu a pár známek a log výrobce zde nic dalšího neobjevíme. Fotoaparát postrádá LED blesk, celá zadní strana je pak dokonale rovinná. Uživatele bude ještě zajímat logo pro NFC, které ukazuje umístění této technologie v horní části tabletofonu, jak jsme se ale přesvědčili, anténa NFC je zabudovaná i na dalších přilehlých místech kolem horní části zadní strany.

Baterie a výdrž: kapacita není vše

Když se podívám na tři aktuálně největší tabletofony na trhu, má Xperia Z Ultra nejnižší kapacitu baterie, konkrétně Li-Ion 3.050 mAh ve srovnání s 3.200 mAh u Samsungu Galaxy Mega 6.3 a 4.050 mAh u Huawei Ascend Mate 6.1. Co za rozdílem stojí? Zejména nižší tloušťka, pouhých 6,5 mm, takže logicky zbylo méně prostoru pro baterii. I přesto ale výsledky nejsou špatné.

S běžnou denní zátěží, kdy jsem Xperii Z Ultra používal jako telefon, ne jenom jako tablet, vydržel přístroj zhruba 2 dny. Měl jsem neustále aktivovaný režim Stamina, který například vypíná Wi-Fi, pokud vypneme displej, a i dalšími technikami šetří důležitou energii. Nastavení jasu displeje jsem nechal na automatice a nijak jsem se neomezoval. Dosažený výsledek 2 dnů je v dnešním mobilním světě velmi dobrý, na zařízení kategorie tabletofon také není špatný, není ale tak oslnivý, jako v případě Huawei Ascend Mate 6.1, který vydrží klidně i 4 dny.

Následné nabíjení je možné jednak z klasické nabíječky, tak z dodávané dokovací stanice, na což jsem si hned zvykl a rád této možnosti využíval. Škoda jen, že dobíjecí stanice nefunguje (nedobíjí, nesynchronizuje) během nabíjení přes USB k počítači. Dobíjecí stanici tedy musíme mít připojenou do běžné zásuvky. Co se týče rychlosti dobíjení, s origiální dodávanou nabíječkou (output 1,5 A a 5.0 V) jsem Xperii Z Ultra nabil z 0 % na 100 % za 3 hod 15 min, výrobce se chlubí rychlým nabíjením v prvních 30 minutách, pokud začínáme na zhruba 0 %, první část dobíjení proběhne rychle, další pak pomaleji. LED dioda nad displejem signalizuje stav nabíjení.

Displej a ovládání: parádní displej, nepromyšlené ovládání

Xperia Z Ultra se díky obřímu displeji řadí do kategorie tabletofonů a v ní svým displejem přímo vyniká. Ve srovnání s konkurencí Huawei Ascend Mate 6.1 a Samsung Galaxy Mega 6.3 má displej rovnou největší a pozadu nezůstaly ani další parametry. Sony poprvé použilo vylepšený TFT displej s technologií Triluminos pro věrné zobrazení barev a musím říct, že mi na oko přijde kvalitou dále, než předchozí generace displeje u Xperie Z. Ale platí to jen mimo přímé slunce, na venkovním slunci jeho obecně horší čitelnost zůstává a etalonem třídy se tak rozhodně zatím nestane. Co novinkou není, ale také pomáhá k lepším výsledkům zobrazovacích kvalit displeje, je technologie X-Reality, která optimalizuje barvy a kontrast v galerii obrázků a u videí. Takže pak na oko působí lepším dojmem, v prostředí ani aplikacích však tato technologie nemá žádný vliv.

Zpátky ještě k samotným parametrům, které dělají displej displejem. Jedná se tedy o typ TFT displeje s rozlišením Full HD (1920 x 1080 px), zobrazením 16 milionů barev a svítivostí 445 nitů (díky technologii OptiContrast pak toho více projde skrz veškeré vrstvy displeje a působí lepším dojmem). Jeho jemnost na úhlopříčce 6,4“ dosahuje vysoké hodnoty 344 ppi. Jde rozměrově o největší Full HD displej u smartphonu, v kategorii zmíněných konkurenčních smartphonů má i rovnou nejjemnější displej (Galaxy Mega dosahuje 233 ppi a Ascend Mate pak 241 ppi). Pro doplnění, krytý odolnějším sklem (o značce Gorilla Glass ani Dragon Trail se však výrobce nezmiňuje).

A výhody má displej Xperie Z Ultra ještě další. Jako první kapacitní displej funguje s jakoukoliv běžnou tužkou, není třeba speciálního stylusu. Z praktického hlediska tím ovšem displej trpí, nikoliv tedy tak, že by se displej ničil, ale po funkční stránce není využití obyčejné tužky příliš použitelné. Displej má sice zvýšenou citlivost, aby reagoval i na tužku, ovšem nedokáže reagovat dostatečně rychle a přesně, takže pokud nakreslíte zakřivenou čáru nebo budete psát s tužkou stejně rychle jako na papír, displej bude vynechávat.

A chybí zde také ochrana proti položení ruky, se kterou píšete, na dotykový displej, ten ihned začne reagovat i na položenou ruku a zkazí vám tak kresbu či psaný text. Jde to na vrub použité technologii. Pokud by Sony využilo stylus jako používá Samsung, mohlo by přidat volbu pro zamknutí displeje, který bude reagovat v kreslícím či psacím módu pouze a jen na daný stylus. S tužkou to technicky výrobce neudělá.

Pokud tedy uživatel chce kreslit a psát si poznámky, je mnohem lepší volbou řada Galaxy Note od Samsungu se stylusem S Pen. S Xperií Z Ultra trpí praktičnost a už v samém základu i potřebná funkčnost daného řešení. Marketingově ovšem působí možnost používat pro psaní běžnou tužku velmi silně. Snad si ale výrobce uvědomí, že tohle je slepá cesta, na kterou by mohl jedině doplatit.

Prostředí telefonu: okořeněný Android 4.2 Jelly Bean

Pokud byste čekali, že Sony pro svůj první tabletofon nějak výrazně upravilo svojí nadstavbu nad Androidem, zklamu vás. Prostředí je prakticky stejné jako u Xperie Z, jen s drobnými předělávkami, výrobce zde skutečně inovacemi a vychytávkami spíše šetřil. Použil Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean, od něhož plyne a vychází řada funkcí. Pojďme na ně.

  

Zamykací obrazovka se může skládat až s celkových 6 obrazovek s různými miniaplikacemi, výchozí zůstává obrazovka s hodinami, napravo od ní je rychlé spuštění fotoaparátu, naopak do levé strany od výchozí obrazovky si můžeme navolit zbývající až 4 miniaplikace.

  

Procházení mezi těmito plochami se provádí jednoduchým swipe gestem tažení v horizontálním směru, pokud potáhneme displejem po obrazovce ve vertikálním směru, odemkneme displej při doprovodu pěkných grafických animací a dostaneme se na úvodní plochy.

  

Na jednotlivé plochy Xperie Z Ultra (může jich být max. 7) se dá umístit celá řada zástupců aplikací a widgetů. Ve spodní liště vždy zůstává šestice věrných aplikací, které jsou k dispozici z každé plochy, prostřední sedmou ikonkou pak přejdeme do menu aplikací. V něm jsou aplikace zobrazeny v matici 5×6 ikon a můžeme si je pro větší přehlednost různě řadit a třídit do složek. Takže zatím nic, co by neznali někteří uživatelé Androidu.

  

Sony už od modelu Xperia T navíc přidává tzv. miniaplikace, které jsou k dispozici z nabídky multitaskingu, je jich 9 předinstalovaných a další zhruba 100 je aktuálně ke stažení z Google Play. Tyto miniaplikace se zobrazí v popředí všeho a můžete je tak využívat, pokud například píšete zprávu (tak si k tomu pustíte kalkulačku a vypočtete, co je dle zprávy potřeba), nebo sledujete video apod. Těchto miniaplikací můžete mít současně spuštěných i více a případě, že překáží a zbytečně zabírají místo, schováte si je posunutím do pravé či spodní hrany displeje. Je to velmi šikovné a praktické.

  

Ani miniaplikace však nezachrání výrobce před tím, že prachbídně využívá obří velikosti displeje. Prakticky v tomto směru Sony nepřináší nic navíc oproti Xperii Z, která tabletofonem není. A to není správný krok. Pokud zařízení překlopíte do režimu na šířku a půjdete do nastavení, 75 % plochy displeje je prázdné. Přitom by stačilo nabídnout zobrazení jako mají tablety a lépe tak místo využít, a nejen v nastavení systému, ale i ve zprávách, v emailech apod. Android to umí, výrobce se může „vymlouvat“ jen na sám na sebe.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Nejprve trochu o hardwaru, kterým je Xperia Z Ultra vybavena. Jedná se o první telefon na světě s očekávaným novým čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 800, taktovaným na frekvenci 2,2 GHz a doplněným grafikou Adreno 330 a operační pamětí o velikosti 2 GB RAM. Potvrdí se v našem standardizovaném testu výkonu očekávaný brutální výkon? Pokoří Xperia Z Ultra všechny dosavadní smartphony na trhu?

 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

A máme tady nového krále! Nová Xperia Z Ultra pokořila sesterskou Xperii SP, která doposud opanovala první příčku. A navíc si udělala slušný náskok v podobě zhruba 500 bodů. Rozdíly na dalších předních příčkách již nejsou tak velké. Majitelé Xperie Z Ultra si mohou být docela dost dobře jisti, že jejich telefon je a ještě nějakou dobu bude více než dostatečným zařízením pro surfování na internetu. Praktická část potvrzuje, že webový prohlížeč je velmi rychlý, svižný, plynulý a je radost s ním pracovat.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přinese podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury i vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při phybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
T-Rex HD
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps

 

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

V 3D Marku první tabletofonní Xperia také nechala konkurenci za zády. Ani výborně optimalizovaný Nexus 4 nestačil. Ve druhé části tohoto testu už rozdíly nebyly tak velké. Z výsledků ovšem plyne, že Xperia Z Ultra je aktuálně hardwarově nejsilnější a nejvhodnější zařízení pro hraní graficky náročných her, ale i například pro sledování náročnějších videí.

Po celkové stránce je výkon Xperie Z Ultra brutální. Praxe ale ukazuje, že by bylo potřeba zapracovat i na jiných věcech, nejen na neustálém navyšování výkonu, ale také na lepší optimalizaci a některých vlastnostech Androidu, který v některých oblastech začíná zařízení limitovat. Například ani přes sebevětší výkon stále není plynulé prostředí v momentě, kdy se vám začnou stahovat aktualizace z Google Play. Zařízení se zasekává a lepší počkat, než celý aktualizační proces doběhne. Konkurenční platformy iOS a Windows Phone tento neduh nemají a nepotřebovaly přitom čtyřjádrový procesor ani 2 a více GHz takt na procesoru.

Telefonování a zprávy: upoutejte pozornost

Volat s 6,4“ smartphonem není nic jednoduchého. Chce to pořádnou dávku kuráže, pak si ale můžete být zcela jisti, že se za vámi lidé budou doslova otáčet a budou se vás i na telefon vyptávat, o čemž jsem se sám za dobu testování přesvědčil. Sony si je vědomo toho, že ne každý do této extravagance půjde, a tak raději doporučuje k Xperii Z Ultra dokoupit Bluetooth headset. Jako dobrý nápad se také jeví mít na ruce chytré hodinky SmartWatch a ihned tak vidět, kdo vám volá či naopak uskutečnit výchozí hovor bez nutnosti přerostlý tabletofon vyndávat z kabelky či tašky.

  

Překvapující je kvalita hlasu při běžném volání, kdy máme telefon u ucha. Ani delší vzdálenost mezi sluchátkem a mikrofonem ve spodní části telefonu nezapříčinila horší výsledky, ba naopak. Ve srovnání byl zvuk čistší než například z iPhonu 5, a nešlo o rozdíl, který by dělala technologie HD voice. Častým hovorům z tohoto tabletofonu tak nic nestojí v cestě.

  

Kapitolou samou o sobě by klidně mohla být vylepšená klávesnice a její možnosti. Sony totiž dává na výběr, zda budete chtít klasickou alfanumerickou klávesnici s prediktivním zadáváním T9, plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na výšku či na šířku displeje, dále QWERTY klávesnici pro jednoruční ovládání či oblast pro ručně psaný a telefonem převáděný text. A nechybí ani hlasové zadávání textu pomocí Googlu.

  

V nastavení je navíc možné si klávesnice a jejich rozvržení doupravit včetně grafického stylu. Osobně jsem si k plnohodnotné klávesnici přidal další řádek napevno s čísly, odkaz na smajlíky a místo světlého provedení začal používat tmavé černé provedení, které lépe koresponduje s testovanou černou verzí Xperie Z Ultra. Ale každý si vše může nastavit dle svého gusta. Samotné zprávy se jinak nesou v duchu klasického Androidu, tedy vše je vedeno v konverzacích s jednotlivými kontakty, nechybí odpočítávání počtu znaků u posledních 20 znaků do právě psané zprávy ani zasílání doručenek při potvrzení odeslané zprávy.

Hudební a video přehrávač, GPS: Walkman poplatný svému jménu

Vstupní bránou do světa hudby je u Xperie Z Ultra dlouhodobě populární a marketingově známý přehrávač Walkman. Poradí si s audio soubory formátů MP3, eAAC+, WMA, WAV a také kvalitnější Flac. Z funkcionality pobral hodně a je tak poplatný svému slavnému jménu. Kromě tradičního třídění skladeb dle ID3 tagů do sekcí jako jsou interpreti, alba a skladby, přináší vylepšení celkového požitku z hudby díky funkcím ClearAudio+ (automaticky optimalizuje nastavení zvuku, ale nejsou pak dostupné režimy ekvalizéru), dynamické normalizaci (minimalizuje rozdíly hlasitosti mezi skladbami a videi) a ekvalizéru s řadou přednastavených režimů, ale i volbou vlastně vytvořené dvojice režimů.

  

V nastavení zvuku ještě najdeme možnosti pro sluchátka – nastavení prostorového zvuku (studio, klub, koncertní sál) a čisté stereo (potlačí přeslechy mezi pravým a levým kanálem), a možnosti pro reproduktory – Clear Phase (automaticky přizpůsobí kvalitu zvuku vnitřního reproduktoru) a xLoud (vylepší hlasitost reproduktoru). Jak která funkce prakticky funguje? Chce to vyzkoušet na poslouchané hudbě.

  

Osobně jsem se obešel bez většiny těchto funkcí, obecně postačí hlavně pokročilý ekvalizér a samotná kvalita audio výstupu. To ale nemění nic na tom, že to Sony s hudbou umí a chce se ukázat v plné parádě. Pro někoho to bude přímo zlatý důl.

  

Hudební oblast ještě doplňuje kvalitní FM rádio s RDS a řadou pěkných vizualizací, kterými můžeme celé prostředí přehrávače zkrášlit.

  

Po stránce kvalit video přehrávače je Sony stále pozadu. Sice se v oficiálních speficikacích dočteme podporovaných video formátů DivX, Xvid, MP4, H.263, H.264 a WMV, ovšem praxe je jiná. Náš standardní redakční videosoubor ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) s kodekem H264 sice přehrál a dokonce plynule a bez zbytečněho počátečního čekání na loadování, ovšem bez zvuku. Stejná situace se opakovala také u seriálu The Suits, tentokrát v HD rozlišení (1280 x 720 px) s kodekem H264 a příponou MKV. Zde pak nedokázal přehrávač rozpoznat a otevřít titulky přiložené k videu. Konkurence v podobě Samsungu a Huawei si s tímto s přehledem poradila. Uživatelé by si tak měli do Xperie Z Ultra raději doinstalovat některý z pokročilejších přehrávačů na Google Play, doporučuji například bezplatný Mobo Player, variant je ale více.

 

Navigaci Xperia Z Ultra používá v bezplatné podobě od Googlu. Nové Google Mapy umějí stejně jako jejich předchozí generace fungovat v online i offline režimu (pouze zobrazení mapových podkladů, pro jejich stažení stačí kliknout do vyhledávání a v dolní části pak vybrat tuto možnost pro stažení), pro hlasovou navigaci v plnohodnotné turn-by-turn podobě je nutné připojení na internet. Rychlost fixace GPS modulu je příkladně rychlá, při prvním spuštěním na ulici mezi domy jsem čekal jen pár vteřin.

 

Bonusové aplikace od výrobce

Sony přidalo do modelu Xperia Z Ultra několik svých aplikací, ale i aplikací cizích, které přišly výrobci docela zajímavé. Důležité je, že většinu aplikací může uživatel odinstalovat, aby mu nepřekážely, některé jako například hra Temple Run 2 však stále zůstávají a běžnou cestou je neodinstalujete.

Hlasové vytáčení – jednoduché hlasové vytáčení, můžete také pomocí této funkce otevřít kalendář apod. Funguje i v češtině po stažení dodatečného jazykového balíčku.

Náčrt – aplikace pro kreslení a vytváření různých náčrtků, k dispozici jsou různé kreslící potřeby, barvy, typy pláten či sada jednoduchých ilustračních obrázků pro přidávání do vašich výtvorů.

  

Poznámky – aplikace zvládá jednoduchý zápis poznámek, ale pracuje i rovnou s diktafonem, takže jak si něco nahrajete třeba pomocí miniaplikace diktafonu, neděste se, že v menu nikde nenajdete aplikaci diktafon, je součástí poznámek.

Editor fotek – Xperia Z Ultra přináší velmi povedený editor fotek, který postačí na veškeré nutné rychlé úpravy pořízených fotek. Můžeme snímky ořezávat, měnit odstíny, vyvážení bílé, kontrast, přidávat různé barvné filtry atd.

Play Station Mobile – herní platforma, zatím na naší Xperii Z Ultra není dostupná.

Sociallife – aplikace pro procházení všech vašich sociálních sítí a novinek na jednom místě, stejně tak lze opačně přidávat veškeré nové události a informace na vaše sociální sítě zde na jednom místě.

  

Sony Select – výběr zajímavých aplikací od Sony, s odkazem ke stažení na obchodě Google Play.

Smart Connect – aplikace, která vám pomůže s připojením všech zařízení k telefonu, můžete si také nastavit různé události, které se stanou po připojení různého příslušenství (dobíjecí stanice, sluchátka, nabíječka apod.).

  

McAfee Security – aplikace, která má zajistit telefon před nevyžádaným nakažlivým a nebezpečným softwarem a jeho aktivitami.

NeoReader – komplexní čtečka kódů (QR, Datamatrix, Aztec, UPC a EAN)

TrackID – dlouhodobě známý a populární nástroj od Sony pro vyhledání a rozpoznání poslouchané hudby, dostanete informace o interpretovi, skladbě i albu.

 

Temple Run 2 – velmi pěkná hra, kdy ovládáte běžce a musíte s ním různě přeskakovat a probíhat cestu.

 

Fotoaparát a kamera: největší zklamání

Xperia Z Ultra patří k nejdražším zařízením na trhu, s cenou atakující hranici 18 tisíc korun by tedy každý očekával nejméně srovnatelný fotoaparát s letošní Xperií Z. Parametrově sice Sony použilo snímač Exmor R pro lepší focení ve zhoršených světelných podmínkách a maximální rozlišením čipu je pak až 8 Mpx (3264 x 2448 px). Co ale naplat, když výrobce zapomněl na LED blesk.

 

Když se rovnou zaměřím na kvalitu snímků, Sony velmi zklamalo. Při focení v horších světelných podmínkách na fotkách dominuje šum, ovšem ani za běžného přívětivého slunečného počasí si fotoaparát příliš dobře neporadí a na snímcích si můžeme všimnout značných přepalů i slévání barev. Vše jsem fotil na automatiku a snažil se z foťáku dostat ovlivněním scény co nejvíce. Moc pěkné fotky přesto z Xperie Z Ultra nevzešly.

 

Výrobce jako kdyby chtěl touto výrazně zaostávající kvalitou za Xperií Z majitele Xperie Z Ultra přesvědčit ke koupi nového příslušenství v podobě přídavných objektivů. To by se pak s telefonem dělaly jinačí fotky. Ovšem kdo si k telefonu za 18 tisíc korun připlatí ještě dalších 6 nebo 12 tisíc kvůli objektivu? Zde Sony výrazně ztroskotalo.

Sony Xperia Z Ultra – zkušební fotografie

Xperia Z Ultra si dále poradí s natáčením Full HD videa, tedy v rozlišení 1920 x 1080 px. Snímkovací frekvence je dostatečných 30 fps, ovšem na základě nového výkonného procesoru Sony možného potenciálnu příliš nevyužilo. Díky Snapdragonu 800 se dá natáčet 4K video a nebo ani navýšení frekvence na 60 fps by rozhodně telefonu nedělalo problém. Příčinou je spíše zabránění kanibalizace ve vlastních řadách, výrobce zkrátka nechce, aby se Xperia Z Ultra dotáhla na Xperii Z či novou Xperii Z1.

Sony Xperia Z Ultra – zkušební video

Organizační a datové funkce: vše téměř na jedničku

Používání organizačních funkcí nabírá u velké Xperie Z Ultra nový směr. Díky miniaplikacím si můžete třeba takový diktafon, poznámky, kalendář, kalkulačku, ale i další funkce připevnit rovnou na pravý kraj obrazovky a mít je neustále po ruce. Přijde mi to jako dobré řešení a alespoň částečné vyřešení obrovského množství prostoru na 6,4“ displeji.

  

Z organizačních funkcí je konkrétně k dispozici kalendář, budík, kalkulačka, poznámky, stopky, časovač a diktafon (který je součástí poznámek). Nechybí ani výrobcem doinstalovaný prohlížeč Office dokumentů a PDF v podobě aplikace OfficeSuite (Word, Excel, PowerPoint), která dokáže soubory v bezplatné verzi otevírat, pro jejich editaci je nutné si zaplatit přímo z aplikace plnou licenci za zhruba 400 korun.

  

Kalendář se stále nezměnil a Sony tak nemůžu pochválit za nepřehledné zobrazení v měsíčním náhledu, kde je vidět na jednotlivých dnech jen černý proužek, že v daném dnu něco mám, ale už nevím, jestli je to práce, osobní či něco jiného (přitom by stačilo proužky událostí jen barevně odlišit), v týdenním náhledu to přitom najednou možné je. Manažerům naštěstí pomůže obchod Google Play a stažení některého z pokročilejších kalendářů.

  

Datová výbava v plném složení není u přední Xperie ničím neobvyklým. Konkrétně je k dispozici: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA až 42,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE. Pro připojení na internet se dá využít také Wi-Fi (standardy a/b/g/n/ac) a pro samotné surfování na webu pak internetový prohlížeč Chrome. Sony již nadále v telefonu nepřináší alternativu v podobě WebKit prohlížeče, který byl součástí telefonů s Androidem pěkně dlouhou dobu, už jej natvrdo nahradil mobilní Chrome. Z něj plynou výhody jako například synchronizace záložek v rámci vašeho Google účtu na mobilu i na počítači, je rychlejší a přináší propracovanější ovladatelnost například v rámci více spuštěných oken. Absence WebKitu však znamená, že již do telefonu ani zpětně nedostaneme podporu Flash obsahu, takže některé stránky nebudou v takové podobě, jako na počítači a určitý obsah tedy bude na mobilu scházet.

Pro doplnění, Sony nezapomnělo ani na možnost vytváření hotspotu z telefonu, a to jak přes Wi-Fi a Bluetooth, tak USB. Tethering využívá mobilního připojení na Xperii Z Ultra, je tedy nutné počítat jednak s vyšší datovou spotřebou, tak s rychleji vybíjenou baterií. A během takto vytěžujícího procesu se také musí počítat s nadměrným zahříváním na zadní straně. Z technologií ještě zmíním nejnovější používané a úsporné Bluetooth 4.0, dále USB 2.0 a NFC. Schází jen Infraport, který někteří výrobci začali opět používat u svých vlajkových lodí pro dálkové ovládání televizí.

Závěr recenze Sony Xperia Z Ultra

Pokud chcete být středem pozornosti, Xperia Z Ultra je skvělým společníkem, který vám rozhodně na cestě za splněním tohoto cíle pomůže. Není to ale jen aktuálně největší tabletofon s 6,4“ displejem na trhu, může se pochlubit velmi kvalitním displejem s Full HD rozlišením, které konkurence v daném segmentu nemá. Od toho se odvíjí i další oblasti, ze kterých Xperia Z Ultra prosperuje, zejména multimédia (tabletofon je vhodný na přehrávání videí, prohlížení fotek a internet).

Super výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 zařízení hodně posouvá vpřed. Výkon Xperii Z Ultra rozhodně nechybí a ještě dlouhou dobu by chybět neměl. Slabiny má Xperia jinde, překvapivě největší z nich je fotoaparát, který produkuje mizerné snímky. Příliš zdařilý také není koncept kolem kreslení a psaní s obyčejnou tužkou, když displej při rychlejším, ale i pomalejším psaní občas vynechává. A na kreslení, kde je třeba vysoké přesnosti, to už vůbec není.

 

Xperia Z Ultra se za dobu testování stala v mých očích spíše přerostlým telefonem, než zařízením na pomezí smartphonu a tabletu, které by spojilo výhody vyplývající z funkčností obou kategorií. Zatím na to stále čekáme a výrobci se hledají. Nejblíže vytouženému cíli ideálu zůstává největší propagátor Samsung s jeho řadou Note, zejména díky funkcím a hlavně samotné funkčnosti speciálního stylusu S Pen. Xperia Z Ultra má jiné přednosti, ale jako tabletofon pokulhává samotný princip a využití obřího displeje.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 největší + Full HD displej u tabletofonu  chybí LED blesk
 tenký jen 6,5 mm, OmniBalance design  špatná kvalita fotoaparátu
 vysoký výkon se Snapdragonem 800  nepoužitelné kreslení a psaní s tužkou
 zvýšená odolnost dle certifikace IP58  nevyužitý prostor na obřím displeji

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony Xperia Z Ultra: největší z největších

Sony se pouští do kategorie tabletofonů a začíná pěkně zostra. Nová Xperia Z Ultra je rovnou modelem s tím největším 6,4“ displejem, pod kapotou má pak brutální výkon. Co ale další stránky? Recenze ukáže, zda Sony vstupuje do segmentu pravou nohou.

S kategorií zařízení zvaných tabletofony, což jsou přerostlé smartphony nakombinované s tablety, se musí počítat. Velké proslavení tabletofonů zařídil jihokorejský Samsung, který přišel s inovativní řadou Galaxy Note využívající výhod stylusu S Pen a jeho bohatých funkcí. Ostatní výrobci se zatím spíše hledají. Jak se s celou situací vypořádalo japonské Sony?

Xperia Z Ultra je první zástupce tabletofonů u Sony a učitele měl hned toho nejpovolanějšího, Xperii Z. Od vlajkové lodě na poli smartphonů si novinka vzala charakteristický design, zvýšenou odolnost a nejnovější funkce nadstavby Androidu, výbavu pak opět posunula o notný kus kupředu.

Tip: Recenze Sony Xperia Z: královna přichází

 

Časově si ovšem mnoho slávy neužije. Ještě, než půjde Xperia Z Ultra do prodeje, už výrobce představil novou vlajkovou loď Xperia Z1, která navazuje na klasickou Xperii Z a výbavou právě testovanou Xperii Z Ultra o další notný kus předbíhá. Tabletofonní model je však (zatím) jen jeden a některé výhody zůstavají jen a jen jemu.

Tip: Sony Xperia Z1: nová vlajková loď naživo (IFA 2013)

Xperia Z Ultra disponuje 6,4“ vylepšeným Triluminos displejem s Full HD rozlišením, v těle s tloušťkou pouhých 6,5 mm aktuálně nenajdeme tenčí Full HD smartphone, a prvenství má ještě další – Full HD displej u Xperie Z Ultra je největší, nikdo jiný nepoužívá Full HD u větší úhlopříčky tabletofonů. Zajímavostí je také možnost ovládat dotykový displej i běžnou tužkou (což je u kapacitního displeje novinkou) a kreslit tak tím, na co je každý zvyklý – tužkou či pastelkou.

A tím prvenství nekončí, Xperia Z Ultra byla také představena jako první zařízení s očekávaným výkonným procesorem Snapdragon 800 od Qualcommu. Její výkon tedy předurčuje, že pokoří mety nejvyšší. Uvidíme. Pojďme se tedy na první tabletofon od Sony podrobně podívat v naší klasické recenzi.

Základní parametry – Sony Xperia Z Ultra

Rozměry 179 x 92 x 6,5 mm
Hmotnost 212 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, technologie Triluminos, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 344 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 6,4“
Procesor a paměť čtyřádrový 2,2 GHz procesor Qualcom Snapdragon 800, grafika Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systém Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Timescape UI
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka, dokovací stanice
Cena a dostupnost ?, září 2013

Konkurenční smartphony: souboj úhlopříček

Konkurenci pro Xperii Z Ultra je snadné najít. Stačí se podívat na další přerostlé tabletofony, z těch největších a nejnovějších jsou to Huawei Ascend Mate (6,1″ displej) a Samsung Galaxy Mega (6,3″ displej). Xperia Z Ultra dle přímého srovnání nabízí ještě větší 6,4″ displej.

Základní porovnání: Ascend Mate vs Galaxy Mega vs Xperia Z Ultra

Ascend Mate Galaxy Mega Xperia Z Ultra
Rozměry 164 x 86 x 9,9 mm 168 x 88 x 8 mm 179 x 92 x 6,5 mm
Hmotnost 198 g 199 g 212 g
Displej IPS+, jemnost 241 ppi
HD (1280 x 720 px)
PLS, jemnost 233 ppi
HD (1280 x 720 px)
TFT Triluminos, 344 ppi
Full HD (1920 x 1080 px)
Procesor 4x 1,5 GHz, Huawei K3V2 2x 1,7 GHz, Qualcomm Snapdragon 400 4x 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 800
Paměť RAM 2 GB RAM 1,5 GB RAM 2 GB RAM
Paměť 8 GB vnitřní
+ microSD (až 32 GB)
8/16 GB vnitřní
+ microSD (až 64 GB)
16 GB vnitřní
+ microSD (až 64 GB)
Fotoaparát 8 Mpx fotoaparát 8 Mpx fotoaparát 8 Mpx fotoaparát
Baterie Li-Ion 4050 mAh Li-Ion 3200 mAh Li-Ion 3050 mAh

Obsah balení: Vánoce se konají

Dnešní smartphony mají v balení většinou jen nabíječku a nějaký ten návod, případně se ještě nezapomíná na sluchátka. A to je vše. Kde jsou doby, kdy Sony dodávalo k telefonům HDMI kabel, ochranné kožené pouzdro či náhradní ochrannou fólii. Jistě, dává smysl, že ne každý zákazník všechno zmíněné využije a výrobce to pak stojí jen náklady. Sony ovšem u svého prvního tabletofonu tvrdošíjně nezvolilo běžnou chudou variantu..

V krabičce najdeme kromě návodu, adaptéru k nabíječce, který spolu s datovým USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku, a špuntových sluchátek s výměnnými špunty, také malou dokovací stanici. Obsahuje magnetický konektor s dvojicí pinů, které na Xperii Z Ultra najdeme na levém boku, a díky tomu je telefon snáze přichycen do potřebné pozice ve stojánku. USB kabel ze stanice pak můžeme připojit k nabíječce pro pohodlnější dobíjení telefonu bez nutnosti odkrývat těsnící krytku na microUSB portu. Je to jednoduché a elegantní řešení. Škoda jen, že nelze stanici využít pro připojení k PC, abychom si synchronizovali obsah a také telefon dobíjeli, ani jedno v tomto spojení totiž neumí.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=h45uTBGftkQ

Design a konstrukce: v týmovém dresu

Tabletofonní Xperia Z Ultra hraje za tým Sony. A aby se poznala se svými spoluhráči, je oblečena do stejného „dresu“, který výrobce nazývá OmniBalance. Ostřejší křivky, charakteristické vypínací tlačítko, ale i lesklá zadní strana, která může v případě nouze posloužit jako zrcadlo – to jsou některé z prvků, které jsme spatřili už u první Xperie Z.

 

Xperia Z Ultra je s rozměry 179 x 92 x 6,5 mm rozhodně telefon k nepřehlédnutí. Ve společnosti i na ulici se mě několik zvídavých lidí dokonce zeptalo, co to je za pádlo. A vzhledem k tomu, že zařízení disponuje odolností dle certifikace IP58 (vyšší než u Xperie Z), nebyli daleko od pravdy. Telefon přežije ponoření až do 1,5 metrové hloubky po dobu maximálně 30 minut. I když to k tomu hodně vybízelo, Xperii Z Ultra jsem nakonec jako pádlo nevyužil. Nikdy nevíte, co kdybych vzal na jezu nějaký ten kámen..

 

Velikostně se největší z největších tabletofonů, Xperia Z Ultra, překvapivě dobře ovládá i v jedné ruce. Tedy jak které funkce. Ale díky dobrému vyvážení celého těla s hmotností 212 gramů se horní polovina zařízení nijak nepřevažuje, dá se tak na speciální klávesnici uzpůsobené pro ovládání jednou rukou překvapivě celkem dobře psát. Jistější je ovšem, stejně jako u jiných tabletofonů, zařízení držet v jedné ruce a druhou jej pak ovládat. Když tabletofon nabízí tak velký prostor pro větší a pohodlnější klávesnici, proč toho tedy nevyužít.

 

Za zpracování si u nás japonský výrobce zaslouží stejnou známku, jako u Xperie Z. Veškeré části na sebe příkladně lícují, nikde nic neskřípá a působí kvalitním dojmem. Majitelé ovšem opět budou muset překousnout extra náchylnou zadní stranu na uchycování otisků prstů. Říkali jsme to už v recenzi na Xperii Z, nedá nám to neříct i nyní. Pokud si Xperii Z Ultra koupíte, máte velmi kvalitní přístroj, se kterým si můžete otevřít moderní laboratoř na daktyloskopii. A dokonce máte na výběr, zda bude v černé, bílé či fialové barvě.

 

Vrátíme se ale nohama na zem a podíváme se, co všechno na Xperii Z Ultra najdeme. Na přední straně je to kromě přerostlého dotykového displeje v horní části 2 Mpx kamerka pro videohovory a vlastní autoportréty, dále logo Sony, reproduktor pro hovory, senzor vzdálenosti a senzor jasu a nechybí zde ani indikační LED dioda, která bílé signalizuje nové notifikace, oranžově nabíjení a zeleně pak plně nabitý stav. Pod displejem pak spatříme jen mikrofon, klávesy jsou totiž přímo součástí systému a tedy objevují se v dolní části dotykového displeje.

 

Na pravý bok lehce nad polovinu umístil výrobce vypínací tlačítko, které je tak velmi dobře dostupné pro praváky. A vedle něj pak přidal tlačítka pro ovládání hlasitosti. Během hovoru jsem je tak měl dobře dostupné a nemusel jsem si složitě dopomáhat druhou rukou. A tím ještě není pravý bok Xperie Z Ultra zdaleka představen, Sony se zde rozhodlo umístit také 3,5 mm Jack a sloty pro microSIM a microSD kartu. Dokonce je součástí slotu i plastový šuplík s informacemi o daném kusu telefonu.

 

Ptáte se, proč většinu prvků výrobce umístil na pravý bok? Protější levý bok obsahuje dvojici pinů s magnetem pro vložení a připojení do stojánku, pokud bychom tedy měli telefon v této dokovací stanici, bylo by vše na levém boku špatně dostupné. Sony přemýšlelo, umístilo zde jen microUSB konektor, který není v případě připojení do nabíjecího doku potřebný. Chytrost zvítězila.

 

Zbývající části už toho moc nepřinášejí. Na horní straně je k dispozici mikrofon pro redukci šumu a hluku během hovorů, na spodní straně pak najdeme hlavní reproduktor a přes roh pak překvapivě otvor pro uchycení poutka. Už chci vidět člověka, který si pověsí Xperii Z Ultra na krk. Možná, pokud by se chtěl vědomě oběsit. Co je také škoda, reproduktor pro multimédia je jen jeden. Uměl bych si představit, že po vložení do dokovací stanice si pustím film a zvuk na mě půjde ze stereo reproduktorů jako například u smartphonů HTC One a HTC One mini, ale i dalších.

 

Co říct k zadní straně? Jednoduchost par excellence. Kromě fotoaparátu a pár známek a log výrobce zde nic dalšího neobjevíme. Fotoaparát postrádá LED blesk, celá zadní strana je pak dokonale rovinná. Uživatele bude ještě zajímat logo pro NFC, které ukazuje umístění této technologie v horní části tabletofonu, jak jsme se ale přesvědčili, anténa NFC je zabudovaná i na dalších přilehlých místech kolem horní části zadní strany.

Baterie a výdrž: kapacita není vše

Když se podívám na tři aktuálně největší tabletofony na trhu, má Xperia Z Ultra nejnižší kapacitu baterie, konkrétně Li-Ion 3.050 mAh ve srovnání s 3.200 mAh u Samsungu Galaxy Mega 6.3 a 4.050 mAh u Huawei Ascend Mate 6.1. Co za rozdílem stojí? Zejména nižší tloušťka, pouhých 6,5 mm, takže logicky zbylo méně prostoru pro baterii. I přesto ale výsledky nejsou špatné.

S běžnou denní zátěží, kdy jsem Xperii Z Ultra používal jako telefon, ne jenom jako tablet, vydržel přístroj zhruba 2 dny. Měl jsem neustále aktivovaný režim Stamina, který například vypíná Wi-Fi, pokud vypneme displej, a i dalšími technikami šetří důležitou energii. Nastavení jasu displeje jsem nechal na automatice a nijak jsem se neomezoval. Dosažený výsledek 2 dnů je v dnešním mobilním světě velmi dobrý, na zařízení kategorie tabletofon také není špatný, není ale tak oslnivý, jako v případě Huawei Ascend Mate 6.1, který vydrží klidně i 4 dny.

Následné nabíjení je možné jednak z klasické nabíječky, tak z dodávané dokovací stanice, na což jsem si hned zvykl a rád této možnosti využíval. Škoda jen, že dobíjecí stanice nefunguje (nedobíjí, nesynchronizuje) během nabíjení přes USB k počítači. Dobíjecí stanici tedy musíme mít připojenou do běžné zásuvky. Co se týče rychlosti dobíjení, s origiální dodávanou nabíječkou (output 1,5 A a 5.0 V) jsem Xperii Z Ultra nabil z 0 % na 100 % za 3 hod 15 min, výrobce se chlubí rychlým nabíjením v prvních 30 minutách, pokud začínáme na zhruba 0 %, první část dobíjení proběhne rychle, další pak pomaleji. LED dioda nad displejem signalizuje stav nabíjení.

Displej a ovládání: parádní displej, nepromyšlené ovládání

Xperia Z Ultra se díky obřímu displeji řadí do kategorie tabletofonů a v ní svým displejem přímo vyniká. Ve srovnání s konkurencí Huawei Ascend Mate 6.1 a Samsung Galaxy Mega 6.3 má displej rovnou největší a pozadu nezůstaly ani další parametry. Sony poprvé použilo vylepšený TFT displej s technologií Triluminos pro věrné zobrazení barev a musím říct, že mi na oko přijde kvalitou dále, než předchozí generace displeje u Xperie Z. Ale platí to jen mimo přímé slunce, na venkovním slunci jeho obecně horší čitelnost zůstává a etalonem třídy se tak rozhodně zatím nestane. Co novinkou není, ale také pomáhá k lepším výsledkům zobrazovacích kvalit displeje, je technologie X-Reality, která optimalizuje barvy a kontrast v galerii obrázků a u videí. Takže pak na oko působí lepším dojmem, v prostředí ani aplikacích však tato technologie nemá žádný vliv.

Zpátky ještě k samotným parametrům, které dělají displej displejem. Jedná se tedy o typ TFT displeje s rozlišením Full HD (1920 x 1080 px), zobrazením 16 milionů barev a svítivostí 445 nitů (díky technologii OptiContrast pak toho více projde skrz veškeré vrstvy displeje a působí lepším dojmem). Jeho jemnost na úhlopříčce 6,4“ dosahuje vysoké hodnoty 344 ppi. Jde rozměrově o největší Full HD displej u smartphonu, v kategorii zmíněných konkurenčních smartphonů má i rovnou nejjemnější displej (Galaxy Mega dosahuje 233 ppi a Ascend Mate pak 241 ppi). Pro doplnění, krytý odolnějším sklem (o značce Gorilla Glass ani Dragon Trail se však výrobce nezmiňuje).

A výhody má displej Xperie Z Ultra ještě další. Jako první kapacitní displej funguje s jakoukoliv běžnou tužkou, není třeba speciálního stylusu. Z praktického hlediska tím ovšem displej trpí, nikoliv tedy tak, že by se displej ničil, ale po funkční stránce není využití obyčejné tužky příliš použitelné. Displej má sice zvýšenou citlivost, aby reagoval i na tužku, ovšem nedokáže reagovat dostatečně rychle a přesně, takže pokud nakreslíte zakřivenou čáru nebo budete psát s tužkou stejně rychle jako na papír, displej bude vynechávat.

A chybí zde také ochrana proti položení ruky, se kterou píšete, na dotykový displej, ten ihned začne reagovat i na položenou ruku a zkazí vám tak kresbu či psaný text. Jde to na vrub použité technologii. Pokud by Sony využilo stylus jako používá Samsung, mohlo by přidat volbu pro zamknutí displeje, který bude reagovat v kreslícím či psacím módu pouze a jen na daný stylus. S tužkou to technicky výrobce neudělá.

Pokud tedy uživatel chce kreslit a psát si poznámky, je mnohem lepší volbou řada Galaxy Note od Samsungu se stylusem S Pen. S Xperií Z Ultra trpí praktičnost a už v samém základu i potřebná funkčnost daného řešení. Marketingově ovšem působí možnost používat pro psaní běžnou tužku velmi silně. Snad si ale výrobce uvědomí, že tohle je slepá cesta, na kterou by mohl jedině doplatit.

Prostředí telefonu: okořeněný Android 4.2 Jelly Bean

Pokud byste čekali, že Sony pro svůj první tabletofon nějak výrazně upravilo svojí nadstavbu nad Androidem, zklamu vás. Prostředí je prakticky stejné jako u Xperie Z, jen s drobnými předělávkami, výrobce zde skutečně inovacemi a vychytávkami spíše šetřil. Použil Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean, od něhož plyne a vychází řada funkcí. Pojďme na ně.

  

Zamykací obrazovka se může skládat až s celkových 6 obrazovek s různými miniaplikacemi, výchozí zůstává obrazovka s hodinami, napravo od ní je rychlé spuštění fotoaparátu, naopak do levé strany od výchozí obrazovky si můžeme navolit zbývající až 4 miniaplikace.

  

Procházení mezi těmito plochami se provádí jednoduchým swipe gestem tažení v horizontálním směru, pokud potáhneme displejem po obrazovce ve vertikálním směru, odemkneme displej při doprovodu pěkných grafických animací a dostaneme se na úvodní plochy.

  

Na jednotlivé plochy Xperie Z Ultra (může jich být max. 7) se dá umístit celá řada zástupců aplikací a widgetů. Ve spodní liště vždy zůstává šestice věrných aplikací, které jsou k dispozici z každé plochy, prostřední sedmou ikonkou pak přejdeme do menu aplikací. V něm jsou aplikace zobrazeny v matici 5×6 ikon a můžeme si je pro větší přehlednost různě řadit a třídit do složek. Takže zatím nic, co by neznali někteří uživatelé Androidu.

  

Sony už od modelu Xperia T navíc přidává tzv. miniaplikace, které jsou k dispozici z nabídky multitaskingu, je jich 9 předinstalovaných a další zhruba 100 je aktuálně ke stažení z Google Play. Tyto miniaplikace se zobrazí v popředí všeho a můžete je tak využívat, pokud například píšete zprávu (tak si k tomu pustíte kalkulačku a vypočtete, co je dle zprávy potřeba), nebo sledujete video apod. Těchto miniaplikací můžete mít současně spuštěných i více a případě, že překáží a zbytečně zabírají místo, schováte si je posunutím do pravé či spodní hrany displeje. Je to velmi šikovné a praktické.

  

Ani miniaplikace však nezachrání výrobce před tím, že prachbídně využívá obří velikosti displeje. Prakticky v tomto směru Sony nepřináší nic navíc oproti Xperii Z, která tabletofonem není. A to není správný krok. Pokud zařízení překlopíte do režimu na šířku a půjdete do nastavení, 75 % plochy displeje je prázdné. Přitom by stačilo nabídnout zobrazení jako mají tablety a lépe tak místo využít, a nejen v nastavení systému, ale i ve zprávách, v emailech apod. Android to umí, výrobce se může „vymlouvat“ jen na sám na sebe.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Nejprve trochu o hardwaru, kterým je Xperia Z Ultra vybavena. Jedná se o první telefon na světě s očekávaným novým čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 800, taktovaným na frekvenci 2,2 GHz a doplněným grafikou Adreno 330 a operační pamětí o velikosti 2 GB RAM. Potvrdí se v našem standardizovaném testu výkonu očekávaný brutální výkon? Pokoří Xperia Z Ultra všechny dosavadní smartphony na trhu?

 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

A máme tady nového krále! Nová Xperia Z Ultra pokořila sesterskou Xperii SP, která doposud opanovala první příčku. A navíc si udělala slušný náskok v podobě zhruba 500 bodů. Rozdíly na dalších předních příčkách již nejsou tak velké. Majitelé Xperie Z Ultra si mohou být docela dost dobře jisti, že jejich telefon je a ještě nějakou dobu bude více než dostatečným zařízením pro surfování na internetu. Praktická část potvrzuje, že webový prohlížeč je velmi rychlý, svižný, plynulý a je radost s ním pracovat.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přinese podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury i vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při phybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
T-Rex HD
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps

 

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

V 3D Marku první tabletofonní Xperia také nechala konkurenci za zády. Ani výborně optimalizovaný Nexus 4 nestačil. Ve druhé části tohoto testu už rozdíly nebyly tak velké. Z výsledků ovšem plyne, že Xperia Z Ultra je aktuálně hardwarově nejsilnější a nejvhodnější zařízení pro hraní graficky náročných her, ale i například pro sledování náročnějších videí.

Po celkové stránce je výkon Xperie Z Ultra brutální. Praxe ale ukazuje, že by bylo potřeba zapracovat i na jiných věcech, nejen na neustálém navyšování výkonu, ale také na lepší optimalizaci a některých vlastnostech Androidu, který v některých oblastech začíná zařízení limitovat. Například ani přes sebevětší výkon stále není plynulé prostředí v momentě, kdy se vám začnou stahovat aktualizace z Google Play. Zařízení se zasekává a lepší počkat, než celý aktualizační proces doběhne. Konkurenční platformy iOS a Windows Phone tento neduh nemají a nepotřebovaly přitom čtyřjádrový procesor ani 2 a více GHz takt na procesoru.

Telefonování a zprávy: upoutejte pozornost

Volat s 6,4“ smartphonem není nic jednoduchého. Chce to pořádnou dávku kuráže, pak si ale můžete být zcela jisti, že se za vámi lidé budou doslova otáčet a budou se vás i na telefon vyptávat, o čemž jsem se sám za dobu testování přesvědčil. Sony si je vědomo toho, že ne každý do této extravagance půjde, a tak raději doporučuje k Xperii Z Ultra dokoupit Bluetooth headset. Jako dobrý nápad se také jeví mít na ruce chytré hodinky SmartWatch a ihned tak vidět, kdo vám volá či naopak uskutečnit výchozí hovor bez nutnosti přerostlý tabletofon vyndávat z kabelky či tašky.

  

Překvapující je kvalita hlasu při běžném volání, kdy máme telefon u ucha. Ani delší vzdálenost mezi sluchátkem a mikrofonem ve spodní části telefonu nezapříčinila horší výsledky, ba naopak. Ve srovnání byl zvuk čistší než například z iPhonu 5, a nešlo o rozdíl, který by dělala technologie HD voice. Častým hovorům z tohoto tabletofonu tak nic nestojí v cestě.

  

Kapitolou samou o sobě by klidně mohla být vylepšená klávesnice a její možnosti. Sony totiž dává na výběr, zda budete chtít klasickou alfanumerickou klávesnici s prediktivním zadáváním T9, plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na výšku či na šířku displeje, dále QWERTY klávesnici pro jednoruční ovládání či oblast pro ručně psaný a telefonem převáděný text. A nechybí ani hlasové zadávání textu pomocí Googlu.

  

V nastavení je navíc možné si klávesnice a jejich rozvržení doupravit včetně grafického stylu. Osobně jsem si k plnohodnotné klávesnici přidal další řádek napevno s čísly, odkaz na smajlíky a místo světlého provedení začal používat tmavé černé provedení, které lépe koresponduje s testovanou černou verzí Xperie Z Ultra. Ale každý si vše může nastavit dle svého gusta. Samotné zprávy se jinak nesou v duchu klasického Androidu, tedy vše je vedeno v konverzacích s jednotlivými kontakty, nechybí odpočítávání počtu znaků u posledních 20 znaků do právě psané zprávy ani zasílání doručenek při potvrzení odeslané zprávy.

Hudební a video přehrávač, GPS: Walkman poplatný svému jménu

Vstupní bránou do světa hudby je u Xperie Z Ultra dlouhodobě populární a marketingově známý přehrávač Walkman. Poradí si s audio soubory formátů MP3, eAAC+, WMA, WAV a také kvalitnější Flac. Z funkcionality pobral hodně a je tak poplatný svému slavnému jménu. Kromě tradičního třídění skladeb dle ID3 tagů do sekcí jako jsou interpreti, alba a skladby, přináší vylepšení celkového požitku z hudby díky funkcím ClearAudio+ (automaticky optimalizuje nastavení zvuku, ale nejsou pak dostupné režimy ekvalizéru), dynamické normalizaci (minimalizuje rozdíly hlasitosti mezi skladbami a videi) a ekvalizéru s řadou přednastavených režimů, ale i volbou vlastně vytvořené dvojice režimů.

  

V nastavení zvuku ještě najdeme možnosti pro sluchátka – nastavení prostorového zvuku (studio, klub, koncertní sál) a čisté stereo (potlačí přeslechy mezi pravým a levým kanálem), a možnosti pro reproduktory – Clear Phase (automaticky přizpůsobí kvalitu zvuku vnitřního reproduktoru) a xLoud (vylepší hlasitost reproduktoru). Jak která funkce prakticky funguje? Chce to vyzkoušet na poslouchané hudbě.

  

Osobně jsem se obešel bez většiny těchto funkcí, obecně postačí hlavně pokročilý ekvalizér a samotná kvalita audio výstupu. To ale nemění nic na tom, že to Sony s hudbou umí a chce se ukázat v plné parádě. Pro někoho to bude přímo zlatý důl.

  

Hudební oblast ještě doplňuje kvalitní FM rádio s RDS a řadou pěkných vizualizací, kterými můžeme celé prostředí přehrávače zkrášlit.

  

Po stránce kvalit video přehrávače je Sony stále pozadu. Sice se v oficiálních speficikacích dočteme podporovaných video formátů DivX, Xvid, MP4, H.263, H.264 a WMV, ovšem praxe je jiná. Náš standardní redakční videosoubor ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) s kodekem H264 sice přehrál a dokonce plynule a bez zbytečněho počátečního čekání na loadování, ovšem bez zvuku. Stejná situace se opakovala také u seriálu The Suits, tentokrát v HD rozlišení (1280 x 720 px) s kodekem H264 a příponou MKV. Zde pak nedokázal přehrávač rozpoznat a otevřít titulky přiložené k videu. Konkurence v podobě Samsungu a Huawei si s tímto s přehledem poradila. Uživatelé by si tak měli do Xperie Z Ultra raději doinstalovat některý z pokročilejších přehrávačů na Google Play, doporučuji například bezplatný Mobo Player, variant je ale více.

 

Navigaci Xperia Z Ultra používá v bezplatné podobě od Googlu. Nové Google Mapy umějí stejně jako jejich předchozí generace fungovat v online i offline režimu (pouze zobrazení mapových podkladů, pro jejich stažení stačí kliknout do vyhledávání a v dolní části pak vybrat tuto možnost pro stažení), pro hlasovou navigaci v plnohodnotné turn-by-turn podobě je nutné připojení na internet. Rychlost fixace GPS modulu je příkladně rychlá, při prvním spuštěním na ulici mezi domy jsem čekal jen pár vteřin.

 

Bonusové aplikace od výrobce

Sony přidalo do modelu Xperia Z Ultra několik svých aplikací, ale i aplikací cizích, které přišly výrobci docela zajímavé. Důležité je, že většinu aplikací může uživatel odinstalovat, aby mu nepřekážely, některé jako například hra Temple Run 2 však stále zůstávají a běžnou cestou je neodinstalujete.

Hlasové vytáčení – jednoduché hlasové vytáčení, můžete také pomocí této funkce otevřít kalendář apod. Funguje i v češtině po stažení dodatečného jazykového balíčku.

Náčrt – aplikace pro kreslení a vytváření různých náčrtků, k dispozici jsou různé kreslící potřeby, barvy, typy pláten či sada jednoduchých ilustračních obrázků pro přidávání do vašich výtvorů.

  

Poznámky – aplikace zvládá jednoduchý zápis poznámek, ale pracuje i rovnou s diktafonem, takže jak si něco nahrajete třeba pomocí miniaplikace diktafonu, neděste se, že v menu nikde nenajdete aplikaci diktafon, je součástí poznámek.

Editor fotek – Xperia Z Ultra přináší velmi povedený editor fotek, který postačí na veškeré nutné rychlé úpravy pořízených fotek. Můžeme snímky ořezávat, měnit odstíny, vyvážení bílé, kontrast, přidávat různé barvné filtry atd.

Play Station Mobile – herní platforma, zatím na naší Xperii Z Ultra není dostupná.

Sociallife – aplikace pro procházení všech vašich sociálních sítí a novinek na jednom místě, stejně tak lze opačně přidávat veškeré nové události a informace na vaše sociální sítě zde na jednom místě.

  

Sony Select – výběr zajímavých aplikací od Sony, s odkazem ke stažení na obchodě Google Play.

Smart Connect – aplikace, která vám pomůže s připojením všech zařízení k telefonu, můžete si také nastavit různé události, které se stanou po připojení různého příslušenství (dobíjecí stanice, sluchátka, nabíječka apod.).

  

McAfee Security – aplikace, která má zajistit telefon před nevyžádaným nakažlivým a nebezpečným softwarem a jeho aktivitami.

NeoReader – komplexní čtečka kódů (QR, Datamatrix, Aztec, UPC a EAN)

TrackID – dlouhodobě známý a populární nástroj od Sony pro vyhledání a rozpoznání poslouchané hudby, dostanete informace o interpretovi, skladbě i albu.

 

Temple Run 2 – velmi pěkná hra, kdy ovládáte běžce a musíte s ním různě přeskakovat a probíhat cestu.

 

Fotoaparát a kamera: největší zklamání

Xperia Z Ultra patří k nejdražším zařízením na trhu, s cenou atakující hranici 18 tisíc korun by tedy každý očekával nejméně srovnatelný fotoaparát s letošní Xperií Z. Parametrově sice Sony použilo snímač Exmor R pro lepší focení ve zhoršených světelných podmínkách a maximální rozlišením čipu je pak až 8 Mpx (3264 x 2448 px). Co ale naplat, když výrobce zapomněl na LED blesk.

 

Když se rovnou zaměřím na kvalitu snímků, Sony velmi zklamalo. Při focení v horších světelných podmínkách na fotkách dominuje šum, ovšem ani za běžného přívětivého slunečného počasí si fotoaparát příliš dobře neporadí a na snímcích si můžeme všimnout značných přepalů i slévání barev. Vše jsem fotil na automatiku a snažil se z foťáku dostat ovlivněním scény co nejvíce. Moc pěkné fotky přesto z Xperie Z Ultra nevzešly.

 

Výrobce jako kdyby chtěl touto výrazně zaostávající kvalitou za Xperií Z majitele Xperie Z Ultra přesvědčit ke koupi nového příslušenství v podobě přídavných objektivů. To by se pak s telefonem dělaly jinačí fotky. Ovšem kdo si k telefonu za 18 tisíc korun připlatí ještě dalších 6 nebo 12 tisíc kvůli objektivu? Zde Sony výrazně ztroskotalo.

Sony Xperia Z Ultra – zkušební fotografie

Xperia Z Ultra si dále poradí s natáčením Full HD videa, tedy v rozlišení 1920 x 1080 px. Snímkovací frekvence je dostatečných 30 fps, ovšem na základě nového výkonného procesoru Sony možného potenciálnu příliš nevyužilo. Díky Snapdragonu 800 se dá natáčet 4K video a nebo ani navýšení frekvence na 60 fps by rozhodně telefonu nedělalo problém. Příčinou je spíše zabránění kanibalizace ve vlastních řadách, výrobce zkrátka nechce, aby se Xperia Z Ultra dotáhla na Xperii Z či novou Xperii Z1.

Sony Xperia Z Ultra – zkušební video

Organizační a datové funkce: vše téměř na jedničku

Používání organizačních funkcí nabírá u velké Xperie Z Ultra nový směr. Díky miniaplikacím si můžete třeba takový diktafon, poznámky, kalendář, kalkulačku, ale i další funkce připevnit rovnou na pravý kraj obrazovky a mít je neustále po ruce. Přijde mi to jako dobré řešení a alespoň částečné vyřešení obrovského množství prostoru na 6,4“ displeji.

  

Z organizačních funkcí je konkrétně k dispozici kalendář, budík, kalkulačka, poznámky, stopky, časovač a diktafon (který je součástí poznámek). Nechybí ani výrobcem doinstalovaný prohlížeč Office dokumentů a PDF v podobě aplikace OfficeSuite (Word, Excel, PowerPoint), která dokáže soubory v bezplatné verzi otevírat, pro jejich editaci je nutné si zaplatit přímo z aplikace plnou licenci za zhruba 400 korun.

  

Kalendář se stále nezměnil a Sony tak nemůžu pochválit za nepřehledné zobrazení v měsíčním náhledu, kde je vidět na jednotlivých dnech jen černý proužek, že v daném dnu něco mám, ale už nevím, jestli je to práce, osobní či něco jiného (přitom by stačilo proužky událostí jen barevně odlišit), v týdenním náhledu to přitom najednou možné je. Manažerům naštěstí pomůže obchod Google Play a stažení některého z pokročilejších kalendářů.

  

Datová výbava v plném složení není u přední Xperie ničím neobvyklým. Konkrétně je k dispozici: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA až 42,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s) a LTE. Pro připojení na internet se dá využít také Wi-Fi (standardy a/b/g/n/ac) a pro samotné surfování na webu pak internetový prohlížeč Chrome. Sony již nadále v telefonu nepřináší alternativu v podobě WebKit prohlížeče, který byl součástí telefonů s Androidem pěkně dlouhou dobu, už jej natvrdo nahradil mobilní Chrome. Z něj plynou výhody jako například synchronizace záložek v rámci vašeho Google účtu na mobilu i na počítači, je rychlejší a přináší propracovanější ovladatelnost například v rámci více spuštěných oken. Absence WebKitu však znamená, že již do telefonu ani zpětně nedostaneme podporu Flash obsahu, takže některé stránky nebudou v takové podobě, jako na počítači a určitý obsah tedy bude na mobilu scházet.

Pro doplnění, Sony nezapomnělo ani na možnost vytváření hotspotu z telefonu, a to jak přes Wi-Fi a Bluetooth, tak USB. Tethering využívá mobilního připojení na Xperii Z Ultra, je tedy nutné počítat jednak s vyšší datovou spotřebou, tak s rychleji vybíjenou baterií. A během takto vytěžujícího procesu se také musí počítat s nadměrným zahříváním na zadní straně. Z technologií ještě zmíním nejnovější používané a úsporné Bluetooth 4.0, dále USB 2.0 a NFC. Schází jen Infraport, který někteří výrobci začali opět používat u svých vlajkových lodí pro dálkové ovládání televizí.

Závěr recenze Sony Xperia Z Ultra

Pokud chcete být středem pozornosti, Xperia Z Ultra je skvělým společníkem, který vám rozhodně na cestě za splněním tohoto cíle pomůže. Není to ale jen aktuálně největší tabletofon s 6,4“ displejem na trhu, může se pochlubit velmi kvalitním displejem s Full HD rozlišením, které konkurence v daném segmentu nemá. Od toho se odvíjí i další oblasti, ze kterých Xperia Z Ultra prosperuje, zejména multimédia (tabletofon je vhodný na přehrávání videí, prohlížení fotek a internet).

Super výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 zařízení hodně posouvá vpřed. Výkon Xperii Z Ultra rozhodně nechybí a ještě dlouhou dobu by chybět neměl. Slabiny má Xperia jinde, překvapivě největší z nich je fotoaparát, který produkuje mizerné snímky. Příliš zdařilý také není koncept kolem kreslení a psaní s obyčejnou tužkou, když displej při rychlejším, ale i pomalejším psaní občas vynechává. A na kreslení, kde je třeba vysoké přesnosti, to už vůbec není.

 

Xperia Z Ultra se za dobu testování stala v mých očích spíše přerostlým telefonem, než zařízením na pomezí smartphonu a tabletu, které by spojilo výhody vyplývající z funkčností obou kategorií. Zatím na to stále čekáme a výrobci se hledají. Nejblíže vytouženému cíli ideálu zůstává největší propagátor Samsung s jeho řadou Note, zejména díky funkcím a hlavně samotné funkčnosti speciálního stylusu S Pen. Xperia Z Ultra má jiné přednosti, ale jako tabletofon pokulhává samotný princip a využití obřího displeje.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 největší + Full HD displej u tabletofonu  chybí LED blesk
 tenký jen 6,5 mm, OmniBalance design  špatná kvalita fotoaparátu
 vysoký výkon se Snapdragonem 800  nepoužitelné kreslení a psaní s tužkou
 zvýšená odolnost dle certifikace IP58  nevyužitý prostor na obřím displeji

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."