Recenze Sony Xperia Z: královna přichází

David Šantora

Smartphony od Sony, respektive Sony Ericssonu, nikdy nedosáhly na absolutní high-end. Ale všichni tak nějak tušili, že pokud v Sony vytrvají, jednoho dne by to mohli dokázat. V dnešní recenzi se spolu tedy podíváme, jestli má Xperia Z dost síly, aby se mezi špičku současných smartphonů podívala.

Xperia Z má veškeré předpoklady k tomu, aby se opravdu na vrchol současné nabídky dostala. Protože přístroj, který se může řadit mezi nejlepší, se nesmí spokojit pouze s tím, že má v daný čas nejlepší hardware, nejnovější operační systém, nebo novou technologii, kterou se chystá zástupy lidí oslnit… Takový přístroj musí vzbuzovat emoce. Musí podněcovat diskuze, nutit lidi přemýšlet. Proč by mohl být nejlepší. Nebo, proč je nejlepší. Co úžasného nám přinese a jak naplní naší mysl radostí, když už odlehčí naše konto. A tohle je přesně jedna z věcí, kterou Xperia Z splňuje… Ještě tu není, ale už se o ní mluví. Málokdo jí měl v ruce, ale spousty lidí zajímá. Někomu se nelíbí, jiný pěje ódy na její design. Málokterému telefonu se podařilo poslední dobou lidi zaujmout tak triviální věcí, jako je uspávací klávesa. A přesně takovéto drobné detaily tvoří ten mýtus, tu auru, která provází každý výjimečný produkt. Je jím tedy i Sony Xperia Z?

 

Po stránce hardwaru se Sony Xperia Z směle může postavit na vrchol současné špičky. Jako procesor je použit Qualcomm Snapdragon S4 APQ8064, který obsahuje 4 jádra Krait na frekvenci 1,5 GHz. Grafické úlohy zastává Adreno 320 a operační paměť se zastavila na hodnotě 2 GB RAM. Vnitřní paměť je 16 GB a přístroj podporuje paměťové karty až do kapacity 32 GB. V kostce řečeno. Výkonnější telefon na současném českém trhu nenajdete, jak si ukážeme v kapitole o výkonu.

Základní parametry – Sony Xperia Z

Rozměry139 x 71 x 7,9 mm
Hmotnost146 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT (Sony Mobile BRAVIA Engine 2), rozlišení Full HD 1080p (1920 x 1080 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 5“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + slot na paměťové microSD karty
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean + nadstavba od Sony
Fotoaparát13 Mpx (4128 x 3096 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost16 900 Kč, od března 2013

Obsah balení: Zažitý standard a jedno překvapení

V typicky nízké krabičce, která už od svého tvaru prozradí, že se jedná o smartphone Sony, nenajdeme nic překvapivého. Kromě samotného telefonu samozřejmě najdeme uvnitř český návod, microUSB kabel, redukci do zásuvky a taktéž in-ear sluchátka. Na první pohled tedy nic neobvyklého. Ale to pouze do doby, než si zkusíte sluchátka nasadit. Nejenom že v uších sedí opravdu výborně, oni i výborně hrají. Zatím jsem se nesetkal s balením smartphonů, kde bych našel přímo od výrobce tak dobře hrající sluchátka. Více si o nich řekneme v kapitole o hudebním přehrávači.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=gWysHOjl95E

Design a konstrukce: Luxusní daktyloskop

Xperia Z rozhodně zaujme. Na testování jsem měl černou verzi a telefon, ať jej na stůl položíte horní či spodní stranou, působí stejně. Černo černá placka, u které vlastně ani pořádně nevíte, kde je displej. Pokud telefon nebudete totiž zkoumat do detailu, působí z obou stran absolutně stejně. Sklo je z každé strany vsazené do obvodového dvojitého rámu, který je z jednoho kusu polyamidu a jenž na sobě nese z boku přístupné krytky. V Sony to nazývají OmniBalance.

Navíc je tento design podpořen speciální technologií OptiContrast, kdy má čelní sklo takovou úpravu, aby při zapnutém displeji propouštělo co nejvíce světla a naopak při vypnutém displeji co nejméně. Díky tomu je ve vypnutém stavu dosaženo jednolité černé barvy na celé čelní ploše a je opravdu velmi obtížné poznat, kde přesně začíná a končí displej, dokud se neaktivuje. Telefon poté, při vypnutém displeji, vypadá z obou stran jako monolit a musím se přiznat, že se mi takovéto zpracování líbí. Sony dle všeho na mobilu použila dvě skla, navíc zcela konkurenční. Dle uniklých materiálu s hlavičkou Sony je zadní sklo klasické Gorilla Glass, ale přední má být méně známý DragonTrail. Toto sklo má velmi podobné vlastnosti jako Gorilla Glass, unese na 1 mm tenký vzorek až 60 kg zátěž a je zcela odolné proti poškrábání. Sony se pravděpodobně rozhodlo použít DragonTrail sklo na přední část telefonu z důvodu, že toto sklo vyrábí japonská firma Ashai, která je největším výrobcem skla v Japonsku a firma se těší silné tradici.

Jenže, vše má dvě strany mince a nejinak je tomu i zde. Sony Xperia Z by díky svému zpracování mohla s klidným svědomím aspirovat minimálně na pracovníka měsíce u daktyloskopické jednotky, její schopnost zachytávat otisky prstů je totiž zcela ojedinělá. Navíc, toto se pravděpodobně moc nebude líbit většině majitelů, takže se nevyhnete celodennímu leštění svého nového miláčka, případně se smíříte s faktem, že mobil občas vypadá méně vábně, než na produktových fotografiích. Stejně se ale pravděpodobně nevyhnete leštění minimálně před tím, než jej obřadně položíte před sebe, čekajíc obdivné pohledy svých přátel. Vyleštěný totiž vypadá opravdu velmi dobře.

Pokud se na telefon podíváme blíže, v horní části, kromě sluchátka a nápisu Sony, najdeme samozřejmě čočku předního fotoaparátu, zde v rozlišení 2 Mpx a schopností natáčet Full HD video, navíc s čipem Exmor R. Dále zde najdeme proximity senzor a senzor okolního osvětlení. Velmi praktická je indikační dioda v pravé části nad displejem. Sluchátko, které je nad displejem, je designově ztvárněné stejně, jako mikrofon ve spodní části pod displejem a identicky tvořená mřížka na obou koncích přístroje by mohla občas evokovat přítomnost stereo reproduktorů, byť to tak není.

Levý boj přístroje neobsahuje žádnou klávesu, na druhou stranu zde najdeme kontakty pro vložení Xperie Z do kolébky, kterou jsem k testu bohužel neměl, a taktéž dvě krytky, kdy spodní z nich skrývá slot na microSD kartu a výše umístěná krytka schovává microUSB konektor. Pravý bok v horní části taktéž obsahuje krytku, která pro změnu kryje slot na microSIM. Ta se do mobilu bohužel vkládá ve speciálním šuplíku. Pokud jej tedy ztratíte, další SIM kartu do přístroje již nevložíte, dokud si neseženete, pravděpodobně přímo v servisu, další. Řešení nešťastné, ale u Sony bohužel zdaleka ne poprvé.

Mírně nad středem pravého boku se nachází stříbrná uspávací klávesa a pod ní regulace hlasitosti. Zde výrobce alespoň trochu tuto dvojici ovladačů posunul výše, než u předchozího modelu Xperia T, u kterého se musel telefon v dlani nebezpečně posouvat, aby se dal třeba pouze uspat. Pod touto klávesou se nachází kolébka ovladače hlasitosti, která je během hovoru velmi dobře dosažitelná. Co je již umístěné hůře, je systémový reproduktor, který výrobce umístil taktéž na pravý bok, bohužel ale až do spodní části. Přesně do té části, o kterou se opře dlaň vaší ruky v momentě, kdy telefon držíte. Toto má bohužel za následek občas dokonalé utlumení reproduktoru a tím pádem nevyváženého hudebního přednesu, pokud při práci s telefonem máte puštěnou hudbu a nepoužíváte sluchátka. Na druhou stranu, tato situace asi není příliš častá.

Spodní hrana neobsahuje, kromě oka na poutko v pravém rohu, nic, naopak na horní hraně najdeme poslední, čtvrtou, krytku, která schovává zdířku pro sluchátka s 3,5 mm jackem. Pokud často posloucháte hudbu, začne vás přesně tato krytka brzy iritovat již pouhou svojí přítomností, protože nutnost vždy před puštěním hudby, jí nehtem vylomit, vložit sluchátka a nechat následně krytku plandat okolo jacku, není zrovna ideální pocit u telefonu za bezmála 17 tisíc.

Na druhou stranu, nejenom díky těmto krytkám splňuje Xperia Z certifikaci IP57, což znamená, že její tělo je částečně odolné proti vniknutí prachu a zcela odolné proti vniknutí vody, při podmínkách, že ponor nebude hlouběji než 0,5 metru a ne po dobu delší než 30 minut. A přesně v tento moment je naopak schopnost krytek bránit průniku vody do přístroje k nezaplacení. Zadní strana nese čočku 13 Mpx fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a samozřejmě mikrofon pro potlačení šumu. Nezbytný je taktéž nápis XPERIA uprostřed zad.

Baterie: Mohlo být lépe, mohlo být hůře

Baterie v Sony Xperia Z dosahuje kapacity 2.330 mAh, což sice není nejvíce u takto velkého telefonu, ale přesto by se mohlo jednat o dostatečnou hodnotu. Problém Xperie Z je Full HD displej, který si ukousne opravdu dost energie a ve výsledku se to může negativně projevit na výdrži celého systému. Pokud jsem mobil používal, jak jsem zvyklý, tedy nonstop Wi-Fi, 3G, spousta hovorů, neustálá synchronizace všeho, co jde synchronizovat atd., nikdy jsem nebyl schopen s Xperií Z vydržet až do večera. Pokud jsem ale aktivoval “Režim STAMINA” a “WiFi dle umístění”, rázem jsem se dostal na hodnoty, kdy telefon pohodlně vydržel až do následujícího dopoledne, a to i přes vysoké zatížení.

Těm, kteří telefon tedy nevyužívají nějak intenzivně, vydrží pravděpodobně Xperia Z v režimu STAMINA i dva dny. Je nutné ale mít na paměti, že telefon v tomto uspaném režimu odpojuje veškerou datovou komunikaci, tudíž třeba email, na který čekáte a uchem lovíte, kdy mobil pípne, vám nepřijde do té doby, doku neaktivujete opět zámek displeje. Mobil se v daný moment totiž nakrátko připojí a okamžitě provede kontrolu veškeré komunikace a po zhasnutí displeje opět veškerou komunikaci ukončí. Nabití Xperia Z trvá cca 2 hodiny a 10 minut a během prvních třiceti minut se baterie vyšplhá na hodnotu 23 procent.

Displej a ovládání: Špičkové Full HD, ale horší úhly

Jedna z největších chloub Xperia Z je bezesporu Full HD displej, který disponuje rozlišením 1920 x 1080 pixelů, což je hodnota, kterou nemá spousta lidí na své televizi, či monitoru. Hustota zobrazení tak díky tomu dosahuje na 5” hodnoty 441 PPI. Navíc je displej podpořen firemní technologií Sony Bravia Engine 2, který má na starost automatické vylepšení fotografií při jejich prohlížení, tak jako zlepšení kvality videa právě přehrávaného filmu. Díky tomu je zobrazení na displeji opravdu extra jemné, nikde žádný pixel, pouze nekonečná záplava barev a pocitu, že tohle je přesně to, co jsme celou dobu chtěli.

Jenže, jak je displej na Sony Xperia Z dokonalý z hlediska podání barev, které nejsou přepálené, ale opravdu velmi střídmé, téměř reálné, tak stačí Xperii Z naklonit jakýmkoli směrem a okamžitě se vše mění. Jemnost samozřejmě zůstává, ale barvy blednou, světlé odstíny se slévají, tmavé tóny přecházejí do šedé apod. Je pravda, že většinou toto asi vnímat nebudete nijak tragicky, Xperia Z totiž barvy neinvertuje jako některé telefony, ale přesto se osobně nemohu ubránit pocitu, že bych klidně oželel Full HD rozlišení a spokojil se s obyčejným HD, ale výměnou za pozorovací úhly, které předvádí Super AMOLED displeje. Každá technologie má své pro i proti a Xperia Z přináší opravdu výborné zobrazení barev a oproti AMOLED displejům nepůsobí tak přepáleně, ale ty úhly zamrzí.

Čitelnost z úhlu klesá dokonce natolik, že pokud mám na zamykací obrazovce bílé hodiny a pod nimi tapetu, kterou přímo Sony do telefonu připravilo, tedy západ slunce s majákem na skále, tak z úhlu, pokud telefon leží kousek ode mě na stole, vůbec nevidím, kolik je hodin, protože bílá barva hodin splývá s vybledlou oblohou. Jakmile jsem ale Xperii Z naklonil vůči sobě, okamžitě bylo vše výborně čitelné, jelikož obloha při přímém pohledu je již plně sytá a bílé hodiny jsou na ní výborně viditelné. Takovýchto příkladů lze najít více, přesto, i když to nyní z mé strany vyznívá dost kriticky, považuji displej na Xperia Z za výborný, byť ne nejlepší na trhu, a to i přes špičkové rozlišení.

Ovládání je vyřešeno pod doporučením Googlu od verze Androidu 4.1, tedy bez klasických ani senzorových kláves. Klávesy máte přímo na displeji a jedná se o tlačítka zpět, domů a multitasking. Samozřejmě, pokud koukáte na film či si prohlížíte si fotografie, dané klávesy se schovají a máte k dispozici celý displej. To, že jsou klávesy přímo součástí displeje, s sebou nese jeden velmi pozitivní efekt. Svítí vždy, když svítí displej. Nemusíte se je tedy učit nahmatávat ve tmě, prostě je máte vždy před sebou, když jsou potřeba a když potřeba nejsou a pouze by překážely, třeba při sledování seriálu, prostě zmizí. Jakmile ale poté do displeje jednou ťuknete, okamžitě se samozřejmě zase objeví. Uspávací klávesa se oproti Xperii T posunula o něco výše a již tedy nemusíte kroutit palec v nepřirozených úhlech, abyste si telefon probudili. Naopak, nahmátnout se dá velmi dobře, to samé se dá říct o kolébce hlasitosti, která se nachází pouze o kousek níže. Z hlediska ovládání nemám tedy Xperii Z cokoli vytknout.

Prostředí telefonu: Sony se snaží

Prostředí telefonu je oproti starším verzím inovované, a to hned v několika krocích. Starší verze v tomto případě je Android 4.0.x a kromě Xperia T, pokud se nepletu, se to týká všech telefonů Sony. Nové prostředí, respektive facelift toho předchozího, zatím mají právě pouze Sony Xperia T a nově Sony Xperia Z. Sony navíc s verzí Androidu 4.1.2 Jelly Bean přináší přepracované prvky a my si je nyní popíšeme.

V první řadě, co vás zaujme, je odemykací obrazovka. Snad u každé recenze na Sony smartphone jsem žehral na zastaralou formou odemykací obrazovky, kdy musíte pevný jezdec dostat prstem z bodu A do bodu B. To, že tento systém používá Apple na svém iPhonu, neznamená, že je tento systém dokonalý, Sony přesto velmi dlouho na tomto překonaném systému lpělo. Tomu je ale konec. Nyní stačí na zamykací obrazovce vzít prst a táhnout z libovolného místa buď nahoru nebo dolu. Při efektu rozhrnování rolety si odemknete obrazovku. Kromě skutečnosti, že teď zámek obrazovky vypadá podstatně lépe, je i praktičtější. Samozřejmě stále máte zobrazené hodiny a datum, tak jako ovládání hudebního přehrávače, pokud používáte přímo přehrávač Walkman. Jiný se vám na zamykací obrazovce neobjeví.

Přímo ze zamykací obrazovky lze zapnout i fotoaparát, a pokud budete chtít fotit hned po vyndání mobilu z kapsy, je to i nejrychlejší možnost. Bohužel, občas se mi stalo, že po zapnutí fotoaparátu přímo ze zamykací obrazovky se mi ihned po naběhnutí foto aplikace mobil opět sám vrátil na zámek obrazovky. Jediný způsob, jak jsem se tohoto jevu, pokud se objevil, zbavil, bylo vyskočit ihned po zapnutí fotoaparátu klávesou zpět do menu telefonu a opět se do foto aplikace vrátit. Toto se nestávalo každý den, přesto mi výše uvedená chyba dost vadila. Pokud jsem ale mobil odemkl klasicky, a fotoaparát spustil přes ikonu na domovské obrazovce, chyba se nikdy neprojevila. Xperii Z navíc chybí i hardwarová spoušť.

Po zobrazení prostředí telefonu vše vypadá při starém, nově lze ale měnit počet ploch, takže pokud nevyužíváte všechny, lze prázdné plochy nově zakázat. Taktéž u zobrazení telefonního seznamu a zpráv nastala změna, jelikož vše má bílý podklad, oproti starému tmavému. Osobně mi tato změna přijde horší, protože v noci bílá barva dost pálí do očí, ale jinak bílé zobrazení působí elegantně. Stejně jako u Xperie T máte v notifikační liště několik přepínačů, například Wi-Fi, data, zvuk, ale pro plnohodnotné získání všech rychlých přepínačů musíte stále využívat widget. V menu aplikací najednou vidíte 20 ikon, nově orámované bílou linkou, jinak zde větší změny nehledejte. Musím říct, že i když updatované rozhraní vypadá na pohled stejně jako předchozí, léty nezměněné a notně zastaralé, postupně ale budete novinkám, které se objeví až po nějaké době používání, přicházet na chuť.

 

Telefonování a zprávy: Bílá všude kam se podíváš

Jak jsem uvedl v předchozí kapitole, nově je rozhraní zpráv i telefonní seznam prezentován s bílým podkladem. Někdo to může kvitovat, někdo může být nespokojený, na druhou stranu, zbytek funkčnosti se nijak nemění. Telefonní seznam je tedy rozdělen do čtyřech záložek, kdy jedna zobrazuje klasicky kontakty, další historii hovorů a klávesnici na vytáčení čísel, následující oblíbené kontakty a poslední skupiny. Místní skupiny, tedy ty co máte v telefonu, nejdou bohužel se seznamu smazat, takže je budete mít stále na prvním místě i přesto, že je třeba nepoužíváte, protože si vystačíte s těmi v rámci Google účtu. Kontakty lze řadit jak podle příjmení, tak dle jména a taktéž v nich lze samozřejmě vyhledávat, včetně firem uvnitř kontaktů. Z číselníku na vytáčení lze vyhledávat pomocí T9, prohledává se ale pouze jméno a příjmení.

Co se týká zpráv, řadí se do konverzací, lze v nich vyhledávat a samozřejmě zde jsou přítomné doručenky přímo integrované do dané zprávy. V rámci zkušenosti z telefonování taktéž musím zmínit indikační LED diodu nad displejem telefonu. Ta disponuje několika barvami, přičemž každá barva oznamuje určitý typ události. Bílá barva je určená pro sociální sítě, zelená pro standardní zmeškanou komunikaci a červená pro slabou baterii. Oproti starším Xperiím, které po aktivaci obrazovky přestaly notifikaci oznamovat, tak u Xperie Z, pokud aktivujete obrazovku při zmeškané události, ale danou událost nijak nezkontrolujete, v momentě, kdy opět mobil opět uspíte, dioda začne po chvíli opětovně blikat. Velmi praktické.

Hudební a videopřehrávač: Klasika alá Sony

Hudební přehrávač od Sony se již dlouhodobě vyznačuje z hlediska ergonomie velmi vysokou kvalitou. Přehrávač dokáže samozřejmě zobrazit alba, vybrat písně na základě interpretů, nechat zobrazit všechny skladby, případně můžete využít tzv. SensMe Channels. Tato část přehrávače si oscanuje vaše skladby a na základě vnitřního algoritmu a informací z internetu je roztřídí do několika skupin typu „Pozitivní nálada“, „Relaxace“ apod. Následně si pak můžete volit tedy skladby na základě vaší aktuální nálady. Nově od verze Androidu 4.1.2 Jelly Bean v Sony do přehrávače přidali funkci ClearAudio+, která vylepšuje zvuk hudebního přehrávače. Zvuk sice vylepšený je, přesto jeho kvalitu nepovažuji za zcela špičkovou. S přibalenými sluchátky, které najdete v krabičce s telefonem, ale hraje Xperia Z opravdu velmi dobře.

Videopřehrávač je spíše jednodušší, přehrát většinu filmových souborů ale zvládl bez větších problémů. Díky přítomnosti NFC v Xperii Z dokáže samozřejmě využívat funkci “Throw” pro odeslání videa do kompatibilního zařízení, větší možnosti od něj ale nečekejte. Na druhou stranu, Xperia Z byl první mobil, který jsem měl tu možnost testovat, jenž pomocí MX Playeru přehrál plynule Samsung Oceanic Life video. Zde se obrovský výkon telefonu projevil naplno. Taktéž přehrávání MKV, ať ve Full HD či v HD, nečinilo Xperii Z žádné problémy. Vzhledem ke stále omezeným kapacitám paměťových karet si ale nemyslím, že by většina uživatelů Xperie Z měla v telefonu filmy ve Full HD a tudíž v této disciplině nebude, bohužel, asi displej využíván tak, jak byl konstruován. Přesto nelze napsat nic jiného, než že obraz je v danou chvíli zcela dokonale ostrý.

Fotoaparát a videokamera: Na špičku nemá

S modelem Xperia Z se Sony nevydal prozatím podobnou cestou, kterou zkouší razit někteří konkurenti a v mobilu tak najdeme sice kvalitní snímač Exmor RS, ale se zbytečně vysokým rozlišením 13 Mpx, vzhledem k malému snímači. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat a i když bych rád, Xperii Z nemohu zařadit v kvalitě fotografií po bok iPhonu 5, či Galaxy S III. Dokonce předchozí model Xperia T v některých případech, hlavně při focení v šeru, podávala o něco lepší výsledky. Tím nechci říct, že by Xperia Z fotila špatně, to v žádném případě, pokud nebudete mít přímé srovnání, je možné, že s kvalitou fotografií budete spokojeni. Toto bych ale vůbec nenapsal, kdyby takto fotil telefon za 8.000,-, jenže tady se bavíme o vlajkové lodi výrobce za cenu přesahující 16.000,- a při pohledu na tuto cenovku nemohu říct nic jiného, než že Xperia Z fotí průměrně.

Fotografie mají občas mírně šedý nádech, v některých situacích jde Xperia Z do přepalu bílých ploch rychleji než konkurence, drobnokresba a slévaní detailů povětšinou zničí jinak kvalitní fotografii. Zde se ale již bavíme o zbytečně agresivním postprocesingu nastaveném přímo od výrobce. Jsou situace, kdy lze fotografie z Xperie Z označit za nadprůměrné, ale bohužel takto nemohu mluvit po většinu doby. Po stránce softwaru naopak patří fotoaparát k tomu nejlepšímu co na trhu se smartphony najdeme. Schopnost Xperie Z fotit doslova s časem o závod působí fantasticky a díky této schopnosti budete moci nasnímat až 999 snímků během několika desítek vteřin. I zde se projevuje neuvěřitelná síla procesoru, který dokáže obrovské množství dat zpracovat. Při focení na maximální rychlost Xperia Z snímá scénu v rozlišení 1280 x 720 px, tedy 0,9 Mpx, při střední rychlosti je využíváno rozlišení 3920 x 2204 px, tedy necelých 9 Mpx, a při pomalém snímání telefon využívá rozlišení 1920 x 1080 px, tedy 2 Mpx. Xperia Z v rychlém režimu snímá vybranou scénu opravdu, velmi, velmi rychle a zvuk spouště připomíná zvuk kulometu.

Pokud fotografujete statický objekt, jsou snímky v pořádku, pokud se ale pokusíte fotografovat rychle se pohybující objekt a využít tak spousty snímků k zachycení pohybu, budete pravděpodobně zklamáni. Pokud nebudete mít velmi dobré světelné podmínky, ostré zachycení rychle se pohybujících objektů se stává obtížné a osobně tedy tuto funkci považuji spíše za demonstraci výkonu nové Xperie. K dávkám fotografií je ještě záhodno poznamenat, že Zetko je v rámci galerie rovná do podsložek, takže nemáte v galerii 457 za sebou jdoucích fotografií, ale v rámci této dávky máte pouze náhledový obrázek a u něj číslo označující počet snímků, které obsahuje. Po rozkliknutí se všechny fotografie již zobrazí. V rámci náhledu všech fotografií z dávky můžete jednotlivé snímky mazat, případně můžete smazat celou náhledovou složku. Jednoduché a efektivní.

Co též musím pochválit, je schopnost automaticky rozeznat scénu, kterou fotíte. Ať se bude jednat o krajinu, portrét, text, ve většině případů zvolí Xperia Z správné nastavení scény. Taktéž schopnost detekovat úsměv patří mezi velmi dobré, lze si též nastavit fotografování dotykem na obrazovce, či lze zcela vypnout emulovaný zvuk závěrky. Po stránce ovládání je tedy fotoaparát na Xperii Z zcela v pořádku, dokonce nabízí funkce, které konkurence vůbec nemá. Naopak, kde ale za konkurencí hodně zaostává, je rychlost spuštění samotné aplikace na focení. Pokud jí nemá Xperia Z v paměti, ze které jí načte okamžitě, trvá spuštění foto aplikace až neúnosně dlouho. 3 vteřiny jenom na spuštění aplikace tak není pro Xperii Z problém. Při pokusu zachytit nenadálou akci tak sice můžete využít přímo na zamykací obrazovce rychlého zástupce, pak si ale nějakou dobu počkáte, než se aplikace načte. Fotografovat v takovém případě nemůžete většinou dříve než za 4 vteřiny, a to je dlouhá doba, ať se to líbí nebo ne.

Schopnost natáčet video s sebou nese unikátní možnost využít při videu přímo během natáčení HDR efektu a opět zde vidíme fantastický výkon procesoru, který v Xperii Z je. Až na občasné drobné zaškobrtnutí je video i s reálným počítáním HDR výborně plynulé. HDR vám na videu lépe prokreslí tmavé scény bez přepálených světlých částí, ne vždy je jeho přínost ale zcela jasně znát. Během natáčení videa máte k dispozici korekci expozice, vyvážení bílé barvy, možnost zvolit jakým způsobem bude Zetko expozici měřit či volby jako je možnost zapnout či vypnout stabilizátor obrazu, mikrofon, zvuk závěrky apod. Z hlediska ovládání tedy opět bez výhrad, z hlediska výstupu taktéž.

Zkušební fotografie pořízené telefonem Sony Xperia Z

Organizační a datové funkce: Datová špička, kalendář slabší

Datové funkce jsou u Xperia Z zastoupené v plné výbavě. Samozřejmostí jsou GSM, GPRS o maximální rychlosti 107 kbps, EDGE zvládá v downloadu až 42,2 Mbps, upload je možný maximálně do rychlosti 5,8 Mbps, v sítích LTE dokáže mobil uploadovat až 50 Mbps a stahovat 100 Mbps, zde se ale jedná stále o teoretické hodnoty. Dále v mobilu najdete Bluetooth 4.0 s AD2P profilem, Wi-Fi 802.11 b/g/n s možností používat Wi-Fi Direct, vytvářet Wi-Fi hotspot a využívat samozřejmě DLNA. Dále je uvnitř Xperie Z přítomná technologie NFC. Z hlediska dat nové Xperii tedy nic nechybí.

 

Kalendář zcela odpovídá tomu klasickému Androidímu, najdeme zde ale určitá vylepšení ze strany Sony. Jako pozitivum rozhodně vnímám prostor pod samotným kalendářem, který ukazuje schůzky na daný den, pokud v označeném dnu nějaké máte. Díky tomu získává kalendář na přehlednosti. Jenže jí okamžitě ztrácí z důvodu, že nedokáže barevně odlišit různé typy kalendářů, které můžete mít v rámci svého Google účtu. Barevně odliší pouze kalendáře z různých platforem, tedy Facebook kalendář, Google kalendář či místní kalendář. Pro někoho, kdo používá kalendář Google k různým typům schůzek, řešení ryze nepraktické. Taktéž v týdenním zobrazení, pokud máte v jeden den dvě souběžné události, nevidíte jejich popis, ale pouze dvě linky, navíc dvě linky stejné barvy, pokud pochází z jednoho primárního kalendáře. Klasický úkolovník v Xperii Z nehledejte.

Výkon: Zdrcující

Procesor se čtyřmi jádry Krait na frekvenci 1,5 GHz, GPU Adreno 320 s technologií FlexRender, unifikovanými shadery a podporou OpenGL ES 3.0, navíc zastřešené 2 GB rychlé DDR3 RAM pamětí nám servíruje výkon ve své brutální podobě. Celkový výsledek v testu Antutu měla Xperia Z 18.046 bodů, procesor dosáhl na 7.322 bodů a grafická část na 6.826 bodů. Pokud to řekneme slovy, v současné době nenajdete nic, co by na Xperii Z bylo pomalé, trhané či nepoužitelné. Mobil je navíc s Androidem ve verzi 4.1.2 výborně optimalizovaný a veškeré reakce, až na zmíněný start fotoaparátu, jsou bleskové. Co se týká her, testoval jsem jich více, než které jsou v běžně uveřejňovaném seznamu a s žádnou nebyl problém. Důvod, proč dvě hry z níže uvedeného seznamu od Gameloftu nešly ani spustit, má být údajně vysoké rozlišení displeje, alespoň dle vyjádření samotného Gameloftu. Herní zkušenosti jsem měl tedy následující:

Dead Trigger: Zcela plynulé na nejvyšší nastavení
Shadowgun: Bez problému zcela plynulé
Cut The Rope: Hratelné bez problémů
Angry Bird Star Wars – Nelze nainstalovat, ostatní verze ale fungují bez problémů
NOVA 2 – Není kompatibilní
Where Is My Water – Hratelné zcela bez problémů
Sprinkle: Hratelné bez problémů
Asphalt 6 – Není kompatibilní
Minecraft – Zcela plynulé i na Fancy nastavené
Reckless Racing – Hratelné zcela bez problému

Jediné, co by ještě v Sony mohli odladit, je jejich vlastní launcher. Je dobrý, je stabilní, ale nevyužívá 60 fps, jak umožnuje Android ve verzi Jelly Bean. Pokud jsem nainstaloval Nova launcher, kýžené plynulosti jsem se dočkal a pouze díky ní jsem následně ten od Sony nepoužíval.

Závěr recenze Sony Xperia Z

Sony se pokouší útočit na různé segmenty trhu tu méně úspěšně, tu naopak s velkým zájmem ze strany uživatelů. Ale s žádným telefonem se Sony prozatím nepodařilo získat tolik pozornosti ještě před vydáním, jako se jim podařilo s Xperií Z. Do tohoto přístroje Sony vkládá velké naděje a marketingově ho i dost pravděpodobně podpoří. Což si myslím bude jedině dobře. Xperia Z je totiž velmi nadějný telefon s obrovským potenciálem a velmi špatně se na něm hledají chyby. Vzhledově přístroj většinu lidí nadchne, luxus z něj křičí na všechny strany a dílenské zpracování, až na nepříjemnou vlastnost chytit každý otisk prstu, je špičkové.

Inovované prostředí již nepůsobí tak obstarožně jako předchozí verze a napravuje téměř vše, co bylo vytýkáno, a slabší fotoaparát, vzhledem k cenovce, za kterou se bude prodávat, je stále možné vyladit pomocí updatů. O výkonu nemá příliš smysl mluvit, celá Xperia Z je pekelně rychlý stroj a s telefonem je radost pracovat, či se bavit. Vše zvládá na výbornou. Někoho může maximálně odradit větší velikost, která ne každému může vyhovovat, někdo může být na vážkách kvůli již zmíněnému fotoaparátu.

Jinak je ale Sony Xperia Z prototypem moderního a výkonného přístroje pro osobní vyžití. A ať před vás mobilní život postaví jakoukoli výzvu, Xperia Z jí bude čelit hrdě s vámi, dávajíc najevo svojí sílu a svojí všestrannost, včetně vodotěsnosti. Pokud je Samsung Galaxy S III považován za nekorunovaného krále mobilních telefonů s operačním systémem Android, právě si po jeho bok stoupla královna. Sony Xperia Z.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nekompromisní výkonPlus velmi dobře chytá otisky prstů
Plus velmi svižné reakce systémuPlus vzhledem k ceně slabší fotoaparát
Plus extrémně rychlé sekvenční snímáníPlus ne vždy přesvědčivé pozorovací úhly displeje
Plus výborné dílenské zpracování
Plus HDR video v reálném čase
Plus Full HD displej
Plus vodotěsnost
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články