Když minulý rok vyšla Xperia T, byl mobil právem považovaný za nejlepší Xperii všech dob. Xperia Z nahradila Téčko na pozici nejvybavenějšího telefonu tohoto japonského výrobce. Dnešní recenze vám ale prozradí, proč je pro mne lepší právě model Xperia V. “Véčko” se totiž opravdu povedlo.
Xperia V nedisponuje na první pohled ničím, čím by ohromila. Nemá obří Full HD displej, nemá dokonalý čtyř nebo dokonce osmi jádrový procesor. Nemá ani obrovskou úhlopříčku. Nemá kovové tělo. Ten telefon vlastně působí spíše obyčejně a přesto jej považuji za nejlepší Xperii, kterou jsem prozatím držel v ruce. Xperia V je totiž opravdu velmi vyvážený telefon bez větších slabin a jediné, co ho může brzdit v rozletu, je cenovka, kterou v Sony nastavili dost sebevědomě. Být mobil o kousek levnější, jednalo by se o jednu z nejlepších koupí současnosti.
Ta současnost je ale relativní. Sony totiž, stejně jako mnozí konkurenti, nezvládlo uvést telefon na všechny trhy ve stejný čas. Dokonce v rámci naší republiky to nějakou dobu vypadalo, že se na pulty obchodů již nedostane, šanci ale Véčko nakonec dostalo. Problémy má ovšem hned dva. Jedním z nich je Sony Xperia T, která, podpořená Jamesem Bondem, získala velkou pozornost koncem minulého roku a druhý problém je tvrdá konkurence, která se snaží být zásadně minimálně čtyřjádrová, jemnější a větší, občas také ušlechtilejší, myšleno materiálově. Se dvěma jádry a HD displejem tak Xperia V vypadá ve své cenové kategorii jako špatný vtip a věřím, že by jí spousta lidí viděla s cenovkou nejraději pod 10 tisíc. Jenže..
Xperia V tak sice přináší pouze dvoujádro, jedná se ale o Qualcomm Snapdragon S4 Plus, které rozhodně nepatří mezi slabiny tohoto přístroje. Jako grafický čip byl zvolen Adreno 225 a tuto dvojici zastřešuje 1 GB RAM. Sony Xperia V je jeden z mála přístrojů na trhu, které bychom mohli označit jako jeden z TOP modelů, u kterého při měření úhlopříčky displeje nemusíme sahat k číslům, která při zaokrouhlení dosahují hodnoty pěti palců. Xperia V disponuje displejem o úhlopříčce 4,3 palce a dosahuje rozlišení 1280 x 720 pixelů, což jí propůjčuje jemnost zobrazení 342 ppi. Vnitřní paměť 8 GB není žádná výhra, ale lze jí rozšířit pomocí microSD karet až do kapacity 32 GB.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft.
Rozměry | 129 x 65 x 10,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 120 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HD 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + slot pro microSD karty (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.1.2 Jelly Bean + Timescape UI |
Fotoaparát | 13 Mpx (4128 x 3096 px), LED blesk, autofocus, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, ochranná fólia na displej, ochranné pouzdro na telefon stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 12 900 Kč, březen 2013 |
Po recenzi Xperia Z, která kromě kvalitních sluchátek v balení nepřinesla nic neobvyklého, mě balení Xperia V překvapilo. Kromě samotného telefonu zde samozřejmě najdeme USB redukci do zásuvky, microUSB kabel, špuntová sluchátka a český návod. Navíc ale výrobce přibalil fólii na displej a praktické kožené pouzdro s vyraženým logem Sony. Pouzdo na mobil sedne opravdu výborně, přístroj se z něho ale hůře vyjímá. Navíc v pouzdru není otvor na prostup zvuku z reproduktoru telefonu a vyzvánění je tedy uvnitř dost utlumené. Zcela ideální tím pádem rozhodně není, výrobce ale obsahem balení potěšil.
https://www.youtube.com/watch?v=sabceviTlEE
Design recenzované Xperie V lze označit za povedený, byť nijak extravagantní. Telefon působí v ruce kompaktním dojmem a Sony opět dokazuje, že je mistrem ve vymýšlení umístění klávesy pro uspání/probuzení a kolébky hlasitosti. Telefon se v ruce drží příjemně, zadní část je sice plastová, ale na dotek příjemná. Zajímavá je linka na bocích, která se táhne kolem celého přístroje a ve spodní části z něj dokonce vystupuje a vytváří tak jakousi malou bradu. Působí to neotřele a vůbec ne špatně.
Na co jsem si ale nemohl po celou dobu recenzování zvyknout, je příliš vysoké čelo Véčka, neboli příliš místa nad displejem. V poslední době jsem uvykl, že nad displejem je místa tak akorát pro reproduktor, senzory, kamerku a sluchátko. Telefonům to z mého pohledu dodává jakýsi šmrnc a samozřejmě každý uživatel je rád, když je tělo přístroje využité pro velikost displeje beze zbytku. Toto ale bohužel neplatí pro Xperii V, která má nad displejem více místa, jak pod ním. Pod displejem tak najdeme něco málo přes 1 cm místa. Nad displejem rovné 2 cm. Nemůžu si pomoci, ale celou dobu na mě Xperia V tímto působila dost nevyváženě a zvláštně. Jinak nemám k designu větších výhrad.
Pokud se na telefon podíváme podrobněji, v již zmiňovaném prostoru nad displejem najdeme samozřejmě čočku VGA fotoaparátu, který je určen prioritně pro videohovory, taktéž proximity senzor a senzor okolního osvětlení, logo Sony a výdech reproduktoru pro telefonování. V pravé části navíc najdeme LED diodu, která svým blikáním oznamuje různé zmeškané události. Zde musím výrobce velmi pochválit, protože narozdíl od předchozí Xperie T jde LEDka při blikání i vidět. Tam, kde byla dioda v Xperii T sotva vidět i při pozorném sledování ve tmě a ve dne byla prakticky neviditelná, je LED v Xperii V perfektně čitelná i za denního světla. Viditelnost diody byla zvolená velmi rozumně, je tedy jak jsem uvedl výborně vidět za světla, ve tmě ale neozáří celou místnost svým blikáním, jak se občas stává u konkurentů. Navíc různými barvami oznamuje různé notifikace. Klasické červené blikání oznamuje kritickou úroveň baterie, oranžové nízkou úroveň, bílé blikání zobrazuje zmeškanou SMS, zelené blikání zmeškanou událost v sociálních sítích apod. Na první pohled tedy uživatel přesně ví, co se s telefonem děje. Až výrobci připraví do svých přístrojů i aplikaci, která bude umožňovat nastavit chování LED diody pro různé události, budu spokojený maximálně. Prozatím musíme poděkovat výrobci u Xperie V za jednu s nejlepších notifikačních diod v současných smartphonech.
Ve spodní části Véčka nenajdeme nic, ovládací prvky se nachází pouze na displeji, po vzoru Nexusu. Levý bok obsahuje pouze krytku microUSB konektoru a konektory pro dokovací stanici. Horní hrana je osazená krytkou, která chrání zdířku 3,5 mm pro zapojení sluchátek, víc zde nehledejte. Pravý bok obsahuje již zmíněnou klávesu na probuzení / uspání telefonu a kolébku hlasitosti. Jak jsem již zmínil, Sony opět předvedlo svojí představivost v tom, kam všude se v telefonu dá umístit tato dvojice kláves. Proč může mít Samsung umístěnou klávesu pro probuzení na pravém boku přesně na pozici, kam dosáhne palec jak u svého ultra low-endu Galaxy Pocket, tak u své současné (stále) vlajkové lodě Galaxy S III? Koupím si jeden Samsung smartphone, koupím si o dva roky později druhý a vždy budu mít klávesy na stejném místě. Koupím si pět telefonů Sony v jednom roce a vždy budou jinde. Tohle nikdy nepochopím a výrobce u mě má za tyhle pokusy na svých zákaznících mínus. Design Sony určitě jde, sjednotit ale tak základní prvky, jako je těch pár HW kláves na mobilu, rozhodně ne.
Pokud se přesuneme na spodní hranu, nenajdeme zde nic, kromě mikrofonu a mírně vystouplé obvodové hrany mimo displej, což telefonu přidává na originalitě. Zadní strana nese čočku 13 Mpx fotoaparátu, LED diodu na přisvícení a mikrofon na potlačení šumu. Záda jsou odnímatelná a pod nimi najdeme vyjímatelnou baterii a samozřejmě slot na microSIM a microSD. Bohužel, microSD kartu vyndáte až v momentě, kdy vyjmete baterii, která k ní přistup blokuje. Zadní plast má na své vnitřní straně gumové těsnění, které má zabránit vodě, aby se dostala ke kritickým místům, jako je baterie, či karty uvnitř přístroje. Toto řešení nevzbuzuje mnoho důvěry, Xperia V totiž příliš pevnosti nepobrala a pokud telefon v ruce trochu stisknete, ozve se nepříjemné vrzání, které mají na svědomí právě ozdobné obruby kolem telefonu, hlavně ty boční jsou slyšitelné při stisku dost.
Navíc, krytka microUSB konektoru na levém boku měla po týdnu testování neustále tendenci se mírně vysouvat a i když jsem jí opakovaně silou zatlačit zpět do své pozice, za pár minut zase mírně vystupovala nad povrch telefonu a v tu chvíli bych měl o odolnosti vůči vodě vážné pochyby. V rámci této nepříjemnosti se mohlo jednat o chybu konkrétně testovaného kusu, přesto se nemohu zbavit dojmu, že konstrukce Xperie V je v první řadě na oko působící záležitost. Při běžném používání jsem se ale větších problémů, až na neustále vyčnívající krytku, nesetkal. Pokud jsem mobil zkoušel i pod vodou, musel jsem neustále ale na krytku myslet a těsně před ponořením si hmatem překontrolovat, že vše sedí tam kde má. Mobil pod vodou nemá žádné problémy a i když jsem jej tam nechal ležet několik minut, vždy jsem Xperii V vyndal živou a zdravou a mohl jsem okamžitě používat libovolné funkce.
Xperia V disponuje vyměnitelným akumulátorem o kapacitě 1.750 mAh, což rozhodně není hodnota, ze které by byl člověk nějak nadšený. Přesto s touto baterií dokáže Xperia V hospodařit překvapivě slušně. Mobil vydrží při běžném používání i dva dny, tedy v momentě, kdy budete vypínat data, Wi-Fi a de-facto pouze volat a psát. Při větší zátěži se z Xperia V stává klasický městský mobil, který každý den zakončí energií z nabíječky. S nabíječkou si ale Véčko docela rozumí. Za 30 minut se totiž nabije z 38% a kompletního nabití dosáhne po 1 hodině a 42 minutách. Nejedná se o rekord v rychlosti nabíjení, přesto lze rychlost nabíjení označit jako velmi dobrou.
Displej Xperie V, jak jsem již zmínil na začátku, dosahuje úhlopříčky 4,3 palce a dosahuje rozlišení 1280 x 720 px a hustoty 342 ppi. Tolik oficiálně. V reálu ale díky pruhu s ovládacími prvky využívá Xperia V většinou rozlišení 1196 x 720 px a dosahuje tak hustoty 320 ppi. Zbylá část, tedy pruh o rozlišení 84 x 720 px (obsahující něco málo přes 60 tisíc pixelů) je v drtivé většině případů vyhrazen ovládacím prvkům, ke kterým se ještě dostaneme.
Vraťme se ale k samotnému displeji. Ten se totiž u Xperia V neskutečně povedl. V Sony zapracovali a oproti Xperii T mobil obsahuje druhou generaci firemní technologie Bravia, tedy Mobile BRAVIA Engine 2, která nadále vylepšuje podání barev. Důležité je ale si uvědomit, že Mobile Bravia Engine 2 prioritně vylepšuje kvalitu fotografií a filmů při jejich prohlížení. Samotná technologie by ale moc nepomohla, jak je možno vidět na Xperii Z, který jí disponuje též, ale stále nedosahuje špičkové kvality displeje. Rozlišení u Xperie Z, tedy Full HD, totiž není všechno a tak tento jinak opravdu výborný smartphone disponuje špatnými pozorovacími úhly, ostatně jako drtivá většina Xperií.
U Xperie V zachoval výrobce stále velmi vysoký jas, který dokáže displej produkovat, v tomto případě se hodnota jasu ustálila na 469 cd/m2, což je sice méně než má Xperie T (532 cd/m2) a absolutně mimo dosažení hodnot, kterých dosahuje Sony Xperia P (920 cd/m2 – zatím nepřekonaný mobil v čitelnosti na přímém slunci), přesto je tato hodnota zcela dostatečná pro velmi dobrou čitelnost i na přímém slunečním světle. Navíc je displej v takto špatných podmínkách podstatně čitelnější než konkurence se Super AMOLED displeji, například Samsung Galaxy S III dosahuje hodnoty pouhých 246 cd/m2. Xperia V navíc ale nemá kryt displeje složen ze standardních tří vrstev, ale je použita nová dvouvrstvá technologie, tzv. sensor-on-lens. Technicky tedy vypadá displej Xperie V velmi dobře, realita vás ale doslova přibije k zemi, pokud vedle Xperie V položíte Xperii T, nebo Xperii Z. Tak neskutečný rozdíl jsem nečekal a Véčko mě velmi překvapilo. Jak Xperia Z, tak Xperia T se sytostí barev, pozorovacími úhly a podání černé barvy, nemohou jakkoli s Xperií V měřit, o tolik je Véčko lepší a za sebe osobně jsem přesvědčen, že lepší displej Sony do svých mobilů ještě nevyrobilo.
Porovnání displejů Xperie T (vlevo) a Xperie V (vpravo)
Sice je až s podivem, že vlajková loď Xperia Z, která sice papírově disponuje displejem lepším (Full HD, 5”), ale při přímé konfrontaci je na pohled podstatně horší. Přitom jak Z tak V disponují Mobile BRAVIA Engine 2 a oba taktéž disponují dvou-vrstvou technologií displeje. Málo informovaný jedinec by tedy mohl dojít k názoru, že výborné podání barev a velmi dobré pozorovací úhly u Xperie V jsou dílem těchto technologií, ale pokud je používá i Xperia Z, musíme rozdíl hledat jinde. Sony u Xperie V totiž použilo jiný model displeje, než u všech svých ostatních smartphonů. Na webu hardware.info pomocí elektronického mikroskopu zvětšili displeje Xperie T i Xperie V a již podle subpixelů je patrné, že se jedná o dva výrobně jiné kusy. Navíc se mi podařilo zjistit, že Xperie Z disponuje identickým displejem jako Xperia T, pouze s vyšším rozlišením. Proč Sony nepoužila takto výborný displej, kterým disponuje Xperia V i u své vlajkové lodi, nechápu, na druhou stranu, u dnes recenzovaného modelu ukazuje, že displeje v Sony dělat umí a model V se může svojí kvalitou postavit hrdě proti konkurenci, a to ve všech ohledech. Jak jsem již zmínil, jas má velmi dobrý a čitelnost je i na přímém slunci výborná, pozorovací úhly jsou taktéž zcela dostatečné a barevné podání je syté.
Ovládání je u Xperie V řešené pomocí obrazovky a pod displejem tak nehledejte žádné mechanické, ani senzorové klávesy. Pouze na boku je klávesa pro uspání / probuzení a kolébka hlasitosti. Výrobce tyto klávesy, pro tentokrát, umístil téměř až do horního rohu, díky čemuž jdou obě dobře nahmátnout. Reakce displeje jsou výborné, nedochází k žádným prodlévám a není zde nic, na co bych si mohl stěžovat. Někomu mohou chybět klávesy pod displejem, osobně věřím, že je to pouze otázka zvyku. Pruh s ovládacími prvky přímo na displeji má totiž velkou výhodu, že nezhasíná, ale je neustále vidět, ovládací prvky jsou tedy stále na očích. Navíc, pokud se budete na Xperii V koukat třeba na filmy, či fotografie, ovládací prvky se zcela schovají, aby bylo možné využít plnou plochu displeje. Jakmile poté ťuknete do obrazovky, ochotně opět vykouknou, připraveni pomoci s ovládáním mobilu. Zde tedy bez výhrad.
Oproti starším Xperiím je (nejenom) Xperia V obdařená novou verzí Timescape UI. Tento facelift obdrží všechny Sony telefony s updatem na 4.1.2 Jelly Bean, Xperia V již tedy není jediným modelem, který novou verzi využívá. Najít jí můžeme, například, taktéž u Xperia Z či T. První, čeho si uživatel znalý starších Xperií všimne, je rozdílná zamykací obrazovka. Pruh, který uživatele zastarale nutil provést předen daný pohyb pro odemčení telefonu díkybohu zmizel a místo toho stačí prstem táhnout nahoru či dolu z libovolné části displeje kamkoli. Odemykání je tak přirozenější, navíc doprovázené efektem rolety, která se pod prstem na oko prohýbá. Na zamykací obrazovce samozřejmě najdeme taktéž hodiny s datem a rychlý přístup k fotoaparátu a hudebnímu přehrávači.
Po odemknutí nás čeká pětice ploch, které si lze uživatelsky mazat až k pouze jedné jediné, či určovat, která že bude ta domovská. Maximální počet ploch je sedm. Zde se, kromě možnosti uspořádání, na oko nic nemění. Spodní dock pojme 4 libovolné zástupce včetně adresářů, ikony lze rozmisťovat v mřížce 4×4. Dotáhnout by potřebovala hlavně horní notifikační lišta, která po stažení sice nabízí rychlé zástupce, ale pouze ztlumení zvuku, Bluetooth, Wi-Fi a vypnutí či zapnutí dat. Samozřejmě též vstup do nastavení. Když vynechám, že rychlého ztlumení dosáhnu i bočními klávesami, a tudíž zrovna tato zkratka není v liště životně důležitá, tak možnost ovládat jas, zámek rotace displeje a další velmi užitečné věci, zde bohužel nenajdete. Buď si na jednu z ploch umístít widget, kde stejně ve výsledku zámek rotace displeje například nenajdete, ten ale není řešením, ale pouze špatně zvolenou berličkou. Lišta je totiž přístupná téměř neustále, widget pouze v momentě, kdy jste přímo na dané ploše.
Menu aplikací zobrazuje zástupce v mřížce 4×5 a lze je třídit buď abecedně, dle nejpoužívanějších či dle času instalace. Samozřejmě je přístupné též vlastní řazení, bez ohledu na cokoliv jiného. Přímo z menu aplikací lze uživatelsky doinstalované programy přímo odinstalovat. Všechny, které odinstalovat nejdou, pohasnou a pouze nad těmi, které jsou odinstalovatelné, se zobrazí křížek indikující možnost smazání. Přímo v menu aplikací je též přístupná lupa pro vyhledávání, pokud byste aplikací měli mnoho. Až na nedotaženou notifikační lištu, která sice svojí primární funkci, tedy oznamovat události, plní na jedničku, ale už moc nepomáhá s rychlým přístupem, nemám k rozhraní, které Sony používá, výhrady.
V předchozí kapitole jsem psal, že Timescape UI bylo modernizováno a změnám se nevyhnul ani telefonní seznam či SMS zprávy. Dalo by se říct, že všechny Xperie s Androidem 4.1.2 Jelly Bean, si vybrali jako poznávací znamení bílou barvu. Jak telefonní seznam, tak editor SMS zpráv jsou totiž s bílým podkladem a i když toto řešení je elegantní, osobně jsem raději za tmavé prostředí. V momentě, kdy se totiž chcete podívat do seznamu v tmavém prostředí, bílý podklad doslova do očí pálí, osobně z této změny tedy radost nemám. Možnost volby podkladu Sony nedává, takže nezbývá, než se smířit s ostrou bílou barvou.
Samotný telefonní seznam samozřejmě zobrazuje kromě kontaktů taktéž události hovorů, tedy zmeškané, volané a přijaté hovory, vždy najednou, ale vždy náležitě oddělené jasným symbolem. Co určitě potěší, je schopnost číselníku pomocí T9 prohledávat jak jména, tak příjmení kontaktů. Firmu skrz číselník již nevyhledáte, v klasickém vyhledávání kontaktů v telefonním seznamu ale již ano. Xperia V samozřejmě taktéž dokáže zobrazovat vaše oblíbené kontakty, navíc si lze na plochy umístit widget, který je taktéž zobrazuje a vaši oblíbenci jsou tedy lépe po ruce.
Editor SMS zpráv řadí veškeré zprávy do konverzací, které lze celé následně mazat, případně lze mazat jednotlivé zprávy v rámci konverzace. Doručenka odeslané zprávy je pro Xperia V zcela samozřejmostí, v odeslaných vláknech jednoduše zobrazí malé odškrtnutí, čím jasně dává najevo, že zpráva byla doručená. Žádné zbytečné SMS, žádné zbytečné otravování majitele dalšími zvuky. Vyhledávání v rámci všech SMS zpráv, či možnost si nastavit libovolný vlastní vyzváněcí tón je samozřejmostí.
Co se týká práce s telefonním seznamem a zprávami, nemám v podstatě žádný důvod si stěžovat. Xperii V chybí sice různá gesta, kterými třeba disponuje TouchWiz prostředí od Samsungu, přesto je práce s kontakty zcela bezproblémová. Někoho ale může zamrzet nulová integrace sociálních sítí. Jediné, co mobil umožní, je v detailech kontaktů použít odkaz, který vás zavede na domovskou stránku Google+, pokud jej samozřejmě daná osoba používá. V dnešní éře sociálních sítí je toto handicap Sony a byť se dá jednoduše řešit pomocí různých klientů, pro spousty uživatelů je příjemnější integrace přímo výrobce a přímo v seznamu.
Hudební přehrávač je u Sony standardně na vysoké úrovni, nejenom co se týká možností, ovládání, ale i zvuku. Zvukově patří totiž rozhodně k nadprůměrným, navíc v nové verzi, kterou přináší update na 4.1.2 Jelly Bean, se objevila nová funkce Clear+, která má za úkol již podle svého názvu zvuk vyčistit a rovnou vylepšit. Fakt je takový, že zvuk se sice zásadně zlepší a oproti defaultnímu nastavení je rozdíl okamžitě znát, přesto se nemohu ubránit pocitu, že v Sony mohli z přehrávače dostat více. Zvuk sám o sobě je dobrý, chybí mu ale tolik potřebná dynamika. Při použití alternativního přehrávače PowerAmp jsem onu dynamiku dostal, je tedy zřejmé, že chyba není v HW, ale z mého pohledu v nedostatečně nastaveném SW. Hudební přehrávač navíc disponuje funkcí, která dokáže z internetu stáhnout všechny obaly k albům, aktualizovat informace u skladeb apod.
Videopřehrávač je v Xperii V spíše základního charakteru a i když dokáže stahovat informace o filmech, stejně jako hudební přehrávač o albech, není ve správně vyhledané informaci tak úspěšný a navíc, má dost problémy přehrávat filmy v kontejneru MKV. Základní AVI zvládá bez problémů, pokud se ale na své Xperii V chcete koukat na filmy, doporučuji různé alternativy z Google Play, které vám zajistí bezproblémovou práci s videem, včetně filmů ve vysokém rozlišení.
Kvalita fotografií a videa u Xperie V není z mého pohledu nijak zázračná. Což může znít až jako rouhání, přeci jenom, Sony nám tvrdí že používá špičkový Exmor R snímač, ten umí 13 Mpx snímky a HDR fotografie, Full HD video a vůbec to všechno vypadá náramně dobře. Ale pouze do té doby, než vytvoříte pár fotografií. Snímky z Xperie V jsou totiž dost často potažené šedou vrstvou, která úspěšně potlačuje kontrast samotných fotografií, tak jako se na fotografiích setkáme s rozpadající se kresbou úměrně vzdálenosti objektu, hrudkovitostí a rozmazáním detailů, což je způsobeno pro změnu dost agresivním postprocesingem. Už u Xperie T jsem nebyl z fotoaparátu nadšen, u Xperie V, jelikož je evidentně použit stejný snímač i software, nemohu jinak, než opět žehrat nad Sony, aby se vzpamatovalo a přestalo své zákazníky zkoušet natáhnout na technologie jako je právě Exmor R snímač, když výsledné fotografie cenovce přístroje prostě neodpovídají. Dané technologie jsou nám totiž k ničemu, když z Xperie V stáhnete fotky v kvalitě ne moc uspokojivé.
Obrovský kontrast naproti tomu představuje ovládání, které patří ke špičce. Fotoaparát disponuje inteligentním režimem, tzv. SuperAuto, kdy sám rozeznává scénu a tomu přizpůsobuje nastavení expozice, jasu apod. Nutno podotknout, že v tomto režimu je postprocesing aplikovaný na fotografie nejvíce brutální, na druhou stranu, na displeji telefonu vypadá vše poté opravdu lépe. Až při zpracování fotografie v počítači zjistíte, že se snímek tváří, jako kdyby jej někdo přejel žehličkou. Pro běžné focení osobně raději na Xperiích používám režim “Normal foto” který postprocesing používá podstatně s menší vahou, což sice činí fotografie více náchylné na šum, ten si ale v počítači odstraním šetrněji, než když to nechám udělat Xperii V.
Ať tak nebo tak, kromě těchto dvou režimů je dostupné též focení v HDR kvalitě, možnost používat různé obrazové efekty, či si můžete vybrat focení na základě ruční volby scény či snímat plynulé panorama. V každém režimu si můžete nezávisle vybrat různé zástupce z menu nastavení a vložit si je do tzv. rychlých slotů po levé straně displeje. Toto je velmi dobrý nápad, škoda ale, že třeba při režimu Inteligent Auto si takto nemohu vybrat režim ostření či ISO nastavení, ale při režimu Normal již mohu. Chápu, že Inteligent Auto je plná automatika, omezení možnosti volby uživatele ale nevidím jako dobrý argument pro to, abych jí používal.
Naproti tomu video se Xperii V celkem povedlo. Při Full HD záznamu disponuje datovým tokem téměř 17 Mbps, přičemž používá H264 kodek pro kompresi videa. 1 minuta záběru tak dosahuje velikosti kolem cca 130 MB. Video je zcela plynulé, bez trhání jak obrazu, tak objektů, které snímá. Ovládání je poplatné fotoaparátu a lze jej tedy označit jako výborné. Dokonce během videa lze pořizovat 1 Mpx fotografie, ty jsou ale kvalitou natolik špatné, že po pár pokusech se naučíte tuto klávesu na displeji ignorovat. Výstupní formát videa je MP4 a bez problémů jej tedy přehrajete na většině zařízení současnosti, od mobilů po televize.
Xperia V je z pohledu dat plně vybaveným telefonem, který obsahuje vše, na co si vzpomenete. Tedy od klasických GPRS dat, přes EDGE, HSPA+, kde dosahuje downloadu až 42 Mbps a uploadu 5,2 Mbps, tak i u nás stále běžně nedostupným LTE ve verzi Cat3, tedy s downloadem až 100 Mbps a uploadem 50 Mbps. Navíc je přibalena samozřejmě Wi-Fi a/b/g/n konektivita s možností vytvářet Wi-Fi hotspoty, taktéž Bluetooth ve verzi 4.0 a v neposlední řadě též NFC technologie. Troufám si tedy tvrdit, že z hlediska dat má Xperia V zcela ultimátní výbavu a měla by v tomto ohledu uspokojit každého.
Co se týká kalendáře, zde již tak spokojený nejsem. Samozřejmě disponuje na oko přehledným měsíčním, týdenním i denním náhledem, bohužel veškeré Google kalendáře zobrazuje pouze červenou barvou, bez možnosti toto změnit. Pokud tedy ve svém Google účtu máte kalendářů několik a oddělujete je barvou, zde vám tento zvyk bude k ničemu. Vše bude červené, navíc v rámci měsíčního náhledu je pro daný den probíhající schůzka indikovaná pouze jedním červeným čtverečkem. Pod kalendářem je sice prostor pro náhledy, ten ale dokáže zobrazit najednou pouze 1 a půl schůzky a je nutné jej tedy vždy prstem vytáhnout nahoru pro zobrazení všech schůzek. Pokud si do telefonu přidáte Facebook účet, veškeré události z něj budou pro změnu v kalendáři modré. Kalendář je pěkný na pohled, ale jeho praktický přínos vidím spíše jako sporný a po nějaké době trápení se s nepřehledností, jsem se milerád vrátil k osvědčenému Business Calendar.
Sony Xperia V obsahuje procesor Qualcomm MSM8960, tedy Snapdragon S4 Plus. Tento procesor, který je vyroben 28nm výrobním procesem, doplňuje grafický akcelerátor Adreno 225 a 1 GB 500 MHz operační paměti v dual-channel režimu. Sestava to není v žádném případě dechberoucí, na druhou stranu, o nějakém ořezávátku řeč taktéž být nemůže. Identický hadrware totiž najdeme třeba v telefonech HTC One X, Nokia Lumia 820 či třeba v BlackBerry Z10 a ani v jednom případě se nejedná o žádné low-endy.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Google Nexus 10 | 1935 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Samsung Galaxy Pocket | 371 b |
Tento test krásně ukazuje, jak je Xperia V velmi podobná Xperii T. Oba telefony disponují téměř identickým výsledkem a malý rozdíl může být způsoben i pozapomenutou běžící aplikací na pozadí.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení. Pod tabulkou naleznete graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem pro Xperii V vybral Xperii T a Samsung Galaxy SIII. Test ukazuje, že i když Samsung Galaxy SIII obsahuje čtyřjádrový procesor, výkonově se nachází pod oběmi Xperiemi. Xperii T jsem zahrnul z důvodu, aby bylo viditelné, jak moc jsou si tyto dva modely podobné.
Z tabulky je zcela jasně patrné, že Xperia T a Xperia V jeden mobil jsou, co se týká výkonu. I když Xperia V obsahuje jinak označený procesor, vnitřní architekturou se jedná o jeden a ten samý procesor jako je použit v Xperii T, pouze je zde přidána podpora LTE, která nám výkon samozřejmě nijak neovlivňuje. Všimněte si, že náskok obou Xperií před Galaxy S III se s náročností testů snižuje. Na nízké a střední nastavení utíkají obě Xperie Galaxy S III o vysokých 40%, na vysoké nastavení detailů ale již pouze o 17%. Výkon Xperií tedy se stoupající náročností klesá rychleji než u Galaxy S III.
Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.
I zde je patrné, jak Samsung Galaxy S III lépe hospodaří s výkonem oproti oběma Xperiím, co se týká zvyšujících se nároků na rendering. Byť v rozlišení 420×234 mají obě Xperie náskok 6 snímků za vteřinu, při středním rozlišení, tedy 800×450 se výsledky všech tří telefonů zcela srovnali a při vysokém rozlišení 1280×720 již Galaxy SIII podal výsledek o jeden snímek za vteřinu lepší. Opět je zde viditelné, že Xperii V i T dochází, se stoupajícími nároky, dech rychleji.
Pokud bych měl pocitově shrnout výkon Xperie V, o které přeci je jenom tato recenze, použil bych dvě slova: Zcela bezproblémový. Jak samotné používání telefonu, tedy schopnost plynule přecházet z nabídky do nabídky, používání internetového prohlížeče, v mém případě Chrome, zobrazování fotografií apod. Vše plynulé, telefon je velmi svižný, nikde se na nic nečeká a těch pár animací, které přístroj provází, nezdržují, naopak jsou rychlé a líbivé. Při přehrávání videa jsem taktéž neměl jediný problém, tak jako při hraní her. Ať jsem spustil Real Racing 3, Modern Combat 4: Zero Hour, nebo třeba Minecraft, veškeré herní tituly běhaly takzvaně “jako z praku”.
Předně, Xperia V je opravdu velmi příjemný telefon. Jeden z mála mobilů, které jsou obecně opravdu povedené, výkonné a k tomu náležitě drahé, přesto nekoketuje s úhlopříčkou kolem 5” jako ostatní, ale drží se spíše k 4”, konkrétně 4,3”. Právě toto může být jeden ze dvou hlavních argumentů, proč si Xperii V pořídit. Ve své úhlopříčce je výkonově zcela osamoceným bojovníkem a pro lidi, kteří nechtějí velký smartphone, může být Xperia V díky tomu ojedinělou volbou. Druhým argumentem bude zajisté displej, který se Sony opravdu náramně povedl a oproti displejům u Xperia V a Z disponuje výbornou barevností, která nijak dramaticky neklesá ani při pohledu z boku. Displej je jasný, barevně sytý a je opravdu radost na něj pohledět. Přitom se nejedná o přebarvené omalovánky, jak někteří argumentují proti Super AMOLED displejům.
Výkonově Xperia V též nezklame, vše co dnes najdete, rozpohybuje bez problémů a i samotný přístroj lze označit za velmi dobře odladěný. Prozatím samé pozitiva a radostné čtení, přesto musím Xperii V vytknout podprůměrný fotoaparát a možná zbytečné místo nad displejem, které kdyby výrobce o něco snížil, byl by přístroj ještě kompaktnější. Obecně se ale na Xperii V těžko hledají slabiny a tak největším nedostatkem tohoto povedeného přístroje je v současnosti cena, která povětšinou osciluje okolo 13-ti tisíc korun. A to je hodně. Když si navíc vezmeme v potaz, že se de-facto jedná o kopii Xperie T, která nám již stihla klesnout na hranu 10,5 tisíce (šedý dovoz neberu v potaz), zjistíme, že pokud si uživatel má vybrat, při zakoupení Xperie V místo Xperie T dostane za cca 2,5 tisíce navíc o dost lepší a menší displej + voděodolnost. LTE u nás ještě reálně dlouho nevyužije a tak je tato investice navíc na zváženou.
Navíc, za stejný, nebo o něco menší peníz, lze koupit bestseller Galaxy S III, který má přeci jenom o dost zvučnější jméno. A to může být pro Sony problém. Pokud by Sony Xperia V stála cenově na hraně deseti tisíc korun, byla by to doslova výborná koupě, za současné ceny je ale na zváženou, zda vám výše zmíněné vlastnosti stojí za příplatek, o který si Sony nebojí říct. Ať tak nebo tak, Xperia V je rozhodně výborný a velmi vyvážený mobil a pro mě osobně nejlepší Xperia současnosti. Není nejvýkonnější, nemá nejvyšší rozlišení displeje a není nejkrásnější, ale je téměř dokonale vyvážená, a to se cení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkový displej | horší fotoaparát |
zcela dostačující výkon | občas vrzající konstrukce |
IP57 certifikace (vodotěsnost) | |
velmi svižné prostředí | |
kompletní datová konektivita |
Když minulý rok vyšla Xperia T, byl mobil právem považovaný za nejlepší Xperii všech dob. Xperia Z nahradila Téčko na pozici nejvybavenějšího telefonu tohoto japonského výrobce. Dnešní recenze vám ale prozradí, proč je pro mne lepší právě model Xperia V. “Véčko” se totiž opravdu povedlo.
Xperia V nedisponuje na první pohled ničím, čím by ohromila. Nemá obří Full HD displej, nemá dokonalý čtyř nebo dokonce osmi jádrový procesor. Nemá ani obrovskou úhlopříčku. Nemá kovové tělo. Ten telefon vlastně působí spíše obyčejně a přesto jej považuji za nejlepší Xperii, kterou jsem prozatím držel v ruce. Xperia V je totiž opravdu velmi vyvážený telefon bez větších slabin a jediné, co ho může brzdit v rozletu, je cenovka, kterou v Sony nastavili dost sebevědomě. Být mobil o kousek levnější, jednalo by se o jednu z nejlepších koupí současnosti.
Ta současnost je ale relativní. Sony totiž, stejně jako mnozí konkurenti, nezvládlo uvést telefon na všechny trhy ve stejný čas. Dokonce v rámci naší republiky to nějakou dobu vypadalo, že se na pulty obchodů již nedostane, šanci ale Véčko nakonec dostalo. Problémy má ovšem hned dva. Jedním z nich je Sony Xperia T, která, podpořená Jamesem Bondem, získala velkou pozornost koncem minulého roku a druhý problém je tvrdá konkurence, která se snaží být zásadně minimálně čtyřjádrová, jemnější a větší, občas také ušlechtilejší, myšleno materiálově. Se dvěma jádry a HD displejem tak Xperia V vypadá ve své cenové kategorii jako špatný vtip a věřím, že by jí spousta lidí viděla s cenovkou nejraději pod 10 tisíc. Jenže..
Xperia V tak sice přináší pouze dvoujádro, jedná se ale o Qualcomm Snapdragon S4 Plus, které rozhodně nepatří mezi slabiny tohoto přístroje. Jako grafický čip byl zvolen Adreno 225 a tuto dvojici zastřešuje 1 GB RAM. Sony Xperia V je jeden z mála přístrojů na trhu, které bychom mohli označit jako jeden z TOP modelů, u kterého při měření úhlopříčky displeje nemusíme sahat k číslům, která při zaokrouhlení dosahují hodnoty pěti palců. Xperia V disponuje displejem o úhlopříčce 4,3 palce a dosahuje rozlišení 1280 x 720 pixelů, což jí propůjčuje jemnost zobrazení 342 ppi. Vnitřní paměť 8 GB není žádná výhra, ale lze jí rozšířit pomocí microSD karet až do kapacity 32 GB.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft.
Rozměry | 129 x 65 x 10,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 120 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HD 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + slot pro microSD karty (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.1.2 Jelly Bean + Timescape UI |
Fotoaparát | 13 Mpx (4128 x 3096 px), LED blesk, autofocus, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, ochranná fólia na displej, ochranné pouzdro na telefon stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 12 900 Kč, březen 2013 |
Po recenzi Xperia Z, která kromě kvalitních sluchátek v balení nepřinesla nic neobvyklého, mě balení Xperia V překvapilo. Kromě samotného telefonu zde samozřejmě najdeme USB redukci do zásuvky, microUSB kabel, špuntová sluchátka a český návod. Navíc ale výrobce přibalil fólii na displej a praktické kožené pouzdro s vyraženým logem Sony. Pouzdo na mobil sedne opravdu výborně, přístroj se z něho ale hůře vyjímá. Navíc v pouzdru není otvor na prostup zvuku z reproduktoru telefonu a vyzvánění je tedy uvnitř dost utlumené. Zcela ideální tím pádem rozhodně není, výrobce ale obsahem balení potěšil.
https://www.youtube.com/watch?v=sabceviTlEE
Design recenzované Xperie V lze označit za povedený, byť nijak extravagantní. Telefon působí v ruce kompaktním dojmem a Sony opět dokazuje, že je mistrem ve vymýšlení umístění klávesy pro uspání/probuzení a kolébky hlasitosti. Telefon se v ruce drží příjemně, zadní část je sice plastová, ale na dotek příjemná. Zajímavá je linka na bocích, která se táhne kolem celého přístroje a ve spodní části z něj dokonce vystupuje a vytváří tak jakousi malou bradu. Působí to neotřele a vůbec ne špatně.
Na co jsem si ale nemohl po celou dobu recenzování zvyknout, je příliš vysoké čelo Véčka, neboli příliš místa nad displejem. V poslední době jsem uvykl, že nad displejem je místa tak akorát pro reproduktor, senzory, kamerku a sluchátko. Telefonům to z mého pohledu dodává jakýsi šmrnc a samozřejmě každý uživatel je rád, když je tělo přístroje využité pro velikost displeje beze zbytku. Toto ale bohužel neplatí pro Xperii V, která má nad displejem více místa, jak pod ním. Pod displejem tak najdeme něco málo přes 1 cm místa. Nad displejem rovné 2 cm. Nemůžu si pomoci, ale celou dobu na mě Xperia V tímto působila dost nevyváženě a zvláštně. Jinak nemám k designu větších výhrad.
Pokud se na telefon podíváme podrobněji, v již zmiňovaném prostoru nad displejem najdeme samozřejmě čočku VGA fotoaparátu, který je určen prioritně pro videohovory, taktéž proximity senzor a senzor okolního osvětlení, logo Sony a výdech reproduktoru pro telefonování. V pravé části navíc najdeme LED diodu, která svým blikáním oznamuje různé zmeškané události. Zde musím výrobce velmi pochválit, protože narozdíl od předchozí Xperie T jde LEDka při blikání i vidět. Tam, kde byla dioda v Xperii T sotva vidět i při pozorném sledování ve tmě a ve dne byla prakticky neviditelná, je LED v Xperii V perfektně čitelná i za denního světla. Viditelnost diody byla zvolená velmi rozumně, je tedy jak jsem uvedl výborně vidět za světla, ve tmě ale neozáří celou místnost svým blikáním, jak se občas stává u konkurentů. Navíc různými barvami oznamuje různé notifikace. Klasické červené blikání oznamuje kritickou úroveň baterie, oranžové nízkou úroveň, bílé blikání zobrazuje zmeškanou SMS, zelené blikání zmeškanou událost v sociálních sítích apod. Na první pohled tedy uživatel přesně ví, co se s telefonem děje. Až výrobci připraví do svých přístrojů i aplikaci, která bude umožňovat nastavit chování LED diody pro různé události, budu spokojený maximálně. Prozatím musíme poděkovat výrobci u Xperie V za jednu s nejlepších notifikačních diod v současných smartphonech.
Ve spodní části Véčka nenajdeme nic, ovládací prvky se nachází pouze na displeji, po vzoru Nexusu. Levý bok obsahuje pouze krytku microUSB konektoru a konektory pro dokovací stanici. Horní hrana je osazená krytkou, která chrání zdířku 3,5 mm pro zapojení sluchátek, víc zde nehledejte. Pravý bok obsahuje již zmíněnou klávesu na probuzení / uspání telefonu a kolébku hlasitosti. Jak jsem již zmínil, Sony opět předvedlo svojí představivost v tom, kam všude se v telefonu dá umístit tato dvojice kláves. Proč může mít Samsung umístěnou klávesu pro probuzení na pravém boku přesně na pozici, kam dosáhne palec jak u svého ultra low-endu Galaxy Pocket, tak u své současné (stále) vlajkové lodě Galaxy S III? Koupím si jeden Samsung smartphone, koupím si o dva roky později druhý a vždy budu mít klávesy na stejném místě. Koupím si pět telefonů Sony v jednom roce a vždy budou jinde. Tohle nikdy nepochopím a výrobce u mě má za tyhle pokusy na svých zákaznících mínus. Design Sony určitě jde, sjednotit ale tak základní prvky, jako je těch pár HW kláves na mobilu, rozhodně ne.
Pokud se přesuneme na spodní hranu, nenajdeme zde nic, kromě mikrofonu a mírně vystouplé obvodové hrany mimo displej, což telefonu přidává na originalitě. Zadní strana nese čočku 13 Mpx fotoaparátu, LED diodu na přisvícení a mikrofon na potlačení šumu. Záda jsou odnímatelná a pod nimi najdeme vyjímatelnou baterii a samozřejmě slot na microSIM a microSD. Bohužel, microSD kartu vyndáte až v momentě, kdy vyjmete baterii, která k ní přistup blokuje. Zadní plast má na své vnitřní straně gumové těsnění, které má zabránit vodě, aby se dostala ke kritickým místům, jako je baterie, či karty uvnitř přístroje. Toto řešení nevzbuzuje mnoho důvěry, Xperia V totiž příliš pevnosti nepobrala a pokud telefon v ruce trochu stisknete, ozve se nepříjemné vrzání, které mají na svědomí právě ozdobné obruby kolem telefonu, hlavně ty boční jsou slyšitelné při stisku dost.
Navíc, krytka microUSB konektoru na levém boku měla po týdnu testování neustále tendenci se mírně vysouvat a i když jsem jí opakovaně silou zatlačit zpět do své pozice, za pár minut zase mírně vystupovala nad povrch telefonu a v tu chvíli bych měl o odolnosti vůči vodě vážné pochyby. V rámci této nepříjemnosti se mohlo jednat o chybu konkrétně testovaného kusu, přesto se nemohu zbavit dojmu, že konstrukce Xperie V je v první řadě na oko působící záležitost. Při běžném používání jsem se ale větších problémů, až na neustále vyčnívající krytku, nesetkal. Pokud jsem mobil zkoušel i pod vodou, musel jsem neustále ale na krytku myslet a těsně před ponořením si hmatem překontrolovat, že vše sedí tam kde má. Mobil pod vodou nemá žádné problémy a i když jsem jej tam nechal ležet několik minut, vždy jsem Xperii V vyndal živou a zdravou a mohl jsem okamžitě používat libovolné funkce.
Xperia V disponuje vyměnitelným akumulátorem o kapacitě 1.750 mAh, což rozhodně není hodnota, ze které by byl člověk nějak nadšený. Přesto s touto baterií dokáže Xperia V hospodařit překvapivě slušně. Mobil vydrží při běžném používání i dva dny, tedy v momentě, kdy budete vypínat data, Wi-Fi a de-facto pouze volat a psát. Při větší zátěži se z Xperia V stává klasický městský mobil, který každý den zakončí energií z nabíječky. S nabíječkou si ale Véčko docela rozumí. Za 30 minut se totiž nabije z 38% a kompletního nabití dosáhne po 1 hodině a 42 minutách. Nejedná se o rekord v rychlosti nabíjení, přesto lze rychlost nabíjení označit jako velmi dobrou.
Displej Xperie V, jak jsem již zmínil na začátku, dosahuje úhlopříčky 4,3 palce a dosahuje rozlišení 1280 x 720 px a hustoty 342 ppi. Tolik oficiálně. V reálu ale díky pruhu s ovládacími prvky využívá Xperia V většinou rozlišení 1196 x 720 px a dosahuje tak hustoty 320 ppi. Zbylá část, tedy pruh o rozlišení 84 x 720 px (obsahující něco málo přes 60 tisíc pixelů) je v drtivé většině případů vyhrazen ovládacím prvkům, ke kterým se ještě dostaneme.
Vraťme se ale k samotnému displeji. Ten se totiž u Xperia V neskutečně povedl. V Sony zapracovali a oproti Xperii T mobil obsahuje druhou generaci firemní technologie Bravia, tedy Mobile BRAVIA Engine 2, která nadále vylepšuje podání barev. Důležité je ale si uvědomit, že Mobile Bravia Engine 2 prioritně vylepšuje kvalitu fotografií a filmů při jejich prohlížení. Samotná technologie by ale moc nepomohla, jak je možno vidět na Xperii Z, který jí disponuje též, ale stále nedosahuje špičkové kvality displeje. Rozlišení u Xperie Z, tedy Full HD, totiž není všechno a tak tento jinak opravdu výborný smartphone disponuje špatnými pozorovacími úhly, ostatně jako drtivá většina Xperií.
U Xperie V zachoval výrobce stále velmi vysoký jas, který dokáže displej produkovat, v tomto případě se hodnota jasu ustálila na 469 cd/m2, což je sice méně než má Xperie T (532 cd/m2) a absolutně mimo dosažení hodnot, kterých dosahuje Sony Xperia P (920 cd/m2 – zatím nepřekonaný mobil v čitelnosti na přímém slunci), přesto je tato hodnota zcela dostatečná pro velmi dobrou čitelnost i na přímém slunečním světle. Navíc je displej v takto špatných podmínkách podstatně čitelnější než konkurence se Super AMOLED displeji, například Samsung Galaxy S III dosahuje hodnoty pouhých 246 cd/m2. Xperia V navíc ale nemá kryt displeje složen ze standardních tří vrstev, ale je použita nová dvouvrstvá technologie, tzv. sensor-on-lens. Technicky tedy vypadá displej Xperie V velmi dobře, realita vás ale doslova přibije k zemi, pokud vedle Xperie V položíte Xperii T, nebo Xperii Z. Tak neskutečný rozdíl jsem nečekal a Véčko mě velmi překvapilo. Jak Xperia Z, tak Xperia T se sytostí barev, pozorovacími úhly a podání černé barvy, nemohou jakkoli s Xperií V měřit, o tolik je Véčko lepší a za sebe osobně jsem přesvědčen, že lepší displej Sony do svých mobilů ještě nevyrobilo.
Porovnání displejů Xperie T (vlevo) a Xperie V (vpravo)
Sice je až s podivem, že vlajková loď Xperia Z, která sice papírově disponuje displejem lepším (Full HD, 5”), ale při přímé konfrontaci je na pohled podstatně horší. Přitom jak Z tak V disponují Mobile BRAVIA Engine 2 a oba taktéž disponují dvou-vrstvou technologií displeje. Málo informovaný jedinec by tedy mohl dojít k názoru, že výborné podání barev a velmi dobré pozorovací úhly u Xperie V jsou dílem těchto technologií, ale pokud je používá i Xperia Z, musíme rozdíl hledat jinde. Sony u Xperie V totiž použilo jiný model displeje, než u všech svých ostatních smartphonů. Na webu hardware.info pomocí elektronického mikroskopu zvětšili displeje Xperie T i Xperie V a již podle subpixelů je patrné, že se jedná o dva výrobně jiné kusy. Navíc se mi podařilo zjistit, že Xperie Z disponuje identickým displejem jako Xperia T, pouze s vyšším rozlišením. Proč Sony nepoužila takto výborný displej, kterým disponuje Xperia V i u své vlajkové lodi, nechápu, na druhou stranu, u dnes recenzovaného modelu ukazuje, že displeje v Sony dělat umí a model V se může svojí kvalitou postavit hrdě proti konkurenci, a to ve všech ohledech. Jak jsem již zmínil, jas má velmi dobrý a čitelnost je i na přímém slunci výborná, pozorovací úhly jsou taktéž zcela dostatečné a barevné podání je syté.
Ovládání je u Xperie V řešené pomocí obrazovky a pod displejem tak nehledejte žádné mechanické, ani senzorové klávesy. Pouze na boku je klávesa pro uspání / probuzení a kolébka hlasitosti. Výrobce tyto klávesy, pro tentokrát, umístil téměř až do horního rohu, díky čemuž jdou obě dobře nahmátnout. Reakce displeje jsou výborné, nedochází k žádným prodlévám a není zde nic, na co bych si mohl stěžovat. Někomu mohou chybět klávesy pod displejem, osobně věřím, že je to pouze otázka zvyku. Pruh s ovládacími prvky přímo na displeji má totiž velkou výhodu, že nezhasíná, ale je neustále vidět, ovládací prvky jsou tedy stále na očích. Navíc, pokud se budete na Xperii V koukat třeba na filmy, či fotografie, ovládací prvky se zcela schovají, aby bylo možné využít plnou plochu displeje. Jakmile poté ťuknete do obrazovky, ochotně opět vykouknou, připraveni pomoci s ovládáním mobilu. Zde tedy bez výhrad.
Oproti starším Xperiím je (nejenom) Xperia V obdařená novou verzí Timescape UI. Tento facelift obdrží všechny Sony telefony s updatem na 4.1.2 Jelly Bean, Xperia V již tedy není jediným modelem, který novou verzi využívá. Najít jí můžeme, například, taktéž u Xperia Z či T. První, čeho si uživatel znalý starších Xperií všimne, je rozdílná zamykací obrazovka. Pruh, který uživatele zastarale nutil provést předen daný pohyb pro odemčení telefonu díkybohu zmizel a místo toho stačí prstem táhnout nahoru či dolu z libovolné části displeje kamkoli. Odemykání je tak přirozenější, navíc doprovázené efektem rolety, která se pod prstem na oko prohýbá. Na zamykací obrazovce samozřejmě najdeme taktéž hodiny s datem a rychlý přístup k fotoaparátu a hudebnímu přehrávači.
Po odemknutí nás čeká pětice ploch, které si lze uživatelsky mazat až k pouze jedné jediné, či určovat, která že bude ta domovská. Maximální počet ploch je sedm. Zde se, kromě možnosti uspořádání, na oko nic nemění. Spodní dock pojme 4 libovolné zástupce včetně adresářů, ikony lze rozmisťovat v mřížce 4×4. Dotáhnout by potřebovala hlavně horní notifikační lišta, která po stažení sice nabízí rychlé zástupce, ale pouze ztlumení zvuku, Bluetooth, Wi-Fi a vypnutí či zapnutí dat. Samozřejmě též vstup do nastavení. Když vynechám, že rychlého ztlumení dosáhnu i bočními klávesami, a tudíž zrovna tato zkratka není v liště životně důležitá, tak možnost ovládat jas, zámek rotace displeje a další velmi užitečné věci, zde bohužel nenajdete. Buď si na jednu z ploch umístít widget, kde stejně ve výsledku zámek rotace displeje například nenajdete, ten ale není řešením, ale pouze špatně zvolenou berličkou. Lišta je totiž přístupná téměř neustále, widget pouze v momentě, kdy jste přímo na dané ploše.
Menu aplikací zobrazuje zástupce v mřížce 4×5 a lze je třídit buď abecedně, dle nejpoužívanějších či dle času instalace. Samozřejmě je přístupné též vlastní řazení, bez ohledu na cokoliv jiného. Přímo z menu aplikací lze uživatelsky doinstalované programy přímo odinstalovat. Všechny, které odinstalovat nejdou, pohasnou a pouze nad těmi, které jsou odinstalovatelné, se zobrazí křížek indikující možnost smazání. Přímo v menu aplikací je též přístupná lupa pro vyhledávání, pokud byste aplikací měli mnoho. Až na nedotaženou notifikační lištu, která sice svojí primární funkci, tedy oznamovat události, plní na jedničku, ale už moc nepomáhá s rychlým přístupem, nemám k rozhraní, které Sony používá, výhrady.
V předchozí kapitole jsem psal, že Timescape UI bylo modernizováno a změnám se nevyhnul ani telefonní seznam či SMS zprávy. Dalo by se říct, že všechny Xperie s Androidem 4.1.2 Jelly Bean, si vybrali jako poznávací znamení bílou barvu. Jak telefonní seznam, tak editor SMS zpráv jsou totiž s bílým podkladem a i když toto řešení je elegantní, osobně jsem raději za tmavé prostředí. V momentě, kdy se totiž chcete podívat do seznamu v tmavém prostředí, bílý podklad doslova do očí pálí, osobně z této změny tedy radost nemám. Možnost volby podkladu Sony nedává, takže nezbývá, než se smířit s ostrou bílou barvou.
Samotný telefonní seznam samozřejmě zobrazuje kromě kontaktů taktéž události hovorů, tedy zmeškané, volané a přijaté hovory, vždy najednou, ale vždy náležitě oddělené jasným symbolem. Co určitě potěší, je schopnost číselníku pomocí T9 prohledávat jak jména, tak příjmení kontaktů. Firmu skrz číselník již nevyhledáte, v klasickém vyhledávání kontaktů v telefonním seznamu ale již ano. Xperia V samozřejmě taktéž dokáže zobrazovat vaše oblíbené kontakty, navíc si lze na plochy umístit widget, který je taktéž zobrazuje a vaši oblíbenci jsou tedy lépe po ruce.
Editor SMS zpráv řadí veškeré zprávy do konverzací, které lze celé následně mazat, případně lze mazat jednotlivé zprávy v rámci konverzace. Doručenka odeslané zprávy je pro Xperia V zcela samozřejmostí, v odeslaných vláknech jednoduše zobrazí malé odškrtnutí, čím jasně dává najevo, že zpráva byla doručená. Žádné zbytečné SMS, žádné zbytečné otravování majitele dalšími zvuky. Vyhledávání v rámci všech SMS zpráv, či možnost si nastavit libovolný vlastní vyzváněcí tón je samozřejmostí.
Co se týká práce s telefonním seznamem a zprávami, nemám v podstatě žádný důvod si stěžovat. Xperii V chybí sice různá gesta, kterými třeba disponuje TouchWiz prostředí od Samsungu, přesto je práce s kontakty zcela bezproblémová. Někoho ale může zamrzet nulová integrace sociálních sítí. Jediné, co mobil umožní, je v detailech kontaktů použít odkaz, který vás zavede na domovskou stránku Google+, pokud jej samozřejmě daná osoba používá. V dnešní éře sociálních sítí je toto handicap Sony a byť se dá jednoduše řešit pomocí různých klientů, pro spousty uživatelů je příjemnější integrace přímo výrobce a přímo v seznamu.
Hudební přehrávač je u Sony standardně na vysoké úrovni, nejenom co se týká možností, ovládání, ale i zvuku. Zvukově patří totiž rozhodně k nadprůměrným, navíc v nové verzi, kterou přináší update na 4.1.2 Jelly Bean, se objevila nová funkce Clear+, která má za úkol již podle svého názvu zvuk vyčistit a rovnou vylepšit. Fakt je takový, že zvuk se sice zásadně zlepší a oproti defaultnímu nastavení je rozdíl okamžitě znát, přesto se nemohu ubránit pocitu, že v Sony mohli z přehrávače dostat více. Zvuk sám o sobě je dobrý, chybí mu ale tolik potřebná dynamika. Při použití alternativního přehrávače PowerAmp jsem onu dynamiku dostal, je tedy zřejmé, že chyba není v HW, ale z mého pohledu v nedostatečně nastaveném SW. Hudební přehrávač navíc disponuje funkcí, která dokáže z internetu stáhnout všechny obaly k albům, aktualizovat informace u skladeb apod.
Videopřehrávač je v Xperii V spíše základního charakteru a i když dokáže stahovat informace o filmech, stejně jako hudební přehrávač o albech, není ve správně vyhledané informaci tak úspěšný a navíc, má dost problémy přehrávat filmy v kontejneru MKV. Základní AVI zvládá bez problémů, pokud se ale na své Xperii V chcete koukat na filmy, doporučuji různé alternativy z Google Play, které vám zajistí bezproblémovou práci s videem, včetně filmů ve vysokém rozlišení.
Kvalita fotografií a videa u Xperie V není z mého pohledu nijak zázračná. Což může znít až jako rouhání, přeci jenom, Sony nám tvrdí že používá špičkový Exmor R snímač, ten umí 13 Mpx snímky a HDR fotografie, Full HD video a vůbec to všechno vypadá náramně dobře. Ale pouze do té doby, než vytvoříte pár fotografií. Snímky z Xperie V jsou totiž dost často potažené šedou vrstvou, která úspěšně potlačuje kontrast samotných fotografií, tak jako se na fotografiích setkáme s rozpadající se kresbou úměrně vzdálenosti objektu, hrudkovitostí a rozmazáním detailů, což je způsobeno pro změnu dost agresivním postprocesingem. Už u Xperie T jsem nebyl z fotoaparátu nadšen, u Xperie V, jelikož je evidentně použit stejný snímač i software, nemohu jinak, než opět žehrat nad Sony, aby se vzpamatovalo a přestalo své zákazníky zkoušet natáhnout na technologie jako je právě Exmor R snímač, když výsledné fotografie cenovce přístroje prostě neodpovídají. Dané technologie jsou nám totiž k ničemu, když z Xperie V stáhnete fotky v kvalitě ne moc uspokojivé.
Obrovský kontrast naproti tomu představuje ovládání, které patří ke špičce. Fotoaparát disponuje inteligentním režimem, tzv. SuperAuto, kdy sám rozeznává scénu a tomu přizpůsobuje nastavení expozice, jasu apod. Nutno podotknout, že v tomto režimu je postprocesing aplikovaný na fotografie nejvíce brutální, na druhou stranu, na displeji telefonu vypadá vše poté opravdu lépe. Až při zpracování fotografie v počítači zjistíte, že se snímek tváří, jako kdyby jej někdo přejel žehličkou. Pro běžné focení osobně raději na Xperiích používám režim “Normal foto” který postprocesing používá podstatně s menší vahou, což sice činí fotografie více náchylné na šum, ten si ale v počítači odstraním šetrněji, než když to nechám udělat Xperii V.
Ať tak nebo tak, kromě těchto dvou režimů je dostupné též focení v HDR kvalitě, možnost používat různé obrazové efekty, či si můžete vybrat focení na základě ruční volby scény či snímat plynulé panorama. V každém režimu si můžete nezávisle vybrat různé zástupce z menu nastavení a vložit si je do tzv. rychlých slotů po levé straně displeje. Toto je velmi dobrý nápad, škoda ale, že třeba při režimu Inteligent Auto si takto nemohu vybrat režim ostření či ISO nastavení, ale při režimu Normal již mohu. Chápu, že Inteligent Auto je plná automatika, omezení možnosti volby uživatele ale nevidím jako dobrý argument pro to, abych jí používal.
Naproti tomu video se Xperii V celkem povedlo. Při Full HD záznamu disponuje datovým tokem téměř 17 Mbps, přičemž používá H264 kodek pro kompresi videa. 1 minuta záběru tak dosahuje velikosti kolem cca 130 MB. Video je zcela plynulé, bez trhání jak obrazu, tak objektů, které snímá. Ovládání je poplatné fotoaparátu a lze jej tedy označit jako výborné. Dokonce během videa lze pořizovat 1 Mpx fotografie, ty jsou ale kvalitou natolik špatné, že po pár pokusech se naučíte tuto klávesu na displeji ignorovat. Výstupní formát videa je MP4 a bez problémů jej tedy přehrajete na většině zařízení současnosti, od mobilů po televize.
Xperia V je z pohledu dat plně vybaveným telefonem, který obsahuje vše, na co si vzpomenete. Tedy od klasických GPRS dat, přes EDGE, HSPA+, kde dosahuje downloadu až 42 Mbps a uploadu 5,2 Mbps, tak i u nás stále běžně nedostupným LTE ve verzi Cat3, tedy s downloadem až 100 Mbps a uploadem 50 Mbps. Navíc je přibalena samozřejmě Wi-Fi a/b/g/n konektivita s možností vytvářet Wi-Fi hotspoty, taktéž Bluetooth ve verzi 4.0 a v neposlední řadě též NFC technologie. Troufám si tedy tvrdit, že z hlediska dat má Xperia V zcela ultimátní výbavu a měla by v tomto ohledu uspokojit každého.
Co se týká kalendáře, zde již tak spokojený nejsem. Samozřejmě disponuje na oko přehledným měsíčním, týdenním i denním náhledem, bohužel veškeré Google kalendáře zobrazuje pouze červenou barvou, bez možnosti toto změnit. Pokud tedy ve svém Google účtu máte kalendářů několik a oddělujete je barvou, zde vám tento zvyk bude k ničemu. Vše bude červené, navíc v rámci měsíčního náhledu je pro daný den probíhající schůzka indikovaná pouze jedním červeným čtverečkem. Pod kalendářem je sice prostor pro náhledy, ten ale dokáže zobrazit najednou pouze 1 a půl schůzky a je nutné jej tedy vždy prstem vytáhnout nahoru pro zobrazení všech schůzek. Pokud si do telefonu přidáte Facebook účet, veškeré události z něj budou pro změnu v kalendáři modré. Kalendář je pěkný na pohled, ale jeho praktický přínos vidím spíše jako sporný a po nějaké době trápení se s nepřehledností, jsem se milerád vrátil k osvědčenému Business Calendar.
Sony Xperia V obsahuje procesor Qualcomm MSM8960, tedy Snapdragon S4 Plus. Tento procesor, který je vyroben 28nm výrobním procesem, doplňuje grafický akcelerátor Adreno 225 a 1 GB 500 MHz operační paměti v dual-channel režimu. Sestava to není v žádném případě dechberoucí, na druhou stranu, o nějakém ořezávátku řeč taktéž být nemůže. Identický hadrware totiž najdeme třeba v telefonech HTC One X, Nokia Lumia 820 či třeba v BlackBerry Z10 a ani v jednom případě se nejedná o žádné low-endy.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Google Nexus 10 | 1935 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Samsung Galaxy Pocket | 371 b |
Tento test krásně ukazuje, jak je Xperia V velmi podobná Xperii T. Oba telefony disponují téměř identickým výsledkem a malý rozdíl může být způsoben i pozapomenutou běžící aplikací na pozadí.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení. Pod tabulkou naleznete graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem pro Xperii V vybral Xperii T a Samsung Galaxy SIII. Test ukazuje, že i když Samsung Galaxy SIII obsahuje čtyřjádrový procesor, výkonově se nachází pod oběmi Xperiemi. Xperii T jsem zahrnul z důvodu, aby bylo viditelné, jak moc jsou si tyto dva modely podobné.
Z tabulky je zcela jasně patrné, že Xperia T a Xperia V jeden mobil jsou, co se týká výkonu. I když Xperia V obsahuje jinak označený procesor, vnitřní architekturou se jedná o jeden a ten samý procesor jako je použit v Xperii T, pouze je zde přidána podpora LTE, která nám výkon samozřejmě nijak neovlivňuje. Všimněte si, že náskok obou Xperií před Galaxy S III se s náročností testů snižuje. Na nízké a střední nastavení utíkají obě Xperie Galaxy S III o vysokých 40%, na vysoké nastavení detailů ale již pouze o 17%. Výkon Xperií tedy se stoupající náročností klesá rychleji než u Galaxy S III.
Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.
I zde je patrné, jak Samsung Galaxy S III lépe hospodaří s výkonem oproti oběma Xperiím, co se týká zvyšujících se nároků na rendering. Byť v rozlišení 420×234 mají obě Xperie náskok 6 snímků za vteřinu, při středním rozlišení, tedy 800×450 se výsledky všech tří telefonů zcela srovnali a při vysokém rozlišení 1280×720 již Galaxy SIII podal výsledek o jeden snímek za vteřinu lepší. Opět je zde viditelné, že Xperii V i T dochází, se stoupajícími nároky, dech rychleji.
Pokud bych měl pocitově shrnout výkon Xperie V, o které přeci je jenom tato recenze, použil bych dvě slova: Zcela bezproblémový. Jak samotné používání telefonu, tedy schopnost plynule přecházet z nabídky do nabídky, používání internetového prohlížeče, v mém případě Chrome, zobrazování fotografií apod. Vše plynulé, telefon je velmi svižný, nikde se na nic nečeká a těch pár animací, které přístroj provází, nezdržují, naopak jsou rychlé a líbivé. Při přehrávání videa jsem taktéž neměl jediný problém, tak jako při hraní her. Ať jsem spustil Real Racing 3, Modern Combat 4: Zero Hour, nebo třeba Minecraft, veškeré herní tituly běhaly takzvaně “jako z praku”.
Předně, Xperia V je opravdu velmi příjemný telefon. Jeden z mála mobilů, které jsou obecně opravdu povedené, výkonné a k tomu náležitě drahé, přesto nekoketuje s úhlopříčkou kolem 5” jako ostatní, ale drží se spíše k 4”, konkrétně 4,3”. Právě toto může být jeden ze dvou hlavních argumentů, proč si Xperii V pořídit. Ve své úhlopříčce je výkonově zcela osamoceným bojovníkem a pro lidi, kteří nechtějí velký smartphone, může být Xperia V díky tomu ojedinělou volbou. Druhým argumentem bude zajisté displej, který se Sony opravdu náramně povedl a oproti displejům u Xperia V a Z disponuje výbornou barevností, která nijak dramaticky neklesá ani při pohledu z boku. Displej je jasný, barevně sytý a je opravdu radost na něj pohledět. Přitom se nejedná o přebarvené omalovánky, jak někteří argumentují proti Super AMOLED displejům.
Výkonově Xperia V též nezklame, vše co dnes najdete, rozpohybuje bez problémů a i samotný přístroj lze označit za velmi dobře odladěný. Prozatím samé pozitiva a radostné čtení, přesto musím Xperii V vytknout podprůměrný fotoaparát a možná zbytečné místo nad displejem, které kdyby výrobce o něco snížil, byl by přístroj ještě kompaktnější. Obecně se ale na Xperii V těžko hledají slabiny a tak největším nedostatkem tohoto povedeného přístroje je v současnosti cena, která povětšinou osciluje okolo 13-ti tisíc korun. A to je hodně. Když si navíc vezmeme v potaz, že se de-facto jedná o kopii Xperie T, která nám již stihla klesnout na hranu 10,5 tisíce (šedý dovoz neberu v potaz), zjistíme, že pokud si uživatel má vybrat, při zakoupení Xperie V místo Xperie T dostane za cca 2,5 tisíce navíc o dost lepší a menší displej + voděodolnost. LTE u nás ještě reálně dlouho nevyužije a tak je tato investice navíc na zváženou.
Navíc, za stejný, nebo o něco menší peníz, lze koupit bestseller Galaxy S III, který má přeci jenom o dost zvučnější jméno. A to může být pro Sony problém. Pokud by Sony Xperia V stála cenově na hraně deseti tisíc korun, byla by to doslova výborná koupě, za současné ceny je ale na zváženou, zda vám výše zmíněné vlastnosti stojí za příplatek, o který si Sony nebojí říct. Ať tak nebo tak, Xperia V je rozhodně výborný a velmi vyvážený mobil a pro mě osobně nejlepší Xperia současnosti. Není nejvýkonnější, nemá nejvyšší rozlišení displeje a není nejkrásnější, ale je téměř dokonale vyvážená, a to se cení.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkový displej | horší fotoaparát |
zcela dostačující výkon | občas vrzající konstrukce |
IP57 certifikace (vodotěsnost) | |
velmi svižné prostředí | |
kompletní datová konektivita |