Recenze Sony Xperia SP: sexy, výkonná a provokativní

Svým výkonem šlape konkurenci do obličeje, svojí cenovkou přitahuje pohledy nevěřících a svým sexy proužkem fascinuje davy nerozhodných. Stačí to?

Když Sony uvedlo na svět svůj první Walkman, podařil se mu husarský kousek. Osobně jsem v daný den pravděpodobně ležel v postýlce a šel svým rodičům na nervy neutuchajícím řevem, stejným způsobem ale musel jít na nervy úspěch těchto přístrojů šéfům konkurenčních společností. Netrvalo však dlouho, všichni se vzpamatovali a do světa šla jedna kopie za druhou. Nikdo už ale Sony nevezme skutečnost, že všem těm kouzelným přístrojům na audio kazetu* vdechla jméno. Prostě Walkman byl pojem a nakonec bylo jedno, kdo jej vyrobil.

(* pro mladší ročníky – taková ta srandovní věc s páskou, která se kromě přenosu hudby uměla zamotat přesně v momentě, kdy to člověk nejméně chtěl, chytat prach kam neměla a měla za následek spousty seznámení začínající větou “Hele, půjčíš mi verzatilku? Potřebuju si namotat “depešáky” / “roxeťáky” / “metallicu”)

Toto se již dnes s největší pravděpodobností nestane. Televizím nikdo neříká Bravie nebo Viery, tak jako mobilům nikdo neříká Xperie. U Sony to dokonce nějakou dobu vypadalo, že název Xperie mezi spotřebiteli pohřbí, to když vydali Xperii X10, která šla do světa s tragicky zastaralým Androidem verze 1.6 v momentě, kdy konkurence ve svých mobilech vesele proháněla zeleného robůtka ve verzi 2.1. Telefon nepodporoval dokonce ani zoom pomocí prstů, tzv. pinch zoom, a obrázky jste si museli zvětšovat pomocí kláves + a – na displeji, o uživatelském prostředí, které bylo spíše nepřátelské, než přívětivé, raději ani nemluvit. Od té doby ale v Sony ušli notný kus cesty a po rozvodu s Ericssonem se do výroby mobilů pustili naplno. Své ovoce ale začínají sklízet ve větší míře až nyní. Geekové začali Sony vnímat v hi-endu až s příchodem Xperie Z, která v době uvedení zametla s konkurencí dost nevybíravým způsobem, byť aktuálně Xperia Z na růžích moc ustláno nemá. O to více vzbuzovala zájem oznámená Xperia SP u které se tak nějak předpokládal velmi dobrý poměr výkonu a ceny. A světe div se, ono to vyšlo..

Základní parametry – Sony Xperia SP

Rozměry 131 x 67 x 10 mm
Hmotnost 155 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HD (720 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,6“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm MSM8960T Snapdragon, grafika Adreno 320
1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky
Cena a dostupnost ?, květen 2013

Obsah balení: Klasická klasika

Obsah balení nikoho nepřekvapí. Xperia SP je uložená v typické krabičce pro telefony Sony, jenž na sobě z přední strany nese veliký obrázek samotného telefonu a na zadní straně nese doplňující informace v podobě piktogramů a obrázků, které prozrazují takt procesoru, použitou technologii u fotoaparátu či použitý operační systém. Informace jsou to spíše doplňkové. Po otevření krabičky kromě samotného telefonu najdeme uvnitř také samozřejmě USB kabel, redukci do zásuvky a pecková sluchátka. Navíc sluchátka jsou opravdu velmi levná, plastová. V uších příliš pohodlná nejsou, zvuk mají spíše průměrný. Kromě těchto věcí zde najdeme navíc už pouze návod, který nařizuje zákon, a to je už opravdu vše.

První dojmy: komentovaný videopohled


Klasický delší podrobnější videopohled z důvodu nepřízně techniky u tohoto modelu nakonec nepřineseme..

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=pgA4YCAIGBI

Design a konstrukce: Až na jeden detail povedené

Sony má cit pro design a nejinak je tomu i v případě Sony Xperie SP. Obecně je těžké u mobilů, kde přes 90 procent čelní plochy zabírá displej, vymyslet něco nového, neotřelého. Xperia SP tak čerpá ze svých starších sourozenců a navíc přidává vylepšení již představeného. Ale pojďme se na Xperii SP podívat postupně. Mobil při velmi letmém pohledu nevypadá nijak zvláštně. Černá lesklá čelní strana je z drtivé části zastoupena displejem, který zde má úhlopříčku 4,6 palců a i když se to nezdá, tak mezi mobily s cenovkou nad 10 tisíc patří mezi ty menší.

Nad displejem najdeme tradičně logo Sony a ještě o něco výše výdech reproduktoru. V levé části prostoru nad displejem najdeme čočku VGA kamery, která slouží k video komunikaci a naopak v pravé části najdeme jak senzor okolního osvětlení, tak senzor vzdálenosti. Pod displejem na tmavém těle nenajdeme nic, klávesy pro ovládání jsou až na displeji samotném. Pouze malá zdířka mikrofonu v levé části této spodní části narušuje čistotu designu. V nejnižší části Xperie SP najdeme již mnohokrát zmiňovaný průhledný proužek, kterým tento mobil tolik provokuje a úspěšně přitahuje pohledy lidí okolo případného majitele. O proužku samotném se rozhovořím v kapitole ohledně prostředí a telefonního seznamu.

Levý bok Xperie SP jako kdyby z oka vypadl Xperii Z, jelikož zde najdeme stejně řešenou uspávací klávesu a na stejných místech taktéž kolébku hlasitosti a hardwarovou spoušť fotoaparátu. Levý bok nese pouze microUSB konektor. Na horní hraně najdeme zdířku pro připojení sluchátek a na spodní straně nenajdeme samozřejmě z logiky věci nic. Co mě trochu zmátlo a následně zklamalo, je pruh, který obepíná veškeré boky telefonu. I když Sony tvrdí že se jedná o kov, není tomu tak po celé délce. Část, která obepíná průhledný proužek, je totiž plastová, byť na první pohled nejde nijak poznat, že by zde byl použit jiný materiál, než u zbytku obvodu. Otázka tedy je, jak tato část tenkého plastu bude reagovat při nárazu na zem.

Zadní strana Xperie SP nese klasicky nápis XPERIA, čočku 8 Mpx fotoaparátu, LED přisvícení a malou samolepku s logem NFC, aby nový majitel před jejím stržením měl informaci, kde se vlastně ten NFC čip pod krytem nachází. Pokud kryt sundáme, najdeme pod ním pouze slot na microSD kartu, na microSIM a malé nenápadné tlačítko OFF, které slouží coby reset, kdyby se přeci jenom Xperia SP dostala do stavu, že by již nic jiného nepomohlo. Tato klávesa je navíc zapuštěná, aby nedošlo k jejímu nechtěnému zmáčknutí a je proto při případném použití nutné použít ostrý tenký předmět.

Celkově na mě design Xperie SP působí velmi dobře, byť mobil není žádná modelka, ale naopak by se dalo říct, holka krev a mléko. S váhou je na tom ještě jakž takž dobře, tedy 155 gramů, míry jsou ale na hony vzdálené vychrtlým věšákům na prádlo, které se prohání za nesmyslné peníze po přehlídkových molech. Prostě pořádný kus telefonu, který se dobře drží v ruce.

Baterie: Vůbec není špatné

Nevyjímatelná baterie o kapacitě 2.370 mAh poskytuje Xperii SP při střídmém používání dva dny plnohodnotného provozu včetně online připojení, občasného hraní her, či poslechu hudby. Když jsem měl hodně náročný den, raději jsem dal večer Xperii SP do nabíječky, což je na poklonu, protože pokud mám obecně hodně náročný den, hledám nabíječku již v průběhu dne, ať jsem kde jsem. Xperii SP lze tedy donutit na baterii umřít dříve než půjdete spát, ale díky vyšší kapacitě, dvoujádrovému procesoru a “nižšímu” rozlišení displeje, dokáže mobil vydržet překvapivě dost.

Displej a ovládání: Mohlo být lépe

Displej Xperie SP disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů, čímž dosahuje hustoty zobrazení 319 PPI při své úhlopříčce 4,6 palce. Rozhodně se nejedná o hodnotu, která by dnes někomu otevřela čelist a donutila ho žasnout, na druhou stranu z mého pohledu je to stále dostačující, pokud se nebavíme o TOP smartphonu a tím Xperia SP není a ani být nechce. Zobrazení je na dané úhlopříčce dostatečně jemné pro běžné používání jak aplikací, tak internetového prohlížeče.

Čím displej opět bohužel dostál pověsti firmy Sony, jsou horší pozorovací úhly. Možná pro někoho bude dobrá zpráva, že mi subjektivně přijdou tyto úhly lepší právě na Xperia SP oproti Xperia T či Z. Rozdíl ale není moc velký. Samotné ovládání je řešené pro Sony již typickým využitím pruhu ve spodní části displeje a na něm umístěné tři klávesy, zpět, domů a multitasking. Senzorové klávesy pod displejem nehledejte, v této části ovládání Sony ctí čistý Android. Navíc ale v Sony tento pruh podstatně vylepšili. Pokud si totiž prohlížíte fotografie, či koukáte na film, pruh s ovládáním jednoduše zmizí a je tak možno využívat displej po celé jeho ploše. Toto třeba na Nexusu 4 nenajdete a pruh s ovládáním je viditelný neustále. Za možnost pruh schovat tedy náleží Sony pochvala. Pokud budete chtít pruh opět zobrazit, stačí pouze do displeje ťuknout a pruh opět vyjede. Jednoduché a efektní. Navíc displej lze ovládat v rukavicích, ani v zimě tedy nebude s ovládáním Xperie SP větší problém.

Prostředí telefonu: Sony po desáté

Od té doby, co v Sony představili inovované prostředí pro své telefony, které bylo vypuštěno v rámci aktualizace na Jelly Bean, se žádná změna neudála. Pokud tedy začneme odemykací obrazovkou, tu odemknete libovolným vertikálním pohybem a oproti starším Xperiím nejste nuceni posouvat nesmyslně malou lištičku ve spodní části. Na zamykací obrazovce máte standardně zobrazený čas a datum, případně čas nastavení budíku. Pokud čas posunete doprava, dostanete se na ovládání hudebního přehrávače. Bohužel pouze Walkmanu od Sony a jiné doinstalované přehrávače takto ovládat nelze. Posunutím času doleva naopak spustíte rychle fotoaparát. Ten lze ale spustit taktéž cca dvouvteřinovým podržením HW spouště fotoaparátu.

Pokud se od zamykací obrazovky přesuneme do prostředí samotného přístroje, najdeme zde klasickou soustavu pěti ploch, které lze rozšířit na maximální hodnotu sedmi. Minimální množství je jedna plocha. Ve spodní části najdeme sadu 5-ti ikon, kdy středová umožňuje vstup do seznamu aplikací a je neměnná, ostatní 4 ikony ve spodní části můžete nahradit libovolnými jinými. Navíc lze do docku přesunout i celé adresáře, což může být pro někoho zásadní. V rámci jedné plochy máte k dispozici mřízku 4×4 pro umístění libovolných aplikací či widgetů.

 

Při stažení notifikační roletky se nám objeví rychlé přepínače, bohužel opět v tradici Sony dosti zjednodušené. K dispozici tak máme pouze možnost vypnout/zapnout zvuk, Bluetooth, Wi-Fi či data. Ještě je zde umístěná ikona pro vstup do nastavení. Pokud budete chtít ale operovat třeba s jasem, GPS či NFC, budete muset použít widget, který Sony rovnou nechali na jedné z ploch. Pro nastavení zámku rotace displeje nepomůže už nic, než navštívit nastavení displeje ručně. Případně si stáhnout mini aplikaci do lišty rychlého spuštění. Do té se dostanete aktivací multitaskingu, kde kromě viditelných posledních aplikacích máte ještě dostupnou malou lištu ve spodní části displeje, kde máte připravenou kalkulačku, diktafon či poznámkové štítky.  Navíc Sony umožňuje přidávat do této rychlé lišty další aplikace, které najdete na Google Play a jedna z nich je právě zámek rotace displeje, byť ji pro Sony musel napsat třetí subjekt.

 

Pokud se podíváme do samotného seznamu aplikací, najdeme je zde v mřížce 4×5, tedy vidíme najednou 20 aplikací. Navíc je umožněné je řadit jak abecedně  tak dle vlastního uvážení, či dle času instalaci nebo dle používanosti. Každý si tedy přijde na své. Pokud budeme chtít nějakou aplikaci odinstalovat, stačí nám pouze přímo v jejich seznamu použít volbu “Odinstalovat”, kterou najdeme schovanou pod třemi tečkami v horním pravém rohu.

Telefonování a zprávy: Standard se skvělými notifikacemi

Telefonní seznam se v Sony telefonech nijak již delší dobu nemění, ona je taky otázka, jestli je to potřeba. Xperia SP samozřejmě stejně jako každý Android dokáže veškeré vaše kontakty synchronizovat s Google účtem, tak jako spravovat kontakty uložené interně v telefonu. V rámci telefonního seznamu lze vyhledávat nejenom v rámci jména a příjmení, ale taktéž i v rámci firmy. Přímo v telefonním seznamu lze přepínat mezi klasickým zobrazením či zobrazením skupin, nebo oblíbených kontaktů. Ty jsou navíc zobrazené s velkou náhledovou fotografií a jejich rychlý výběr je tedy svižnější než ve jmenném seznamu, který najdeme kolikrát u konkurence.

 

Na číselníku pro vytáčení telefonních čísel můžeme pomocí T9 vyhledávat v seznamu kontaktů, ale již pouze v rámci jména a příjmení. Firmu číselník vytáhnout ze seznamu nedokáže a je potřeba se přepnout přímo do vyhledávání v kontaktech. SMS zprávy jsou rozdělené do jednotlivých tzv. chatů, kdy s jednou osobou je vždy vyhrazené jedno komunikační vlákno. Není to nic, co by neměla konkurence, přesto je obecně Sony v této části velmi přehledná. Samozřejmě lze v rámci konverzace jednotlivé zprávy mazat, tak jako celá vlákna. V SMS zprávách lze vyhledávat, kdy jsou jako výsledek hledání nabídnuté vždy pouze ty zprávy, které hledaný řetětec znaků obsahují. Výsledek je poté vždy zvýrazněn. Doručenka je řešená pouze formou malého odškrtnutí bez rušivého zvuku doručení zprávy. Ten, kdo si chce doručení zprávy ověřit, jednoduchá informace, ten kdo danou informaci aktuálně nepotřebuje, nemusí být rušen, přitom informace je stále zpětně dohledatelná.

  

Xperia SP navíc přidává k možnostem oznámení jak hovoru, tak zprávy hru světel ve své průhledné liště ve spodní části telefonu. Tato lišta obsahuje 3 diody, které jí z horní strany prosvětlují. Přímo v nastavení telefonu si můžete nastavit, jak se má lišta chovat. K SMS zprávám si můžete třeba přiřadit modrou barvu, k obecným hovorům barvu bílou, k vybité baterii třeba barvu červenou apod… Pokud máte tedy nepřečtenou SMS zprávu, mobil jemně pulzuje nastaveným modrým světlem. Jemně, ale přitom důrazně. Tím, že diody jsou umístěné v těle přístroje a lištu prosvětlují z její horní hrany, nesvítí přímo do prostoru, ale do lišty, což má za následek intenzivní svit celé lišty, který je těžko přehlédnutelný, na druhou stranu je ale díky nepřímému vyzařování světla svit neobtěžující a i když budete s mobilem v temné místnosti, osvítí jí daleko méně jak třeba Galaxy S III se svojí jednou notifikační diodou. Ze strany Sony byl tento pásek z mého pohledu velmi chytrý tah a telefon je díky tomu velice originální, a taktéž je tato originalita i praktická. Navíc si lze v telefonním seznamu k jednotlivým uživatelům přiřadit svojí vlastní barvu a tím ještě více odlišit danou osobu od ostatních.

Hudební a videopřehrávač: Beze změny

Hudební přehrávač u Sony je již nějakou dobu opět beze změny a pro běžné použití zde ani změna proběhnout nemusí. Ovladatelnost je velmi dobrá, pouze si musíte na určité aspekty ovládání zvyknout. Na druhou stranu, přehrávač jako jeden z mála přímo instalovaných výrobcem dokáže stáhnout informace o veškeré vaší hudbě. Doplní ID3 tagy, obaly k albům, upraví názvy apod. Pouze jednou se mi stalo, že přehrávač doplnil špatně obal alba, jednalo se ale o švédsky zpívající kapelu, která je mimo hranice své země prakticky neznámá. Samozřejmě zde najdeme možnost zobrazit si skladby v klasickém seznamu, nebo formou alb, dle interpretů, žánru apod. Specialita Sony je schopnost skladby třídit dle nálad, které mají svým tempem a stylem vyjadřovat různé emoce. Mobil vám poté skladby rozdělí v rámci tzv. SensMe channels na noční, energické, pozitivní apod. a poté dle své nálady pouze vyberete, co je vám v danou chvíli nejbližší. Náladu vám možná zlepší opět i barevný proužek pod displejem, který v momentě, kdy jste v přehrávači, vesele bliká do rytmu hudby, přičemž barvu volí dle barvy přebalu daného alba. Pokud si budete při poslechu hudby prohlížet přehrávač dostatečně dlouho, budete díky zuřivému blikání proužku rozhodně středem pozornosti. V momentě kdy přehrávač necháte běžet na pozadí, blikání samozřejmě ustane.

 

Od verze Androidu 4.1.2 přináší taktéž Sony do svého Walkmanu funkci ClearAudio+, která má za úkol vylepšovat zvuk všech skladeb a v rámci možností se to i daří. Plastová sluchátka, které Sony k Xperii SP dodává, ale bohužel nejsou schopna zvuk přehrát v dostatečné kvalitě a pokud vám na zvuku záleží, darujte je mladším členům rodiny a kupte si kvalitní, zážitek z poslechu hudby nejenom u Xperie SP se podstatně zlepší. Videopřehrávač je u Sony tradičně slabinou a i když zvládne přehrávat veškeré videa pořízené telefonem, velmi rychle narazíte na jeho neschopnost poté, co si budete chtít přehrát pár filmů. Hlášek “Video nelze přehrát” je prostě možná až příliš a náhrada za kvalitní MX Player defacto nutností. Poté vám ale již nebude nic bránit vychutnat si na své Xperii SP svojí filmovou sbírku, rozlišení i poměr stran displeje činí sledování filmů velmi pohodlným. Až na horší pozorovací úhly, kdy při větším náklonu počítejte se ztrátou detailů ve světlých částech.

Fotoaparát a kamera: Fotí opravdu špatně, natáčí slušně

Fotoaparát se vyznačuje pro Sony typicky velmi bohatým nastavením, navíc je na boku přístroje přítomná HW spoušť, což lze pouze chválit. Při focení máte k dispozici kromě “Super auto” režimu, kdy fotoaparát poměrně přesně detekuje scénu a dle toho volí režim nastavení, taktéž klasický normální režim či sadu různých efektů typu rybí oko nebo Harrisova závěrka, případně lze snímat panorama či fotit pomocí scénických režimů, jako je Krajina, Noční portrét, Párty apod. V nastavení fotoaparátu si můžete vybrat, jestli chcete mít simulovaný zvuk závěrky, či jej zcela potlačit, režim “blesku” či rozlišení. V tomto ohledu asi není moc co Sony Xperii SP vytknout.

 

Problém vidím v obrazové kvalitě. Telefon má velmi špatnou drobnokresbu, kdy prostě vzdálenější objekty není schopný vykreslit do detailů, takže třeba poznávací značka vozu přes ulici je již nečitelná. Taktéž šum nastupuje velmi brzy a je patrný i při jasné scéně při hodnotě ISO 100, což dobrá vizitka není. Bláhově jsem si myslel, že při použití čipu Exmor RS, který se v Xperii Z moc nepředvedl, by právě šum mohl být na podstatně lepší úrovni díky menší hustotě pixelů na snímači, bohužel jsem se nedočkal a Xperia SP ve své cenové třídě na premianty rozhodně v tomto ohledu nemá. Navíc je na fotografiích patrné časté přebarvování a místo zelené trávy se můžete někdy dočkat fosforeskově zeleného čehosi rozpatlaného, navíc není problém, aby na kontrastních plochách kromě silné aberace byly ustřelené pixely mimo hranu objektu. Píšu to nerad, ale při své ceně fotí Xperia SP naprosto otřesně.

 

Nejhorší je skutečnost, na kterou jsem již několikrát poukazoval. Mobil Sony Xperia SP používá snímač Sony, konkrétně čip Exmor RS (IMX135), který používá mimo jiné i Samsung Galaxy S4 či Sony Xperia Z, mírně upravenou verzi tohoto snímače najdete v iPhone 5. Jak je tedy možné, že Sony, kde tento čip vyrobí, má v poslední době opravdu podprůměrné fotoaparáty a konkurence, která používá identické(!) snímače, fotí někdy i o několik tříd lépe? Pamatujete na CyberShot mobily, které ve své době byly synonymem pro kvalitní mobilní snímky? Kam kráčíš Sony?

Zkušební fotografie pořízené Xperií SP






Čím eSPéčko ale překvapilo, je poměrně kvalitní video, které umí natáčet v maximálním rozlišení 1920 x 1080 px při 30-ti snímcích za vteřinu a opravdu, video je plynulé, bez doskakování objektů. Taktéž zvuk je zaznamenáván nadprůměrně a z tohoto hlediska lze Xperii SP doporučit.

Zkušební video natočené Xperií SP

Výkon: Tvrdý knockout konkurenci

Xperia SP se nezdá v jedné věci, a tou věcí je rozhodně výkon. Tento telefon totiž obrovským způsobem těží z osekanosti vzhledem k Xperii Z. Ano, čtete správně. Tím, že je horší, získává obrovskou výhodu a těží z ní do poslední kapky. Pokud si Xperii SP srovnáme s vlajkovou lodí Xperii Z a budeme chtít telefon z velké části i na hry, na první pohled je Xperia SP jasný outsider. Je to přeci jenom “obyčejné” dvoujádro s pouhým 1 GB operační paměti, tedy nic, čím bychom se mohli zabývat při výběru herního telefonu.

Jenže! Ta jádra procesoru jsou zcela identická s těmi v Xperií Z a navíc získalo každé o 200 MHz vyšší takt. Ano, paměť je poloviční, dokonce i o 33 Mhz pomalejší, ale ultimátní kombinace v rámci výkonu se skrývá v jiné dvojici. Displej má totiž, jak jsme si již řekli, rozlišení “pouhých” 720p, grafiku na něj ale posílá identický!!! grafický čip, tedy Adreno 320, který pohání grafické operace i v Xperii Z. Tam ale musí na obrazovku poslat za stejný časový úsek dvakrát vyšší rozlišení, tedy 1080p. Co tedy dostaneme, pokud v mobilu, který má sice pouze dvoujádrový procesor, máme HD displej s jedním z nejlepších mobilních GPU současnosti? Tušíte správně. Ultimátní herní mašinu. Pojďme se tedy podívat na srovnání.

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho odladěnosti. Tyto výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
LG Optimus G 1791 b
Samsung Galaxy S III 1706 b

Xperia SP v tomto testu deklasovala vše co našla a nutno poznamenat, že optimalizace systému, je v tomto přístroji opravdu na velmi vysoké úrovni. Nejenom surfování po webu je zcela plynulé..

První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem pro Xperii SP vybral Xperii V a Samsung Galaxy SIII. Test ukazuje, že i když Samsung Galaxy SIII obsahuje čtyř-jádrový procesor, výkonově se nachází pod oběma Xperiemi. Xperia SP navíc soupeřům uniká již o dost podstatný kus.

V tomto testu se Xperia SP soupeři vůbec nezabývá. Když v testu Natural Bone dává Samsung Galaxy SIII na nízké detaily výsledek 5 fps, tak Xperia SP kontruje 18 fps. Když má průměr na vysoké detaily Xperia V 12 snímků za vteřinu a Galaxy S III 10 snímků za vteřinu, tak Xperia SP dosahuje na průměr 22 snímků za vteřinu. Dál myslím netřeba komentovat. Výkon je díky Adrenu 320 a “relativně” nízkému rozlišení displeje zdrcující.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Xperia SP poskytuje o tolik vyšší výkon než Samsung Galaxy SIII nebo sesterská Xperia V, že zde vůbec nemá smysl brát tyto mobily jako soupeře. V nízkém rozlišení je rozdíl nejmenší, ve vysokém ale poskytuje Xperia SP vůči svým soupeřům výkon dvojnásobný, což je fantastické číslo. Pouze pro zajímavost, Xperia Z v tomto testu nedává ani jeden výsledek lepší jak Xperia SP. Konkrétně disponuje hodnotami 37/30/19 bráno k rozlišení postupně jak je psáno v grafu.

3D Mark  je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Xperia SP, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte.  Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, použivá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

Sony Xperia SP se velmi slušně drží Nexusu 4, který disponuje dvěma jádry navíc a rozhodně vyšší cenovkou. Přesný důvod špatných výsledků Optimusu G, který je po HW stránce totožný s Nexus 4 netuším, ještě se na něj v testech podíváme. Navíc do příštích testů přibude více testovaných telefonů, předchozí modely, které jsme testovali, jsme v rámci 3D Marku neprověřili, jelikož test vyšel nedávno.

Organizační a datové funkce: Plná polní v nepřehlednosti

Xperia SP je v rámci dat plně vybaveným telefonem, který obsahuje vše, na co si vzpomenete. Kromě obstarožního GPRS zde samozřejmě najdeme též EDGE, HSPA+, kde dosahuje downloadu až 42 Mbps a uploadu 5,2 Mbps, ale taktéž LTE ve verzi Cat3, tedy s downloadem až 100 Mbps a uploadem 50 Mbps. Klasikou zůstává Wi-Fi a/b/g/n s možností vytvářet Wi-Fi hotspoty, Bluetooth ve verzi 4.0 a v neposlední řadě je přítomno též NFC. Není zde tedy nic, co bych mohl telefonu vytknout a i pro budoucí použití je plně vybaven.

S kalendářem u Sony již tradičně spokojený nejsem. Najdeme zde samozřejmě měsíční, týdenní i denní náhled, bohužel Sony už klasicky všechny Google kalendáře zobrazuje pouze červenou barvou, bez možnosti barvu změnit. Pokud tedy ve svém Google účtu máte kalendářů několik a oddělujete je barvou, kalendář nejenom u Xperie SP vám bude slušně házet klacek pod nohy, jelikož vše bude červené. To, že je u Sony kalendářů v měsíčním pohledu probíhající schůzka zobrazená pouze jako červený čtvereček, je již smutným opakováním. Abych nezapomněl, schůzky z kalendáře v rámci Facebooku jsou pro změnu všechny modré. Přehlednost zde tedy dostává dost na frak, tudíž nic nebrání tomu, abychom navštívili Google Play a tam si vybrali nějaký schopnější kalendář.

Závěr recenze Sony Xperia SP

Co říci závěrem? Obecná řečnická otázka, která mnohdy nemá zodpovězení. U Xperie SP jsem si ale jistý jedním. Tento mobilní telefon je v poměru cena/výkon zcela fantastický. Vnitřní komponenty té nejvyšší kategorie v kombinaci s nižším rozlišením displeje dávají výborné hodnoty jak v syntetických testech, tak při reálném hraní. Pokud hledáte mobilní telefon mimo jiné proto, abyste mohli právě hrát hry, Xperia SP je zcela jednoznačně jedna z nejlepších voleb vůbec. Navíc, dvoujádrový procesor na vysoké frekvenci 1,7 GHz stačí bohatě na běh celého systému a vaz může Xperii SP do budoucna z hlediska výkonu zlomit pouze menší operační paměť 1 GB. Mít tento smartphone alespoň 1,5 GB operační paměťi, byl by neskutečným kombem pro všechny hráče mobilních her.

  

Co již tak nenadchne, je displej a jeho horší pozorovací úhly, které bohužel jdou ve šlépějích Xperia T či Z a další překvapení, které u displeje předvedla Xperia V, se tak nekoná. Zpracování těla je na jednu stranu velmi slušné, ale odnímatelný kryt mi začal zhruba po týdnu vrzat. Pomohl kousek papírku vložený dovnitř, čímž mi Xperia SP dala vzpomenout na podkládání baterií u Nokií řady 61xx či 51xx. Čím Xperia SP taktéž nepotěší je špatný fotoaparát a v rámci možností kvalitní videosekvence to ji nezachrání. Vzhledově ale Xperia SP provokuje svými notifikacemi, které jsou zpracované opravdu velmi originálně a navíc chytře a můžou u nejednoho případného kupce rozhodnout o nákupu. Telefon díky nim působí hravě, pro někoho možná až futuristicky.

Pokud bychom se měli poohlédnout  po konkurenci, lze za menší peníz sehnat bestseller Samsung Galaxy S II při podobné úhlopříčce displeje, který sice nabídne podstatně menší výkon, ale daleko lepší pozorovací úhly, navíc i lepší fotoaparát. V o něco málo vyšší ceně lze pořídit Xperii V, kde získáte sice horší hrubý výkon, náplastí ale může být voděodolná konstrukce či podstatně lepší displej. Případně při menším příplatku lze již dosáhnout na Samsung Galaxy S III, čím získáte obecně mobil vyšší kategorie s podstatně lepším fotoaparátem, ale s nižším výkonem. Volba to nebude jednoduchá, své místo si Xperia SP ale rozhodně zaslouží. Výkonově je ve své třídě zcela neporazitelná a to může být pro spousty uživatelů tím hlavním důvodem proč si jí koupit a proč jí odpustit ten špatný fotoaparát. A navíc, je tady ten svítící proužek…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělý herní výkon horší pozorovací úhly displeje
 výborné LED notifikace  špatný fotoaparát
 plynulé prostředí
 dobrá výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony Xperia SP: sexy, výkonná a provokativní

Svým výkonem šlape konkurenci do obličeje, svojí cenovkou přitahuje pohledy nevěřících a svým sexy proužkem fascinuje davy nerozhodných. Stačí to?

Když Sony uvedlo na svět svůj první Walkman, podařil se mu husarský kousek. Osobně jsem v daný den pravděpodobně ležel v postýlce a šel svým rodičům na nervy neutuchajícím řevem, stejným způsobem ale musel jít na nervy úspěch těchto přístrojů šéfům konkurenčních společností. Netrvalo však dlouho, všichni se vzpamatovali a do světa šla jedna kopie za druhou. Nikdo už ale Sony nevezme skutečnost, že všem těm kouzelným přístrojům na audio kazetu* vdechla jméno. Prostě Walkman byl pojem a nakonec bylo jedno, kdo jej vyrobil.

(* pro mladší ročníky – taková ta srandovní věc s páskou, která se kromě přenosu hudby uměla zamotat přesně v momentě, kdy to člověk nejméně chtěl, chytat prach kam neměla a měla za následek spousty seznámení začínající větou “Hele, půjčíš mi verzatilku? Potřebuju si namotat “depešáky” / “roxeťáky” / “metallicu”)

Toto se již dnes s největší pravděpodobností nestane. Televizím nikdo neříká Bravie nebo Viery, tak jako mobilům nikdo neříká Xperie. U Sony to dokonce nějakou dobu vypadalo, že název Xperie mezi spotřebiteli pohřbí, to když vydali Xperii X10, která šla do světa s tragicky zastaralým Androidem verze 1.6 v momentě, kdy konkurence ve svých mobilech vesele proháněla zeleného robůtka ve verzi 2.1. Telefon nepodporoval dokonce ani zoom pomocí prstů, tzv. pinch zoom, a obrázky jste si museli zvětšovat pomocí kláves + a – na displeji, o uživatelském prostředí, které bylo spíše nepřátelské, než přívětivé, raději ani nemluvit. Od té doby ale v Sony ušli notný kus cesty a po rozvodu s Ericssonem se do výroby mobilů pustili naplno. Své ovoce ale začínají sklízet ve větší míře až nyní. Geekové začali Sony vnímat v hi-endu až s příchodem Xperie Z, která v době uvedení zametla s konkurencí dost nevybíravým způsobem, byť aktuálně Xperia Z na růžích moc ustláno nemá. O to více vzbuzovala zájem oznámená Xperia SP u které se tak nějak předpokládal velmi dobrý poměr výkonu a ceny. A světe div se, ono to vyšlo..

Základní parametry – Sony Xperia SP

Rozměry 131 x 67 x 10 mm
Hmotnost 155 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HD (720 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,6“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm MSM8960T Snapdragon, grafika Adreno 320
1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky
Cena a dostupnost ?, květen 2013

Obsah balení: Klasická klasika

Obsah balení nikoho nepřekvapí. Xperia SP je uložená v typické krabičce pro telefony Sony, jenž na sobě z přední strany nese veliký obrázek samotného telefonu a na zadní straně nese doplňující informace v podobě piktogramů a obrázků, které prozrazují takt procesoru, použitou technologii u fotoaparátu či použitý operační systém. Informace jsou to spíše doplňkové. Po otevření krabičky kromě samotného telefonu najdeme uvnitř také samozřejmě USB kabel, redukci do zásuvky a pecková sluchátka. Navíc sluchátka jsou opravdu velmi levná, plastová. V uších příliš pohodlná nejsou, zvuk mají spíše průměrný. Kromě těchto věcí zde najdeme navíc už pouze návod, který nařizuje zákon, a to je už opravdu vše.

První dojmy: komentovaný videopohled


Klasický delší podrobnější videopohled z důvodu nepřízně techniky u tohoto modelu nakonec nepřineseme..

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=pgA4YCAIGBI

Design a konstrukce: Až na jeden detail povedené

Sony má cit pro design a nejinak je tomu i v případě Sony Xperie SP. Obecně je těžké u mobilů, kde přes 90 procent čelní plochy zabírá displej, vymyslet něco nového, neotřelého. Xperia SP tak čerpá ze svých starších sourozenců a navíc přidává vylepšení již představeného. Ale pojďme se na Xperii SP podívat postupně. Mobil při velmi letmém pohledu nevypadá nijak zvláštně. Černá lesklá čelní strana je z drtivé části zastoupena displejem, který zde má úhlopříčku 4,6 palců a i když se to nezdá, tak mezi mobily s cenovkou nad 10 tisíc patří mezi ty menší.

Nad displejem najdeme tradičně logo Sony a ještě o něco výše výdech reproduktoru. V levé části prostoru nad displejem najdeme čočku VGA kamery, která slouží k video komunikaci a naopak v pravé části najdeme jak senzor okolního osvětlení, tak senzor vzdálenosti. Pod displejem na tmavém těle nenajdeme nic, klávesy pro ovládání jsou až na displeji samotném. Pouze malá zdířka mikrofonu v levé části této spodní části narušuje čistotu designu. V nejnižší části Xperie SP najdeme již mnohokrát zmiňovaný průhledný proužek, kterým tento mobil tolik provokuje a úspěšně přitahuje pohledy lidí okolo případného majitele. O proužku samotném se rozhovořím v kapitole ohledně prostředí a telefonního seznamu.

Levý bok Xperie SP jako kdyby z oka vypadl Xperii Z, jelikož zde najdeme stejně řešenou uspávací klávesu a na stejných místech taktéž kolébku hlasitosti a hardwarovou spoušť fotoaparátu. Levý bok nese pouze microUSB konektor. Na horní hraně najdeme zdířku pro připojení sluchátek a na spodní straně nenajdeme samozřejmě z logiky věci nic. Co mě trochu zmátlo a následně zklamalo, je pruh, který obepíná veškeré boky telefonu. I když Sony tvrdí že se jedná o kov, není tomu tak po celé délce. Část, která obepíná průhledný proužek, je totiž plastová, byť na první pohled nejde nijak poznat, že by zde byl použit jiný materiál, než u zbytku obvodu. Otázka tedy je, jak tato část tenkého plastu bude reagovat při nárazu na zem.

Zadní strana Xperie SP nese klasicky nápis XPERIA, čočku 8 Mpx fotoaparátu, LED přisvícení a malou samolepku s logem NFC, aby nový majitel před jejím stržením měl informaci, kde se vlastně ten NFC čip pod krytem nachází. Pokud kryt sundáme, najdeme pod ním pouze slot na microSD kartu, na microSIM a malé nenápadné tlačítko OFF, které slouží coby reset, kdyby se přeci jenom Xperia SP dostala do stavu, že by již nic jiného nepomohlo. Tato klávesa je navíc zapuštěná, aby nedošlo k jejímu nechtěnému zmáčknutí a je proto při případném použití nutné použít ostrý tenký předmět.

Celkově na mě design Xperie SP působí velmi dobře, byť mobil není žádná modelka, ale naopak by se dalo říct, holka krev a mléko. S váhou je na tom ještě jakž takž dobře, tedy 155 gramů, míry jsou ale na hony vzdálené vychrtlým věšákům na prádlo, které se prohání za nesmyslné peníze po přehlídkových molech. Prostě pořádný kus telefonu, který se dobře drží v ruce.

Baterie: Vůbec není špatné

Nevyjímatelná baterie o kapacitě 2.370 mAh poskytuje Xperii SP při střídmém používání dva dny plnohodnotného provozu včetně online připojení, občasného hraní her, či poslechu hudby. Když jsem měl hodně náročný den, raději jsem dal večer Xperii SP do nabíječky, což je na poklonu, protože pokud mám obecně hodně náročný den, hledám nabíječku již v průběhu dne, ať jsem kde jsem. Xperii SP lze tedy donutit na baterii umřít dříve než půjdete spát, ale díky vyšší kapacitě, dvoujádrovému procesoru a “nižšímu” rozlišení displeje, dokáže mobil vydržet překvapivě dost.

Displej a ovládání: Mohlo být lépe

Displej Xperie SP disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů, čímž dosahuje hustoty zobrazení 319 PPI při své úhlopříčce 4,6 palce. Rozhodně se nejedná o hodnotu, která by dnes někomu otevřela čelist a donutila ho žasnout, na druhou stranu z mého pohledu je to stále dostačující, pokud se nebavíme o TOP smartphonu a tím Xperia SP není a ani být nechce. Zobrazení je na dané úhlopříčce dostatečně jemné pro běžné používání jak aplikací, tak internetového prohlížeče.

Čím displej opět bohužel dostál pověsti firmy Sony, jsou horší pozorovací úhly. Možná pro někoho bude dobrá zpráva, že mi subjektivně přijdou tyto úhly lepší právě na Xperia SP oproti Xperia T či Z. Rozdíl ale není moc velký. Samotné ovládání je řešené pro Sony již typickým využitím pruhu ve spodní části displeje a na něm umístěné tři klávesy, zpět, domů a multitasking. Senzorové klávesy pod displejem nehledejte, v této části ovládání Sony ctí čistý Android. Navíc ale v Sony tento pruh podstatně vylepšili. Pokud si totiž prohlížíte fotografie, či koukáte na film, pruh s ovládáním jednoduše zmizí a je tak možno využívat displej po celé jeho ploše. Toto třeba na Nexusu 4 nenajdete a pruh s ovládáním je viditelný neustále. Za možnost pruh schovat tedy náleží Sony pochvala. Pokud budete chtít pruh opět zobrazit, stačí pouze do displeje ťuknout a pruh opět vyjede. Jednoduché a efektní. Navíc displej lze ovládat v rukavicích, ani v zimě tedy nebude s ovládáním Xperie SP větší problém.

Prostředí telefonu: Sony po desáté

Od té doby, co v Sony představili inovované prostředí pro své telefony, které bylo vypuštěno v rámci aktualizace na Jelly Bean, se žádná změna neudála. Pokud tedy začneme odemykací obrazovkou, tu odemknete libovolným vertikálním pohybem a oproti starším Xperiím nejste nuceni posouvat nesmyslně malou lištičku ve spodní části. Na zamykací obrazovce máte standardně zobrazený čas a datum, případně čas nastavení budíku. Pokud čas posunete doprava, dostanete se na ovládání hudebního přehrávače. Bohužel pouze Walkmanu od Sony a jiné doinstalované přehrávače takto ovládat nelze. Posunutím času doleva naopak spustíte rychle fotoaparát. Ten lze ale spustit taktéž cca dvouvteřinovým podržením HW spouště fotoaparátu.

Pokud se od zamykací obrazovky přesuneme do prostředí samotného přístroje, najdeme zde klasickou soustavu pěti ploch, které lze rozšířit na maximální hodnotu sedmi. Minimální množství je jedna plocha. Ve spodní části najdeme sadu 5-ti ikon, kdy středová umožňuje vstup do seznamu aplikací a je neměnná, ostatní 4 ikony ve spodní části můžete nahradit libovolnými jinými. Navíc lze do docku přesunout i celé adresáře, což může být pro někoho zásadní. V rámci jedné plochy máte k dispozici mřízku 4×4 pro umístění libovolných aplikací či widgetů.

 

Při stažení notifikační roletky se nám objeví rychlé přepínače, bohužel opět v tradici Sony dosti zjednodušené. K dispozici tak máme pouze možnost vypnout/zapnout zvuk, Bluetooth, Wi-Fi či data. Ještě je zde umístěná ikona pro vstup do nastavení. Pokud budete chtít ale operovat třeba s jasem, GPS či NFC, budete muset použít widget, který Sony rovnou nechali na jedné z ploch. Pro nastavení zámku rotace displeje nepomůže už nic, než navštívit nastavení displeje ručně. Případně si stáhnout mini aplikaci do lišty rychlého spuštění. Do té se dostanete aktivací multitaskingu, kde kromě viditelných posledních aplikacích máte ještě dostupnou malou lištu ve spodní části displeje, kde máte připravenou kalkulačku, diktafon či poznámkové štítky.  Navíc Sony umožňuje přidávat do této rychlé lišty další aplikace, které najdete na Google Play a jedna z nich je právě zámek rotace displeje, byť ji pro Sony musel napsat třetí subjekt.

 

Pokud se podíváme do samotného seznamu aplikací, najdeme je zde v mřížce 4×5, tedy vidíme najednou 20 aplikací. Navíc je umožněné je řadit jak abecedně  tak dle vlastního uvážení, či dle času instalaci nebo dle používanosti. Každý si tedy přijde na své. Pokud budeme chtít nějakou aplikaci odinstalovat, stačí nám pouze přímo v jejich seznamu použít volbu “Odinstalovat”, kterou najdeme schovanou pod třemi tečkami v horním pravém rohu.

Telefonování a zprávy: Standard se skvělými notifikacemi

Telefonní seznam se v Sony telefonech nijak již delší dobu nemění, ona je taky otázka, jestli je to potřeba. Xperia SP samozřejmě stejně jako každý Android dokáže veškeré vaše kontakty synchronizovat s Google účtem, tak jako spravovat kontakty uložené interně v telefonu. V rámci telefonního seznamu lze vyhledávat nejenom v rámci jména a příjmení, ale taktéž i v rámci firmy. Přímo v telefonním seznamu lze přepínat mezi klasickým zobrazením či zobrazením skupin, nebo oblíbených kontaktů. Ty jsou navíc zobrazené s velkou náhledovou fotografií a jejich rychlý výběr je tedy svižnější než ve jmenném seznamu, který najdeme kolikrát u konkurence.

 

Na číselníku pro vytáčení telefonních čísel můžeme pomocí T9 vyhledávat v seznamu kontaktů, ale již pouze v rámci jména a příjmení. Firmu číselník vytáhnout ze seznamu nedokáže a je potřeba se přepnout přímo do vyhledávání v kontaktech. SMS zprávy jsou rozdělené do jednotlivých tzv. chatů, kdy s jednou osobou je vždy vyhrazené jedno komunikační vlákno. Není to nic, co by neměla konkurence, přesto je obecně Sony v této části velmi přehledná. Samozřejmě lze v rámci konverzace jednotlivé zprávy mazat, tak jako celá vlákna. V SMS zprávách lze vyhledávat, kdy jsou jako výsledek hledání nabídnuté vždy pouze ty zprávy, které hledaný řetětec znaků obsahují. Výsledek je poté vždy zvýrazněn. Doručenka je řešená pouze formou malého odškrtnutí bez rušivého zvuku doručení zprávy. Ten, kdo si chce doručení zprávy ověřit, jednoduchá informace, ten kdo danou informaci aktuálně nepotřebuje, nemusí být rušen, přitom informace je stále zpětně dohledatelná.

  

Xperia SP navíc přidává k možnostem oznámení jak hovoru, tak zprávy hru světel ve své průhledné liště ve spodní části telefonu. Tato lišta obsahuje 3 diody, které jí z horní strany prosvětlují. Přímo v nastavení telefonu si můžete nastavit, jak se má lišta chovat. K SMS zprávám si můžete třeba přiřadit modrou barvu, k obecným hovorům barvu bílou, k vybité baterii třeba barvu červenou apod… Pokud máte tedy nepřečtenou SMS zprávu, mobil jemně pulzuje nastaveným modrým světlem. Jemně, ale přitom důrazně. Tím, že diody jsou umístěné v těle přístroje a lištu prosvětlují z její horní hrany, nesvítí přímo do prostoru, ale do lišty, což má za následek intenzivní svit celé lišty, který je těžko přehlédnutelný, na druhou stranu je ale díky nepřímému vyzařování světla svit neobtěžující a i když budete s mobilem v temné místnosti, osvítí jí daleko méně jak třeba Galaxy S III se svojí jednou notifikační diodou. Ze strany Sony byl tento pásek z mého pohledu velmi chytrý tah a telefon je díky tomu velice originální, a taktéž je tato originalita i praktická. Navíc si lze v telefonním seznamu k jednotlivým uživatelům přiřadit svojí vlastní barvu a tím ještě více odlišit danou osobu od ostatních.

Hudební a videopřehrávač: Beze změny

Hudební přehrávač u Sony je již nějakou dobu opět beze změny a pro běžné použití zde ani změna proběhnout nemusí. Ovladatelnost je velmi dobrá, pouze si musíte na určité aspekty ovládání zvyknout. Na druhou stranu, přehrávač jako jeden z mála přímo instalovaných výrobcem dokáže stáhnout informace o veškeré vaší hudbě. Doplní ID3 tagy, obaly k albům, upraví názvy apod. Pouze jednou se mi stalo, že přehrávač doplnil špatně obal alba, jednalo se ale o švédsky zpívající kapelu, která je mimo hranice své země prakticky neznámá. Samozřejmě zde najdeme možnost zobrazit si skladby v klasickém seznamu, nebo formou alb, dle interpretů, žánru apod. Specialita Sony je schopnost skladby třídit dle nálad, které mají svým tempem a stylem vyjadřovat různé emoce. Mobil vám poté skladby rozdělí v rámci tzv. SensMe channels na noční, energické, pozitivní apod. a poté dle své nálady pouze vyberete, co je vám v danou chvíli nejbližší. Náladu vám možná zlepší opět i barevný proužek pod displejem, který v momentě, kdy jste v přehrávači, vesele bliká do rytmu hudby, přičemž barvu volí dle barvy přebalu daného alba. Pokud si budete při poslechu hudby prohlížet přehrávač dostatečně dlouho, budete díky zuřivému blikání proužku rozhodně středem pozornosti. V momentě kdy přehrávač necháte běžet na pozadí, blikání samozřejmě ustane.

 

Od verze Androidu 4.1.2 přináší taktéž Sony do svého Walkmanu funkci ClearAudio+, která má za úkol vylepšovat zvuk všech skladeb a v rámci možností se to i daří. Plastová sluchátka, které Sony k Xperii SP dodává, ale bohužel nejsou schopna zvuk přehrát v dostatečné kvalitě a pokud vám na zvuku záleží, darujte je mladším členům rodiny a kupte si kvalitní, zážitek z poslechu hudby nejenom u Xperie SP se podstatně zlepší. Videopřehrávač je u Sony tradičně slabinou a i když zvládne přehrávat veškeré videa pořízené telefonem, velmi rychle narazíte na jeho neschopnost poté, co si budete chtít přehrát pár filmů. Hlášek “Video nelze přehrát” je prostě možná až příliš a náhrada za kvalitní MX Player defacto nutností. Poté vám ale již nebude nic bránit vychutnat si na své Xperii SP svojí filmovou sbírku, rozlišení i poměr stran displeje činí sledování filmů velmi pohodlným. Až na horší pozorovací úhly, kdy při větším náklonu počítejte se ztrátou detailů ve světlých částech.

Fotoaparát a kamera: Fotí opravdu špatně, natáčí slušně

Fotoaparát se vyznačuje pro Sony typicky velmi bohatým nastavením, navíc je na boku přístroje přítomná HW spoušť, což lze pouze chválit. Při focení máte k dispozici kromě “Super auto” režimu, kdy fotoaparát poměrně přesně detekuje scénu a dle toho volí režim nastavení, taktéž klasický normální režim či sadu různých efektů typu rybí oko nebo Harrisova závěrka, případně lze snímat panorama či fotit pomocí scénických režimů, jako je Krajina, Noční portrét, Párty apod. V nastavení fotoaparátu si můžete vybrat, jestli chcete mít simulovaný zvuk závěrky, či jej zcela potlačit, režim “blesku” či rozlišení. V tomto ohledu asi není moc co Sony Xperii SP vytknout.

 

Problém vidím v obrazové kvalitě. Telefon má velmi špatnou drobnokresbu, kdy prostě vzdálenější objekty není schopný vykreslit do detailů, takže třeba poznávací značka vozu přes ulici je již nečitelná. Taktéž šum nastupuje velmi brzy a je patrný i při jasné scéně při hodnotě ISO 100, což dobrá vizitka není. Bláhově jsem si myslel, že při použití čipu Exmor RS, který se v Xperii Z moc nepředvedl, by právě šum mohl být na podstatně lepší úrovni díky menší hustotě pixelů na snímači, bohužel jsem se nedočkal a Xperia SP ve své cenové třídě na premianty rozhodně v tomto ohledu nemá. Navíc je na fotografiích patrné časté přebarvování a místo zelené trávy se můžete někdy dočkat fosforeskově zeleného čehosi rozpatlaného, navíc není problém, aby na kontrastních plochách kromě silné aberace byly ustřelené pixely mimo hranu objektu. Píšu to nerad, ale při své ceně fotí Xperia SP naprosto otřesně.

 

Nejhorší je skutečnost, na kterou jsem již několikrát poukazoval. Mobil Sony Xperia SP používá snímač Sony, konkrétně čip Exmor RS (IMX135), který používá mimo jiné i Samsung Galaxy S4 či Sony Xperia Z, mírně upravenou verzi tohoto snímače najdete v iPhone 5. Jak je tedy možné, že Sony, kde tento čip vyrobí, má v poslední době opravdu podprůměrné fotoaparáty a konkurence, která používá identické(!) snímače, fotí někdy i o několik tříd lépe? Pamatujete na CyberShot mobily, které ve své době byly synonymem pro kvalitní mobilní snímky? Kam kráčíš Sony?

Zkušební fotografie pořízené Xperií SP






Čím eSPéčko ale překvapilo, je poměrně kvalitní video, které umí natáčet v maximálním rozlišení 1920 x 1080 px při 30-ti snímcích za vteřinu a opravdu, video je plynulé, bez doskakování objektů. Taktéž zvuk je zaznamenáván nadprůměrně a z tohoto hlediska lze Xperii SP doporučit.

Zkušební video natočené Xperií SP

Výkon: Tvrdý knockout konkurenci

Xperia SP se nezdá v jedné věci, a tou věcí je rozhodně výkon. Tento telefon totiž obrovským způsobem těží z osekanosti vzhledem k Xperii Z. Ano, čtete správně. Tím, že je horší, získává obrovskou výhodu a těží z ní do poslední kapky. Pokud si Xperii SP srovnáme s vlajkovou lodí Xperii Z a budeme chtít telefon z velké části i na hry, na první pohled je Xperia SP jasný outsider. Je to přeci jenom “obyčejné” dvoujádro s pouhým 1 GB operační paměti, tedy nic, čím bychom se mohli zabývat při výběru herního telefonu.

Jenže! Ta jádra procesoru jsou zcela identická s těmi v Xperií Z a navíc získalo každé o 200 MHz vyšší takt. Ano, paměť je poloviční, dokonce i o 33 Mhz pomalejší, ale ultimátní kombinace v rámci výkonu se skrývá v jiné dvojici. Displej má totiž, jak jsme si již řekli, rozlišení “pouhých” 720p, grafiku na něj ale posílá identický!!! grafický čip, tedy Adreno 320, který pohání grafické operace i v Xperii Z. Tam ale musí na obrazovku poslat za stejný časový úsek dvakrát vyšší rozlišení, tedy 1080p. Co tedy dostaneme, pokud v mobilu, který má sice pouze dvoujádrový procesor, máme HD displej s jedním z nejlepších mobilních GPU současnosti? Tušíte správně. Ultimátní herní mašinu. Pojďme se tedy podívat na srovnání.

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho odladěnosti. Tyto výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
LG Optimus G 1791 b
Samsung Galaxy S III 1706 b

Xperia SP v tomto testu deklasovala vše co našla a nutno poznamenat, že optimalizace systému, je v tomto přístroji opravdu na velmi vysoké úrovni. Nejenom surfování po webu je zcela plynulé..

První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem pro Xperii SP vybral Xperii V a Samsung Galaxy SIII. Test ukazuje, že i když Samsung Galaxy SIII obsahuje čtyř-jádrový procesor, výkonově se nachází pod oběma Xperiemi. Xperia SP navíc soupeřům uniká již o dost podstatný kus.

V tomto testu se Xperia SP soupeři vůbec nezabývá. Když v testu Natural Bone dává Samsung Galaxy SIII na nízké detaily výsledek 5 fps, tak Xperia SP kontruje 18 fps. Když má průměr na vysoké detaily Xperia V 12 snímků za vteřinu a Galaxy S III 10 snímků za vteřinu, tak Xperia SP dosahuje na průměr 22 snímků za vteřinu. Dál myslím netřeba komentovat. Výkon je díky Adrenu 320 a “relativně” nízkému rozlišení displeje zdrcující.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Xperia SP poskytuje o tolik vyšší výkon než Samsung Galaxy SIII nebo sesterská Xperia V, že zde vůbec nemá smysl brát tyto mobily jako soupeře. V nízkém rozlišení je rozdíl nejmenší, ve vysokém ale poskytuje Xperia SP vůči svým soupeřům výkon dvojnásobný, což je fantastické číslo. Pouze pro zajímavost, Xperia Z v tomto testu nedává ani jeden výsledek lepší jak Xperia SP. Konkrétně disponuje hodnotami 37/30/19 bráno k rozlišení postupně jak je psáno v grafu.

3D Mark  je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Xperia SP, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte.  Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, použivá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

Sony Xperia SP se velmi slušně drží Nexusu 4, který disponuje dvěma jádry navíc a rozhodně vyšší cenovkou. Přesný důvod špatných výsledků Optimusu G, který je po HW stránce totožný s Nexus 4 netuším, ještě se na něj v testech podíváme. Navíc do příštích testů přibude více testovaných telefonů, předchozí modely, které jsme testovali, jsme v rámci 3D Marku neprověřili, jelikož test vyšel nedávno.

Organizační a datové funkce: Plná polní v nepřehlednosti

Xperia SP je v rámci dat plně vybaveným telefonem, který obsahuje vše, na co si vzpomenete. Kromě obstarožního GPRS zde samozřejmě najdeme též EDGE, HSPA+, kde dosahuje downloadu až 42 Mbps a uploadu 5,2 Mbps, ale taktéž LTE ve verzi Cat3, tedy s downloadem až 100 Mbps a uploadem 50 Mbps. Klasikou zůstává Wi-Fi a/b/g/n s možností vytvářet Wi-Fi hotspoty, Bluetooth ve verzi 4.0 a v neposlední řadě je přítomno též NFC. Není zde tedy nic, co bych mohl telefonu vytknout a i pro budoucí použití je plně vybaven.

S kalendářem u Sony již tradičně spokojený nejsem. Najdeme zde samozřejmě měsíční, týdenní i denní náhled, bohužel Sony už klasicky všechny Google kalendáře zobrazuje pouze červenou barvou, bez možnosti barvu změnit. Pokud tedy ve svém Google účtu máte kalendářů několik a oddělujete je barvou, kalendář nejenom u Xperie SP vám bude slušně házet klacek pod nohy, jelikož vše bude červené. To, že je u Sony kalendářů v měsíčním pohledu probíhající schůzka zobrazená pouze jako červený čtvereček, je již smutným opakováním. Abych nezapomněl, schůzky z kalendáře v rámci Facebooku jsou pro změnu všechny modré. Přehlednost zde tedy dostává dost na frak, tudíž nic nebrání tomu, abychom navštívili Google Play a tam si vybrali nějaký schopnější kalendář.

Závěr recenze Sony Xperia SP

Co říci závěrem? Obecná řečnická otázka, která mnohdy nemá zodpovězení. U Xperie SP jsem si ale jistý jedním. Tento mobilní telefon je v poměru cena/výkon zcela fantastický. Vnitřní komponenty té nejvyšší kategorie v kombinaci s nižším rozlišením displeje dávají výborné hodnoty jak v syntetických testech, tak při reálném hraní. Pokud hledáte mobilní telefon mimo jiné proto, abyste mohli právě hrát hry, Xperia SP je zcela jednoznačně jedna z nejlepších voleb vůbec. Navíc, dvoujádrový procesor na vysoké frekvenci 1,7 GHz stačí bohatě na běh celého systému a vaz může Xperii SP do budoucna z hlediska výkonu zlomit pouze menší operační paměť 1 GB. Mít tento smartphone alespoň 1,5 GB operační paměťi, byl by neskutečným kombem pro všechny hráče mobilních her.

  

Co již tak nenadchne, je displej a jeho horší pozorovací úhly, které bohužel jdou ve šlépějích Xperia T či Z a další překvapení, které u displeje předvedla Xperia V, se tak nekoná. Zpracování těla je na jednu stranu velmi slušné, ale odnímatelný kryt mi začal zhruba po týdnu vrzat. Pomohl kousek papírku vložený dovnitř, čímž mi Xperia SP dala vzpomenout na podkládání baterií u Nokií řady 61xx či 51xx. Čím Xperia SP taktéž nepotěší je špatný fotoaparát a v rámci možností kvalitní videosekvence to ji nezachrání. Vzhledově ale Xperia SP provokuje svými notifikacemi, které jsou zpracované opravdu velmi originálně a navíc chytře a můžou u nejednoho případného kupce rozhodnout o nákupu. Telefon díky nim působí hravě, pro někoho možná až futuristicky.

Pokud bychom se měli poohlédnout  po konkurenci, lze za menší peníz sehnat bestseller Samsung Galaxy S II při podobné úhlopříčce displeje, který sice nabídne podstatně menší výkon, ale daleko lepší pozorovací úhly, navíc i lepší fotoaparát. V o něco málo vyšší ceně lze pořídit Xperii V, kde získáte sice horší hrubý výkon, náplastí ale může být voděodolná konstrukce či podstatně lepší displej. Případně při menším příplatku lze již dosáhnout na Samsung Galaxy S III, čím získáte obecně mobil vyšší kategorie s podstatně lepším fotoaparátem, ale s nižším výkonem. Volba to nebude jednoduchá, své místo si Xperia SP ale rozhodně zaslouží. Výkonově je ve své třídě zcela neporazitelná a to může být pro spousty uživatelů tím hlavním důvodem proč si jí koupit a proč jí odpustit ten špatný fotoaparát. A navíc, je tady ten svítící proužek…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
skvělý herní výkon horší pozorovací úhly displeje
 výborné LED notifikace  špatný fotoaparát
 plynulé prostředí
 dobrá výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."