Recenze Sony Xperia Ion – kdo pozdě chodí, sám sobě…

Dnešní recenze vám ukáže silné stránky, ale i slabiny, Xperie Ion, kterou nám Sony představilo na CESu před dlouhými devíti měsíci. Tehdy se o přístroji hovořilo v superlativech. Jaký názor na něj ale máme dneska?

Nejeden z nás před devíti měsíci, když Sony představilo svojí tehdy první vlajkovou loď nové éry fungování firmy, tedy již bez Ericssonu, žádostivě hleděl na Xperii Ion, která se do Evropy nikdy podívat neměla.

Sony ale po necelém ¾ roce přehodnotilo svůj názor a Xperii Ion pustilo i na evropský trh. Budiž za tento čin do Sony odeslaná pochvala, na druhou stranu. Muselo to trvat tak dlouho? První, z dnešního pohledu vlastně jeden z posledních představených Androidů tohoto japonského výrobce, mezitím totiž relativně zestárnul.

Minimálně u nás si svojí cenovkou ale troufá na přístroje mladší a papírově silnější. Má Xperia Ion na to, aby se mohla postavit vedle LG Optimus 4X HD, HTC One X a přitom po očku pokukovat po Samsungu Galaxy S III? Pojďme si to postupně rozebrat.

Sony Xperia Ion rozhodně nepatří ve světě mobilů mezi ty, kteří nosí vodu. Dvoujádrový procesor Snapdragon S3 taktovaný na 1,5 GHz ve spolupráci s grafickým akcelerátorem Adreno 220 podávají výkon rozhodně slušný. 1 GB operační paměti je dnes nepsaným standardem a interní úložiště 16 GB (čtěte 11,2 GB) lze navíc rozšířit pomocí paměťových karet.

Za zapůjčení Xperie Ion do redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si můžete telefon zakoupit.

Základní parametry – Sony Xperia Ion

Rozměry 133 x 68 x 10,8 mm
Hmotnost 144 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,6“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S3, grafika Adreno 220
1 GB RAM, 16 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 ICS + nadstavba od Sony
Fotoaparát 12 Mpx (4000 x 3000 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 13 300 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Sony Xperie Ion:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, umístění bočních kláves, výdrž baterie

Co se nám nelíbilo: špatně reagující a špatně navržené senzorové klávesy, zasekávání hudebního přehrávače

Obsah balení: Tentokrát se šetřilo

Obsah balení mě u Xperie Ion zklamal. Sony je známo, že u svých špičkových smartphonů na balení nešetří, uvnitř nízké krabičky jsem ale nalezl pouze samotný telefon, USB redukci do zásuvky s USB kabelem a obstojně hrající in-ear sluchátka, navíc s různě velkými nástavci.

To bylo bohužel vše. Nevím jestli je takto, na Sony, chudé každé balení, testovaný telefon ale pocházel z oficiální české distribuce. Pokud máte jinou zkušenost, podělte se o ní s námi v diskuzi pod článkem.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=jRRjJo3AZAM

Komentované první dojmy, vzhled Xperie Ion

Design a konstrukce: Příjemný na dotek

Jak jsem již uvedl během videa při prvním pohledu, Xperia Ion působí rozhodně sympatickým dojmem a v momentě kdy přístroj vezmete do ruky, je tento dojem navíc umocněný. Mírně klenutá záda se zaobleným přechodem do boků padnou do dlaně jako ulité. A když jsem zkusil reakce lidí, kteří Xperii Ion drželi poprvé, pochvala zněla i od nich.

Kvalita zpracování je velmi nadprůměrná a dotek kovu na zádech přístroje dělá své. Navíc, plastové koncovky telefonu, které ukrývají antény a slot na microSD kartu či microSIM kartu, nijak nenarušují design přístroje a na svém místě drží jak přibité. Po celou dobu testování jsem nikde nezaznamenal vůli či povrzávání.

Na přední straně najdeme vpravo čočku pro videohovory, uprostřed samozřejmě výdech reproduktoru a v levé části senzor přiblížení. Bohužel zcela chybí senzor okolního osvětlení, toto nastavení je tedy pouze na uživateli. Co již v horní části vidět není, je notifikační dioda. Bohužel, jediná situace, kdy jsem jí viděl v akci, byla během nabíjení, kdy oranžovou barvou ukazovala ještě nedostatečně nabitý akumulátor a zelenou již téměř zcela nabitý.

Dioda je ale velmi špatně viditelná a v jasném světle o ní nebudete vědět. Jinou akci dioda bohužel neoznamuje, její funkčnost je tedy prozatím zbytečná a my můžeme doufat, že výrobce v některém následujícím updatu její možnosti rozšíří. S její schopností téměř nesvítit ale asi již nic nesvede. Ve spodní části pod displejem se nacházejí 4 senzorové klávesy v sestavě “kontextová nabídka”, “domů”, “zpět” a “vyhledávání”.

Mezi touto spodní a vrchní částí zepředu samozřejmě dominuje 4,6” velký displej. Na levém boku se nachází krytka, pod kterou jsou umístěné microHDMI a microUSB konektory. Pravý bok obsahuje, popisováno odshora, klávesu pro uspání, kolébku ovladače hlasitosti a hardwarovou spoušť fotoaparátu. Chtělo by se říct: „Hurá, další telefon, který má rozmístění těchto prvků s ohledem na lidské ruce“.

Horní hrana na sobě nese uprostřed pouze zdířku 3,5 mm konektoru pro připojení sluchátek. Ve spodní části nalezneme mikrofon. Zadní stěna nese v horní části čočku 12 Mpx fotoaparátu včetně diodového blesku a výdech hlasitého reproduktoru, který má slušný a hlasitý přednes, kdy ani na maximální hlasitost nerezonuje. Ve spodní části nalezneme pouze logo Sony Ericsson a nápis Xperia. Druhý mikrofon, určený k eliminaci okolního šumu u Xperia Ion nenalezneme.

Mimochodem, právě na Xperii Ion nám Sony, popravdě asi nechtěně, demonstruje, jak je microSIM záležitost někdy zbytečná. V Xperii Ion totiž microSIM vkládáte do šuplíku, který je větší než standardní miniSIM karta a až ten následně vkládáte do telefonu. Zdířka pro šuplík je natolik veliká, že miniSIM v ní “plave”. Minimálně v případě Xperie Ion je tedy použití microSIM karty zcela zbytečné a myslím, že nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že to tak bude i u většiny ostatních mobilů.

Baterie a výdrž: Statečný bojovník

S baterií na tom není Xperia Ion vůbec špatně. Výrobce do telefonu instaloval akumulátor o kapacitě 1 900 mAh. Při průměrné zátěži jsem neměl problém vydržet s telefonem až do večera, pouze pokud jsem telefon opravdu zatížil více, musel na nabíječku již kolem šesté večer. Problém s tím, že bych musel Xperii Ion nabíjet již kolem čtvrté, jako některé jiné mobily, jsem nezaznamenal.

Co potěší, je též rychlost nabíjení. Za 30 minut je Xperia Ion nabitá z 38%, celkového nabití dosáhne za hodinu a třicet dva minut. Pokud vynechám v nabíjení ultra rychlou Xperii P, patří Xperia Ion v této disciplíně k těm nejrychlejším. Film dokázala Xperia Ion přehrávat po dobu 5:15 hod, což považuji za průměrný výsledek.

Displej a ovládání: Jednou jsi nahoře, jednou dole…

Displej patří k tomu lepšímu, co může Xperia Ion nabídnout, byť se o současnou špičku nejedná. Disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů o úhlopříčce 4,6”, tedy hustotou pixelů 323 DPI a subjektivně na mě působí velmi dobrým dojmem. Čitelnost na přímém sluníčku je velmi slušná, byť na WhiteMagic displej u Xperie P ztrácí.

Pozorovací úhly jsou v této cenové kategorie standardní, tedy většinou velmi dobré, až příliš ostrý boční úhel mírně mění barevnou sytost displeje. Displej je svojí kvalitou velmi podobný Xperii S. Nedosahuje tedy tak výrazných barev jako Super AMOLED displeje konkurence, na druhou stranu, je lépe čitelný na přímém slunečním světle, jak jsem již zmínil.

V čem ještě musím Sony pochválit v rámci ovládání, je umístění kolébky hlasitosti a vypínací / uspávací klávesy na bok telefonu, jak jsem již zmínil v kapitole o designu. Kde naopak Xperia Ion ztrácí, jsou senzorové klávesy pod displejem. Kromě Huawei Ascend G300 si nepamatuji delší dobu telefon, který by je měl takto špatně ovladatelné.

Pod piktogramy jednotlivých senzorů se totiž ještě nachází tenká malá linka, která je podsvícená. Problém je ten, že samotné piktogramy senzorů podsvícené nejsou, takže pokud si telefon koupíte a nebudete na jeho ovládání navyknutí, v noci se dočkáte pod displejem pouze čtyřech svítících malých proužků. Pro nového majitele Xperie Ion tedy orientace absolutně nedostatečná.

Navíc, senzory reagují pouze na piktogramech a ne na podsvícených linkách. Minimálně zpočátku tedy budete prsty ťukat do tmy mezi svítící displej a podsvícené proužky a rozhodně takové ovládání nelze popsat jako přesné a bezproblémové. Též se mi dost často stávalo stalo, že i když jsem zcela jasně a zřetelně prst na senzor položil, mobil nereagoval a já musel stisk opakovat.

Prostředí telefonu: Sony se nezapře.

I když Xperia Ion vstupuje na český trh již s Androidem 4.x, základní prostředí si zachovává téměř stejné jako u nižších verzí. Zámek obrazovky tedy opět zobrazuje klasické digitální hodiny s datem, tak jako třeba příchozí SMS včetně její části. Odemykání je stále pomocí jezdce zleva doprava a spouštění fotoaparátu opačným směrem. Gesto odemčení “Odkudkoli kamkoli” mi ale přijde podstatě přirozenější.

Po odemčení nás čeká 5 pohotovostních obrazovek a opět v tradici Sony, nelze jejich počet jakkoli měnit. Při pokusu o oddálení ploch se opět zobrazí pouze plující widgety, které na obrazovce vytvářejí pouze chaos. Pokud stáhneme notifikační lištu, opět se rychlé přepínače nekonají, jako u ostatních Xperií. Jsem zvědavý, jestli a kdy Sony do svého prostředí zahrne tyto drobné, ale důležité vlastnosti. Notifikační lišta navíc nyní ale obsahuje vstup do hlavního nastavení, takže alespoň nějaký postup.

Ve spodní části na plochách se nachází tradičně pětice ikon, kdy prostřední znamená vstup do menu, zbylé 4 jsou uživatelsky nahraditelné, a to i za adresář obsahující další aplikace. Při vytvoření adresáře jej lze pojmenovat a první 4 aplikace se zobrazí v ikoně složky. Ikony aplikací lze ve složce libovolně přesouvat.

Pokud se podíváme na menu aplikací, zde je vše při starém, tedy opět můžeme přímo z tohoto menu libovolnou doinstalovanou aplikaci přímo odinstalovat a u Sony již tradičně nemůže chybět výborná volba řazení aplikací. Tedy dle vlastního uvážení, abecedně, dle nejpoužívanějších či dle času instalace. Aplikace jsou řazeny klasicky v mřížce 4×5, najednou tedy vidíme 20 aplikací, což k přehlednosti pouze přispívá.

V čem se povýšení na Android 4.x odrazilo, jsou multimédia, o těch ale později. Co musím zmínit, je výborná aplikace SmartConnect, kde si můžete nastavit, co má telefon ve které situaci dělat. Můžete si nastavit třeba velmi jednoduše, aby mezi 22 hodinou večerní a 07 hodinou ranní ztlumil veškeré zvuky, kromě budíku. Lze si ale nastavit i takové drobnosti, že když připojíte sluchátka, ztlumí se vyzvánění, zapne se přehrávač hudby a spustí vaše oblíbené album.

Nastavení jde tak daleko, že si můžete učit, co mobil udělá až uplyne daná akce. Vyndám sluchátka, vypne se přehrávač, zapnou zvuky a navíc se spustí třeba internetový prohlížeč. Kombinací je mnoho a pokud vykonáváte některé činnosti pravidelně, tak vás tato aplikace dostane a stane se z ní velmi brzy základ vašeho používání Xperie Ion.

Telefonování a zprávy: Kosmetické úpravy…

Zde Sony oproti starším verzím Xperií provedlo úpravy opravdu pouze minimální. Telefonní seznam je vlastně identický, kromě skutečnosti, že fotografie kontaktu, při jeho otevření, již není zobrazená pouze jako menší obrázek, ale je přes celé záhlaví, navíc pouze určitý výřez. To s sebou nese nemilý fakt, že hromada původně osekaných obrázků je najednou v příliš nízkém rozlišení a obrázky u kontaktů se po jejich otevření prostě zdají většinou nekvalitní.

Ikona vyhledávání v telefonním seznamu se přemístila až na spodní část, což jedině chválím. Vyhledávání pomocí klávesnice na vytáčení lze konečně používat nejenom dle příjmení, ale též dle jména. Mobil vždy najde, co hledáte. Příjemná je možnost u určitých kontaktů nastavit, že se vám nedovolají a mobil je rovnou přesměruje do hlasové schránky. Zbylé věci jako skupiny, oblíbení uživatelé apod. jsou beze změny.

Zprávy jsou beze změny komplet. Stále se tedy řadí do konverzací, stále je zde přítomná příjemná možnost si jednotlivé zprávy označit hvězdičkou a poté si je nechat vyfiltrovat. Po odeslání zprávy se vám přímo v jejím těle zobrazí malé odškrtnutí jako forma oznámení, že zpráva dorazila příjemci. Vyhledávání ve zprávách je též samozřejmost.

Hudební a video přehrávač, GPS: Příjemné změny

Hudební přehrávač stále patří na vrchol, co se týče konkurentů z řad mobilních telefonů. Nabídne nám tedy kromě standardních možností jako je vyhledávat hudbu dle alba, interpreta, žánru apod., navíc třeba třídění písní dle nálady, tzv. SensMe kanály. Máte náladu lenošit? Chcete relaxovat? Vyberte si odpovídající kanál a přehrávač vám pustí pouze skladby, které nejlépe odpovídají danému výběru. Občas se sice s výběrem utne, ale povětšinou SensMe plní svůj účel dobře.

Na co jsme si u Xperií zvykli, je možnost nechat telefon prohledat hudební knihovnu a následně doplnit veškeré ID3 tagy, alba, názvy apod. Taktéž možnost nechat se přesměrovat rovnou na YouTube či Wikipedii v rámci jednotlivých skladeb či interpretů, zůstala zachovaná. Přehrávač tedy zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Bohužel, nejednou se mi stalo, že pokud jsem s telefonem kromě poslechu hudby ještě pracoval, tak se mi písně sekaly. Jednou jsem dokonce získal dojem, že se telefon zasekl snad nadobro, naštěstí se zhruba po minutě, kdy jsem koukal pouze na černou obrazovku, měl seknutý zvuk písně a nic jiného nešlo s mobilem dělat, umoudřil.

Videopřehrávač již není integrovaný do galerie obrázků, ale je zde přímo jako samostatná aplikace. Jeho možnosti jsou standardní, kromě základních funkcí, jako je možnost přizpůsobit obraz filmu na displej, či se přímo z přehrávače dostat do nastavení displeje, zde je možnost nechat telefon film přehrávat bezdrátově v DLNA kompatibilním zařízení, či jej sdílet. Sdílet lze samozřejmě pouze malé filmové soubory, tak aby se vám jako příloha vešly třeba do emailu.

Zajímavá je možnost nechat si o filmu stáhnout kompletní informace, stejně jako to umí hudební přehrávač. Bohužel, nepodařilo se mi u žádného filmu stáhnout obal, který přehrávač zobrazuje ve své knihovně filmových souborů. Ostatní informace, tedy kdo film natočil, kdo v něm hraje a o čem je, stáhla Xperia Ion bez problémů.

Netradičně zde zmíním též prohlížeč obrázků. Ten je velmi povedený. Fotografie zobrazuje v základním nastavení roztříděné dle měsíců, lze se ale snadno přepnout do zobrazení alb jako adresářů. Pokud máte při focení zapnutou geolokační značku, na mapě vám prohlížeč zobrazí místa kde vznikly jednotlivé fotografie. Škoda, že mapu neumí prohlížeč využít i v rámci propojení alb Google Picasa, kterou zobrazuje ve třetí záložce. Zde tedy vidíte veškerá vaše alba uložená online v Picase. Pokud vlastníte Facebook, zobrazí vám v rámci online alb i fotografie z Facebooku.

GPS je standardní. Opět nám Sony nabízí navigační software WisePilot, opět se za jeho používání musí sáhnout do peněženky, a tedy opět většina z nás, při cestách republikou, zůstane věrná Google mapám.

Fotoaparát a video: Nechť máš dobré světlo, Xperie.

Fotoaparát patří u Xperie Ion mezi její chloubu. Nejedná se rozhodně o nejlepší fotoaparát na trhu, snímač o 12 Mpx ale podává výsledky nadprůměrné a celý fotoaparát se velmi dobře ovládá. Když vynechám přisvětlovací diodu, která je v této třídě telefonů standardem, musím zmínit hardwarovou dvoupolohovou spoušť, která umožňuje dopředu nejenom předostřit, ale zároveň uzamkne i expozici. Chválím, tak to má být.

K dobrému pocitu z fotoaparátu samozřejmě přispívají též jeho SW schopnosti, ať je to výběr scény typu krajina, portrét apod., přes schopnost detekce úsměvu, rozpoznání obličeje, možnost nastavit si až ISO 800 a další možnosti. Kvalitu fotek hodnotím jako nadprůměrnou, byť přepalům se občas fotoaparát nevyhne, jako většina fotomobilů. Noční fotografie jsou naopak ale velmi špatné, fotoaparát má obrovský problém zaostřit, ať jsem se snažil sebevíc, nepodařilo se mi to.

Podívejte se na fotografie a uvidíte sami. Video je naopak na poměry smartphonů nadprůměrné, plynulé a bez většího cukání obrazu. Xperia Ion natáčí ve FullHD a i během natáčení máte dostupné různé schopnosti přístroje, ať se jedná o stabilizátor obrazu, případně opět preference ostření na obličej apod. Bohužel, zvuk během videa již tak kvalitní není, dost dramaticky klesá se vzdáleností zdroje zvuku.

Zkušební fotografie – Sony Xperia Ion

Organizační a datové funkce: Androidí klasika s nádechem ICS.

Kalendář v Xperii Ion je rozhodně lepší než v předchozích modelech. Je to opět dáno tím, že jde na trh již s ICS. Měsíční pohled pod sebou skrývá malou část, kde vidíte naplánované schůzky v daný den, pokud je jich více, po jemném přejetí této části směrem nahoru se vysune a zobrazí všechny akce na daný den. Jen je škoda, že tato vysouvací část nijak neindikuje, jestli je potřeba jí rozbalit, nebo ne. Prostě to musíte zkusit, pokud si nejste jistí.

Týdenní náhled nabízí téměř 14ti hodinový záběr, což sice stále není ideální, na běžný pracovní den to ale již většinou dostačuje. Škoda pouze zbytečně velkého fontu a tudíž z názvů schůzek jsou poté ikony s nápisy “Odevzda” a podobně. Na každou schůzku tedy budete muset kliknout, pro smysluplnější popis.
Denní náhled odpovídá tomu týdennímu, pouze jeden den využívá celé šířky displeje a tudíž je přehledný a na celkovém seznamu všech schůzek asi není co zkazit. Vše přehledně pod sebou, navíc barevně odlišené dle typu kalendáře (pracovní, soukromý apod.)

Klasický úkolovník Xperia Ion neobsahuje. Co se týká datové konektivity, mobil samozřejmě zvládá Wi-Fi, včetně možnosti vytvořit Hotspot, Bluetooth a navíc umí USB host. Připojit tedy externí HDD není problém. HSDPA zvládá Xperia Ion maximálně v 42 Mb/s a HSUPA umí až 5,76 Mb/s. Taktéž technologie NFC je zde přítomná.

Závěr recenze Sony Xperia Ion

Jak jsem již naznačil v nadpisu článku, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Xperia Ion při svém lednovém představení vzbudila nemalý zájem, žel do Evropy se podívala až po dlouhých devíti měsících. A za tu dobu v mobilním světě uplynulo mnoho vody. Ze špičkového smartphonu se po stránce výkonu stal smartphone “pouze” nadprůměrný, a i když je výkon dvoujádrového Snapdragonu S3 pro běžnou činnost stále více než dostačující, obávám se, že s cenovkou kolem 13,5 tisíci Sony mnoho parády neudělá.

V této cenové hladině totiž brání v cestě za větším úspěchem Xperii Ion třeba velmi výkonný LG Optimus 4X, či HTC One X. A kdo už je ochotný dát za mobil takto vysokou částku, nebude mít pravděpodobně problém si připlatit pár stovek na krále Androidů, Samsung Galaxy S III.

Sečteno, podtrženo, Xperia Ion je slušný smartphone, který zaujme svojí výbornou konektivitou či dílenským zpracováním, ale taktéž dokáže zklamat třeba špatně reagujícími senzorovými klávesami. Navíc u něj Sony nasadilo velmi sebevědomou cenu. Troufám si tvrdit, že se přístroj za uvedenou částku moc prodávat nebude, a tak nás čekají brzké slevy.

Až cena Xperie Ion padne na hranici kolem 10.000,- bude to velmi zajímavá koupě. Snad nebude Sony váhat se snížením ceny stejně dlouho jako s vydáním samotného přístroje, mohlo by totiž být pozdě.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 kvalitní dílenské zpracování  zcela zbytečné použití microSIM karty
 příjemně čitelný displej na sluníčku  neadekvátní cena
 špičkový hudební přehrávač  velmi špatně řešené senzory pod displejem
 výborně umístěné HW tlačítka

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Sony Xperia Ion – kdo pozdě chodí, sám sobě…

Dnešní recenze vám ukáže silné stránky, ale i slabiny, Xperie Ion, kterou nám Sony představilo na CESu před dlouhými devíti měsíci. Tehdy se o přístroji hovořilo v superlativech. Jaký názor na něj ale máme dneska?

Nejeden z nás před devíti měsíci, když Sony představilo svojí tehdy první vlajkovou loď nové éry fungování firmy, tedy již bez Ericssonu, žádostivě hleděl na Xperii Ion, která se do Evropy nikdy podívat neměla.

Sony ale po necelém ¾ roce přehodnotilo svůj názor a Xperii Ion pustilo i na evropský trh. Budiž za tento čin do Sony odeslaná pochvala, na druhou stranu. Muselo to trvat tak dlouho? První, z dnešního pohledu vlastně jeden z posledních představených Androidů tohoto japonského výrobce, mezitím totiž relativně zestárnul.

Minimálně u nás si svojí cenovkou ale troufá na přístroje mladší a papírově silnější. Má Xperia Ion na to, aby se mohla postavit vedle LG Optimus 4X HD, HTC One X a přitom po očku pokukovat po Samsungu Galaxy S III? Pojďme si to postupně rozebrat.

Sony Xperia Ion rozhodně nepatří ve světě mobilů mezi ty, kteří nosí vodu. Dvoujádrový procesor Snapdragon S3 taktovaný na 1,5 GHz ve spolupráci s grafickým akcelerátorem Adreno 220 podávají výkon rozhodně slušný. 1 GB operační paměti je dnes nepsaným standardem a interní úložiště 16 GB (čtěte 11,2 GB) lze navíc rozšířit pomocí paměťových karet.

Za zapůjčení Xperie Ion do redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si můžete telefon zakoupit.

Základní parametry – Sony Xperia Ion

Rozměry 133 x 68 x 10,8 mm
Hmotnost 144 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,6“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S3, grafika Adreno 220
1 GB RAM, 16 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 ICS + nadstavba od Sony
Fotoaparát 12 Mpx (4000 x 3000 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 13 300 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Sony Xperie Ion:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, umístění bočních kláves, výdrž baterie

Co se nám nelíbilo: špatně reagující a špatně navržené senzorové klávesy, zasekávání hudebního přehrávače

Obsah balení: Tentokrát se šetřilo

Obsah balení mě u Xperie Ion zklamal. Sony je známo, že u svých špičkových smartphonů na balení nešetří, uvnitř nízké krabičky jsem ale nalezl pouze samotný telefon, USB redukci do zásuvky s USB kabelem a obstojně hrající in-ear sluchátka, navíc s různě velkými nástavci.

To bylo bohužel vše. Nevím jestli je takto, na Sony, chudé každé balení, testovaný telefon ale pocházel z oficiální české distribuce. Pokud máte jinou zkušenost, podělte se o ní s námi v diskuzi pod článkem.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=jRRjJo3AZAM

Komentované první dojmy, vzhled Xperie Ion

Design a konstrukce: Příjemný na dotek

Jak jsem již uvedl během videa při prvním pohledu, Xperia Ion působí rozhodně sympatickým dojmem a v momentě kdy přístroj vezmete do ruky, je tento dojem navíc umocněný. Mírně klenutá záda se zaobleným přechodem do boků padnou do dlaně jako ulité. A když jsem zkusil reakce lidí, kteří Xperii Ion drželi poprvé, pochvala zněla i od nich.

Kvalita zpracování je velmi nadprůměrná a dotek kovu na zádech přístroje dělá své. Navíc, plastové koncovky telefonu, které ukrývají antény a slot na microSD kartu či microSIM kartu, nijak nenarušují design přístroje a na svém místě drží jak přibité. Po celou dobu testování jsem nikde nezaznamenal vůli či povrzávání.

Na přední straně najdeme vpravo čočku pro videohovory, uprostřed samozřejmě výdech reproduktoru a v levé části senzor přiblížení. Bohužel zcela chybí senzor okolního osvětlení, toto nastavení je tedy pouze na uživateli. Co již v horní části vidět není, je notifikační dioda. Bohužel, jediná situace, kdy jsem jí viděl v akci, byla během nabíjení, kdy oranžovou barvou ukazovala ještě nedostatečně nabitý akumulátor a zelenou již téměř zcela nabitý.

Dioda je ale velmi špatně viditelná a v jasném světle o ní nebudete vědět. Jinou akci dioda bohužel neoznamuje, její funkčnost je tedy prozatím zbytečná a my můžeme doufat, že výrobce v některém následujícím updatu její možnosti rozšíří. S její schopností téměř nesvítit ale asi již nic nesvede. Ve spodní části pod displejem se nacházejí 4 senzorové klávesy v sestavě “kontextová nabídka”, “domů”, “zpět” a “vyhledávání”.

Mezi touto spodní a vrchní částí zepředu samozřejmě dominuje 4,6” velký displej. Na levém boku se nachází krytka, pod kterou jsou umístěné microHDMI a microUSB konektory. Pravý bok obsahuje, popisováno odshora, klávesu pro uspání, kolébku ovladače hlasitosti a hardwarovou spoušť fotoaparátu. Chtělo by se říct: „Hurá, další telefon, který má rozmístění těchto prvků s ohledem na lidské ruce“.

Horní hrana na sobě nese uprostřed pouze zdířku 3,5 mm konektoru pro připojení sluchátek. Ve spodní části nalezneme mikrofon. Zadní stěna nese v horní části čočku 12 Mpx fotoaparátu včetně diodového blesku a výdech hlasitého reproduktoru, který má slušný a hlasitý přednes, kdy ani na maximální hlasitost nerezonuje. Ve spodní části nalezneme pouze logo Sony Ericsson a nápis Xperia. Druhý mikrofon, určený k eliminaci okolního šumu u Xperia Ion nenalezneme.

Mimochodem, právě na Xperii Ion nám Sony, popravdě asi nechtěně, demonstruje, jak je microSIM záležitost někdy zbytečná. V Xperii Ion totiž microSIM vkládáte do šuplíku, který je větší než standardní miniSIM karta a až ten následně vkládáte do telefonu. Zdířka pro šuplík je natolik veliká, že miniSIM v ní “plave”. Minimálně v případě Xperie Ion je tedy použití microSIM karty zcela zbytečné a myslím, že nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že to tak bude i u většiny ostatních mobilů.

Baterie a výdrž: Statečný bojovník

S baterií na tom není Xperia Ion vůbec špatně. Výrobce do telefonu instaloval akumulátor o kapacitě 1 900 mAh. Při průměrné zátěži jsem neměl problém vydržet s telefonem až do večera, pouze pokud jsem telefon opravdu zatížil více, musel na nabíječku již kolem šesté večer. Problém s tím, že bych musel Xperii Ion nabíjet již kolem čtvrté, jako některé jiné mobily, jsem nezaznamenal.

Co potěší, je též rychlost nabíjení. Za 30 minut je Xperia Ion nabitá z 38%, celkového nabití dosáhne za hodinu a třicet dva minut. Pokud vynechám v nabíjení ultra rychlou Xperii P, patří Xperia Ion v této disciplíně k těm nejrychlejším. Film dokázala Xperia Ion přehrávat po dobu 5:15 hod, což považuji za průměrný výsledek.

Displej a ovládání: Jednou jsi nahoře, jednou dole…

Displej patří k tomu lepšímu, co může Xperia Ion nabídnout, byť se o současnou špičku nejedná. Disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů o úhlopříčce 4,6”, tedy hustotou pixelů 323 DPI a subjektivně na mě působí velmi dobrým dojmem. Čitelnost na přímém sluníčku je velmi slušná, byť na WhiteMagic displej u Xperie P ztrácí.

Pozorovací úhly jsou v této cenové kategorie standardní, tedy většinou velmi dobré, až příliš ostrý boční úhel mírně mění barevnou sytost displeje. Displej je svojí kvalitou velmi podobný Xperii S. Nedosahuje tedy tak výrazných barev jako Super AMOLED displeje konkurence, na druhou stranu, je lépe čitelný na přímém slunečním světle, jak jsem již zmínil.

V čem ještě musím Sony pochválit v rámci ovládání, je umístění kolébky hlasitosti a vypínací / uspávací klávesy na bok telefonu, jak jsem již zmínil v kapitole o designu. Kde naopak Xperia Ion ztrácí, jsou senzorové klávesy pod displejem. Kromě Huawei Ascend G300 si nepamatuji delší dobu telefon, který by je měl takto špatně ovladatelné.

Pod piktogramy jednotlivých senzorů se totiž ještě nachází tenká malá linka, která je podsvícená. Problém je ten, že samotné piktogramy senzorů podsvícené nejsou, takže pokud si telefon koupíte a nebudete na jeho ovládání navyknutí, v noci se dočkáte pod displejem pouze čtyřech svítících malých proužků. Pro nového majitele Xperie Ion tedy orientace absolutně nedostatečná.

Navíc, senzory reagují pouze na piktogramech a ne na podsvícených linkách. Minimálně zpočátku tedy budete prsty ťukat do tmy mezi svítící displej a podsvícené proužky a rozhodně takové ovládání nelze popsat jako přesné a bezproblémové. Též se mi dost často stávalo stalo, že i když jsem zcela jasně a zřetelně prst na senzor položil, mobil nereagoval a já musel stisk opakovat.

Prostředí telefonu: Sony se nezapře.

I když Xperia Ion vstupuje na český trh již s Androidem 4.x, základní prostředí si zachovává téměř stejné jako u nižších verzí. Zámek obrazovky tedy opět zobrazuje klasické digitální hodiny s datem, tak jako třeba příchozí SMS včetně její části. Odemykání je stále pomocí jezdce zleva doprava a spouštění fotoaparátu opačným směrem. Gesto odemčení “Odkudkoli kamkoli” mi ale přijde podstatě přirozenější.

Po odemčení nás čeká 5 pohotovostních obrazovek a opět v tradici Sony, nelze jejich počet jakkoli měnit. Při pokusu o oddálení ploch se opět zobrazí pouze plující widgety, které na obrazovce vytvářejí pouze chaos. Pokud stáhneme notifikační lištu, opět se rychlé přepínače nekonají, jako u ostatních Xperií. Jsem zvědavý, jestli a kdy Sony do svého prostředí zahrne tyto drobné, ale důležité vlastnosti. Notifikační lišta navíc nyní ale obsahuje vstup do hlavního nastavení, takže alespoň nějaký postup.

Ve spodní části na plochách se nachází tradičně pětice ikon, kdy prostřední znamená vstup do menu, zbylé 4 jsou uživatelsky nahraditelné, a to i za adresář obsahující další aplikace. Při vytvoření adresáře jej lze pojmenovat a první 4 aplikace se zobrazí v ikoně složky. Ikony aplikací lze ve složce libovolně přesouvat.

Pokud se podíváme na menu aplikací, zde je vše při starém, tedy opět můžeme přímo z tohoto menu libovolnou doinstalovanou aplikaci přímo odinstalovat a u Sony již tradičně nemůže chybět výborná volba řazení aplikací. Tedy dle vlastního uvážení, abecedně, dle nejpoužívanějších či dle času instalace. Aplikace jsou řazeny klasicky v mřížce 4×5, najednou tedy vidíme 20 aplikací, což k přehlednosti pouze přispívá.

V čem se povýšení na Android 4.x odrazilo, jsou multimédia, o těch ale později. Co musím zmínit, je výborná aplikace SmartConnect, kde si můžete nastavit, co má telefon ve které situaci dělat. Můžete si nastavit třeba velmi jednoduše, aby mezi 22 hodinou večerní a 07 hodinou ranní ztlumil veškeré zvuky, kromě budíku. Lze si ale nastavit i takové drobnosti, že když připojíte sluchátka, ztlumí se vyzvánění, zapne se přehrávač hudby a spustí vaše oblíbené album.

Nastavení jde tak daleko, že si můžete učit, co mobil udělá až uplyne daná akce. Vyndám sluchátka, vypne se přehrávač, zapnou zvuky a navíc se spustí třeba internetový prohlížeč. Kombinací je mnoho a pokud vykonáváte některé činnosti pravidelně, tak vás tato aplikace dostane a stane se z ní velmi brzy základ vašeho používání Xperie Ion.

Telefonování a zprávy: Kosmetické úpravy…

Zde Sony oproti starším verzím Xperií provedlo úpravy opravdu pouze minimální. Telefonní seznam je vlastně identický, kromě skutečnosti, že fotografie kontaktu, při jeho otevření, již není zobrazená pouze jako menší obrázek, ale je přes celé záhlaví, navíc pouze určitý výřez. To s sebou nese nemilý fakt, že hromada původně osekaných obrázků je najednou v příliš nízkém rozlišení a obrázky u kontaktů se po jejich otevření prostě zdají většinou nekvalitní.

Ikona vyhledávání v telefonním seznamu se přemístila až na spodní část, což jedině chválím. Vyhledávání pomocí klávesnice na vytáčení lze konečně používat nejenom dle příjmení, ale též dle jména. Mobil vždy najde, co hledáte. Příjemná je možnost u určitých kontaktů nastavit, že se vám nedovolají a mobil je rovnou přesměruje do hlasové schránky. Zbylé věci jako skupiny, oblíbení uživatelé apod. jsou beze změny.

Zprávy jsou beze změny komplet. Stále se tedy řadí do konverzací, stále je zde přítomná příjemná možnost si jednotlivé zprávy označit hvězdičkou a poté si je nechat vyfiltrovat. Po odeslání zprávy se vám přímo v jejím těle zobrazí malé odškrtnutí jako forma oznámení, že zpráva dorazila příjemci. Vyhledávání ve zprávách je též samozřejmost.

Hudební a video přehrávač, GPS: Příjemné změny

Hudební přehrávač stále patří na vrchol, co se týče konkurentů z řad mobilních telefonů. Nabídne nám tedy kromě standardních možností jako je vyhledávat hudbu dle alba, interpreta, žánru apod., navíc třeba třídění písní dle nálady, tzv. SensMe kanály. Máte náladu lenošit? Chcete relaxovat? Vyberte si odpovídající kanál a přehrávač vám pustí pouze skladby, které nejlépe odpovídají danému výběru. Občas se sice s výběrem utne, ale povětšinou SensMe plní svůj účel dobře.

Na co jsme si u Xperií zvykli, je možnost nechat telefon prohledat hudební knihovnu a následně doplnit veškeré ID3 tagy, alba, názvy apod. Taktéž možnost nechat se přesměrovat rovnou na YouTube či Wikipedii v rámci jednotlivých skladeb či interpretů, zůstala zachovaná. Přehrávač tedy zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Bohužel, nejednou se mi stalo, že pokud jsem s telefonem kromě poslechu hudby ještě pracoval, tak se mi písně sekaly. Jednou jsem dokonce získal dojem, že se telefon zasekl snad nadobro, naštěstí se zhruba po minutě, kdy jsem koukal pouze na černou obrazovku, měl seknutý zvuk písně a nic jiného nešlo s mobilem dělat, umoudřil.

Videopřehrávač již není integrovaný do galerie obrázků, ale je zde přímo jako samostatná aplikace. Jeho možnosti jsou standardní, kromě základních funkcí, jako je možnost přizpůsobit obraz filmu na displej, či se přímo z přehrávače dostat do nastavení displeje, zde je možnost nechat telefon film přehrávat bezdrátově v DLNA kompatibilním zařízení, či jej sdílet. Sdílet lze samozřejmě pouze malé filmové soubory, tak aby se vám jako příloha vešly třeba do emailu.

Zajímavá je možnost nechat si o filmu stáhnout kompletní informace, stejně jako to umí hudební přehrávač. Bohužel, nepodařilo se mi u žádného filmu stáhnout obal, který přehrávač zobrazuje ve své knihovně filmových souborů. Ostatní informace, tedy kdo film natočil, kdo v něm hraje a o čem je, stáhla Xperia Ion bez problémů.

Netradičně zde zmíním též prohlížeč obrázků. Ten je velmi povedený. Fotografie zobrazuje v základním nastavení roztříděné dle měsíců, lze se ale snadno přepnout do zobrazení alb jako adresářů. Pokud máte při focení zapnutou geolokační značku, na mapě vám prohlížeč zobrazí místa kde vznikly jednotlivé fotografie. Škoda, že mapu neumí prohlížeč využít i v rámci propojení alb Google Picasa, kterou zobrazuje ve třetí záložce. Zde tedy vidíte veškerá vaše alba uložená online v Picase. Pokud vlastníte Facebook, zobrazí vám v rámci online alb i fotografie z Facebooku.

GPS je standardní. Opět nám Sony nabízí navigační software WisePilot, opět se za jeho používání musí sáhnout do peněženky, a tedy opět většina z nás, při cestách republikou, zůstane věrná Google mapám.

Fotoaparát a video: Nechť máš dobré světlo, Xperie.

Fotoaparát patří u Xperie Ion mezi její chloubu. Nejedná se rozhodně o nejlepší fotoaparát na trhu, snímač o 12 Mpx ale podává výsledky nadprůměrné a celý fotoaparát se velmi dobře ovládá. Když vynechám přisvětlovací diodu, která je v této třídě telefonů standardem, musím zmínit hardwarovou dvoupolohovou spoušť, která umožňuje dopředu nejenom předostřit, ale zároveň uzamkne i expozici. Chválím, tak to má být.

K dobrému pocitu z fotoaparátu samozřejmě přispívají též jeho SW schopnosti, ať je to výběr scény typu krajina, portrét apod., přes schopnost detekce úsměvu, rozpoznání obličeje, možnost nastavit si až ISO 800 a další možnosti. Kvalitu fotek hodnotím jako nadprůměrnou, byť přepalům se občas fotoaparát nevyhne, jako většina fotomobilů. Noční fotografie jsou naopak ale velmi špatné, fotoaparát má obrovský problém zaostřit, ať jsem se snažil sebevíc, nepodařilo se mi to.

Podívejte se na fotografie a uvidíte sami. Video je naopak na poměry smartphonů nadprůměrné, plynulé a bez většího cukání obrazu. Xperia Ion natáčí ve FullHD a i během natáčení máte dostupné různé schopnosti přístroje, ať se jedná o stabilizátor obrazu, případně opět preference ostření na obličej apod. Bohužel, zvuk během videa již tak kvalitní není, dost dramaticky klesá se vzdáleností zdroje zvuku.

Zkušební fotografie – Sony Xperia Ion

Organizační a datové funkce: Androidí klasika s nádechem ICS.

Kalendář v Xperii Ion je rozhodně lepší než v předchozích modelech. Je to opět dáno tím, že jde na trh již s ICS. Měsíční pohled pod sebou skrývá malou část, kde vidíte naplánované schůzky v daný den, pokud je jich více, po jemném přejetí této části směrem nahoru se vysune a zobrazí všechny akce na daný den. Jen je škoda, že tato vysouvací část nijak neindikuje, jestli je potřeba jí rozbalit, nebo ne. Prostě to musíte zkusit, pokud si nejste jistí.

Týdenní náhled nabízí téměř 14ti hodinový záběr, což sice stále není ideální, na běžný pracovní den to ale již většinou dostačuje. Škoda pouze zbytečně velkého fontu a tudíž z názvů schůzek jsou poté ikony s nápisy “Odevzda” a podobně. Na každou schůzku tedy budete muset kliknout, pro smysluplnější popis.
Denní náhled odpovídá tomu týdennímu, pouze jeden den využívá celé šířky displeje a tudíž je přehledný a na celkovém seznamu všech schůzek asi není co zkazit. Vše přehledně pod sebou, navíc barevně odlišené dle typu kalendáře (pracovní, soukromý apod.)

Klasický úkolovník Xperia Ion neobsahuje. Co se týká datové konektivity, mobil samozřejmě zvládá Wi-Fi, včetně možnosti vytvořit Hotspot, Bluetooth a navíc umí USB host. Připojit tedy externí HDD není problém. HSDPA zvládá Xperia Ion maximálně v 42 Mb/s a HSUPA umí až 5,76 Mb/s. Taktéž technologie NFC je zde přítomná.

Závěr recenze Sony Xperia Ion

Jak jsem již naznačil v nadpisu článku, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Xperia Ion při svém lednovém představení vzbudila nemalý zájem, žel do Evropy se podívala až po dlouhých devíti měsících. A za tu dobu v mobilním světě uplynulo mnoho vody. Ze špičkového smartphonu se po stránce výkonu stal smartphone “pouze” nadprůměrný, a i když je výkon dvoujádrového Snapdragonu S3 pro běžnou činnost stále více než dostačující, obávám se, že s cenovkou kolem 13,5 tisíci Sony mnoho parády neudělá.

V této cenové hladině totiž brání v cestě za větším úspěchem Xperii Ion třeba velmi výkonný LG Optimus 4X, či HTC One X. A kdo už je ochotný dát za mobil takto vysokou částku, nebude mít pravděpodobně problém si připlatit pár stovek na krále Androidů, Samsung Galaxy S III.

Sečteno, podtrženo, Xperia Ion je slušný smartphone, který zaujme svojí výbornou konektivitou či dílenským zpracováním, ale taktéž dokáže zklamat třeba špatně reagujícími senzorovými klávesami. Navíc u něj Sony nasadilo velmi sebevědomou cenu. Troufám si tvrdit, že se přístroj za uvedenou částku moc prodávat nebude, a tak nás čekají brzké slevy.

Až cena Xperie Ion padne na hranici kolem 10.000,- bude to velmi zajímavá koupě. Snad nebude Sony váhat se snížením ceny stejně dlouho jako s vydáním samotného přístroje, mohlo by totiž být pozdě.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 kvalitní dílenské zpracování  zcela zbytečné použití microSIM karty
 příjemně čitelný displej na sluníčku  neadekvátní cena
 špičkový hudební přehrávač  velmi špatně řešené senzory pod displejem
 výborně umístěné HW tlačítka

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."