Recenze Sony Xperia E4: Kde končí Čína a začíná Japonsko?
Kam až má paměť sahá, Sony nikdy nedokázalo vytvořit masově prodávaný levný telefon. Snad jen pamětníci si vzpomenou na muzejní T610 vytvořenou ve spojení s Ericssonem, kterou vídali v rukou stejně často, jako konkurenční Nokie. Teď to ale Sony zkouší znovu ve spojení s procesory MediaTek – otázkou je, jestli ve výsledném modelu Xperia E4 převážily chyby levných čínských telefonů, nebo preciznost pro značku typická. I o tom bude tato recenze.
Cena Sony Xperie E4 je více než příznivá, rozměry displeje (a vlastně i celého zařízení) také nezpůsobují příliš emocí, aby odradily masové spotřebitele, kteří si nepotrpí na módní výstřelky. Na telefon jsem se hodně těšil, a to hned z několika důvodů: o Sony se šíří zprávy, že finanční výsledky rozhodně pochvalu nezaslouží, strategie častého vydávání modelů ze série Z také ne a manažeři musí hledat, kterou skupinu by oslovili a znovu značku nastartovali. A zvolili běžné spotřebitele, čemuž podřídili i výbavu. Ti by se ale měli ptát: ukáže Xperia E4 Číňanům, že i při srovnatelné ceně je výhodnější investicí, než nějaké Zopo, Doogee nebo Cubot, či se mezi ně zařadí nevalnou reputací?
Základní parametry: Sony Xperia E4
Rozměry | 137 x 75 x 10,5 mm |
Hmotnost | 144 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5“, HD rozlišení 540 x 960 px (220 ppi) |
Procesor | 4 jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek MT6582, grafika Mali-400MP2 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4 KitKat + nadstavba od Sony |
Fotoaparát | 5 Mpx, LED blesk, natáčení Full HD videa, přední kamerka 2 Mpx |
Baterie | 2 300 mAh |
Obsah balení | adaptér, USB nabíječka, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, březen 2015 |
Design a zpracování: Aneb jak poznáte Sony?
Pod průměrným telefonem si představím jakýkoli plastový obdélník s dotykovým displejem, který není ani velký, ani malý, ani hranatý, ani kulatý a barvy používá maximálně z odstínů šedé. Ve srovnání s Xperií E4 si tak velmi dobře uvědomíte, co tvoří osobitý rukopis.
Pokud pomineme stříbrně vyvedené logo nad displejem, nejvýraznějším poznávacím znamením je kulaté, vystupující tlačítko zapínání na pravém boku. V případě testovaného modelu je součástí snímacího krytu a přesto, že vykazuje určitou vůli, jeho stisk je příkladný. Nahmatáte ho i bez koukání, odpor zase citlivě balancuje mezi nechtěným stiskem a příliš tvrdým chodem – ideální zlatá střední cesta.
Designový jazyk Sony poznáte i v tlačítku hlasitosti. Pakliže Power nahmatáte přesně pod palcem, tušíte, že na volume dosáhnete jen těžko. Umístění do třetiny délky od spodní hrany se skutečně nepovedlo, dosáhnete na ně, jedině pokud budete držet Xperii hluboko pod těžištěm. Není to přirozené, jinak si ale hlasitost při hovoru nesnížíte a zatímco u větších modelů se tato nectnost dala tolerovat, u poměrně kompaktní Xperie E4 je tato nedomyšlenost zásadní.
Tím znaky typické pro Sony prakticky končí, pokud k nim nepřiřadíte i drobnou notifikační diodu, nebo USB šikovně přesunuté ze spodní strany na levý bok. Díky tomu můžete telefon používat na výšku i šířku a nabíjecí kabel nebude překážet. Chybějící krytka však (jak bychom čekali) znamená, že s vodou si Xperia E4 netyká.
Svými tvary jinak Xperia nepřekvapuje. Je to černý, trošku zaoblený kvádřík, tolik popírající ostré hrany u Sony oblíbené. Má to však i svá pozitiva – telefon padne do dlaně jak střevíček Popelce na nožku. Svůj podíl na tom má i matný plast vaničky zadního krytu, který, ač nebyl upraven žádným vzorkováním, neklouže. Skoro zbytečné je vyvýšení okolo displeje, ale to už je čistě subjektivní názor.
Zpracování bych u Sony čekal preciznější, ale nemusíte se bát, díly lícují bez postřehnutelné vůle a pihou na kráse je akorát povrzávání při ohýbání – což je pořád lepší, než kdyby na zádech telefonu praskalo sklo. V paměti mi přesto z Xperie E4 ulpěl jako hlavní jiný dojem, než jsem zatím popsal: hmotnost. Přesto, že by váha naměřila 144 gramů, na ruce sedí telefon jak motýl, skoro jsem ho necítil, tak lehoučký se zdál. Hmotnost mě zmátla dokonce tak, že jsem v balení hledal baterku, ačkoli už byla vložená dovnitř. Ostatně, jinde ani být nemohla, vyjmout akumulátor dokážou akorát v servisu a na vás zbydou jen výměny microSIM karty a paměťovky.
Displej, prostředí a baterie: Low-end, i když kvalitní
Označení „low-end“ se asi nikdy nezbaví nálepky něčeho ochuzeného, ošizeného. V rámci Androidu se mi okamžitě vybaví bezmála čistý systém, který nenabídne ani řádku kódu navíc oproti AOSP. Sony ale vybavila svůj základní model většinou funkcí, které si pamatuju z vlajkového modelu Xperia Z3. Nechybí tak miniaplikace, grafická témata nebo Stamina režim ve dvou úrovních. Všechny tyto funkce se někam musely vejít. Možná proto má E4 pod „pokličkou“ 8 GB paměť, ze které pro vaše použití zbyde jen 4,78 GB. Není to mnoho, zvlášť když ve výběru bloatware najdete i aplikace volně dostupné na Google Play. Prakticky můžete říct, že vám zabírají místo hned dvakrát – třeba Facebook. Jednu verzi aplikace máte natvrdo uloženou v systému, druhou si stáhnete v podobě aktualizace. Pověst softwarové výbavy mohla zachránit navigace Garmin Navigon, pokud by se ovšem nejednalo o 30 denní trial verzi, a možnost alespoň některé programy odinstalovat.
Low-end mezi displeji reprezentuje rozlišení. Mřížka 960 x 540 pixelů na 5“ IPS panelu nevykouzlí nijak jemný obraz, ale pohoršení rovněž nebudí. V diskuzích pod recenzemi často vídám stížnosti na navigační klávesy přímo na displeji. Inu, přijdete sice o proužek pixelů, ale relativně úzké rámečky pod a nad displejem vám takový hendikep snad vynahradí. Dokonce časem telefonu odpustíte i slabší kalibraci dotykové vrstvy. Hlavně při datlování na klávesnici si v prvních dnech všimnete, že se vám pravopisné chyby rozmnožily na úroveň pokročilého dysgrafika, ale po pár dnech příznaky odezní, jen co si zvyknete.
Největší pozornost jsem při recenzi věnoval použitému čipsetu. MediaTek dokázal zmáčknout ceny smartphonů k částkám, o kterých jsme před pár lety ani nesnili. Byl hardwarem chudých, aby nakonec lákal zájemce na osmijádrové procesory. „Mobilní aristokracie“ mu nemůže přijít na jméno a vytahuje se svými Snapdragony a Exynosy, běžný smrtelník se ptá na jediné: „Funguje to? Jak si s tím poradila Xperia E4?“
Procesor MediaTek MT6582 je čtyřjádro s taktem 1,3 GHz doplněné 1 GB operační pamětí. Čísla nahrávají domněnce, že rozhýbat Android 4.4 bude takřka na limitu sil. V praxi ale záleží na tom, jak telefon budete používat. Kolikrát nemá Sony problémy s multitaskingem, i webové stránky scrollují plynule, o vteřinu později už začne framerate přibržďovat a nezvládne ani plynulé animace při promázávání e-mailů. Na několika čínských telefonech jsem se setkal s lagováním celého systému, u Xperie se naštěstí toto chování neprojevilo a pokud bych měl celkovou rychlost nějak zprůměrovat, zastavím se okolo 75 % plynulosti. Bojím se ale, že v budoucnosti začne E4 rychle ztrácet dech.
Co se stane, když sečtete slabší procesor s hrubším displejem a 2300 mAh baterií? Slušnou výdrž! Věřím, že by pro Xperii E4 nebyly problém ani tři dny, pokud ale nechcete fungovat na doraz, dva dny byste měli téměř vždy bez větších potíží zvládnout.
Fotoaparát a multimédia: Audio dobré, video horší
Hodnotit fotoaparát u Sony je těžké. Na jedné straně leží asi nejkomplexnější aplikace, kterou jsem kdy v telefonu viděl. Spouští se sice minimálně pět vteřin, ale poté nabídne snad každý režim focení, který byste mohli využít. Na výletě si vyfotíte panorama, selfíčka si rovnou vyretušujete, při sportu můžete zkusit dávkové snímání a nudě bránit efekty AR, jak se jmenuje jakási augmentovaná realita, kdy vám po záběru začnou chodit dinosauři nebo trpaslíci. Přes pár kliknutí se nemusíte spokojit ani s touto nabídkou. Lákají vás časosběrná videa? Sken do PDF? Vintage efekt? Všechno jde, fotoaplikace nainstalované z Obchodu Play můžete spouštět z nabídky výchozího programu.
Přičtu-li k nabídce volby samospouště, detekce úsměvů, možnost nastavení tlačítek pro spušť nebo zoom, nenapadá mě nic, co by Xperia nezvládla. Pokud známe odpověď na „jestli“, je na místě ptát se „jak“. V řeči čísel máte k dispozici maximální rozlišení 5 Mpx, pokud se rozhodnete pro poměr stran 16:9, sníží se rozlišení na megapixely tři, nic vám ale nebrání stáhnout velikost fotek až k VGA. ISO můžete nechat na automatice, nebo ručně volit mezi hodnotami 100 až 16.
Výsledky podstatnou mírou záleží na dostatku světla. Bohužel jakékoli jiné prostředí, než slunečný den, Xperii nevyhovuje. Velmi brzo se začíná na snímcích objevovat šum. Mnohem nepříjemnější je však agresivní úprava barev – jedna fotka je celá do červena, další do modra a nebe je nezdravě pobledlé snad při jakémkoli počasí. Laicky řečeno, foťák jako kdyby měl omezenou škálu barev a vybíral jen mezi tmavým, světlým a středním odstínem.
Snímky pořízené s Xperií E4
To už si raději pusťte hudbu, aplikace Walkman si pochvaluje spoustu uživatelů a musím jim dát za pravdu. Určitě najdete vybavenější aplikace, které vám najdou i texty písniček, ale pokud se na zpěv necítíte, bude vám ve Walkmanu chybět jen málo co. Pokud posloucháte i starší žánry, asi jste se setkali se skladbami natočenými v nižší hlasitosti. Stačí si ale zapnout dynamické normalizace a volume se sjednotí. Podobných šoupátek je v telefonu habaděj: pro prostorový zvuk, pro přizpůsobení zvuku adekvátně k malému reproduktoru, vylepšená hlasitost xLOUD (jakkoli je formulace vylepšená hlasitost nešťastná) a skončit můžete u ručního ekvalizéru.
I přes bohatá nastavení má Walkman co nabídnout i méně náročným. Těžko se popisuje, jak dobře se přehrávač ovládá. V aplikaci se už objevují prvky material designu, takže i při prvním spuštění nemáte problémy s přehledností, tlačítka odpovídají očekávání, gesta fungují a pokud cyklujete nabídkami (přehrávat jednu skladbu, playlist, neopakovat), vyskočí hned okénko, které informuje o zvoleném režimu. Jen kdyby měla Xperia E4 silnější výbavu a reagovala ve Walkmanu rychleji.
Multimediální výbavu doplňuje ještě FM rádio a aplikace Party Share. Díky ní můžete v Xperii přehrávat hudbu a další formáty zábavy z jiných telefonů. Otázkou je, zda má E4 předpoklady pro kvalitní produkci, když zvuk vyluzuje jen z tenké štěrbiny na zadním krytu, která s rostoucí hlasitostí začíná vyluzovat hudbu s doprovodem šustění papírového pytlíku.
Než se přesunu k závěrečnému hodnocení, dovolte mi ještě poznámku k GPS: máte-li zkušenost s čipy MediaTek, asi jste zvědaví, jestli Sony vyléčilo přetrvávající bolístku neschopnosti měřit chůzi. Budete zklamáni, doktora GPS v Xperii nepotkala. Na grafu z Mých tras tak vykazujete půlku času rychlost 0 km/h, v druhé polovině případů skokově akcelerujete k rychlosti chůze, aby si software dopočítal průměrnou rychlost pohybu dvojnásobnou. Vzhledem k tomu, že GPS je nejčastější bolístkou čínských telefonů, co znám, doufal jsem, že Japonci na svou preciznost nezapomenou. Bohužel zklamali a připravili se tak o šanci uštědřit konkurenci důrazný políček. Druhou šanci už Sony dostane těžko.
Závěr a zhodnocení: Nemusí pršet, stačí, když kape
Sony Xperia E4 je typický představitel levné produkce. Kvalitní zpracování má pár mušek, ale žádného kandidáta na ránu plácačkou, ochuzený výkon stačí na základní aktivity od posílání mailů k přehrávání videa a fotoaparát nedisponuje kvalitou vyšší, než průměrnou. Na druhou stranu může Sony drtit konkurenci svým prostředím. Můžete si naklikat rychlé přepínače, úsporné režimy a ještě používat plovoucí miniaplikace – takový sortiment Čína, jakožto hlavní konkurence, nenabízí.
Na druhou stranu levná Xperia E4 trpí slabším hardwarem. Za podobnou cenu už dnes seženete například Asus Zenfone nebo Huawei Honor 3C, oba vysoce hodnocené a výbavou srovnatelné a minimálně co se Asusu týče i vzhledově povedenější, ale taky větší – Xperia, ač nevypadá, je celkovými rozměry příjemně kompaktní.
Pokud bych porovnával „éčtyřku“ v rámci běžné konkurence, řeknu: „Fajn, běžte do toho.“ Nabídne víc, než nějaký Akai, Xtreamer nebo Accent (doplňte si další značky, o kterých jste doteď ani neslyšeli), know-how se v Sony nezapře. Na druhou stranu, pokud jste čekali, že Sony udělá díru do světa a všem vytře zrak redefinicí low-endu, pak ne, Xperia E4 vaše přání nesplní.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Proč koupit? | Proč nekoupit? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |