Recenze Sony Xperia E3: Elegantní střední třída s LTE
Sony je ve světě mobilů pojmem. Ač se firma rozhodla své portfolio telefonů zúžit, troufám si říci, že řada E bude i vzhledem k recenzované „étrojce“ zachována. Sony Xperia E3 je telefonem mnoha tváří. Mnohé zaujme design. Někteří si oblíbí systémové prostředí či jiné aspekty výbavy. Některé zmíněné věci naopak odradí. Jaký je telefon jako celek?
Trh je v současné době telefony nižší a střední třídy přesycen. Na výběr má kupující mnoho možností. Je tedy potřeba něčím zaujmout nebo být ojedinělý. Na hranici těchto dvou zmíněných úrovní lze zařadit i recenzovaný telefon Sony Xperia E3. Ten se snaží odlišit kupříkladu svým designem, který je typický spíše pro vyšší modely Sony, navíc dává na výběr hned čtyři barevné varianty: černou, bílou, žlutou a bronzovou.
Do nižší střední třídy, nebo chcete-li střední třídy, přináší Xperia E3 celkem zajímavé specifikace, které mohou kupujícího pozitivně ovlivnit. Ať už mluvíme o displeji s rozumnou úhlopříčkou 4,5 palce, 4-jádrovém procesoru či dostatečné 1 GB RAM. Eso v rukávu tkví i v něčem jiném. Telefon nabídne LTE a NFC, což v této cenové kategorii není vždy zvykem. Mimo to potěší i nadprůměrná kapacita baterie nebo tenké tělo. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé aspekty podrobněji.
Základní parametry: Sony Xperia E3
Rozměry | 137 x 69 x 8,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 144 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 854 x 480 px (218 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 400, grafika Adreno 305 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 4 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + nadstavba Sony |
Fotoaparát | 5 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, VGA přední kamerka |
Baterie | 2 330 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Design a zpracování: Zaujme, nevrže a dobře se drží
Po vyjmutí telefonu z balení a prvním setkání působí Sony Xperia E3 uceleným dojmem. Nikde nic nevrže, neskřípe, vše lícuje, po konstrukční stránce i po dlouhodobém testování není co vytknout. Tělo je zkonstruováno kompletně z plastu, který je ale v této cenové kategorii pochopitelný, navíc přístroj nijak neshazuje, naopak dílenské zpracování je odvedeno na jedničku. Pouze přední stranu zařízení kryje odolné sklíčko.
Design telefonu se, alespoň ze subjektivního hlediska, povedl a při držení působí Xperia E3 mnohem hodnotnějším dojmem, než za ni ve skutečnosti zaplatíte. Navíc je ergonomie držení velice dobrá, což potvrdili i nezaujatí lidé, kteří ji měli možnost držet v ruce. Rozměry 137 x 69 x 8,5 mm příliš nekorespondují s velikostí obrazovky 4,5 palce a do stejného těla by se vměstnal i 5 palcový displej, vinu nesou tlusté okraje v okolí panelu. Pohybujeme se však v nižší střední až střední třídě.
Zpět ale k designu. Vzhled působí jednotně. Záda jsou z příjemného matného materiálu. Nalezneme zde logo Sony, nápis Xperia a NFC čip. Dále pak fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a pomocným mikrofonem a hlasitý reproduktor. Okraje mají navodit dojem kovu díky své stříbrné barvě. Ten dolní je prázdný, na levém okraji nalezneme microUSB port, na horním 3,5 mm jack a na pravém okraji se nachází spouštěcí tlačítko a kolébka hlasitosti. Fotospoušť ovšem chybí. Potěší fakt, že všechny čtyři rohy zařízení jsou pogumované a utlumí tak případný pád.
Na přední straně nalezneme displej, přední kamerku a senzor okolního světla. Nechybí ani účelná dioda upozornění a zmeškaných událostí, která pro rozlišení různých notifikací mění barvy. Na horní straně je designové sluchátko pro hovory a na té dolní stejně vypadající mikrofon. Abych to shrnul, vzhled Xperie E3 se zdařil, testovaná bílá varianta působí stylově, ale o to markantněji jsou zde vidět objemnější okraje displeje, což může někoho rušit.
Displej, prostředí a baterie: Xperia s výdrží
Displej Sony Xperie E3 se docela povedl. Jeho úhlopříčka činí 4,5 palce a pyšní se rozlišením 480 x 854 pixelů, což dá v celkovém součtu jemnost 218 ppi. Jednotlivé pixely jsou při podrobném pohledu zblízka znatelné, při běžném užívání je člověk spíše nevnímá. Použitá technologie obrazového panelu je IPS. Zaručí reálné barvy, dobrou čitelnost na slunci a výborné pozorovací úhly. Vzhledem k velikosti lze obrazovku ovládat v jedné ruce.
Co se prostředí týče, jedná se o klasickou Xperii. Přístroj reaguje na příkazy svižně, za tři týdny jsem nezaznamenal jediný zásek či zaškobrtnutí. Prostředí je tedy celkově plynulé a nese si vlastnosti vyšších řad. Zamykací obrazovka při přejetí simuluje efekt otevírání žaluzií. Po odemknutí se setkáváme s funkční nadstavbou od Sony, která rozšiřuje Android 4.4.2 KitKat. Setkáváme se s typickými widgety, několika předinstalovanými aplikacemi nebo nepřeplácaným vzhledem.
Aplikacím se budeme věnovat spíše v kapitole multimédií, ať už se jedná o povinné od Androidu, tak vlastní od Sony. V prostředí nechybí miniaplikace, jejichž portfolio lze rozšířit stažením nových. Mluvíme o zmenšeném prohlížeči, kalkulačce, kalendáři, Gmailu a dalších. Uživatelské rozhraní Xperie E3 si lze samozřejmě uzpůsobit osobním preferencím. Sony zde dává na výběr z několika témat a wallpaperů. Okénko aplikací nám přetažením zleva doprava na první straně nabídne možnosti řazení aplikací, vyhledávání a jiná usnadnění.
Velmi pozitivním aspektem Sony Xperia E3 a její silnou stránkou je jistě baterie, ač nevyměnitelná. Ta disponuje kapacitou 2330 mAh, což vzhledem k velikosti displeje a jeho rozlišení i pouze na papíře slibuje slušné výkony. A je tomu tak. Jako každý jiný smartphone, i tento přístroj pochopitelně lze bez problému vybít během jednoho dne, obzvláště bez aktivovaných úsporných režimů, které si lze customizovat v nastavení. Na výběr jsou zde hned tři možnosti v odrážce Správa napájení.
Jedná se o režim Stamina, který při zamčeném displeji deaktivuje datové toky a chod některých aplikací, přičemž si lze stanovit výjimky. Dále zde máme režim slabé baterie, který (pokud sami neprovedete změny v původním nastavení) deaktivuje mobilní data, Bluetooth, Wi-Fi a automatickou synchronizaci při poklesu baterie pod stanovenou hranici. Třetím režimem je Wi-Fi podle místa, který aktivuje Wi-Fi pouze v blízkosti uložené sítě.
Konečná výdrž se při aktivovaném Stamina režimu pohybuje okolo dvou dnů. Pokud telefon používáte mírněji, dá se fungovat i dny tři. Na dva dny se však dá při menší zátěži dosáhnout i bez aktivovaných úsporných režimů. Osobně jsem telefon, ač jsem ho nijak extra nešetřil (několik hovorů, zpráv, brouzdání na internetu, multimédia, zapnutá mobilní data a Wi-Fi), nabíjel každý druhý den za aktivovaného režimu Stamina a režimu slabé baterie. Výdrž záleží hodně na konkrétním uživateli.
Fotoaparát a multimédia: Hračičky nezklame
V přístroji Sony Xperia E3 nalezneme fotoaparát o rozlišení 5 megapixelů. Nejedná se o úctyhodnou hodnotu, ale ne vždy znamená více megapixelů lepší snímky. Jak je tomu u tohoto zařízení? Výsledné fotografie bych zařadil do průměru, ve své kategorii se ale neztratí. Fotky jsou použitelné a váš výlet dokáží zdokumentovat dobře. Počítat ale musíte s mírnou úrovní šumu a ostrost obrazu by mohla být lepší, i když se nejedná o nic hrozného a zachytí vše důležité. Co ale mile překvapilo, byly makro fotografie, kterým nechyběl potřebný detail, v této oblasti Xperia E3 své třídě, troufám si říci, figuruje. Video natočíte v maximálním rozlišení Full HD a jeho kvalita je uspokojivá. Přední kamera má rozlišení jen VGA a podporuje natáčení.
Fotoaparát úzce souvisí s multimédii. I s ním se dá díky implikacím Sony zažít mnoho legrace. Japonský producent totiž aplikaci obohatil o zábavné režimy známé z vyšších modelů. Xperia E3 nabízí Efekt AR, který fotku nebo video doplní o virtuální scény a postavy (Pohádka, Potápění, Dinosaurus, Maškarní bál s další ke stažení), Kreativní efekty pro umělecký vzhled (mozaika, miniatura, rybí oko, komiks atd.) nebo Plynulé panorama. Dalšími režimy je Automatické rozpoznání scény, Ručně, Timeshift Burst – série, Social Live ke sdílení na Facebooku a Live on YouTube pro živé vysílání na YouTube.
Snímky pořízené s Xperií E3
U multimédií je nutno se zastavit u kapacity vnitřního úložiště, která uživatele může v některých oblastech omezovat. Xperia E3 totiž disponuje pouze 4 GB, uživatelsky je dostupných 1,75 GB paměti, které zachrání pouze vložení microSD karty. Navíc aplikace jsou na kartu převoditelné a systém vám tuto možnost sám nabízí. Pouze po restartu zařízení se mi pokaždé stalo, že aplikace uložené na paměťové kartě mi vždy zmizely ze základní obrazovky, musel jsem je potom na jednotlivé karty zpět doplnit.
Zastavíme-li se u aplikační výbavy, poskytne nám Sony Xperia E3 celkem bohatý balíček. Mimo povinné aplikace od Googlu zde totiž najdeme i speciální od Sony. Uživatelé nejspíše nejvíce ocení Walkman, Album a Videa. Osobně jsem Android balíček ve prospěch výrobce příliš nepoužíval. Aplikace Walkman je přehledná a nabízí ekvalizér včetně předvoleb, též lze nastavit, aby se automaticky aktivoval po vložení sluchátek. Sluchátkový výstup je pak dostačující pro každodenní poslech. Za konkurencí nijak nezaostává, spíše naopak. Potěší hlasitý reproduktor. Integrovaný procesor dovolí si zahrát i náročnější hry.
Sony Xperia E3 má předinstalovaný kancelářský balíček OfficeSuite, který však slouží pouze pro otevírání dokumentů, pokud chcete nějaký vytvořit, budete si muset zakoupit plnou verzi nebo stáhnout náhradu. V přístroji nalezneme správce souborů File Commander, aplikaci Náčrt pro úpravu fotografií, čtečku QR kódů, Track ID pro zjištění poslouchané písně, FM rádio, přehledný Kalendář či What’s New s doporučovanými novinkami z oblasti aplikací a her. S tímto zařízením se nudit nebudete.
Zhodnocení, konkurence
Sony Xperia E3 zanechala celkově kladný dojem. Žádný telefon není dokonalý, ani vlajkové lodě, proto i E3 má svá pozitiva a negativa. Produkt od japonského giganta je vyváženým smartphonem a nabídne ve své třídě mnoho. Snaží se odlišit a daří se mu to. Věřím, že v rámci omezení produktového portfolia nechá Sony řadu E zachovanou a neobětuje ji na úkor zákazníka, kterému přináší příjemný uživatelský zážitek za slušné peníze.
Zaměříme-li se na pozitiva tohoto modelu, je potřeba napsat, že do střední třídy přináší LTE a NFC, což stále není standardem. Každý uživatel také ocení plynulost prostředí a možná i jednoduchost nadstavby pro Xperie. Jak se od Sony dá očekávat, je Xperia E3 vhodná pro multimédia, ať už přehrávání hudby, tak pro video, hry a další. Fotoaparát je ale spíše průměrný. Kladně hodnotím telefon i po designové stránce. Displej je taktéž povedený, potěší především široké pozorovací úhly. Zapomenout nesmíme ani na skvělou výdrž, precizní konstrukci a dá se říci i příznivou cenu.
Jako u každého přístroje také u Xperie E3 nalezneme některá negativa. Začít můžeme u větších okrajů okolo displeje, které možná trochu kazí celkově povedený design, jistě by se sem vešel i větší displej, na druhou stranu musíme brát v potaz prodejní cenu. Kdyby fotoaparát podával lepší výkony, nikdo by se nezlobil. Záporně hodnotím také nedostatek vnitřní paměti, kdyby Sony dosadilo místo pouhých 4 GB dvojnásobek, mohlo by to telefon posunout o několik příček výš. Displej by mohl mít vyšší rozlišení.
A jaký je konečný ortel Sony Xperie E3? Koupit nebo nechat být? Jedná se jistě o subjektivní záležitost, ale obecně řečeno, lze tento přístroj doporučit. V cenové relaci okolo 4 500 Kč přináší zajímavý design, příjemnou funkčnost, plynulé prostředí a tu nejlepší konektivitu. Pokud hledáte telefon, který nestojí mnoho a dokáže dost, určitě se porozhlédněte i po Sony Xperia E3.
Pokud byste ale chtěli jiný telefon, konkurence přináší škálu alternativ, z vlastních řad například Sony Xperii M2. Přibližně o 1 000 dražší Samsung Galaxy S3 Neo je velmi oblíbený a lze ho označit taktéž konkurenta. Dále jmenujme LG G2 Mini nebo Xiaomi Redmi 1S, Motorolu Moto G, HTC Desire 510 či Nokii Lumia 635 s Windows Phone 8.1. Výběr je na každém z nás, každopádně by Xperia E3 na seznamu budoucích telefonů neměla chybět a jistě si to obhájí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |