Recenze Sony Xperia E dual: malý a levný dual SIM
Japonský výrobce uvedl na český trh model Sony Xperia E dual, který je horkým kandidátem na post nejlepšího levného smartphonu s podporou dvou SIM karet. Jaký ale opravdu je?
Za cenu pohybující se okolo 4 000 korun nabídne Sony Xperia E dual kromě podpory dvou SIM karet také jednojádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A, grafiku Adreno 200 a 512 MB operační paměti RAM. Později by se měla na českém trhu objevit o něco levnější verze se slotem pouze pro jednu SIM kartu. Cenový rozdíl se však bude pohybovat v řádech sto korun.
Data telefon ukládá na 4 GB interní úložiště s možností dalšího rozšíření pomocí microSD karet až do velikosti 32 GB. Pro uživatele je z interní paměti dostupných pouze 2 GB pro multimédia a 738 MB pro instalaci aplikací. Při pohledu pod zadní kryt však s potěšením zjistíte, že výrobce k telefonu přibalil také 4 GB microSD kartu.
Slabinou telefonu bude hlavně jeho 3,5“ TFT displej s nižším rozlišením 320 x 480 pixelů a 3,2 Mpx fotoaparát, kterému chybí automatické ostření i přisvětlovací LED dioda. Reputaci si u mě ale Xperia E dual zlepšila použitým operačním systémem Android 4.0 Ice Cream Sandwich s přislíbenou aktualizací na verzi 4.1 Jelly Bean. Pojďme se tedy na telefon podívat podrobněji.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft.
Základní parametry – Sony Xperia E dual
Rozměry | 114 x 62 x 11 mm |
---|---|
Hmotnost | 116 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,5“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A Snapdragon, grafika Adreno 200 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.0 ICS + Timescape |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 4 000 Kč, únor 2013 |
Obsah balení: příjemné překvapení
Uvnitř balení se nachází klasicky nabíječka, pecková sluchátka, microUSB kabel a nezbytné příručky. Přestože se jedná o levnější telefon, výrobce balení obohatil o 4 GB microSD kartu a ochranou folii na displej. Takto bohaté příslušenství nenajdete ani u mnohem dražších telefonů od jiných výrobců. Za to si Sony zaslouží pochvalu.
Komentovaný videopohled na telefon
Oficiální video:
https://www.youtube.com/watch?v=j4o9Muwb5WQ
Design a konstrukce: malý elegán
Máte pocit, že jste tento telefon už dříve viděli? Vzhledově se Xperia E dual velmi podobá staršímu a většímu modelu Xperia J. Výrobce využil opět prohnutý design i barevnou LED diodu ve spodní hraně, která mění barvu podle nastaveného schématu. Zajímavě také působí v našem případě zlato-černé provedení oddělené stříbrnou lištou. Dostupná bude ale také kompletně černá verze.
Naší klasickou prohlídku začneme na přední straně, které dominuje u Xperie E dual dotykový 3,5“ TFT displej s rozlišením 320 x 480 pixelů. Pod ním se nachází trojice senzorových ovládacích tlačítek (šipka zpět, domeček a kontextová nabídka). Nad displejem je pak umístěno logo výrobce, notifikační LED dioda a reproduktor pro telefonování. Bohužel senzor okolního osvětlení nebo sekundární kamerku pro videohovory byste hledali marně.
Na zadní straně se nachází 3,15 Mpx fotoaparát, otvor pro mikrofon, výdech hlasitého reproduktoru a stříbrné logo Xperia. Samotný zadní kryt je vyroben z matného plastu, který je navíc zdoben zajímavou texturou.
Všechna hardwarová tlačítka se přesunula na pravý bok. Nachází se zde kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti, zapínací/vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Na levém boku najdeme pouze konektor microUSB.
Dolní hrana nabídne otvor pro mikrofon a zajímavě řešenou barevnou diodu, která prosvítá skrz stříbrný rámeček. Na horní hraně je umístěn pouze 3,5 mm Jack konektor.
Tělo telefonu o rozměrech 113,5 x 61,8 x 11 mm a hmotnosti 116 gramů je kompletně vyrobeno z plastu. Co se kvality konstrukce týče, nikde nic nevrže a vše zatím drží na svém místě. Slovo „zatím“ jsem použil schválně, protože mám trochu strach o zadní kryt, který je nasouvací a lze ho celkem lehce vysunout.
Baterie a výdrž: záleží na vás
Pod zadním krytem se ukrývá baterie s kapacitou 1.500 mAh, která telefonu zajišťuje nadstandardní výdrž. Při běžném používání jsem se dostal na výdrž pohybující se okolo dvou dnů. Pokud se však obejdete bez mobilních dat a zapnuté Wi-Fi, není problém překonat hranici tří dnů. Samozřejmě při aktivním používání se telefon vybije za den. Vše tedy opět záleží na vás.
Displej a ovládání: mohlo to být lepší
Sony Xperia E dual disponuje 3,5“ TFT displejem s rozlišením 320 x 480 pixelů. Displej dokáže zobrazit pouze 262 000 barev (dnešním standardem je 16 milionů), a proto nabídne trochu horší barevné podání. Potěšily mě snad pouze pozorovací úhly, které jsou naprosto dostačující. Nejvíce však zamrzí opravdu nízké rozlišení.
Displej podporuje také pouze dva dotyky najednou. Nejčastěji používané gesto „pinch to zoom“ však funguje bez problémů. Naštěstí výrobce nezapomněl na ochranné sklo, které svou úlohu plní dobře. Během týdne testování jsem se s žádným škrábancem nesetkal, a to jsem telefon moc nešetřil.
Pro ovládání slouží trojice senzorových tlačítek pod displejem. Z leva je to šipka zpět, domeček pro návrat na úvodní obrazovku a kontextová nabídka. Tlačítka nabídnou také vibrační odezvu a jemné podsvícení.
Prostředí telefonu: rychlý Android
Sony Xperia E dual je poháněna operačním systémem Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich doplněným o známou uživatelskou nadstavbou Timescape. Potěší také přislíbená aktualizace na novější verzi 4.1 Jelly Bean.
Prostředí telefonu se opět moc nezměnilo. Skládá se z jednotlivých ploch, na které si můžete umisťovat různé widgety, zástupce aplikací nebo složky. Uživatelská nadstavba navíc přidává možnost měnit si barevná schémata telefonu. Na výběr máte mezi stříbrnou, světle modrou, zelenou, safírovou, zlatou, růžovou a fialovou. Společně s barvou pozadí a nabídek se mění také barva LED diody, která prosvítá v dolním okraji telefonu. Dioda je však určena pouze pro vylepšení vzhledu, notifikaci vám indikuje druhá dioda v horní části telefonu.
K základní ploše mám však několik výhrad. Nejvíce mi chybělo cyklické procházení ploch, kdy se z poslední stánky dostanete automaticky na první. Vadil mi také daný počet ploch, který nelze upravovat, takže v telefonu budete mít vždy 5 karet, ať chcete, nebo ne. Poslední vadou na kráse je chybějící přehled všech ploch. Při pokusu o jeho zobrazení se ukážou pouze všechny widgety. Praktické využití tohoto náhledu jsem nepochopil.
Do seznamu všech aplikací se dostanete po stisknutí tlačítka uprostřed dolní lišty. Aplikace lze třídit podle abecedy, nejpoužívanějších nebo nedávno nainstalovaných. Nechybí také možnost vytvořit si vlastní seznam nebo aplikace rychle odinstalovat. Bohužel na cyklické procházení a tvorbu složek se zapomnělo.
Notifikační lištu vysunete klasicky tažením prstu od horního okraje směrem dolů. Na rozdíl od modelu Xperia J zde nechybí praktické rychlé přepínače bezdrátových modulů, které vám usnadní ovládání Wi-Fi, Bluetooth, mobilních dat, zvuku a SIM karet. Pokud by vám to nestačilo, nachází se zde také tlačítko pro vstup do nastavení. Hlavním posláním notifikační lišty je ale samozřejmě zobrazování zmeškaných nebo právě probíhajících událostí, které lze tažením do strany rychle smazat.
Naší prohlídku prostředí zakončíme zamykací obrazovkou, která nabídne odemykání alá iPhone. Stačí tedy pouze posunout ikonku zámku zleva doprava. Při opačném směru se rychle spustí fotoaparát. Potěší také přítomnost hodin a ovládání hudebního přehrávače. Pokud byste chtěli mít telefon více zabezpečený, nic vám nebrání v tom si nastavit heslo, PIN nebo gesto. Více toho bohužel zamykací obrazovka neumí.
Japonskému výrobci se podařilo vymáčknout ze staršího hardwaru opravdu maximum. Telefon je díky tomu na svou cenovou kategorii plynulý a rychlý. Samozřejmě se občas setkáte s drobným zaškubnutím nebo zpomalením, ale není to nic hrozného.
Hry typu Angry Birds, Bad Piggies nebo Temple Run zvládá Xperia E dual bez problémů. Náročnější 3D hry si bohužel nezahrajete. Výkon Xperie E dual jsme otestovali také v benchmark testech AnTuTu a Quadrant Standard. Jejich výsledky můžete vidět na přiložených screenshotech.
Telefonování a zprávy: opět klasika
Aplikace Kontakty a Telefon z prvního pohledu působí jako samostatné aplikace. Po jejich spuštění však zjistíte, že se jedná o jednu a tu samou aplikaci, která v sobě sdružuje seznam kontaktů, číselník s podporou prediktivního zadávání a seznam skupin. Samozřejmostí je propojení s online účty Google, Microsoft Exchange, SyncML a Facebook. Potěší také možnost si zálohovat kontakty na SIM kartu, paměť telefonu nebo microSD kartu.
Pro psaní SMS je určena aplikace Zprávy, která nabídne jednoduché a přehledné prostředí. Jednotlivé zprávy se řadí do konverzací tak, jak jsme zvyklí. U zpráv se také zobrazuje ikonka SIM karty, na kterou zpráva přišla. Funkci dual SIM si ale podrobně představíme až později.
Zadávat text můžete různými způsoby. Na výběr máte mezi QWERTY nebo klasickou alfanumerickou klávesnicí. Psaní na QWERTY klávesnici je celkem pohodlné, ale dokázal bych si představit lepší využití prostoru. Obzvláště písmenka v poslední řadě jsou hodně namačkaná u sebe a dochází tak k občasným překlepům. Samozřejmostí je pak vibrační odezva a praktický našeptávač slov, který se zobrazí v úzkém pruhu nad klávesnicí. Pokud by vás však psaní na klávesnici omrzelo, je zde také možnost hlasového zadávání v češtině.
Funkce dual SIM: pořád je co zlepšovat
Jak už jsem několikrát zmínil, Sony Xperia E dual je vybavena dvěma sloty pro SIM kartu, které se nachází vedle sebe pod zadním krytem. Bohužel, pokud budete chtít vyměnit některou SIM kartu, nevyhnete se vyndání baterie. SIM karta ve slotu 1 má pak k dispozici 3G připojení. Druhá SIM karta se musí spokojit pouze s pomalejším EDGE. Důležité je také zmínit, že obě SIM karty jsou na příjmu současně.
Podrobné nastavení najdete v kategorii Režim dvou karet SIM. Můžete si zde změnit název SIM karty a hlavně nastavit, jaká karta bude používána pro data nebo volání a zprávy. Nelze tedy například při psaní zprávy zvolit SIM kartu, ze které bude SMS odeslána. To samé platí při volání. Vždy budete muset otevřít nastavení nebo notifikační lištu a přepnout se na jinou SIM kartu.
Ovládání SIM karet usnadní možnost nastavit si časové rozmezí, kdy bude jedna ze SIM karet používána. Nastavení je rozděleno na pracovní dny a víkendy, takže můžete například od 8:00 do 18:00 používat pro hovory pracovní SIM kartu a od 18:00 soukromou.
Sony přidalo také praktický widget, který zobrazuje vaše aktuální nastavení. Musíme však uznat, že například Samsung a jeho model Galaxy S Duos má funkci dual SIM propracovanou mnohem více. Možná to bude také tím, že Xperia E dual je teprve druhým smartphonem od japonského výrobce s podporou více SIM karet.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: Walkman je zpět
Ano je to tak, pro přehrávání slouží aplikace Walkman, která nabídne několik vychytávek oproti klasickému přehrávači v Androidu. Konkrétně je řeč o propojení se sociální sítí Facebook, ze které si aplikace stáhne informace o hudbě a videích vašich přátel. Nechybí ani vyhledávání klipů na YouTube nebo možnost upravit název skladby. Dále aplikace dokáže automaticky získat informace a náhled alba z internetu. Třešničkou na dortu je pak propracovaný ekvalizér.
Hudba se samozřejmě třídí podle skladeb, alb, interpretů, oblíbenosti a seznamů skladeb. Specialitou je položka SenseME channels, která roztřídí hudbu podle nálady. Na výběr máte mezi hudbou denní, energickou, relaxační, pozitivní, lahodnou, lenošní, emociální, taneční a extrémní. Potěší také možnost ovládat přehrávání přímo v notifikační liště nebo na zamykací obrazovce. Za hudební přehrávač si zaslouží Sony obdiv.
Pokud by vás přestal bavit poslech vaší hudby, je zde i FM rádio. Aplikace nabídne užitečné funkce jako například automatické vyhledávání stanic nebo rozpoznání přehrávané skladby. Bohužel po stránce designu aplikace trochu pokulhává.
Přestože se jedná o levnější model, je Sony Xperia E dual vybavena technologií xLoud, která vylepšuje hlasitost reproduktoru. Při zapnutí této funkce je zvuk opravdu hlasitější a dokonce i celkem kvalitní. To samé platí pro výstup do sluchátek, který je pro běžný poslech hudby naprosto dostačující.
Bohužel díky slabšímu hardwaru musíte zapomenout na přehrávání Full HD a HD videa. Telefon zvládne přehrávat videa ve formátu MP4, H.263, H.264 a WMV. Pro přehrávání slouží aplikace Filmy, která nabídne opravdu pouze základní přehrávání doplněné o možnost hledání informací o videu. Pokud by vám to nestačilo, nic vám však nebrání v tom stáhnout si z Obchodu Play například oblíbený MX Player, který přehraje téměř cokoliv. Pořád ale budete limitováni rozlišením.
Stejně jako ostatní smartphony je také Xperia E dual vybavena GPS modulem. Jeho fixace se bez použití bezdrátových sítí pohybovala okolo 10 sekund, což je velmi dobrý výsledek. Pro navigování pak slouží mapy od Googlu, které se načítají z internetu.
Bonusové aplikace: užitečné vychytávky
Smart Connect: Pomocí této aplikace si lze nastavit různé úkony, které telefon vykoná při připojení například nabíječky nebo sluchátek. Pokud například připojíte telefon večer na nabíječku, automaticky může telefon například vypnout Wi-Fi, zapnout budík a ztišit hlasitost. Jednoduché a praktické.
Připojená zařízení: Tato aplikace slouží pro sdílení multimediálního obsahu prostřednictvím Wi-Fi (DLNA). Spolupracovala dokonce i se zařízeními od Samsungu. Nejedná se tedy pouze o sdílení do zařízení od Sony.
TrackID: Znáte SoundHound nebo například Shazam? Pokud tyto aplikace pro hledání informací o právě přehrávané skladbě používáte, aplikace TrackID vám je bez problémů nahradí, protože umí to samé.
OfficeSuite 6: Jak už název napovídá, jedná je o prohlížeč dokumentů. Bohužel za editaci a vytváření nových si budete muset koupit plnou verzi.
PlayNow: Aplikace slouží jako další obchod, ve kterém lze nakupovat různé hry, hudbu, aplikace a obrázky. Platba pak probíhá pomocí SMS. Obsahem se však tento obchod nemůže s Obchodem Play rovnat.
Sony Select: Tato aplikace vám zobrazuje doporučený obsah pro váš telefon. Pokud byste si některou aplikace chtěli stáhnout, odkáže vás aplikace stejně do Obchodu Play nebo PlayNow. Považuji ji tedy za celkem zbytečnou.
NeoReader: Jedná je o jednoduchou aplikaci pro čtení QR kódů.
Středisko aktualizace: Velmi užitečná aplikace, která se stará o aktualizaci aplikací a operačního systému.
Nápověda: Aplikace v sobě ukrývá různé návody a výuková videa, která vám pomůžou s ovládáním telefonu.
Fotoaparát a kamera: pouze jako doplněk
Sony Xperia E dual je vybavena 3,2 Mpx fotoaparátem, kterému bohužel chybí automatické ostření a přisvětlovací LED dioda. Výsledná kvalita fotek je průměrná, a proto fotoaparát poslouží spíše pouze pro zachycení momentek. Nic nezachrání ani hardwarová spoušť na pravém boku.
Aplikaci Fotoaparát ale nechybí podrobné nastavení například expozice, vyvážení bílé, rozlišení, scény. K fotografii lze také přidat souřadnice GPS. Bohužel fotoaparátu citelně schází autofocus a LED blesk. Dobré snímky tedy pořídíte pouze za ideálního osvětlení.
Zkušební fotografie pořízení se Sony Xperií E dual
Očekávat natáčení HD videa v této cenové kategorii opravdu nemůžeme. Telefon zvládne pouze VGA rozlišení, které je dostačující pro přehrávaní na displeji s nižším rozlišením. Kvalitu výsledného videa posuďte sami.
Zkušební video natočení Xperií E dual
Organizační a datové funkce: vše potřebné
S organizací času vám pomůže aplikace kalendář, která nabídne opět jednoduché a přehledné prostředí. Na výběr máte mezi náhledem na den, týden nebo měsíc. Další možností je nechat si naplánované události zobrazit v agendě. Samozřejmostí je pak podpora online účtů Google, Microsoft Exchange nebo Facebook.
Aplikace Kalkulačka a Budík asi nemá smysl představovat, umí přesně to, co od nich očekáváte. Zajímavější je aplikace poznámky, která nabídne synchronizaci s oblíbenou službou Evernote. Poznámky se pak řadí na nástěnku nebo do seznamu.
Nesmíme zapomenout také na e-mailového klienta, který sdružuje vaše e-mailové účty. Prostředí aplikace je opět velmi jednoduché. V horní části si můžete přepínat mezi účty a v dolní je nachází tlačítka pro psaní nové zprávy, vstup do jednotlivých složek a rychlou aktualizaci.
Co se datové konektivity týče, je Xperia E dual vybavena Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, HSDPA, 7.2 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps. Bohužel například NFC si výrobce nechává až pro dražší modely.
Prohlížení internetu na Xperii E dual nemůžu označit jako pohodlné. Může za to převážně nízké rozlišení displeje, díky kterému musíte všechen text přibližovat. Musím však pochválit rychlost a funkce vestavěného prohlížeče. Nechybí podpora více oken, záložky, vyhledávání na stránce nebo zobrazení stránek automaticky pro počítače. Potěší také možnost uložit si stránku pro čtení off-line. S Flashem si ale bohužel v základu neporadí. Pokud by vám i přesto tento prohlížeč nevyhovoval, je v telefonu přeinstalován další prohlížeč, Google Chrome.
Závěr recenze Sony Xperia E dual: záleží na úhlu pohledu
Začneme nejdříve pozitivně. Líbil se mi elegantní vzhled telefonu, propracovaný hudební přehrávač a hlavně odladěné prostředí operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Překvapila mě také nadstandardní výdrž telefonu a propojení se sociální sítí Facebook.
Nejvíce mi však vadil displej s nízkým rozlišením, který bych nejradši viděl někde v muzeu. Nelíbil se mi také slabší fotoaparát a trochu zastaralé prostředí Timescape. Největší slabinou je však ovládání SIM karet, které šlo rozhodně udělat lépe.
Když se na Xperii E dual podívám jako na běžný telefon, zjistím, že za stejnou cenu nabídne konkurence mnohem více. Konkrétně například Huawei Ascend G300 je vybaven větším IPS displejem s jemnějším rozlišením a lepším fotoaparátem. Pokud však cena běžné verze Xperia E klesne pod hranici 3 500 korun, bude se jednat o zajímavou koupi.
Při opačném pohledu je to už mnohem vyrovnanější boj, protože mnoho smartphonů s podporou dvou SIM karet na trhu není. Hlavním konkurentem bude nejspíše Samsung Galaxy Ace Duos, který však nabídne pomalejší procesor a starší Android 2.3. V tomto případě je tedy volba jasná. Vše ale samozřejmě záleží na vás a na vašich požadavcích.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |