Recenze Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo: Evoluce jak má být
Druhá generace chytrých hodinek od Samsungu přináší několik zásadních vylepšení a inovací. Bude to však stačit na stále rostoucí konkurenci?
Zatímco většina velkých výrobců chytré hodinky stále připravuje, Samsung nám již v únoru představil druhou generaci hodinek Gear. Kromě plnohodnotného modelu Gear 2 jsme se dočkali také levnější verze s označením Gear 2 Neo, která přišla o fotoaparát a kovové tělo. Vše ostatní zůstalo shodné, a proto v dnešní recenzi otestujeme obě verze najednou.
První novinkou oproti předchůdci je již samotný název chytrých hodinek. Nově totiž z názvu zmizelo označení Galaxy, které značí přítomnost operačního systému Android. Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo totiž pohání nový operační systém Tizen, který jihokorejský výrobce vyvíjí již několik let. Revoluce se však nekoná, prostředí je totiž téměř totožné s předchozí generací hodinek Galaxy Gear. Ale o tom až později.
Zcela zásadním vylepšením je certifikace IP67, která zaručuje odolnost proti prachu a vodě, a to až po dobu 30 minut do hloubky jednoho metru. Odpadá tak nutnost sundavat si hodinky při každém mytí rukou nebo sprchování, což bylo značně otravné. Potěší také přítomnost Infraportu a senzoru pro měření srdečního tepu. Zbytek hardwarových parametrů zůstal téměř beze změn. Počítat tedy můžeme s 2-jádrovým 1 GHz procesorem, 512 MB operační pamětí RAM, 4 GB interním úložištěm a v neposlední řadě také se Super AMOLED displejem.
Základní parametry: Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo
Rozměry | Gear 2: 37 x 58 x 10 mm, Gear 2 Neo: 38 x 59 x 10 mm |
---|---|
Hmotnost | Gear 2: 68 g, Gear 2 Neo: 55 g |
Displej | dotykový, Super AMOLED, rozlišení 320 x 320 px, jemnost 277 ppi, úhlopříčka 1,63“ |
Procesor a paměť | 2-jádrový 1 GHz procesor 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB |
Operační systém | Tizen |
Fotoaparát | 2 Mpx, autofocus, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | návod, USB nabíječka, kolébka pro dobíjení hodinek |
Cena a dostupnost | ?, 2014 |
Na první pohled to tedy vypadá, že se Samsung dokázal poučit z chyb první generace a připravil nám plnohodnotného nástupce, který bude čelit konkurenci se ctí. Zda-li je to opravdu tak, se dozvíte v dnešní recenzi.
Design a zpracování: Krok správným směrem
Druhá generace hodinek Gear představuje vítanou evoluci v designu původních Galaxy Gear. Opět zde tedy máme čtvercový displej, který je v případě Gear 2 zapuštěn v kovovém rámečku. Zmizela však pro někoho nevzhledná čtveřice šroubů a také odemykací tlačítko se přesunulo z boku na přední stranu pod displej, díky čemuž je dostupnější. Při dvojitém stisknutí tlačítka lze navíc nastavit spuštění vybrané aplikace.
Změnu zaznamenal také fotoaparát a reproduktor. Zjednodušeně řečeno všechna elektronika se přesunula přímo do těla hodinek. Důvod je jednoduchý. Nově lze totiž pásek snadno vyměnit za jakýkoliv jiný. Druhá generace hodinek tak logicky přišla o možnost volání pomocí reproduktoru na pásku, což ale nebylo příliš pohodlné. Samsung se tedy rozhodl umožnit volání pouze skrze hlasitý reproduktor.
Jihokorejský výrobce zapracoval také na celkových rozměrech a hmotnosti hodinek, které jsou nově tenčí a především o několik gramů lehčí. Komfortu při nošení napomáhá i měkčí pásek, který je však pouze gumový. Kov nebo kůže by alespoň dražší verzi slušely více.
Displej a baterie: V hlavní roli optimalizace
Obě verze hodinek Gear disponují čtvercovým 1,63″ Super AMOLED displejem s rozlišením 320 x 320 pixelů, který nabízela již první generace. Rovnou ale můžu prozradit, že zlepšení v tomto ohledu není potřeba. Displej je dostatečně jemný, má výborné barevné podání a problém mu nedělá ani čitelnost na přímém slunci. Bohužel většinu času je displej vypnutý a pro zjištění času je potřeba hodinky rozsvítit. Například hodinky od Sony dokáží zobrazit čas neustále.
Nepřesvědčilo mě také ochranné sklo Gorilla Glass 3, které nedokázalo hodinky dostatečně ochránit před poškrábáním. Hned po prvním golfovém turnaji se na displeji objevily drobné škrábance a to jsem vědomě s hodinkami nikde nezavadil. Další výtka směřuje na samotné zapínání displeje, které probíhá pomocí tlačítka nebo akcelerometru. Právě druhá možnost zbytečně rozsvicuje displej například při řízení auta nebo při jídle, což se pak negativně podepisuje na výdrži celého zařízení.
Výdrž se díky lepší optimalizaci oproti první generaci zlepšila. Baterie s kapacitou 300 mAh dokáže hodiny napájet bez problémů dva až tři dny plného nasazení, které zahrnuje počítání kroků, monitorování spánku a neustálé zobrazování notifikací. Pokud snížíte jas a spokojíte se pouze s vybranými notifikacemi, může se výdrž přehoupnout i přes hranici čtyř dní.
Nabíjení opět probíhá pomocí speciálního adaptéru, který se připevní na tělo hodinek. Pokud tedy adaptér zapomenete doma, hodinky si nenabijete. Naštěstí adaptér již není tak rozměrný jako u předchozí generace.
Prostředí a propojení: Pouze pro elitu
Nový operační systém Tizen přináší do těla hodinek téměř totožné uživatelské prostředí, které známe již z první generace. Revoluce se tedy nekoná a ona vlastně ani není potřeba. Vše funguje rychle a celkem spolehlivě. Pouze jednou jsem se setkal při počítání kroků s úplným zamrznutím hodinek. Bohužel zrovna při sportu…
Prostředí se skládá z několika ploch, na kterých se nachází ve výchozím stavu vždy čtveřice ikon. Pokud by vám ikonky připadaly příliš malé, lze přepnout na zobrazení pouze jedné ikony, a to pomocí gesta pinch to zoom. Gesta hrají v celém prostředí nepostradatelnou roli. Například tahem od horního okraje směrem dolů provedete krok zpět, nebo pomocí podržení dvojice prstů snadno vyvoláte nabídku naposledy spuštěných aplikací.
Nabídka předinstalovaných aplikací je překvapivě bohatá. Za zmínku rozhodně stojí například aplikace pro přehrávání hudby, která dokáže přehrávat skladby uložené v interní paměti hodinek a podporuje také připojení sluchátek pomocí Bluetooth. Díky tomu již nemusíte při běhání nosit telefon a vystačíte si pouze s hodinkami.
Velmi užitečnou aplikací nebo spíše funkcí je možnost vzdáleně prozvonit připojený telefon, což značně usnadňuje jeho nalezení. Nejvíce jsem si však oblíbil aplikaci pro ovládání zařízení pomocí vestavěného Infraportu. Odpadá tak nutnost hledat ovladače. Pouze se pohodlně posadíte, namíříte hodinky na vaší televizi a pustíte si oblíbený seriál.
Studená sprcha pro majitele konkurenčních smartphonů přichází při pohledu na podporovaná zařízení. Chytré hodinky Gear 2 a Gear 2 Neo totiž podporují pouze smartphony a tablety z vlastní stáje, a to ještě pouze ty dražší a novější. Konkrétně se jedná o 12 smartphonů a 8 tabletů. Mezi ně patří především zařízení z řady Galaxy S, Galaxy Note a Galaxy Tab.
Propojení smartphonu nebo tabletu a hodinek má na starosti aplikace Gear Manager, kterou lze zdarma stáhnout z obchodu Galaxy Apps (dříve Samsung Apps). Aplikace kromě nastavení a upravování vzhledu prostředí umožňuje také stahování a správu dalších aplikací. Nabídka však není nijak okouzlující a aplikací je zatím opravdu málo.
Notifikace: Hlavní zbraň
Ne vždy máte telefon ihned po ruce a vytahovat ho z kapsy zrovna kvůli každému reklamnímu e-mailu asi nemá smysl, a proto jsou zde chytré hodinky, které dokáží zobrazit notifikace přímo na vašem zápěstí. Na notifikace hodinky upozorňují rozsvícením displeje, zvukovou signalizací nebo vibracemi. Kromě velké ikonky dané aplikace zobrazí hodinky také například předmět e-mailu nebo část zprávy, a vy jste tak stále v obraze.
Pokud si notifikaci otevřete na hodinkách, automaticky zmizí z notifikační lišty v telefonu. Po přečtení opět například e-mailu máte možnost si jej nechat zobrazit rovnou na telefonu. Zde jsem však narazil na jedu nedokonalost. Hodinky vám totiž spustí pouze danou aplikaci a tak požadovanou zprávu nebo e-mail si budete muset dohledat sami.
Fotoaparát: Zpátky do minulosti
Pouze dražší verze Samsung Gear 2 dostala do vínku 2 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením, který oceníte především pokud potřebujete něco naléhavě zaznamenat a není čas vytahovat z kapsy smartphone. Výsledná kvalita k těmto účelům naprosto dostačuje. Více od fotoaparátu čekat nemůžete.
Kromě fotografií dokáží chytré hodiny pořizovat také videa v HD rozlišení 720p. Bohužel jeho maximální délka je opět pouhých 15 sekund. Navíc pořízení fotografie nebo videa je doprovázeno hlasitým zvukovým signálem, který nelze nijak deaktivovat. Na tajné šmírování proto můžete rovnou zapomenout. Na druhou stranu potěší automatické přenášení pořízeného materiálu přes Bluetooth do spárovaného smartphonu.
Fitness funkce: Vše pod kontrolou
Měření různých aktivit patří k silným stránkám chytrých hodinek. Druhá generace kromě akcelerometru a gyroskopu přináší také senzor srdečního tepu, který funguje na stejném principu jako senzor v Samsungu Galaxy S5. Opět tedy senzor pomocí malé diody, která prosvítí kůži a cévy, dokáže odhadnout váš aktuální srdeční tep. Slovo odhadnout jsem použil zcela záměrně, protože přesnost celého měření není vždy stoprocentní. Především při zátěži byly hodnoty o několik desítek nižší než ukazovaly profesionální přístroje.
Hodinky Samsung Gear vám celý den dokáží počítat kroky pomocí vestavěného pedometru. Pokud navíc rádi překonáváte sami sebe, lze si nastavit cíl, kterého chcete dosáhnout a hodinky vás tímto způsobem dokáží značně motivovat. Kromě srdečního tepu a kroků dokáží hodinky Gear monitorovat také váš spánek. Pomocí akcelerometru měří celkový čas spánku a jeho průběh. Vše se pak zobrazuje v přehledném grafu na telefonu.
Chytré hodinky od Samsungu ale ocení nejvíce vyznavači procházek, běhání, cyklistiky a pěší turistiky. Důvod je jednoduchý. Právě pro tuto čtveřici disciplín jsou hodinky nejvíce připraveny. Pro jízdu na kole a pěší turistiku je však potřeba připojený smartphone, ze kterého si hodinky čerpají GPS. Data se pak přenášejí do aplikace S Health, která vše následně vyhodnotí a zobrací v efektních grafech. Do aplikace lze navíc přidávat další informace o vašem jídelníčku nebo hmotnosti. Díky tomu tak získáte rychlý přehled o vašem aktuálním životním stylu.
Závěr: Hodinky s nejasnou budoucností
Druhá generace chytrých hodinek se opravdu povedla. Samsung zapracoval především na zvýšení odolnosti a přidání nových funkcí jako například Infraportu nebo senzoru pro měření srdečního tepu. Potěší také možnost kdykoliv si vyměnit pásek a nové tlačítko pod displejem, díky kterému se hodinky snadněji ovládají. Lehce se zlepšila také výdrž a celkový design hodinek. Pokud navíc oželíte kov a fotoaparát, můžete ušetřit a pořídit si levnější verzi Gear 2 Neo, která jinak nabízí zcela shodný uživatelský zážitek.
Kapitolou samo pro sebe je operační systém Tizen, který se může pochlubit výbornou optimalizací a jednoduchým uživatelským prostředím. Na druhou stranu před několika týdny Google představil zcela novou platformu Android Wear, která nebude omezena na zařízení od jednoho výrobce a lze předpokládat také několikanásobně větší nabídku aplikací. Samsung krátce po oznámení této platformy představil hodinky Gear Live, které již pohání Android Wear. Jihokorejský výrobce se tedy bude muset rozhodnout, jakou cestou se vydá…
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |