Recenze Samsung Galaxy S5 mini: Konečně pořádný mini?

Luboš Srb

Po dvě generace lákal Samsung na zmenšené verze aktuální vlajkové lodi Galaxy S pouze stejným designem. Výbava přitom zdaleka neodpovídala (startovací) ceně. Ale stačilo to. Jak to vypadá u nového Galaxy S5 mini? Je to opět stejný design jako u vzorového top modelu nabídky a výbava už se konečně také více přiblížila vzorovému Galaxy S5.

Velký Galaxy S5 disponuje perfektním displejem, zvýšenou odolností, senzorem otisků prstů, měřičem tepové frekvence a některými dalšími chytrými funkcemi. Zmenšený Galaxy S5 mini je v těchto ohledech příkladným padavanem a žádnou z těchto předností a „vymožeností“ nepostrádá. Pro většinu běžných uživatelů tedy bude nejen kvůli charakteristickému designu tou pravou zmenšenou verzí vlajkové lodi Galaxy S5.

Samsung si ale neodpustil šetření. Nečekejte stejně výkonný procesor či stejně kvalitní fotoaparát a kameru. Galaxy S5 mini zkrátka stále není tím, čím je zmenšená, ovšem stejně dobře vybavená, Xperia Z1 Compact od Sony vzhledem ke vzorové Xperii Z1. Dělá si s tím Samsung starosti? Určitě nedělá. Už u předchozích dvou mini generací mu sázka na slabší hardware zabalený do „prémiového“ těla vlajkové lodě vyšlo. Pravděpodobně mu to vyjde i nyní do třetice.

Základní parametry: Samsung Galaxy S5 mini

Rozměry131 x 65 x 9,1 mm
Hmotnost120 g
DisplejSuper AMOLED, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 1280 x 720 px (326 ppi)
Procesor4-jádrový 1,4 GHz procesor (Cortex-A7), grafika Mali-400MP4
Paměť1,5 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 64 GB
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 2,1 Mpx přední kamerka
Baterie2 100 mAh
Obsah baleníUSB adaptér + microUSB kabel k nabíječce, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, srpen 2014

Galaxy S5 mini si můžete zakoupit u Sunnysoftu.


Design a zpracování: Stejný a přitom menší

Galaxy S5 mini je na první pohled skutečnou zmenšenou verzí vlajkového modelu Galaxy S5. Stejný charakteristický design se zaoblenými křivkami, stříbrným rámečkem kolem displeje až do boků a vzorem perforované kůže na zádech. Jen záda jsou nyní kompletně plastová a na dotek už ne tak příjemná.

Co ale příjemné naopak je, jsou menší rozměry. Kdo nemusí dnešní neustálý nárůst úhlopříček displejů a s tím i celkový nárůst telefonů, bude se mu S5 mini zamlouvat. Telefon se dá stále velmi dobře ovládat v jedné ruce. Navíc je se 120 gramy velmi lehký a určitě tak i díky tomu zamíří do nejedné kabelky.

Samsungu se povedlo také zpracování. Celé tělo je pevné a v žádném případě ještě ani jednou nezaskřípalo. Majitelé si však musí dávat větší pozor na doléhavost zadního krytu. Vzhledem k tomu, že se s Galaxy S5 mini můžete klidně rovnou vykoupat (odolnost IP67 dovolí ponořit se až do metrové hloubky na maximálně půl hodiny), mohlo by vám při menší obezřetnosti klidně do telefonu přes odjímatelný zadní kryt zatéct. Pokud ale budete těsnost předem kontrolovat, nemusíte se naprosto ničeho obávat. Odolnost je pak v praxi skvělou vlastností.

A chválit budu ještě chvíli. Samsung konečně oproti předchůdci přidal notifikační LED diodu, která odlišnými barvami skvěle upozorňuje na zmeškané události.  Oproti velkému Galaxy S5 pak taktéž nechybí výborný a poměrně i přesný měřič tepu (umístěný na zadní straně vedle blesku) a výrobce si neodpustil ani senzor otisků prstů. Ano – neodpustil. Udělal by totiž lépe, kdyby jej raději vynechal. Stejně jako u velké vlajkové lodi je totiž nepřesný a v praxi tedy většinou nefunkční. U iPhonu 5S vám stačí přiložit prst na tlačítko (v jakémkoliv směru), u Samsungu ale opět musíte po tlačítku prstem přejíždět a navíc v přesně dané dráze a směru. Takže pokud budete mít úspěšnost odemknutí vyšší než 1/10, zasloužíte si snad osobní gratulaci od jihokorejských inženýrů.

Galaxy S5 mini je telefon pro ty, kteří holdují smartphonům rozumnější velikosti. Dá se tak ještě dobře ovládat v jedné ruce. Zpracování a hlavně i vzhled stejný jako u aktuálně nejlepšího Samsungu v celém portfóliu výrobce se povedli na jedničku. Pokud by fungoval senzor otisků prstů, nebylo by žádné větší výtky. Naštěstí nikomu nic nebrání odemykání pomocí otisků vypnout a použít třeba klasické odemykání tahem před obrazovku.

Displej, prostředí a baterie: Konečně HD!

Samsung konečně nasadil do mini verze displej s HD rozlišením, což při menší 4,5″ úhlopříčce logicky znamená vyšší jemnost. Loňský model S4 mini měl 4,3″ displej o qHD rozlišení a jemnosti jen 256 ppi, letošní Galaxy S5 mini má jemnost výborných 326 ppi! Hranice 300 ppi se zpravidla uvádí pro jemnější displeje, kde už jednoduše nepoznáte jednotlivé pixely. A Samsungu se také povedlo, že opět použil Super AMOLED technologii. Barvy jsou tak skutečně hodně syté s vysokým kontrastem. Jen s čitelností na slunci trochu pokulhává, pozorovací úhly jsou ale velmi dobré. Za mě tedy patří displej Galaxy S5 mini v dané třídě mezi ty celkově nejlepší.

Displeje a prostředí si většinou zákazníci při zkoušení telefonu všímají nejdříve. Přesto, že Samsung použil 4-jádrový 1,4 GHz procesor vlastní výroby postavený na slabších (ale úspornějších) jádrech Cortex-A7 s grafikou Mali-400MP4 a operační pamětí 1,5 GB RAM, je prostředí dokonale plynulé a svižné. Optimalizace a stabilita se tedy výrobci povedla. Pokud nemáte rádi Androidy, které jsou pomalé a zasekané, v případě tohoto Samsungu nic podobného během testování nenastalo.

Podoba grafické nadstavby TouchWiz značně předělává klasický vzhled Androidu. Barevnější prostředí, možnost nastavit si různé přechodové efekty, obohacené centrum notifikací o rychlé přepínače či nastavení jasu displeje, a nebo i nový fullscreen režim aplikací. Tohle si buď zamilujete nebo budete nenávidět.

Většina základních systémových aplikací uživatele posílá rovnou do zmíněného fullscreen módu displeje, kdy zmizí celá horní lišta. Je pak sice příjemné, že máte na displeji více prostoru pro samotnou aplikaci, na druhou stranu třeba pro zjištění času, signálu a dalších údajů, musíte nejprve swipnout od horního okraje obrazovky.

Nic ze zmíněných vlastností mi však nevadilo. Jen jedna věc se během používání našla – senzorová tlačítka pod displejem svítí, ale při dotyku nevibrují. Je to pak značně nekonzistentní ovládání, když středovou domovskou klávesu normálně při mechanickém stisknutí cítíte, ale u okolních senzorových tlačítek již nikoliv. Na to byste si dokázali zvyknout?

Baterie s kapacitou 2 100 mAh mi na jedno nabití vydržela při běžném provozu jeden a půl až dva dny. Pokud jsem telefon zatížil více, a to včetně pravidelného denně alespoň hodinového využívání energeticky náročnější GPS navigace při sportování, nikdy se mi Galaxy S5 mini nevybil během prvního dne. Pokud budete chytře používat úsporný režim, popřípadě ultra úsporný režim, nebude problém se dostat na reálně 2 dny běžného provozu, což je skvělé.

Fotoaparát a multimédia: Velký originál nedostihne

Galaxy S5 mini sice nefotí tak dobře, jako velký Galaxy S5, přesto si majitelé nemusí na kvalitu fotek stěžovat. Telefon umí pořizovat snímky v rozlišení až 8 Mpx a nechybí blesk. Ze zkušebních snímků je vidět, že povedené je zejména makro, naopak snímky exteriéru jsou občas až příliš světlé i místy lehce přepálené. Úroveň sumu je ale za dobrého počasí nízká a viditelněji se projevuje až s nedostatkem světla. Po celkové stránce je Galaxy S5 mini poměrně kvalitní foťák do kapsy a na většinu denních momentek poslouží velmi dobře.

Snímky pořízené s Galaxy S5 mini

Hudební i video přehrávač se tradičně Samsungu povedly. Během přehrávání hudby můžete nastavovat audio výstup, vybrat si z přednastaveného schéma ekvalizéru nebo si uzpůsobit zcela vlastní. Zábavu si pak můžná užijete s funkcí pro zrychlení či zpomalení přehrávané hudby. Přehrávač videa pak s přehledem zvládne nejpoužívanější kodeky a dokonce bez problémů přehraje tituly s českou diakritikou. Multimediální funkce pak můžete dále rozšířit pomocí nespočtu dostupných aplikací na obchodě Google Play.

Šikovná je také funkce pro dálkové ovládání většiny televizorů přes Infraport. Stačí si zvolit značku televizoru a vyzkoušet. Můžete pak pohodlněji přepínat televizní stanice nejen doma, ale třeba i v hospodě nebo kdekoliv na návštěvě … tedy dokud vás za to nevyhodí!

Závěr a zhodnocení

Galaxy S5 mini se Samsungu povedl. Tedy po praktické stránce – skvělý displej, odladěné prostředí, obstojný fotoaparát a dlouhá výdrž. Horší je to ale s cenovou politikou. Za startovací cenu 12 tisíc korun si jej koupí snad jen ti, kteří chtějí mít za každou cenu stále menší telefon zabalený do designu toho nejlepšího, co jihokorejský výrobce nabízí. A přitom by stačilo jen slevit. Samsung si ale stojí za svým a věří, že jej za přemrštěnou cenu bude opět dobře prodávat, tak jako předchozí generace mini modelů.

Pokud je pro vás důležité, co za svoje peníze dostanete, podívejte se po obdobně stavěném a konkurenčním smartphonu Sony Xperia Z1 Compact. Před půl rokem coby novinka také stála hodně, dokonce 15 tisíc korun, jenže dnes ji už seženete za méně než 10 tisíc korun a přitom je na tom výbavově lépe, než Galaxy S5 mini. Má výkonnější procesor, lepší fotoaparát a větší baterii. Ale také odlišný design.

Jsme tak zpátky u toho, proč by si člověk měl kupovat Samsung Galaxy S5 mini. Charakteristická vlajková loď Samsungu pro letošní rok je jen jedna a pokud někdo chce telefon stejně „prémiově“ vypadající, ale o několik tisíc levnější, může pro něj být S5 mini volbou. Osobně mi ale přijde lepší buďto počkat, než Samsung svůj model časem zlevní, nebo koupit jiný. Třeba takový nový Samsung Galaxy S III Neo, který má takřka totožnou výbavu, jen nemá design letošní vlajkové lodě a vychytávky jako měřič srdečního tepu či senzor otisků prstů či zvýšenou odolnost, seženete dokonce za poloviční cenu 6 tisíc korun! Opravdu vám tedy za „letošní“ design v menším těle stojí takové peníze?

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vzhled prémiového modelu Galaxy S5Plus příliš vysoká cena
Plus zvýšená odolnostPlus nepovedená čtečka otisků prstů
Plus kvalitní displej
Plus dobře odladěné prostředí
Plus fitness funkce a měřič tepu

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články