Recenze Samsung Galaxy S Duos – konečně pořádný „Dual SIM“

Samsung Galaxy S Duos je zástupce smartphonů s podporou dvou SIM karet. Na rozdíl od ostatních však zaujme lepší výbavou a také velmi elegantním designem. Bude to stačit na úspěch?

Telefonů s podporou dvou SIM karet je na trhu jako šafránu a vybrat si nějaký pořádný je snad nadlický úkol. Většina těchto telefonů patří do nejnižší třídy a svými parametry v dnešní době nikoho neoslní. Změnu si pro nás připravil až jihokorejský výrobce Samsung se svým modelem Galaxy S Duos, který nabídne dobrou hardwarovou výbavu v čele s kvalitním displejem, 5 Mpx fotoaparátem a Androidem 4.0.4. Pojďme se na něj tedy podívat blíže.

Základní parametry – Samsung Galaxy S Duos

Rozměry 122 x 63 x 10,5 mm
Hmotnost 120 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A Snapdragon, grafika Adreno 200
768 MB RAM, 4 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich + TouchWiz 4.0
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel
Cena a dostupnost 6 700 Kč, říjen 2012

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy S Duos:

Co se nám líbilo: práce se SIM kartami, displej, elegantní design, odladěný Android 4.0, celkové zpracování

Co se nám nelíbilo: starší procesor, horší video, aplikace nejdou přesouvat na microSD kartu

Obsah balení: nečekejte žádné překvapení

Telefon Galaxy S Duos nám do redakce dorazil v (pro Samsung typické) bílé krabičce. Uvnitř najdete samotný telefon, nabíječku, USB kabel pro spojení s počítačem a nezbytný manuál. To je bohužel vše.

Komentovaný videopohled k designu Samsungu Galaxy S Duos

Design a konstrukce: bílý elegán

Samsung Galaxy S Duos při prvním pohledu vypadá jako zmenšená verze vlajkové lodi Galaxy S III. To mu nikdo neodpáře. Z dálky je pak velmi těžké tyto telefony od sebe vůbec rozeznat. Je vidět, že Samsung se drží zajetých kolejí a nesnaží se vymýšlet nic nového. Mně osobně se tento vzhled velmi líbí. V redakci máme bílou variantu, která vypadá velmi elegantně a hodnotně. Prodávat se bude ale i v černém provedení.

Jak už jsme u Samsungu zvyklý, celý telefon o rozměrech 121 x 63 x 10,5 mm je vyroben z plastu. Díky tomu se hmotnost udržela na příjemné hodnotě 120 g. Na rozdíl od Galaxy S III použil výrobce matné plasty, takže na přístroji tolik neulpívají otisky prstů a je mnohem více odolný proti škrábancům. Celkově musím konstrukci pochválit. Samsung opět dokázal vyrobit kvalitní telefon, u kterého můžete zapomenout na různé povrzávání a praskání.

Přední straně dominuje 4 palcový displej s jemným rozlišením 800 x 480 pixelů. Pod ním se pak nachází trojice ovládacích tlačítek. Dvě z nich jsou senzorová (šipka zpět a kontextová nabídka) a mezi nimi je jedno hardwarové, které vás vždy vrátí na úvodní obrazovku. Nad displejem je umístěn reproduktor pro telefonování, senzor přiblížení a VGA kamerka pro videohovory. Nesmí chybět ani nezbytné logo výrobce společně s logem „Duos“.

Na zadní straně najdeme 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Dále je zde otvor pro hlasitý reproduktor a opět logo výrobce.

Zapínací tlačítko a slot pro microSD karty je umístěn na pravém boku. Na levém se nachází pouze kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a zdířka pro uchycení na poutko.

Dolní hranu obsadil konektor microUSB a otvor pro mikrofon. Na horní hraně najdeme pouze 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek.

Hardware a výkon: není „S“ jako „S“

Kdo by čekal podle názvu výbavu srovnatelnou s prvním modelem této velmi úspěšné řady Galaxy S, toho bohužel zklamu. Srdcem Galaxy S Duos je na dnešní poměry už celkem zastaralý 1 GHz jednojádrový procesor Qualcomm S1 MSM7227A a neoslní ani přítomná grafika Adreno 200. Naopak potěší velikost operační paměti RAM, která je v tomto případě dostačujících 768 MB. Z těchto parametrů je jasné, že na Galaxy S Duos si náročné 3D hry nezahrajete, ale nezoufejte klasické hry typu Angry Birds, Bad Piggies nebo třeba Cut the Rope zvládá telefon bez problémů. Díky slabšímu hardwaru můžete zapomenout i na HD video. Na druhou stranu se pořád jedná o jeden z nejvybavenějších Dual SIM smartphonů na trhu. Zkusili jsme také pár benchmarků a zde se můžete podívat na jejich výsledky.

 

Svá data pak budete ukládat na interní úložiště s kapacitou 2 GB (pro uživatele je dostupných zhruba 1,7GB) Naštěstí je zde i slot pro microSD karty až o velikost 32GB.

Baterie a výdrž: milé překvapení

Galaxy S Duos drží při životě Li-Ion baterie s kapacitou 1500 mAh. Vzhledem ke slabšímu hardwaru je to dostačující kapacita. Výdrž jsem testoval s přítomností obou SIM karet. První z nich byla ještě navíc využívána pro datové přenosy.

Při běžném používání smartphonu na internet, emaily, poslech hudby nebo například hry vydrží Galaxy S Duos celý pracovní den. Pokud budete vypínat bezdrátové moduly a obejdete se bez online synchronizace, není problém se dostat i na výdrž okolo dvou dnů. Vše záleží na tom, jak budete svůj smartphone využívat.

Displej a ovládání: kvalitní TFT

Displej, to je hlavní zbraň Samsungu Galaxy S Duos. Nabídne úhlopříčku 4 palce a rozlišení 800 x 480 pixelů. Konkrétně se jedná sice o obyčejné TFT, ale potěší kvalitním podáním barev a dobrými pozorovacími úhly. Dobrá je i čitelnost na přímém slunci.

Bohužel telefon nedisponuje senzorem okolního osvětlení, a proto si budete muset jas upravovat manuálně, a to buď v nastavení, nebo v notifikační liště. O přítomnosti ochranného skla jsem nenašel žádné informace, ale ani po dvou týdnech používání jsem se nesetkal s žádným poškozením.

K ovládání telefonu poslouží trojice ovládacích tlačítek pod displejem. Dvě z nich jsou senzorová na pravé straně šipka zpět a na straně levé kontextová nabídka. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená s možností nastavení doby podsvícení.

Mezi nimi je umístěno jedno hardwarové tlačítko, které vás vždy vrátí na úvodní obrazovku. Podržením tohoto tlačítka vyvoláte nabídku multitaskingu.

Prostředí telefonu: v hlavní roli TouchWiz

Jako operační systém byl použit Android ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Navíc výrobce přislíbil aktualizaci na nejnovější verzi 4.1 Jelly Bean. Nechybí ani pro Samsung typická uživatelská nástavba TouchWiz známá například z Galaxy S III, která telefonu přidává nové funkce včetně zvuku „žblunknutí“ a pěkné grafické zpracování.

Prostředí se skládá maximálně ze 7 ploch, na které si můžete umisťovat widgety, zástupce aplikací, nebo vytvářet složky. Počet ploch si samozřejmě můžete měnit.

 

Nabídku aplikací si můžete také upravovat podle svého. Vybírat si můžete mezi klasickým zobrazením, abecední tabulkou a abecedním seznamem. Potěší i možnost vytváření složek a možnost skrýt vybrané aplikace. Do nabídky widgetů se dostanete pomocí tlačítka „Nástroje“ v horním okraji. Jejich nabídka je velmi bohatá a každý si zde určitě vybere.

  

Notifikační lištu vysunete tažením prstu směrem od horního okraje dolů. Zde se vám pak zobrazují všechny zmeškané události, které můžete rychle mazat. Dále notifikační lišta nabídne rychlé ovladače bezdrátových modulů, regulaci jasu displeje a přepínání aktivních SIM karet.

Zamykací obrazovka zaujme přítomností čtyř zástupců aplikací podle vaší volby a předpovědí počasí. Samotný telefon se pak odemyká tažením prstu jakýmkoliv směrem.

 

Příjemně mě překvapila odladěnost celého telefonu. Samsungu se podařilo ze slabého hardwaru vyždímat opravdu maximum. Prostředí je plynulé a rychlé. Bohužel, jen pokud budete například stahovat aplikaci, čekají vás drobné záseky, ale není to nic hrozného.

Dvě SIM karty: s přehledem

V této kategorii se podíváme na asi nejdůležitější funkci Galaxy S Duos, a to na práci se dvěma SIM kartami. Dopředu vám prozradím, že si s nimi telefon poradí bez sebemenšího zaváhání. Obě SIM karty se vkládají do slotu pod zadním krytem a bohužel pro jejich výměnu budete muset celý telefon restartovat. Díky netradičně řešenému slotu také není možné vyndat pouze jednu SIM kartu bez toho, abyste si nechtěně vysunuli i druhou.

Po zapnutí telefonu se jako první připojí první SIM karta, která slouží i pro datové přenosy prostřednictvím 3G sítě. Druhá se připojí zhruba po deseti sekundách a umí pouze síť 2G. Přepínat mezi nimi pak můžete buď v nastavení, nebo prakticky v notifikační liště.

Galaxy S Duos zaujme hlavně přítomností aktivního duálního režimu, při kterém jsou obě SIM karty na příjmu současně. Samozřejmě pokud telefonujete z jedné SIM karty, na druhou se vám nikdo nedovolá, ale ohlásí se mu, že právě hovoříte. Na tuto situaci vás telefon upozorní krátkým pípnutím a zprávou na displeji.

Vše si můžete upravit podle vlastních potřeb ve správci SIM karet, kterého naleznete v nastavení. Kromě nastavení aktivních SIM karet a SIM pro datové přenosy, si zde také můžete SIM karty pojmenovat nebo změnit jejich ikonky.

 

Telefonování a zprávy: klasika v podání Samsungu

Aplikace Telefon a Kontakty se nesou ve stylu uživatelské nástavby TouchWiz. Své kontakty si můžete třídit do skupin a do kategorie oblíbené. Ke každému kontaktu si pak můžete přidávat další telefonní čísla, adresy, e-mail, fotografii, či vlastní vyzvánění. Samozřejmostí je propojení s online účty Gmail a Microsoft Exchange nebo se sociálními sítěmi Facebook, Google+ a Twitter.

 

Pomocí tahu prstu po libovolném kontaktu ve směru z prava do leva začne telefon zvolený kontakt ihned vytáčet. Při opačném pohybu píšete ihned SMS. Velmi užitečná funkce, na kterou si rychle zvyknete.

 

Číselník a výpis volání najdete v aplikaci Telefon, do které se přepnete pomocí první záložky v aplikaci Kontakty. Potěší i možnost volby SIM karty pro telefonování.

Pro psaní SMS vám poslouží aplikace Zprávy. Samotné zprávy se pak řadí do přehledných konverzací rozdělených podle barev. Při psaní SMS vidíte počet znaků a zpráv, do kterých se text rozdělí. Zvolit si opět můžete SIM kartu, ze které se zpráva odešle.

K psaní nejen SMS využijete výchozí QWERTZ klávesnici (možnost přepnout na alfanumerickou), která nabídne například i technologii Swype. S klávesnicí jsem byl spokojen a psaní na ní je celkem pohodlné.

 

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: multimédia až na druhém místě

Aplikace Hudebního přehrávače potěší přehledným prostředím a kompletní výbavou. Nechybí možnost třídit své skladby podle autorů, alb, a složek. Přítomný je také ekvalizér s vlastním nastavením. Podporovány jsou formáty: MP3, AAC, AAC+, eAAC+

  

Zvuk linoucí se z hlavního reproduktoru je velmi hlasitý, ale bohužel při vyšší hlasitosti není příliš kvalitní. Naopak příjemně mě překvapil zvuk z 3,5 mm Jack konektoru. Jeho kvalita je pro běžný poslech hudby dostačující.

O videopřehrávači se asi nemá cenu moc rozepisovat. Nepřehraje totiž ani AVI video. Rovnou dopředu vám doporučím, stáhnou si například MX Player z Obchodu Play, který přehraje téměř cokoliv. Bohužel díky slabému hardwaru můžete na HD videa zapomenout.

 

Snad v každém dnešním smartphonu najdete GPS modul a Galaxy S Duos není výjimkou. Jeho fixace s pomocí A-GPS (internetu) se pohybovala okolo 10 sekund a bez pomoci něco málo přes 25 sekund. Telefon lez bez problému využít i jako navigaci.

Bonusové aplikace: zázraky se nekonají

Email: Klasická aplikace pro správu vašich emailových účtů.

 

ChatON: Jak už název napovídá, jedná se o chatovací aplikaci od Samsungu, která funguje napříč platformami.

 

Game Hub: Tato aplikace zobrazuje doporučené hry pro Galaxy S Duos. Já osobně jí považuji za celkem zbytečnou.

Moje soubory: Jednoduchý a přehledný správce vašich souborů a složek.

FM rádio: Pěkně graficky zpracovaná aplikace pro ovládání rádia.

Samsung Apps: Alternativní obchod s aplikacemi od Samsungu.

Bohužel to je vše, co si Samsung pro nás přichystal. Zamrzí například absence plnohodnotného editoru dokumentů. Předinstalován je pouze prohlížeč, ale aspoň něco.

Fotoaparát a kamera: nadprůměrný výkon

Samsung Galaxy S Duos je vybaven 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Jeho nastavení je velmi bohaté. Nechybí různé efekty, vyvážení bílé, značka GPS, vodící linky, ISO, nebo režim panorama.

Při dobrých světelných podmínkách podává fotoaparát výborné výsledky. Fotky jsou ostré s věrným podáním barev. Horší je to v noci. To je ale slabina skoro všech telefonů.

 

Galaxy S Duos zvládne také nahrávat video. Bohužel díky staršímu procesoru pouze v rozlišení 640 x 480 pixelů s 30 snímky za sekundu. Kvalitu posuďte sami.

Zkušební fotografie pořízené Samsungem Galaxy S Duos

Zkušební video pořízené telefonem Samsung Galaxy S Duos

Organizační a datové funkce: opět klasika

Pro organizaci času vám poslouží aplikace S plánovač, která nabídne pěkné a přehledné prostředí. Můžete si vybrat mezi ročním, měsíčním a denním náhledem, nebo si nechat zobrazit seznam všech událostí. Samozřejmostí je pak provázanost s oline účty Gmail, Microsoft Exchange a Facebook.

  

Abyste své naplánované události nezmeškali, je zde aplikace Hodiny. Ta do sebe integruje funkci budíku, stopek, časovače a ukazatele světového času.

K psaní poznámek je určena aplikace se stejným jménem. Svou poznámku pak můžete barevně odlišit, uzamknout, nebo rovnou sdílet.

 

Aplikace jako je kalkulačka a diktafon asi nemá smysl popisovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte.

 

Galaxy S Duos disponuje kompletní sadou bezdrátových modulů. Konkrétně se jedná o Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G (stahování až 7,2 Mb/s, upload 5,76 Mb/s), Bluetooth ve verzi 3.0. Zamrzí snad jen absence NFC čipu.

Prohlížení internetu je na velkém displeji pohodlné a celkem i rychlé. Bohužel na náročnějších stránkách opět narazíte na problém slabšího výkonu. Maximální počet otevřených stránek je osm a pomocí multitouch gesta se mezi nimi pohodlně přepínáte. Přítomná je i funkce „uložit pro čtení offline“ anonymní režim.

  

Závěr recenze Samsung Galaxy S Duos: kvalitní Dual SIM

Samsungu se konečně podařilo vytvořit pořádný telefon s podporou dvou SIM karet. Potěší dobrým displejem, kvalitním fotoaparátem a elegantním designem. Naopak ke dnu ho táhne zastaralý procesor a grafika. Za to si rozhodně „S“ v názvu nezaslouží. Pokud se ale obejdete bez hraní her a přehrávání videa, bude Galaxy S Duos dobrým společníkem.

Za zapůjčení telefonu do recenze děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si jej můžete zakoupit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 elegantní design  horší procesor a grafika
 displej
 kvalitní fotoaparát
odladěné prostředí
 dual SIM

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S Duos – konečně pořádný „Dual SIM“

Samsung Galaxy S Duos je zástupce smartphonů s podporou dvou SIM karet. Na rozdíl od ostatních však zaujme lepší výbavou a také velmi elegantním designem. Bude to stačit na úspěch?

Telefonů s podporou dvou SIM karet je na trhu jako šafránu a vybrat si nějaký pořádný je snad nadlický úkol. Většina těchto telefonů patří do nejnižší třídy a svými parametry v dnešní době nikoho neoslní. Změnu si pro nás připravil až jihokorejský výrobce Samsung se svým modelem Galaxy S Duos, který nabídne dobrou hardwarovou výbavu v čele s kvalitním displejem, 5 Mpx fotoaparátem a Androidem 4.0.4. Pojďme se na něj tedy podívat blíže.

Základní parametry – Samsung Galaxy S Duos

Rozměry 122 x 63 x 10,5 mm
Hmotnost 120 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť 1 GHz procesor Qualcomm MSM7227A Snapdragon, grafika Adreno 200
768 MB RAM, 4 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich + TouchWiz 4.0
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel
Cena a dostupnost 6 700 Kč, říjen 2012

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy S Duos:

Co se nám líbilo: práce se SIM kartami, displej, elegantní design, odladěný Android 4.0, celkové zpracování

Co se nám nelíbilo: starší procesor, horší video, aplikace nejdou přesouvat na microSD kartu

Obsah balení: nečekejte žádné překvapení

Telefon Galaxy S Duos nám do redakce dorazil v (pro Samsung typické) bílé krabičce. Uvnitř najdete samotný telefon, nabíječku, USB kabel pro spojení s počítačem a nezbytný manuál. To je bohužel vše.

Komentovaný videopohled k designu Samsungu Galaxy S Duos

Design a konstrukce: bílý elegán

Samsung Galaxy S Duos při prvním pohledu vypadá jako zmenšená verze vlajkové lodi Galaxy S III. To mu nikdo neodpáře. Z dálky je pak velmi těžké tyto telefony od sebe vůbec rozeznat. Je vidět, že Samsung se drží zajetých kolejí a nesnaží se vymýšlet nic nového. Mně osobně se tento vzhled velmi líbí. V redakci máme bílou variantu, která vypadá velmi elegantně a hodnotně. Prodávat se bude ale i v černém provedení.

Jak už jsme u Samsungu zvyklý, celý telefon o rozměrech 121 x 63 x 10,5 mm je vyroben z plastu. Díky tomu se hmotnost udržela na příjemné hodnotě 120 g. Na rozdíl od Galaxy S III použil výrobce matné plasty, takže na přístroji tolik neulpívají otisky prstů a je mnohem více odolný proti škrábancům. Celkově musím konstrukci pochválit. Samsung opět dokázal vyrobit kvalitní telefon, u kterého můžete zapomenout na různé povrzávání a praskání.

Přední straně dominuje 4 palcový displej s jemným rozlišením 800 x 480 pixelů. Pod ním se pak nachází trojice ovládacích tlačítek. Dvě z nich jsou senzorová (šipka zpět a kontextová nabídka) a mezi nimi je jedno hardwarové, které vás vždy vrátí na úvodní obrazovku. Nad displejem je umístěn reproduktor pro telefonování, senzor přiblížení a VGA kamerka pro videohovory. Nesmí chybět ani nezbytné logo výrobce společně s logem „Duos“.

Na zadní straně najdeme 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Dále je zde otvor pro hlasitý reproduktor a opět logo výrobce.

Zapínací tlačítko a slot pro microSD karty je umístěn na pravém boku. Na levém se nachází pouze kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a zdířka pro uchycení na poutko.

Dolní hranu obsadil konektor microUSB a otvor pro mikrofon. Na horní hraně najdeme pouze 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek.

Hardware a výkon: není „S“ jako „S“

Kdo by čekal podle názvu výbavu srovnatelnou s prvním modelem této velmi úspěšné řady Galaxy S, toho bohužel zklamu. Srdcem Galaxy S Duos je na dnešní poměry už celkem zastaralý 1 GHz jednojádrový procesor Qualcomm S1 MSM7227A a neoslní ani přítomná grafika Adreno 200. Naopak potěší velikost operační paměti RAM, která je v tomto případě dostačujících 768 MB. Z těchto parametrů je jasné, že na Galaxy S Duos si náročné 3D hry nezahrajete, ale nezoufejte klasické hry typu Angry Birds, Bad Piggies nebo třeba Cut the Rope zvládá telefon bez problémů. Díky slabšímu hardwaru můžete zapomenout i na HD video. Na druhou stranu se pořád jedná o jeden z nejvybavenějších Dual SIM smartphonů na trhu. Zkusili jsme také pár benchmarků a zde se můžete podívat na jejich výsledky.

 

Svá data pak budete ukládat na interní úložiště s kapacitou 2 GB (pro uživatele je dostupných zhruba 1,7GB) Naštěstí je zde i slot pro microSD karty až o velikost 32GB.

Baterie a výdrž: milé překvapení

Galaxy S Duos drží při životě Li-Ion baterie s kapacitou 1500 mAh. Vzhledem ke slabšímu hardwaru je to dostačující kapacita. Výdrž jsem testoval s přítomností obou SIM karet. První z nich byla ještě navíc využívána pro datové přenosy.

Při běžném používání smartphonu na internet, emaily, poslech hudby nebo například hry vydrží Galaxy S Duos celý pracovní den. Pokud budete vypínat bezdrátové moduly a obejdete se bez online synchronizace, není problém se dostat i na výdrž okolo dvou dnů. Vše záleží na tom, jak budete svůj smartphone využívat.

Displej a ovládání: kvalitní TFT

Displej, to je hlavní zbraň Samsungu Galaxy S Duos. Nabídne úhlopříčku 4 palce a rozlišení 800 x 480 pixelů. Konkrétně se jedná sice o obyčejné TFT, ale potěší kvalitním podáním barev a dobrými pozorovacími úhly. Dobrá je i čitelnost na přímém slunci.

Bohužel telefon nedisponuje senzorem okolního osvětlení, a proto si budete muset jas upravovat manuálně, a to buď v nastavení, nebo v notifikační liště. O přítomnosti ochranného skla jsem nenašel žádné informace, ale ani po dvou týdnech používání jsem se nesetkal s žádným poškozením.

K ovládání telefonu poslouží trojice ovládacích tlačítek pod displejem. Dvě z nich jsou senzorová na pravé straně šipka zpět a na straně levé kontextová nabídka. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená s možností nastavení doby podsvícení.

Mezi nimi je umístěno jedno hardwarové tlačítko, které vás vždy vrátí na úvodní obrazovku. Podržením tohoto tlačítka vyvoláte nabídku multitaskingu.

Prostředí telefonu: v hlavní roli TouchWiz

Jako operační systém byl použit Android ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Navíc výrobce přislíbil aktualizaci na nejnovější verzi 4.1 Jelly Bean. Nechybí ani pro Samsung typická uživatelská nástavba TouchWiz známá například z Galaxy S III, která telefonu přidává nové funkce včetně zvuku „žblunknutí“ a pěkné grafické zpracování.

Prostředí se skládá maximálně ze 7 ploch, na které si můžete umisťovat widgety, zástupce aplikací, nebo vytvářet složky. Počet ploch si samozřejmě můžete měnit.

 

Nabídku aplikací si můžete také upravovat podle svého. Vybírat si můžete mezi klasickým zobrazením, abecední tabulkou a abecedním seznamem. Potěší i možnost vytváření složek a možnost skrýt vybrané aplikace. Do nabídky widgetů se dostanete pomocí tlačítka „Nástroje“ v horním okraji. Jejich nabídka je velmi bohatá a každý si zde určitě vybere.

  

Notifikační lištu vysunete tažením prstu směrem od horního okraje dolů. Zde se vám pak zobrazují všechny zmeškané události, které můžete rychle mazat. Dále notifikační lišta nabídne rychlé ovladače bezdrátových modulů, regulaci jasu displeje a přepínání aktivních SIM karet.

Zamykací obrazovka zaujme přítomností čtyř zástupců aplikací podle vaší volby a předpovědí počasí. Samotný telefon se pak odemyká tažením prstu jakýmkoliv směrem.

 

Příjemně mě překvapila odladěnost celého telefonu. Samsungu se podařilo ze slabého hardwaru vyždímat opravdu maximum. Prostředí je plynulé a rychlé. Bohužel, jen pokud budete například stahovat aplikaci, čekají vás drobné záseky, ale není to nic hrozného.

Dvě SIM karty: s přehledem

V této kategorii se podíváme na asi nejdůležitější funkci Galaxy S Duos, a to na práci se dvěma SIM kartami. Dopředu vám prozradím, že si s nimi telefon poradí bez sebemenšího zaváhání. Obě SIM karty se vkládají do slotu pod zadním krytem a bohužel pro jejich výměnu budete muset celý telefon restartovat. Díky netradičně řešenému slotu také není možné vyndat pouze jednu SIM kartu bez toho, abyste si nechtěně vysunuli i druhou.

Po zapnutí telefonu se jako první připojí první SIM karta, která slouží i pro datové přenosy prostřednictvím 3G sítě. Druhá se připojí zhruba po deseti sekundách a umí pouze síť 2G. Přepínat mezi nimi pak můžete buď v nastavení, nebo prakticky v notifikační liště.

Galaxy S Duos zaujme hlavně přítomností aktivního duálního režimu, při kterém jsou obě SIM karty na příjmu současně. Samozřejmě pokud telefonujete z jedné SIM karty, na druhou se vám nikdo nedovolá, ale ohlásí se mu, že právě hovoříte. Na tuto situaci vás telefon upozorní krátkým pípnutím a zprávou na displeji.

Vše si můžete upravit podle vlastních potřeb ve správci SIM karet, kterého naleznete v nastavení. Kromě nastavení aktivních SIM karet a SIM pro datové přenosy, si zde také můžete SIM karty pojmenovat nebo změnit jejich ikonky.

 

Telefonování a zprávy: klasika v podání Samsungu

Aplikace Telefon a Kontakty se nesou ve stylu uživatelské nástavby TouchWiz. Své kontakty si můžete třídit do skupin a do kategorie oblíbené. Ke každému kontaktu si pak můžete přidávat další telefonní čísla, adresy, e-mail, fotografii, či vlastní vyzvánění. Samozřejmostí je propojení s online účty Gmail a Microsoft Exchange nebo se sociálními sítěmi Facebook, Google+ a Twitter.

 

Pomocí tahu prstu po libovolném kontaktu ve směru z prava do leva začne telefon zvolený kontakt ihned vytáčet. Při opačném pohybu píšete ihned SMS. Velmi užitečná funkce, na kterou si rychle zvyknete.

 

Číselník a výpis volání najdete v aplikaci Telefon, do které se přepnete pomocí první záložky v aplikaci Kontakty. Potěší i možnost volby SIM karty pro telefonování.

Pro psaní SMS vám poslouží aplikace Zprávy. Samotné zprávy se pak řadí do přehledných konverzací rozdělených podle barev. Při psaní SMS vidíte počet znaků a zpráv, do kterých se text rozdělí. Zvolit si opět můžete SIM kartu, ze které se zpráva odešle.

K psaní nejen SMS využijete výchozí QWERTZ klávesnici (možnost přepnout na alfanumerickou), která nabídne například i technologii Swype. S klávesnicí jsem byl spokojen a psaní na ní je celkem pohodlné.

 

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: multimédia až na druhém místě

Aplikace Hudebního přehrávače potěší přehledným prostředím a kompletní výbavou. Nechybí možnost třídit své skladby podle autorů, alb, a složek. Přítomný je také ekvalizér s vlastním nastavením. Podporovány jsou formáty: MP3, AAC, AAC+, eAAC+

  

Zvuk linoucí se z hlavního reproduktoru je velmi hlasitý, ale bohužel při vyšší hlasitosti není příliš kvalitní. Naopak příjemně mě překvapil zvuk z 3,5 mm Jack konektoru. Jeho kvalita je pro běžný poslech hudby dostačující.

O videopřehrávači se asi nemá cenu moc rozepisovat. Nepřehraje totiž ani AVI video. Rovnou dopředu vám doporučím, stáhnou si například MX Player z Obchodu Play, který přehraje téměř cokoliv. Bohužel díky slabému hardwaru můžete na HD videa zapomenout.

 

Snad v každém dnešním smartphonu najdete GPS modul a Galaxy S Duos není výjimkou. Jeho fixace s pomocí A-GPS (internetu) se pohybovala okolo 10 sekund a bez pomoci něco málo přes 25 sekund. Telefon lez bez problému využít i jako navigaci.

Bonusové aplikace: zázraky se nekonají

Email: Klasická aplikace pro správu vašich emailových účtů.

 

ChatON: Jak už název napovídá, jedná se o chatovací aplikaci od Samsungu, která funguje napříč platformami.

 

Game Hub: Tato aplikace zobrazuje doporučené hry pro Galaxy S Duos. Já osobně jí považuji za celkem zbytečnou.

Moje soubory: Jednoduchý a přehledný správce vašich souborů a složek.

FM rádio: Pěkně graficky zpracovaná aplikace pro ovládání rádia.

Samsung Apps: Alternativní obchod s aplikacemi od Samsungu.

Bohužel to je vše, co si Samsung pro nás přichystal. Zamrzí například absence plnohodnotného editoru dokumentů. Předinstalován je pouze prohlížeč, ale aspoň něco.

Fotoaparát a kamera: nadprůměrný výkon

Samsung Galaxy S Duos je vybaven 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Jeho nastavení je velmi bohaté. Nechybí různé efekty, vyvážení bílé, značka GPS, vodící linky, ISO, nebo režim panorama.

Při dobrých světelných podmínkách podává fotoaparát výborné výsledky. Fotky jsou ostré s věrným podáním barev. Horší je to v noci. To je ale slabina skoro všech telefonů.

 

Galaxy S Duos zvládne také nahrávat video. Bohužel díky staršímu procesoru pouze v rozlišení 640 x 480 pixelů s 30 snímky za sekundu. Kvalitu posuďte sami.

Zkušební fotografie pořízené Samsungem Galaxy S Duos

Zkušební video pořízené telefonem Samsung Galaxy S Duos

Organizační a datové funkce: opět klasika

Pro organizaci času vám poslouží aplikace S plánovač, která nabídne pěkné a přehledné prostředí. Můžete si vybrat mezi ročním, měsíčním a denním náhledem, nebo si nechat zobrazit seznam všech událostí. Samozřejmostí je pak provázanost s oline účty Gmail, Microsoft Exchange a Facebook.

  

Abyste své naplánované události nezmeškali, je zde aplikace Hodiny. Ta do sebe integruje funkci budíku, stopek, časovače a ukazatele světového času.

K psaní poznámek je určena aplikace se stejným jménem. Svou poznámku pak můžete barevně odlišit, uzamknout, nebo rovnou sdílet.

 

Aplikace jako je kalkulačka a diktafon asi nemá smysl popisovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte.

 

Galaxy S Duos disponuje kompletní sadou bezdrátových modulů. Konkrétně se jedná o Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G (stahování až 7,2 Mb/s, upload 5,76 Mb/s), Bluetooth ve verzi 3.0. Zamrzí snad jen absence NFC čipu.

Prohlížení internetu je na velkém displeji pohodlné a celkem i rychlé. Bohužel na náročnějších stránkách opět narazíte na problém slabšího výkonu. Maximální počet otevřených stránek je osm a pomocí multitouch gesta se mezi nimi pohodlně přepínáte. Přítomná je i funkce „uložit pro čtení offline“ anonymní režim.

  

Závěr recenze Samsung Galaxy S Duos: kvalitní Dual SIM

Samsungu se konečně podařilo vytvořit pořádný telefon s podporou dvou SIM karet. Potěší dobrým displejem, kvalitním fotoaparátem a elegantním designem. Naopak ke dnu ho táhne zastaralý procesor a grafika. Za to si rozhodně „S“ v názvu nezaslouží. Pokud se ale obejdete bez hraní her a přehrávání videa, bude Galaxy S Duos dobrým společníkem.

Za zapůjčení telefonu do recenze děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si jej můžete zakoupit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 elegantní design  horší procesor a grafika
 displej
 kvalitní fotoaparát
odladěné prostředí
 dual SIM

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."