Recenze Samsung Galaxy Note II – evoluce jedinečného

Samsung u prvního Note zkusil, kam až jsou uživatelé ochotní zajít s velikostí úhlopříčky mobilního telefonu. A narozdíl od jiných uspěl. V této recenzi se dozvíte, jak se povedla druhá generace tabletofonu Galaxy Note II.

Osobně pamatuji začátky mobilních telefonů v Česku a poté, co výrobci dokázali telefony z velkých cihel, hodící se akorát tak na obranu, vyrobit malé a hezké přístroje, začal hon za co nejmenším telefonem. Mezi nekorunované krále této kategorie patřil pravděpodobně Panasonic GD55, který se vešel, díky svým rozměrům 79 x 39 x 22 mm na rozevřenou dlaň 4x vedle sebe.

Poté, co výrobci dokázali mobil zbavit klávesnice, začal naopak hon za co největším displejem a synonymum pro zvětšování každou generaci, je určitě Samsung. A byť již před ním zkoušeli výrobci dodat na trh mobil s obřím displejem, viz. Dell Streak, ze zlou se potázali.

Až Samsung uživateli nabídl důvod, proč by si měl takto velký přístroj vůbec kupovat. Tím důvodem, kromě samotné kvality Galaxy Note I jako celku, bylo určitě dotykové pero S-pen, elegantně uložené v těle přístroje. A druhá generace Galaxy Note II, nejenom jeho použití rozšiřuje o další kus dál.

V krátkosti shrnutá HW výbava letošního Notu II působí opravdu impozantně. Procesor je, jak se sluší a patří na absolutní high-end, čtyřjádrový a jedná se o firemní Samsung Exynos 4412 taktovaný na 1,6 GHz. Procesoru sekunduje grafický čip Mali-400MP taktovaný na 400 MHz a to mu dává zhruba výkon, jako měla ve své době velice populární grafická karta pro stolní počítače – Nvidie GeForce 4 MX440. Dříve to hučelo, potřebovalo to větrák a dneska má stejný výkon mobil..

Tento výkonný tandem je zastřešený 2 GB RAM a interním úložištěm o kapacitě 16 GB, přičemž na trh ještě přijde verze s 32 GB a 64 GB. Otázka je, jestli tyto vyšší kapacity vůbec bude Samsung dovážet do České republiky. Ať tak nebo tak, lze do telefonu vložit paměťovou kartu typu microSDXC, takže není problém dostupné místo navyšovat o další desítky gigabytů.

Základní parametry – Samsung Galaxy Note II

Rozměry 151 x 81 x 9,4 mm
Hmotnost 180 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení HD 720p (720 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 5,5“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,6 GHz procesor Samsung Exynos 4412, grafika Mali-400MP
2 GB RAM, 16/32/64 GB vnitřní paměť a microSD karty až 64 GB
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean + TouchWiz 4.0
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel, stylus S-pen
Cena a dostupnost 15 500 Kč, říjen 2012

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy Note II

Co se nám líbilo: velmi dobrá výdrž, špičkový výkon, vylepšené S-pen, notifikační dioda, kontextové stránky

Co se nám nelíbilo: horší ovládání jednou rukou, nereagující senzorové klávesy na S-pen

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=yr2g_aJQzQk

Komentovaný videopohled k designu

Design a konstrukce: Ve stopách Galaxy S III

Jak jste si již určitě všimli, vynechal jsem kapitolu ohledně obsahu balení. Telefon nám byl, bohužel, na test doručen bez originální krabičky, pouze ve speciálním přepravním pytlíku. Proto se rovnou vrhněme na popis Note II jako celku. První, co vás napadne, bude určitě srovnání s Galaxy S III. Tak jako první Note vycházel z designu Galaxy S II, další generace si též bere za vzor aktuální Galaxy S. Tímto sjednocením designu Samsung dané ročníky jasně odlišuje a myslím, že to je pouze ku prospěchu věci.

Rozměry aktuálního Notu II jsou 151 x 81 x 9,4 mm, což je pro běžné používání, pokud nemáte místo rukou lopaty, již přeci jenom moc. Na druhou stranu, až budete sledovat film v metru, sedící člověk vedle vás jej uvidí taktéž. Nad displejem se nachází kromě výdechu reproduktoru a nápisu Samsung též notifikační dioda, která navíc umí měnit barvy dle toho, jestli máte zmeškaný hovor, nebo třeba vybitou baterii.

Taktéž zde najdeme senzor přiblížení a senzor okolního osvětlení, společně s 1,9 Mpx přední kamerkou pro videohovory. Ve spodní části najdeme uprostřed mechanické “Home” tlačítko a dvě senzorové klávesy, zpět a kontextová nabídka. Levý bok telefonu obsahuje kolébku hlasitosti, pravý zase uspávací klávesu, která je navíc výborně umístěná vzhledem k dispozicím lidské ruky.

Ve spodní části najdeme mikrofon, microUSB konektor a z těla velmi mírně vystupující S-pen, to aby se lépe chytil a šel snadno vyndat. Horní hrana obsahuje zdířku 3,5 mm pro sluchátka a sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu během hovorů. Na rozměrných zádech najdeme čočku 8 Mpx fotoaparátu s autofocusem, LED přisvícením a výdech hlasitého reproduktoru.

Byť je telefon spíše lesklý, neměl jsme problém s ulpíváním otisků prstů, displej je v tomto výborný taktéž a otisky moc neřeší. Navíc stačí strčit mobil do kapsy u kalhot a zpět a displej je vyleštěný na jedničku. Co mě až zarazilo, je povrzávání zadního krytu za kolébkou hlasitosti, kryt tam nešel jakoby domáčknout. Při běžném používání nepostřehnutelný problém a to díky svému umístění, protože na ono místo běžně pravák nemá, díky velikosti přístroje, šanci dosáhnout, přesto to dobrý dojem neudělá.

Též mě nepotěšila u Galaxy Notu II konstrukce zadního krytu, která není zcela rovná a u čočky fotoaparátu velmi mírně vystupuje. Pokud tedy budete chtít na Note II malovat či psát a necháte jej u toho ležet na stole, bude se mobil v momentě, kdy budete psát u kraje displeje, naklánět pod tlakem S-Penu či ruky do stran a stejně se přidržování přístroje nevyhnete. Škoda.

Baterie a výdrž: Spokojenost

Vyměnitelná! Baterie má kapacitu 3 100 mAh, což je hodnota rozhodně velmi nadprůměrná. Výrobce určitě věděl, proč do telefonu dává baterii o takto vysoké kapacitě. Samsung Galaxy Note II při mém náročném používání (cca 1 hodina denně film v 720p, cca 30 minut navigace, zhruba provolanou hodinu, pár SMS, pár emailů, neustálé připojení na internet, zhruba půl dne Wi-Fi, zbytek 3G včetně kompletní synchronizace celého přístroje, tedy od kontaktů, přes Google+ až po emaily, navíc v prodlevách neustále rozsvícený displej a surfování na internetu apod.), tak při tomto všem jsem nemusel přístroj nabíjet 1,5 dne!

Některé testované telefony se při takovéto zátěži odporoučely k nabíječce již po 10-ti hodinách, Note II dal 1,5 dne, a to bez nočního vypnutí. V noci jsem pouze vypnul data a Wi-Fi (a ráno po probuzení datový provoz opět aktivoval). Kapacita baterie je popravdě obří, díky tomu je výdrž přístroje ale příkladná. Věřím, že pokud někdo nebude Note II zatěžovat jako já, nebude mít s přístrojem problém atakovat 2,5 až 3 dny na jedno nabití.

Během 30 minut se Galaxy Note II zvládne nabít na 15 procent, plného nabití dosáhne po 4 hodinách a 15 minutách. Nutno podotknout, že jsem přístroj nenabíjel nabíječkou k němu určenou, ale svojí Samsung nabíječkou ke Galaxy S I. Důvod byl ten, že jsme mobil na testování obdrželi bez příslušenství, jak jsem uvedl už v předchozí kapitole.

Displej a ovládání: Megalomanie v akci

5,5 palce. Mohl jsem napsat k displeji jako první něco jiného? Pokud telefon totiž uvidíte, první co většinu napadne, budou slova “obrovský” nebo “obří” apod. Galaxy Note II není žádný střízlík a ani jím být nechce. Rozlišení displeje je HD 720p, tedy 1280 x 720 pixelů, to znamená hustotu 267 DPI. Starší Galaxy Note měl rozlišení o něco větší, zde tedy Samsung ubral a pravděpodobně za to může skutečnost, že byl změněn poměr stran displeje, a to na filmových 16:9.

Technologie, kterou je displej vyroben, je u Samsungu tradiční HD Super AMOLED, který vyniká špičkovými pozorovacími úhly, sytými barvami, nicméně ne úplně stoprocentní bílou. Čitelnost na sluníčku je spíše průměrná. Obří proporce displeje vyniknou v momentě, kdy si telefon vezmete do ruky. Jednou rukou je prakticky neovladatelný, respektive, zde se budete muset spokojit s odemčením a procházením nabídky.

Palec totiž neobsáhne celou úhlopříčku ani náznakem, a tak plnohodnotné ovládání drtivé většiny aplikací je jednou rukou nemyslitelné. Sám jsem se o tom několikrát přesvědčil, kdy jsem v levé ruce držel něco, co jsem aktuálně nemohl odložit, a samotnou pravou rukou jsem měl problém s telefonem provádět zamýšlenou činnost a musel jsem s ním v ruce nebezpečně přehmatávat a vystavovat jej tak nebezpečí pádu.

Zde výrobce naštěstí na uživatele myslel a díky tomu si lze aktivovat tzv. “Ovládání jednou rukou”, kdy třeba znak nutný k odemčení displeje se nachází pouze u jedné strany obrazovky, stejně koncipovaná je poté i klávesnice na psaní, případně kalkulačka, či ikony pro přijmutí hovoru apod. Jak praváci, tak leváci, si mohou nastavit výše uvedené na tu “svojí stranu”.


Senzorové klávesy nepodsvícené neaktivní a podsvícené aktivní

K tradičnímu ovládání ještě patří tradiční klávesy, tedy ta pro vypnutí / probuzení je umístěna, opět zcela v tradici Samsungu, na výbornou. Pravý bok této klávese vyloženě svědčí, navíc není moc vysoko, takže je snadno dosažitelná. Hardwarové tlačítko pod displejem, vracející na domovskou obrazovku považuji za veliké plus a díky tomu, že je spíše široké, se výborně nahmátne. Senzorové klávesy reagují příkladně a navíc, nemusíte je mačkat zcela přesně, reagují i dost do boků již mimo piktogram, což chválím.

Klávesa hlasitosti se ovládá dle očekávání, navíc po svém zmáčknutí kromě regulace zvuku, umožňuje přímý vstup do nastavení hlasitosti ostatních částí, tedy nejenom vyzvánění, ale též třeba médií, oznámení, či systému jako celku. Velmi zajímavá je schopnost telefonu neustále monitorovat, pomocí proximity senzoru, pohyb nad samotným přístrojem, kdy, pokud leží třeba na stole, stačí nad telefonem mávnout rukou a na chviličku se zobrazí speciální obrazovka se stavem baterie, zmeškanými událostmi a časem / datem. Navíc, tato funkce je aktivní pouze v momentě, kdy přístroj v klidu leží displejem nahoru, jinak senzor na vaše mávání nereaguje.

Prostředí telefonu: TouchWiz všude, kam se podíváš

Základní rozhraní telefonu je starý známý TouchWiz, tedy nadstavba Androidu, která čistý Android čím dál tím více potlačuje, nahrazujíc cokoli, co jde nahradit, svým vlastním řešením. V Galaxy Note II, stejně jako v Galaxy S III, použil Samsung nejnovější verzi, konkrétně TouchWiz Nature UX. Nechci tady polemizovat nad tím, co je lepší, jestli čistý Android, nebo jestli nadstavby výrobce, neoddiskutovatelný fakt je ale ten, že nadstavby nám někdy mohou přinést funkce, které bychom jinak na čistém Androidu nenašli, ale taktéž zpomalují aktualizace výrobce, či je rovnou znemožní z hlediska výkonu.

TouchWiz patří, společně se Sense od HTC, asi k těm nejznámějším firemním nadstavbám a byť mi osobně zcela nesedí ani jedna, TouchWiz mi přijde jako ten povedenější, integrující v sobě několik příjemných bonusů. Začneme zamykací obrazovkou, která umožňuje zobrazovat, kromě data a času, též předpověď počasí, zprávy z Yahoo, kde bohužel Česká republika chybí, a libovolné zástupce na 5 vámi vybraných aplikací.

Na hlavní ploše máte k dispozici maximálně 7 ploch, minimálně 1 a kteroukoli si lze nastavit jako domovskou. Pohyb mezi plochami je příkladně plynulý. Na ploše můžete kromě ikon aplikací a widgetů umístit samozřejmě též složky. Složky jdou vytvářet i v menu aplikací, které můžete třídit buď dle vlastního uvážení, nebo abecedně. Notifikační lišta je, díky Androidu 4.1.1 obohacená o rozšířené oznamování, kdy vám rovnou zobrazuje detaily dané události.

Navíc do notifikační lišty Samsung v rámci TouchWiz integroval rychlé přepínače, kterých je rovnou 10 a obsáhnou vše důležité, od Wi-Fi, přes klasické data, rotaci displeje, až třeba po režim blokování, kdy se mobil tváří jako mrtvý brouk a jediné, co vám oznámí, je příchozí hovor od předem vybraných kontaktů.

Specialitou TouchWiz u Galaxy Note II je schopnost pracovat se dvěma otevřenými okny najednou. Po dlouhém podržení klávesy zpět se na levé straně displeje zobrazí ouško, které po svém odsunutí zobrazí panel s aplikacemi, které takto můžete používat. Lze si tedy na polovinu obrazovky dát emailový klient a na druhou třeba internetový prohlížeč. Nebo Gtalk. Nebo prohlížeč obrázků apod.

Okna jsou vždy nastavená každé na polovinu displeje, nicméně jdou roztahovat nahoru a dolů, dle potřeby. Jdou též rychle zaměňovat, případně u jednoho z nich vynutit fullscreen zobrazení. Bohužel, takto pracovat jde pouze s předem definovanými aplikacemi a proto, pokud si stáhnete třeba jiný prohlížeč obrázků, než ten firemní, okenní hrátky s ním budete mít zapovězené.

Mezi aplikace, které výše uvedené umožňují, výrobce zahrnul následující: E-Mail, Galerie obrázků, Gmail, Chrome, ChatON, Internet, Mapy, Videopřehrávač, Google Talk, S Note, Zprávy a YouTube. S jinou aplikací nepochodíte. Android sám o sobě totiž, ani v nejnovější verzi, neumí pracovat s více plovoucími okny, a tak je tato specialita plně v režii TouchWiz od Samsungu, díky čemuž je přítomné výše vypsané omezení.

Druhý, ne úplně pozitivní postřeh, vidím ve skutečnosti, že ač má Galaxy Note II na mobilní telefon opravdu obří displej, stále je příliš malý pro pohodlnou práci s více okny a osobně jsem se tedy raději spokojil s přepínáním aplikací pomocí dlouhého podržení HW klávesy pod displejem.

Prostředí jako takové je každopádně velmi rychlé, byť se občasnému zaškobrtnutí nevyhne, ať v momentě kdy odemykáte telefon a máte nastavené vlnky na zamykací obrazovce, nebo třeba ve výpisu hovorů. Neděje se tak často, přesto občas ano. Celková rychlosti systému je, až na výše uvedené, minimálně na úrovni Samsungu Galaxy S III.

S-pen: Jde se kouzlit

S-pen, pravděpodobně jeden z důvodů, proč si budoucí majitelé vyhlédnou právě Galaxy Note II. Díky velikosti displeje a schopnosti samotného S-penu se totiž z Note II stává něco více, než jen přerostlý smartphone. První věci, které si všimnete, je chování přístroje po vyndání S-penu z těla. Na domovské obrazovce, ať máte ploch libovolné množství, se vám vytvoří plocha nová, která je přímo designovaná pro S-pen. Máte tedy možnost začít okamžitě pracovat a nejenom to, máte po ruce nejčastěji používané aplikace, právě s S-pen.

V praxi to vypadá tak, že se vám na nové ploše otevře veliký widget přes celou obrazovku s nabídkou různých stylů zápisek a ve spodní části, tam kde máte připravené své nejpoužívanější aplikace, kromě vstupu do menu, se tyto aplikace zamění za nejpoužívanější aplikace právě v čase, kdy máte v ruce S-pen. Je to velmi šikovné a nenásilné, protože jakmile tuto plochu odsunete bokem, zobrazí se vám vaše klasické plochy a taktéž rychlé volby ve spodní části se opět zamění za ty standardní.

Plocha vytvořená vytažením S-penu, tzv. Kontextová nabídka, se automaticky řadí vždy na poslední místo vašich ploch a jakmile S-pen vložíte zpět do přístroje, automaticky zmizí. Samozřejmě, pokud by vám toto nevyhovovalo, můžete si nastavit, aby mobil na vytažení S-penu nijak nereagoval.

Pokud si budete chtít napsat rychlou poznámku, ať jste kdekoli, stačí dvakrát rychle ťuknout do displeje a okamžitě vám vyskočí poznámkový blok pro ruční psaní. Toto poklepání musí být doprovázené stiskem klávesy přímo na S-penu, aby Note II věděl, že opravdu chcete poznámku. Je to velmi rychlé a navíc lze poznámkový blok vyvolat absolutně kdekoli. Vždy se vám na displeji zobrazí jeho zmenšená verze, lze s ním díky tomu pohybovat libovolně sem a tam, navíc jej lze přepnout do režimu celé obrazovky.

Tuto funkci jsem si oblíbil asi nejvíce, prostě si čmáráte poznámky v jakékoli situaci. Pokud vám třeba někdo volá a řekne u toho “Piš si”, tak vyndáte S-pen, přepnete s ním hovor na hlasitý reproduktor, 2x ťuknete na displej a pouze řeknete: “OK, tak diktuj…” Poznámky si poté můžete kdykoli vyvolat i bez použití pera a samozřejmě je lze dále sdílet.

Jako další možnost použití se určitě jeví vytvoření screenshotu celé obrazovky a následně do takto vytvořeného obrázku malovat jak se zlíbí. Lze tedy na mapách třeba označit místo schůzky, napsat k tomu poznámku a odeslat partnerovi. Nebo můžete přimalovat brýle svým kamarádům a poté vyvěsit upravené fotografie na sociální sítě. Možností je mnoho a lze čmárat opravdu na kteroukoli obrazovku.

S perem lze dělat, na opět libovolné obrazovce, libovolně tvarovaný a velký výřez a ten následně odeslat emailem, MMS zprávou, sdílet na Google+ apod. Fantazii se meze nekladou. Note II též umí funkci tzv. Air View, kdy stačí s perem pouze najet nad obrázek a okamžitě se objeví jeho náhled, aniž byste se obrazovky vůbec museli dotknout.

Stejně funguje označení odkazů v internetovém prohlížeči, nebo třeba časová osa ve videopřehrávači, kdy pokud nad ní přejíždíte S-penem, zobrazí se vždy náhled filmu, případně v kalendáři stejným způsobem zobrazení schůzek. Obecně nepovažuji Air View za must have funkci, v marketingových materiálech výrobce se ale určitě vyjímá velmi hezky. Více si ukážeme ve videu..

Telefonování a zprávy: Bezproblémové

Telefonní seznam je samozřejmě poplatný použitému Androidu, na druhou stranu nabízí pár drobností navíc, které potěší. Pokud třeba v telefonním seznamu přejedete prstem po daném kontaktu zprava doleva, rovnou začnete dané osobě psát SMS. Pokud uděláte pohyb přesně obrácený, rovnou voláte. Možná to zní jako malicherný detail, ale věřte mi, jedná se o velmi návykovou funkci.

Seznam je samozřejmě plně synchronizovaný s vaším Google účtem, dokáže osoby třídit do skupin, celý je propojený s Google+ či Facebookem Jednotlivé osoby si můžete označovat jako “Oblíbené” a tím pádem je máte po ruce ve zvláštní záložce, která navíc zobrazuje taktéž kontakty dle toho, jak často s kým komunikujete. Skupiny Note II zobrazuje jak ty v telefonu, tak ty v rámci Google účtu.

Co zamrzí, je skutečnost, že skupiny z telefonu nejdou smazat a jsou v seznamu na začátku. Musíte je tedy posunout, abyste zobrazili skupiny, které máte online. Smartphony Sony toto třeba dokážou a nevyužívané skupiny z telefonu umí odstranit. SMS zprávy klasicky řadí veškerou komunikaci do konverzací.

V rámci zpráv jde samozřejmě vyhledávat, jednotlivá vlákna dle potřeby promazávat, případně části konverzací předávat dalšímu příjemci. Jako příjemné se může pro někoho jevit skutečnost, že Galaxy Note II dokáže během psaní SMS, a nejenom SMS, rozeznávat písmo psané pomocí S-penu a standardním způsobem jej vkládat do řádku, jako kdyby jste psali na klávesnici. Co též chválím, je použití černého pozadí, jak v SMS zprávách, tak v telefonním seznamu. Nejenom, že kombinace černého pozadí a bílého písma na mě působí elegantněji než kombinace invertovaná, ale hlavně v noci je daleko příjemnější na oči.

Hudební a videopřehrávač, GPS: Lepší společnost je znát

Hudební přehrávač je rozhodně kvalitní. Kromě obligátního třídění hudebních souborů na interprety, alba apod., dokáže libovolnou skladbu nejenom nastavit jako vyzváněcí tón různým kontaktům, ale taktéž jí sdílet třeba na Google Disk, kde můžete poté dané složce dát práva dalším uživatelům, jak se soubory pracovat. Jak moc je takovéto sdílení vlastně legální, nechám na vás.

Skladby dále můžete řadit do rychlých seznamů, případně písně označovat jako oblíbené a pak se k nim jednodušeji vracet. Přehrávač navíc umí procházet složky, za což mu patří plus. Zajímavostí je záložka “Hudební ráj”, která obsahuje čtverec, kdy horní hrana je označená jako “Vzrušující”, spodní jako “Klidná”, levá stěna jako “Vášnivá” a pravá část jako “Veselá. Vám stačí prstem ukázat, kterou hudbu by jste dle aktuální situace volili a Note II vám přehraje pouze skladby, které danému typu odpovídají.

Čím více jste k danému kraji, tím více bude upřednostňovat daný typ hudby, pokud označíte určitou hranu kostky přesně v jejím středu a nikde jinde, mobil zvolí pouze skladby, které dané hraně odpovídají. Ve čtverci ale můžete nakreslit čáru odspoda nahoru a pak doprava, poté Note II bude skladby mixovat dle toho, jak moc vámi nakreslená čára, ke kterému žánru tíhne. Docela zajímavé udělátko..

Co se týká kvality zvuku, sluchátka přidané do balení s telefonem hodnotit nemohu, každopádně s Koss Porta Pro je zvuk výborný a hudbu jsem si s Galaxy Note II doslova užíval.

Videopřehrávač ukazuje nádherně sílu celého systému. Pokud si necháte místo obyčejného seznamu zobrazit náhledy video souborů, nejsou statické, ale všechny jsou simultánně přehrávány. Pokud Vám na displeji takto jede 6 náhledů a k tomu můžete na libovolný z nich ukázat S-penem a pomocí Air View funkce se daný náhled zvětšit tak, že částečně překryje ostatní, nezbývá než říct směrem k výkonu “WOW”. Vše je totiž zcela plynulé.

Během přehrávání filmů lze pořizovat screenshoty, takže již nebudete mít problém si na plochu displeje dát oblíbený záběr z milovaného filmu. Film lze přepnout, stejně jako u Galaxy S III, do malého okna, které si můžete na obrazovce umístit kam vás napadne a u toho třeba psát email. Síla firemního procesoru je zde využívaná naplno, když si uvědomíme, že na ploše, která má HD rozlišení, máváme zcela plynule s oknem, ve kterém nám běží film v HD rozlišení.

U filmů si můžete nastavit rychlost přehrávání, a to od 0.5x po 1.5x běžné rychlosti. Lze též měnit teplotu barev displeje, případně si zapnout funkci “Přehrávání venku” které jas vyženou do hodnot, kdy je obraz sledovatelný i na sluníčku. Videa jdou jednoduše oříznout, poslat je přes DLNA protokol do dalšího zařízení, typicky asi do TV apod. Na veškeré výše vypsané funkce ale budete muset zapomenout u některých MKV souborů v HD rozlišení.

Tam mi telefon umožnil videa vlastně pouze přehrávat, nic jiného. Navíc, byť přístroj obsahuje DivX, XviD certifikaci a výkonu má na rozdávání, některé 720p videa nativní přehrávač přehrával se zpožděným zvukem, přitom MX Player to samé video přehrál bez problému. Oceanic Life ve FullHD, kdy dané video má 40 Mbps, nativní přehrávač odmítl přehrát zcela, MX Player video spustil a to včetně zvuků, nicméně, zvuk několikrát během přehrávání zcela vypadl a obraz se sem tam mírně trhal.

U GPS se žádné překvapení nekoná, ono ani vlastně není proč. Drtivé většině uživatelů stačí integrované Google mapy, které, pokud neřešíte datový tarif, například v cizině, dokážou navigovat zcela bezproblémově. Osobně jsem rád, že se Samsung nedal cestou, kdy do mobilu nainstaluje kdejaké demo, včetně navigace, bez možnosti odinstalace.

Kdo chce offline navigaci, nechť zavítá na Google Play, nabídka je myslím více než dostačující. Fixace telefonu na satelity byla velmi rychlá, v otevřeném prostředí vždy do 10-ti vteřin, při částečně zakryté obloze zhruba dvojnásobek. Signál Note II držel i v ulicích s vysokými budovami po stranách, slušně se popral i s atermickým sklem u mého vozu, díky kterému měl podstatně zúžený výhled na oblohu, přesto fungoval bez větších problémů.

Fotoaparát a video: Obecně výborné, ale…

Fotoaparát patří rozhodně k těm schopnějším, ať nabídkou funkcí, či kresbou. V menu lze samozřejmě nastavit jak klasické věci typu blesk, vyvážení bíle barvy, nastavení ISO či možnost fotit černobíle apod., ale navíc zde najdeme třeba detekci obličeje, detekci úsměvu, vytváření panoramat, HDR fotografie, možnost focení při slabém osvětlení apod. Note II též umí sériové snímaní fotografií, kdy během 4 vteřin mobil naseká 20 fotografií v plném rozlišení. Fotografie jsou ostré po celé ploše, ostření je velmi rychlé, tak jako následné uložení snímků.

Nahrávání videa probíhá ve stejném prostředí jako u fotoaparátu. Zůstaly i některé funkce, jako vyvážení bílé, stabilizátor obrazu, či třeba různé efekty typu solarizace či sépie. Lze si též nastavit rozlišení v jakém se bude natáčet, jestli bude svítit LED dioda na zádech přístroje, hodnotu expozice, nebo časovač, za jak dlouho začne Note II natáčet. Během natáčení lze pořizovat fotografie v plném rozlišení, což se může nejednou hodit.

Co ale soudruzi z Jižní Koreje nedomysleli, je zaznamenání zvuků během natáčení. U takto velikého telefonu totiž zcela přirozeně budete při natáčení přístroj držet oběma rukama pěkně za jeho boky, čímž sice snížíte roztřesenost záběru, ale také si zcela dokonale zakryjete oba mikrofony, jak hlavní, tak sekundární. Během natáčení totiž Note II snímá zvuk stereo a jelikož jeden mikrofon je při normálním držení na spodní hraně a druhý na horní, při držení naležato skončí přímo pod vaší dlaní.

Jakýkoli pohyb ruky, kdy se kůže otře o jednu, nebo druhou stranu, se do videa přenáší nepříjemným šumem a různými pazvuky. Tohle se mi opravdu nelíbilo, protože pro natáčení tak, abych si byl jistý, že do přístroje nepřenesu nechtěné zvuky, jsem Note II držel konečky prstu za horní a spodní hranu, což nepovažuji za ideální a rozhodně ne pevný úchop.

Jinak k videu jako takovému nemám větší výhrady, je zcela plynulé, barvy přirozené, přepalů minimum. Co se mi ale rozhodně líbilo, byl výkon přední kamerky pro videohovory. Velmi mě překvapila výbornou citlivostí a i v místnosti, kde je téměř tma, dokáže dobře a čistě zaznamenávat, takže videohovory v šeru jsou plynulé a dostatečně prokreslené.

Zkušební fotografie pořízené telefonem Note II

Zkušební video nahrané Galaxy Notem II

Organizační a datové funkce: Určitě nadstandard

V rámci datových funkcí nelze Note II nic vytknout. Najdeme zde podporu Wi-Fi a/b/g/n, HSDPA zde najdeme do rychlosti 21 Mbps, HSUPA do 5,76 Mpbs, samozřejmě je zde přítomná podpora DLNA, Wi-Fi Direct, vytváření Wi-Fi hotspotu, Bluetooth zde najdeme ve verzi 4.0, včetně EDR potlačení šumu a A2DP profilu pro připojení stereo bezdrátových sluchátek.

MicroUSB s redukcí na standardní USB zvládne podporu externích flashdisků a přenosných HDD. NFC technologie je samozřejmě též přítomná a to včetně S-Beam funkcionality, tedy pro přenos různých souborů mezi Galaxy telefony. Jak je vidět, z hlediska dat nelze Note II nijak kritizovat.

Co se týká kalendáře, tak standardní androidí byl v Note II nahrazen S-Plánovačem, který v měsíčním náhledu působí velmi přehledně, jednotlivé kalendáře jsou oddělené barvami a díky velikosti displeje se do jednotlivých dnů vejde i popis schůzek. Navíc, pokud máte v ruce S-pen, stačí ukázat na libovolný den a díky funkci Air View vám bude zobrazen náhled schůzek, bez nutnosti se displeje dotýkat.

Zde vidím největší přínos AirView, protože pouze ukazovat na jednotlivé dny a vidět, co se který den děje, je velmi příjemné. Týdenní náhled již tak přehledný není, přispívá k tomu určitě i fakt, že dokáže v časové ose týdne zobrazit pouze osmi hodinovou výseč, takže se nevyhnete patlání prstem, či perem, sem a tam. Denní náhled vychází z toho týdenního, opět tedy pouze osmi hodinová výseč. Agenda schůzek je již přehledná a navíc integrovaný S-plánovač umožňuje spravovat i vaše úkoly, což je u kalendářů dodaných výrobcem rozhodně unikum, tak jako přítomný roční náhled. Skvělé.

Bonusové aplikace: Samsung se snažil

Allshare Play: Zde se skrývá DLNA technologie a Samsung díky tomu umožňuje streamování videa, obrázků apod. z Note II do vaší televize, ale třeba též schopnost pustit si video na počítači, ale sledovat ho na svém Note II. Navíc zde dostáváte v rámci služby SugarSync 5GB prostoru zdarma.

Dropbox: S Galaxy Note II získáváte v této službě 50GB prostoru po dobu dvou let zdarma.

GameHub: Integruje v sobě veškeré hry v telefonu, navíc umožňuje vybírat další hry k instalaci, kde vás poté přesměruje na Samsung Apps.

ChatON: Již dle názvu jasně služba určená k chatování. Vedle Gtalku mi přijde vcelku zbytečná, ale je kompatibilní třeba i s SmartTV Samsung řady D a E, sérií 5 výše.

Paper Artist: Velmi honosný název pro obyčejné mrvítko fotografií. Jinak to nelze pojmenovat. Načtete libovolný obrázek a poté si pouze vyberete efekt, který na něj chcete aplikovat. Unikum oproti ostatním je možnost aplikovat na již změněnou fotografii další efekt tím, že budete prstem přejíždět po displeji, a tam, kde se prst displeje dotkne, tam dojde k předem nadefinované změně. I tak někdo může vidět umělce.

Readers Hub: Zde máte k dispozici obchod s knihami, které zde nejenom platíte, ale též čtete.

S Note: Poznámkový blok zcela využívající možnosti S penu. Můžete si vybírat čím budete psát / kreslit, jestli tužkou, štětcem, jakou budete používat barvu apod. Zajímavost je možnost přepínat mezi několika zvolenými druhy tužky.

S Plánovač: Klasický kalendář, navíc umožňuje ale pomocí S Penu vkládat přímo do kalendáře ručně psané poznámky. Není tedy problém zakroužkovat určité datum a červeně k tomu poznamenat co a jak.

S Suggest: Obchod, který v sobě integruje aplikace vyvíjené speciálně pro S Pen. Aplikací není zatím mnoho, ale rozhodně je to od Samsungu chvályhodné řešení s obrovským potenciálem do budoucna.

S Voice: Obdoba Siri od Applu, pouze v angličtině a pouze pro vybrané Samsung zařízení.

Samsung Apps: Obchod s aplikacemi přímo od Samsungu. V drtivé většině se jedná o duplicitní nabídku z Google Play, občas se zde ale dají najít speciální akci, kdy běžně placená aplikace je po určitý čas zdarma.

Záznamník: Klasický diktafon.

Jak je vidět, Samsung se opravdu pochlapil a jako bonusovou nabídku nabídnul něco navíc a nebombarduje své uživatele různými demoverzemi a polotovary.Vše co najdete v Note II navíc, oproti čistému Androidu, je z dílny Samsungu a vždy plně funkční.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Note II

Galaxy Note II je především špičkový stroj, který v sobě integruje to nejlepší, co dokáže Samsung nabídnout. Víceméně se jedná o zvětšenou kopii Samsung Galaxy S III, navíc zde ale výrobce přidává práci s dotykovým perem, a to na velmi dobré úrovni. Rozhodně ale Galaxy Note II není mobilem pro každého. Velikost přístroje totiž balancuje na pomezí použitelnosti pro lidi, kteří jsou zvyklý ovládat telefon jednou rukou.

SMS jednou rukou budete psát opravdu velmi těžko, a to i v případě, že si nastavíte funkci “Ovládání jednou rukou” a většinu aplikací jednou rukou neobsloužíte pro jistotu vůbec. Váha a velikost přístroje prostě dělá své. Na druhou stranu, právě díky velikosti se na displej dá pohodlně psát pomocí S-penu a pro lidi, kteří mají potřebu si neustále něco zapisovat, ale rádi by se vymanili z područí papírového diáře, bude Galaxy Note II ideální pomocník.

Taktéž se díky své velikosti a poměru stran displeje hodí jako ideální pomocník na přehrávání filmů, nebo jako herní konzole. Pokud od telefonu očekáváte především telefonování, psaní či občasné prohlédnutí internetu a sociálních sítí, asi bych se poohlédl po menším přístroji, ať Galaxy S III, případně ještě menším, zde musí každý dle svého gusta.

Pokud ale chcete od svého telefonu multimédia v plné palbě, pokud chcete obří displej, protože je prostě obří, pokud rádi malujete, případně si rádi zapisujete své myšlenky a líbí se vám práce s S-pen, běžte a Samsung Galaxy Note II si jděte koupit. Lepší mobil budete shánět těžko.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 velikost  velikost
 špičkový výkon  umístění mikrofonů při natáčení videa
 S-pen  senzory nereagují na S-pen
 výborná výdrž na jedno nabití  horší ovládání jednou rukou
 velmi kvalitní displej
 dobře použitelné na poznámky psané rukou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy Note II – evoluce jedinečného

Samsung u prvního Note zkusil, kam až jsou uživatelé ochotní zajít s velikostí úhlopříčky mobilního telefonu. A narozdíl od jiných uspěl. V této recenzi se dozvíte, jak se povedla druhá generace tabletofonu Galaxy Note II.

Osobně pamatuji začátky mobilních telefonů v Česku a poté, co výrobci dokázali telefony z velkých cihel, hodící se akorát tak na obranu, vyrobit malé a hezké přístroje, začal hon za co nejmenším telefonem. Mezi nekorunované krále této kategorie patřil pravděpodobně Panasonic GD55, který se vešel, díky svým rozměrům 79 x 39 x 22 mm na rozevřenou dlaň 4x vedle sebe.

Poté, co výrobci dokázali mobil zbavit klávesnice, začal naopak hon za co největším displejem a synonymum pro zvětšování každou generaci, je určitě Samsung. A byť již před ním zkoušeli výrobci dodat na trh mobil s obřím displejem, viz. Dell Streak, ze zlou se potázali.

Až Samsung uživateli nabídl důvod, proč by si měl takto velký přístroj vůbec kupovat. Tím důvodem, kromě samotné kvality Galaxy Note I jako celku, bylo určitě dotykové pero S-pen, elegantně uložené v těle přístroje. A druhá generace Galaxy Note II, nejenom jeho použití rozšiřuje o další kus dál.

V krátkosti shrnutá HW výbava letošního Notu II působí opravdu impozantně. Procesor je, jak se sluší a patří na absolutní high-end, čtyřjádrový a jedná se o firemní Samsung Exynos 4412 taktovaný na 1,6 GHz. Procesoru sekunduje grafický čip Mali-400MP taktovaný na 400 MHz a to mu dává zhruba výkon, jako měla ve své době velice populární grafická karta pro stolní počítače – Nvidie GeForce 4 MX440. Dříve to hučelo, potřebovalo to větrák a dneska má stejný výkon mobil..

Tento výkonný tandem je zastřešený 2 GB RAM a interním úložištěm o kapacitě 16 GB, přičemž na trh ještě přijde verze s 32 GB a 64 GB. Otázka je, jestli tyto vyšší kapacity vůbec bude Samsung dovážet do České republiky. Ať tak nebo tak, lze do telefonu vložit paměťovou kartu typu microSDXC, takže není problém dostupné místo navyšovat o další desítky gigabytů.

Základní parametry – Samsung Galaxy Note II

Rozměry 151 x 81 x 9,4 mm
Hmotnost 180 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení HD 720p (720 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 5,5“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,6 GHz procesor Samsung Exynos 4412, grafika Mali-400MP
2 GB RAM, 16/32/64 GB vnitřní paměť a microSD karty až 64 GB
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean + TouchWiz 4.0
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel, stylus S-pen
Cena a dostupnost 15 500 Kč, říjen 2012

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy Note II

Co se nám líbilo: velmi dobrá výdrž, špičkový výkon, vylepšené S-pen, notifikační dioda, kontextové stránky

Co se nám nelíbilo: horší ovládání jednou rukou, nereagující senzorové klávesy na S-pen

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=yr2g_aJQzQk

Komentovaný videopohled k designu

Design a konstrukce: Ve stopách Galaxy S III

Jak jste si již určitě všimli, vynechal jsem kapitolu ohledně obsahu balení. Telefon nám byl, bohužel, na test doručen bez originální krabičky, pouze ve speciálním přepravním pytlíku. Proto se rovnou vrhněme na popis Note II jako celku. První, co vás napadne, bude určitě srovnání s Galaxy S III. Tak jako první Note vycházel z designu Galaxy S II, další generace si též bere za vzor aktuální Galaxy S. Tímto sjednocením designu Samsung dané ročníky jasně odlišuje a myslím, že to je pouze ku prospěchu věci.

Rozměry aktuálního Notu II jsou 151 x 81 x 9,4 mm, což je pro běžné používání, pokud nemáte místo rukou lopaty, již přeci jenom moc. Na druhou stranu, až budete sledovat film v metru, sedící člověk vedle vás jej uvidí taktéž. Nad displejem se nachází kromě výdechu reproduktoru a nápisu Samsung též notifikační dioda, která navíc umí měnit barvy dle toho, jestli máte zmeškaný hovor, nebo třeba vybitou baterii.

Taktéž zde najdeme senzor přiblížení a senzor okolního osvětlení, společně s 1,9 Mpx přední kamerkou pro videohovory. Ve spodní části najdeme uprostřed mechanické “Home” tlačítko a dvě senzorové klávesy, zpět a kontextová nabídka. Levý bok telefonu obsahuje kolébku hlasitosti, pravý zase uspávací klávesu, která je navíc výborně umístěná vzhledem k dispozicím lidské ruky.

Ve spodní části najdeme mikrofon, microUSB konektor a z těla velmi mírně vystupující S-pen, to aby se lépe chytil a šel snadno vyndat. Horní hrana obsahuje zdířku 3,5 mm pro sluchátka a sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu během hovorů. Na rozměrných zádech najdeme čočku 8 Mpx fotoaparátu s autofocusem, LED přisvícením a výdech hlasitého reproduktoru.

Byť je telefon spíše lesklý, neměl jsme problém s ulpíváním otisků prstů, displej je v tomto výborný taktéž a otisky moc neřeší. Navíc stačí strčit mobil do kapsy u kalhot a zpět a displej je vyleštěný na jedničku. Co mě až zarazilo, je povrzávání zadního krytu za kolébkou hlasitosti, kryt tam nešel jakoby domáčknout. Při běžném používání nepostřehnutelný problém a to díky svému umístění, protože na ono místo běžně pravák nemá, díky velikosti přístroje, šanci dosáhnout, přesto to dobrý dojem neudělá.

Též mě nepotěšila u Galaxy Notu II konstrukce zadního krytu, která není zcela rovná a u čočky fotoaparátu velmi mírně vystupuje. Pokud tedy budete chtít na Note II malovat či psát a necháte jej u toho ležet na stole, bude se mobil v momentě, kdy budete psát u kraje displeje, naklánět pod tlakem S-Penu či ruky do stran a stejně se přidržování přístroje nevyhnete. Škoda.

Baterie a výdrž: Spokojenost

Vyměnitelná! Baterie má kapacitu 3 100 mAh, což je hodnota rozhodně velmi nadprůměrná. Výrobce určitě věděl, proč do telefonu dává baterii o takto vysoké kapacitě. Samsung Galaxy Note II při mém náročném používání (cca 1 hodina denně film v 720p, cca 30 minut navigace, zhruba provolanou hodinu, pár SMS, pár emailů, neustálé připojení na internet, zhruba půl dne Wi-Fi, zbytek 3G včetně kompletní synchronizace celého přístroje, tedy od kontaktů, přes Google+ až po emaily, navíc v prodlevách neustále rozsvícený displej a surfování na internetu apod.), tak při tomto všem jsem nemusel přístroj nabíjet 1,5 dne!

Některé testované telefony se při takovéto zátěži odporoučely k nabíječce již po 10-ti hodinách, Note II dal 1,5 dne, a to bez nočního vypnutí. V noci jsem pouze vypnul data a Wi-Fi (a ráno po probuzení datový provoz opět aktivoval). Kapacita baterie je popravdě obří, díky tomu je výdrž přístroje ale příkladná. Věřím, že pokud někdo nebude Note II zatěžovat jako já, nebude mít s přístrojem problém atakovat 2,5 až 3 dny na jedno nabití.

Během 30 minut se Galaxy Note II zvládne nabít na 15 procent, plného nabití dosáhne po 4 hodinách a 15 minutách. Nutno podotknout, že jsem přístroj nenabíjel nabíječkou k němu určenou, ale svojí Samsung nabíječkou ke Galaxy S I. Důvod byl ten, že jsme mobil na testování obdrželi bez příslušenství, jak jsem uvedl už v předchozí kapitole.

Displej a ovládání: Megalomanie v akci

5,5 palce. Mohl jsem napsat k displeji jako první něco jiného? Pokud telefon totiž uvidíte, první co většinu napadne, budou slova “obrovský” nebo “obří” apod. Galaxy Note II není žádný střízlík a ani jím být nechce. Rozlišení displeje je HD 720p, tedy 1280 x 720 pixelů, to znamená hustotu 267 DPI. Starší Galaxy Note měl rozlišení o něco větší, zde tedy Samsung ubral a pravděpodobně za to může skutečnost, že byl změněn poměr stran displeje, a to na filmových 16:9.

Technologie, kterou je displej vyroben, je u Samsungu tradiční HD Super AMOLED, který vyniká špičkovými pozorovacími úhly, sytými barvami, nicméně ne úplně stoprocentní bílou. Čitelnost na sluníčku je spíše průměrná. Obří proporce displeje vyniknou v momentě, kdy si telefon vezmete do ruky. Jednou rukou je prakticky neovladatelný, respektive, zde se budete muset spokojit s odemčením a procházením nabídky.

Palec totiž neobsáhne celou úhlopříčku ani náznakem, a tak plnohodnotné ovládání drtivé většiny aplikací je jednou rukou nemyslitelné. Sám jsem se o tom několikrát přesvědčil, kdy jsem v levé ruce držel něco, co jsem aktuálně nemohl odložit, a samotnou pravou rukou jsem měl problém s telefonem provádět zamýšlenou činnost a musel jsem s ním v ruce nebezpečně přehmatávat a vystavovat jej tak nebezpečí pádu.

Zde výrobce naštěstí na uživatele myslel a díky tomu si lze aktivovat tzv. “Ovládání jednou rukou”, kdy třeba znak nutný k odemčení displeje se nachází pouze u jedné strany obrazovky, stejně koncipovaná je poté i klávesnice na psaní, případně kalkulačka, či ikony pro přijmutí hovoru apod. Jak praváci, tak leváci, si mohou nastavit výše uvedené na tu “svojí stranu”.


Senzorové klávesy nepodsvícené neaktivní a podsvícené aktivní

K tradičnímu ovládání ještě patří tradiční klávesy, tedy ta pro vypnutí / probuzení je umístěna, opět zcela v tradici Samsungu, na výbornou. Pravý bok této klávese vyloženě svědčí, navíc není moc vysoko, takže je snadno dosažitelná. Hardwarové tlačítko pod displejem, vracející na domovskou obrazovku považuji za veliké plus a díky tomu, že je spíše široké, se výborně nahmátne. Senzorové klávesy reagují příkladně a navíc, nemusíte je mačkat zcela přesně, reagují i dost do boků již mimo piktogram, což chválím.

Klávesa hlasitosti se ovládá dle očekávání, navíc po svém zmáčknutí kromě regulace zvuku, umožňuje přímý vstup do nastavení hlasitosti ostatních částí, tedy nejenom vyzvánění, ale též třeba médií, oznámení, či systému jako celku. Velmi zajímavá je schopnost telefonu neustále monitorovat, pomocí proximity senzoru, pohyb nad samotným přístrojem, kdy, pokud leží třeba na stole, stačí nad telefonem mávnout rukou a na chviličku se zobrazí speciální obrazovka se stavem baterie, zmeškanými událostmi a časem / datem. Navíc, tato funkce je aktivní pouze v momentě, kdy přístroj v klidu leží displejem nahoru, jinak senzor na vaše mávání nereaguje.

Prostředí telefonu: TouchWiz všude, kam se podíváš

Základní rozhraní telefonu je starý známý TouchWiz, tedy nadstavba Androidu, která čistý Android čím dál tím více potlačuje, nahrazujíc cokoli, co jde nahradit, svým vlastním řešením. V Galaxy Note II, stejně jako v Galaxy S III, použil Samsung nejnovější verzi, konkrétně TouchWiz Nature UX. Nechci tady polemizovat nad tím, co je lepší, jestli čistý Android, nebo jestli nadstavby výrobce, neoddiskutovatelný fakt je ale ten, že nadstavby nám někdy mohou přinést funkce, které bychom jinak na čistém Androidu nenašli, ale taktéž zpomalují aktualizace výrobce, či je rovnou znemožní z hlediska výkonu.

TouchWiz patří, společně se Sense od HTC, asi k těm nejznámějším firemním nadstavbám a byť mi osobně zcela nesedí ani jedna, TouchWiz mi přijde jako ten povedenější, integrující v sobě několik příjemných bonusů. Začneme zamykací obrazovkou, která umožňuje zobrazovat, kromě data a času, též předpověď počasí, zprávy z Yahoo, kde bohužel Česká republika chybí, a libovolné zástupce na 5 vámi vybraných aplikací.

Na hlavní ploše máte k dispozici maximálně 7 ploch, minimálně 1 a kteroukoli si lze nastavit jako domovskou. Pohyb mezi plochami je příkladně plynulý. Na ploše můžete kromě ikon aplikací a widgetů umístit samozřejmě též složky. Složky jdou vytvářet i v menu aplikací, které můžete třídit buď dle vlastního uvážení, nebo abecedně. Notifikační lišta je, díky Androidu 4.1.1 obohacená o rozšířené oznamování, kdy vám rovnou zobrazuje detaily dané události.

Navíc do notifikační lišty Samsung v rámci TouchWiz integroval rychlé přepínače, kterých je rovnou 10 a obsáhnou vše důležité, od Wi-Fi, přes klasické data, rotaci displeje, až třeba po režim blokování, kdy se mobil tváří jako mrtvý brouk a jediné, co vám oznámí, je příchozí hovor od předem vybraných kontaktů.

Specialitou TouchWiz u Galaxy Note II je schopnost pracovat se dvěma otevřenými okny najednou. Po dlouhém podržení klávesy zpět se na levé straně displeje zobrazí ouško, které po svém odsunutí zobrazí panel s aplikacemi, které takto můžete používat. Lze si tedy na polovinu obrazovky dát emailový klient a na druhou třeba internetový prohlížeč. Nebo Gtalk. Nebo prohlížeč obrázků apod.

Okna jsou vždy nastavená každé na polovinu displeje, nicméně jdou roztahovat nahoru a dolů, dle potřeby. Jdou též rychle zaměňovat, případně u jednoho z nich vynutit fullscreen zobrazení. Bohužel, takto pracovat jde pouze s předem definovanými aplikacemi a proto, pokud si stáhnete třeba jiný prohlížeč obrázků, než ten firemní, okenní hrátky s ním budete mít zapovězené.

Mezi aplikace, které výše uvedené umožňují, výrobce zahrnul následující: E-Mail, Galerie obrázků, Gmail, Chrome, ChatON, Internet, Mapy, Videopřehrávač, Google Talk, S Note, Zprávy a YouTube. S jinou aplikací nepochodíte. Android sám o sobě totiž, ani v nejnovější verzi, neumí pracovat s více plovoucími okny, a tak je tato specialita plně v režii TouchWiz od Samsungu, díky čemuž je přítomné výše vypsané omezení.

Druhý, ne úplně pozitivní postřeh, vidím ve skutečnosti, že ač má Galaxy Note II na mobilní telefon opravdu obří displej, stále je příliš malý pro pohodlnou práci s více okny a osobně jsem se tedy raději spokojil s přepínáním aplikací pomocí dlouhého podržení HW klávesy pod displejem.

Prostředí jako takové je každopádně velmi rychlé, byť se občasnému zaškobrtnutí nevyhne, ať v momentě kdy odemykáte telefon a máte nastavené vlnky na zamykací obrazovce, nebo třeba ve výpisu hovorů. Neděje se tak často, přesto občas ano. Celková rychlosti systému je, až na výše uvedené, minimálně na úrovni Samsungu Galaxy S III.

S-pen: Jde se kouzlit

S-pen, pravděpodobně jeden z důvodů, proč si budoucí majitelé vyhlédnou právě Galaxy Note II. Díky velikosti displeje a schopnosti samotného S-penu se totiž z Note II stává něco více, než jen přerostlý smartphone. První věci, které si všimnete, je chování přístroje po vyndání S-penu z těla. Na domovské obrazovce, ať máte ploch libovolné množství, se vám vytvoří plocha nová, která je přímo designovaná pro S-pen. Máte tedy možnost začít okamžitě pracovat a nejenom to, máte po ruce nejčastěji používané aplikace, právě s S-pen.

V praxi to vypadá tak, že se vám na nové ploše otevře veliký widget přes celou obrazovku s nabídkou různých stylů zápisek a ve spodní části, tam kde máte připravené své nejpoužívanější aplikace, kromě vstupu do menu, se tyto aplikace zamění za nejpoužívanější aplikace právě v čase, kdy máte v ruce S-pen. Je to velmi šikovné a nenásilné, protože jakmile tuto plochu odsunete bokem, zobrazí se vám vaše klasické plochy a taktéž rychlé volby ve spodní části se opět zamění za ty standardní.

Plocha vytvořená vytažením S-penu, tzv. Kontextová nabídka, se automaticky řadí vždy na poslední místo vašich ploch a jakmile S-pen vložíte zpět do přístroje, automaticky zmizí. Samozřejmě, pokud by vám toto nevyhovovalo, můžete si nastavit, aby mobil na vytažení S-penu nijak nereagoval.

Pokud si budete chtít napsat rychlou poznámku, ať jste kdekoli, stačí dvakrát rychle ťuknout do displeje a okamžitě vám vyskočí poznámkový blok pro ruční psaní. Toto poklepání musí být doprovázené stiskem klávesy přímo na S-penu, aby Note II věděl, že opravdu chcete poznámku. Je to velmi rychlé a navíc lze poznámkový blok vyvolat absolutně kdekoli. Vždy se vám na displeji zobrazí jeho zmenšená verze, lze s ním díky tomu pohybovat libovolně sem a tam, navíc jej lze přepnout do režimu celé obrazovky.

Tuto funkci jsem si oblíbil asi nejvíce, prostě si čmáráte poznámky v jakékoli situaci. Pokud vám třeba někdo volá a řekne u toho “Piš si”, tak vyndáte S-pen, přepnete s ním hovor na hlasitý reproduktor, 2x ťuknete na displej a pouze řeknete: “OK, tak diktuj…” Poznámky si poté můžete kdykoli vyvolat i bez použití pera a samozřejmě je lze dále sdílet.

Jako další možnost použití se určitě jeví vytvoření screenshotu celé obrazovky a následně do takto vytvořeného obrázku malovat jak se zlíbí. Lze tedy na mapách třeba označit místo schůzky, napsat k tomu poznámku a odeslat partnerovi. Nebo můžete přimalovat brýle svým kamarádům a poté vyvěsit upravené fotografie na sociální sítě. Možností je mnoho a lze čmárat opravdu na kteroukoli obrazovku.

S perem lze dělat, na opět libovolné obrazovce, libovolně tvarovaný a velký výřez a ten následně odeslat emailem, MMS zprávou, sdílet na Google+ apod. Fantazii se meze nekladou. Note II též umí funkci tzv. Air View, kdy stačí s perem pouze najet nad obrázek a okamžitě se objeví jeho náhled, aniž byste se obrazovky vůbec museli dotknout.

Stejně funguje označení odkazů v internetovém prohlížeči, nebo třeba časová osa ve videopřehrávači, kdy pokud nad ní přejíždíte S-penem, zobrazí se vždy náhled filmu, případně v kalendáři stejným způsobem zobrazení schůzek. Obecně nepovažuji Air View za must have funkci, v marketingových materiálech výrobce se ale určitě vyjímá velmi hezky. Více si ukážeme ve videu..

Telefonování a zprávy: Bezproblémové

Telefonní seznam je samozřejmě poplatný použitému Androidu, na druhou stranu nabízí pár drobností navíc, které potěší. Pokud třeba v telefonním seznamu přejedete prstem po daném kontaktu zprava doleva, rovnou začnete dané osobě psát SMS. Pokud uděláte pohyb přesně obrácený, rovnou voláte. Možná to zní jako malicherný detail, ale věřte mi, jedná se o velmi návykovou funkci.

Seznam je samozřejmě plně synchronizovaný s vaším Google účtem, dokáže osoby třídit do skupin, celý je propojený s Google+ či Facebookem Jednotlivé osoby si můžete označovat jako “Oblíbené” a tím pádem je máte po ruce ve zvláštní záložce, která navíc zobrazuje taktéž kontakty dle toho, jak často s kým komunikujete. Skupiny Note II zobrazuje jak ty v telefonu, tak ty v rámci Google účtu.

Co zamrzí, je skutečnost, že skupiny z telefonu nejdou smazat a jsou v seznamu na začátku. Musíte je tedy posunout, abyste zobrazili skupiny, které máte online. Smartphony Sony toto třeba dokážou a nevyužívané skupiny z telefonu umí odstranit. SMS zprávy klasicky řadí veškerou komunikaci do konverzací.

V rámci zpráv jde samozřejmě vyhledávat, jednotlivá vlákna dle potřeby promazávat, případně části konverzací předávat dalšímu příjemci. Jako příjemné se může pro někoho jevit skutečnost, že Galaxy Note II dokáže během psaní SMS, a nejenom SMS, rozeznávat písmo psané pomocí S-penu a standardním způsobem jej vkládat do řádku, jako kdyby jste psali na klávesnici. Co též chválím, je použití černého pozadí, jak v SMS zprávách, tak v telefonním seznamu. Nejenom, že kombinace černého pozadí a bílého písma na mě působí elegantněji než kombinace invertovaná, ale hlavně v noci je daleko příjemnější na oči.

Hudební a videopřehrávač, GPS: Lepší společnost je znát

Hudební přehrávač je rozhodně kvalitní. Kromě obligátního třídění hudebních souborů na interprety, alba apod., dokáže libovolnou skladbu nejenom nastavit jako vyzváněcí tón různým kontaktům, ale taktéž jí sdílet třeba na Google Disk, kde můžete poté dané složce dát práva dalším uživatelům, jak se soubory pracovat. Jak moc je takovéto sdílení vlastně legální, nechám na vás.

Skladby dále můžete řadit do rychlých seznamů, případně písně označovat jako oblíbené a pak se k nim jednodušeji vracet. Přehrávač navíc umí procházet složky, za což mu patří plus. Zajímavostí je záložka “Hudební ráj”, která obsahuje čtverec, kdy horní hrana je označená jako “Vzrušující”, spodní jako “Klidná”, levá stěna jako “Vášnivá” a pravá část jako “Veselá. Vám stačí prstem ukázat, kterou hudbu by jste dle aktuální situace volili a Note II vám přehraje pouze skladby, které danému typu odpovídají.

Čím více jste k danému kraji, tím více bude upřednostňovat daný typ hudby, pokud označíte určitou hranu kostky přesně v jejím středu a nikde jinde, mobil zvolí pouze skladby, které dané hraně odpovídají. Ve čtverci ale můžete nakreslit čáru odspoda nahoru a pak doprava, poté Note II bude skladby mixovat dle toho, jak moc vámi nakreslená čára, ke kterému žánru tíhne. Docela zajímavé udělátko..

Co se týká kvality zvuku, sluchátka přidané do balení s telefonem hodnotit nemohu, každopádně s Koss Porta Pro je zvuk výborný a hudbu jsem si s Galaxy Note II doslova užíval.

Videopřehrávač ukazuje nádherně sílu celého systému. Pokud si necháte místo obyčejného seznamu zobrazit náhledy video souborů, nejsou statické, ale všechny jsou simultánně přehrávány. Pokud Vám na displeji takto jede 6 náhledů a k tomu můžete na libovolný z nich ukázat S-penem a pomocí Air View funkce se daný náhled zvětšit tak, že částečně překryje ostatní, nezbývá než říct směrem k výkonu “WOW”. Vše je totiž zcela plynulé.

Během přehrávání filmů lze pořizovat screenshoty, takže již nebudete mít problém si na plochu displeje dát oblíbený záběr z milovaného filmu. Film lze přepnout, stejně jako u Galaxy S III, do malého okna, které si můžete na obrazovce umístit kam vás napadne a u toho třeba psát email. Síla firemního procesoru je zde využívaná naplno, když si uvědomíme, že na ploše, která má HD rozlišení, máváme zcela plynule s oknem, ve kterém nám běží film v HD rozlišení.

U filmů si můžete nastavit rychlost přehrávání, a to od 0.5x po 1.5x běžné rychlosti. Lze též měnit teplotu barev displeje, případně si zapnout funkci “Přehrávání venku” které jas vyženou do hodnot, kdy je obraz sledovatelný i na sluníčku. Videa jdou jednoduše oříznout, poslat je přes DLNA protokol do dalšího zařízení, typicky asi do TV apod. Na veškeré výše vypsané funkce ale budete muset zapomenout u některých MKV souborů v HD rozlišení.

Tam mi telefon umožnil videa vlastně pouze přehrávat, nic jiného. Navíc, byť přístroj obsahuje DivX, XviD certifikaci a výkonu má na rozdávání, některé 720p videa nativní přehrávač přehrával se zpožděným zvukem, přitom MX Player to samé video přehrál bez problému. Oceanic Life ve FullHD, kdy dané video má 40 Mbps, nativní přehrávač odmítl přehrát zcela, MX Player video spustil a to včetně zvuků, nicméně, zvuk několikrát během přehrávání zcela vypadl a obraz se sem tam mírně trhal.

U GPS se žádné překvapení nekoná, ono ani vlastně není proč. Drtivé většině uživatelů stačí integrované Google mapy, které, pokud neřešíte datový tarif, například v cizině, dokážou navigovat zcela bezproblémově. Osobně jsem rád, že se Samsung nedal cestou, kdy do mobilu nainstaluje kdejaké demo, včetně navigace, bez možnosti odinstalace.

Kdo chce offline navigaci, nechť zavítá na Google Play, nabídka je myslím více než dostačující. Fixace telefonu na satelity byla velmi rychlá, v otevřeném prostředí vždy do 10-ti vteřin, při částečně zakryté obloze zhruba dvojnásobek. Signál Note II držel i v ulicích s vysokými budovami po stranách, slušně se popral i s atermickým sklem u mého vozu, díky kterému měl podstatně zúžený výhled na oblohu, přesto fungoval bez větších problémů.

Fotoaparát a video: Obecně výborné, ale…

Fotoaparát patří rozhodně k těm schopnějším, ať nabídkou funkcí, či kresbou. V menu lze samozřejmě nastavit jak klasické věci typu blesk, vyvážení bíle barvy, nastavení ISO či možnost fotit černobíle apod., ale navíc zde najdeme třeba detekci obličeje, detekci úsměvu, vytváření panoramat, HDR fotografie, možnost focení při slabém osvětlení apod. Note II též umí sériové snímaní fotografií, kdy během 4 vteřin mobil naseká 20 fotografií v plném rozlišení. Fotografie jsou ostré po celé ploše, ostření je velmi rychlé, tak jako následné uložení snímků.

Nahrávání videa probíhá ve stejném prostředí jako u fotoaparátu. Zůstaly i některé funkce, jako vyvážení bílé, stabilizátor obrazu, či třeba různé efekty typu solarizace či sépie. Lze si též nastavit rozlišení v jakém se bude natáčet, jestli bude svítit LED dioda na zádech přístroje, hodnotu expozice, nebo časovač, za jak dlouho začne Note II natáčet. Během natáčení lze pořizovat fotografie v plném rozlišení, což se může nejednou hodit.

Co ale soudruzi z Jižní Koreje nedomysleli, je zaznamenání zvuků během natáčení. U takto velikého telefonu totiž zcela přirozeně budete při natáčení přístroj držet oběma rukama pěkně za jeho boky, čímž sice snížíte roztřesenost záběru, ale také si zcela dokonale zakryjete oba mikrofony, jak hlavní, tak sekundární. Během natáčení totiž Note II snímá zvuk stereo a jelikož jeden mikrofon je při normálním držení na spodní hraně a druhý na horní, při držení naležato skončí přímo pod vaší dlaní.

Jakýkoli pohyb ruky, kdy se kůže otře o jednu, nebo druhou stranu, se do videa přenáší nepříjemným šumem a různými pazvuky. Tohle se mi opravdu nelíbilo, protože pro natáčení tak, abych si byl jistý, že do přístroje nepřenesu nechtěné zvuky, jsem Note II držel konečky prstu za horní a spodní hranu, což nepovažuji za ideální a rozhodně ne pevný úchop.

Jinak k videu jako takovému nemám větší výhrady, je zcela plynulé, barvy přirozené, přepalů minimum. Co se mi ale rozhodně líbilo, byl výkon přední kamerky pro videohovory. Velmi mě překvapila výbornou citlivostí a i v místnosti, kde je téměř tma, dokáže dobře a čistě zaznamenávat, takže videohovory v šeru jsou plynulé a dostatečně prokreslené.

Zkušební fotografie pořízené telefonem Note II

Zkušební video nahrané Galaxy Notem II

Organizační a datové funkce: Určitě nadstandard

V rámci datových funkcí nelze Note II nic vytknout. Najdeme zde podporu Wi-Fi a/b/g/n, HSDPA zde najdeme do rychlosti 21 Mbps, HSUPA do 5,76 Mpbs, samozřejmě je zde přítomná podpora DLNA, Wi-Fi Direct, vytváření Wi-Fi hotspotu, Bluetooth zde najdeme ve verzi 4.0, včetně EDR potlačení šumu a A2DP profilu pro připojení stereo bezdrátových sluchátek.

MicroUSB s redukcí na standardní USB zvládne podporu externích flashdisků a přenosných HDD. NFC technologie je samozřejmě též přítomná a to včetně S-Beam funkcionality, tedy pro přenos různých souborů mezi Galaxy telefony. Jak je vidět, z hlediska dat nelze Note II nijak kritizovat.

Co se týká kalendáře, tak standardní androidí byl v Note II nahrazen S-Plánovačem, který v měsíčním náhledu působí velmi přehledně, jednotlivé kalendáře jsou oddělené barvami a díky velikosti displeje se do jednotlivých dnů vejde i popis schůzek. Navíc, pokud máte v ruce S-pen, stačí ukázat na libovolný den a díky funkci Air View vám bude zobrazen náhled schůzek, bez nutnosti se displeje dotýkat.

Zde vidím největší přínos AirView, protože pouze ukazovat na jednotlivé dny a vidět, co se který den děje, je velmi příjemné. Týdenní náhled již tak přehledný není, přispívá k tomu určitě i fakt, že dokáže v časové ose týdne zobrazit pouze osmi hodinovou výseč, takže se nevyhnete patlání prstem, či perem, sem a tam. Denní náhled vychází z toho týdenního, opět tedy pouze osmi hodinová výseč. Agenda schůzek je již přehledná a navíc integrovaný S-plánovač umožňuje spravovat i vaše úkoly, což je u kalendářů dodaných výrobcem rozhodně unikum, tak jako přítomný roční náhled. Skvělé.

Bonusové aplikace: Samsung se snažil

Allshare Play: Zde se skrývá DLNA technologie a Samsung díky tomu umožňuje streamování videa, obrázků apod. z Note II do vaší televize, ale třeba též schopnost pustit si video na počítači, ale sledovat ho na svém Note II. Navíc zde dostáváte v rámci služby SugarSync 5GB prostoru zdarma.

Dropbox: S Galaxy Note II získáváte v této službě 50GB prostoru po dobu dvou let zdarma.

GameHub: Integruje v sobě veškeré hry v telefonu, navíc umožňuje vybírat další hry k instalaci, kde vás poté přesměruje na Samsung Apps.

ChatON: Již dle názvu jasně služba určená k chatování. Vedle Gtalku mi přijde vcelku zbytečná, ale je kompatibilní třeba i s SmartTV Samsung řady D a E, sérií 5 výše.

Paper Artist: Velmi honosný název pro obyčejné mrvítko fotografií. Jinak to nelze pojmenovat. Načtete libovolný obrázek a poté si pouze vyberete efekt, který na něj chcete aplikovat. Unikum oproti ostatním je možnost aplikovat na již změněnou fotografii další efekt tím, že budete prstem přejíždět po displeji, a tam, kde se prst displeje dotkne, tam dojde k předem nadefinované změně. I tak někdo může vidět umělce.

Readers Hub: Zde máte k dispozici obchod s knihami, které zde nejenom platíte, ale též čtete.

S Note: Poznámkový blok zcela využívající možnosti S penu. Můžete si vybírat čím budete psát / kreslit, jestli tužkou, štětcem, jakou budete používat barvu apod. Zajímavost je možnost přepínat mezi několika zvolenými druhy tužky.

S Plánovač: Klasický kalendář, navíc umožňuje ale pomocí S Penu vkládat přímo do kalendáře ručně psané poznámky. Není tedy problém zakroužkovat určité datum a červeně k tomu poznamenat co a jak.

S Suggest: Obchod, který v sobě integruje aplikace vyvíjené speciálně pro S Pen. Aplikací není zatím mnoho, ale rozhodně je to od Samsungu chvályhodné řešení s obrovským potenciálem do budoucna.

S Voice: Obdoba Siri od Applu, pouze v angličtině a pouze pro vybrané Samsung zařízení.

Samsung Apps: Obchod s aplikacemi přímo od Samsungu. V drtivé většině se jedná o duplicitní nabídku z Google Play, občas se zde ale dají najít speciální akci, kdy běžně placená aplikace je po určitý čas zdarma.

Záznamník: Klasický diktafon.

Jak je vidět, Samsung se opravdu pochlapil a jako bonusovou nabídku nabídnul něco navíc a nebombarduje své uživatele různými demoverzemi a polotovary.Vše co najdete v Note II navíc, oproti čistému Androidu, je z dílny Samsungu a vždy plně funkční.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Note II

Galaxy Note II je především špičkový stroj, který v sobě integruje to nejlepší, co dokáže Samsung nabídnout. Víceméně se jedná o zvětšenou kopii Samsung Galaxy S III, navíc zde ale výrobce přidává práci s dotykovým perem, a to na velmi dobré úrovni. Rozhodně ale Galaxy Note II není mobilem pro každého. Velikost přístroje totiž balancuje na pomezí použitelnosti pro lidi, kteří jsou zvyklý ovládat telefon jednou rukou.

SMS jednou rukou budete psát opravdu velmi těžko, a to i v případě, že si nastavíte funkci “Ovládání jednou rukou” a většinu aplikací jednou rukou neobsloužíte pro jistotu vůbec. Váha a velikost přístroje prostě dělá své. Na druhou stranu, právě díky velikosti se na displej dá pohodlně psát pomocí S-penu a pro lidi, kteří mají potřebu si neustále něco zapisovat, ale rádi by se vymanili z područí papírového diáře, bude Galaxy Note II ideální pomocník.

Taktéž se díky své velikosti a poměru stran displeje hodí jako ideální pomocník na přehrávání filmů, nebo jako herní konzole. Pokud od telefonu očekáváte především telefonování, psaní či občasné prohlédnutí internetu a sociálních sítí, asi bych se poohlédl po menším přístroji, ať Galaxy S III, případně ještě menším, zde musí každý dle svého gusta.

Pokud ale chcete od svého telefonu multimédia v plné palbě, pokud chcete obří displej, protože je prostě obří, pokud rádi malujete, případně si rádi zapisujete své myšlenky a líbí se vám práce s S-pen, běžte a Samsung Galaxy Note II si jděte koupit. Lepší mobil budete shánět těžko.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 velikost  velikost
 špičkový výkon  umístění mikrofonů při natáčení videa
 S-pen  senzory nereagují na S-pen
 výborná výdrž na jedno nabití  horší ovládání jednou rukou
 velmi kvalitní displej
 dobře použitelné na poznámky psané rukou

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."