Máte na telefon necelé čtyři tisíce? Chcete Android? Tak si raději připlaťte. Recenze levného Samsungu opět odhalila, že telefony se slabým hardwarem do světa Androidu zkrátka nepatří.
Samsung se poslední dobou zapisuje do povědomí zákazníků spíše jako výrobce přístrojů, které určují trendy na samotné technologické novinky. Jenže ne všichni zákazníci mají to štěstí, že mohou za telefon vysolit patnáct tisíc.
Když si přečtete různé uživatelské recenze modelu Galaxy Fame, musíte nutně nabýt dojmu, že levný Samsung je konečně Android, který i v nejnižší cenové hladině bezproblémově funguje. Po několikadenním testu jsem však nabyl jiného dojmu.
Samsung Galaxy Fame stojí něco málo přes tři a půl tisíce a vypadá, jako kdyby se modelům Note 2 a Galaxy S III narodilo miminko. Jenže přitažlivý outfit skrývá silně poddimenzovaný hardware, který nadělá víc škody než užitku. Už jen proto, že podobné telefony přihrávají zákazníky do rukou konkurenčních operačních systémů, které za podobnou cenu nabídnou bezproblémovou funkčnost. Pojďme se podívat problému na zoubek.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si jej můžete zakoupit.
Rozměry | 113 x 62 x 11,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 121 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 256 000 barev, úhlopříčka 3,5“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1 GHz procesor 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + slot pro paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.1 Jelly Bean + TouchWiz UI |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | krátký návod, nabíječka, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | ?, květen 2013 |
Za cenu pod čtyři tisíce nejdou u žádného výrobce čekat velké zázraky. Někde se zkrátka šetřit musí a místem, kde to vážně jde, je počet příslušenství přiloženého k telefonu. V Samsungu na to šli originálně. V krabici totiž například nenajdete žádná sluchátka. To však nemusí být nutně špatně. Sluchátka od výrobce telefonu většinou nenabízejí bůhvíjakou kvalitu a řada zákazníků si stejně připojí nějaká lepší. Ta originální zůstanou ležet v šuplíku a jen zabírají místo.
Možná jako satisfakci připravil Samsung hned dvojici možností, jak telefon nabíjet. V balení totiž naleznete nejen datový microUSB kabel, ale také klasickou nabíječku do zásuvky. A slovem “klasickou” mám na mysli nabíječku ze staré školy, v jednom celku s adaptérem. Toto řešení mám moc rád – kabel totiž bývá daleko delší než u novějšího řešení, a to se občas (například při nabíjení v restauraci) dost hodí.
A to je vše. Na přibalení aspoň malé paměťové karty v Samsungu kapitulovali, což je trochu škoda. Uvnitř telefonu na vás čekají jen 4 GB interní paměti, ze kterých si víc než 2 GB ukousne operační systém.
To, že model Galaxy Fame pochází z dílen Samsungu, byste možná poznali i se zavázanýma očima. Shrňme si to: lesklý plastový oblázek s imitací kovu po obvodu, stříbrný proužek reproduktoru a kulaté tlačítko Home. Ne, skutečně ani není potřeba usazovat na přístroj logo výrobce. Oproti špičkovým modelům má ale Galaxy Fame mírně kulatější tvar a zaoblená záda – hlásí se tak ještě k designové škole, kterou započal model Galaxy S III.
To však není na škodu. Telefon se právě díky tomu skvěle drží v ruce a tento dojem nepokazí ani lesklé, kluzké plasty. A vůbec: ovládání telefonu v jedné ruce je u levného Samsungu dotažené k dokonalosti. Na dnešní dobu titěrný 3,5palcový displej determinuje rozměry celého telefonu. Když k tomu přičteme ještě chytré umístění zamykacího tlačítka na pravý bok telefonu, výsledkem této rovnice je příjemný fakt, že nenastane žádná situace, kdy byste při ovládání telefon museli přehmatávat. A to se dnes už často nevidí.
Velmi kvalitní se zatím jeví i konstrukce Samsungu Galaxy Fame. Žádné skřípání se ani po týdnu neobjevilo a podle mých zkušeností se zřejmě neprojeví ani za delší čas. Plastové vrzání se totiž paradoxně více projevuje u dražších modelů. Pro telefony s velkými úhlopříčkami displejů se zkrátka tenký plastový odnímatelný kryt baterie nehodí. U menších telefonů, mezi které se řadí model Galaxy Fame, ale strach mít zpravidla nemusíte. Jedinou malou výtku bych mohl mít k nepřesně usazené mřížce sluchátka, za nízkou prodejní cenu to ale Samsungu dovedu velkoryse odpustit.
Někoho by však mohla více mrzet absence hardwarového tlačítka spouště fotoaparátu. Bohužel, pokrok nezastavíš, a mizení spouště je u Androidu zkrátka trend. Jinak ale Samsungu Galaxy Fame nechybí zhola nic. Na levém boku naleznete ovládání hlasitosti, přítomna je i zdířka na Jack, na přední straně vedle senzoru přiblížení najdeme čočku předního fotoaparátu o minimalistickém VGA rozlišení, a zadní stranu zdobí hlavní pětimegapixelová čočka doplněná o přisvětlovací LED diodu.
Malý telefon, malá baterie – chtělo by se říct. A taky ano. Samsung pro model Galaxy Fame zvolil Li-Pol akumulátoru o skromné kapacitě 1 300 mAh, což skutečně není mnoho. A bohužel je to znát. Při normálním užívání – 20 minut hovoru, 10 SMS a hodina surfování na internetu připraví telefon o veškerou energii cca za 12 hodin. Jde o průměrný výsledek, což je velká škoda. Papírově totiž Galaxy Fame má na to, aby patřil mezi úspornější telefony. Jednojádrový procesor a displej o minimalistickém rozlišení 320 x 480 pixelů by skutečně neměli být bůhvíjakými žrouty energie. Bohužel, je to přesně naopak a výdrž baterie rozhodně nebude atribut, pro který byste si levný Samsung měli kupovat.
Mezi bůhvíjaké taháky nepatří ani displej Galaxy Fame. Jde o 3,5palcový TFT LCD zobrazovač o rozlišení 320 x 480 a schopnosti zobrazit 256 000 barev. Možná si říkáte, že to není nic moc. A nutno říct, že si po pár dnech myslím úplně to samé.
Nejde jen o tom, že jsem zmlsaný displeji dražších modelů. Vždy, když vidím podobný displej, jako je ten u Galaxy Fame, nostalgicky vzpomínám na černobílé obrazovky starých nokií (ano, to byly ty přístroje, kterými jsme za mých mladých let lovili dinosaury). Začněme od Adama: nižší rozlišení a okem viditelný rastr telefonu s podobně nízkou cenovkou odpustíte. Dokud sedíte v křesle v obýváku, nejlépe za umělého osvětlení, je vše v pořádku. I za zamračeného počasí venku byste se zobrazením informací neměli mít problém. Ten ale přijde už v okamžiku, kdy se na telefon nedíváte úplně zpříma. Pozorovací úhly stojí za starou bačkoru. Největší zkreslení pozoruji u zobrazení světlých barev. Co čert nechtěl, právě světlý podklad použili v Samsungu například pro měsíční náhled kalendáře, čímž se jeho čitelnost významným způsobem komplikuje.
Když vyjde slunce, dá se displej číst jen s osvětlením vytaženým na maximum. A protože Galaxy Fame postrádá automatickou regulaci jasu, budete to muset udělat manuálně. Naštěstí verze Androidu 4.1 s nadstavou TouchWiz umožňuje regulaci jasu přímo z nabídky notifikační lišty, a vše je tak otázkou několika vteřin.
Když už mluvíme o časových intervalech: otázkou několika vteřin je po vybalení nového přístroje z krabičky téměř všechno. První hodinu, kdy jsem si se Samsungem Galaxy Fame hrál, jsem byl jeho rychlostí a plynulostí prostředí uchvácený a lámal si hlavu s tím, zda opravdu v jeho útrobách tepe jen jednojádrový procesor. Jediné okamžiky, kdy jsem zaznamenal drobné záseky, byly chvíle, kdy telefonem protékalo větší množství dat – modelově první synchronizace s online účty nebo instalace aplikací z Google Play.
Poté jsem se však ocitl zpět v realitě. Právě instalace aplikací je to, co by se se Samsungem Galaxy Fame nejspíš dělat nemělo. Osobně jsem jich nainstaloval asi 10 – jednalo se o klienty sociálních sítí, aplikaci Tapatalk pro čtení internetových fór, dva Messengery a předpověď počasí. Jakákoli operace s prostředím telefonu se rázem zpomalila o několik tříd. Pokud spustíte víc aplikací najednou, vše se stane otázkou v horším případě i desítek vteřin.
Opět se tak potvrdilo to, co tvrdím dlouhodobě – telefony s Androidem nemá cenu kupovat v nejnižších cenových hladinách. Ani nové verze operačního systému od Googlu, které by se měly pyšnit vylepšenou plynulostí prostředí v rámci projektu Butter, nedovedou stoprocentně fungovat s jednojádrovými procesory a méně než 1 GB operační paměti. Pokud chcete telefon využívat i na něco jiného, než je telefonování a psaní zpráv, pořiďte si raději přístroj s jiným operačním systémem.
Pokud jste někdy měli v ruce novější smartphone od Samsungu, budete s Galaxy Fame jako doma. Prostředí TouchWiz je i zde identické, jako u každého modelu korejského výrobce. Některé možnosti známé z vyšších modelů ale zkrátka schází.
Vše začíná už na zamykací obrazovce. Například animaci šplouchající vody, která doprovází přejetí prstu po displeji od modelu Galaxy S III, byste u Fame hledali marně. Zástupci aplikací, které si můžete na lockscreen umístit, jsou dohromady jen tři. U vyšších modelů je to pět.
Po odemčení obrazovky už ale na mnoho rozdílů oproti dražším telefonům od Samsungu nenarazíme. Vše zůstalo při starém: widgety i zástupce aplikací umisťujeme až na sedm ploch, mezi kterými se přesouváme tahem prstu. Notifikační lišta nabízí rychlé přepínače bezdrátových modulů, otáčení displeje, mobilních dat, blokování hovorů a synchronizace telefonu s online účty. Tyto zástupce nastavili v Samsungu napevno a na personalizaci proto můžete zapomenout.
Na stažené notifikační liště se samozřejmě objevují i oznámení o přijatých e-mailech nebo zprávách. Je však znát, že při vývoji této funkce v laboratořích Googlu příliš nepočítali s malými displeji low-endových telefonů, jako je například právě Galaxy Fame. Náhled celého textu e-mailu nebo zprávy totiž zabere poměrně dost místa. A protože další prostor si vyhrazují přepínače a ovládání jasu displeje, občas se přihodí, že vidíte pouze jednu notifikaci.
I po vstupu do seznamu všech nainstalovaných aplikací nás nečeká žádné překvapení. Programy můžete třídit podle abecedy, nebo zcela podle sebe. Nechtěné lze skrýt, popřípadě roztřídit do složek. Je fajn, že zde Samsung žádnou funkcionalitu neosekal.
Možná budu na Samsung Galaxy Fame příliš přísný, ale telefonování a psaní zpráv je jedna z mála věcí, na které lze tento low-endový telefon použít naprosto bez problémů. A také jedna z mála oblastí, kde jsem rád, že v Galaxy Fame existuje prostředí Touch Wiz. To totiž příjemně rozšiřuje funkcionalitu telefonního seznamu i seznamu zpráv o extrémně návyková gesta: posunutím prstu po kontaktu doprava dané osobě zavoláte, stejným gestem na druhou stranu napíšete SMS. Kdo jednou zkusil, už nechce jinak, a bude to bez výsledku zkoušet na všech telefonech, které mu od té doby přijdou do ruky.
TouchWiz také přináší do telefonu podporu pohybových gest, byť v omezenější míře, než u špičkových modelů Samsungu. Otočením telefonu displejem dolů se ztiší zvonění, zatřesením přístrojem se aktualizuje seznam okolních zařízení v aplikaci pro spojení pomocí Bluetooth.
Vysokou úroveň vyspělejších sourozenců si Fame zachovává i při vyhledávání v kontaktech uvnitř vícepoložkového seznamu. Hledat můžete i na alfanumerické klávesnici jako byste nezadávali číslo. Telefon však zároveň vyhledává pomocí systému T9 ve jménech, telefonních číslech, ale i kolonce do které vyplňujete firmu pro níž daná osoba pracuje. Opět jde o nesmírně návykovou vlastnost.
Abychom ale jen nechválili – zprávy se na Fame píšou o něco hůře a může za to především malá klávesnice. Ne nadarmo Samsung přidal do jejího nastavení možnost psaní jako na klasickém telefonu se systémem T9. Tuto možnost jsem osobně preferoval, už proto, že T9 má v Galaxy Fame obstojnou slovní zásobu a doplněná diakritika nezkracuje délku SMS. Má to ale ještě jeden důvod, který řadu uživatelů zamrzí: pokud použijete rozložení QWERTZ, nenajdete ve výchozím layoutu čárku. Pro tu budete muset pokaždé vstoupit do seznamu všech diakritických znamének. Všechny tyto nedostatky jdou však vyřešit instalací klávesnice třetí strany.
Jestli lze Galaxy Fame za něco pochválit, bude to určitě hudební výbava. Nebudu vás napínat – jediné, co levnému Samsungu oproti špičkovým modelům schází, je funkce “Hudební ráj”, která sama do sluchátek vybírá skladby podle posluchačovy aktuální nálady. Ano, je to přesně tak užitečné, jak to zní. Chybět vám proto nebude – dále už totiž Galaxy Fame neschází vůbec nic, a to ani včetně uživatelského nastavení zvuku. Ten lze přizpůsobit nejen pomocí předem nastavených profilů, vytvořit si na sedmipásmovém grafickém ekvalizéru můžete svůj vlastní.
Ale ruku na srdce – pokud máte hudbu rádi, stejně to neuděláte. Vlastníte-li lepší sluchátka, můžete je k levnému Samsungu totiž připojit naprosto bez obav. Zvuk, který se z nich bude linout, vám zcela nechá zapomenout na nízkou cenovku přístroje. Všechna pásma uslyšíte bez problémů prokreslená a zcela konkrétní. Podtrženo – sečteno: zvukový výstup Samsungu Galaxy Fame uspokojí i náročnější posluchače. Když k tomu všemu přičteme ještě FM rádio s možností nahrávání vysílání, musím konstatovat, že hudební výbava představuje vzhledem k ostatním vlastnostem telefonu velké překvapení.
Například přehrávání videa se ukázalo jako neřešitelný problém. Telefon si neporadí se soubory MKV, DivX soubory v HD rozlišení, ani s titulky. Dokonce jsem na něm nespustil ani běžný AVI soubor s mým oblíbeným seriálem. Podle výrobce přehraje Galaxy Fame formáty MP4,WMV,H.264 nebo H.263. Po zkopírování videa ve formátu WMV na paměťovou kartu ho ale telefon ani nerozpoznal. Upřímně: myslím si, že Galaxy Fame přehraje pouze ta videa, která s ním sami natočíte. Ještě, že tu je Google Play a možnost stáhnout si některé přehrávače z třetí strany, které toho zvládnou mnohem víc.
Naopak zcela bezproblémové se ukázalo použití GPS, ani v zastavěných oblastech jsem nezaznamenal delší hledání signálu. Mou pozici telefon vždy našel do deseti sekund.
Pokud máte zkušenosti s telefony bez čistého Androidu, asi víte, že výrobci rádi vybavují smartphony různými bonusovými aplikacemi, které v 90% tvoří neužitečný balast. Mezi podobné se u Galaxy Fame řadí například vlastní samsungovský obchod s aplikacemi, ještě jeden obchod s názvem Game Hub, nebo třeba chatovací klient pro zcela minimálně rozšířenou síť ChatOn.
Na druhou stranu Samsung zdarma přibalil i kancelářský balík QuickOffice umožňující čtení dokumentů MS Office, který jakoby ignoroval hardwarovou poddimenzovanost telefonu a pracuje velmi svižně a plynule.
Z fotoaparátu Samsungu Galaxy Fame mám velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu disponuje až nereálnými možnostmi nastavení. Posuďte sami: nastavit lze hned několik barevných efektů, expozici, ISO, vyvážení bílé, množství ostřících bodů i přehršle scénických režimů.
Jenže pak dojde na samotné fotografování, a jsme zase u toho: už spuštění samotného fotoaparátu zabere několik vteřin. Poté se podívejte na oblohu a zjistěte, zda svítí slunce. Pokud ano, máte šanci na velmi obstojnou fotografii. Pokud ne, fotoaparát zase vypněte.
Galaxy Fame mi dělal společnost na mém vodáckém výletě po Sázavě, během kterého nepřestalo pršet a slunce vysvitlo všehovšudy asi na pět minut. Jak to dopadlo, posuďte sami. Na oblíbené momentky v tmavé restauraci zapomeňte raději ihned – bez blesku nic nevyfotíte a ostření s bleskem trvá opět několik vteřin, během kterých dioda vypaluje fotografovanému objektu oči. Venku je to o něco lepší, i tak ale rychlost ostření není bůhvíjaká a scéna se během něho s železnou jistotou několikrát změní. Než s Galaxy Fame fotit, je lepší si momentky pamatovat.
Video o VGA rozlišení (tj. 640 x 480 px) s nahrávací frekvencí 25 snímků za vteřinu má slušnou kvalitu. Na druhou stranu jsem se však setkal s potížemi, které u jiného telefonu nepamatuji. Během nahrávání videa se mi obraz začal zasekávat. A i když jsem doufal, že jde jen o chvilkovou indispozici nedostatkem operační paměti, nebylo tomu tak. Jak můžete sami posoudit na přiloženém videu, obraz se seká i ve výsledném klipu, a ten tak ztrácí jakoukoli použitelnost.
Že ani v telefonu nejnižší třídy nechybí Bluetooth, Wi-Fi a GPS, už nikoho nepřekvapí. Samsung Galaxy Fame ale navíc ještě disponuje technologií NFC pro rychlý přenos souborů a bezkontaktní placení v obchodě, a to u telefonu této kategorie příjemně překvapí.
Za pomoci Galaxy Fame lze také bez problémů organizovat svůj čas. Původní androidovskou aplikaci Kalendáře překryli v Samsungu vrstvou TouchWiz, takže se stejně jako u všech nových Samsungů nazývá “S Plánovač” a nabízí trochu jiné grafické prostředí, které jakoby simulovalo zažloutlý papír. Mezi jeho výhody patří hlavně rychlé přepínání zobrazení náhledů kalendáře, mezi nevýhody jeho automatická synchronizace se Samsung účtem. Když si proto nedáte pozor, schůzky se vám budou automaticky zálohovat místo na účet Googlu právě tam. Kromě toho Fame obsahuje také vlastní aplikaci pro offline poznámky, kterou ovšem zkušení uživatelé rádi vymění například za osvědčený systém Evernote.
Všechny požadavky moderního uživatele splňuje i webový prohlížeč. Webové stránky zobrazovat rychle a scrolluje se v něm velmi plynule, a díky bohu umí i zalamovat text při přiblížení stránky. Navíc disponuje samostatnou regulací jasu, což se extrémně hodí při prohlížení webu vedle spící partnerky. Opět ale musím zopakovat – rychlost a použitelnost prohlížeče závisí na počtu spuštěných aplikací.
Pohledný telefon od Samsungu limitují zejména dvě věci: slabý hardware a nekvalitní displej. Stačit bude jen velmi nenáročným uživatelům, kteří se navíc vzdají možnosti s telefonem obstojně fotit.
Na druhou stranu mi to nedá, abych nezmínil názor, se kterým jsem se setkal v jedné z uživatelských recenzí. Přetiskuji jej bez úprav: “Svéprávný jedinec ví, co si kupuje. Asi chtěl za 4000 SIII, nebo Note II a ono nic.”
A to je přesně věta, která Galaxy Fame vystihuje. Ani ne za 4000 dostanete velmi pohledný telefon, se kterým se dovoláte a napíšete SMS. Pokud od mobilu chcete víc, připlaťte si 1500 za Samsung Galaxy SIII mini, nebo za cokoli s operačním systémem Windows Phone.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
praktická velikost | zpomalené reakce |
kvalitní dílenské zpracování | špatně čitelný displej na slunci |
nízká cena | nekvalitní fotografie |
Máte na telefon necelé čtyři tisíce? Chcete Android? Tak si raději připlaťte. Recenze levného Samsungu opět odhalila, že telefony se slabým hardwarem do světa Androidu zkrátka nepatří.
Samsung se poslední dobou zapisuje do povědomí zákazníků spíše jako výrobce přístrojů, které určují trendy na samotné technologické novinky. Jenže ne všichni zákazníci mají to štěstí, že mohou za telefon vysolit patnáct tisíc.
Když si přečtete různé uživatelské recenze modelu Galaxy Fame, musíte nutně nabýt dojmu, že levný Samsung je konečně Android, který i v nejnižší cenové hladině bezproblémově funguje. Po několikadenním testu jsem však nabyl jiného dojmu.
Samsung Galaxy Fame stojí něco málo přes tři a půl tisíce a vypadá, jako kdyby se modelům Note 2 a Galaxy S III narodilo miminko. Jenže přitažlivý outfit skrývá silně poddimenzovaný hardware, který nadělá víc škody než užitku. Už jen proto, že podobné telefony přihrávají zákazníky do rukou konkurenčních operačních systémů, které za podobnou cenu nabídnou bezproblémovou funkčnost. Pojďme se podívat problému na zoubek.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si jej můžete zakoupit.
Rozměry | 113 x 62 x 11,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 121 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 256 000 barev, úhlopříčka 3,5“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1 GHz procesor 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + slot pro paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.1 Jelly Bean + TouchWiz UI |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | krátký návod, nabíječka, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | ?, květen 2013 |
Za cenu pod čtyři tisíce nejdou u žádného výrobce čekat velké zázraky. Někde se zkrátka šetřit musí a místem, kde to vážně jde, je počet příslušenství přiloženého k telefonu. V Samsungu na to šli originálně. V krabici totiž například nenajdete žádná sluchátka. To však nemusí být nutně špatně. Sluchátka od výrobce telefonu většinou nenabízejí bůhvíjakou kvalitu a řada zákazníků si stejně připojí nějaká lepší. Ta originální zůstanou ležet v šuplíku a jen zabírají místo.
Možná jako satisfakci připravil Samsung hned dvojici možností, jak telefon nabíjet. V balení totiž naleznete nejen datový microUSB kabel, ale také klasickou nabíječku do zásuvky. A slovem “klasickou” mám na mysli nabíječku ze staré školy, v jednom celku s adaptérem. Toto řešení mám moc rád – kabel totiž bývá daleko delší než u novějšího řešení, a to se občas (například při nabíjení v restauraci) dost hodí.
A to je vše. Na přibalení aspoň malé paměťové karty v Samsungu kapitulovali, což je trochu škoda. Uvnitř telefonu na vás čekají jen 4 GB interní paměti, ze kterých si víc než 2 GB ukousne operační systém.
To, že model Galaxy Fame pochází z dílen Samsungu, byste možná poznali i se zavázanýma očima. Shrňme si to: lesklý plastový oblázek s imitací kovu po obvodu, stříbrný proužek reproduktoru a kulaté tlačítko Home. Ne, skutečně ani není potřeba usazovat na přístroj logo výrobce. Oproti špičkovým modelům má ale Galaxy Fame mírně kulatější tvar a zaoblená záda – hlásí se tak ještě k designové škole, kterou započal model Galaxy S III.
To však není na škodu. Telefon se právě díky tomu skvěle drží v ruce a tento dojem nepokazí ani lesklé, kluzké plasty. A vůbec: ovládání telefonu v jedné ruce je u levného Samsungu dotažené k dokonalosti. Na dnešní dobu titěrný 3,5palcový displej determinuje rozměry celého telefonu. Když k tomu přičteme ještě chytré umístění zamykacího tlačítka na pravý bok telefonu, výsledkem této rovnice je příjemný fakt, že nenastane žádná situace, kdy byste při ovládání telefon museli přehmatávat. A to se dnes už často nevidí.
Velmi kvalitní se zatím jeví i konstrukce Samsungu Galaxy Fame. Žádné skřípání se ani po týdnu neobjevilo a podle mých zkušeností se zřejmě neprojeví ani za delší čas. Plastové vrzání se totiž paradoxně více projevuje u dražších modelů. Pro telefony s velkými úhlopříčkami displejů se zkrátka tenký plastový odnímatelný kryt baterie nehodí. U menších telefonů, mezi které se řadí model Galaxy Fame, ale strach mít zpravidla nemusíte. Jedinou malou výtku bych mohl mít k nepřesně usazené mřížce sluchátka, za nízkou prodejní cenu to ale Samsungu dovedu velkoryse odpustit.
Někoho by však mohla více mrzet absence hardwarového tlačítka spouště fotoaparátu. Bohužel, pokrok nezastavíš, a mizení spouště je u Androidu zkrátka trend. Jinak ale Samsungu Galaxy Fame nechybí zhola nic. Na levém boku naleznete ovládání hlasitosti, přítomna je i zdířka na Jack, na přední straně vedle senzoru přiblížení najdeme čočku předního fotoaparátu o minimalistickém VGA rozlišení, a zadní stranu zdobí hlavní pětimegapixelová čočka doplněná o přisvětlovací LED diodu.
Malý telefon, malá baterie – chtělo by se říct. A taky ano. Samsung pro model Galaxy Fame zvolil Li-Pol akumulátoru o skromné kapacitě 1 300 mAh, což skutečně není mnoho. A bohužel je to znát. Při normálním užívání – 20 minut hovoru, 10 SMS a hodina surfování na internetu připraví telefon o veškerou energii cca za 12 hodin. Jde o průměrný výsledek, což je velká škoda. Papírově totiž Galaxy Fame má na to, aby patřil mezi úspornější telefony. Jednojádrový procesor a displej o minimalistickém rozlišení 320 x 480 pixelů by skutečně neměli být bůhvíjakými žrouty energie. Bohužel, je to přesně naopak a výdrž baterie rozhodně nebude atribut, pro který byste si levný Samsung měli kupovat.
Mezi bůhvíjaké taháky nepatří ani displej Galaxy Fame. Jde o 3,5palcový TFT LCD zobrazovač o rozlišení 320 x 480 a schopnosti zobrazit 256 000 barev. Možná si říkáte, že to není nic moc. A nutno říct, že si po pár dnech myslím úplně to samé.
Nejde jen o tom, že jsem zmlsaný displeji dražších modelů. Vždy, když vidím podobný displej, jako je ten u Galaxy Fame, nostalgicky vzpomínám na černobílé obrazovky starých nokií (ano, to byly ty přístroje, kterými jsme za mých mladých let lovili dinosaury). Začněme od Adama: nižší rozlišení a okem viditelný rastr telefonu s podobně nízkou cenovkou odpustíte. Dokud sedíte v křesle v obýváku, nejlépe za umělého osvětlení, je vše v pořádku. I za zamračeného počasí venku byste se zobrazením informací neměli mít problém. Ten ale přijde už v okamžiku, kdy se na telefon nedíváte úplně zpříma. Pozorovací úhly stojí za starou bačkoru. Největší zkreslení pozoruji u zobrazení světlých barev. Co čert nechtěl, právě světlý podklad použili v Samsungu například pro měsíční náhled kalendáře, čímž se jeho čitelnost významným způsobem komplikuje.
Když vyjde slunce, dá se displej číst jen s osvětlením vytaženým na maximum. A protože Galaxy Fame postrádá automatickou regulaci jasu, budete to muset udělat manuálně. Naštěstí verze Androidu 4.1 s nadstavou TouchWiz umožňuje regulaci jasu přímo z nabídky notifikační lišty, a vše je tak otázkou několika vteřin.
Když už mluvíme o časových intervalech: otázkou několika vteřin je po vybalení nového přístroje z krabičky téměř všechno. První hodinu, kdy jsem si se Samsungem Galaxy Fame hrál, jsem byl jeho rychlostí a plynulostí prostředí uchvácený a lámal si hlavu s tím, zda opravdu v jeho útrobách tepe jen jednojádrový procesor. Jediné okamžiky, kdy jsem zaznamenal drobné záseky, byly chvíle, kdy telefonem protékalo větší množství dat – modelově první synchronizace s online účty nebo instalace aplikací z Google Play.
Poté jsem se však ocitl zpět v realitě. Právě instalace aplikací je to, co by se se Samsungem Galaxy Fame nejspíš dělat nemělo. Osobně jsem jich nainstaloval asi 10 – jednalo se o klienty sociálních sítí, aplikaci Tapatalk pro čtení internetových fór, dva Messengery a předpověď počasí. Jakákoli operace s prostředím telefonu se rázem zpomalila o několik tříd. Pokud spustíte víc aplikací najednou, vše se stane otázkou v horším případě i desítek vteřin.
Opět se tak potvrdilo to, co tvrdím dlouhodobě – telefony s Androidem nemá cenu kupovat v nejnižších cenových hladinách. Ani nové verze operačního systému od Googlu, které by se měly pyšnit vylepšenou plynulostí prostředí v rámci projektu Butter, nedovedou stoprocentně fungovat s jednojádrovými procesory a méně než 1 GB operační paměti. Pokud chcete telefon využívat i na něco jiného, než je telefonování a psaní zpráv, pořiďte si raději přístroj s jiným operačním systémem.
Pokud jste někdy měli v ruce novější smartphone od Samsungu, budete s Galaxy Fame jako doma. Prostředí TouchWiz je i zde identické, jako u každého modelu korejského výrobce. Některé možnosti známé z vyšších modelů ale zkrátka schází.
Vše začíná už na zamykací obrazovce. Například animaci šplouchající vody, která doprovází přejetí prstu po displeji od modelu Galaxy S III, byste u Fame hledali marně. Zástupci aplikací, které si můžete na lockscreen umístit, jsou dohromady jen tři. U vyšších modelů je to pět.
Po odemčení obrazovky už ale na mnoho rozdílů oproti dražším telefonům od Samsungu nenarazíme. Vše zůstalo při starém: widgety i zástupce aplikací umisťujeme až na sedm ploch, mezi kterými se přesouváme tahem prstu. Notifikační lišta nabízí rychlé přepínače bezdrátových modulů, otáčení displeje, mobilních dat, blokování hovorů a synchronizace telefonu s online účty. Tyto zástupce nastavili v Samsungu napevno a na personalizaci proto můžete zapomenout.
Na stažené notifikační liště se samozřejmě objevují i oznámení o přijatých e-mailech nebo zprávách. Je však znát, že při vývoji této funkce v laboratořích Googlu příliš nepočítali s malými displeji low-endových telefonů, jako je například právě Galaxy Fame. Náhled celého textu e-mailu nebo zprávy totiž zabere poměrně dost místa. A protože další prostor si vyhrazují přepínače a ovládání jasu displeje, občas se přihodí, že vidíte pouze jednu notifikaci.
I po vstupu do seznamu všech nainstalovaných aplikací nás nečeká žádné překvapení. Programy můžete třídit podle abecedy, nebo zcela podle sebe. Nechtěné lze skrýt, popřípadě roztřídit do složek. Je fajn, že zde Samsung žádnou funkcionalitu neosekal.
Možná budu na Samsung Galaxy Fame příliš přísný, ale telefonování a psaní zpráv je jedna z mála věcí, na které lze tento low-endový telefon použít naprosto bez problémů. A také jedna z mála oblastí, kde jsem rád, že v Galaxy Fame existuje prostředí Touch Wiz. To totiž příjemně rozšiřuje funkcionalitu telefonního seznamu i seznamu zpráv o extrémně návyková gesta: posunutím prstu po kontaktu doprava dané osobě zavoláte, stejným gestem na druhou stranu napíšete SMS. Kdo jednou zkusil, už nechce jinak, a bude to bez výsledku zkoušet na všech telefonech, které mu od té doby přijdou do ruky.
TouchWiz také přináší do telefonu podporu pohybových gest, byť v omezenější míře, než u špičkových modelů Samsungu. Otočením telefonu displejem dolů se ztiší zvonění, zatřesením přístrojem se aktualizuje seznam okolních zařízení v aplikaci pro spojení pomocí Bluetooth.
Vysokou úroveň vyspělejších sourozenců si Fame zachovává i při vyhledávání v kontaktech uvnitř vícepoložkového seznamu. Hledat můžete i na alfanumerické klávesnici jako byste nezadávali číslo. Telefon však zároveň vyhledává pomocí systému T9 ve jménech, telefonních číslech, ale i kolonce do které vyplňujete firmu pro níž daná osoba pracuje. Opět jde o nesmírně návykovou vlastnost.
Abychom ale jen nechválili – zprávy se na Fame píšou o něco hůře a může za to především malá klávesnice. Ne nadarmo Samsung přidal do jejího nastavení možnost psaní jako na klasickém telefonu se systémem T9. Tuto možnost jsem osobně preferoval, už proto, že T9 má v Galaxy Fame obstojnou slovní zásobu a doplněná diakritika nezkracuje délku SMS. Má to ale ještě jeden důvod, který řadu uživatelů zamrzí: pokud použijete rozložení QWERTZ, nenajdete ve výchozím layoutu čárku. Pro tu budete muset pokaždé vstoupit do seznamu všech diakritických znamének. Všechny tyto nedostatky jdou však vyřešit instalací klávesnice třetí strany.
Jestli lze Galaxy Fame za něco pochválit, bude to určitě hudební výbava. Nebudu vás napínat – jediné, co levnému Samsungu oproti špičkovým modelům schází, je funkce “Hudební ráj”, která sama do sluchátek vybírá skladby podle posluchačovy aktuální nálady. Ano, je to přesně tak užitečné, jak to zní. Chybět vám proto nebude – dále už totiž Galaxy Fame neschází vůbec nic, a to ani včetně uživatelského nastavení zvuku. Ten lze přizpůsobit nejen pomocí předem nastavených profilů, vytvořit si na sedmipásmovém grafickém ekvalizéru můžete svůj vlastní.
Ale ruku na srdce – pokud máte hudbu rádi, stejně to neuděláte. Vlastníte-li lepší sluchátka, můžete je k levnému Samsungu totiž připojit naprosto bez obav. Zvuk, který se z nich bude linout, vám zcela nechá zapomenout na nízkou cenovku přístroje. Všechna pásma uslyšíte bez problémů prokreslená a zcela konkrétní. Podtrženo – sečteno: zvukový výstup Samsungu Galaxy Fame uspokojí i náročnější posluchače. Když k tomu všemu přičteme ještě FM rádio s možností nahrávání vysílání, musím konstatovat, že hudební výbava představuje vzhledem k ostatním vlastnostem telefonu velké překvapení.
Například přehrávání videa se ukázalo jako neřešitelný problém. Telefon si neporadí se soubory MKV, DivX soubory v HD rozlišení, ani s titulky. Dokonce jsem na něm nespustil ani běžný AVI soubor s mým oblíbeným seriálem. Podle výrobce přehraje Galaxy Fame formáty MP4,WMV,H.264 nebo H.263. Po zkopírování videa ve formátu WMV na paměťovou kartu ho ale telefon ani nerozpoznal. Upřímně: myslím si, že Galaxy Fame přehraje pouze ta videa, která s ním sami natočíte. Ještě, že tu je Google Play a možnost stáhnout si některé přehrávače z třetí strany, které toho zvládnou mnohem víc.
Naopak zcela bezproblémové se ukázalo použití GPS, ani v zastavěných oblastech jsem nezaznamenal delší hledání signálu. Mou pozici telefon vždy našel do deseti sekund.
Pokud máte zkušenosti s telefony bez čistého Androidu, asi víte, že výrobci rádi vybavují smartphony různými bonusovými aplikacemi, které v 90% tvoří neužitečný balast. Mezi podobné se u Galaxy Fame řadí například vlastní samsungovský obchod s aplikacemi, ještě jeden obchod s názvem Game Hub, nebo třeba chatovací klient pro zcela minimálně rozšířenou síť ChatOn.
Na druhou stranu Samsung zdarma přibalil i kancelářský balík QuickOffice umožňující čtení dokumentů MS Office, který jakoby ignoroval hardwarovou poddimenzovanost telefonu a pracuje velmi svižně a plynule.
Z fotoaparátu Samsungu Galaxy Fame mám velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu disponuje až nereálnými možnostmi nastavení. Posuďte sami: nastavit lze hned několik barevných efektů, expozici, ISO, vyvážení bílé, množství ostřících bodů i přehršle scénických režimů.
Jenže pak dojde na samotné fotografování, a jsme zase u toho: už spuštění samotného fotoaparátu zabere několik vteřin. Poté se podívejte na oblohu a zjistěte, zda svítí slunce. Pokud ano, máte šanci na velmi obstojnou fotografii. Pokud ne, fotoaparát zase vypněte.
Galaxy Fame mi dělal společnost na mém vodáckém výletě po Sázavě, během kterého nepřestalo pršet a slunce vysvitlo všehovšudy asi na pět minut. Jak to dopadlo, posuďte sami. Na oblíbené momentky v tmavé restauraci zapomeňte raději ihned – bez blesku nic nevyfotíte a ostření s bleskem trvá opět několik vteřin, během kterých dioda vypaluje fotografovanému objektu oči. Venku je to o něco lepší, i tak ale rychlost ostření není bůhvíjaká a scéna se během něho s železnou jistotou několikrát změní. Než s Galaxy Fame fotit, je lepší si momentky pamatovat.
Video o VGA rozlišení (tj. 640 x 480 px) s nahrávací frekvencí 25 snímků za vteřinu má slušnou kvalitu. Na druhou stranu jsem se však setkal s potížemi, které u jiného telefonu nepamatuji. Během nahrávání videa se mi obraz začal zasekávat. A i když jsem doufal, že jde jen o chvilkovou indispozici nedostatkem operační paměti, nebylo tomu tak. Jak můžete sami posoudit na přiloženém videu, obraz se seká i ve výsledném klipu, a ten tak ztrácí jakoukoli použitelnost.
Že ani v telefonu nejnižší třídy nechybí Bluetooth, Wi-Fi a GPS, už nikoho nepřekvapí. Samsung Galaxy Fame ale navíc ještě disponuje technologií NFC pro rychlý přenos souborů a bezkontaktní placení v obchodě, a to u telefonu této kategorie příjemně překvapí.
Za pomoci Galaxy Fame lze také bez problémů organizovat svůj čas. Původní androidovskou aplikaci Kalendáře překryli v Samsungu vrstvou TouchWiz, takže se stejně jako u všech nových Samsungů nazývá “S Plánovač” a nabízí trochu jiné grafické prostředí, které jakoby simulovalo zažloutlý papír. Mezi jeho výhody patří hlavně rychlé přepínání zobrazení náhledů kalendáře, mezi nevýhody jeho automatická synchronizace se Samsung účtem. Když si proto nedáte pozor, schůzky se vám budou automaticky zálohovat místo na účet Googlu právě tam. Kromě toho Fame obsahuje také vlastní aplikaci pro offline poznámky, kterou ovšem zkušení uživatelé rádi vymění například za osvědčený systém Evernote.
Všechny požadavky moderního uživatele splňuje i webový prohlížeč. Webové stránky zobrazovat rychle a scrolluje se v něm velmi plynule, a díky bohu umí i zalamovat text při přiblížení stránky. Navíc disponuje samostatnou regulací jasu, což se extrémně hodí při prohlížení webu vedle spící partnerky. Opět ale musím zopakovat – rychlost a použitelnost prohlížeče závisí na počtu spuštěných aplikací.
Pohledný telefon od Samsungu limitují zejména dvě věci: slabý hardware a nekvalitní displej. Stačit bude jen velmi nenáročným uživatelům, kteří se navíc vzdají možnosti s telefonem obstojně fotit.
Na druhou stranu mi to nedá, abych nezmínil názor, se kterým jsem se setkal v jedné z uživatelských recenzí. Přetiskuji jej bez úprav: “Svéprávný jedinec ví, co si kupuje. Asi chtěl za 4000 SIII, nebo Note II a ono nic.”
A to je přesně věta, která Galaxy Fame vystihuje. Ani ne za 4000 dostanete velmi pohledný telefon, se kterým se dovoláte a napíšete SMS. Pokud od mobilu chcete víc, připlaťte si 1500 za Samsung Galaxy SIII mini, nebo za cokoli s operačním systémem Windows Phone.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
praktická velikost | zpomalené reakce |
kvalitní dílenské zpracování | špatně čitelný displej na slunci |
nízká cena | nekvalitní fotografie |