Recenze Samsung Galaxy Camera 2: Na podruhé a lépe?

Tomáš Bárta

Druhá generace Galaxy Camery přináší pouze drobná vylepšení a stále několik kompromisů, které táhnou tento hybridní fotoaparát ke dnu, což potvrdí také krátký fototest, ve kterém jsme proti sobě postavili konkurenci z vlastní stáje výrobce a výsledek je velmi překvapivý. Ale nepředbíhejme…

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Původní Galaxy Camera byla představena již v roce 2012 a vzbudila nevídaný zájem především mezi novináři a blogery. Koncept kompaktního fotoaparátu, operačním systémem Android a neustálého připojení na internet nezněl vůbec špatně, ale realita ukázala, že hlavním problémem bude nakonec výsledná kvalita fotografií. Od druhé generace se tedy očekávalo zlepšení především v této oblasti. Bohužel dočkali jsme se opět stejného 16,3 Mpx BSI CMOS snímače o velikosi 1/2,3″ a objektivu, který nabízí až 21x optický zoom (po přepočtu 23-483 mm). Naštěstí nechybí optická stabilizace a xenonový blesk.

Samsung se tedy zaměřil spíše na druhou část fotoaparátu. Nově Galaxy Cameru 2 pohání (neznámý) čtyřjádrový procesor s taktem 1,6 GHz, který má k dispozici 2 GB operační paměti RAM. Zdvojnásobila se také velikost interní paměti a to ze 4 GB rovnou na 8 GB. Počítat však musíte s tím, že minimálně 4,5 GB si zabere operační systém, takže ve výsledku vám zbyde 3,5 GB volného místa pro vaše aplikace a fotografie. Naštěstí není potřeba věšet hlavu, protože jihokorejský výrobce nezapomněl na slot pro microSD kartu až o velikosti 64 GB. Tu si však případně musíte přikoupit sami.

Drobného vylepšení se nakonec dočkala také baterie, která nově nabízí kapacitu 2000 mAh a měla by zvládnout až 400 fotografií, což rozhodně není málo. Realita je však taková, že opět zaleží na uživateli. Pokud ale budete Galaxy Cameru 2 využívat především na fotografování popřípadě nahrávání videa, budete s výdrží spokojeni. Fotoaparát se navíc dokáže po určité době úplně vypnout, což ale přináší jedu nevýhodu. Celkové zapnutí zařízení totiž trvá okolo 20 sekund, během kterých už může být po všem. Naštěstí lze tento režim v nastavení vypnout.

Kromě zlepšení některých hardwarových parametrů se Samsung překvapivě rozhodl odebrat u Galaxy Camery 2 slot pro SIM kartu. Díky tomu je fotoaparát nově závislý pouze na Wi-Fi, což značně limituje jeho možnosti. Samozřejmě tuto situaci lze řešit například vytvořením hotspotu ze smartphonu, ale vzhledem k ceně zařízení je tento krok nepochopitelný.

Základní parametry: Samsung Galaxy Camera 2

Rozměry133 x 71 x 19,3 mm
Hmotnost283 g
DisplejSuper Clear LCD, úhlopříčka 4,8“, rozlišení 720 x 1280 px (306 ppi)
Procesor4-jádrový 1,6 GHz procesor
Paměť2 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 64 GB
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + TouchWiz
Fotoaparát16 Mpx, 21x optický zoom, xenonový blesk, stabilizace obrazu, natáčení Full HD videa
Baterie2 000 mAh
Obsah baleníUSB kabel + adaptér na nabíječku
Cena a dostupnost?, 2014

Design a ovládání: Ve znamení dotyku

Samsung se v poslední době snaží sjednotit své produkty také po designové stránce. Galaxy Camera 2 proto používá po vzoru větších sourozenců z řady NX imitaci kůže, která však svůj plastový původ prozradí hned při prvním doteku. Plastem se tedy opět nešetřilo. Kov byl použit pouze na část horní stříbrné lišty a samotný objektiv. Na druhou stranu musím pochválit precizní zpracování a celkovou kvalitu konstrukce.

Vzhledem k větším rozměrům se Galaxy Camera 2 až překvapivě dobře drží v rukou. Jediný problém jsem měl s umístěním palce na zadní straně. Většina klasických fotoaparátů na zadní straně disponuje pogumovaným gripem, kam si můžete palec v klidu odložit. Nic takového však nečekejte u Galaxy Camery, protože zadní stranu kompletně obsadil rozměrný 4,8″ HD dotykový dsiplej, skrze který se celý fotoaparát ovládá, což sebou logicky přináší další nevýhodu v podobě absence většího množství mechanických tlačítek a přepínačů.

Displej je na poměry fotoaparátu opravdu obrovský a také rozlišení 1280 x 720 pixelů se jen tak nevidí. Dokonce i čitelnost na přímém slunci není špatná. Dotykové ovládání sebou samořejmě přináší také několik dalších nevýhod. První z nich je celková rychlost, protože pro nastavení jednotlivých funkcí musíte vždy do menu, což zbytečně zdržuje. Druhým záporem jsou pak všudypřítomné otisky prstů.

Prostředí operačního systému Android a propojení

Pokud v režimu fotoaparátu stisknete ikonku domečku, dostanete se do známého prostředí TouchWiz od Samsungu. Nečekejte zde žádné převratné novinky. Operační systém Android ve verzi 4.3 Jelly Bean se chová naprosto totožně jako v případě jakéhokoliv současného smartphonu z řady Galaxy. Máme zde tedy několik ploch, na které si můžeme umisťovat různé widgety a zástupce aplikací. Nechybí ani nabídka všech nainstalovaných aplikací nebo notifikační lišta. Zkrátka nic nového pod sluncem…

Někoho možná překvapí kompletní nabídka aplikací, díky kterým není problém z fotoaparátu poslat e-mail, podívat se do kalendáře, poslouchat hudbu nebo koukat na oblíbený film. Největší trumfem je však přítomnost plnohodnotného Obchodu Play, ze kterého si můžete stahovat další aplikace a možnosti fotoaparátu jsou tak téměř neomezené.

Velmi příjemným překvapením pro mě bylo zjištění, že Samsung k fotoaparátu přidal také 50 GB na Dropboxu, kam lze navíc nastavit automatickou zálohu. V praxi to funguje asi následovně. Přijdete domů z výletu. Odložíte fotoaparát na stůl a než se převlečete a umyjete si ruce, fotografie jsou připravené v počítači pro další úpravu. Jednoduché a vzhledem k absenci klasické SD karty tak odpadá nutnost hledat redukci.

Když už jsem nakousl konektivitu, Galaxy Camera 2 je vybavena také technologií NFC, pomocí které lze fotoaparát jednoduše propojit se smartphonem. Kromě posílání fotografií je možné fotoaparát vzdáleně ovládat, což se může za jistých okolností hodit.

Fotoaparát a jeho ovládání

První generace Galaxy Camery svou kvalitou snímků příliš nepřesvědčila. Malý snímač a vysoké rozlišení udělalo své a výsledná kvalita fotografií se řadila spíše mezi smartphony. Druhá generace by tedy logicky měla přinést zlepšení. Opak je však pravdou. Samsung opět použil malý 16,3 Mpx BSI CMOS snímač o velikosti 1/2,3″. Jen pro představu například smartphony Sony Xperia Z2 a Nokia Lumia 1020 mají snímače větší.

Největším trumfem Galaxy Camery 2 oproti smartphonům je tedy její rozměrný objektiv, který nabídne až 21x optický zoom (po přepočtu 23-483 mm). Objektiv disponuje celkem standardní světelnost f/2.8-f/5.6 a může se pochlubit také optickou stabilizací. Na snímku níže můžete vidět dvojici fotografií pořízených ze stejného místa s tím rozdílem, že vlevo je fotografie bez zoomu a vpravo pak s maximálním zoomem.

Za zhoršených světelných podmínek těží Galaxy Camera 2 z přítomnosti xenonového blesku a pomocné diody pro ostření, díky které dokáže fotoaparát zaostřit i v úplné tmě. Bez použití blesku jsou však fotografie plné šumu a to i na nejnižší clonu.

Celková kvalita fotografií se oproti předchůdci příliš neposunula. Opět tedy platí, že fotoaparátu dělá problém ostrost a především pak všudypřítomný šum. Fotografie jsou často přepálené a vzdálené objekty špatně rozeznatelné, ale o tom až v další kapitole, kde Galaxy Cameru postavíme proti konkurenci z vlastní stáje.

Pár řádků věnuji také režimům, které Galaxy Camera 2 nabízí. Kromě plně automatického zde máme 28 inteligentních režimů, které by měly odpovídat dané situaci, kterou zrovna fotografujeme. Za zmínku stojí například režim guma, který doslova vymaže pohybující se turisty za vašimi zády. Další zajímavým režimem je Selfie, který automaticky detekuje a zachytí vaší tvář.

Pokud patříte mezi náročnější fotografy, určitě si oblíbíte režim odborník, ve kterém získáte kompletní moc nad fotoaparátem a vše si můžete nastavit podle sebe. Jedinou nevýhodu vidím opět v rychlosti. Přepínače na displeji jsou totiž sice efektní, ale rychlejší je přeci jenom pootočit mechanickým voličem.

Snímky pořízené s Galaxy Camerou 2

 
 
 
 
 

Galaxy Camera 2 a video

Samsung Galaxy Camera 2 umí samozřejmě natáčet také videa a to až ve Full HD rozlišení 1080p se 30 snímky za sekundu. Snížení rozlišení na HD 720p pak přináší možnost zvýšit snímkovací frekvenci na 60 snímků za sekundu. Potěší také možnost pořizovat slow-motion video se 120 snímky za sekundu.

Kvalitu videa do značné míry ovlivňuje také optická stabilizace, díky které je video méně roztřesené. Motorek 21x zoomu je při natáčení videa téměř neslyšitelný. Vytknou tedy můžu pouze pomalejší zaostření při přezoomování.

Fototest

Nápad porovnat Galaxy Cameru 2 s konkurencí z vlastní stáje jsem dostal až po zjištění aktuální prodejní ceny, která se v době psaní recenze pohybovala těsně pod hranicí 10 000 korun. Pokud přidáte další 1000 korun, můžete si dnes pořídit kompaktní fotoaparát s vyměnitelnými objektivy Samsung NX300 s velkým 20,3 Mpx APS-C snímačem, kterému navíc nechybí chytré funkce spojené s Wi-Fi a NFC. Právě proto se tento fotoaparát stal druhým účastníkem dnešního souboje. Jako poslední do pomyslného ringu přichází Samsung Galaxy S5 se svým na poměry mobilních telefonů výborným 16 Mpx fotoaparátem. Kdo tedy zvítězí?

Testování všech fotoaparátů probíhalo ve stejný čas za stejných světelných podmínek. Vždy byla pořízena série tří fotografií, ze které byla pro účel porovnání vybrána ta nejlepší. Před každým fotografováním byly zkontrolovány čočky fotoaparátů a případně očištěny od prachu a nečistot. Každý fotoaparát měl nastavenou plnou automatiku a nejvyšší kvalitu výsledných snímků.

První disciplínou byla fotografie zámku Hluboká nad Vltavou focená zhruba z 200 metrů. Pro potřeby našeho fototestu jsem z fotografie vybral část vstupní brány. Jasným vítězem tohoto kola je bezesporu NX300, který má nejdetailnější kresbu a nejpřirozenější podání barev. Na druhé místo se probojoval Galaxy S5, který ještě dokázal zachytit vzor omítky a erbu. Vytknout tak mohu snad pouze horší podání barev. Bohužel Galaxy Camera 2 v tomto případě jasně patří mezi poražené. Fotografie je plná šumu a o detailech nemůže být řeč.

Další disciplínou byl portrét přítelkyně focený mezi stromy v zámeckém parku. Vítěz je zde opět jasný. Velký snímač NX300 dokázal vykreslit nejdetailnější fotografii, na které lze rozeznat jednotlivé řasy a strukturu tváře. Stříbrnou medaili si protentokrát odnáší Galaxy Camera 2 za přirozené podání barev a slušnou míru ostrosti. Poslední místo tedy zůstalo na Galaxy S5, který sice vytvořil dostatečně ostrou fotografii, ale barevné podání je zcela mimo.

Poslední disciplínou byla makro fotografie, ve které jen o kousek zvítězil opět NX300. Na druhém místě se se ctí umístil Galaxy S5, který vytvořil až nečekaně detailní fotografii a pochválit musím také pro tentokrát podání barev. Poslední místo obsadila Galaxy Camera 2. Malý snímač nedokázal vykreslit dostatečné množství detailů, což je patrné především na kraji květu.

Závěr, konkurence

Krátký fototest tedy s přehledem ovládl Samsung NX300, který za téměř stejné peníze nabízí totožné možnosti propojení jako Galaxy Camera 2. Kromě toho je vybaven nesrovnatelně větším snímačem a možností kdykoliv vyměnit objektiv. Pokud tedy zvažujete zakoupení fotoaparátu od Samsungu a obejdete se bez operačního systému Android, rozhodně bych doporučil poohlédnout se raději v řadě NX.

Druhé místo patří zaslouženě Samsungu Galaxy S5, který mě upřímně příjemně překvapil. Porovnávat cenu s Galaxy Camerou asi nemá smysl. Za své peníze v tomto případě dostanete ultimátní smartphone, který za dobrých světelných podmínek hravě zastane roli kompaktního fotoaparátu.

Reputaci si tedy ani tentokrát Galaxy Camera 2 nezlepšila. Poslední místo jí patří zcela zaslouženě. Za cenu pohybující se těsně pod hranicí 10 000 korun totiž dostanete pouze podprůměrný kompaktní fotoaparát doplněný o operační systém Android, který bez trvalého připojení na internet tak trochu ztrácí smysl. Bohužel tedy Galaxy Camera zůstává stále na půli cesty a k dokonalosti má ještě daleko…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus velký displejPlus horší kvalita fotek
Plus 21x zoomPlus absence slotu na SIM
Plus odladěný systémPlus cena
Plus aplikace z Google Play
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články