Recenze Samsung Ativ S: první Windows Phone 8 z Jižní Koreje
Po několika odkladech se na český trh dostal první smartphone s operačním systémem Windows Phone 8 od Samsungu. Parametrově vypadá slibně, ale jaký je ve skutečnosti? Má šanci prosadit se mezi silnou konkurencí?
Samsung Ativ S spatřil poprvé světlo světa již na veletrhu IFA 2012, který se konal koncem srpna. Jihokorejský výrobce tak dal jasně najevo, že s novým operačním systémem Windows Phone 8 má velké plány, ale jak se později ukázalo, prvotní opojení již vyprchalo. Co zavinilo téměř půlroční zpoždění, nikdo neví. Spekuluje se, že hlavní příčinou byl 4,8“ Super AMOLED HD displej, který má Ativ S stejný jako Galaxy S III. Samsung kvůli vysoké poptávce po Galaxy S III prý nestíhal displeje vyrábět, a proto uvedení Ativ S odložil. Dost už ale bylo historie. Pojďme se na novinku podrobně podívat.
Základ telefonu tvoří 4,8“ Super AMOLED HD displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů a dvoujádrový 1,5 GHz procesor Snapdragon S4 Plus, který má k dispozici 1 GB operační paměti RAM. Pro ukládání dat připraveno 16 GB interní úložiště, které lze nově rozšířit pomocí microSD karet až o velkosti 64 GB. Samozřejmostí je také 8 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětovací LED diodou.
Připadají vám tyto parametry povědomé? Samsung Ativ S totiž sdílí většinu „vnitřností“ právě s již několikrát zmíněným modelem Galaxy S III. Hlavním rozdílem je tak pouze použitý procesor a operační systém. Samsung si naštěstí uvědomil, že za cenu pohybující se okolo 15 000 korun by byl telefon téměř neprodejný a tak nasadil celkem rozumnou startovací cenovku na 12 800 korun. Co za své peníze dostanete, se dozvíte v následující recenzi.
Základní parametry – Samsung Ativ S
Rozměry | 137 x 71 x 8,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 135 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení HD (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,8“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB + microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka |
Cena a dostupnost | 12 800 Kč, 2013 |
Obsah balení: klasika
Uvnitř malé bílé krabičky nečekejte nic nového. Nachází se zde pouze samotný telefon, bílá špuntová sluchátka, nabíječka, microUSB kabel a nezbytné příručky.
Komentovaný videopohled na design
Design a konstrukce: kov nebo plast?
Na rozdíl od svých konkurentů s operačním systémem Windows Phone 8 vsází Ativ S spíše na konzervAtivnější vzhled. Zákazníky se snaží nalákat na elegantní a zaoblené tvary, díky kterým se telefon dobře drží v rukou. Pochválit musím také kvalitní zpracování.
I přestože se na první pohled může zdát, že Ativ S je vyroben „konečně“ z kovu, zdání klame. Jihokorejský výrobce použil na celé tělo telefonu o rozměrech 137 x 71 x 8,7 mm opět pouze obyčejný plast. Například imitace kovu na zadním kytu se ale opravdu povedla a do doby, než jsem kryt sundal, jsem se domníval, že se opravdu jedná o kov. Použití plastu se pozitivně podepsalo na hmotnosti, která se vyšplhala na příjemných 135 gramů.
Naší klasickou prohlídku telefonu začneme na přední straně, které dominuje samozřejmě velký 4,8“ Super AMOLED HD displej. Pod ním je umístěna trojice ovládacích tlačítek (dvě senzorová a uprostřed jedno hardwarové). Nad displejem má své místo reproduktor pro telefonování, senzor okolního osvětlení a přiblížení, 1,9 Mpx kamerka pro videohovory a stříbrné logo výrobce.
Na zadní straně Samsungu Ativ S se nachází čočka 8 Mpx fotoaparátu, přisvětlovací LED dioda a v dolní části pak ozdobný výdech reproduktoru. Samozřejmostí je také opět logo Samsungu a operačního systému Windows Phone.
Tlačítko pro zapnutí a vypnutí displeje a hardwarová spoušť fotoaparátu se nachází na pravém boku. Na druhé straně pak najdeme pouze kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti.
Horní hranu obsadil sekundární mikrofon a 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek. MicroUSB konektor a další mikrofon je umístěn na dolní hraně Ativu S.
Baterie a výdrž: příjemné překvapení
Samsung vybavil Ativ S baterií s nadprůměrnou kapacitou 2.300 mAh. Když k tomu přidáme nový dvoujádrový procesor s nižší spotřebou a hlavně operační systém Windows Phone 8, je jasné, že můžeme počítat s nadstandardní výdrží. Při běžném používání, během kterého si vyřídíte několik telefonátů, napíšete 20 SMS, prohlížíte zhruba hodinu internet a máte zapnutou synchronizaci, vám Ativ S vydrží bez problémů dva dny. Samozřejmě není problém vybít telefon za den, pokud na něm budete hrát náročné 3D hry. Vše tak opět záleží hlavně na vás.
Displej a ovládání: AMOLED v hlavní roli
Samsung Ativ S nabídne zatím největší displej, na kterém se zobrazují „živé dlaždice“ operačního systému Windows Phone 8. Konkrétně se jedná o 4,8“ Super AMOLED HD displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Pochválit musím opravdu syté barvy, excelentní podání černé a také špičkové pozorovací úhly. Dostatečná je také čitelnost na přímém slunci.
Celý displej je pak chráněn ochranným sklem Gorilla Glass 2, které test ustálo bez sebemenšího škrábance. Bohužel například jas displeje je možné regulovat pouze ve třech úrovních. Naštěstí ale nechybí automatická regulace, která funguje celkem spolehlivě.
Ovládání telefonu probíhá pomocí trojice tlačítek pod displejem. Šipka zpět a lupa jsou senzorová a domeček, nebo chcete-li tlačítko Windows, je hardwarové, což je rozhodně vítaným plusem, protože ho lze využít i pro rozsvícení displeje a nebudete tak muset hledat další tlačítko. Vrátíme se ještě k senzorovým tlačítkům, která jsou samozřejmě podsvětlená a disponují také vibrační odezvou.
Prostředí telefonu: v hlavní roli živé dlaždice
Již několikrát jsem zmínil, že Samsung Ativ S je poháněn operačním systémem Windows Phone 8, který nabízí originální uživatelské prostředí. Tento operační systém však vypadá na všech telefonech shodně, a proto si prostředí představíme pouze ve zkratce. Pro více informací o operačním systému Windows Phone 8 vám doporučím přečíst si naší podrobnou recenzi.
Domovská obrazovka se skládá z „živých“ dlaždic, které vám zobrazují například zmeškané události, zprávy, fotky nebo e-maily. Velikost a barvu dlaždic lze samozřejmě upravit. V nastavení máte nově 20 barev a tři velikosti dlaždic.
Do seznamu všech aplikací se dostanete posunutím domovské obrazovky do leva. Aplikace v něm jsou tříděny podle abecedy. Pomocí lupy na displeji je možné v seznamu aplikací vyhledávat. Uvítal bych spíše možnost využít senzorovou klávesu pod displejem, která je tak celkem zbytečně nevyužita. Další vadou na kráse je absence možnosti vytvářet si vlastní seznam nebo složky.
Podržením senzorové šipky zpět pod displeje vyvoláte seznam všech spuštěných aplikací. Najdete zde pouze 7 naposledy spuštěných aplikací, které nelze manuálně ukončovat. Odpadá tak nutnost mazání paměti RAM a ukončování běžících aplikací. O vše se stará operační systém Windows Phone 8 sám.
Notifikační lištu známou z většiny mobilních operačních systému zde nenajdete. Microsoft se vydal vlastní cestou a notifikace vám Windows Phone 8 zobrazuje na dlaždicích a naštěstí také v horním okraji displeje, kde na ně stačí pouze ťuknout a ihned se vám otevře příslušná aplikace. V pravém horním rohu máte pak stále informaci o čase. Bohužel pokud chcete znát stav vaší baterie, signálu, nebo Wi-Fi, budete se muset dotknout displeje v horním okraji.
Zamykací obrazovka je oproti ostatním částem systému opravdu nabitá možnostmi. Začneme tou nejzákladnější, a to je nastavení tapety. Na výběr máte samozřejmě z různých fotek a obrázků. Mnohem zajímavější je položka Bing, která spolupracuje se stejnojmenným vyhledávačem a průběžně vám stahuje nové tapety. Na stejném principu pracuje také aplikace Live Wallpaper s tím rozdílem, že si sami nastavíte vaše obrázky nebo fotky, které se vám pak budou postupně zobrazovat. Na zamykací obrazovce se zobrazují kromě času a data také vámi zvolené informace. Na výběr máte v základu z Kalendáře, Telefonu a Zpráv. Další položkou v nastavení je pětice aplikací pro zobrazení jejich stavu. V základu však máte na výběr pouze ze tří: Hry, Telefon a Zprávy. Lze však předpokládat, že tuto funkci budou v budoucnu podporovat také některé aplikace třetích stran. Samozřejmostí je pak možnost nastavit si bezpečnostní heslo.
Pokud často půjčujete telefon dětem, rozhodně oceníte funkci dětský koutek, díky které si můžete nastavit, k čemu budou mít vaše ratolesti přístup. Nestane se vám tak, že by vám děti v telefonu něco nechtěně smazaly.
Bezesporu silnou stránkou operačního systému Windows Phone 8 je jeho rychlost. Nemalý podíl na tom má ale také výkonný dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Plus a 1 GB operační paměti RAM. Díky této kombinaci je telefon opravdu velmi rychlý a za celou dobu testování jsem se nesetkal se žádným zaškobrtnutím.
Telefonování a zprávy: sociální sítě a plýtvání místem
Do seznamu kontaktů se dostanete nejrychleji stisknutím dlaždice s názvem Lidé. Hlavní výhodou aplikace Lidé je velmi dobrá spolupráce s online účty Microsoftu, Google, Twitteru, LinkedINu, Sina Weibo a samozřejmě také Facebooku. U kontaktů se vám tak kromě čísla nebo e-mailu zobrazí statusy ze sociálních sítí. V seznamu lze samozřejmě také vyhledávat a třídit kontakty do skupin. Bohužel aplikace enormně plýtvá místem a pro zobrazování informací využívá pouze polovinu displeje, což je rozhodně škoda.
Aplikace Telefon vám po spuštění zobrazí historii hovorů a v dolní části pak nabídne nastavení hlasové schránky, číselník, vstup do seznamu kontaktů a možnost vyhledávat v historii.
Pro psaní nejen SMS zpráv je určena aplikace Zprávy. Její prostředí se dělí na dvě části: SMS a online zprávy. První zmíněná část souží pouze pro psaní SMS. Druhá je pak určena pro chatování na Facebooku a Messengeru od Microsoftu. Samotné zprávy se, jak jsme již zvyklí, řadí do přehledných konverzací.
Klávesnice v Ativu S je shodná s ostatními telefony s operačním systémem Windows Phone 8 a trpí tak na stejné problémy. Nelíbilo se mi posunutí kláves a hlavně opět zbytečné plýtvání místem, které se projeví nejvíce v režimu na šířku, při kterém vznikají na každé straně zhruba centimetrové okraje. Abych jen nekritizoval, pochválit musím špičkovou odezvu a přítomnost oddělených kláves pro diakritiku. Rozhodně je ale co zlepšovat.
Hudební a video přehrávač, GPS Navigace: vše na jednom místě
Starší verze operačního systému vyžadovaly pro nahrání nejen hudby aplikaci Zune. Naštěstí Microsoft od této strategie upustil a vybavil Windows Phone 8 podporou protokolu MTP, díky kterému se telefon připojí k počítači jako další disk a soubory lze jednoduše přesouvat. Pokud byste však i přesto chtěli nějakou aplikaci pro správu telefonu, je zde aplikace Windows Phone. Většina uživatelů se ale bez ní naprosto bez problému obejde.
Vaší hudbu a videa najdete v aplikaci s příznačným názvem Hudba + videa. Vaší hudební sbírku aplikace roztřídí podle umělců, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Jednotlivé skladby jsou pak řazeny abecedně. Při přehrávání hudby se zobrazí poměrně malý náhled alba a samozřejmě také tlačítka pro rychlé ovládání. Přehrávání lze ovládat i na zamykací obrazovce. Bohužel Samsung zcela zapomněl na ekvalizér, což je velká škoda, protože například konkurenční Nokia ho má.
Zvuk linoucí se z hlasitého reproduktoru je sice opravdu hlasitý, ale svou kvalitou nikoho neoslní. To samé platí při poslechu hudby skrze 3,5 mm Jack konektor. Sesterský Samsung Galaxy S III je na tom o poznání lépe.
Díky výkonnému hardwaru zvládne Ativ S přehrát videa až ve Full HD rozlišení. Podporovány jsou formáty AVI, WMV, DivX a Xvid. Na problém narazíte při přehrávání MKV videa a externích titulků. Jinak je ale přehrávač dostatečně rychlý a většině uživatelů bude dostačovat.
Tak jako každý smartphone je i Samsung Ativ S vybaven GPS modulem, který je navíc doplněn o ruský Glonass. Rychlost fixace se pohybovala s pomocí bezdrátových sítí do 10 sekund. Pří použití pouze GPS musíte počítat se zhruba 30 sekundami. Pro navigování pak máte v základu možnost využít online mapy od Bingu.
Bonusové aplikace: jako šafránu
Samsung do svých telefonů s operačním systémem Android instaluje mnoho bonusových aplikací a v poslední době také přidává zajímavé softwarové funkce. V případě Windows Phone 8 je ale realita jiná. Samsung přidal pouze několik aplikací, které si ve zkratce představíme.
ChatON: Klasická chatovací aplikace od Samsungu, díky které je možné posílat nejen zprávy na ostatní platformy. Podporovány jsou operační systémy Android, Bada, iOS, BlackBerry a Windows Phone.
Live Wallpaper: Díky této aplikaci máte možnost nastavit si obrázky nebo fotografie, které se vám budou postupně měnit na zamykací obrazovce.
MiniDiary: Jednoduchý malý deníček, do kterého si vložíte fotografii a připíšete krátký text.
Music Hub: Prostřednictvím této aplikace lze nakupovat hudbu z obchodu 7digital.
Now: Asi nejpraktičtější bonusová aplikace, která se stará o předpověď počasí, zprávy, akcie a stav měny.
Photo Editor: Základní editor fotografií, který nabízí možnost ořezu, úpravy barev nebo použití různých efektů.
Fotoaparát a kamera: pan fotograf
Samsung Ativ S disponuje 8 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. Potěší také přítomnost hardwarové spouště, pomocí které lze rychle spustit fotoaparát i v zamknutém stavu. Za příznivých světelných podmínek podává fotoaparát opravdu nadprůměrné výsledky. Snímky jsou ostré a téměř bez šumu. Samozřejmě se zhoršujícími se světelnými podmínkami klesá také kvalita fotografií. To je ale bohužel neduh většiny dnešních telefonů.
Prostředí fotoaparátu je jednoduché a přehledné. Po pravé straně máte zástupce pro rychlé nastavení blesku, přepnutí na nahrávání videa, přepnutí na přední kamerku a vstup do podrobného nastavení, ve kterém lze upravit režim zaostření, stabilizaci obrazu, ISO, hodnotu expozice, efekty, kontrast a rozlišení. Fotoaparát podporuje také čtení QR kódů a to pomocí funkce Kukátko Bing.
Zkušební fotografie pořízené Samsungem Ativ S
Video zvládne Ativ S nahrávat až v rozlišení 1920 x 1080 pixelů s 29 snímky za sekundu. S výslednou kvalitou jsem byl opět nadmíru spokojen. Video je dostatečně ostré a plynulé. Posuďte sami.
Zkušební video natočené Ativem S
Organizační a datové funkce: chybičky se najdou
Organizaci času má na starosti aplikace Kalendář, ke které mám několik výhrad. Nabídne pouze náhled na měsíc a den. První zmíněný si dovolím označit jako naprosto nepoužitelný, protože kalendář využívá pouze polovinu displeje a zbytek zeje prázdnotou. Poznat, co máte naplánováno, je prakticky nemožné. Písmena jsou totiž tak malá, že je ani lupou nepřečtete a pokud byste se o to přesto pokusili, zjistíte, že je použit pouze speciální text, ze kterého se nic nedozvíte. Při pohledu na den máte možnost si nechat zobrazit přehlednou agendu a seznam úkolů. Kalendář naštěstí podporuje více účtů jako například Google, Microsoft Exchange nebo Facebook. Jednotlivé události z různých kalendářů jsou pak pro větší přehlednost barevně odlišeny.
Abyste své události nezaspali, je zde aplikace Budíky, která vás vždy a včas vzbudí. Jednotlivé budíky si můžete přednastavit a pojmenovat. Potěší i přítomnost kalkulačky s mnoha funkcemi. Za zmínku ale stojí také aplikace OneNote, kterou využijete pro psaní poznámek. Její hlavní výhodou je možnost synchronizace s úložištěm SkyDrive.
Dalším plusem je přítomnost plnohodnotného Office od Microsoftu. Čtení, úprava a vytváření dokumentů, tabulek a dokonce i prezentací tak nebude žádný problém. Dokumenty pak můžete samozřejmě sdílet přes e-mail, Bluetooth, NFC nebo na webové úložiště SkyDrive. Potěší také možnost nechat si zobrazit dokumenty pouze z e-mailu, telefonu či úložiště SkyDrive.
Aplikace Mail umožňuje správu více účtů. Podporovány jsou Outlook, Hotmail, Nokia Mail, Yahoo! Mail, Google a ostatní POP a IMAP účty. Každý nový účet dostane vlastní ikonku v seznamu aplikací. Naštěstí lze účty sdružovat a spolehnout se můžete také na push notifikace.
Po stránce datové konektivity je Samsung Ativ S vybaven Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Bluetooth 3.0, NFC a samozřejmě také 3G (HSDPA: 42 Mbps, HSUPA: 5.76 Mbps). Jediné, co lze telefonu vytknout, je absence LTE. Otázkou je, zda tuto technologii vůbec někdy v České republice využijete.
Pro prohlížení internetu je určena aplikace Internet Exploder, která nabízí pouze základní funkce jako například záložky, seznam oblíbených stránek, možnost vyhledávání na dané stránce, nebo možnost kopírovat obrázky přímo do aplikace OneNote. Bohužel obejít se budete muset bez podpory Flashe a RSS. Díky velkému displeji je ale prohlížení internetu velmi pohodlné a rychlé.
Závěr recenze Samsung Ativ S: pozdě ale přece
Samsung Ativ S se jako celek opravdu povedl. Vyzdvihnout můžu špičkový displej, dostatečný výkon a kvalitní fotoaparát. Zaujal mě také elegantní design, který ocení hlavně konzervAtivnější uživatelé. Dalším silným argumentem je jeho výdrž, která mě opravdu mile překvapila. Pokud tedy hledáte smartphone, který nebudete muset každý den nabíjet, bude Ativ S dobrou volbou.
Hlavní nevýhodu však vidím v tom, že Ativ S nenabídne žádnou vlastnost, kterou konkurence nemá. Nokia Lumia 920 používá PureView fotoaparát, bezdrátové nabíjení a citlivý displej. Když se podíváme do vlastní stáje, tak například Samsung Galaxy S III je doslova napěchován různými softwarovými funkcemi. Nic z toho bohužel Ativ S nemá. Za zhruba 12 800 korun ale dostanete příjemně vyvážený telefon, který bude vašim dobrým společníkem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |