Recenze OnePlus One: Skutečný postrach konkurence?
Představení modelu OnePlus One bylo doprovázeno masivní reklamní kampaní, díky které se tento smartphone dostal do podvědomí mnoha z nás. Nechyběla silná slova na účet konkurence ani netradiční soutěž, kvůli které dokonce uživatelé dobrovolně ničili své telefony. Marketing se tedy novému čínskému výrobci povedl na jedničku. Jaký je ale OnePlus One ve skutečnosti? Dokáže obhájit svou pověst?
OnePlus One bývá často označován doslova jako flagship killer, nebo chcete-li zabiják vlajkových lodí. Důvod je jednoduchý. OnePlus One pohání výkonný 4-jádrový procesor Snapdragon 801, který má k dispozici rovnou 3 GB operační paměti RAM. Displej nabídne úhlopříčku 5,5 palců a Full HD rozlišení. Nechybí ani 13 Mpx fotoaparát nebo baterie s úctyhodnou kapacitou 3 100 mAh. Hlavní zbraní je však cena, která je v řádu o několik tisíc korun nižší než u vlajkových modelů od renomovaných výrobců. Má na první pohled téměř ideální smartphone vůbec nějaké nedostatky?
Základní parametry: OnePlus One
Rozměry | 153 x 76 x 8,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 162 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 1920 x 1080 px (401 ppi) |
Procesor a grafika | procesor 4-jádrový 2,5 GHz Qualcomm Snapdragon 801, grafika Adreno 330 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 16/64 GB, bez microSD slotu |
Operační systém | Android 4.4.2 + CyanogenMod 11S |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, natáčení 4K videa (30fps) / Full HD videa (60fps) / slow motion HD videa (120 fps), 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 3 100 mAh |
Obsah balení | USB kabel + adaptér pro nabíječku |
Cena a dostupnost | ?, léto 2014 |
OnePlus One si můžete zakoupit u Sunnysoftu.
Design a zpracování: Bez zaváhání
Čínští výrobci mívají často problémy s kvalitou samotné konstrukce. Situace se naštěstí stále zlepšuje a příkladem toho je i smartphone OnePlus One. Konstrukce je totiž opravdu precizní a může se směle rovnat zavedené konkurenci. Kde ale novinka znatelně ztrácí, jsou celkové rozměry. Velký displej a lehce širší rámečky si vybrali svou daň. OnePlus One je tak znatelně větší než například LG G3, které nabízí shodnou úhlopříčku displeje.
Na druhou stranu však nelze OnePlus One odepřít povedený design. Především v bílé barvě vypadá smartphone opravdu dobře. Černá verze pak vsází spíše na praktičnost, protože nabízí matný povrch, na kterém tolik neulpívají otisky prstů a různé další nečistoty. Pochválit musím také rozmístění ovládacích kláves, která jsou snadno dostupná a lze si nastavit jejich funkce. Například vypínací tlačítko lze použít jako spoušť fotoaparátu, kolébka hlasitosti může probudit telefon nebo ovládat hudební přehrávač a senzorová tlačítka je možné zcela deaktivovat.
Potěší také přítomnost mnoha gest na displeji. Kromě probuzení nebo zhasnutí displeje dvojím poklepáním, si lze nastavit spuštění fotoaparátu po nakreslení kruhu, spuštění hudebního přehrávače tažením dvou prstů směrem dolů nebo rozsvícení svítilny po nakreslení písmena V. Praxe však ukázala, že vybrané funkce často spustíte zcela nechtěně i při běžné manipulaci s přístrojem. Pokud bych chtěl OnePlus One ještě něco vytknout, bude to otočený microUSB konektor, který vám může značně znepříjemnit používání dokovacích stanic.
Displej, prostředí, baterie: Konkurence, třes se
Větší rozměry OnePlus One má na svědomí především 5,5″ IPS LCD displej, který nabídne podobně jako většina konkurentů Full HD rozlišení. Výsledná hustota pixelů 401 ppi mluví za vše. Na displeji uvidíte vždy vše ostré a jednotlivé pixely byste hledali marně. Pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunci lze označit také za bezproblémové.
Kromě hardwaru může OnePlus One zaujmout také použitým opračním systémem, nebo spíše jeho upravenou verzí známou pod názvem CyanogenMod 11S, která jako základ používá Android 4.4 KitKat. Mezi hlavní výhody CyanogenModu patří čistý design a především pak rychlost, která převyššuje snad všechny uživatelské nadstavby konkurence.
Vzhled prostředí se v základu příliš neliší od čistého Androidu. Spojení „v základu“ jsem použil samozřejmě zcela záměrně, protože vzhled prostředí lze pomocí pár doteků snadno zcela změnit. Nabídka témat je opravdu široká. Kromě celého vzhledu si lze změnit ikonky, písmo nebo startovací animaci. Některé položky jsou však zpoplatněny.
CyanogenMod se vyznačuje také obrovským množstvím různého dalšího nastavení. Není problém si tak změnit ukazatele ve stavové liště, nastavit funkci notifikační diody nebo upravit rychlé zkratky v notifikační liště. Vytknout tak můžu pouze absenci některých aplikací jako například textového editoru nebo samostatného videopřehrávače. Tuto slabinu však lze snadno a rychle vyřešit dodatečným stažením požadovaných aplikací z Obchodu Play.
Další silnou stránkou OnePlus One je rozhodně výdrž, kterou má na starosti baterie s kapacitou 3 100 mAh. Nejspíše také díky precizní optimalizaci operačního systému zvládne smartphone s přehledem dva dny aktivního používání, které zahrnuje neustále zapnutá data a synchronizaci. Pokud budete ještě šetrnější není problém se dostat přes hranici tří dnů.
Fotoaparát a multimédia: Jen tak dál
OnePlus vsadilo na osvědčený 13 Mpx fotoaparát Exmor IMX214 od Sony, který nabídne šest optických členů a světelnost F/2.0. Samozřejmostí je pak přítomnost automatického ostření a dvojice přisvětlovacích diod. Výsledné fotografie potěší výbornou ostrostí a dobrým podáním barev. Příznivci selfie pak rozhodně ocení také přední 5 Mpx fotoaparát, který hravě překonává většinu konkurenčních předních fotoaparátů.
Video dokáže OnePlus One pořizovat dokonce až ve 4K rozlišení, které je však náročné především na velikost interní paměti. Dvě minuty 4K videa totiž zabírají zhruba 1 GB paměti. Mnohem rozumnějším řešením je proto snížení rozlišení na Full HD, které nabídne až 60 snímků za sekundu. Pokud snížíte rozlišení na HD, můžete si vychutnat dokonce 120 snímků za sekundu. Bohužel smartphone nedokáže odlišit jednotlivá nastavení pro rozlišení a snímkovací frekvenci. V praxi vám tak dovolí v nastavení zvolit 4K video se 120 snímky za sekundu. Pokud však stisknete spoušť, vyskočí na vás chybová hláška.
Snímky pořízené s OnePlus One
Výkonu má OnePlus One opravdu na rozdávání. Čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 společně s 3 GB operační paměti RAM dokáže smartphone proměnit v ultimátní herní konzoli. Pozor ale na velikost interní paměti, kterou již nelze rozšířit pomocí microSD karet. Vzhledem k ceně bych tedy v případě OnePlus One určitě uvažoval o 64 GB verzi. Další problém představuje podpora LTE. OnePlus One sice tuto technologii podporuje, ale nedokáže zatím využívat potřebné frekvence, které používají naši operátoři.
Nesmíme zapomenout také na zvukový výstup, který lze označit spíše za průměrný. Dvojice reproduktorů sice dokáže ozvučit celou místnost, ale výsledná kvalita nijak neoslní. Nic na tom nezmění ani samostatná aplikace pro nastavení zvukového výstupu. Konkurence především v podobě HTC One M8 dokáže mnohem více. Hudbu však většina uživatelů bude stejně poslouchat skrze 3,5 mm konektor, který je již bez problémů.
Závěr a zhodnocení: Něco tomu chybí
OnePlus One si označení flagship killer určitě zaslouží. Za bezkonkurenční cenu totiž získáte výkonný smartphone s nadprůměrnou výdrží, který se ve většině případů může rovnat zavedené konkurenci. Potěší také výborně odladěné prostředí nebo kvalitní fotoaparát. Hlavní nevýhodu tedy vidím pouze v absenci potřebných pásem pro LTE a chybějícímu slotu pro paměťové karty.
Oproti konkureci však OnePlus One stále něco chybí. Například Samsung Galaxy S5 nabídne voděodolnost, senzor otisků prstů nebo měřič srdečního tepu. HTC One M8 zase exceluje svými reproduktory BoomSound. LG G3 naopak sbírá body za QHD displej a tenké rámečky a takhle bych mohl pokračovat dále. Nic z toho však OnePlus One nenabízí.
Chybějící „inovace“ však OnePlus One rádi odpustíte při pohledu na cenovku, která u nás startuje zhruba na 10 000 korun za 16 GB verzi. Za 64 GB verzi si připlatíte další 2 000 korun. Pokud byste měli štěstí a získali pozvánku přímo od OnePlus, lze telefon zakoupit přímo od výrobce za ještě lepší cenu. Oficiálně však OnePlus One zatím v ČR dostupný není.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |