Recenze Nokia Lumia 925: noční predátor útočí

Luboš Srb

Nokia omladila loňský model Lumia 920. Nová Lumia 925 je tenčí, lehčí, pohlednější a jako první z portfólia přináší nejnovější software s řadou novinek.

Jak se říká, šaty dělají člověka. To samé v přeneseném slova smyslu bych mohl použít na inovovanou verzi Lumie 920, která nese nepatrně vyšší číselné označení 925. V novém z části hliníkovém hávu ji to mnohem více sekne, navíc ubrala na patřičných partiích a také váha ji spočte méně. Duší ovšem zůstává u stále stejného Windows Phone, jako loňský model. Proto se Nokia rozhodla některé funkce přinést ve svojí větší aktualizaci Amber. Přinese to své ovoce?

Pokud znáte loňskou Lumii 920, která se na český trh dostala po průtazích až letos, změn ve výbavě u nové Lumie 925 příliš nenajdete. Výkon zajišťuje stejný dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, displej se stejným rozlišení WXGA dosahuje na úhlopříčce 4,5“ totožné jemnosti, fotoaparát má opět 8 Mpx, .. Ale změny se přeci jen konaly, a ne jen tak ledajaké, nejen v oblasti designu a zpracování. Vylepšen byl fotoaparát a softwarová aktualizace Nokia Amber pak obohatila telefon o řadu místných vychytávek.

Základní parametry – Nokia Lumia 925

Rozměry129 x 71 x 8,5 mm
Hmotnost139 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení WXGA (1280 x 768 px), jemnost 334 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,5“, Gorilla Glass 2
Procesor a paměťdvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 225
1 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + 7 GB na cloudu, bez paměťových karet
Operační systémWindows Phone 8
Fotoaparát8,7 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 2x LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, srpen 2013

Obsah balení: stále stejné, stále dobré

Lumia 925 se prodává ve stejně designované kartonové krabičce, jako první Lumia 800. V jednotlivých částech balení se tak postupně dostaneme přes telefon, sponku pro vyjmutí SIM karty, návod a další prospekty až k adaptéru k nabíječce a datovému USB kabel, které dohromady vytvářejí klasickou nabíječku, ačkoliv stále kratší, než dříve bývaly normální nabíječky k mobilům.

V balení nechybí ani kvalitní špuntová sluchátka v bílé barvě stejně jako další příslušenství, v mém případě k téže bíle laděné barevné variantě telefonu. Špunty hrají nadprůměrně, určitě nebude na programu dne, aby uživatelé okamžitě přemýšleli o jejich náhradě. K dispozici jsou i další velikosti špuntových násad, aby špunty krásně pasovaly do různých uší.

Z příslušenství drtivé většině uživatelů nebude nic v balení s Lumií 925 scházet. V úvahu ale přichází dokoupení speciálního zadního ochranného krytu, který má kromě ochranné funkce i vestavěnou cívku pro možnost bezdrátového dobíjení telefonu. Přídavný kryt se jen na telefon nasadí a pomocí trojice pinů na zadní straně je zajištěna funkcionalita. Samozřejmě ještě s tím, že uživatel musí disponovat samotnou bezdrátovou nabíječkou, ať už v podobě různých stojánků, podložky atp.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=0iCu9JrWhww

Design a konstrukce: centimetry a gramy dolů

Řada Lumia se už od prvního zástupce pyšnila neotřelým a atraktivním designem. Vzor, který poprvé přinesla Lumia 800 a později se ho držely i modely 900 a 920, spočívá v zakřiveném krycím skle čelní strany a polykarbonátové unibody konstrukci. Jenže vzory se okoukají a je potřeba je nějak vylepšit. A to se Nokii u modelu 925 povedlo.

Lumia 925 přidává k zadní polykarbonátové části postranní hliníkový rám. Působí tak hned luxusnějším a atraktivnějším dojmem. Navíc, s tělem o rozměrech 129 x 71 x 8,5 milimetrů a hmotnosti 139 gramů je hned o 2,2 mm tenčí a dokonce o 46 gramů lehčí než předchozí vlajková loď Lumia 920. To je výborný posun a smazání handicapu dnešní oproti konkurenci.

 

Nové rozměry i hmotnost Lumia 925 jsou praktické, hodně ulehčují manipulaci s telefonem, zejména oproti těžkopádnému modelu Lumia 920. Výhrady bych našel jen k nepřesnému lícování hliníkové části s polykarbonátovou částí, které jsou dobře viditelné. Kde udělali inženýři chybu? Špatný výpočet, málo času nebo špatný stroj na výrobu? To se zřejmě nedozvíme, ovšem důležité je, že to spadá spíše jen pod estetickou záležitost.

 

A dobře se zřejmě neměřilo ani v útrobách telefonu. Pod zadním polykarbonátovým krytem je místo, díky čemuž se dá kryt jednoduše promáčknout až na baterii. Opět, jde spíše o zajímavost, než o to, že by kvůli tomu měly nastat nějaké problémy. Když ještě zůstanu u polykarbonátové části, výrobce skrze ni udává barevný tón vybrané varianty. Na výběr je hned od začátku prodeje z bílého, šedého a černého provedení. Hliníkový rám zůstává vždy ve střbrné barvě hliníku, přední strana pak nese tmavě černý odstín.

 

Říkáte si, co jsou černé proužky na obou bocích telefonu? Výrobce takto podobně jako Apple u svého iPhonu vyřešil pomocí předělů dostupnost signálu skrze neprostupný kvalitní kov. Uživatelé se tak nemusejí bát, že by Lumia 925 rychle ztrácela signál při špatném úchopu, jako u dřívější generace iPhonu 4. Stejné řešení problému a dřívější aféry zvané „antennagate“ totiž používá i Lumia 925.

 

Teď už ale přichází na řadu říct si o rozmístění různých prvků na telefonu. Přední strana je stejně jako u drtivé většiny jiných smartphonů pokryta obřím displejem, nad ním najdeme senzor jasu (pro automatickou regulaci podsvícení displeje), senzor vzdálenosti, kamerku pro videohovory a reproduktor. Pod displejem je pak klasické složení Windows Phone kláves, zleva: vracečka, klávesa Windows a vyhledávání. Stále platí, že si klávesu pro vyhledávání nemůžeme nastavit pro vyhledávání na Googlu, Lumia 925 používá opět jen Bing. A vyhledávat se pomocí této klávesy nedá v prostředí, vždy jen na Bingu.

Když pokročíme na pravý bok, výrobce zde umístil jednolité tlačítko pro regulaci hlasitosti, vypínací klávesu (vhodně umístěnou tak, že přesně padne pro praváka na palec) a spoušť fotoaparátu. Protější levý bok i spodní strana jsou zcela prázdné. A to jistě zamrzí. Na horní stranu totiž Nokia vcelku nesmyslně umístila microUSB konektor, který v případě využití držáků v autě asi u daných uživatelů moc neobstojí. Jinak ale na horní straně nechybí slot pro microSIM kartu, 3,5 mm konektor Jack a otvor se sekundárním mikrofonem pro čistší reprodukci hlasu během hovorů v rušném prostředí a taktéž pro kvalitnější nahrávání audia u videí.

Zadní strana kompletuje celou prohlídku designu a provedení. V horní části najdeme dvojitý LED blesk a objektiv fotoaparátu, který je nad okolní úroveň o něco vyvýšený. Nejde ale o žádný extrém, přesto se o poškrábání objetivu celkem bojím. A o opaku mě nepřemluví ani dva stupínky ve spodní části zabudované v hlavním reproduktoru, které spodní část telefonu o něco zvedají, pokud telefon leží zády na stole. Jak už jsem zmínil, trojice pinů na zadní straně připojuje dokoupitelný zadní kryt a umožňuje tak bezdrátové nabíjení.

Baterie a výdrž: bez výraznější změny

Lumia 925 přináší baterii o stejné kapacitě, jako model 920, tedy 2.000 mAh. Není to tedy žádný zázrak, konkurenční telefony dnes v rozměry podobném těle nabídnou baterie atakující hranici 3.000 mAh. Nutno dodat, že povětšinou se jedná o konkurenci s Androidem, který je mnohem více energeticky nenasytný. Windows Phone dokáže v tomto směru lépe hospodařit, koneckonců i kvůli slabšímu hardwaru, silnější zkrátka pro plynulý běh nepotřebuje.

Výdrž se oproti předchozí Lumii 920 lehce zlepšila díky náhradě úspornějšího AMOLED displeje za dosavadní IPS. Stále ale počítejte s jednodenní výdrží při skutečném větším zatížení. Pokud jsem naopak telefon šetřil a o víkendech se snížilo procento využití náročnějších funkcí jako jsou hovory či GPS navigace, vydržela Lumia 925 kolem 2 dnů.

Nabíjení z 0 na 100 % prováděné pomocí dodávané nabíječky probíhalo zhruba stejně rychle, jako u většiny dnešních smartphonů. A to má nabíječka na outputu o něco málo vyšší dovolený proud, až 1,3 A, jinak napětí zůstává na 5,0 V. Rychlonabíječka, které dnes mají klidně 2 A, to ale není. Celkové nabíjení Lumie 925 tak trvalo kolem 2 hodin. Dobíjení je možné nejen z klasické sítě, ale také přímo z USB u počítače. Čeho jsem si také prvně všiml, je signalizované dobíjení pomocí blikajícího tlačítka Windows, pokud byl telefon plně vybitý. Pokud jej zapneme, v systému už svítí patřičné ikonky v rámci samotného displeje.

Displej a ovládání: využití potenciálu

Nokia se snaží nabídnout všechno možné, co by ji odlišilo od konkurence a přitom reálně přispělo k pohodlnějšímu zacházení. Příkladem toho je i vylepšený AMOLED displej o technologie Clear Black pro ještě lepší podání černé barvy či Clear Motion HD+ pro vyšší snímkovací frekvenci. A stranou by neměla zůstat ani zvýšená kapacita pro dotykové ovládání i v rukavicích či s delšími nehty. Posledním takovým vylepšením pak je možnost nechat si zobrazit hodiny úsporného režimu na „zhasnutém“ displeji.

Nokia Glance Screen, jak toto řešení výrobce sám nazývá, je prozatím v betaverzi a zobrazuje tak jen čas a vibrace, nikoliv notifikace. To by mělo přijít doufejme v příštích verzích. V kombinaci s úsporným AMOLED displejem je tato funkcionalita skutečně zajímavá. Hodiny si na displeji můžete nechat zapnuté neustále, na 15 minut či nechat vypnuté. Možné je i načasování na noční hodiny, ovšem v tom případě svítí hodiny červeně a osobně mi přijde, že i zbytečně příliš intenzivně, takže v noci vybijí nějaké to procento baterie navíc.

 

Displej Lumia 925 dále disponuje rozlišením WXGA, tedy 1280 x 768 px, což dělá na úhlopříčce 4,5“ jemnost 334 ppi. Oproti předchozí Lumii 920 tedy žádná změna, jedná se o „na pixel“ stejný displej. Z nastavení nutno zmínit vylepšenou čitelnost na slunci, v reálu je pak skutečně displej Lumie 925 lépe čitelný než běžné dnešní displeje. Můžeme si také nastavit libovolný barevný profil v podobě nastavitelnosti sytosti a odstínu barvy či zapnout možnost probuzení zhasnutého displeje dvojitým poklepáním na displej. Ten je pak celý krytý ochranným sklem Gorilla Glass 2. generace, na kterém jsem za dobu více než 14 denního testování nepřišel na žádné škrábance a oděrky.

Hardware: nepřímý boj

Jednotlivé mobilní platformy dnes dokáží různě využívat výkon hardwaru. Příkladem toho je, že dvoujádrový telefon s Windows Phone je mnohdy v prostředí systému svižnější a plynulejší než telefony s Androidem a jejich dodatečnými nadstavbami od výrobců. Když se podívám na hardware Lumie 925, není o žádnou dnešní špičku: dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 225 a 1 GB RAM. Přesto v prostředí jako takovém jsou přechody rychlé a pohyb plynulý.

 
 

Hardware z mého pohledu nestíhal jen u některých aplikací, kde jsem si musel déle počkat na jejich spuštění, popřípadě u aplikace Nokia Smart Cam byl znát větší požadovaný výkon na vykonání těžších operací a výsledkem toho bylo, že pokud ve skateparku fotíte rozfázovaný skok, musíte si zkrátka počkat, než vše aplikace vyřídí. Signalizování, že telefon něco načítá, pak je mnohdy celkem frustrující.

 
 

Nokia se také moc nepředvedla, když snížila velikost vnitřní paměti oproti předchůdce Lumia 920, a to z 32 GB na 16 GB. Pravda, u Vodafonu má být exkluzivně 32 GB varianta v prodeji, ovšem to zákazníkovi, který u tohoto operátora není, je jedno. Pak může uživatel využít ještě 7 GB úložiště na cloudu, naopak musí se obejít bez paměťových karet.

Prostředí: obohacené Windows Phone 8

Již neplatí, že je Windows Phone jako Windows Phone. Nokia Lumia 925 disponuje nejnovějšími Windows Phone 8, což žádným překvapením není. Příjemné ale je, že má již od základu předinstalovanou velkou aktualizaci Nokia Lumia Amber, která značně vylepšuje a obohacuje základní schopnosti systému. Alespoň do té míry, co výrobce mohl ovlivnit. Stále totiž jsou aktualizace Windows Phone zařízení záležitostí Microsoftu.

 
 

Aktualizace Amber čítá některé změny, které se dotknou v rámci GDR2 updatu i ostatních Windows Phone telefonů. Jendá se o přidání funkčnosti FM rádia pro takové modely, které v sobě mají zabudovaný FM přijímač, dále například využití Bluetooth 4.0 LE (nízko energetické Bluetooth Low Energy). A Nokia k tomu navíc přidává následující:

  • Glance Screen – zobrazení hodin na zhasnutém displeji
  • Kontrola úložiště – v nastavení můžete spravovat uložená data, kontrolovat jejich využití a např. odstraňovat dočasné soubory.
  • Aplikace Smart Camera – vylepšuje základní možnosti fotoaparátu z Windows Phone, a to o následující funkce: Nejlepší snímek, Akční snímek, Zaostření pohybu, Změnit obličeje a Odebrání pohybujících se objektů. Více v kapitole recenze s bonusovými aplikacemi u Lumie 925.
  • Aplikace Pro Camera – pro vybrané přístroje bude k dispozici aplikace Pro Camera, taktéž vylepšující základní možnosti focení.
  • Aplikace Data Sense – ukazuje využití mobilních dat a Wi-Fi od jednotlivých aplikací, je možné nastavovat limity pro přenos dat.
  • Aplikace Here – nové Here mapy 3.4 a navigace Here Drive+ 2.2.
  • Displej a jeho vylepšení – dvojitým poklepáním na zamknutý displej telefon probudíme, dále v nastavení můžeme nastavit Barevný profil Lumia (upravení sytosti a odstínu barvy).
  • Nový režim zobrazení na šířku displeje (stavová lišta zůstává na svém místě po kratší části – šířce, telefonu), viz. screen níže.
  • Ztišit překlopením – překlopením telefonu displejem dolů se ztiší vyzvánění či budík.

O všech změnách se více dočtete v našem článku: Nokia Lumia Amber update: kompletní seznam vylepšení

Nokia Lumia 925 se oproti ostatním Windows Phone telefonům díky zmíněným změnám a vylepšením značně odlišuje. Samotné funkce a logika systému však zůstává. Ačkoliv nemá smysl vše podrobně znovu rozepisovat, alespoň ve zkratce o základech Windows Phone 8. Na zamykací obrazovku můžeme nastavit různé tapety, vyhledávání Bing či informace z Facebooku, a při přehrávání hudby pak i zobrazovat umělce. Základní notifikace jako události kalendáře, nové zprávy, hovory apod. zde taktéž nechybí. Systém však stále nenabízí možnost rychlého přechodu do konkrétních notifikací.

 
 

Úvodní obrazovka se pak nese ve stylu dlaždic, které mohou mít až 3 různé velikosti (velká, střední, malá). Některé aplikace jsou v podobě aktivní dlaždice a nabízejí aktualizované informace jako widgety. Ovšem jejich pravidelnost aktualizace záleží na mnoha aspektech jako jsou další přenosy na pozadí, připojení k internetu a další, aby několik aplikací zbytečně naráz nezatěžovalo systém a ten se pak nezasekl, jako se mi pokaždé stává při prvním spuštění a obnovení mých aplikací na konkurenčním Google Play obchodu. Windows Phone se nesekají, jedinou nepříjemností je, že si někdy počkáte na pomalejší spuštění některých aplikací, popřípadě tedy ještě, že pokud se dlaždice sama neaktualizuje, musíte do ní nejprve vstoupit a tím ji aktualizovat.

 
 

Menu s aplikacemi je také stále stejné, aplikace sice můžeme postupným zadáváním znaků vyhledávat, ovšem nemůžeme je jakkoliv řadit či třídit do složek. Přehlednosti nepřidává ani odlišný přístup k barevnosti ikonek – některé jsou v barvě nastavené v systému, některé si používají barvu svojí. Člověk se většinou orientuje podle ikonek a u nich pak mnohdy hraje velkou roli právě identifikační barva. Poslední záležitosti pak je multitasking, který vyvoláme přidržením klávesy zpět, následně systém umožní přepnout se do některé z posledních aplikací. Pro vyhození aplikace z náhledu však do ni nejprve musíme přejít a až poté ji ukončíme klávesou zpět. Stále také platí, že pokud do spuštěné aplikace vstoupíme znovu přes ikonu na úvodní ploše, aplikace se znovu načte, jako kdyby nebyla spuštěná, ale naopak když ji znovu otevřeme přes poslední náhledy v multitaskingu, jsme v ní okamžitě bez znovunačítání. To je poněkud komplikované.

Telefonování a zprávy: tisíckrát a stále stejně

Výbava, co se týče telefonování a zpráv, je v případě Lumie 925 totožná s předchozím modelem Lumia 920. Následující odstavce jsme proto použili z naší recenze na model Lumia 920 a patřičně obohatili o nové poznatky, aby vše sedělo na novější Lumii 925.

Do seznamu kontaktů se dostaneme nejrychleji stisknutím dlaždice s názvem Lidé. Jedná se o jakýsi hub s napojením na online účty Microsoftu, Googlu, Twitteru, LinkedINu, Sina Weibo a samozřejmě také Facebooku. Kromě seznamu kontaktů se zde zobrazí statusy přátel ze sociálních sítí. V seznamu pak lze také vyhledávat. Nechybí ani možnost třídit kontakty do skupin a různých prostorů – třeba pro společné rodinné nakupování, pracování na projektu s různými přáteli a podobně. V prostorech pak můžeme využívat kromě chatu i kalendář, poznámky či sdílet různé fotky.

 

Historii hovorů a číselník najdeme v aplikaci Telefon. Při první spuštěním vám aplikace zobrazí historii hovorů a v dolní části pak nabídne nastavení hlasové schránky, číselník, vstup do seznamu kontaktů a možnost vyhledávat v historii.

 

Pro psaní nejen SMS zpráv je určena aplikace Zprávy. Její prostředí se dělí na dvě části: SMS a online zprávy. První zmíněná část slouží pouze pro psaní SMS. Druhá je pak určena pro chatování na Facebooku a Messengeru od Microsoftu. Samotné zprávy se, jak jsme již zvyklí, řadí do přehledných konverzací. Systém nově konečně zvládá vytvoření konceptu zprávy, pokud z rozepsané zprávy odejdeme, již o ni nepřijdeme, ale najdeme ji ve složce koncepty ve spodní nabídce. Co musím také ocenit, je využití cloudu a zálohy SMS zpráv z jiného zařízení, takže po koupení nového Windows Phone zařízení se přihlásíte pod svým účtem a budete v něm mít opět veškeré vaše zprávy.

 

V nastavení nechybí možnost zapnout doručenky, ovšem vzhledem k tomu, že vám budou následně chodit v podobě nových zpráv, ve kterých uvidíte jen číslo, na které byla zpráva doručena a nikoliv jméno daného kontaktu (pokud si čísla nepamatujete), je tahle možnost při větším počtu posílaných zpráv leckdy k ničemu. Na odstranění tohoto roky starého problému snad už Microsoft pracuje a bude odstraněn.

 

Klávesnice je stále stejná a opět bych tedy řekl, že poměrně nepovedená. Klávesy jsou posunuté a zbytečně se v tomto případě plýtvá místem, obzvláště pak v režimu na šířku. Nelíbila se mi také neprakticky umístěná nabídka pod klávesnicí, díky které je klávesnice posunutá nahoru. Rozhodně je tedy co zlepšovat. A vzhledem k tomu, že vyhodnucuje správnost psaní a překlepů na klávesnici u Windows Phone, jen Microsoft sám ví, jestli dělá klávesnice problémy většímu počtu uživatelů.

Hudební a video přehrávač: multimédia beze změn

U hudební a video výbavy Lumie 925 se taktéž oproti Lumii 920 nic výraznějšího nezměnilo, následující text je tedy použitý z recenze na model Lumia 920 a obohacený o další poznatky.

Hudbu a filmy lze do telefonu s operačním systémem Windows Phone 8 přesouvat pomocí MTP protokolu, díky kterému se telefon připojí k počítači jako další disk a soubory lze jednoduše přesouvat. Již tedy není nutná aplikace Zune. Pokud byste však vyžadovali nějakou aplikaci pro správu telefonu, je zde aplikace Windows Phone pro Windows/Mac. Většina uživatelů se ale bez ní naprosto bez problému obejde.

 
 

Aplikace Hudba+videa slouží pro přehrávání vašich multimédií. Hudba se roztřídí podle umělců, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Jednotlivé skladby jsou pak řazeny podle abecedy. Při přehrávání hudby se zobrazí náhled alba a tlačítka pro ovládání. Přehrávání lze také ovládat na zamykací obrazovce. Potěší i přítomnost ekvalizéru včetně volby vlastního nastavení či technologie Dolby, ovšem lze toho využít jen po připojení sluchátek.

Co u Windows Phone telefonů nově najdeme a Lumia 925 je jedna z prvních, je FM rádio, které telefonům vybaveným FM přijímačem přinesla aktualizace Nokia Amber / GDR2. Pro spuštění rádia je potřeba mít připojení sluchátka, slouží totiž jako anténa.

 
 

Lumia 925 dokáže přehrávat videa až ve Full HD, tedy v rozlišení 1920 x 1080 px. Přehrávač v telefonu podporuje videa ve formátu AVI, WMV, DivX a Xvid. Bohužel si ale stále neporadí s titulky, jedinou možností je přidat si je v PC pomocí některého programu přímo do daného videa.

Kromě hudby a videa dokáže kvalitně zabavit také herní koutek s názvem hry. Populární hry jako Angry Birds či Fruit Ninja běhají na Lumii 925 stejně jako na předchozí Lumii 920 zcela bez problémů plynule, vyzkoušel jsem i graficky náročnější, například Real Fotball 2013 a dojem ze hry byl taktéž pozitivní. Už ale ne tak ze zahřívání telefonu, stejně jako u Lumia 920 i tentokrát se dalo během pár minut hraní zmíněného fotbalu naměřit s laserovým teploměrem přes 40 stupňů na zadní straně v oblasti kolem čočky fotoaparátu.

Bonusové aplikace: hlavně fotit a navigovat

Cinemagraph – aplikace od Nokie pro vytváření animovaných gifů.

Nokia Smart Cam – chytrá aplikace pro zachycení pohybu a díky několika režimům vybrání nejlepších fotek, zaznamenání rozfázování pohybu a další.

  • Nejlepší snímek – z 10 snímků pořízených za sebou si vyberete ten správný

  • Akční snímek – z 10 snímků pořízených za sebou si vyberete z každého snímku pohybující se osobu a jiné změny v rámci jednotlivých fotek, zda se mají na celkovém snímku objevit či nikoliv

  • Zaostření pohybu – můžete posouvat objekt či osobu, která se pohybovala, a vybrat si tak ten nejlepší snímek

  • Změnit obličeje – vybrat si z fotky ty správné výrazy lidí, aby nemrkali a usmívali se všichni na fotce

  • Odebrání pohybujících se objektů – objekty, které se pohybovaly při focení, se dají zpětně z fotky odstranit

Panorama – aplikace pro vytvoření panoramatické fotky

Photo Beamer – rychlé přenesení fotky do PC, na mobilu jen spustíte tuto aplikaci a vyberete si fotku, poté na PC přejdete na stránky photobeamer.com a s mobilem oskenujete QR kód, načež na obrazovce PC najednou máte danou fotku v prohlížeči.

Tvůrčí Studio – aplikace pro vylepšení vašich fotek, má funkce jako: ostření+rozmazání pozadí, zvýraznění určité barvy a vytvoření koláže. Můžeme aplikovat i různé barevné filtry.

 
 

Here Maps a Here Drive+ jsou „starými“ známými mapami od Nokie. V pluskové verzi, kterou přináší Lumia 925, nechybí plnohodnotná GPS navigace s licencí do všech zemí včetně hlasového turn-by-turn navigování. Mapy si můžete stáhnout do telefonu, konkrétně celá ČR má 170 MB + hlas kolem 4 MB, čímž pak můžete ušetřit na přenosu mobilních dat.

 
 

Doinstalovat se dají i další aplikace přímo od Nokie, které dále odlišují Windows Phone tohoto výrobce od konkurenčních zařízení. Za zmínku stojí třeba vylepšené Here City Lens s implementovanou rozšířenou realitou pro reálné vyhledávání okolních bodů zájmu jako jsou restaurace, kina, bankomaty a další.

 
 

Fotoaparát a kamera: noční predátor

Fotoaparát nové Lumia 925 má sice opět rozlišení 8,7 Mpx, technologii PureView s plovoucí čočkou, autofocus a dvojitý LED blesk, jeho výsledky jsou však lepší a vše najdeme v mnohem tenčím těle. Výrobce totiž přepracoval celý modul fotoaparátu, použil nově senzor velikosti 1/3“, což znamená „větší“ pixely a tedy zachycení více světla, dále optiku složenou hned ze šestice fyzických čoček, nízkou světelnost f/2.0 či ISO možné s hodnotnou až 3200. Můžeme tak povětšinou nechat zcela ze hry přisvětlení a fotit s Lumií 925 výrazně kvalitnější snímky za horšího osvětlení, než konkurence. Taková je ale jen teorie, navíc při scénáři horšího světla.

S praxí začnu nejprve u normálního denního osvětlení. Zde totiž výrobce stále nedokázal zcela dobře vyladit optiku a snímky tak dosahují stále mnohdy nadbytečného šumu. Patrné je to zejména na modrém nebi. Roli hraje i rozlišení 8,7 Mpx, které sice většině lidem zcela dostačuje, ovšem v porovnání s 13 Mpx u konkurence pak snímky postrádají určité detaily. Dále si na zkušebních snímcích můžeme všimnout přepalů, hlavně u bílé barvy. Určitá nevyváženost mezi lepším a horším osvětlením scény tak doprovází podobně jako předchůdce, nebo i konkurenční HTC One, novou vlajkovou loď Nokie.

Za horšího osvětlení a zejména pak ve večerních hodinách se z Nokie Lumie 925 stane noční predátor. Kvalita fotek jde oproti tomu, co známe u konkurenčních telefonů, strmě nahorů. Samozřejmě za předpokladu, že fotíme bez blesku a necháme tak pracovat jen samotný modul fotoaparátu s jeho vlastními pomocníky.

 

Kapitolou samou o sobě je aplikace Nokia Smart Cam, se kterou se dají pořizovat akční snímky, snímky památek na dovolené i hromadné snímky skupin lidí. Vyfotí vždy 10 fotek během zhruba 3 vteřin a vy pak z nich můžete vybrat ty nejlepší, ty nejakčnější nebo i ty, kde je spojený pohyb dané osoby či předmětu do fotky jedné jediné. Kvalita je sice horší a nefotí se již v rozlišení 8,7 Mpx, ale netradičních 1277 x 717 px (někdy i 1278 x 716 px, ale i dalších formátů) dokáže leckdy velmi šikovně zachytit určitou scénu.

Nokia Lumia 925 – zkušební fotografie

 



 

S videem si Nokia Lumia 925 poradí v nepřekvapivém Full HD 1080p (tedy rozlišení 1920 x 1080 px) s 30 snímky za vteřinu. Hlavní pomocnou zbraní je optická stabilizace obrazu a nahrávání zvuku v širší frekvenci než u jiných telefonů pomocí stereo HAAC reproduktorů. Problémy však telefonu dělá kontinuální přeostřování, které nedokáže dobře vnímat scénu a i když se na ni nic nemění, telefon přeostřuje. Naštěstí se ale dá přeostřování v nastavení vypnout a videa pak mít jen ve vlastní režii.

Nokia Lumia 925 – zkušební video

Organizační a datové funkce: bezpokrokové

Následující odstavce kapitoly s organizací se vzhledem k totožné výbavě shodují se stejnou kapitolou recenze na Lumii 920, pouze některé odlišnosti jsou pozměněné.

Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, která se Microsoftu moc nepovedla. Nabídne pouze náhled na měsíc a den. První zmíněný si dovolím označit jako naprosto nepoužitelný, protože kalendář využívá pouze polovinu displeje a zbytek zeje prázdnotou. Poznat, co máte naplánováno, je prakticky nemožné. Písmena jsou totiž tak malá, že je ani lupou nepřečtete. Při pohledu na den máte možnost si nechat zobrazit přehlednou agendu a seznam úkolů. Kalendář naštěstí podporuje více účtů a dobře spolupracuje i například s Facebookem. Jednotlivé události z různých kalendářů jsou pak pro větší přehlednost barevně označeny.

 
 

Aplikace Budík a Kalkulačka umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace OneNote, která je určena pro psaní poznámek. Opět nechybí synchronizace, v tomto případě s úložištěm SkyDrive. Potěší také přítomnost Office od Microsoftu, díky kterému máte možnost číst, upravovat a dokonce i vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace. Vytvořené dokumenty pak můžete samozřejmě sdílet přes e-mail, NFC, Bluetooth nebo na webové úložiště SkyDrive. Praktická je také možnost nechat si zobrazit dokumenty pouze z e-mailu, telefonu či úložiště SkyDrive.

 
 

Datová konektivita je velmi bohatá. Lumia 925 přináší mobilní data GPRS/EDGE, 3G/HSPA+ (download až 42,2 Mb/s a upload až 5,76 Mb/s), LTE (až 100 Mb/s download a až 50 Mb/s upload) a dále pak bezdrátové Wi-Fi 802.11 s běžnými standardy a/b/g/n. Nechybí ani Bluetooth 3.0 a NFC technologie pro párování a sdílení (v nastavení nešikovně přeložená jako přiblížit+sdílet). Co se mi moc nezdálo jako šťastné řešení, je možnost poslání souborů přes Bluetooth pouze až v případě, kdy je Bluetooth zapnuté, jinak telefon tuto možnost ani nenabídne. Kde je pověstná jednoduchost systému Windows Phone 8 či Nokie? Dříve se telefony výrobce běžně samy zeptaly.

 
 

Na závěr jsem si nechal internetový prohlížeč, který je opravdu rychlý. Bohužel rozloučit se musíte s podporou Flashe a RSS. Naštěstí nechybí záložky a možnost označit stránky jako oblíbené. Nově je také možné na stránce vyhledávat daný text nebo ukládat obrázky přímo do poznámek OneNote. Internet Explorer podporuje maximálně 6 otevřených oken. Bohužel konkurence toho umí více.

Závěr recenze Nokia Lumia 925

Lumia 925 je produkt, který bude mít k zákazníkům blíže než jeho předchůdce. Telefon odstraňuje výraznější zápory, které jsme vytýkali, ať už jde o vyšší hmotnost, opožděnou dostupnost či nevhodně zvolenou cenu. Lumia 925 je na tom lépe, je tenčí, lehčí, z části z hodnotnějšího hliníku a díky aktualizaci Amber přináší jako první i řadu nových funkcí, které však nyní již pomalu dorazí i na ostatní Lumie. Takhle kdyby vypadala loňská Lumia 920 a přišla v loňském roce, určitě by udělala větší rozruch v kladném slova smyslu.

Před námi je ale letošní model, který stojí proti smartphonům jako Galaxy S4 od Samsungu, One od HTC či Xperia Z od Sony. A přijde ještě LG G2, které bude velkým vyzyvatelem tohoto fotomodelu od Nokie. Sečteno a podrtženo, Lumia 925 je zajímavou volbou pro lidi, kteří z jakéhokoliv důvodu preferují platformu Windows Phone a chtějí výbavově to nejlepší na trhu. Cena startující nakonec v o něco příznivější relaci pod 13 tisíc korun dává smartphonu naděje, řekl bych, že ale stále nedokáže díky některým absencím funkcí a vlastností u Windows Phone systému přesvědčit uživatele cenově stejně postavených Androidů. Tedy ne v první fázi prodeje, po určitých slevách možná ano.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design, z části hliníkové těloPlus horší lícování krytů
Plus displej s úspornými hodinamiPlus pouze 16 GB varianta
Plus bonusový software od NokiePlus přetrvávající přešlapy a nedostatky WP
Plus rychlé a svižné Windows Phone
Plus vylepšený fotoaparát

Autor článku

Luboš Srb - Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články