Recenze Nokia Lumia 920: těžký kalibr

Luboš Srb

Nokia se opět na poli smartphonů vrací do boje o mety nejvyšší. Vlajkový model Lumia 920 má výbavu, se kterou se může směle postavit své konkurenci. Dokáže obstát v neúprosném souboji a získat si své spokojené majitele?

Čas jsou peníze. V případě zahájení prodeje novinky na mobilním trhu jde dnes rozhodně o jeden z klíčových předpokladů k úspěchu, možná i více, než tomu bylo před lety. Nokii se ale paradoxně poslední dobou nedaří tento zřejmý předpoklad zlepšit. Důkazem jsou toho nové Lumie 820 a 920, které obě nestihly důležitý předvánoční prodej na českém trhu. A co víc, do prodeje jde vyšší z novinek, a právě testovaná Lumia 920, až nyní, tedy po více než půl roce od oficiálního představení.

Z pozdějšího uvedení na trh plyne to, že se proti telefonu staví novější konkurence. Lumii 920 tak musíme porovnávat s dnešní konkurencí, na první pohled to může vypadat jako naprostá nevýhoda, jenže ani další přední výrobci občas nedokáží na některé technologie a inovace rychle zareagovat. O to lépe pak pro Nokii. Ta se snažila ve svém nejvybavenějším telefonu všech dob, Lumii 920, přinést zkrátka maximální možnou výbavu. A jak se zpívá v „oficiální“ písni nových Windows od zpěvačky Lenky – Everything at one (v překladu „všechno najednou“), u Nokie se možná textem této skladby až přespříliš inspirovali.

Výbava Lumie 920 čítá v první řadě nejnovější verzi operačního systému Windows Phone 8, ze kterého plynou další určité posuny ve výbavě (podpora dvoujádra, externích microSD karet, vyšší rozlišení displejů, NFC atd.). Nokia toho do modelu 920 zahrnula skutečně hodně, až na absenci slotu pro microSD karty vlastně všechny výhody nových mobilních „osmiček“, a přidala i pár svých vlastních inovací jako je zvýšená citlivost displeje (a tedy možnost ovládat dotykový displej i v rukavicích), bezdrátové nabíjení či technologie PureView u fotoaparátu a kamery pro lepší výsledky. Výsledkem maximální výbavy je ale bohužel vyšší hmotnost, než u konkurence. Zda to dokáží vyvážit určité aspekty, se dozvíte v následujících odstavcích recenze.

Základní parametry – Nokia Lumia 920

Rozměry130 x 71 x 10,7 mm
Hmotnost185 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení HD (768 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,5“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4, grafika Adreno 225
1 GB RAM, vnitřní paměť 32 GB
Operační systémWindows Phone 8
Fotoaparát8,7 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 2x LED blesk, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky a sadou špuntů různých velikostí, sponka pro vyjmutí microSIM karty
Cena a dostupnost17 000 Kč, březen 2013

Obsah balení: zašlá sláva

Prodejní balení s nejvyšším modelem finské Nokie už nepřekypuje vícero příslušenstvím, jako tomu bývalo před lety. V dnes tradičně střižené modré krabičce najdeme spolu s telefonem Nokia Lumia 920 krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel a poměrně kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a sadou špuntů různých velikostí. Sluchátka budou zřejmě pro většinu z majitelů více než dostatečná. Řadím je rozhodně do nadprůměru.

V samotném výlysku hornrního patra balení, kde je umístěný smartphone, pak nechybí speciální sponka pro vyjmutí slotu s microSIM kartou. A to je z obsahu balení vše. Žádné ochranné pouzdro, žádná ochranná fólie, dokonce ani nová nabíječka pro bezdrátové nabíjení, kterým se výrobce tolik chlubí. Co je to ale platné, když tuhle technologii zřejmě okusí právě kvůli této logice jen zlomek majitelů.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=V8_Z7_kJ3_g

Design a konstrukce: úspěšný „lumiový“ vzor

Nejvyšší z Lumií vypadá už potřetí stejně. Design nové Lumie 920 je postavený na první vlajkové lodi Lumia s operačním systémem Windows Phone, modelu 800, a jeho nástupci, modelu 900. A tento atraktivní vzor použila i do třetice, u Lumie 920. Zůstává tedy charakteristické jednolité polykarbonátové tělo s displejem se zakulaceným krycím sklem po bocích a hranatější přechodů ve spodním a horním boku.

Odlišnosti ale přeci jen najdeme. V první řadě jsou to rozměry a hmotnost telefonu. Nokia Lumia 920 nám opět narostla, má 130 x 71 x 10,7 mm (rozměry u předchozí Lumie 900 činí 128 x 69 x 11,5 mm), a hmotnost se zvýšila na 185 gramů. To, že telefon už dnes patří mezi celkově větší telefony, tolik nevadí, jako výrazně vyšší hmotnost oproti konkurenci. Co je to na plat, když Nokia vyšší hmotnost omlouvá nespočtem funkcí. Dosavadní Lumie mají vyšší hmotnost zkrátka téměř všechny, podívejme se na Lumii 900 či novější Lumii 820 (obě se shodnou hmotností 160 gramů), ovšem s horší výbavou než u modelu 920. Příčinou bude spíše celková stavba těla, u Lumie 920 možná robustnější a větší polykarbonátový krunýř. Telefon proto nebude pro každou náturu. Zvyknout se ale dá, i když to chce čas a jistou dávku tolerance.

Díky unibody konstrukci a pevnému materiálu se zákonitě Nokii povedlo dosáhnout výborného konstrukčního zpracování. Lumia 920, prakticky z jednoho kusu polykarbonátu doplněného o displej krytý odolnějším sklem a dále pak boční tlačítka a okolí zadního fotoaparátu ze zirkonia, působí velmi pevným dojmem a v případě testované matné černé varianty i méně upatlaným zevnějškem. Další barevné varianty kromě šedé, tedy červená, žlutá a bílá, jsou v lesklém provedení. A to trpí ještě dalším neduhem, snáze se poškrábe. Naprostou výhrou však kvůli překvapivě méně odolnému sklu displeje Gorilla Glass 2 než u konkurence není ani matné provedení. Redakční kousek nám dorazil už s několika výraznějšími škrábanci a řekl bych, že během testovací procedury několik menších mikroškrábanců viditelných pod určitým úhlem ještě přibylo.

Přímo pod krycím sklem displeje je v horší části telefonu umístěné klasicky sluchátko, senzor jasu, kamerka (HD 720p) pro videohovory a logo Nokie. Pod dotykovým displejem pak najdeme trojici senzorových kláves: krok „zpět“, tlačítko Windows a vyhledávání na Bingu (stále nelze změnit na vyhledávání na Googlu či jiných vyhledávačích). Na pravém boku Lumie 920 nechybí zapínací tlačítko vhodně umístěné uprostřed strany, dále klávesy pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Levý bok nepřináší nic.

Na spodním boku telefonu si všimneme microUSB zdířky pro připojení nabíječky a USB kabelu, dále reproduktor a mikrofon. Horní bok má pak mikrofon druhý, který slouží pro redukci okolního šumu během hovorů. Kromě něj zde ještě najdeme 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a schovaný vysouvací šuplík s microSIM kartou, jehož vysunutí docílíme zatlačením dodávaného hrotu sponky do otvoru na šuplíku. Chytrý, i když možná pro někoho příliš složitý, mechanismus posunutí a následně vysunutí šuplíku i bez sponky z modelu Nokia N9, už se tedy nekoná. Přednost dostalo celosvětově známější řešení z konkurenčního iPhonu. Jako poslední ještě zbývá představit zadní stranu. Moc toho ale nebude, uprostřed je součástí proužku ze zirkonia fotoaparát, vedle pak dvojitý LED blesk.

 
 

Baterie a výdrž, bezdrátové nabíjení: slušná optimalizace

Baterie v Lumii 920 je nevyjímatelná, Li-Pol 2.000 mAh. Vzhledem k vyšší hmotnosti telefonu bychom čekali určitě větší kapacitu. I tak ale díky dobré optimalizaci a hospodárnosti operačního systému Windows Phone s energií dosahuje Lumia 920 dobrých výsledků. V našem běžném testu vydržel smartphone s denní zátěží, čítající zhruba 15 minut hovorů, poslání pár SMS zpráv, půl hodiny přehrávání hudby, půl hodiny brouzdání na internetu a občasného využití fotoaparátu a aplikací, téměř 2 dny.

Pokud člověk telefon zapřáhne více, jeden pracovní den zpravidla telefon vydrží. Co ale dokáže celkem účelně „prodloužit“ výdrž, respektive klasické plné dobíjení, je bezdrátové nabíjení, které můžeme poměrně jednoduše používat kdykoliv, kdy s telefonem dorazíme domů nebo jej máme v autě. Jistě, stejně tak je možné v těchto situacích využít klasickou nabíječku, bezdrátové nabíjení je ale rozhodně modernější a rychlejší, když stačí telefon pouze „odložit“ na speciální příslušenství.

K redakčním účelům jsme spolu s telefonem obdrželi také nabíjecí stojánek Nokia DT-910, který umožňuje bezdrátové nabíjení a díky standardu Qi je možné jej využít i pro nabití jiných telefonů, než jen Lumie 920. Vyzkoušeli jsme nabíjení i například s LG Nexusem 4 a vše fungovalo zcela stejně. Délka plného nabití Lumie 920 byla prakticky shodná s běžným nabíjením pomocí kabelu (cca 2 hod a 45 min). Bezdrátové nabíjení ale není vše, tento stojánek od Nokie má totiž navíc ještě v sobě zabudované NFC, a lze tak si s pomocí telefonu nastavit určitou akci, která po přiložení nejen Lumie 920, ale i jiného telefonu s NFC, něco udělá, spustí například některou z aplikací. Jistý punc jednoduchosti však tohle řešení postrádá, jelikož po přiložení telefonu je potřeba akci ještě na displeji telefonu potvrdit.

Displej a ovládání: nové technologie

Displej Lumie 920 můžeme směle označit za revoluční. Jako první telefon jej lze totiž díky zvýšené citlivosti ovládat i v běžných rukavicích. Stačí tuhle možnost zapnout v nastavení. A zejména v těchto ještě stále poměrně mrazivých měsících se podobná inovace občas dost hodí. A to není vše, čím se Nokia snaží odlišit. Dalším vylepšením je technologie PureMotion HD+, která zvyšuje snímkovací frekvenci v prostředí a aplikacích na 60 snímků za sekundu, což má většinou za následek plynulejší obraz. Stejné zlepšení najdeme dnes i u nového Androidu 4.1 Jelly Bean s Projectem Butter, kde byla tahle změna skutečně velmi citelná. U Nokie se systémem Windows Phone, který už sám o sobě od prvních verzí byl hodně rychlý, tak změna není tak výrazná, ale rozhodně je i tak zajímavá.

Pokud vynecháme zmíněná vylepšení, jedná se o IPS LCD displej s HD rozlišením (768 x 1280 px), 16 miliony barvami a úhlopříčkou 4,5“, na které displej dosahuje díky vysokému rozlišení velmi dobré jemnosti 332 ppi. K lepšímu obrazu u Nokie Lumia 920 pomáhá také technologie ClearBlack pro lepší zobrazení sytější černé barvy. A Nokia se ještě hlásá lepší čitelností displeje na přímém slunečním světle. To zatím nevyzkoušíme, ale displej má při manuálním nastavením poměrně vysoký jas a mohl by tak mít dobré předpoklady k tomuto tvrzení finského výrobce. Nastavení jasu displeje můžeme nechat na světelném čidle a automatice, která nastaví vždy podsvícení sama. Jediným nemilým překvapením u displeje bylo méně odolné ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass 2, na kterém se škrábance objevily mnohem snáze než u konkurenčních smartphonů.

Operační systém Windows Phone, hardware a výkon

S příchodem nových Windows Phone 8 dostali výrobci řadu nových možností, například použít konečně také dvoujádrové procesory či slot pro externí paměťové karty. Nokia u modelu Lumia 920 využila alespoň první zmíněné možnosti. V telefonu tak tepe dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 s grafikou Adreno 225 a operační pamětí 1 GB RAM. Pokud se vám zdály už původní Windows Phone 7.5 rychlé, u „osmiček“ je systém ještě rychlejší. Nejde sice o čtyřjádrový procesor nebo dokonce osmijádrový, jako dnes už přináší konkurence s Androidem, ale Windows Phone zkrátka dokazují, že optimalizace je leckdy mnohem více než vysoký tabulkový výkon procesoru.

Pohyb v prostředí Lumie 920 je příkladně rychlý a svižný, bez zbytečných prodlev, jen občas mohou někoho, kdo nemá ani trochu času nazbyt, lehce zpomalit některé grafické přechody. Není to ale nic hrozného. Díky silnému hardwaru nedochází k takovým občas nečekaným zásekům systému, jako u některých levnějších telefonů s Windows Phone 8 (příklad HTC 8S). Přesto jsem se během podrobného testování Lumie 920 nevyhnul zaseknutí u internetového prohlížeče při volbě krok „zpět“ (nešlo se jednoduše vrátit o krok zpět pomocí klávesy „zpět“) a také jsem byl svědkem neopodstatněného neustálého načítání čehosi v galerii (černá obrazovka a uprostřed tečky signalizující aktualizaci), kdy jsem se vracel z detailu fotografie opět o krok „zpět“. Čekal jsem 5 minut a poté raději telefon zrestartoval.

Co je však hlavní, zmíněné nedotaženosti v systému byly jen ojedinělé, důležitější je, že výrobce využil rovnou 16/32 GB pro vnitřní paměť, takže nebude o místo pro instalaci aplikací nouze (jako např. u HTC 8S se 4 GB), a že je k dispozici 1 GB RAM, takže se telefon nebude zasekávat, jako v některých případech u HTC 8S. Jen by to chtělo i slot pro paměťové karty. Takto musí uživatel v případě nouze využít 7 GB cloudové úložiště SkyDrive, poskytované k telefonu zdarma.

Představování samotného operačního systému Windows Phone 8 by bylo nošením dříví do lesa. Alespoň ve zkratce ale pár vět uvedu. Podrobné představení systému pak najdete v naší recenzi platformy Windows Phone 8. Nokia Lumia 920 a další telefony s mobilními „osmičkami“ mají na první pohled vylepšenou úvodní obrazovku s dlaždicemi, které mohou být nově ve 3 různých velikostech, na plochu se tak vejde více informací. Nabídka s aplikacemi ale zůstává stále stejná, máme v ní seznam všech aplikací, nemůžeme je nijak třídit a seskupovat pro lepší přehlednost. Systém tak více vsází na tradiční vyhledávání před jednoduchostí. Co stále zůstává systému, je zbytečné plýtvání místem. Název aplikace přes čtvrtinu displeje je toho příkladem. A s příchodem nových funkcí u Windows Phone 8 a také některých od Nokie jsme nyní i svědkem, kdy systém není opět včas zcela počeštěn. Některé nabídky v nastavení najdeme v angličtině, i když zbytek telefonu máme v češtině.

Systém Windows Phone ale i přes výtky ušel velký kus cesty mezi verzemi 7.5 a 8. Pokud bude Microsoft pokračovat v nastolené práci, odstraní zmíněné nedodělky a přidání nějaké inovace, může být stále velkým hráčem na poli mobilních platforem.

Telefonování a zprávy: celistvé provedení

Výbava, co se týče telefonování a zpráv, je v případě Lumie 920 totožná s nižším modelem Lumia 820. Následující odstavce jsme proto použili z naší recenze na model Lumia 820 a obohatili o nové poznatky.

Do seznamu kontaktů se dostanete nejrychleji stisknutím dlaždice s názvem Lidé. Aplikace Lidé se vyznačuje hlavně napojením na online účty Microsoftu, Google, Twitteru, LinkedINu, Sina Weibo a samozřejmě také Facebooku. Kromě seznamu kontaktů vám také zobrazí jejich statusy ze sociálních sítí. V seznamu lze pak také vyhledávat. Nechybí ani možnost třídit kontakty do skupin.

Historii hovorů a číselník najdete v aplikaci Telefon. Při první spuštěním vám aplikace zobrazí historii hovorů a v dolní části pak nabídne nastavení hlasové schránky, číselník, vstup do seznamu kontaktů a možnost vyhledávat v historii.

Pro psaní nejen SMS zpráv je určena aplikace Zprávy. Její prostředí se dělí na dvě části: SMS a online zprávy. První zmíněná část slouží pouze pro psaní SMS. Druhá je pak určena pro chatování na Facebooku a Messengeru od Microsoftu. Samotné zprávy se, jak jsme již zvyklí, řadí do přehledných konverzací. Stále však systém nezvládá vytvoření konceptu zprávy, pokud z rozepsané zprávy odejdeme, nenávratně o ni přijdeme.

V nastavení nechybí možnost zapnout doručenky, ovšem vzhledem k tomu, že vám budou následně chodit v podobě nových zpráv, ve kterých uvidíte jen číslo, na které byla zpráva doručena a nikoliv jméno daného kontaktu, pokud si čísla nepamatujete, je tahle možnost při větším počtu posílaných zpráv leckdy k ničemu.

Klávesnice se moc nepovedla. Klávesy jsou posunuté a zbytečně se v tomto případě plýtvá místem, obzvláště pak v režimu na šířku. Nelíbila se mi taky neprakticky umístěná nabídka pod klávesnicí, díky které je klávesnice posunutá nahoru. Rozhodně je tedy co zlepšovat.

Hudební a video přehrávač, hry

U hudební a video výbavy Lumie 920 se oproti Lumii 820 nic výraznějšího nezměnilo, následující text je tedy použitý z recenze na model Lumia 820 a obohacené o další poznatky.

Hudbu a filmy lze nově do telefonu s operačním systémem Windows Phone 8 přesouvat pomocí MTP protokolu, díky kterému se telefon připojí k počítači jako další disk a soubory lze jednoduše přesouvat. Již tedy není nutná aplikace Zune. Pokud byste však vyžadovali nějakou aplikaci pro správu telefonu, je zde aplikace Windows Phone pro Windows/Mac. Většina uživatelů se ale bez ní naprosto bez problému obejde.

Aplikace Hudba+videa slouží pro přehrávání vašich multimédií. Hudba se roztřídí podle umělců, alb, skladeb, seznamů stop a žánrů. Jednotlivé skladby jsou pak řazeny podle abecedy. Při přehrávání hudby se zobrazí náhled alba a tlačítka pro ovládání. Přehrávání lze také ovládat na zamykací obrazovce. Potěší i přítomnost ekvalizéru včetně volby vlastního nastavení či technologie Dolby.

Co u telefonu nenajdeme, je FM rádio. Hudební přehrávač jej ale dokáže plně nahradit, navíc s kvalitními dodávanými špuntovými sluchátky, za které si jen málokdo bude hledat náhradu. Když už, tak spíše kvůli typu, komu vyhovují pecková a komu špuntová sluchátka.

Lumia 920 dokáže přehrávat videa až ve Full HD, tedy v rozlišení 1920 x 1080 px. Přehrávač v telefonu podporuje videa ve formátu AVI, WMV, DivX a Xvid. Bohužel si ale neporadí s titulky, jedinou možností je přidat si je v PC pomocí některého programu přímo do daného videa.

Kromě hudby a videa dokáže kvalitně zabavit také herní koutek s názvem hry. Populární hry jako Angry Birds či Fruit Ninja běhají na Lumii 920 zcela bez problémů plynule, vyzkoušel jsem i graficky náročnější, například Real Fotball 2013 a dojem ze hry byl taktéž pozitivní. Už ale ne tak ze zahřívání telefonu, během pár minut hraní zmíněného fotbalu jsem naměřil s laserovým teploměrem hned 43 stupňů na zadní straně nad čočkou fotoaparátu. Delší dobu jsem se raději neopovážil hrát, telefon se skutečně dost zahříval.

Bonusové aplikace:

Angry Birds Roost: Fanoušky Angry Birds tato aplikace rozhodně potěší. Jedná se o přehled různých videí, zpráv a recenzí ze světa této populární hry. Bohužel si ale bez placení nezahrajete. Najdete zde ale také funkci Angry Cam, která umožní jednoduše přidávat do fotografií nejen postavičky ze hry Angry Birds.

 

Cinemagraph: Funkce této aplikace spočívá v rozpohybování snímků. Po vyfocení fotografie vám aplikace nabídne místa, která lze částečně rozpohybovat.

Creative studio: Jednoduchý editor fotografií, který nabídne ale také několik užitečných funkcí jako například odstranění červených očí, použití různých filtrů nebo základní ořez fotografie.

 
 

Městské Info Nokia: Aplikace využívá fotoaparát a GPS pro vytvoření rozšířené reality. Stačí se podívat přes telefon na vaše okolí a aplikace vám zobrazí, jakým směrem se máte vydat. Máte možnost si nechat zobrazit nejbližší restauraci, hotel, nákupní centrum, zábavu, památky a zajímavosti. Poslední položku v České republice moc nevyužijete, protože nejbližší zajímavost se nachází stovky kilometrů daleko.

 

Nápověda+tipy a Nokia Care: Pokud budete hledat praktickou radu, nejspíše spustíte tyto dvě aplikace, které v sobě ukrývají různé návody a triky, jak ovládat smartphone s operačním systémem Windows Phone 8.

 

Peněženka: Jak už název napovídá, bude se v tomto případě jednat o vaše peníze. Do aplikace je možné zadat platební karty a poté s nimi platit. U nás je však tato aplikace použitelná pouze pro placení na Windows Store.

 

Smart Shoot: Aplikace využijete především pro focení skupinových fotografií, u kterých je velmi složité zachytit všechny zúčastněné tak, jak by si to přáli. Proto tato aplikace pořídí několik snímků rychle za sebou a vy pak máte možnost si vybrat ten ideální.

 

Transfer my Data: Naší prohlídku zakončíme právě touto velmi užitečnou aplikací, která přes Bluetooth dokáže získat informace z vašeho starého telefonu.

 

GPS navigace: více od Nokie

Nokia poskytla své mapové podklady pro všechna zařízení s Windows Phone, konkrétně na nich staví vylepšené Bing mapy. Ovšem Nokia toho i tak stále nabízí ve svých Lumiích více, než ostatní telefony s Windows Phone. Jednak jsou k dispozici přehledné Nokia Mapy s množstvím bodů zájmů jako jsou kina, restaurace apod. a dále pak navigace Nokia Autem, která se nově jmenuje HERE Drive+ a je zatím v beta verzi.

 
 

Obě aplikace fungují v základu online, ale pokud chceme ušetřit neustále přenášená data přes internet, můžeme si jednorázově stáhnout třeba Českou republiku nebo i další země, kam se budeme chystat. ČR zabere kolem 170 MB a pokud budeme chtít i hlasovou navigaci, musíme připočíst zhruba další 4 MB. Telefon dokáže pracovat jak s GPS, tak i systémem GLONASS.

Fotoaparát a kamera: PureView podruhé, ale jinak

Nokia Lumia 920 je druhým telefonem, který se pyšní nálepkou PureView. Tentokrát však vyjadřuje jiné schopnosti, než u modelu 808 PureView, kde šlo o kvalitní 41 Mpx snímač se schopností následně fotky zmenšit na běžnější rozlišení a tímto krokem tak získat lepší výsledky u pořízených fotografií. U Lumie 920 stojí za reklamním PureView označením technologie plovoucí čočky s vylepšenou optickou stabilizací videa.

Fotoaparát má maximální rozlišení 8,7 Mpx (3264 x 2448 px), disponuje autofocusem a 2x LED bleskem. Světelnost objektivu je velmi dobrých f/2.0 a nese zvučné jméno Carl Zeiss. Na zkušebních snímcích je vidět, že kvalitou fotoaparátu patří Lumia 920 mezi dnešní špičku. Dobře si poradí jak s klasickými scénami, kdy je dostatek světla, tak i se scénami s horším osvětlením.

 

Zkušební fotografie pořízené telefonem Nokia Lumia 920:

S Lumií 920 lze nahrávat FullHD 1080p videa (rozlišení 1920 x 1080 px) s 30 snímky za vteřinu a díky vylepšené optické stabilizaci by mělo být video méně „roztřepané“.

Zkušební video natočené Lumií 920:

Organizační a datové funkce: stále se starým kalendářem

Následující odstavce kapitoly s organizací se vzhledem k totožné výbavě shodují se stejnou kapitolou recenze na Lumii 820, pouze některé odlišnosti jsou pozměněné.

Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, která se Microsoftu moc nepovedla. Nabídne pouze náhled na měsíc a den. První zmíněný si dovolím označit jako naprosto nepoužitelný, protože kalendář využívá pouze polovinu displeje a zbytek zeje prázdnotou. Poznat, co máte naplánováno, je prakticky nemožné. Písmena jsou totiž tak malá, že je ani lupou nepřečtete. Při pohledu na den máte možnost si nechat zobrazit přehlednou agendu a seznam úkolů. Kalendář naštěstí podporuje více účtů a dobře spolupracuje i například s Facebookem. Jednotlivé události z různých kalendářů jsou pak pro větší přehlednost barevně označeny.

Aplikace Budík a Kalkulačka umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace OneNote, která je určena pro psaní poznámek. Opět nechybí synchronizace, v tomto případě s úložištěm SkyDrive. Potěší také přítomnost Office od Microsoftu, díky kterému máte možnost číst, upravovat a dokonce i vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace. Vytvořené dokumenty pak můžete samozřejmě sdílet přes e-mail, NFC, Bluetooth nebo na webové úložiště SkyDrive. Praktická je také možnost nechat si zobrazit dokumenty pouze z e-mailu, telefonu či úložiště SkyDrive.

Datová konektivita je velmi bohatá. Lumia 920 přináší mobilní data GPRS/EDGE, 3G/HSPA+ (download až 42,2 Mb/s a upload až 5,76 Mb/s), LTE a dále pak bezdrátové Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Nechybí ani Wi-Fi Direct, Bluetooth 3.0 a NFC technologie pro párování a sdílení. Co se mi moc nezdálo jako šťastné řešení, je možnost poslání souborů přes Bluetooth pouze až v případě, kdy je Bluetooth zapnuté, jinak telefon tuto možnost ani nenabídne. Kde je pověstná jednoduchost systému Windows Phone 8 či Nokie? Dříve se telefony výrobce běžně samy zeptaly.

Na závěr jsem si nechal internetový prohlížeč, který je opravdu rychlý. Bohužel rozloučit se musíte s podporou Flashe a RSS. Naštěstí nechybí záložky a možnost označit stránky jako oblíbené. Nově je také možné na stránce vyhledávat daný text nebo ukládat obrázky přímo do poznámek OneNote. Internet Explorer podporuje maximálně 6 otevřených oken. Bohužel konkurence toho umí více.

Závěr recenze Nokia Lumia 920

Nokia přináší v modelu Lumia 920 maximální výbavu, kterou jí operační systém Windows Phone dovolil. Líbí se nám kvalitní velký HD IPS displej s možností ovládání i v běžných rukavicích, použití dvoujádrového procesoru, 1 GB RAM a nejnovější verze Windows Phone, díky optimalizaci systému vše funguje ještě plynuleji než tomu bylo u předchozích modelů Lumia. Dále se Lumia 920 může směle pochlubit kvalitním fotoaparátem, který umí pořizovat pěkné snímky i za horšího osvětlení a videu ve Full HD kvalitě pak k výrazně lepším výsledkům pomáhá optická stabilizace obrazu díky technologii plovoucí čočky.

Pokud člověku záleží na výbavě a je pro něj některá z inovací či funkcí od Nokie velmi lákavá, může být pro něj Lumia 920 ta pravá. Lidé se však nerozhodují jen čistě podle papírových specifikací. Telefonu rozhodně uškodila opožděná dostupnost, kdy na českém trhu jde do prodeje až nyní, tedy po více než půl roce od oficiálního představení. Jsou tu ale pro někoho ještě podstatnější věci jako vyšší hmotnost či vyšší cena. Lumia 920 tedy koneckonců nebude telefon pro každého.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus polykarbonátové těloPlus cena
Plus HD IPS displejPlus opožděná dostupnost
Plus bezdrátové nabíjeníPlus vysoká hmotnost
Plus ovládání v rukavicíchPlus paměťové karty
Plus kvalitní fotoaparát a kamera
Plus výdrž telefonu
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články