Recenze Nokia Lumia 625: přifouknutý low-end

Nedá se nic dělat, velikost světem vládne. I Nokia se chtě nechtě musela zapojit do trendu přerostlých telefonů, a to i přesto, že výkon alespoň v případě Lumie 625 velikosti rozhodně neodpovídá. Leckdo potom může být schopnostmi smartphonu za 6000 zklamán.

Když Samsung před lety definoval svým modelem Note novou kategorii “polotabletů-polotelefonů”, nějaký čas se předpokládalo, že úhlopříčky kolem pěti palců zůstanou vyhrazeny multimediální dělům a jiným high-end přístrojům.

Čas ale letí jako voda a i zákazníci, kteří nehodlají za telefon utrácet bezmála celou výplatu, chtějí nosit cihly po kapsách. A to přesto, že jim jejich zkušenější přátelé budou opakovat, že větší rozměry si s coby daň vybírají horší ovladatelnost. Milovníci těsnějších kalhot si navíc u přístrojů s úhlopříčkou větší než 4,5 palce musejí často zvyknout na zkoumavé pohledy okolí mířící do okolí kapsy, kde telefon nosí.

Leč doba už je taková a Nokia nemohla zůstat v tomto trendu pozadu. A hle, na světě je Lumia 625 s úhlopříčkou 4,7 palce. Stojí něco málo přes šest tisíc a v současnosti je to paradoxně Nokia s vůbec největším displejem. Zkušený čtenář však už tuší, že takhle nízká cenovka nebude u podobně velkého telefonu zadarmo.

Základní parametry – Nokia Lumia 625

Rozměry 133 x 72 x 9,2 mm
Hmotnost 159 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), jemnost 199 ppi, úhlopříčka 4,7“, ochranné sklo Gorilla Glass 2
Procesor a paměť dvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 305
512 MB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systém Windows Phone 8
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka
Cena a dostupnost ?, září 2013

Obsah balení: pro milovníky dlouhých kabelů

Mám rád balení telefonů Nokia. Má zelená duše pokaždé zajásá, když vidí krabici z recyklovaného papíru. Nemluvě o tom, že (prozatím) finský výrobce mi vždy přichystá nějaké to překvapení. Nejinak je tomu i v případě Lumie 625.

V krabici samozřejmě nacházíme přístroj a sluchátka s handsfree – kvalita odpovídá jejich plastovému vzhledu. Nokia chtěla nejspíš uživatelům ukázat, jak nemá vypadat hudba.

 

Pokud ale čekáte, že Nokia přibalila také nabíječku v obligátní podobě “adaptér-datový kabel”, mýlíte se. Když jsem uviděl klasickou nabíječku s pevným, neoddělitelným kabelem, mé srdce zaplesalo. Dlouhodobě se u telefonů potýkám s problémem délky – v tomto případě délky kabelu. Klasické nabíječky oproti trendovým rozpojitelným disponují i o dvacet centimetrů delším kabelem.

Logickou absenci datového kabelu pak ve Finsku vyřešili přiložením dalšího “kablíku” o délce asi 20 cm. Budete se divit, ale pro normální potřeby uživatele, který datový kabel v 90% využívá jen na nabíjení telefonu z USB v počítači v práci, tato délka bohatě postačuje.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=bicgWtDPJz0

Design a konstrukce: finská kvalita

Jak vypadá design Lumie 625? Nebudeme to komplikovat. Největší telefon finského výrobce vypadá zkrátka jako “nová Nokia”. Zakulacené rohy, polykarbonátový kryt, trojice standardních ovládacích tlačítek Windows Phone – nic z toho by nemělo znalce Nokií překvapit.

 

Samotný kryt se dá sundat. Než na to však přijdete, nejspíš budete pár minut přemýšlet, zda tento telefon umí fungovat bez SIM karty. Na první pohled totiž není kam vložit. Stejně jako microSD karta se samozřejmě vkládá pod kryt. Ten pokrývá celý telefon kromě displeje a tvoří pro samotný přístroj jakousi “postýlku“. Na svém místě drží jako přibitý a musíte se opravdu snažit, abyste jej přiměli vrzat. Nicméně – jde to.

 

Zakulacená záda přístroje mají na svědomí chvályhodný fakt: Lumia 625 se skvěle drží a polykarbonátový povrch přístroje je navíc velice příjemný na dotek. Tento příjemný materiál se ale zároveň hodně mastí a útlocitnější jedinci proto možná před jakýmkoli kontaktem s telefonem začnou mýt ruce. V kombinaci s krycím sklem displeje, které disponuje navlas stejným neduhem, nám z této rovnice vychází věčně upatlaný telefon. Jak z toho ven? Ve skutečnosti úplně jednoduše: pořiďte si raději některou z barevných variant a na černou rovnou zapomeňte.

 

Pokud jste Nokii s Windows Phone ještě v ruce nedrželi, možná vás zaskočí jedna ergonomická anomálie: zamykací tlačítko se nachází až pod ovladačem hlasitosti. Přirozeně ho proto netisknete ukazováčkem, jako u konkurence, ale prostředníčkem. Nemějte ale strach – dá se na to zvyknout. Nokii to odpustíte už jen proto, že zároveň na stejné straně nabízí také hardwarovou spoušť fotoaparátu – a to je v dnešní době “bezspoušťové” opravdu hodno pochvaly.

 

Nepříjemně naopak překvapí tři ovládací tlačítka pod displejem. Nevím, kolik se na ceně telefonu ušetří tím, že se nejdůležitější klávesy ponechají bez podsvícení. Asi se ale shodneme na tom, že pár stovek bychom si za bezproblémové ovládání telefonu za šera byli ochotni připlatit. Pokud se mnou v tomto ohledu souhlasíte, dejte od Nokie Lumia 625 ruce pryč, anebo potrapte paměť a pořadí tlačítek se naučte. Ve tmě máte totiž jinak smůlu.

Baterie a výdrž: z malé kapacity hodně muziky

Když jsem si Nokii Lumia 625 vyzvedával z rukou šéfredaktora Mobilizujeme.cz Luboše Srba, vedli jsme krátkou debatu nad hardwarovými možnostmi současných telefonů. Už z tabulky s technickými údaji jste nejspíš poznali, že Lumia 625 skutečně není žádný výkonnostní přeborník. Luboš však argumentoval faktem, že právě takové telefony rády trhají rekordy co se výdrže baterie týče.

I když jsem o možnostech akumulátoru o kapacitě 2000 mAh měl tehdy mírné pochybnosti, s odstupem času musím dát Lubošovi zapravdu. Pokud tato recenze není první, kterou ode mě čtete, určitě víte, že dovedu jakýkoli telefon vyždímat během několika hodin (nepovedlo se mi to jen u Samsungu Galaxy Note 2 a mého současného hlavního přístroje BlackBerry Q10). Ale světe div se: při velmi mírném používání mi totiž „největší Nokia na světě“ vydržela dva dny.

Samozřejmě nejde o běžné podmínky – za celou tuto dobu jsem poslal jen několik SMS a provolal asi jen 20 minut. Jenže ani v mém běžném pracovním nasazení čítajícím hodinu hovoru, 50 poslaných SMS a stálou synchronizaci několika e-mailových účtů mě Nokia Lumia 625 nenechala na holičkách. Do věčných lovišť se odporoučela až kolem půlnoci, přičemž pracovní den u mě doma začíná už v sedm ráno. A to považuji za velmi solidní výkon.

Displej a ovládání: zde se šetří

O co lepší dojmy zanechá Lumia 625 co se designu týče, o to větší rozčarování přijde, když rozsvítíte displej. Rozlišení 800 x 480 px je na takhle velký zobrazovač zkrátka málo, ať si říká kdo chce co chce. Fonty jsou neostré (to vadí zejména při prohlížení webových stránek), hrany zubaté a ani samotná technologie TFT LCD na radosti nepřidá. Čitelnost v tupých úhlech pohledu není žádný zázrak a milovníci sytých barev přijdou také zkrátka. Několik na sobě nezávislých pozorovatelů se navíc nechalo slyšet, že mají pocit jako kdyby celý zobrazovač Nokie Lumie 625 pokrýval šedý film. Ale nedá se nic dělat: pádla za přijatelnou cenu zkrátka frčí a někde se ušetřit muselo.

 

Nechci ale jen hanit: jak už se ve Finsku stalo zvykem, i u tohoto levného přístroje naleznete vymoženost, za kterou byste jiným výrobcům líbali ruce. Dotykový displej se totiž dá nastavit na větší citlivost a tím pádem lze ovládat například v rukavicích. Osobně jsem tuto vlastnost využíval pro přesnější psaní nehtem.

 

Teď si možná říkáte, co jsem to za mobilního amatéra, když musím psát nehtem jedné ruky. Ale pozor: řada uživatelů Nokie Lumia 625 posléze nejspíš přijde na to, že jde o nejpohodlnější způsob psaní. Úhlopříčka displeje je už totiž příliš velká na psaní jednou rukou. Ani zapojení obou palců však neznamená vítězství. Zdá se, že Windows Phone 8 na takto velkou úhlopříčku zkrátka nejsou stavěné: klávesnice dosahuje rozměrů poloviny celého displeje a jen člověk s opravdu dlouhými prsty dosáhne bez potíží zespoda nahoru. Většinou skončíte u toho, že vaše prsty zběsile létají dlouhé vzdálenosti a rádi tak na psaní použijete již zmíněný nehet na ukazováčku.

Prostředí telefonu: rychlé čtverce

O tom, co Windows Phone 8 všechno umějí a v čem naopak zaostávají, popsali novináři včetně mé maličkosti už stohy papíru. Není snad na světě operační systém, který by měl tolik zapřisáhlých odpůrců, a to zejména těch z řad uživatelů Androidu. Pro ně jsou mobilní Windows zkrátka nedodělaná a hloupá. Já jim ale většinou odpovídám: ukažte mi operační systém, který by na 512 MB operační paměti a jedno/dvou-jádru uměl fungovat tak plynule a bezproblémově jako právě Windows Phone 8.

 

Kapacitu operační paměti jsem rozhodně nezvolil náhodou. Právě takovým množstvím oplývá Nokia Lumie 625. Nebudu lhát – když jsem tuto číslovku viděl na papíře, musel jsem se lehce pousmát. V dnešní době několikagigabytových pamětí jde skutečně o skutečné retro. Nedá se ale nic dělat – pro svůj běžný chod WP8 více nepotřebují. Nezpozorujete žádné záseky, vše běží plynule k plné spokojenosti uživatele. Majitelé high-end telefonů s tímtéž operačním systémem budou možná argumentovat, že se s Lumií 625 při otvírání některých aplikací trochu načekají. I když mají částečně pravdu, ono čekání a pohled na příslušnou animaci nikdy u běžných aplikací (hry nepočítám), nezabere déle než dvě vteřiny.

  

Pravda, náročnější hry se spouštějí o něco déle. Ani v náročnějších kouscích typu Six Guns nebo Asphalt jsem nezpozoroval žádné padání nebo zasekávání. Nalijme si čistého vína: tohle androidové smartphony se stejnou porcí paměti zkrátka neumějí.

Pro ty z vás, kteří jste systém Windows Phone 8 nikdy neviděli, snad jen lehké shrnutí: domovská obrazovka se skládá z dlaždic, které můžete vyskládat ve třech velikostech. Zmíněné dlaždice fungují ve většině případů také jako widgety a dovedou zobrazovat podrobnější informace z té které aplikace. Táhnutím zprava doleva zobrazíte abecední seznam všech aplikací. A to je vše. Věční tweakeři si z podobné jednoduchosti rvou vlasy, já ale tvrdím – je to geniální. Čísla prodaných Windows Phone přístrojů z posledních měsíců mi dávají zapravdu: například pro uživatele, kteří přecházejí na smartphone z hloupého telefonu neexistuje lepší operační systém.

 

Nízké rozlišení displeje si ale i na vzhledu operačního systému vybírá svou daň. Dlaždice jsou příliš velké a pochybnosti zůstávají i u velikosti použitého fontu systémových nabídek. Nokia zkrátka plýtvá místem v nevídané míře.

Ti z vás, kdo mají s WP8 už své zkušenosti, dozajista vědí, jak fungují tři tlačítka pod displejem. Knoflík s oknem vrací na domovskou obrazovku, lupa otevírá mnohými nenáviděný a zároveň všudypřítomný vyhledávač Bing, šipka pak vrací o krok zpět. Jejím dlouhým podržením se otevírá nabídka multitaskingu. Ten však funguje trochu jinak než třeba na Androidu. Osobně mi vadilo, že nikdy nevím, jaké aplikace v nabídce naleznu a jaké už nikoli. Některé se totiž ukončují, jiné zůstávají. Osobně mám podezření, že zde hraje svou roli i nízká kapacita operační paměti: takové množství samovolně ukončených aplikací totiž z jiných přístrojů s Windows Phone 8 nepamatuji.

Telefonování a zprávy: hlavně sociálně!

Aplikace lidé, která hraje v mobilních Windows roli telefonního seznamu, je stále dokonalá. Nejenže v ní naleznete všechny své kontakty, ale navíc dokáže plnit také funkce klienta pro sociální sítě. To samozřejmě v případě, že si své kontakty necháte spojit buď s Facebookem, Twitterem, sítí LinkedIn a samozřejmě také s microsoftím Skype, popřípadě se všemi dohromady. Málokdy se mi stalo, že by telefon nedokázal rozpoznat, jaké kontakty spojit v jeden.

  

Na přílišnou jednoduchost “Oken” dojiždí” z telefonních aplikací jen seznam hovorů. Zde vidíme všechny uskutečněné hovory na jedné hromadě bez možnosti filtrování na změškané, přijaté, nebo odeslané. Kontakty je právě z něj možné rychle přidat do seznamu blokovaných, což Windows Phone také dlouho neuměla. Kvalitu hovoru hodnotím jako velmi dobrou, žádné problémy jsem nezaznamenal ani v oblastech se slabším signálem.

  

Vazba na sociální sítě je silně cítit také v oblasti SMS. Windows Phone jako již tradičně nabízejí také v Lumii 625 psaní zpráv prostřednictvím Facebooku v rámci aplikace zpráv. Na to se zvyká opravdu rychle. Stejně jako na geniální našeptávač psaných výrazů. Jako dlouhodobý uživatel Blackberry Q10 mám dokonce paradoxně pocit, že našeptávač na Lumii 625 zná více slov, než ten ostružinový – a to je co říci. Mezi nabízenými slovy můžete dokonce listovat do stran a tak se jen málokdy stane, že byste nenalezli výraz, který právě hledáte.

  

Slabiny ale na komunikačních schopnostech Lumie 625 a tím pádem i Windows Phone 8 přeci jen najdete. Vylepšení se stále ještě nedočkaly doručenky SMS zpráv. Ty nejen že se řadí do samostatné konverzace, ale navíc se nedokážou prolikovat s telefonním seznamem a to znamená jediné – pokud si detailně nepamatujete telefonní čísla svých kontaktů, jen těžko poznáte, kterému z nich SMS došla.

Nepotěší ani mnohokrát omílaná neschopnost Microsoftu povolit ovládání hlasitosti zvlášť pro vyzvánění a zvlášť pro média. Několikrát za den se vám proto může stát, že poté, co například ztlumíte přehrávání videa, neuslyšíte zvonění telefonu. Jedna hlasitost vládne všem… Na obranu Nokie Lumie 625 ale musím dodat, že tato jedna hlasitost dokáže být opravdu vysoká a ani uživatelé s horším sluchem proto nebudou mít problémy s přijímáním hovorů. Vyplatí se proto spíše spoléhat na zvukové schopnosti Lumie, než na její schopnosti vibrační. Slabý motorek totiž v kapse u kalhot ucítíte jen velmi těžko.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: hanba Microsoftu, sláva Nokii!

Multimediální schopnosti mobilního operačního systému od Microsoftu čelily velmi dlouho přísné kritice. A nutno dodat, že právem. Hudební přehrávač zvládal jen ty nejzákladnější funkce a o tom, co uměl, respektive neuměl, přehrávač videa, se mi snad ani nechce hovořit.

  

Pak se ale vložila do hry Nokia a vše bylo rázem jinak. Tedy všechno… něco bylo jinak. Přehrávač videa i u Lumie 625 zůstává stejně neschopný, jako jsme u Windows Phone zvyklí: s titulky se rozlučte, své MKV soubory raději přeformátujte do formátu AVI. I tak ale nečekejte, že je spustíte. Co se kodeků týče, je zkrátka Lumia 625 velmi vybíravá a ani po dlouhém zkoumání se mi nepovedlo zjistit, které video mi telefon stoprocentně přehraje.

 

O přehrávači hudby však nemůžu říct křivého slova. Na rozdíl od telefonů jiných značek přidala Nokia do nastavení telefonu hned sedmipásmový uživatelsky nastavitelný ekvalizér a návdavkem ještě vylepšení zvuku od slovutného Dolby. Teď možná povyhrnete obočí – takových “vylepšovadel” už jsme viděli. Ale pozor: ono to vážně funguje. O mě je známé, že uznávám pouze takový zvuk, jaký ho naplánovali muzikanti ve studiu /tedy ekvalizér v poloze “flat”). Na Nokii 625 jsem ale ponechal volbu Dolby v poloze “zapnuto” a užíval si ve všech polohách hezky probarveného zvuku.

  

Dost ale chvály – právě v podobných bonusových rozšířeních od Nokie narážíme na velkou slabinu systému Windows Phone 8. Úpravce totiž nemůže zasahovat do systému samotného. Také ekvalizér proto působí dojmem, že ho někdo do Windows jaksi narouboval. Poznáte to už na faktu, že se do jeho nastavení nedostanete skrz přehrávač, ale musíte z něj odejít, otevřít nastavení telefonu a vyhledat příslušnou záložku. Toto veskrze nepraktické řešení ovšem nic neubírá na faktu, že to funguje.

  

Co se navigace týče, není třeba zabíhat do podrobností. Nokia je navigace, navigace je Nokia. Mapové podklady a navigační aplikace jsou tím pravým důvodem, proč si v tuto chvíli nepořizovat jiný telefon s Windows Phone 8, než právě ten od finského výrobce. Už z výroby dostanete extrémně kvalitní offline mapové podklady Here, a to jak v podobě aplikace map, tak ve verzi automobilové navigace. Návdavkem navíc Nokia 625 vždy zachytila GPS signál během dvou-tří sekund. Abych však jen nechválil: nikde v nastavení stále nemohu najít navigování do místa určeného GPS souřadnicemi, možné je jen vyhledání dle adresy. Pravda – toto není potřeba každý den, ale hledání restaurantu u polní cesty se tím dá výrazně zrychlit.

  

Bonusové aplikace: plný pytel překvapení

Instalace dodatečných aplikací stále zůstává jediným způsobem, jak systém Windows Phone 8 personalizovat. Nokia se tedy dle očekávání celkem vyřádila. Pojďme na to popořadě dle abecedy.

Doporučené aplikace – jedná se o odnož Microsoft Store, kde samotný výrobce doporučuje podle něj zajímavé aplikace ke stažení.

  

Nokia Care – rozšířená nápověda plná ukázkových videí a návodných grafik.

Nokia Cinemagraph – aplikace na tvorbu animovaných GIFů z fotografií.

Nokia Panorama – nomen omen. Ano, tato aplikace dokáže tvořit panoramaticfké fotky. Má velmi intuitivní ovládání, nicméně pozor: veškerá nastavení telefon provede podle prvního snímku. Pokud tedy třeba během tvorby panoramatu přecházíte do tmavších míst, neuvidíte na polovině fotografie zhola nic.

Nokia SmartCam – asi nedůležitější fotografická aplikace v telefonu, která má ambice nahradit klasickou fotoaplikaci. Po stisknutí spouště vytvoří sérii snímků, se kterými pak můžete libovolně manipulovat. Například vybrat ten nejlepší, nebo odebrat pohybující se objekt. Velmi chytré, velmi efektní. Neznámo proč ale i tato aplikace trpí neduhem všech ostatních fotoaplikací Nokia: všechny snímky, které jsem s nimi pořídil jsou extrémně tmavé a výsledek se tak skoro nedá použít. Zde mě však prosím berte s rezervou: nejsem nijak dobrý fotograf a “profík” by možná z telefonu dovedl vykřesat víc.

Nokia XPress – vlastní webový prohlížeč od Nokie, který má ještě méně funkcí než nativní explorer. Hodí se však lidem s malým FUP: odesílá data na servery Nokie, která jejich obsah komprimuje a šetří tak počet přenesených bytů.

 

Další aplikace naleznete ve Windows Store v části vyhrazené pouze pro Nokie.

Fotoaparát a kamera: kde je Carl?

Na fotoaparátu Nokie Lumia 625 nenajdeme na rozdíl od vyspělejších přístrojů této značky logo výrobce optiky Carl Zeiss. A výsledky podle toho vypadají. Fotografie nemají přirozené barvy a tíhnou spíše do studených odstínů. Nejhůře jsou na tom bity tóny červené, které zkrátka nevypadají přirozeně ani kdyby se rozkrájely. Na přímém světle to ještě jde, pokud zrovna nefotografujete pohybující se objekty. Při snížené viditelnosti se ale s kvalitními fotografiemi rozlučte. Na displeji telefonu to ještě jde jakž takž vydržet, na monitoru počítače ale veškeré zoufalství vyplyne na povrch.

 

Ani videozáznam tento dojem příliš nevylepší. Lumia 625 sice umí zachycovat sekvence o rozlišení až Full HD 1080p při 30 fps, ale výsledný dojem za mnoho nestojí. Pokud se na videu nic neděje, dojem je dobrý. V okamžiku, kdy se předmět pohne, začnou se mu rozpíjet hrany. Více je vidět na přiloženém videozáznamu.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 625:

  


Panoramatický snímek, pokud fotíte světelně nevyváženou scénu, počítejte s podobným výsledkem

Zkušební video – Nokia Lumia 625:

Organizační a datové funkce: ostuda na N-tou

Říkejte si třeba, že nejsem objektivní, ale vždy, když mám psát o kancelářských schopnostech Windows Phone telefonů, mám chuť skočit z okna. Tak nevyvážený mix dovedností skutečně žádný jiný operační systém nenabízí. Posuďte sami: na jedné straně skvělá online cloudová synchronizace s úložištěm SkyDrive a nepřekonatelná aplikace Microsoft Office, na straně druhé kalendář, jehož měsíční náhled lže, chybějící aplikace úkolů nebo internetový prohlížeč pro děcka. Neschopnost redmondského giganta vás zkrátka vždy donutí sáhnout v oblasti produktivity do Windows Store a děkovat pánubohu, že v něm už přeci jen pár obstojných aplikací najdete.

  

Vestavěný kalendář navrhuji například ihned nahradit například aplikací TrueCalendar. Na dlaždici oproti normálnímu kalendáři uvidíte víc nadcházejících událostí. Instalace externího programu řeší i problém měsíčního náhledu – v nativní aplikaci na nadcházející události upozorňují jen vymyšlené nápisy vyvedené v “jazyce Lorem Ipsum”. Na Nokii Lumia 625 tuto vlastnost navíc zdůrazní velký displej – vybájené události totiž skutečně rozluštíte pouhým okem.

  

Podobný údiv ve mně vždy vyvolá mobilní Internet Explorer. Ano, je proklatě rychlý. Jenže to je tak asi všechno. Rozlučte se se zalamováním textu při přiblížení, anonymním režimem prohlížení, jakoukoli online synchronizací záložek nebo třeba i zapamatováním hesel. Jediné, co Explorer umí, je prohlížet web. A i když to zní možná paradoxně, to je v dnešní době sakra málo.

  

Ubohost Internet Exploreru vystoupí na světlo o to více, když jeho schopnosti srovnáme s novějším výtvorem mobilní divize Microsoftu: aplikací Data Sense. Ta primárně umí měřit spotřebu vašich dat a upozorňovat na překročení FUP. Návdavkem ale poskytuje přehledné statistiky v grafech a dokonce umí i vyhledat na mapě nejbližší Wi-Fi sítě a rozlišit, zda je síť zabezpečená nebo ne. Pokud prahnete po připojení, dokáže vás telefon do dosahu té které sítě dokonce dovést v navigaci. Takže Microsoft dobré aplikace umí – ne že ne. Jen se zřejmě jeho inženýři dostatečně nesnaží.

Jinak ale Nokia Lumia 625 za telefony jiných platforem nezaostává. Alespoň co se možností připojení týče. Přítomny jsou všechny standardy Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Naopak schází NFC, což lze v této kategorii ještě omluvit. S absencí gyroskopu je to už trochu horší a rozlučte se tak například s podporou některých aplikací rozšířené reality.

Závěr recenze Nokia Lumia 625

Nokia Lumia 625 ve mně zanechala opravdu rozporuplný dojem. Kromě velkého displeje totiž za cenu kolem 6000 korun nenabízí nic převratného. Netuším, proč bych si tento telefon měl koupit a nesáhnul například po jeho sestře ze stejné stáje, Lumii 820. Ta za podobné peníze nabízí AMOLED displej přijatelnější velikosti a dvojnásobnou porci operační paměti (nicméně také například akumulátor menší kapacity). Záležet bude na tom, kam směřují vaše priority. Tak jako tak ale dostanete za své peníze velmi odladěný a nadprůměrně kvalitně zpracovaný hardware.

 

Nedá mi to, abych se v závěru nezmínil ještě o samotném operačním systému Windows Phone 8. Ten v podání Nokie a zejména pak po jeho poslední aktualizaci Amber vypadá už použitelněji, než v telefonech konkurenčních značek. Přestože však kvůli jeho jednoduchosti, grafické čistotě a ultimátní rychlosti Microsoftu ve vývoji WP8 fandím, v použitelnosti za ostatními platformami stále zaostává a jeho tvůrce čeká ještě spousta práce.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 rychlost  malé rozlišení
velký displej  slabší hardware
 kvalitna zpracování  horší fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Nokia Lumia 625: přifouknutý low-end

Nedá se nic dělat, velikost světem vládne. I Nokia se chtě nechtě musela zapojit do trendu přerostlých telefonů, a to i přesto, že výkon alespoň v případě Lumie 625 velikosti rozhodně neodpovídá. Leckdo potom může být schopnostmi smartphonu za 6000 zklamán.

Když Samsung před lety definoval svým modelem Note novou kategorii “polotabletů-polotelefonů”, nějaký čas se předpokládalo, že úhlopříčky kolem pěti palců zůstanou vyhrazeny multimediální dělům a jiným high-end přístrojům.

Čas ale letí jako voda a i zákazníci, kteří nehodlají za telefon utrácet bezmála celou výplatu, chtějí nosit cihly po kapsách. A to přesto, že jim jejich zkušenější přátelé budou opakovat, že větší rozměry si s coby daň vybírají horší ovladatelnost. Milovníci těsnějších kalhot si navíc u přístrojů s úhlopříčkou větší než 4,5 palce musejí často zvyknout na zkoumavé pohledy okolí mířící do okolí kapsy, kde telefon nosí.

Leč doba už je taková a Nokia nemohla zůstat v tomto trendu pozadu. A hle, na světě je Lumia 625 s úhlopříčkou 4,7 palce. Stojí něco málo přes šest tisíc a v současnosti je to paradoxně Nokia s vůbec největším displejem. Zkušený čtenář však už tuší, že takhle nízká cenovka nebude u podobně velkého telefonu zadarmo.

Základní parametry – Nokia Lumia 625

Rozměry 133 x 72 x 9,2 mm
Hmotnost 159 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), jemnost 199 ppi, úhlopříčka 4,7“, ochranné sklo Gorilla Glass 2
Procesor a paměť dvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 305
512 MB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systém Windows Phone 8
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah balení krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka
Cena a dostupnost ?, září 2013

Obsah balení: pro milovníky dlouhých kabelů

Mám rád balení telefonů Nokia. Má zelená duše pokaždé zajásá, když vidí krabici z recyklovaného papíru. Nemluvě o tom, že (prozatím) finský výrobce mi vždy přichystá nějaké to překvapení. Nejinak je tomu i v případě Lumie 625.

V krabici samozřejmě nacházíme přístroj a sluchátka s handsfree – kvalita odpovídá jejich plastovému vzhledu. Nokia chtěla nejspíš uživatelům ukázat, jak nemá vypadat hudba.

 

Pokud ale čekáte, že Nokia přibalila také nabíječku v obligátní podobě “adaptér-datový kabel”, mýlíte se. Když jsem uviděl klasickou nabíječku s pevným, neoddělitelným kabelem, mé srdce zaplesalo. Dlouhodobě se u telefonů potýkám s problémem délky – v tomto případě délky kabelu. Klasické nabíječky oproti trendovým rozpojitelným disponují i o dvacet centimetrů delším kabelem.

Logickou absenci datového kabelu pak ve Finsku vyřešili přiložením dalšího “kablíku” o délce asi 20 cm. Budete se divit, ale pro normální potřeby uživatele, který datový kabel v 90% využívá jen na nabíjení telefonu z USB v počítači v práci, tato délka bohatě postačuje.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=bicgWtDPJz0

Design a konstrukce: finská kvalita

Jak vypadá design Lumie 625? Nebudeme to komplikovat. Největší telefon finského výrobce vypadá zkrátka jako “nová Nokia”. Zakulacené rohy, polykarbonátový kryt, trojice standardních ovládacích tlačítek Windows Phone – nic z toho by nemělo znalce Nokií překvapit.

 

Samotný kryt se dá sundat. Než na to však přijdete, nejspíš budete pár minut přemýšlet, zda tento telefon umí fungovat bez SIM karty. Na první pohled totiž není kam vložit. Stejně jako microSD karta se samozřejmě vkládá pod kryt. Ten pokrývá celý telefon kromě displeje a tvoří pro samotný přístroj jakousi “postýlku“. Na svém místě drží jako přibitý a musíte se opravdu snažit, abyste jej přiměli vrzat. Nicméně – jde to.

 

Zakulacená záda přístroje mají na svědomí chvályhodný fakt: Lumia 625 se skvěle drží a polykarbonátový povrch přístroje je navíc velice příjemný na dotek. Tento příjemný materiál se ale zároveň hodně mastí a útlocitnější jedinci proto možná před jakýmkoli kontaktem s telefonem začnou mýt ruce. V kombinaci s krycím sklem displeje, které disponuje navlas stejným neduhem, nám z této rovnice vychází věčně upatlaný telefon. Jak z toho ven? Ve skutečnosti úplně jednoduše: pořiďte si raději některou z barevných variant a na černou rovnou zapomeňte.

 

Pokud jste Nokii s Windows Phone ještě v ruce nedrželi, možná vás zaskočí jedna ergonomická anomálie: zamykací tlačítko se nachází až pod ovladačem hlasitosti. Přirozeně ho proto netisknete ukazováčkem, jako u konkurence, ale prostředníčkem. Nemějte ale strach – dá se na to zvyknout. Nokii to odpustíte už jen proto, že zároveň na stejné straně nabízí také hardwarovou spoušť fotoaparátu – a to je v dnešní době “bezspoušťové” opravdu hodno pochvaly.

 

Nepříjemně naopak překvapí tři ovládací tlačítka pod displejem. Nevím, kolik se na ceně telefonu ušetří tím, že se nejdůležitější klávesy ponechají bez podsvícení. Asi se ale shodneme na tom, že pár stovek bychom si za bezproblémové ovládání telefonu za šera byli ochotni připlatit. Pokud se mnou v tomto ohledu souhlasíte, dejte od Nokie Lumia 625 ruce pryč, anebo potrapte paměť a pořadí tlačítek se naučte. Ve tmě máte totiž jinak smůlu.

Baterie a výdrž: z malé kapacity hodně muziky

Když jsem si Nokii Lumia 625 vyzvedával z rukou šéfredaktora Mobilizujeme.cz Luboše Srba, vedli jsme krátkou debatu nad hardwarovými možnostmi současných telefonů. Už z tabulky s technickými údaji jste nejspíš poznali, že Lumia 625 skutečně není žádný výkonnostní přeborník. Luboš však argumentoval faktem, že právě takové telefony rády trhají rekordy co se výdrže baterie týče.

I když jsem o možnostech akumulátoru o kapacitě 2000 mAh měl tehdy mírné pochybnosti, s odstupem času musím dát Lubošovi zapravdu. Pokud tato recenze není první, kterou ode mě čtete, určitě víte, že dovedu jakýkoli telefon vyždímat během několika hodin (nepovedlo se mi to jen u Samsungu Galaxy Note 2 a mého současného hlavního přístroje BlackBerry Q10). Ale světe div se: při velmi mírném používání mi totiž „největší Nokia na světě“ vydržela dva dny.

Samozřejmě nejde o běžné podmínky – za celou tuto dobu jsem poslal jen několik SMS a provolal asi jen 20 minut. Jenže ani v mém běžném pracovním nasazení čítajícím hodinu hovoru, 50 poslaných SMS a stálou synchronizaci několika e-mailových účtů mě Nokia Lumia 625 nenechala na holičkách. Do věčných lovišť se odporoučela až kolem půlnoci, přičemž pracovní den u mě doma začíná už v sedm ráno. A to považuji za velmi solidní výkon.

Displej a ovládání: zde se šetří

O co lepší dojmy zanechá Lumia 625 co se designu týče, o to větší rozčarování přijde, když rozsvítíte displej. Rozlišení 800 x 480 px je na takhle velký zobrazovač zkrátka málo, ať si říká kdo chce co chce. Fonty jsou neostré (to vadí zejména při prohlížení webových stránek), hrany zubaté a ani samotná technologie TFT LCD na radosti nepřidá. Čitelnost v tupých úhlech pohledu není žádný zázrak a milovníci sytých barev přijdou také zkrátka. Několik na sobě nezávislých pozorovatelů se navíc nechalo slyšet, že mají pocit jako kdyby celý zobrazovač Nokie Lumie 625 pokrýval šedý film. Ale nedá se nic dělat: pádla za přijatelnou cenu zkrátka frčí a někde se ušetřit muselo.

 

Nechci ale jen hanit: jak už se ve Finsku stalo zvykem, i u tohoto levného přístroje naleznete vymoženost, za kterou byste jiným výrobcům líbali ruce. Dotykový displej se totiž dá nastavit na větší citlivost a tím pádem lze ovládat například v rukavicích. Osobně jsem tuto vlastnost využíval pro přesnější psaní nehtem.

 

Teď si možná říkáte, co jsem to za mobilního amatéra, když musím psát nehtem jedné ruky. Ale pozor: řada uživatelů Nokie Lumia 625 posléze nejspíš přijde na to, že jde o nejpohodlnější způsob psaní. Úhlopříčka displeje je už totiž příliš velká na psaní jednou rukou. Ani zapojení obou palců však neznamená vítězství. Zdá se, že Windows Phone 8 na takto velkou úhlopříčku zkrátka nejsou stavěné: klávesnice dosahuje rozměrů poloviny celého displeje a jen člověk s opravdu dlouhými prsty dosáhne bez potíží zespoda nahoru. Většinou skončíte u toho, že vaše prsty zběsile létají dlouhé vzdálenosti a rádi tak na psaní použijete již zmíněný nehet na ukazováčku.

Prostředí telefonu: rychlé čtverce

O tom, co Windows Phone 8 všechno umějí a v čem naopak zaostávají, popsali novináři včetně mé maličkosti už stohy papíru. Není snad na světě operační systém, který by měl tolik zapřisáhlých odpůrců, a to zejména těch z řad uživatelů Androidu. Pro ně jsou mobilní Windows zkrátka nedodělaná a hloupá. Já jim ale většinou odpovídám: ukažte mi operační systém, který by na 512 MB operační paměti a jedno/dvou-jádru uměl fungovat tak plynule a bezproblémově jako právě Windows Phone 8.

 

Kapacitu operační paměti jsem rozhodně nezvolil náhodou. Právě takovým množstvím oplývá Nokia Lumie 625. Nebudu lhát – když jsem tuto číslovku viděl na papíře, musel jsem se lehce pousmát. V dnešní době několikagigabytových pamětí jde skutečně o skutečné retro. Nedá se ale nic dělat – pro svůj běžný chod WP8 více nepotřebují. Nezpozorujete žádné záseky, vše běží plynule k plné spokojenosti uživatele. Majitelé high-end telefonů s tímtéž operačním systémem budou možná argumentovat, že se s Lumií 625 při otvírání některých aplikací trochu načekají. I když mají částečně pravdu, ono čekání a pohled na příslušnou animaci nikdy u běžných aplikací (hry nepočítám), nezabere déle než dvě vteřiny.

  

Pravda, náročnější hry se spouštějí o něco déle. Ani v náročnějších kouscích typu Six Guns nebo Asphalt jsem nezpozoroval žádné padání nebo zasekávání. Nalijme si čistého vína: tohle androidové smartphony se stejnou porcí paměti zkrátka neumějí.

Pro ty z vás, kteří jste systém Windows Phone 8 nikdy neviděli, snad jen lehké shrnutí: domovská obrazovka se skládá z dlaždic, které můžete vyskládat ve třech velikostech. Zmíněné dlaždice fungují ve většině případů také jako widgety a dovedou zobrazovat podrobnější informace z té které aplikace. Táhnutím zprava doleva zobrazíte abecední seznam všech aplikací. A to je vše. Věční tweakeři si z podobné jednoduchosti rvou vlasy, já ale tvrdím – je to geniální. Čísla prodaných Windows Phone přístrojů z posledních měsíců mi dávají zapravdu: například pro uživatele, kteří přecházejí na smartphone z hloupého telefonu neexistuje lepší operační systém.

 

Nízké rozlišení displeje si ale i na vzhledu operačního systému vybírá svou daň. Dlaždice jsou příliš velké a pochybnosti zůstávají i u velikosti použitého fontu systémových nabídek. Nokia zkrátka plýtvá místem v nevídané míře.

Ti z vás, kdo mají s WP8 už své zkušenosti, dozajista vědí, jak fungují tři tlačítka pod displejem. Knoflík s oknem vrací na domovskou obrazovku, lupa otevírá mnohými nenáviděný a zároveň všudypřítomný vyhledávač Bing, šipka pak vrací o krok zpět. Jejím dlouhým podržením se otevírá nabídka multitaskingu. Ten však funguje trochu jinak než třeba na Androidu. Osobně mi vadilo, že nikdy nevím, jaké aplikace v nabídce naleznu a jaké už nikoli. Některé se totiž ukončují, jiné zůstávají. Osobně mám podezření, že zde hraje svou roli i nízká kapacita operační paměti: takové množství samovolně ukončených aplikací totiž z jiných přístrojů s Windows Phone 8 nepamatuji.

Telefonování a zprávy: hlavně sociálně!

Aplikace lidé, která hraje v mobilních Windows roli telefonního seznamu, je stále dokonalá. Nejenže v ní naleznete všechny své kontakty, ale navíc dokáže plnit také funkce klienta pro sociální sítě. To samozřejmě v případě, že si své kontakty necháte spojit buď s Facebookem, Twitterem, sítí LinkedIn a samozřejmě také s microsoftím Skype, popřípadě se všemi dohromady. Málokdy se mi stalo, že by telefon nedokázal rozpoznat, jaké kontakty spojit v jeden.

  

Na přílišnou jednoduchost “Oken” dojiždí” z telefonních aplikací jen seznam hovorů. Zde vidíme všechny uskutečněné hovory na jedné hromadě bez možnosti filtrování na změškané, přijaté, nebo odeslané. Kontakty je právě z něj možné rychle přidat do seznamu blokovaných, což Windows Phone také dlouho neuměla. Kvalitu hovoru hodnotím jako velmi dobrou, žádné problémy jsem nezaznamenal ani v oblastech se slabším signálem.

  

Vazba na sociální sítě je silně cítit také v oblasti SMS. Windows Phone jako již tradičně nabízejí také v Lumii 625 psaní zpráv prostřednictvím Facebooku v rámci aplikace zpráv. Na to se zvyká opravdu rychle. Stejně jako na geniální našeptávač psaných výrazů. Jako dlouhodobý uživatel Blackberry Q10 mám dokonce paradoxně pocit, že našeptávač na Lumii 625 zná více slov, než ten ostružinový – a to je co říci. Mezi nabízenými slovy můžete dokonce listovat do stran a tak se jen málokdy stane, že byste nenalezli výraz, který právě hledáte.

  

Slabiny ale na komunikačních schopnostech Lumie 625 a tím pádem i Windows Phone 8 přeci jen najdete. Vylepšení se stále ještě nedočkaly doručenky SMS zpráv. Ty nejen že se řadí do samostatné konverzace, ale navíc se nedokážou prolikovat s telefonním seznamem a to znamená jediné – pokud si detailně nepamatujete telefonní čísla svých kontaktů, jen těžko poznáte, kterému z nich SMS došla.

Nepotěší ani mnohokrát omílaná neschopnost Microsoftu povolit ovládání hlasitosti zvlášť pro vyzvánění a zvlášť pro média. Několikrát za den se vám proto může stát, že poté, co například ztlumíte přehrávání videa, neuslyšíte zvonění telefonu. Jedna hlasitost vládne všem… Na obranu Nokie Lumie 625 ale musím dodat, že tato jedna hlasitost dokáže být opravdu vysoká a ani uživatelé s horším sluchem proto nebudou mít problémy s přijímáním hovorů. Vyplatí se proto spíše spoléhat na zvukové schopnosti Lumie, než na její schopnosti vibrační. Slabý motorek totiž v kapse u kalhot ucítíte jen velmi těžko.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: hanba Microsoftu, sláva Nokii!

Multimediální schopnosti mobilního operačního systému od Microsoftu čelily velmi dlouho přísné kritice. A nutno dodat, že právem. Hudební přehrávač zvládal jen ty nejzákladnější funkce a o tom, co uměl, respektive neuměl, přehrávač videa, se mi snad ani nechce hovořit.

  

Pak se ale vložila do hry Nokia a vše bylo rázem jinak. Tedy všechno… něco bylo jinak. Přehrávač videa i u Lumie 625 zůstává stejně neschopný, jako jsme u Windows Phone zvyklí: s titulky se rozlučte, své MKV soubory raději přeformátujte do formátu AVI. I tak ale nečekejte, že je spustíte. Co se kodeků týče, je zkrátka Lumia 625 velmi vybíravá a ani po dlouhém zkoumání se mi nepovedlo zjistit, které video mi telefon stoprocentně přehraje.

 

O přehrávači hudby však nemůžu říct křivého slova. Na rozdíl od telefonů jiných značek přidala Nokia do nastavení telefonu hned sedmipásmový uživatelsky nastavitelný ekvalizér a návdavkem ještě vylepšení zvuku od slovutného Dolby. Teď možná povyhrnete obočí – takových “vylepšovadel” už jsme viděli. Ale pozor: ono to vážně funguje. O mě je známé, že uznávám pouze takový zvuk, jaký ho naplánovali muzikanti ve studiu /tedy ekvalizér v poloze “flat”). Na Nokii 625 jsem ale ponechal volbu Dolby v poloze “zapnuto” a užíval si ve všech polohách hezky probarveného zvuku.

  

Dost ale chvály – právě v podobných bonusových rozšířeních od Nokie narážíme na velkou slabinu systému Windows Phone 8. Úpravce totiž nemůže zasahovat do systému samotného. Také ekvalizér proto působí dojmem, že ho někdo do Windows jaksi narouboval. Poznáte to už na faktu, že se do jeho nastavení nedostanete skrz přehrávač, ale musíte z něj odejít, otevřít nastavení telefonu a vyhledat příslušnou záložku. Toto veskrze nepraktické řešení ovšem nic neubírá na faktu, že to funguje.

  

Co se navigace týče, není třeba zabíhat do podrobností. Nokia je navigace, navigace je Nokia. Mapové podklady a navigační aplikace jsou tím pravým důvodem, proč si v tuto chvíli nepořizovat jiný telefon s Windows Phone 8, než právě ten od finského výrobce. Už z výroby dostanete extrémně kvalitní offline mapové podklady Here, a to jak v podobě aplikace map, tak ve verzi automobilové navigace. Návdavkem navíc Nokia 625 vždy zachytila GPS signál během dvou-tří sekund. Abych však jen nechválil: nikde v nastavení stále nemohu najít navigování do místa určeného GPS souřadnicemi, možné je jen vyhledání dle adresy. Pravda – toto není potřeba každý den, ale hledání restaurantu u polní cesty se tím dá výrazně zrychlit.

  

Bonusové aplikace: plný pytel překvapení

Instalace dodatečných aplikací stále zůstává jediným způsobem, jak systém Windows Phone 8 personalizovat. Nokia se tedy dle očekávání celkem vyřádila. Pojďme na to popořadě dle abecedy.

Doporučené aplikace – jedná se o odnož Microsoft Store, kde samotný výrobce doporučuje podle něj zajímavé aplikace ke stažení.

  

Nokia Care – rozšířená nápověda plná ukázkových videí a návodných grafik.

Nokia Cinemagraph – aplikace na tvorbu animovaných GIFů z fotografií.

Nokia Panorama – nomen omen. Ano, tato aplikace dokáže tvořit panoramaticfké fotky. Má velmi intuitivní ovládání, nicméně pozor: veškerá nastavení telefon provede podle prvního snímku. Pokud tedy třeba během tvorby panoramatu přecházíte do tmavších míst, neuvidíte na polovině fotografie zhola nic.

Nokia SmartCam – asi nedůležitější fotografická aplikace v telefonu, která má ambice nahradit klasickou fotoaplikaci. Po stisknutí spouště vytvoří sérii snímků, se kterými pak můžete libovolně manipulovat. Například vybrat ten nejlepší, nebo odebrat pohybující se objekt. Velmi chytré, velmi efektní. Neznámo proč ale i tato aplikace trpí neduhem všech ostatních fotoaplikací Nokia: všechny snímky, které jsem s nimi pořídil jsou extrémně tmavé a výsledek se tak skoro nedá použít. Zde mě však prosím berte s rezervou: nejsem nijak dobrý fotograf a “profík” by možná z telefonu dovedl vykřesat víc.

Nokia XPress – vlastní webový prohlížeč od Nokie, který má ještě méně funkcí než nativní explorer. Hodí se však lidem s malým FUP: odesílá data na servery Nokie, která jejich obsah komprimuje a šetří tak počet přenesených bytů.

 

Další aplikace naleznete ve Windows Store v části vyhrazené pouze pro Nokie.

Fotoaparát a kamera: kde je Carl?

Na fotoaparátu Nokie Lumia 625 nenajdeme na rozdíl od vyspělejších přístrojů této značky logo výrobce optiky Carl Zeiss. A výsledky podle toho vypadají. Fotografie nemají přirozené barvy a tíhnou spíše do studených odstínů. Nejhůře jsou na tom bity tóny červené, které zkrátka nevypadají přirozeně ani kdyby se rozkrájely. Na přímém světle to ještě jde, pokud zrovna nefotografujete pohybující se objekty. Při snížené viditelnosti se ale s kvalitními fotografiemi rozlučte. Na displeji telefonu to ještě jde jakž takž vydržet, na monitoru počítače ale veškeré zoufalství vyplyne na povrch.

 

Ani videozáznam tento dojem příliš nevylepší. Lumia 625 sice umí zachycovat sekvence o rozlišení až Full HD 1080p při 30 fps, ale výsledný dojem za mnoho nestojí. Pokud se na videu nic neděje, dojem je dobrý. V okamžiku, kdy se předmět pohne, začnou se mu rozpíjet hrany. Více je vidět na přiloženém videozáznamu.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 625:

  


Panoramatický snímek, pokud fotíte světelně nevyváženou scénu, počítejte s podobným výsledkem

Zkušební video – Nokia Lumia 625:

Organizační a datové funkce: ostuda na N-tou

Říkejte si třeba, že nejsem objektivní, ale vždy, když mám psát o kancelářských schopnostech Windows Phone telefonů, mám chuť skočit z okna. Tak nevyvážený mix dovedností skutečně žádný jiný operační systém nenabízí. Posuďte sami: na jedné straně skvělá online cloudová synchronizace s úložištěm SkyDrive a nepřekonatelná aplikace Microsoft Office, na straně druhé kalendář, jehož měsíční náhled lže, chybějící aplikace úkolů nebo internetový prohlížeč pro děcka. Neschopnost redmondského giganta vás zkrátka vždy donutí sáhnout v oblasti produktivity do Windows Store a děkovat pánubohu, že v něm už přeci jen pár obstojných aplikací najdete.

  

Vestavěný kalendář navrhuji například ihned nahradit například aplikací TrueCalendar. Na dlaždici oproti normálnímu kalendáři uvidíte víc nadcházejících událostí. Instalace externího programu řeší i problém měsíčního náhledu – v nativní aplikaci na nadcházející události upozorňují jen vymyšlené nápisy vyvedené v “jazyce Lorem Ipsum”. Na Nokii Lumia 625 tuto vlastnost navíc zdůrazní velký displej – vybájené události totiž skutečně rozluštíte pouhým okem.

  

Podobný údiv ve mně vždy vyvolá mobilní Internet Explorer. Ano, je proklatě rychlý. Jenže to je tak asi všechno. Rozlučte se se zalamováním textu při přiblížení, anonymním režimem prohlížení, jakoukoli online synchronizací záložek nebo třeba i zapamatováním hesel. Jediné, co Explorer umí, je prohlížet web. A i když to zní možná paradoxně, to je v dnešní době sakra málo.

  

Ubohost Internet Exploreru vystoupí na světlo o to více, když jeho schopnosti srovnáme s novějším výtvorem mobilní divize Microsoftu: aplikací Data Sense. Ta primárně umí měřit spotřebu vašich dat a upozorňovat na překročení FUP. Návdavkem ale poskytuje přehledné statistiky v grafech a dokonce umí i vyhledat na mapě nejbližší Wi-Fi sítě a rozlišit, zda je síť zabezpečená nebo ne. Pokud prahnete po připojení, dokáže vás telefon do dosahu té které sítě dokonce dovést v navigaci. Takže Microsoft dobré aplikace umí – ne že ne. Jen se zřejmě jeho inženýři dostatečně nesnaží.

Jinak ale Nokia Lumia 625 za telefony jiných platforem nezaostává. Alespoň co se možností připojení týče. Přítomny jsou všechny standardy Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Naopak schází NFC, což lze v této kategorii ještě omluvit. S absencí gyroskopu je to už trochu horší a rozlučte se tak například s podporou některých aplikací rozšířené reality.

Závěr recenze Nokia Lumia 625

Nokia Lumia 625 ve mně zanechala opravdu rozporuplný dojem. Kromě velkého displeje totiž za cenu kolem 6000 korun nenabízí nic převratného. Netuším, proč bych si tento telefon měl koupit a nesáhnul například po jeho sestře ze stejné stáje, Lumii 820. Ta za podobné peníze nabízí AMOLED displej přijatelnější velikosti a dvojnásobnou porci operační paměti (nicméně také například akumulátor menší kapacity). Záležet bude na tom, kam směřují vaše priority. Tak jako tak ale dostanete za své peníze velmi odladěný a nadprůměrně kvalitně zpracovaný hardware.

 

Nedá mi to, abych se v závěru nezmínil ještě o samotném operačním systému Windows Phone 8. Ten v podání Nokie a zejména pak po jeho poslední aktualizaci Amber vypadá už použitelněji, než v telefonech konkurenčních značek. Přestože však kvůli jeho jednoduchosti, grafické čistotě a ultimátní rychlosti Microsoftu ve vývoji WP8 fandím, v použitelnosti za ostatními platformami stále zaostává a jeho tvůrce čeká ještě spousta práce.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 rychlost  malé rozlišení
velký displej  slabší hardware
 kvalitna zpracování  horší fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."