Recenze Nokia Asha 503: Chcete mě?

David Šantora

Design podobný něčemu, co zde ještě nebylo. Kostka ledu. Tak přesně toto vás může napadnou v momentě, kdy uvidíte nový mobilní telefon Nokia Asha 503. Je malý, vzhledově originální a vyrábí se v šesti barevných odstínech od provokativní červené až po usedlou černou. Asha 503 není hloupým telefonem, jak by mohli mnozí usuzovat dle názvu Asha, ale jedná se o smartphone. Co nám tedy přináší a dokáže zaujmout v záplavě levných Android zařízení?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Doba, kdy Nokia neochvějně kralovala světovému mobilnímu trhu, je již nějakou dobu pryč a s největší pravděpodobností se již nikdy nevrátí. Nokia coby značka kdysi byla synonymem pro manažerské telefony a pokud neležela na stole vysoce postaveného manažera nějaká ta 6310i, nebo později již v éře operačních systému například Nokia E52, snižoval si dotyčný společenský status úspěšného manažera. Dnes na stole stejných lidí leží většinou iPhone, nebo špičkové Android přístroje. A i když to bude znít možná tvrdě, Nokia není schopná, v obecném měřítku, své vrcholové modely udat lidem na vrcholu. A tak je to nutné vzít obráceně. Nokia Lumia 520 zaznamenala například obrovský úspěch a jedná se o nejprodávanější Lumii, tedy tzv. chytrý telefon výrobce. Ale co když chcete prodávat mobil ještě levnější a nechcete (nemůžete) používat Android, který dnes běhá snad i hodinkách typu „Dobý dobý pané, sušíí“? Buď vyrobíte mobil obyčejný, tzv. hloupý, nebo pojem „smartphone“ pojmete po svém a vyrobíte něco mezi. A dáte tomu jméno třeba Asha 503.

Základní parametry: Nokia Asha 503

Rozměry103 x 61 x 12,7 mm
Hmotnost110 g
DisplejTFT LCD, rozlišení 240 x 320 px, jemnost 133 ppi, úhlopříčka 3“
Procesor a paměť1-jádrový 1 GHz procesor
256 MB RAM, vnitřní paměť 174 MB + paměťové karty microSD
Operační systémNokia Asha 1.2
Fotoaparát5 Mpx, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka, 4 GB microSD karta
Cena a dostupnost?, podzim 2013

Obsah balení: Klasika bez překvapení

V balení s Nokií Asha 503 najdete kromě samotného telefonu, baterie a nabíječky, která nemá odnímatelný USB kabel, ještě 4 GB microSD kartu a sluchátka. Červená sluchátka. Trochu mě zarazilo dostat zářivě červená sluchátka k černému telefonu, nicméně balení máme oficiální od českého zastoupení  Nokie. Na internetu jsem navíc našel identická červená sluchátka u žluté Ashy 503, předpokládám, že se tedy o chybu nejedná. Bez ohledu na barvu hrají daná sluchátka hrozně. Pokud vynechám plastové provedení, které není příliš příjemné na nošení, disponují sluchátka velmi zastřenými basy a nepříjemnými výškami. Občasné tóny v uších až bolí a výměna za jiná kvalitnější je tak v podstatě nutností. Dále v balení najdete sadu návodů, jeden samozřejmě v češtině.

 

Design a konstrukce: Ledové překvapení

Design Nokia Asha 503 je rozhodně povedený. Telefon totiž zaujme dvojitou vrstvou zadního krytu, který plně přesahuje až do boků přístroje. Jedná se o průhledný polykarbonát, pod kterým je druhá vrstva, která již průhledná není, pro změnu je barevná. Mobil se vyrábí v šesti barvách a nutno dodat, že většinou telefonu sluší. Hravost a lehkost totiž z popsané kombinace doslova sálá. Kanárkově žlutá pod průhledným plastem vypadá dobře, tak jako jedovatě zelená.

 

Pouze černá varianta, kterou jsem měl na testy, svojí hravost dost maskuje. Přesto, občas lom světla i zde vykouzlí příjemný odraz. Mobil tak nepůsobí zcela fádně a minimálně mladší ročníky by mohl potěšit. Při testování Lumie 503 jsem se každopádně na nějakou dobu vzdal výdobytku svého Androidu a vložil do testovaného telefonu svojí vlastní SIM kartu, abych mohl i takto jinak pojatý přístroj kompletně otestovat. Nebudu zapírat, že již druhý den jsem v druhé kapse měl svojí Xperii T a alespoň na Wi-Fi se snažil zůstat na vlně civilizace. O tom ale později.

 

Pokud se podíváme na design, přední strana mnoho překvapení neskrývá. Nad displejem, který má úhlopříčku přesně 3 palce, najdeme pouze sluchátko pro hovory a nápis Nokia. Pod displejem se nachází jedna senzorová klávesa a to ve tvaru šipky zpět. A k tomu, co vyjadřuje, taktéž slouží. Bohužel, tato jediná klávesa není nijak podsvícená. Na druhou stranu, trefíte se na ní většinou bez problémů. V noci to ale může minimálně každému, kdo podobnou Ashu nikdy neměl, činit určité problémy. Levý bok je prázdný, pravý nese kolébku hlasitosti a klávesu pro uspání / probuzení mobilu, k jejichž umístění nemám větších výhrad.

 
 
 

Horní hrana hostí microUSB konektor a zdířku pro sluchátka, spodní pouze mikrofon. Záda přístroje nesou čočku fotoaparátu, která je zapuštěná a tak nehrozí její poškrábání. Vedle se nachází LED dioda, což je v této cenové kategorii v podstatě unikátní a ve spodní části zadního krytu se nachází ploška pro jeho vytlačení z telefonu. Tato ploška, která slouží k zapření prstu, pod sebou zároveň nese schovaný reproduktor. Nokia zde šikovně na jedno místo tedy umístila dvě věci. Co už tak hezky nepůsobí, je velká náchylnost celého přístroje k zachytávání otisků prstů. Na produktových fotografiích vypadá Asha 503 dobře, v reálu její lesk snižují otisky kolem dokola. Mobil je vyroben nicméně kvalitně, nikde nic nevrže. V ruce se drží příjemně.

 

Baterie a výdrž: Tohle mít můj smartphone

Baterie v Nokia Asha 503 dosahuje kapacity 1200 mAh, což je pro mobil podobné koncepce hodně. Asha 503 mi při používání, které mi dovolila, vydržela na jedno nabití 3 dny zcela bez problémů, při střídmějším používání nebude problém atakovat 4 – 5 dní. To je na dotykový telefon velmi dobrá hodnota. Zde samozřejmě výdrži hraje do not omezená použitelnost a taktéž slabý hardware, který si o mnoho energie neřekne. Doba nabíjení se pohybuje kolem 1,5 hodiny a z hlediska energie je tedy Asha 503 velmi příjemným telefonem.

Displej a ovládání: Příliš málo všeho

Začneme rozlišením. To je zde vyjádřeno hodnotou 320×240 a 256 tisíci barvami. Jemnost rozlišení se tedy zastavila na 133 ppi. Málo? Máte pravdu. Displej je opravdu velmi hrubý. Už v roce 2005 mi na mém Siemensu S75 jemnost roslišení 116 ppi přišla slabá, o 8 let později se mi podobně „jemné“ rozlišení nejeví o mnoho lépe. Android smartphony v podobné cenové kategorii disponují jemností displeje cca 170 ppi, za příplatek doslova pár stovek získáte cca 230 ppi navíc s technologií IPS.

 

Tím se dostávám k další kritice displeje. Je samozřejmě vyrobený pouze levnou TFT technologií, což se podepisuje na kvalitě pozorovacích úhlů. Displej mění barevnou paletu a sytost nejenom při naklonění vertikálně, ale i horizontálně. Prakticky pokud nedržíte displej přímo před sebou zcela rovně, máte vždy zkreslené barvy, jas, kontrast a sytost. 256 tisíc barev je sice taktéž málo, ale na displeji je tato hodnota společně s úhlopříčkou nejmenší zlo. Díky nekvalitnímu zobrazení omezenou barevnou paletu moc nevnímáte a úhlopříčka je daná velikostí samotného přístroje, proti té nic nelze namítat. Kdo chce malý mobil, nemůže chtít obrovský displej.


Gesta ovládání Nokia Asha 503 jsou intuitivní a přejdou brzy do krve.

Ovládání je u Ashy 503 pojaté částečně pomocí funkce CTRL+C a CTRL+V vůči konkurenci, částečně inovativně. Předně, musím výrobce pochválit za dvě dobře myšlené funkce v rámci spořiče obrazovky. Jednak lze mít neustále na displeji zobrazené hodiny, což je velmi chválihodné. Druhak je možné mobil probudit dvojitým poklepáním na displej, stejně jako například LG G2. Nonstop čas musím kvitovat, tohle se hodí vždy. Baterie má sice poté vyšší spotřebu, nicméně na výdrži se to téměř nepodepsalo.

 

Horší je to s dvojitým zaklepáním. Mobil na ně nereaguje moc svižně a je potřeba poklepat rozvážně a beze spěchu. Jinak riskujete, že telefon vaše dvojité poklepání vůbec nezaregistruje. Nerozeznání poklepání se za den stane několikrát, tuto funkci jsem tedy po jednom dnu „nervů“ deaktivoval. Důvodem nerozeznání je fakt, že mobil rozeznává otřesy, nikoliv jen doteky na displeji ala například LG G2.

Samotné pojetí zamykací obrazovky je střídmé a funkční. Zobrazen je čas, datum, případně přehrávaná skladba v rámci MP3 přehrávače. Nad zamykací obrazovkou je viditelná notifikační lišta, která zobrazuje taktéž čas, ale i aktivní data, Wi-Fi, aktivní budík apod. V rámci zámku obrazovky nereaguje lišta na dotyk.


Obrazovka „Dnes“ je zajímavým nápadem a dobře plní svojí roli domovské stránky.

Po odsunutí zámku obrazovky se dostanete na hlavní obrazovku a  horní lišta se stane aktivní. Lze ji stáhnout a stejně jako na Android přístrojích, nabízí rychlé zástupce typu Wi-Fi, Bluetooth, mobilní data či ztlumení zvuku. Taktéž zde naleznete veškeré notifikace, včetně nepřečtených zpráv, zmeškaných hovorů apod. Lišta se aktivně nijak neprojevuje, ale pokud je na ní zmeškané oznámení, získá ve svém středu malý modrý piktogram, čímž se snaží říct, že by bylo záhodno jí stáhnout. V nečinnosti lišta zobrazuje čas, aktivní budík, aktivovanou Wi-Fi, stav baterie či stav dat a GSM signálu. Pro běžné použití je s ní práce dostačující.

Aktivní obrazovka se dělí na dvě části. Jedna se jmenuje „Dnes“ a druhá je klasickým seznamem aplikací. Ty jsou řazené abecedně a lze jejich pořadí měnit. Obrazovka Dnes na sobě nedovoluje vytvářet žádné zástupce, nebo widgety, ale vždy posloupně zobrazuje vše, co jste s telefonem dělali. Vertikálně tak můžete rolovat a sledovat jména volaných osob, puštěné hudby, přijatých SMS, vytvořených fotografií, událostí na Facebooku apod. Nápad je to šikovný, navíc je podpořen skutečností, že vždy u každé takovéto události máte ikonu vstupu do přidružené aplikace. Pokud tedy v historii vidíte fotografii, jelikož jste fotili, vedle ní je ikona fotoaparátu a rovnou můžete začít fotit znovu. Pokud vidíte jméno člověka, protože jste s ním mluvili, vedle něho vidíte zelenou ikonu sluchátka a můžete mu volat znovu. Najdete v seznamu název skladby, kterou jste naposled poslouchali? Hned vedle máte ikonu „Play“ a můžete poslouchat dále. Tohle se Nokii opravdu povedlo. Horší je to již s plynulostí systému. Důvodem je fakt, že plynulý není. Pohyb nejenom v tomto hlavním menu, ale vlastně i všude jinde, je trhaný a na oko nepříliš příjemný. A to obsahuje Asha 503 blíže nespecifikovaný 1 GHz procesor.


Možnost mít neustále zobrazené hodiny nebo notifikační lišta potěší.

Samotné ovládání probíhá klasicky potvrzováním položek dotykem. O krok zpět se vždy vrátíte klávesou zpět pod displejem, pokud budete chtít libovolnou aplikaci ukončit rovnou, z kraje displeje jí odsunete směrem do středu. Aplikace se odsune a zobrazí se seznam všech aplikací. Je to rychlé a pohodlné. Škoda opět trhanosti celé animace ukončování. Multitasking zde nehledejte. Jediné co dokáže běžet na pozadí je hudební přehrávač. Vše ostatní se vždy ukončuje. Sečteno podtrženo, ovládání je svým stylem příjemné a lehce pochopitelné, kazí ho pouze neschopnost mobilu vykreslovat své prostředí plynule.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Hardware v Asha 503 nedosahuje nikterak zázračných hodnot, což ale ani nikdo soudný od mobilu za 2,5 tisíce nečeká. Srdcem mobilu je tak jedno-jádrový procesor na frekvenci 1 GHz, který výrobce nijak nespecifikuje. O jeho kvalitách se tedy můžeme pouze dohadovat. Operační paměť se zastavila na hodnotě 256 MB RAM. Vnitřní úložiště dosahuje kapacity 174 MB, tedy necelých 0,2 GB. Výrobce nicméně přibaluje 4 GB class 4 microSD paměťovou kartu. Ta myslím bude uživatelům, na které je tento mobilní telefon cílen, dostačovat. Pokud ne, lze do Asha 503 vložit až 32 GB microSD kartu.


I přes notně osekanou audio vizuální stránku je Plants vs Zombie na Asha 503 zábavná.

Na systém Asha 1.2 jsem nenašel žádný měřící benchmark, který by dal náhled na výkon samotného zařízení, nicméně kromě samotného prostředí mohou být ukázkou hry, které lze do Nokie instalovat. Na první pohled se vše tváří v pořádku. Tituly jako Plants vs Zombie, Asphlat 6: Adrenaline, Dungeon Hunter 3, SimCity či Need for Speed: Shift zažehnou naději v každém hráči. Problém nastane v momentě, kdy se pokusíte nejenom jednu z výše jmenovaných her spustit. Jediná hra, která odpovídá svým názvem tomu, co budete očekávat, je Plants vs Zombie a to ještě s rezervou v podobě nevzhledné grafiky, slabých animací, neustále se opakující jedné melodie a úplné absenci zvuků. Přesto si hra Plants vs Zombie na Asha 503 zachovává atmosféru předlohy a to i přes pomalost celé herní náplně. Pokud toto překousnete, můžete se bavit, jelikož mechanika hry je zcela poplatná své předloze.


Grafické zpracování spousty her na platformě Asha připomíná doby Amigy a PC 386…

Na druhou stranu, po spuštění Asphlat 6: Adrenaline či Need for Speed: Shift jsem byl drsně vrácen do svých 11 let, jelikož tehdy vyšla hra Lotus Espirit Turbo Challenge, na kterou jsem si okamžitě vzpomněl. Tehdy frčela auta animovaná v rámci jednoduchého bitmapového obrázku, která závodila na jednoduchých pseudo 3D tratích míjející jednoduché objekty. Problém je ten, že zmiňovaná hra tehdy byla opravdu zábavná, což se o Asphaltu či Need for Speed na Asha 503 říct nedá. Trhané animace, dohled sotva pár metrů, defacto neovladatelné vozy či jednoduché hudební motivy připomínající dřevní doby PC a zvukových karet Adlib vás donutí přemýšlet, jestli to výrobce myslí vážně. Cena těchto her se totiž pohybuje kolem 50 Kč. Naštěstí Nokia dává několik her novým majitelům zdarma, cestu do minulosti si tedy můžete vychutnat zcela zdarma. Výkon Nokie Asha 503 je dle toho, co předvádí, nejenom v těchto hrách tedy opravdu slabý. Pravděpodobně nejzábavnější hrou, kterou si můžete na Ashu 503 nainstalovat, je hra Danger Dash od Gameloftu.

Galerie, hudba, video a zvuk

Práce s obrázky a videem na mobilu se stala zcela standardní záležitostí a někteří lidé už ani jinak tyto multimediální soubory neřeší. A samozřejmě i v Nokia Asha 503 najdeme prohlížeč obrázků či přehrávač hudby. Obrázky a videa jsou zde zobrazovány v jednotné galerii, případně lze přepnout na zobrazení oblíbených, stažených apod. Galerie zobrazuje náhledy v mřížce 3×3 a umožňuje obrázky kromě prohlížení a mazání taktéž editovat či sdílet na Facebook, přes Gmail či Twitter. Editace obrázků mě pozitivně překvapila, fotografii lze totiž nejenom otočit, obrátit či oříznout, ale taktéž přidat různé efekty typu černobílá apod. a upravit jas a kontrast. To jsem upřímně nečekal a funguje to dobře. Nicméně, samotné prohlížení obrázků je pomalé, při každém pokusu o zvětšení či zmenšení mobil obrázek doostřuje, což zdržuje a nevypadá to hezky.


Schopnost práce s fotografiemi pozitivně překvapila

Hudební přehrávač umí skladby třídit dle jejich názvu, případně dle interpretů, alb či vlastních seznamů. Prostředí je jednoduché, nečekejte nic jiného než klasické přehrávání a možnost určité skladby označovat jako oblíbené, či používat funkce typu náhodný výběr. Čím Nokia Asha 503 překvapila, je opravdu solidní zvuk a jako jednoduchý MP3 přehrávač je tedy více než vhodná. Na jakékoliv pokročilé volby sice můžete zapomenout, hrát dokáže ale Asha 503 obstojně.


Hudební přehrávač je sice jednoduchý, hraje ale slušně

Fotoaparát a kamera: To lepší, co lze nabídnout

Nokia Asha 503 se chlubí jak v promo videích, tak ve specifikacích, 5 Mpx fotoaparátem s LED diodou na přisvícení. A nutno druhým dechem dodat, že oprávněně. Konkurence v dané cenové kategorii tyto hodnoty většinou nemá a tam, kde se zbytek peletonu zastavuje na 3,2 Mpx a absenci LED diody, Asha 503 boduje vyšším rozlišením i LED diodou. Kvalita fotoaparátu sice není nijak oslňující, za dané peníze ale akceptovatelná. V první řadě se pojďme podívat na možnosti nastavení. Ty jsou totiž poměrně obsáhlé.


Nastavení fotoaparátu při ceně telefonu bylo příjemným překvapením.

V režimu fotografování si tak můžete volit režim „blesku“ mezi automatickým, vynuceným či zakázaným, možnost zvolit zpoždění spouště až do 10 vteřin, tak jako schopnost vyvážit bílou barvu z přednastavených hodnot typu žárovka, sluneční světlo či automatika. Už během focení lze aplikovat efekty jako jsou Solarize, BW či Sépie. Zvuk spouště jde v nastavení vypnout, což neumožňují podstatně dražší telefony konkurenčních platforem. Taktéž lze měnit rozlišení fotografie. Samotné focení probíhá jednoduše tím, že se kdekoli dotknete obrazovky.


Fotografie hlavně v noci nepotěší, při dostatku světla ale neurazí.

Jelikož nemá fotoaparát funkci autofokusu, je zcela jedno, kde se dotknete. Ostřeno je vždy na nekonečno. Kvalita snímků asi nikoho neohromí, ale majitele Ashy za jeho utracené peníze ani neurazí, ba naopak. Zde lze očekávat obdivná slova, protože na mobil za pár peněz nefotí Nokia Asha 503 špatně. Pokud nebudete snímky zvětšovat, lze konstatovat uspokojivou kvalitu. Při pokusu o zvětšení se ale rychle objeví šum a rozpadlé hrany objektů. S telefonem za 2,5 tisíce ale nikdo nebude fotit jako s hlavním přístrojem a na momentky svým uživatelům Asha 503 stačí. Kromě fotografování v noci, což je na Ashu 503 už příliš, je kvalita tedy v rámci své ceny uspokojivá. S videem je to již horší. Nastavení sice umí volit vyvážení bílé barvy či aplikovat filtry a měnit rozlišení, maximální kvalita je ale 640×480 pixelů s 15 snímky za vteřinu. Použitelné tedy video moc není.

Telefonování a zprávy: Lepší než čekáte

Telefonní seznam má jednu obrovskou výhodu. Umí „vycucnout“ data z téměř libovolného telefonu pomocí Bluetooth technologie. Taktéž jej lze omezeně synchronizovat s Facebook účtem, kde je automaticky přidána fotografie k jednotlivým kontaktům. Ty lze zobrazovat buď dle jména, nebo dle příjmení. Vyhledávání v telefoním seznamu lze postupným psaním znaků, tak jako pohybem na abecední liště. V rámci importu telefonního seznamu se ke jménům přeneslo vlastně vše. Poznámky, email, data narození, adresy apod. Sice můžete zapomenout na nějakou hlubší integraci se sociálními sítěmi, přesto telefonní seznam vyloženě špatný není. Škoda absence jeho plné synchronizace. Pokud tedy přijdete o Ashu, přijdete i o své kontakty.


Seznam kontaktů je přehledný a kromě rychlosti přístroje dobře ovladatelný

Protokol hovorů přehledně zobrazuje všechny zmeškané, uskutečněné či přijaté hovory pomocí barevných šipek, navíc si lze vybrat pouze například zmeškané hovory a tím lépe filtrovat jednotlivé události. Horší je to již s číselníkem pro vytáčení hovorů. Ten totiž neumí vyhledávat v telefonním seznamu postupným psaním znaků a tak jeho využítí naleznete opravdu pouze při vytáčení neznámého čísla, které vám například někdo diktuje.


Klávesnice pro vytočení čísla neumí vyhledávat pomocí T9 v telefonním seznamu.

SMS zprávy se třídí klasicky do konverzací, ve kterých přehledně vidíte přijaté a odeslané zprávy. U odeslaných navíc malé odškrtnutí ukazuje doručení zprávy příjemci. To co neumí Nokia u Lumia smartphonů, dokáže u Asha série. Během psaní lze měnit typ klávesnice jednoduchým táhnutím mezerníku do stran, tak jako je k dispozici predektivní psaní či kontrola pravopisu. Zde je tedy práce více než dostačující.


SMS zprávy jsou zpracované dobře.

Organizační funkce: Nenáročnému stačí

Kalendáře je v Nokia Asha 503 pojat velmi jednoduše, nicméně někomu, kdo se organizací svého času digitálně nezabývá, bude možná dostačovat. Náhled je v podstatě pouze jeden a to měsíční. Aktuální den je zvýrazněn oranžovou barvou, den kdy máte schůzky je pod číslovkou data malá tečka. Po potvrzení daného dnu se zobrazí jednoduchý seznam. U jednotlivých schůzek lze zadávat kromě jejich názvu a zahájení či ukončení času, taktéž místo kde se budou odehrávat. To je zde pouze symbolicky, jelikož na mapu, která by dané místo zobrazila, přejít nelze. Není kam. Lze si též vybrat formu opakování, případně schůzku označit jako narozeniny. A to je vše.


Kalendář je jednoduchý, přitom jednoduše použitelný.

K organizačním funkcím počítám i kalkulačku, ta je zde zastoupena jednoduchou verzí s pouze základními schopnostmi, nicméně při běžných činnostech bohatě dostačuje. Hodit se může základní správce souborů, tak jako jednoduchý diktafon. Někomu může přijít vhod aplikace Nearby, která dokáže ve vašem okolí najít bankomaty, obchody či třeba čerpací stanice. Poloha se počítá na základě GSM signálu či Wi-Fi sítě. Výsledky neohromí, dost často jim chybí důležité data, přesto se někdy může tato aplikace hodit. Osobně mi třeba při pokusu najít nejbližší bankomat bylo doporučeno dojít si k jednomu, který byl vzdálen 1,3 km. Bankomat doslova za barákem a druhý u obchodu kousek vedle nikde. Přitom Asha mojí pozici znala. Škoda.


Doplňkové funkce v čele se správcem souborů a diktafonem by jeden u Ashy ani nečekal.

Budík u Nokie Asha 503 naopak překvapil. Jako jeden z mála totiž dokáže budit i ve vypnutém stavu telefonu. Sice zjištění této skutečnosti pro mě bylo bolestivé, jelikož jsem jsem díky tomu vstával opravdu brzy v den, kdy jsem nemusel, po přečtení těchto řádků ale budete alespoň vědět, že vypnout na noc Ashu 503 a  tím se zbavit budíku opravdu nestačí.


Budík dokáže vzbudit i při vypnutém telefonu.

Datové funkce a webový prohlížeč: Aby se neřeklo

Webový prohlížeč je v Asha 503 připraven pod identickým názvem a kromě možnosti třídit stránky do oblíbených položek, či schopnosti používat více oken / záložek se vyznačuje schopností velmi pomalého načítání stránek a to i na rychlé Wi-Fi síti a taktéž neschopností plynule stránku přibližovat. Ve výsledku, buď máte stránku nečitelnou z důvodu zobrazení celé stránky na obrazovce, nebo se pokusíte část stránky přiblížit dvojitým poklepáním a dočkáte se velkého skokového zoomu a následné možnosti pohybu po stránce, který je vše, jenom ne plynulý. Párkrát jsem prohlížeč zkusil použít kromě testů zcela vážně a sebekriticky musím přiznat, že Asha 503 měla velmi blízko k tomu, aby si udělala výlet vzduchem. V momentě, kdy jsem opravdu potřeboval získat určité data, přestala být totiž pomalost odezvy úsměvnou.


Internetový prohlížeč je opravdu pomalý a dost špatně použitelný.

Technické specifikace přitom hovoří jasně. Asha 503 umí GPRS, EDGE i 3G, a to HSDPA až 7,2 Mbps a HSUPDA 5,76 Mbps. Wi-Fi zvládá ve standardu 802.11 b/g/n/ a disponuje Bluetooth ve verzi 3.0. Při použití internetu v reálných podmínkách pocit z technických specifikací rozhodně nekoresponduje s tím, co uvádí výrobce.

Zhodnocení a konkurence

Pokud jste četli celou recenzi a neskočili jste rovnou na zhodnocení Nokia Asha 503, jistě tušíte která bije a jaký bude verdikt. Asha 503 je za své peníze velmi specifickou volbou. Pokud nechcete či nemůžete připlatit vyšší částku, máte odpor k Androidu a chcete dotykový mobil, může být Asha 503 vaší volbou. Za identické peníze lze ale koupit LG Optimus L3 II, který je sice mezi Android smartphony za otloukánka, oproti Asha 503 vám ale nabídne královskou výbavu, která zahrnuje navíc vůči Ashe 503 například multitouch ovládání, GPS čip, kompas, navigační software, plnohodnotnou synchronizaci veškerých vašich dat, IPS displej s daleko lepšími pozorovacími úhly, natáčení videa při 30 snímcích za vteřinu, Google služby, multitasking, Obchod Play, který disponuje podstatně větší zásobou her i aplikací apod. A to vše při stejné ceně.

 

Taktéž velice populární a povedená Nokia Lumia 520 s Windows Phone není cenově příliš daleko a vyplatí se tak přemýšlet o došetření, jelikož i ona je vůči Asha 503 zcela jiný svět. Navíc Lumia 520 disponuje bleskurychlým systémem Windows Phone, unikátní offline navigací a tím pádem tedy opět GPS čipem, tak jako plnou synchronizací celého telefonu apod. Důvodů kupovat Ashu 503 mnoho není a i když se v Indii a na dalších rozvojových trzích jedná zcela jasně o bestseller, u nás je v nízkých cenových patrech příliš těsno a Asha 503 nedokáže, i přes svůj 5 Mpx fotoaparát a LED diodu, vůči konkurenci téměř nic nabídnout.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus neotřelý designMinus pomalý systém
Plus zajímavá gesta k ovládáníMinus omezená funkční nabídka
Minus technická zastaralost
Minus nevýhodný poměr výkon/cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články