Recenze Nokia Asha 311 – kompaktní elegán s duší smartphonu

V dnešní recenzi se podíváme na nejnovější mobil série Asha, konkrétně Nokia Asha 311. Tento stylový a elegantní dotykový telefon nabízí cenu pod 3 000 Kč, líbivý design a podporu 3G.

Řada Asha od Nokie prošla výraznou změnou. Od začátku léta totiž upustila od klasické kombinace dotykového telefonu a klávesnice a nabízí již výhradně celodotykové telefony. Nejprve byly představeny nižší modely Asha 305 a Asha 306, nejdražší a nejlepší z nich – Asha 311, je předmětem dnešní recenze.


Nokia Asha 311 – telefon ve všech čtyřech barevných variantách

Základní parametry – Nokia Asha 311

Rozměry 106 x 52 x 12,9 mm
Hmotnost 95 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), LCD, rozlišení 240 x 400 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Procesor a paměť jednojádrový 1 GHz procesor
128 MB RAM, 140 MB vnitřní, 256 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systém S40 Asha
Fotoaparát 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost 3 150 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Nokie Asha 311:

Co se nám líbilo: příjemné kompaktní rozměry, dostupné barevné provedení (modré, hnědé, šedé, růžové), odolné sklo Gorilla Glass chránící displej před poškrábáním, možnost dobíjet přes 2 mm Jack i microUSB

Co se nám nelíbilo: tlačítka nejsou podsvícená, dodávána stará nabíječka s 2 mm konektorem, po odejmutí zadního krytu vypadne baterie (nijak nedrží), nepočeštěná aplikace Komunity coby klient pro sociální sítě

Obsah balení: bez kabelu, ale s paměťovkou

Telefon nám dorazil v klasické, malé a modré krabičce od Nokie. Uvnitř je pochopitelně telefon, dále je k dispozici nabíječka, obsahem jsou i pecková sluchátka, 2 GB microSDHC karta a návod. Kdo by chtěl i datový kabel, tak toho se bohužel nedočká.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=cz3iEKnyE7w

Design a konstrukce: malý kolibřík

Jak jsme již řekli na začátku, Asha 311 má velmi stylový a elegantní design. Telefon sám o sobě je poměrně malý. S hmotností pod 100 gramů a rozměry (pouze) 106 x 52 x 12,9 mm se dobře drží v ruce. Má zakulacené hrany a celé tělo je vyrobeno z lesklých, ale nekovových materiálů. Jsou velmi pohledné, avšak pouze do té doby, dokud se neupatlají, což se velmi rychle stane.

Přední část pokrývá výhradně 3“ displej včetně mikrofonu nad logem Nokia. V pravém horním rohu je umístěno čidlo, které snímá a reguluje podsvícení telefonu. V dolní části telefonu si můžeme všimnout chromovaného pásku, který vede podél celého telefonu. V něm jsou zakomponovaná dvě tlačítka. Jedno je zelené, čímž většinu z vás napadne, že se zvedají hovory, a druhé červené, kterým naopak hovor pokládáme, ale funguje také jako storno tlačítko.

Pod těmito tlačítky je ještě umělohmotná část, která může trošku shazovat celkový dojem z jinak velmi šikovného designu. Další dvě tlačítka jsou umístěna na pravém boku. Jedno slouží pro odemykání a zamykání telefonu. Tímto tlačítkem nejen telefon rozsvítíte, ale také jej můžete zhasnout, což u minulých modelů nefungovalo. Druhým tlačítkem regulujete hlasitost – tato regulace je doprovázena animací na displeji.

Na horním boku telefonu jsou umístěny 3 konektory. Jeden je pro nabíječku, druhý je pro sluchátka – je to klasický, 3,5 mm Jack. Třetí konektor je microUSB slot, díky kterému můžete propojit Nokii s PC, a tím nejen přenášet data, ale také jím můžete dobíjet baterii, což někteří jistě ocení.

Dostáváme se na zadní část, kde je umístěn 3,2 Mpx fotoaparát, který je oproti 2 Mpx v modelu 306 dalším vylepšením. Ovšem, jak se to řekne. Chybí mu totiž funkce automatického zaostření a také LED dioda, což znamená, že na nějaké časté focení ho určitě neužije. Spíše se hodí na takové ty momentky. Škoda. V dolní části, za stříbrným páskem je umístěn hlasitý reproduktor.

Baterie a výdrž: výdrž jako v dobách slávy

Odsunutí zadního krytu jde poměrně snadno, takže s ním určitě nebudete nějak bojovat. Pod krytem se nachází Li-Ion baterie s kapacitou 1 100 mAh. Pod baterií je prostor pro zasunutí paměťové karty (až 32 GB) a také pochopitelně je zde prostor pro vložení klasické mini SIM karty.

Baterie vám vydrží v případě běžného používání i 4-5 dnů a pokud telefon využíváte velmi málo, tak i více dní. V případě většího zatížení se pochopitelně vybije rychleji a můžete se dostat i na jeden den. Co je však nutné ještě podotknout, je fakt, že baterie po oddělání zadního krytu v telefonu nijak nedrží. Pokud Nokii Asha 311 nakloníte, baterie bez velkých okolků spadne. Jak již bylo řečeno, telefon se dá nabíjet přes klasickou nabíječku dodávanou v balení, tak i přes datový kabel, který si však musíte dokoupit.

Displej a ovládání: přivítejte kapacitní technologii a Gorilla Glass

Asha 311 nabízí dotykový kapacitní 3“ displej, což je oproti modelu 306 velký rozdíl. Díky kapacitní technologii tak stačí jen velmi lehký pohyb po displeji a ihned reaguje, není to jako u odporových displejů, které ještě donedávna Nokia u svých Asha telefonů s klávesnicí používala.

Rozlišení displeje je 240 x 400 pixelů a má 65 000 barev. Není to zrovna hodně, ale v zásadě to pro tento model stačí. Polarizační filtr zajišťuje lepší čtení na slunci a při změnách úhlů, což určitě většina z vás ocení. Na rozdíl od zadního krytu, otisky prstů na displeji nejsou tak viditelné. Na ochranu je zde dokonce odolné sklo Corning Gorilla Glass.

Jak již bylo řečeno, jas reguluje čidlo umístěné v pravém horním rohu. K ovládání telefonu jsou určena dvě hlavní tlačítka pod displejem. Pokud je displej zamčený, nereaguje vůbec na pohyb. Musíte proto zmáčknout buď tlačítko pro odblokování, nebo červené tlačítko pod displejem. Zelené nereaguje také. Žádné tlačítko zde nemá podsvícení, což může někomu také eventuálně vadit. Já to však jako problém neviděl, protože po chvilce si na telefon zvyknete a tyto tlačítka najdete i „potmě“.

Prostředí – celodotykové Series 40

Prostředí telefonu je složeno ze tří obrazovek, tedy vlastně čtyř obrazovek. První se objeví při odemykání telefonu. Je to klasická zamykací/odemykací obrazovka, kde je datum, den a aktuální čas. Vlevo nahoře je síla signálu, stav baterie a síť.

Pokud máte zapnutou Wi-Fi síť a nebo Bluetooth, tak mini ikonky zapnutí zde budou taky. Tyto horní ukazatelé jsou k dispozici i v dalších obrazovkách, takže jsou nám k dispozici neustále. Na odemykací/zamykací obrazovku můžete místo aktuálního používaného motivu dát jakoukoli fotografii, nebo zvolit motiv z telefonu, popřípadě si stáhnout jiný.

Po odemčení telefonu a následném smyku prstem se dostaneme do hlavního menu, pokud se to tak dá říct. Na této obrazovce můžeme najet do nastavení, aplikací, kontaktů, zpráv a her. Je zde celkem 42 ikon. Přidržením prstu na některé ikoně se otevře nabídka s úpravami. Zde si můžete ikony různě uspořádat podle potřeby. Slidem prstu doprava nebo doleva tuto nabídku budete mít stále aktivní a můžete tak upravovat i ostatní obrazovky. Po dokončení stačí jednoduše kliknout na ikonku ve tvaru značky Nike pro potvrzení změn.

Při dalším smyku prstem směrem doprava se dostáváme na pohotovostní obrazovku. Tato obrazovka, podobně jako odemykací, obsahuje digitální hodiny, aktuální den, datum. Jsou zde přednastaveny 4 ikony s aplikacemi – mapy, obchod, chat a prohlížeč. V modifikačním (upravovacím) módu zde můžete jakoukoliv ikonu vyměnit za jinou, nebo ji úplně odebrat. Můžete zde přidat i kontakty. V podstatě z toho můžete udělat takové druhé hlavní menu, ale s ikonami, které nejčastěji používáte.

Třetí přednastavenou obrazovkou je číselník. Na ten najedeme smykem z hlavního menu směrem doleva. Pokud používáme pár základních čísel, která známe nazpaměť, může se hodit tato možnost. V dolní části displeje máme v číselníku možnost najet také na kontakty, nebo přijaté/zmeškané hovory. V číselníku můžeme dát na kterékoli číslo podržením prstu na něm zrychlenou volbu. Více budete ale pravděpodobně preferovat možnost změnit tuto obrazovku z číselníku na hudební přehrávač, nebo rádio.

Jistě stojí za zmínku i výsuvná horní lišta, ve které máme všechno důležité pěkně po ruce. Můžeme zde najet do přehrávače, kontaktů, psát sms, vypnout a zapnout Wi-Fi, Bluetooth a vybrat si vyzváněcí profil. Tímto se Asha inspirovala od smartphonů.

Procesor o taktu 1 GHz a operační paměť 128 MB zajišťují, že mezi těmito obrazovkami budete přepínat velmi plynule. Telefon se při žádných aplikacích nijak neseká, z jakékoliv hry jde vyjet velmi rychle a svižně. Procesor je proto dostačující a majitelé budou rychlostí jistě příjemně překvapeni.

Telefonování a zprávy: základ pro každého

Telefonní seznam je v Nokii Asha 311 velmi přehledný a jednoduchý. Můžete do něj najet jednoduše z hlavního menu, nebo z číselníku, popřípadě z výsuvné lišty. U kontaktu máte nejen jméno, ale i číslo. Můžete k němu dále přiřadit další číslo (např. domů, do zaměstnání apod.), potom také adresu, firmu, email, nějakou poznámku, narozeniny, obrázek, nebo specifický tón.

Kontakty, které jsou uloženy na SIM, jsou zobrazeny s malým znakem SIM karty. Jednoduchým kliknutím se dostaneme do protokolu hovorů. Zde máme pěkně pohromadě přijaté a zmeškané hovory a volaná čísla. Je zde i počítadlo, které monitoruje délku posledního hovoru, celkovou dobu přijatých a odeslaných hovorů a hovorů celkově. Určitě dobrá vlastnost pro ty, kteří si „hlídají“ každý měsíc paušál. Tyto měřiče pochopitelně můžete kdykoliv vymazat a začít od nuly. V další záložce poklepnutím se dostaneme již do číselníku, o kterém jsme již hovořili v kapitole prostředí.

Při samotném volání problém není. Slyšet jde dobře a zřetelně a i při odposlechu není slyšet chrčení. Možná by však přeci jen mohlo být sluchátko o něco hlasitější. V některých situacích a okolním hluku je totiž konverzace obtížnější. Při změnách prostředí jsou k dispozici 4 základní vyzváněcí profily – normální, tichý, pípnutí a hlasitý. Tyto profily si můžete v nastavení editovat a také si nastavit, kdy bude spuštěn, což někteří z vás jistě využijí.

Dostáváme se k SMS zprávám, které jsou vyřešeny konverzačními bublinami. Chci říct, že u každého kontaktu, kterému jste psali zprávu, nebo od kterého vám nějaká přišla, máte rozdělanou konverzaci, kde máte zobrazeny předchozí zprávy od něj a od vás. Jsou samozřejmě barevně rozlišeny, pro snazší orientaci. Do zpráv se dostaneme nejrychleji z hlavního menu. I zde je měřič, podobně jako u kontaktů. Takže máte dokonalý přehled o odeslaných a přijatých SMS a MMS. Při odstraňování zpráv můžete jednoduše odstranit všechny, nebo si jen některé vybrat.

Co se týče klávesnice, zde máme na výběr dvě možnosti. Jednak můžeme psát na výšku, kde se jedná o klasickou klávesnici, kterou známe z nedotykových mobilů. Píše se pohodlně a dobře a i při rychlém psaní mobil stíhá slova zaznamenávat. Slovník T9 je zde k dispozici, můžete ho vypnout stejně jednoduše, jako ho učit nová slova.

Pokud se rozhodneme psát v režimu na šířku, naskytne se nám klávesnice QWERTZ, což je druhá, modernější možnost psaní. Vzhledem k menšímu displeji je obtížnější si na ni zvyknout a písmena často přeskakují, což někomu může lézt na nervy. Nepočítám do toho psaní, když máte v sobě nějaký alkohol, to pak píšete takřka hieroglyfy. Ale zvyknout si na ni jistě dá. Při psaní zpráv máte k dispozici pochopitelně stav znaků/SMS. Každé přidané písmenko do zprávy je doprovázeno lehkým zavibrováním. K dispozici jsou i přednastavení smajlíci. Můžete si zapnout i doručenky.

Když vám přijde SMS, je to doprovázeno nejen vibrací a vámi zvoleným tónem, ale v případě, že si SMS nevyzvednete, telefon v určitých časových intervalech rozsvítí bílé světýlko. Funguje to tak nejen při SMS, ale i u hovorů. Tato funkce se hodí ve večerních hodinách, kdy si tohoto světla rychle všimnete.

K dispozici je i e-mail. Na výběr máte například ze seznamu, gmailu, centrumu a dalších. Takže stačí vybrat a jednoduše se přihlásit. V případě příchozího mailu vám to telefon oznámí zvukovým upozorněním a vibrací a to i v případě, že e-mailovém klientu zrovna nejste. Stačí, když si necháte uložené heslo. Můžete spravovat i několik účtů najednou. Složitější a delší e-maily se načítají i několik vteřin.

Hudební a video přehrávač: solidní hudebník do každé kapsy

Multimediální přehrávač je jednoduše pojmenovaný, hudba. Schéma přehrávače je více méně stejné, jako u starších Nokií. V aplikaci hudba máte na výběr ze tří záložek. První je samotný přehrávač, kde vám běží daná hudba, nebo video. Ve druhé záložce, která se nazývá knihovna, si můžeme vybrat hudbu ze všech skladeb, nebo podle interpreta, alba, nebo žánru a zde se právě nachází i videa.

Ve třetí záložce si můžete jednoduše vytvořit vlastní seznam skladeb, nebo si vybrat z přednastavených – nejčastěji hrané, poslední přidané a naposledy hrané. Velmi příjemným překvapením je podpora formátů. Mezi klasické MP3, MP4, WMA, WAV totiž přehrává i AVI. Dalšími podporovanými video formáty jsou MPEG4 a 3GPP. Bohužel, titulky ale přehrát nedokáže, což je škoda. Rádio si můžete pustit také, ale budete k tomu potřebovat sluchátka.

GPS navigací Asha 311 bohužel nedisponuje. Jediné, co je k dispozici, jsou Nokia Maps. Tato aplikace však vyžaduje internet. I když si totiž mapy nahrajete přes PC suit do mobilu, na určení vaší polohy budete potřebovat stejně internet. Pokud chcete tuto aplikaci využít s autem, tak je to celkem k ničemu, navigace na auto totiž dostupná není.

Bonusové aplikace

Co se týče všemožných aplikacích, je zde jisté omezení. Asha 311 má uzavřený operační systém a aplikace si můžete stáhnout z Nokia obchodu. Musíme počítat ale s tím, že možnosti budou i tak omezené.

Pro ty, co rádi volné chvilky využívají pro hry, je tu dobrá zpráva. Máte zde k dispozici 7 plných her a 3 demoverze, včetně oblíbené Angry birds. Co však hráči jistě ocení, je možnost stáhnout si až 40 her zdarma od EA.

Pro sociální sítě je zde vytvořená aplikace Komunity. Můžete se zde připojit na FB, Twitter, popřípadě Orkut a Flickr. Zásadní věc na této aplikaci je, že pokud se přihlásíte na daného klienta, už pokračujete pouze anglicky. Při přihlášení např. na FB vám vyjede obrazovka, že nepodporuje český jazyk, takže budete mít vše anglicky. To platí i u ostatních klientů. Je pravda, že naprostá většina s tím problémy mít nebude, avšak je to určitý nedostatek, který je třeba zmínit, aby pak někteří z vás nebyli nemile překvapeni.

Aplikace Chat. V této aplikaci můžete být v jednu chvíli přihlášení k více komunitám. Na výběr máte z Facebooku, Google Talku, Messengera, Nokia Chatu a Yahoo!. Aplikace vám může běžet i na pozadí – vedle ukazatele stavu baterie se vám ukáže zelené kolečko, jako výraz toho, že jste stále „online“.

Díky aplikaci počasí můžete velmi lehce zjistit aktuální předpověď po následujících 5 dní, včetně satelitních snímků.

Fotoaparát a kamera: bez autofocusu a blesku to jde leckdy těžko

Fotoaparát prošel menším vylepšením oproti modelu Asha 306. Konkrétně se již nejedná o 2 Mpx, ale o 3,2 Mpx. To je ale asi tak vše. Bohužel, nemá automatické ostření a ani LED diodu.

Co se týče samotného nastavení modelu Asha 311, tak první máme na výběr fotorežimy, zda: normální, sekvence, popřípadě samospoušť. V možnosti zábava si můžeme zvolit rámeček fotografie, nějaké efekty a zvuky spouště, což mi tak nějak přijde, jako zbytečnost. V možnosti „Pro“ si můžete nastavit mřížku, expozici a osvětlení. V nastavení si můžete vytvořit alba, změnit názvy fotek, zvolit velikosti a další základní věci, a to je zhruba vše.

Co se týče samotných fotografií, tak pokud máte kolem sebe dostatek světla, kvalita je uspokojivá. V ideálním prostředí vypadají fotografie docela dobře, avšak jakmile se setmí, nebo jste někde, kde je nedostatek světla, jde to velmi jasně poznat na kvalitě fotek a detailů. Ve tmě je pak téměř nemožné fotit. Fotografie můžete pořídit v maximálním rozlišení 2 048 x 1536 px. Po vyfocení si je můžete různě přibližovat a oddalovat a dokonce si je pak i uložit jako novou fotografii.

Je zde pochopitelně i možnost nahrávání videa. Nejvyšší poskytovaná kvalita pro nahrávání je 640 x 480 s frekvencí 15 snímků za sekundu. No kdyby byla frekvence větší, určitě bychom se nezlobili. Můžete během natáčení různě zoomovat a oddalovat, ale tlačítko pro přibližování a oddalování jde poměrně obtížně mačkat. Video je v konečném výsledku koukatelné, podobně jako fotografie. Takže i zde zaznamenáváme u Nokie Asha 311 posun oproti modelu Asha 306.

Organizační a datové funkce: našlo se místo i pro rychlé 3G

Telefon nabízí standardní řadu organizačních funkcí. Jednak je v Nokii Asha 311 pochopitelně kalendář, který je přehledný a velmi lehce na vybraný den připojíte upomínku, jednání, volání a další poznámky. Naleznete zde také možnost pro vytvoření poznámky, nebo úkolu.

Budík je zde také velmi jednoduše udělaný. Rychle a snadno si nastavíte čas buzení. Vpravo nahoře si můžete navolit dny, pro které ho chcete zapnout, změnit si tón a nastavit čas pro opakované buzení. Po aktivování budíku se vám zobrazí čas do začátku alarmu a v horní liště vedle baterie a času budete mít ikonku zvonečku, abyste viděli, že budík je skutečně aktivní.

Kalkulačka je velmi jednoduchá a nabízí jen základní výpočty (-,:,+,x). K dispozici máte také měřič času, kde si nastavíte určitý čas, který se vám bude odečítat. Po aktivaci běží odečítání času na obrazovce pod horní lištou baterie, času a sítě. Další funkcí k využití je například hlasový záznamník, který zaznamenává do formátu .amr, takže kvalita je bohužel nic moc.

Asha 311 podporuje GPRS, EDGE, HSDPA a HSUPA, včetně 3G a Wi-Fi (standardy b/g/n). V datové oblasti je tedy Asha 311 velmi dobře vybavena. Pro komunikaci s počítačem můžete použít jak datový kabel, tak také Bluetooth (2.1), kterým je telefon také vybaven.

Pro projíždění internetu slouží internetový prohlížeč. Stránky se načítají poměrně dobře. Pokud si chcete stránku prohlížet na šířku obrazovky telefonu, musíte ji nejdřív aktualizovat, což může někomu lézt časem na nervy. Asha 311 podporuje i 3G sítě, takže v místech, kde nechytnete zrovna Wi-Fi, můžete využít tuto možnost.

Závěr recenze Nokie Asha 311

Nokia Asha 311 je ideálním řešením mezi přechodem z klávesnicových telefonů na dotykové telefony, popř. smartphony. Nemá sice operační systém Android, iOS či Windows Phone, nabízí však některé prvky smartphonů, které uživatelé jistě ocení.

Dalším plusem je atraktivní design. Někoho by za jistých okolností mohla lehce odradit cena, která se pohybuje kolem hranice 3 000 Kč. Za tuto cenu již totiž můžete mít androidové telefony, zmínil bych Vodafone 860 Smart II, který krom operačního systému Android 2.3 nabízí ještě GPS, která v Ashe chybí také. Pokud ale k životu nepotřebujete operační systém Android, může být Asha 311 ideální volbou.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a kompaktnost  fotoaparát bez autofocusu
 jednoduché ovládání  ulpívání otisků prstů
 1 GHz procesor  chybí GPS navigace
 rychlá data 3G
výdrž telefonu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Nokia Asha 311 – kompaktní elegán s duší smartphonu

V dnešní recenzi se podíváme na nejnovější mobil série Asha, konkrétně Nokia Asha 311. Tento stylový a elegantní dotykový telefon nabízí cenu pod 3 000 Kč, líbivý design a podporu 3G.

Řada Asha od Nokie prošla výraznou změnou. Od začátku léta totiž upustila od klasické kombinace dotykového telefonu a klávesnice a nabízí již výhradně celodotykové telefony. Nejprve byly představeny nižší modely Asha 305 a Asha 306, nejdražší a nejlepší z nich – Asha 311, je předmětem dnešní recenze.


Nokia Asha 311 – telefon ve všech čtyřech barevných variantách

Základní parametry – Nokia Asha 311

Rozměry 106 x 52 x 12,9 mm
Hmotnost 95 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), LCD, rozlišení 240 x 400 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Procesor a paměť jednojádrový 1 GHz procesor
128 MB RAM, 140 MB vnitřní, 256 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systém S40 Asha
Fotoaparát 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost 3 150 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Nokie Asha 311:

Co se nám líbilo: příjemné kompaktní rozměry, dostupné barevné provedení (modré, hnědé, šedé, růžové), odolné sklo Gorilla Glass chránící displej před poškrábáním, možnost dobíjet přes 2 mm Jack i microUSB

Co se nám nelíbilo: tlačítka nejsou podsvícená, dodávána stará nabíječka s 2 mm konektorem, po odejmutí zadního krytu vypadne baterie (nijak nedrží), nepočeštěná aplikace Komunity coby klient pro sociální sítě

Obsah balení: bez kabelu, ale s paměťovkou

Telefon nám dorazil v klasické, malé a modré krabičce od Nokie. Uvnitř je pochopitelně telefon, dále je k dispozici nabíječka, obsahem jsou i pecková sluchátka, 2 GB microSDHC karta a návod. Kdo by chtěl i datový kabel, tak toho se bohužel nedočká.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=cz3iEKnyE7w

Design a konstrukce: malý kolibřík

Jak jsme již řekli na začátku, Asha 311 má velmi stylový a elegantní design. Telefon sám o sobě je poměrně malý. S hmotností pod 100 gramů a rozměry (pouze) 106 x 52 x 12,9 mm se dobře drží v ruce. Má zakulacené hrany a celé tělo je vyrobeno z lesklých, ale nekovových materiálů. Jsou velmi pohledné, avšak pouze do té doby, dokud se neupatlají, což se velmi rychle stane.

Přední část pokrývá výhradně 3“ displej včetně mikrofonu nad logem Nokia. V pravém horním rohu je umístěno čidlo, které snímá a reguluje podsvícení telefonu. V dolní části telefonu si můžeme všimnout chromovaného pásku, který vede podél celého telefonu. V něm jsou zakomponovaná dvě tlačítka. Jedno je zelené, čímž většinu z vás napadne, že se zvedají hovory, a druhé červené, kterým naopak hovor pokládáme, ale funguje také jako storno tlačítko.

Pod těmito tlačítky je ještě umělohmotná část, která může trošku shazovat celkový dojem z jinak velmi šikovného designu. Další dvě tlačítka jsou umístěna na pravém boku. Jedno slouží pro odemykání a zamykání telefonu. Tímto tlačítkem nejen telefon rozsvítíte, ale také jej můžete zhasnout, což u minulých modelů nefungovalo. Druhým tlačítkem regulujete hlasitost – tato regulace je doprovázena animací na displeji.

Na horním boku telefonu jsou umístěny 3 konektory. Jeden je pro nabíječku, druhý je pro sluchátka – je to klasický, 3,5 mm Jack. Třetí konektor je microUSB slot, díky kterému můžete propojit Nokii s PC, a tím nejen přenášet data, ale také jím můžete dobíjet baterii, což někteří jistě ocení.

Dostáváme se na zadní část, kde je umístěn 3,2 Mpx fotoaparát, který je oproti 2 Mpx v modelu 306 dalším vylepšením. Ovšem, jak se to řekne. Chybí mu totiž funkce automatického zaostření a také LED dioda, což znamená, že na nějaké časté focení ho určitě neužije. Spíše se hodí na takové ty momentky. Škoda. V dolní části, za stříbrným páskem je umístěn hlasitý reproduktor.

Baterie a výdrž: výdrž jako v dobách slávy

Odsunutí zadního krytu jde poměrně snadno, takže s ním určitě nebudete nějak bojovat. Pod krytem se nachází Li-Ion baterie s kapacitou 1 100 mAh. Pod baterií je prostor pro zasunutí paměťové karty (až 32 GB) a také pochopitelně je zde prostor pro vložení klasické mini SIM karty.

Baterie vám vydrží v případě běžného používání i 4-5 dnů a pokud telefon využíváte velmi málo, tak i více dní. V případě většího zatížení se pochopitelně vybije rychleji a můžete se dostat i na jeden den. Co je však nutné ještě podotknout, je fakt, že baterie po oddělání zadního krytu v telefonu nijak nedrží. Pokud Nokii Asha 311 nakloníte, baterie bez velkých okolků spadne. Jak již bylo řečeno, telefon se dá nabíjet přes klasickou nabíječku dodávanou v balení, tak i přes datový kabel, který si však musíte dokoupit.

Displej a ovládání: přivítejte kapacitní technologii a Gorilla Glass

Asha 311 nabízí dotykový kapacitní 3“ displej, což je oproti modelu 306 velký rozdíl. Díky kapacitní technologii tak stačí jen velmi lehký pohyb po displeji a ihned reaguje, není to jako u odporových displejů, které ještě donedávna Nokia u svých Asha telefonů s klávesnicí používala.

Rozlišení displeje je 240 x 400 pixelů a má 65 000 barev. Není to zrovna hodně, ale v zásadě to pro tento model stačí. Polarizační filtr zajišťuje lepší čtení na slunci a při změnách úhlů, což určitě většina z vás ocení. Na rozdíl od zadního krytu, otisky prstů na displeji nejsou tak viditelné. Na ochranu je zde dokonce odolné sklo Corning Gorilla Glass.

Jak již bylo řečeno, jas reguluje čidlo umístěné v pravém horním rohu. K ovládání telefonu jsou určena dvě hlavní tlačítka pod displejem. Pokud je displej zamčený, nereaguje vůbec na pohyb. Musíte proto zmáčknout buď tlačítko pro odblokování, nebo červené tlačítko pod displejem. Zelené nereaguje také. Žádné tlačítko zde nemá podsvícení, což může někomu také eventuálně vadit. Já to však jako problém neviděl, protože po chvilce si na telefon zvyknete a tyto tlačítka najdete i „potmě“.

Prostředí – celodotykové Series 40

Prostředí telefonu je složeno ze tří obrazovek, tedy vlastně čtyř obrazovek. První se objeví při odemykání telefonu. Je to klasická zamykací/odemykací obrazovka, kde je datum, den a aktuální čas. Vlevo nahoře je síla signálu, stav baterie a síť.

Pokud máte zapnutou Wi-Fi síť a nebo Bluetooth, tak mini ikonky zapnutí zde budou taky. Tyto horní ukazatelé jsou k dispozici i v dalších obrazovkách, takže jsou nám k dispozici neustále. Na odemykací/zamykací obrazovku můžete místo aktuálního používaného motivu dát jakoukoli fotografii, nebo zvolit motiv z telefonu, popřípadě si stáhnout jiný.

Po odemčení telefonu a následném smyku prstem se dostaneme do hlavního menu, pokud se to tak dá říct. Na této obrazovce můžeme najet do nastavení, aplikací, kontaktů, zpráv a her. Je zde celkem 42 ikon. Přidržením prstu na některé ikoně se otevře nabídka s úpravami. Zde si můžete ikony různě uspořádat podle potřeby. Slidem prstu doprava nebo doleva tuto nabídku budete mít stále aktivní a můžete tak upravovat i ostatní obrazovky. Po dokončení stačí jednoduše kliknout na ikonku ve tvaru značky Nike pro potvrzení změn.

Při dalším smyku prstem směrem doprava se dostáváme na pohotovostní obrazovku. Tato obrazovka, podobně jako odemykací, obsahuje digitální hodiny, aktuální den, datum. Jsou zde přednastaveny 4 ikony s aplikacemi – mapy, obchod, chat a prohlížeč. V modifikačním (upravovacím) módu zde můžete jakoukoliv ikonu vyměnit za jinou, nebo ji úplně odebrat. Můžete zde přidat i kontakty. V podstatě z toho můžete udělat takové druhé hlavní menu, ale s ikonami, které nejčastěji používáte.

Třetí přednastavenou obrazovkou je číselník. Na ten najedeme smykem z hlavního menu směrem doleva. Pokud používáme pár základních čísel, která známe nazpaměť, může se hodit tato možnost. V dolní části displeje máme v číselníku možnost najet také na kontakty, nebo přijaté/zmeškané hovory. V číselníku můžeme dát na kterékoli číslo podržením prstu na něm zrychlenou volbu. Více budete ale pravděpodobně preferovat možnost změnit tuto obrazovku z číselníku na hudební přehrávač, nebo rádio.

Jistě stojí za zmínku i výsuvná horní lišta, ve které máme všechno důležité pěkně po ruce. Můžeme zde najet do přehrávače, kontaktů, psát sms, vypnout a zapnout Wi-Fi, Bluetooth a vybrat si vyzváněcí profil. Tímto se Asha inspirovala od smartphonů.

Procesor o taktu 1 GHz a operační paměť 128 MB zajišťují, že mezi těmito obrazovkami budete přepínat velmi plynule. Telefon se při žádných aplikacích nijak neseká, z jakékoliv hry jde vyjet velmi rychle a svižně. Procesor je proto dostačující a majitelé budou rychlostí jistě příjemně překvapeni.

Telefonování a zprávy: základ pro každého

Telefonní seznam je v Nokii Asha 311 velmi přehledný a jednoduchý. Můžete do něj najet jednoduše z hlavního menu, nebo z číselníku, popřípadě z výsuvné lišty. U kontaktu máte nejen jméno, ale i číslo. Můžete k němu dále přiřadit další číslo (např. domů, do zaměstnání apod.), potom také adresu, firmu, email, nějakou poznámku, narozeniny, obrázek, nebo specifický tón.

Kontakty, které jsou uloženy na SIM, jsou zobrazeny s malým znakem SIM karty. Jednoduchým kliknutím se dostaneme do protokolu hovorů. Zde máme pěkně pohromadě přijaté a zmeškané hovory a volaná čísla. Je zde i počítadlo, které monitoruje délku posledního hovoru, celkovou dobu přijatých a odeslaných hovorů a hovorů celkově. Určitě dobrá vlastnost pro ty, kteří si „hlídají“ každý měsíc paušál. Tyto měřiče pochopitelně můžete kdykoliv vymazat a začít od nuly. V další záložce poklepnutím se dostaneme již do číselníku, o kterém jsme již hovořili v kapitole prostředí.

Při samotném volání problém není. Slyšet jde dobře a zřetelně a i při odposlechu není slyšet chrčení. Možná by však přeci jen mohlo být sluchátko o něco hlasitější. V některých situacích a okolním hluku je totiž konverzace obtížnější. Při změnách prostředí jsou k dispozici 4 základní vyzváněcí profily – normální, tichý, pípnutí a hlasitý. Tyto profily si můžete v nastavení editovat a také si nastavit, kdy bude spuštěn, což někteří z vás jistě využijí.

Dostáváme se k SMS zprávám, které jsou vyřešeny konverzačními bublinami. Chci říct, že u každého kontaktu, kterému jste psali zprávu, nebo od kterého vám nějaká přišla, máte rozdělanou konverzaci, kde máte zobrazeny předchozí zprávy od něj a od vás. Jsou samozřejmě barevně rozlišeny, pro snazší orientaci. Do zpráv se dostaneme nejrychleji z hlavního menu. I zde je měřič, podobně jako u kontaktů. Takže máte dokonalý přehled o odeslaných a přijatých SMS a MMS. Při odstraňování zpráv můžete jednoduše odstranit všechny, nebo si jen některé vybrat.

Co se týče klávesnice, zde máme na výběr dvě možnosti. Jednak můžeme psát na výšku, kde se jedná o klasickou klávesnici, kterou známe z nedotykových mobilů. Píše se pohodlně a dobře a i při rychlém psaní mobil stíhá slova zaznamenávat. Slovník T9 je zde k dispozici, můžete ho vypnout stejně jednoduše, jako ho učit nová slova.

Pokud se rozhodneme psát v režimu na šířku, naskytne se nám klávesnice QWERTZ, což je druhá, modernější možnost psaní. Vzhledem k menšímu displeji je obtížnější si na ni zvyknout a písmena často přeskakují, což někomu může lézt na nervy. Nepočítám do toho psaní, když máte v sobě nějaký alkohol, to pak píšete takřka hieroglyfy. Ale zvyknout si na ni jistě dá. Při psaní zpráv máte k dispozici pochopitelně stav znaků/SMS. Každé přidané písmenko do zprávy je doprovázeno lehkým zavibrováním. K dispozici jsou i přednastavení smajlíci. Můžete si zapnout i doručenky.

Když vám přijde SMS, je to doprovázeno nejen vibrací a vámi zvoleným tónem, ale v případě, že si SMS nevyzvednete, telefon v určitých časových intervalech rozsvítí bílé světýlko. Funguje to tak nejen při SMS, ale i u hovorů. Tato funkce se hodí ve večerních hodinách, kdy si tohoto světla rychle všimnete.

K dispozici je i e-mail. Na výběr máte například ze seznamu, gmailu, centrumu a dalších. Takže stačí vybrat a jednoduše se přihlásit. V případě příchozího mailu vám to telefon oznámí zvukovým upozorněním a vibrací a to i v případě, že e-mailovém klientu zrovna nejste. Stačí, když si necháte uložené heslo. Můžete spravovat i několik účtů najednou. Složitější a delší e-maily se načítají i několik vteřin.

Hudební a video přehrávač: solidní hudebník do každé kapsy

Multimediální přehrávač je jednoduše pojmenovaný, hudba. Schéma přehrávače je více méně stejné, jako u starších Nokií. V aplikaci hudba máte na výběr ze tří záložek. První je samotný přehrávač, kde vám běží daná hudba, nebo video. Ve druhé záložce, která se nazývá knihovna, si můžeme vybrat hudbu ze všech skladeb, nebo podle interpreta, alba, nebo žánru a zde se právě nachází i videa.

Ve třetí záložce si můžete jednoduše vytvořit vlastní seznam skladeb, nebo si vybrat z přednastavených – nejčastěji hrané, poslední přidané a naposledy hrané. Velmi příjemným překvapením je podpora formátů. Mezi klasické MP3, MP4, WMA, WAV totiž přehrává i AVI. Dalšími podporovanými video formáty jsou MPEG4 a 3GPP. Bohužel, titulky ale přehrát nedokáže, což je škoda. Rádio si můžete pustit také, ale budete k tomu potřebovat sluchátka.

GPS navigací Asha 311 bohužel nedisponuje. Jediné, co je k dispozici, jsou Nokia Maps. Tato aplikace však vyžaduje internet. I když si totiž mapy nahrajete přes PC suit do mobilu, na určení vaší polohy budete potřebovat stejně internet. Pokud chcete tuto aplikaci využít s autem, tak je to celkem k ničemu, navigace na auto totiž dostupná není.

Bonusové aplikace

Co se týče všemožných aplikacích, je zde jisté omezení. Asha 311 má uzavřený operační systém a aplikace si můžete stáhnout z Nokia obchodu. Musíme počítat ale s tím, že možnosti budou i tak omezené.

Pro ty, co rádi volné chvilky využívají pro hry, je tu dobrá zpráva. Máte zde k dispozici 7 plných her a 3 demoverze, včetně oblíbené Angry birds. Co však hráči jistě ocení, je možnost stáhnout si až 40 her zdarma od EA.

Pro sociální sítě je zde vytvořená aplikace Komunity. Můžete se zde připojit na FB, Twitter, popřípadě Orkut a Flickr. Zásadní věc na této aplikaci je, že pokud se přihlásíte na daného klienta, už pokračujete pouze anglicky. Při přihlášení např. na FB vám vyjede obrazovka, že nepodporuje český jazyk, takže budete mít vše anglicky. To platí i u ostatních klientů. Je pravda, že naprostá většina s tím problémy mít nebude, avšak je to určitý nedostatek, který je třeba zmínit, aby pak někteří z vás nebyli nemile překvapeni.

Aplikace Chat. V této aplikaci můžete být v jednu chvíli přihlášení k více komunitám. Na výběr máte z Facebooku, Google Talku, Messengera, Nokia Chatu a Yahoo!. Aplikace vám může běžet i na pozadí – vedle ukazatele stavu baterie se vám ukáže zelené kolečko, jako výraz toho, že jste stále „online“.

Díky aplikaci počasí můžete velmi lehce zjistit aktuální předpověď po následujících 5 dní, včetně satelitních snímků.

Fotoaparát a kamera: bez autofocusu a blesku to jde leckdy těžko

Fotoaparát prošel menším vylepšením oproti modelu Asha 306. Konkrétně se již nejedná o 2 Mpx, ale o 3,2 Mpx. To je ale asi tak vše. Bohužel, nemá automatické ostření a ani LED diodu.

Co se týče samotného nastavení modelu Asha 311, tak první máme na výběr fotorežimy, zda: normální, sekvence, popřípadě samospoušť. V možnosti zábava si můžeme zvolit rámeček fotografie, nějaké efekty a zvuky spouště, což mi tak nějak přijde, jako zbytečnost. V možnosti „Pro“ si můžete nastavit mřížku, expozici a osvětlení. V nastavení si můžete vytvořit alba, změnit názvy fotek, zvolit velikosti a další základní věci, a to je zhruba vše.

Co se týče samotných fotografií, tak pokud máte kolem sebe dostatek světla, kvalita je uspokojivá. V ideálním prostředí vypadají fotografie docela dobře, avšak jakmile se setmí, nebo jste někde, kde je nedostatek světla, jde to velmi jasně poznat na kvalitě fotek a detailů. Ve tmě je pak téměř nemožné fotit. Fotografie můžete pořídit v maximálním rozlišení 2 048 x 1536 px. Po vyfocení si je můžete různě přibližovat a oddalovat a dokonce si je pak i uložit jako novou fotografii.

Je zde pochopitelně i možnost nahrávání videa. Nejvyšší poskytovaná kvalita pro nahrávání je 640 x 480 s frekvencí 15 snímků za sekundu. No kdyby byla frekvence větší, určitě bychom se nezlobili. Můžete během natáčení různě zoomovat a oddalovat, ale tlačítko pro přibližování a oddalování jde poměrně obtížně mačkat. Video je v konečném výsledku koukatelné, podobně jako fotografie. Takže i zde zaznamenáváme u Nokie Asha 311 posun oproti modelu Asha 306.

Organizační a datové funkce: našlo se místo i pro rychlé 3G

Telefon nabízí standardní řadu organizačních funkcí. Jednak je v Nokii Asha 311 pochopitelně kalendář, který je přehledný a velmi lehce na vybraný den připojíte upomínku, jednání, volání a další poznámky. Naleznete zde také možnost pro vytvoření poznámky, nebo úkolu.

Budík je zde také velmi jednoduše udělaný. Rychle a snadno si nastavíte čas buzení. Vpravo nahoře si můžete navolit dny, pro které ho chcete zapnout, změnit si tón a nastavit čas pro opakované buzení. Po aktivování budíku se vám zobrazí čas do začátku alarmu a v horní liště vedle baterie a času budete mít ikonku zvonečku, abyste viděli, že budík je skutečně aktivní.

Kalkulačka je velmi jednoduchá a nabízí jen základní výpočty (-,:,+,x). K dispozici máte také měřič času, kde si nastavíte určitý čas, který se vám bude odečítat. Po aktivaci běží odečítání času na obrazovce pod horní lištou baterie, času a sítě. Další funkcí k využití je například hlasový záznamník, který zaznamenává do formátu .amr, takže kvalita je bohužel nic moc.

Asha 311 podporuje GPRS, EDGE, HSDPA a HSUPA, včetně 3G a Wi-Fi (standardy b/g/n). V datové oblasti je tedy Asha 311 velmi dobře vybavena. Pro komunikaci s počítačem můžete použít jak datový kabel, tak také Bluetooth (2.1), kterým je telefon také vybaven.

Pro projíždění internetu slouží internetový prohlížeč. Stránky se načítají poměrně dobře. Pokud si chcete stránku prohlížet na šířku obrazovky telefonu, musíte ji nejdřív aktualizovat, což může někomu lézt časem na nervy. Asha 311 podporuje i 3G sítě, takže v místech, kde nechytnete zrovna Wi-Fi, můžete využít tuto možnost.

Závěr recenze Nokie Asha 311

Nokia Asha 311 je ideálním řešením mezi přechodem z klávesnicových telefonů na dotykové telefony, popř. smartphony. Nemá sice operační systém Android, iOS či Windows Phone, nabízí však některé prvky smartphonů, které uživatelé jistě ocení.

Dalším plusem je atraktivní design. Někoho by za jistých okolností mohla lehce odradit cena, která se pohybuje kolem hranice 3 000 Kč. Za tuto cenu již totiž můžete mít androidové telefony, zmínil bych Vodafone 860 Smart II, který krom operačního systému Android 2.3 nabízí ještě GPS, která v Ashe chybí také. Pokud ale k životu nepotřebujete operační systém Android, může být Asha 311 ideální volbou.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a kompaktnost  fotoaparát bez autofocusu
 jednoduché ovládání  ulpívání otisků prstů
 1 GHz procesor  chybí GPS navigace
 rychlá data 3G
výdrž telefonu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."