Mobilizujeme.cz

Recenze Microsoft Lumia 950 XL: do vlajkové lodi teče

24. 1. 2016  |  recenze  |  autor:

Špičkový model telefonní divize Microsoftu překypuje skvělými nápady. Ve svých útrobách ovšem zároveň ukrývá nejen překvapivé množství nedotažeností, ale fatálních systémových bugů, jež se nepodařilo odchytit ani za čtvrt roku po představení. Zda se přesto vyplatí do nových Windows 10 Mobile investovat 18 tisíc korun ukáže dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Na nové Lumie jsem se těšil. Kdysi jsem se počítal mezi nadšené podporovatele jednoduchých a odladěných Windows Phone 7. Když však v mobilních oknech přibyly funkce a ubývalo přehlednosti, opustil jsem je ve verzi Windows Phone 8 a zamířil nejprve k BlackBerry a posléze do náručí Apple. Teď Microsoft ovšem učinil další radikální řez. Jeho nový systém Windows 10 Mobile opět nebude na všech telefonech, některé aplikace opět nebudou fungovat, odvděčit by se však uživateli měl komplexními možnostmi a vychytávkami, které jinde nenajdete.

Na recenzi jsme čekali několik měsíců. Jak naše redakce, tak pravděpodobně i české zastoupení Microsoftu, čekali na sestavení systému, které bude definitivně možné považovat za stabilní. První recenze nových Lumií byly totiž doslova zdrcující. Už předem je potřeba říci, že tato nebude o mnoho jiná. Telefon za bezmála dvacet tisíc by měl být odladěný mobilní šperk a překvapovat uživatele dobrými nápady, a ne nečekanými pády.

Lumia 950 XL: specifikace

Konstrukce plast, 152 x 78 x 8,1 mm, 165 g
Displej 5,7″, AMOLED, 1440 x 2560 px, jemnost 518 ppi
Operační systém Windows 10 Mobile
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Snapdragon 810
Paměť 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD
Fotoaparát 20 Mpx, 3x LED blesk + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.1, Iris kamera, Wi-Fi, GPS, USB typu C
Baterie 3 340 mAh
Cena a dostupnost , 2015

Design a zpracování: tohle že je „za dvacku?“

Roli vlajkové lodi Microsoftu doteď hrála Lumia 930 – kovový ingot, který už svou hmotností nenechal nikoho na pochybách, že tenhle telefon přežije i svého majitele. Teď ho nahrazuje dvojice Lumií 950 a 950 XL a už na první pohled je na nich znát absolutní změna přístupu redmontského gigantu. A bohužel se jedná o změnu k horšímu. Kov na těle 950ky totiž nenaleznete nikde. Bohužel se nejedná ani o typ probarveného polykarbonátu, který jsme měli tu čest držet v ruce v podobě modelů 1020, 1520 anebo 920.

Tenký plast snímatelného zadního krytu připomíná spíše někdejší lowendové Nokie s šestkou na začátku typového označení. A stejně jako ony, tak i 950 XL povrzává. Když kryt nesnímáte příliš často, není to sice nic hrozného, i tak bychom ale od vlajkové lodi očekávali přeci jen o dost kvalitnější dílenské zpracování. Situace se dá o něco vylepšit značkovými kryty MOZO s povrchy z různých materiálů. Reakce uživatelů na sociálních sítích hovoří jasně: teprve s nimi Lumia za 18 tisíc konečně vypadá na svou cenu a ne jako telefon za tři tisíce.

Design Lumie 950 XL kráčí v předem vyjetých kolejích. Zejména kruhový „objektiv“ na zadní straně přístroje odkazuje na jeden z nejlepších fotomobilů historie – Nokii Lumia 1020. Další oživující prvky sice na těle telefonu budete hledat jen těžko. Na druhou stranu zde však naleznete hardwarovou spoušť fotoaparátu, na kterou se rychle zvyká a testujícímu začne být po pár desítkách fotografií líto, že na ni ostatní výrobce tak rychle zanevřeli.

Na další tlačítko jsem si ovšem nezvykl až do konce testu: v Microsoftu se rozhodli umístit zamykací knoflík mezi oba ovladače hlasitosti. Možná jsem jen konzervativní nebo neschopný, trefil jsem se však téměř vždy až napodruhé. Všechna kovová tlačítka mají navíc poměrně značnou vůli, což telefonu na špičkovém dojmu nepřidá. Do očí pak bije i otvor mikrofonu asymetricky vyvrtaný do krycího sklíčka displeje.

Na spodní hraně přístroje nakonec nalezneme možná největší „dočasnou“ nevýhodu Lumie 950 XL – USB konektor typu C. Je sice hezké, že díky jeho vysokým přenosovým rychlostem můžeme využívat například unikátní funkci Continuum, vyprávějte to ale někomu, komu dojde baterie a shání u kolemjdoucích nabíječku. Schválně zkuste hádat, kolik lidí ve vašem okolí vlastní nabíječku s tímto stále ještě dost exotickým konektorem. Ano, absolutně nikdo. A že je občas nabídka opravdu bolestně potřeba – k tomu ovšem až v další kapitole recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Témata:, , , , ,

20 komentářů

 1. febrik
  24.1.2016 v 07:09

  Víceméně souhlasím s recenzí (i když jsem měl tu možnost otestovat menší sestřičku). Prvním rozporuplným pocitem ale byla vychvalovaná HW spoušť fotoaparátu, která mi připadala bez nejmenšího náznaku mechanického dorazu, pro spoušť mi to tlačítko přišlo jako příliš nevýrazné a měkké a možná i špatně tvarované. Co se týká fotoaparátu samotného, je opravdu skvělý, rychlostí moc nezaostává ani za uvedeným LG G4 a při focení s bleskem je dokonce rychlejší (LG razí cestu „dvakrát, nebo radši třikrát měř, jednou řež“ a s bleskem tak trvá ostření skoro dvojnásobně déle, bez blesku je skutečně o něco rychlejší).

  Altetnativu z Androidího světa pro Lumii 950XL bych doporučil hledat také u LG, ovšem ne LG G4, ale LG V10, které je větší Lumii podobnější úhlopříčkou i rozměry a designem (a za mě osobně i ergonomií) vede před G4 „o parník“ (prostě je to první opravdu pěkný LG smartphone, nehledě na pár bonusů navíc).

  U designu ještě zůstanu a Lumie se zastanu i v tomhle ohledu. Mně se 950 a 950XL prostě líbí, navzdory nesymetricky rozmístěným štěrbinám pro mikrofon i zadnímu krytu (zase dodávám, že jsem měl možnost vyzkoušet si pouze menší 950, u XL verze může hrát roli vyšší úhlopříčka, potažmo plocha krytá zadní skořepinou). V ruce mi seděla pěkně, neklouzala, ovládala se příjemně, pouze power button u 950XL jsem měl problém také pochopit, možná to vypadá zajímavě, ale funkčně to vyhovovat nemůže.

  Díky za pěknou recenzi, snad se MS pochlapí a v rámci aktualizací mobilní desítky doladí. Už jen kvůli 950 a 950XL by to byla škoda, protože oba ty telefony mají velký potenciál.

  A ještě poslední poznámečka, u odkazu na třetí stranu recenze se vám na konec adresy vetřelo pár písmen navíc :)“http://mobilizujeme.cz/clanky/recenze-microsoft-lumia-950-xl-do-vlajkove-lodi-tecendy/3/“

  Odpovědět

   Luboš Srb
   24.1.2016 v 08:24

   Díky za přínosné postřehy k recenzi a za názor.

   Odkaz jsme opravili :)

   Odpovědět

    febrik
    24.1.2016 v 09:57

    Díky :) Když už jsem se zmínil o LG V10, nechystáte recenzi i na tenhle model? Skoro bych se mohl zaručit, že by to bylo bezproblémové a zajímavé testování, sám jsem byl překvapený, jaký může být posun od G4 při velmi podobných hardwarových parametrech.

    Pardon za OT, víc nebudu diskuzi plevelit :)

    Odpovědět

     Luboš Srb
     24.1.2016 v 23:56

     Chystáme, termín pro vydání však zatím neznáme :)

     Odpovědět

 2. xman
  24.1.2016 v 07:53

  Jak to myslíte s vyhledáváním v Edge pomoci Googlu? Ja si jej nastavil a funguje normálně.

  Odpovědět

   Petr
   24.1.2016 v 13:31

   Pan recenzent bohužel neví,že nejdříve musí zobrazit stránku Google a potom Edge detekuje poskytovatele vyhledávání a toho zvolí jako výchozího pro vyhledávání z adresního řádku. Takto jde přidat prakticky jakéhokoli poskytovatele vyhledávání.

   Odpovědět

    Simeon
    25.1.2016 v 12:15

    stejně jako neví, že odemknutí telefonu dvojitým poklepáním je už od WP7 v nastavení „dotyková obrazovka“… kdežto vypnutí displeje poklepáním nebylo dřív možné a tak ho zařadili docela logicky do nastavení „zamykací obrazovka“. Pro kované Applisty by to pravda mělo být raději pohromadě, oni jsou zvyklí na jednodušší a méně rozvětvené nastavení telefonu :-)

    Odpovědět

     Aleš
     25.1.2016 v 14:24

     No sorry, ale dávat dvě stejné věci do dvou různých nastavení je normální zhůvěřilost. A to nejsem jablíčkář.

     Odpovědět

 3. kazan
  24.1.2016 v 08:05

  „neuvěřitelně ostré snímky….“ Hm, tak o tom by se dalo polemizovat. Chce to srovnávací test s těmi nejlepšími, tam se ukáže.

  Odpovědět

   kazan
   24.1.2016 v 08:06

   A pokud možno slepý test, kvůli ojektivitě.

   Odpovědět

   aq
   24.1.2016 v 15:54

   ostré snímky pouze za dobrého osvětlení, ta s umělým nic moc :)

   Odpovědět

 4. xman
  24.1.2016 v 08:32

  Přesně takový test uz byl u konkurence. A hádejte, kdo vyhrál?

  Odpovědět

 5. prchlik
  24.1.2016 v 12:36

  Nedá mi to abych zcela výjimečně nereagoval. Předem chci říci, že tento telefon nevlastním, uvažoval jsem však o něm a důkladně jsem si ho osobně otestoval. Používám běžně Android i Windows telefony v denní praxi.
  Přiznám se, že mi jde poněkud na nervy tento poněkud bulvární způsob recenzí. Považuji je za všechno jen ne objektivní. Ne že by uvedené skutečnosti nebyly pravda. Je to jenom, jako bychom se na skutečnost dívali jakousi deformovanou optikou, přes křivá zrcadla. Poměrně málo významné skutečnosti jsou neskutečně zveličeny, praktické vlastnosti neuvedeny a skutečný stav věcí je daleko od reality. Chápu, že recenzenti jsou geekové, kteří rajtují právě na detailech, ale potom nechápu jejich bohorovnost, se kterou vynášejí své verdikty. Jako příklad uvedu citaci z jedné recenze HTC M8 : „zapínací tlačítko je umístěno na horní straně, což je prohřešek, za který by se mělo střílet“.
  Nyní moje vlastní poznatky z užívání Lumia 950 XL:
  Málo premiový vzhled: Pokud chci telefon pro práci a ne jako okrasu, je mi tento simplicistní vzhled milejší než blyštivé kovové a skleněné kousky.
  Vrzání: to je často zmiňovaná závada, já ji však nemohu potvrdit, žádné vrzání jsem nepozoroval.
  Padání: při normálním používání (jsem zcela běžný uživatel) nic nepadalo.
  Málo aplikací: to je klišé, které se pořád opakuje. Android má víc aplikací,
  ale většinou je to jen mnoho zcela ekvivalentích aplikací bez praktického užitku + hry. Všechny aplikace, které jsou potřebné jsou ve Windows storu také.
  Fotoaparát: není tak skvělý jak je líčen. Poskytuje detailní snímky, ale horší je to s dynamickým rozsahem. Jiné fotoaparáty jsou lepší. (Objektivní testy DXO a slepé testy v GSMarena a jiné)
  Zcela je opominuta přítomnost bezkontaktního nabíjení, který v této kategorii – pokud vím – má pouze Samsung Note.
  Celkový dojem z recenze, že telefon je jakési lacině vyhlížející vrzátko navíc pořád padající, nemohu potvrdit, podle mne je to výborný telefon.
  Co se týče ceny, musí každý zvážit zda je přiměřená či ne. Pro mne ne.

  Odpovědět

 6. michal
  24.1.2016 v 15:51

  Mě se ta večerní fotka moc ostrá nezdá, určitě ale není špatná. Mimo to co konkurence v podání Z5?

  Odpovědět

 7. Jj
  25.1.2016 v 09:55

  Nesouhlasím ja měl možnost vyzkoušet na pár dní a můžu jen potvrdit jako běžný uživatel že padání aplikaci a zaseky jsou úplně běžné když jsem stahoval ze storeu nešlo nic dělat celý systém zasekly, nedostatek aplikaci je znát a hodně…. možná jsem rozmazleny z androidu ale aplikace staré a neaktualizovane jde poznat že na win vývojáři celkem se.ou.. Na to że tam je fakt silna baterka telefon vydržel do odpoledne i moje 2 roky stará Z2 od sony vydrzi 2x déle… Nemluvě o plynulosti.. :-) mimo to co mabizel android před třemi roky nabízí MS win až teď a vývoj jde stále dopředu… Možná software opraví ale kdy? Jako zákazníka mě zajímá jak telefon bude fungovat teď ne až kdo ví kdy..

  Odpovědět

   mir
   25.1.2016 v 10:57

   Když jsem váš příspěvek začal číst, tak jsem měl pocit ze píšete o androidu.

   Odpovědět

 8. tomas
  25.1.2016 v 15:33
 9. Jan Belis
  2.2.2016 v 21:45

  Kde sú časy keď Lumie patrili pod Nokiu a boli to skutočne kvalitné mobily. Šmejdy od Microsoftu sa im ani zďaleka nemôžu rovnať sú to len predražené vŕzgajúce plastové sračky.

  Odpovědět

   Jarda
   17.2.2016 v 21:12

   Záda vrzala na každé Nokii, chce to lepší paměť

   Odpovědět

 10. Jan Ruzicka
  18.4.2016 v 09:12

  Ted jsem poridil 950 XL a spokojenost. Po aktualizaci systemu problemy nezaznamenavam a je to prijemna zmena oproti Androidu, zase neco noveho.

  Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  50 komentářů

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  61 komentářů

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  41 komentářů

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  15 komentářů

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  39 komentářů

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  45 komentářů

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  4 komentáře

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  129 komentářů

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Chystaný Pixel telefon od Googlu se ukazuje na oficiálním snímku

Chystaný Pixel telefon od Googlu se ukazuje na oficiálním snímku

DNES  |    |  diskuze (0)

Od představení nových referenčních zařízení Googlu nás dělí už jen týden a na internet se dostává první oficiální obrázek údajného…

Samsung Galaxy On8: velký, hezký a překvapivě také levný

Samsung Galaxy On8: velký, hezký a překvapivě také levný

DNES  |    |  diskuze (1)

Samsung v Indii představil nový telefon Galaxy On8. Řada „On“ je charakteristická reprezentativním designem, kvalitními materiály a dostatečným výkonem za relativně…

Alcatel Pixi Plus 4 Power: low-end s obrovskou výdrží

Alcatel Pixi Plus 4 Power: low-end s obrovskou výdrží

DNES  |    |  diskuze (0)

Řada Pixi od Alcatelu získala zajímavý přírůstek. Nový smartphone Pixi Plus 4 Power, jak již název napovídá, bude lákat především…

Xiaomi se zapsalo do dějin. Má první čtečku pod krycím sklem

Xiaomi se zapsalo do dějin. Má první čtečku pod krycím sklem

DNES  |    |  4 komentáře

Čínská společnost Xiaomi dokázala jako první na světě vyrobit smartphone se čtečkou otisků prstů umístěnou pod jednolitým krycím sklem. Na vysněné odemykání…

Xiaomi Mi 5s Plus: větší 5,7" displej, duální fotoaparát a 6 GB RAM

Xiaomi Mi 5s Plus: větší 5,7″ displej, duální fotoaparát a 6 GB RAM

DNES  |    |  diskuze (0)

Vybavenější z nových vlajkových lodí Xiaomi, model Mi 5s Plus, přináší například větší 5,7″ displej, duální fotoaparát nebo až 6…

Xiaomi Mi 5s oficiálně: zase o kus dokonalejší

Xiaomi Mi 5s oficiálně: zase o kus dokonalejší

DNES  |    |  5 komentářů

Xiaomi představilo svou novou vlajkovou loď Mi 5s, která v několika směrech vylepšuje pětkový model z letošního jara. Má pevnější celokovovou…

Google Pixel 3 by měl být prvním zařízením s OS Andromeda

Google Pixel 3 by měl být prvním zařízením s OS Andromeda

VČERA  |    |  diskuze (0)

Hiroshi Lockheimer dnes uvedl, že Google připravuje na 4. října událost, kde představí hned několik novinek. To samozřejmě vyvolalo diskuze…

"Opravené" kusy Galaxy Note 7 opět zlobí, tvrdí v Jižní Koreji

„Opravené“ kusy Galaxy Note 7 opět zlobí, tvrdí v Jižní Koreji

VČERA  |    |  10 komentářů

Mysleli jste si, že problémům s explodujícími kusy Note 7 již odzvonilo? Upřímně, výbušné už nejsou snad žádné, ale i…

Mobilní zobrazení