…já si vezmu toho malýho. Zatímco v gangsterkách je na tom obvykle hůř první jmenovaný, u Microsoftu je tomu naopak. Lumia 640 XL nabízí v kategorii phabletů velmi kvalitní poměr ceny a výkonu, což o její menší sestře bez přídomku XL tak úplně neplatí. Čím zaujmou přerostlá Windows Phone oproti konkurentům z říše Androidu?
Testovat přístroje vybavené Windows Phone 8.1 je v tuto chvíli poměrně nevděčná a hlavně nespravedlivá práce. Na podzim má totiž na většinu nejnovějších telefonů s operačním systémem od Microsoftu dorazit zbrusu nový systém Windows 10 Mobile. Do té doby je pro majitele stávajích přístrojů s Windows Phone 8.1 alespoň útěchou, že by se postupně povýšení na novou verzi měli dočkat do jednoho všichni.
I to bohužel ukazuje na trochu nešťastnou politiku Microsoftu, který zatím uvádí na trh přístroje, které svou výbavou mohou těm starším jen těžko konkurovat. V případě modelů 640 a 640 XL naštěstí neváhal přispěchat s lákavou cenovkou, a proto si své fanoušky nejspíš snadno najdou. Testovaná LTE single-SIM verze Lumie 640 XL (kromě ní se dá pořídit i verze se dvěma SIM kartami – ta ovšem bez LTE) je v současné době dokonce o pár stovek levnější než dva roky starý phablet Lumia 1320, jež má nahrazovat. Vyplatí se i vám?
Konstrukce | plast, 158 x 82 x 9 mm, 171 g |
---|---|
Displej | 5,7″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 259 ppi |
Operační systém | Windows Phone 8.1 Update 2 (Lumia Denim) |
Procesor | 4 jádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 400 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx |
Technologie | Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2015 |
Phabletů s cenovkou kolem šesti tisíc na trhu není mnoho. Velký displej něco stojí a šetřit se tak musí jinde. Bohužel to platí také o nové Lumii a asi nejmarkantnější je to právě v oblasti dílenského zpracování. Zatímco design rozvíjí původní ideje společnosti Nokia a odlišnosti pozorujeme maximálně v ostřejších bočních hranách, kvalitou zpracování je Microsoft bohužel o kategorii níže. Původní Lumie bývaly pevné jako kámen a u některých dokonce ani nešlo poznat, zda mají snímatelný zadní kryt. U 640 XL si to nepopletete. Když telefon stisknete v ruce, začne přístroj mírně povrzávat, zejména v okolí ovládacích prvků na pravé straně. Ani ty pak nepůsobí bůhvíjak hodnotně. Zamykací tlačítko testovaného kusu dokonce v továrně usadili trochu lajdácky, a na jednom svém konci se tak tisklo znatelně hůř než na druhém. Všechny knoflíky jsou navíc vyrobeny z lesklého plastu, na němž se během testování objevily malé vrypy.
Náchylnost k poškrábání bohužel charakterizuje i matná plastová záda telefonu. Ta podobně jako u starších Lumií představují jakousi vaničku, do které se vkládá samotná „technologická“ část přístroje. Pod krytem se pak skrývají sloty na microSIM a microSD kartu – abyste se k nim dostali, musíte však ještě vyndat baterii. Phablet od Microsoftu zkrátka pochází z nižší cenové kategorie a to dokáže oblafnout jen málokdo.
Na první pohled přitom Lumia 640 XL nijak lacině nepůsobí. Dvojnásob to platí zejména pro elegantní černou verzi. Cenovku telefonu prozradí maximálně silnější rámeček kolem displeje. Pochválit musím také dobrou ergonomii, což u podobně objemných telefonů nebývá vždy zvykem. Na Lumii 640 XL se kupodivu bez větších problémů píše jednou rukou. Výše kritizované boční ovládací prvky jsou navíc přesně tam, kde je čekáte a prsty na ně automaticky po uchopení do ruky dosednou bez nutnosti poslepu tápat.
Obří 5,7palcový displej je hlavním poznávacím znakem Lumie 640 XL. Nečekejte od něj raději žádné zázraky – parametry tohoto IPS zobrazovače jasně každému ukazují, v jaké lize se pohybujeme. Pozorovací úhly by mohly být lepší, výraznější zkreslení barev se však dá pozorovat jen při pohledu z téměř přímého úhlu. Nikoho nedostane do kolen ani HD rozlišení. I když je nedostatek pixelů (hustota 258 ppi) jasně poznat dokonce i na zubatých systémových ikonách, minimalistický design mobilních oken dokáže tento nedostatek přeci jen jakž takž skrýt. Tradičně „nokiácky“ skvělá je čitelnost na přímém slunci, k čemuž dopomáhá i režim, jenž dovede jednorázově zvýšit kontrast, když to podmínky vyžadují. Zobrazovač se také dá odemknout dvojím poklepáním (ne vždy stoprocentně spolehlivým) a protože jde o typ IPS, využijeme i notifikační „spořič obrazovky“ Glance Screen, který nahrazuje chybějící notifikační diodu a přístroje s OLED obrazovkami jej musejí oželet.
Nemůžu ovšem jen chválit. Na testovaném kusu se výrazně projevovalo nerovnoměrné podsvícení. V levém horním rohu některé diody svítily tak, že bylo možné dokonce rozeznat jejich tvar. Pravá část obrazovky pak byla zřetelně tmavší, což zejména v noci působí hodně nepříjemně. Doufám, že se jedná jen o výrobní vadu jednoho kusu. Protože už jsem se však v praxi setkal i s jiným přístrojem, kterému pro změnu „haprovala“ dotyková vrstva, doporučuji před případným nákupem zaměřit se u konkrétního kusu zejména na kvalitu zobrazovače.
Úvodní zamykací obrazovka, plocha mobilních Windows s dlaždicemi a práce s nimi
Také ostatní parametry odpovídají nižší střední třídě. Telefon pohání trochu obstarožní čtyřjádrový čipset Qualcomm Snapdragon 400 ve spolupráci s 1 GB RAM. To se sice může zdát trochu málo i na danou kategorii, Windows Phone jsou ale i ve své poslední inkarnaci stále ještě dostatečně subtilní OS, a tak si na pomalou práci se systémem asi nikdo stěžovat nebude. Na druhou stranu, u náročnějších aplikací typu Spotify nebo Waze se na otevření musí pár sekund počkat. Zde je nedostatek výkonu poznat. Nechme ovšem mluvit konkrétní čísla: v benchmarku Antutu dosáhla Lumia 640 XL skóre jen necelých 12 000 bodů.
Poslední aplikace a jejich ukončování swipe gestem, notifikační centrum s rychlými přepínači a menu
Daleko větší průšvih však představuje kapacita vnitřní paměti. Vybavit telefon za 6 tisíc korun jen 8 GB vnitřní paměti hraničí s výsměchem. Díky odlehčenému systému má majitel telefonu k dispozici asi 7 GB, i tak to ale není žádný zázrak. Windows Phone naštěstí už ze své podstaty umožňují instalaci aplikací na paměťovou kartu, to však klade nároky na samotného uživatele – nesmí totiž podcenit rychlost záznamového média.
Součástí telefonu jsou také kvalitní mapy a navigace, které fungují plně offline včetně hlasových pokynů
Microsoft Lumia 640 XL běží na poslední verzi mobilních oken, tedy Windows Phone 8.1 Update 2 – chcete-li Lumia Denim. Běžný uživatel jej pozná podle několika indicií: šipku, která vede z pohotovostní obrazovky do seznamu všech aplikací, nahradil nápis „Všechny aplikace“, lišta s ovládacími prvky systému se dá skrýt – a to i automaticky, dvojí kliknutí na zmíněnou lištu zamkne displej. Nakonec změna asi nejužitečnější: chaos položek v nastavení telefonu nahradily přehledné kategorie.
Bohužel je potřeba konstatovat, že řada nedodělků, které trápí mobilní Windows od začátku, stále zůstává netknutá. Do notifikační lišty nelze poskládat více než čtyři zástupce nastavení, výpisy o doručení SMS zpráv se stále nedokážou asociovat s telefonním seznamem a řadí se tak nelogicky do samostatné konverzace. Stejně tak se uživatelé mobilních Windows musejí stále obejít třeba bez vyhledávání v telefonním seznamu pomocí T9 na číselníku (to přinesou až Windows 10 Mobile).
Coby uživatele, který telefon se systémem od Microsoftu dlouho nedržel v ruce, mě naopak příjemně překvapila škála dostupných aplikací v Microsoft Store. Můžu zodpovědně prohlásit, že mi po dobu testování nechybělo vůbec nic. Ano, některé program nejsou tak kvalitní jako na jiných platformách. Je vidět, že jim jejich vývojáři nevěnují tolik času a často jim oproti jejich sourozencům z Androidu nebo iOS chybí některé funkce. Základní fungování však zvládnou a co chybí aplikacím třetích stran, nahradí ty od Microsoftu. Implemetace volání pomocí Skype přímo do telefonní aplikace nebo zálohování kompletního obsahu přístroje do OneDrive, to je něco, na čem musí konkurence ještě chvíli pracovat. Smutnou tradicí bohužel zůstává absence jakýchkoli originálních aplikací od Google. Alternativy bohužel jejich kvalit nedosahují – sehnat stoprocentně funkční program, který umožní chatovat přes Hangouts, je kupříkladu předem vyloučeno.
Proti Lumii 640 XL zkrátka můžete mít spoustu výhrad. Přesto jí však vždy budu hájit kvůli jednomu parametru: výdrži baterie. Postavte ji před jakýkoli úkol a vydrží až dvakrát déle než jiný telefon podobné třídy. Představte si vypjatý pracovní den s téměř třemi hodinami hovorů čistého času, hodinou brouzdání po internetu a push synchronizací dvou e-mailů s připojením na LTE. Běžné telefony v tomto režimu vydrží něco málo přes 12 hodin. Ty lepší kolem dvaceti. Lumia 640 XL mi po šestnácti hodinách na příjmu oznámila, že by si to celé dala ještě jednou – předpokládaná výdrž: 16 hodin. Ve víkendovém režimu vydrží tři dny bez mrknutí oka.
Kamera telefonu Microsoft Lumia 640 XL se sice nemůže pyšnit žádným ze systémů PureView, logo Carl Zeiss ale přesto pod objektivem nalezneme. A je to znát, zejména pak za dobrých světelných podmínek. Zde Lumia 640 XL nabídne míru detailů ve své třídě skutečně neobvyklou. Barvy na fotografiích by se daly nejlépe popsat jako přirozené se studenějším nádechem, i když bych si je osobně dokázal představit i saturovanější. To potom zejména když zajde slunce.
Za co ovšem Lumii pochválit nemůžu, je práce s fotografickými aplikacemi. Ten, kdo si na Windows Phone zvykne, možná ovládání na chuť přijde. Nově příchozí z jiné platformy mohl by mít problém. Telefon disponuje dvěma fotoaplikacemi: tou systémovou a poté i pokročilým programem Lumia Camera. První z nich paradoxně vyvoláte výhradně zkratkou pro fotoaparát v notifikační liště, v samotném seznamu aplikací není vidět. A má to svůj důvod: používat ji nedoporučuji, a to už jen proto, že snímky, které z ní vycházejí, disponují z neznámých důvodů úplně jiným odstínem barev, než je na náhledu na displeji vidět.
Používání aplikace Lumia Cameras povedeným manuálním režimem však také není zcela bez komplikací. Například to, jak zapnout HDR, jsem si musel dokonce vyhledat na internetu. Jeho automatické použití se zpřístupní zapnutím symbolu kouzelné hůlky s popiskem „vylepšený snímek“. Aplikace si navíc její aktivaci nepamatuje a je potřeba funkci pokaždé zapnout znovu.
Z ostatního multimediálního vybavení rozhodně stojí za zmínku také inovovaný videopřehrávač. Kdo si pamatuje dřívější verze Windows, určitě si vzpomene na mizernou podporu formátů a nebo třeba i nutnost přetáčet video dlouhým držením převíjecího tlačítka. Tomu je konec. Windows Phone 8.1 Update 2 umí zpracovat většinu dostupných kontejnerů a kodeků včetně MKV. Přehrávač nicméně stále bojuje s externími titulky. Naštěstí zde existuje alternativa v podobě univerzálnějšího přehrávače MoliPlayer.
Z další výbavy nelze nezmínit například krokoměr, který v této třídě představuje opravdovou výjimku. Lumia 640 XL se dále může pyšnit téměř kompletní škálou bezdrátových modulů včetně NFC a GPS s trochu pomalejší fixací – čekací doba se pohybuje do 20 sekund. Vyzdvihnout musíme také plnou podporu českých frekvencí LTE.
Každý telefon má své mouchy a Lumia 640 XL jich má dost. Tou největší je pro řadu lidí její operační systém. Ať fanoušci Microsoftu tvrdí cokoli, výběr aplikací v obchodu pro platformu Microsoftu stále není nejširší a i některá funkční omezení systému dokážou uživatele přicházející od konkurence zmást nebo i naštvat. Pokud však máte mobilní Windows rádi, na nový přístroj od Microsoftu byste ve výběru neměli zapomínat. Nabízí přehršle nečekaných funkcí a dechberoucí výdrž baterie za příjemnou cenu.
Některé telefony s Androidem jsou však ještě levnější. Kategorii levných phabletů stále dominuje Lenovo A7000, jehož poměru cena/výkon se ani Lumia měřit nemůže. Obávám se navíc, že bez silného brandu Nokia přijdou navíc Lumie o ty zákazníky, kteří si je kupovali z tradičních důvodů. Přesto Microsoftu držím palce. Každá konkurence, která přiměje oba dominantní hráče na trhu k inovacím, je totiž více než vítaná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
extrémní výdrž na jedno nabití | netradičně lajdácké zpracování |
dobrý poměr cena výkon | malá interní paměť |
kvalitní fotoaparát | slabší hardware |
…já si vezmu toho malýho. Zatímco v gangsterkách je na tom obvykle hůř první jmenovaný, u Microsoftu je tomu naopak. Lumia 640 XL nabízí v kategorii phabletů velmi kvalitní poměr ceny a výkonu, což o její menší sestře bez přídomku XL tak úplně neplatí. Čím zaujmou přerostlá Windows Phone oproti konkurentům z říše Androidu?
Testovat přístroje vybavené Windows Phone 8.1 je v tuto chvíli poměrně nevděčná a hlavně nespravedlivá práce. Na podzim má totiž na většinu nejnovějších telefonů s operačním systémem od Microsoftu dorazit zbrusu nový systém Windows 10 Mobile. Do té doby je pro majitele stávajích přístrojů s Windows Phone 8.1 alespoň útěchou, že by se postupně povýšení na novou verzi měli dočkat do jednoho všichni.
I to bohužel ukazuje na trochu nešťastnou politiku Microsoftu, který zatím uvádí na trh přístroje, které svou výbavou mohou těm starším jen těžko konkurovat. V případě modelů 640 a 640 XL naštěstí neváhal přispěchat s lákavou cenovkou, a proto si své fanoušky nejspíš snadno najdou. Testovaná LTE single-SIM verze Lumie 640 XL (kromě ní se dá pořídit i verze se dvěma SIM kartami – ta ovšem bez LTE) je v současné době dokonce o pár stovek levnější než dva roky starý phablet Lumia 1320, jež má nahrazovat. Vyplatí se i vám?
Konstrukce | plast, 158 x 82 x 9 mm, 171 g |
---|---|
Displej | 5,7″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 259 ppi |
Operační systém | Windows Phone 8.1 Update 2 (Lumia Denim) |
Procesor | 4 jádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 400 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx |
Technologie | Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2015 |
Phabletů s cenovkou kolem šesti tisíc na trhu není mnoho. Velký displej něco stojí a šetřit se tak musí jinde. Bohužel to platí také o nové Lumii a asi nejmarkantnější je to právě v oblasti dílenského zpracování. Zatímco design rozvíjí původní ideje společnosti Nokia a odlišnosti pozorujeme maximálně v ostřejších bočních hranách, kvalitou zpracování je Microsoft bohužel o kategorii níže. Původní Lumie bývaly pevné jako kámen a u některých dokonce ani nešlo poznat, zda mají snímatelný zadní kryt. U 640 XL si to nepopletete. Když telefon stisknete v ruce, začne přístroj mírně povrzávat, zejména v okolí ovládacích prvků na pravé straně. Ani ty pak nepůsobí bůhvíjak hodnotně. Zamykací tlačítko testovaného kusu dokonce v továrně usadili trochu lajdácky, a na jednom svém konci se tak tisklo znatelně hůř než na druhém. Všechny knoflíky jsou navíc vyrobeny z lesklého plastu, na němž se během testování objevily malé vrypy.
Náchylnost k poškrábání bohužel charakterizuje i matná plastová záda telefonu. Ta podobně jako u starších Lumií představují jakousi vaničku, do které se vkládá samotná „technologická“ část přístroje. Pod krytem se pak skrývají sloty na microSIM a microSD kartu – abyste se k nim dostali, musíte však ještě vyndat baterii. Phablet od Microsoftu zkrátka pochází z nižší cenové kategorie a to dokáže oblafnout jen málokdo.
Na první pohled přitom Lumia 640 XL nijak lacině nepůsobí. Dvojnásob to platí zejména pro elegantní černou verzi. Cenovku telefonu prozradí maximálně silnější rámeček kolem displeje. Pochválit musím také dobrou ergonomii, což u podobně objemných telefonů nebývá vždy zvykem. Na Lumii 640 XL se kupodivu bez větších problémů píše jednou rukou. Výše kritizované boční ovládací prvky jsou navíc přesně tam, kde je čekáte a prsty na ně automaticky po uchopení do ruky dosednou bez nutnosti poslepu tápat.
Obří 5,7palcový displej je hlavním poznávacím znakem Lumie 640 XL. Nečekejte od něj raději žádné zázraky – parametry tohoto IPS zobrazovače jasně každému ukazují, v jaké lize se pohybujeme. Pozorovací úhly by mohly být lepší, výraznější zkreslení barev se však dá pozorovat jen při pohledu z téměř přímého úhlu. Nikoho nedostane do kolen ani HD rozlišení. I když je nedostatek pixelů (hustota 258 ppi) jasně poznat dokonce i na zubatých systémových ikonách, minimalistický design mobilních oken dokáže tento nedostatek přeci jen jakž takž skrýt. Tradičně „nokiácky“ skvělá je čitelnost na přímém slunci, k čemuž dopomáhá i režim, jenž dovede jednorázově zvýšit kontrast, když to podmínky vyžadují. Zobrazovač se také dá odemknout dvojím poklepáním (ne vždy stoprocentně spolehlivým) a protože jde o typ IPS, využijeme i notifikační „spořič obrazovky“ Glance Screen, který nahrazuje chybějící notifikační diodu a přístroje s OLED obrazovkami jej musejí oželet.
Nemůžu ovšem jen chválit. Na testovaném kusu se výrazně projevovalo nerovnoměrné podsvícení. V levém horním rohu některé diody svítily tak, že bylo možné dokonce rozeznat jejich tvar. Pravá část obrazovky pak byla zřetelně tmavší, což zejména v noci působí hodně nepříjemně. Doufám, že se jedná jen o výrobní vadu jednoho kusu. Protože už jsem se však v praxi setkal i s jiným přístrojem, kterému pro změnu „haprovala“ dotyková vrstva, doporučuji před případným nákupem zaměřit se u konkrétního kusu zejména na kvalitu zobrazovače.
Úvodní zamykací obrazovka, plocha mobilních Windows s dlaždicemi a práce s nimi
Také ostatní parametry odpovídají nižší střední třídě. Telefon pohání trochu obstarožní čtyřjádrový čipset Qualcomm Snapdragon 400 ve spolupráci s 1 GB RAM. To se sice může zdát trochu málo i na danou kategorii, Windows Phone jsou ale i ve své poslední inkarnaci stále ještě dostatečně subtilní OS, a tak si na pomalou práci se systémem asi nikdo stěžovat nebude. Na druhou stranu, u náročnějších aplikací typu Spotify nebo Waze se na otevření musí pár sekund počkat. Zde je nedostatek výkonu poznat. Nechme ovšem mluvit konkrétní čísla: v benchmarku Antutu dosáhla Lumia 640 XL skóre jen necelých 12 000 bodů.
Poslední aplikace a jejich ukončování swipe gestem, notifikační centrum s rychlými přepínači a menu
Daleko větší průšvih však představuje kapacita vnitřní paměti. Vybavit telefon za 6 tisíc korun jen 8 GB vnitřní paměti hraničí s výsměchem. Díky odlehčenému systému má majitel telefonu k dispozici asi 7 GB, i tak to ale není žádný zázrak. Windows Phone naštěstí už ze své podstaty umožňují instalaci aplikací na paměťovou kartu, to však klade nároky na samotného uživatele – nesmí totiž podcenit rychlost záznamového média.
Součástí telefonu jsou také kvalitní mapy a navigace, které fungují plně offline včetně hlasových pokynů
Microsoft Lumia 640 XL běží na poslední verzi mobilních oken, tedy Windows Phone 8.1 Update 2 – chcete-li Lumia Denim. Běžný uživatel jej pozná podle několika indicií: šipku, která vede z pohotovostní obrazovky do seznamu všech aplikací, nahradil nápis „Všechny aplikace“, lišta s ovládacími prvky systému se dá skrýt – a to i automaticky, dvojí kliknutí na zmíněnou lištu zamkne displej. Nakonec změna asi nejužitečnější: chaos položek v nastavení telefonu nahradily přehledné kategorie.
Bohužel je potřeba konstatovat, že řada nedodělků, které trápí mobilní Windows od začátku, stále zůstává netknutá. Do notifikační lišty nelze poskládat více než čtyři zástupce nastavení, výpisy o doručení SMS zpráv se stále nedokážou asociovat s telefonním seznamem a řadí se tak nelogicky do samostatné konverzace. Stejně tak se uživatelé mobilních Windows musejí stále obejít třeba bez vyhledávání v telefonním seznamu pomocí T9 na číselníku (to přinesou až Windows 10 Mobile).
Coby uživatele, který telefon se systémem od Microsoftu dlouho nedržel v ruce, mě naopak příjemně překvapila škála dostupných aplikací v Microsoft Store. Můžu zodpovědně prohlásit, že mi po dobu testování nechybělo vůbec nic. Ano, některé program nejsou tak kvalitní jako na jiných platformách. Je vidět, že jim jejich vývojáři nevěnují tolik času a často jim oproti jejich sourozencům z Androidu nebo iOS chybí některé funkce. Základní fungování však zvládnou a co chybí aplikacím třetích stran, nahradí ty od Microsoftu. Implemetace volání pomocí Skype přímo do telefonní aplikace nebo zálohování kompletního obsahu přístroje do OneDrive, to je něco, na čem musí konkurence ještě chvíli pracovat. Smutnou tradicí bohužel zůstává absence jakýchkoli originálních aplikací od Google. Alternativy bohužel jejich kvalit nedosahují – sehnat stoprocentně funkční program, který umožní chatovat přes Hangouts, je kupříkladu předem vyloučeno.
Proti Lumii 640 XL zkrátka můžete mít spoustu výhrad. Přesto jí však vždy budu hájit kvůli jednomu parametru: výdrži baterie. Postavte ji před jakýkoli úkol a vydrží až dvakrát déle než jiný telefon podobné třídy. Představte si vypjatý pracovní den s téměř třemi hodinami hovorů čistého času, hodinou brouzdání po internetu a push synchronizací dvou e-mailů s připojením na LTE. Běžné telefony v tomto režimu vydrží něco málo přes 12 hodin. Ty lepší kolem dvaceti. Lumia 640 XL mi po šestnácti hodinách na příjmu oznámila, že by si to celé dala ještě jednou – předpokládaná výdrž: 16 hodin. Ve víkendovém režimu vydrží tři dny bez mrknutí oka.
Kamera telefonu Microsoft Lumia 640 XL se sice nemůže pyšnit žádným ze systémů PureView, logo Carl Zeiss ale přesto pod objektivem nalezneme. A je to znát, zejména pak za dobrých světelných podmínek. Zde Lumia 640 XL nabídne míru detailů ve své třídě skutečně neobvyklou. Barvy na fotografiích by se daly nejlépe popsat jako přirozené se studenějším nádechem, i když bych si je osobně dokázal představit i saturovanější. To potom zejména když zajde slunce.
Za co ovšem Lumii pochválit nemůžu, je práce s fotografickými aplikacemi. Ten, kdo si na Windows Phone zvykne, možná ovládání na chuť přijde. Nově příchozí z jiné platformy mohl by mít problém. Telefon disponuje dvěma fotoaplikacemi: tou systémovou a poté i pokročilým programem Lumia Camera. První z nich paradoxně vyvoláte výhradně zkratkou pro fotoaparát v notifikační liště, v samotném seznamu aplikací není vidět. A má to svůj důvod: používat ji nedoporučuji, a to už jen proto, že snímky, které z ní vycházejí, disponují z neznámých důvodů úplně jiným odstínem barev, než je na náhledu na displeji vidět.
Používání aplikace Lumia Cameras povedeným manuálním režimem však také není zcela bez komplikací. Například to, jak zapnout HDR, jsem si musel dokonce vyhledat na internetu. Jeho automatické použití se zpřístupní zapnutím symbolu kouzelné hůlky s popiskem „vylepšený snímek“. Aplikace si navíc její aktivaci nepamatuje a je potřeba funkci pokaždé zapnout znovu.
Z ostatního multimediálního vybavení rozhodně stojí za zmínku také inovovaný videopřehrávač. Kdo si pamatuje dřívější verze Windows, určitě si vzpomene na mizernou podporu formátů a nebo třeba i nutnost přetáčet video dlouhým držením převíjecího tlačítka. Tomu je konec. Windows Phone 8.1 Update 2 umí zpracovat většinu dostupných kontejnerů a kodeků včetně MKV. Přehrávač nicméně stále bojuje s externími titulky. Naštěstí zde existuje alternativa v podobě univerzálnějšího přehrávače MoliPlayer.
Z další výbavy nelze nezmínit například krokoměr, který v této třídě představuje opravdovou výjimku. Lumia 640 XL se dále může pyšnit téměř kompletní škálou bezdrátových modulů včetně NFC a GPS s trochu pomalejší fixací – čekací doba se pohybuje do 20 sekund. Vyzdvihnout musíme také plnou podporu českých frekvencí LTE.
Každý telefon má své mouchy a Lumia 640 XL jich má dost. Tou největší je pro řadu lidí její operační systém. Ať fanoušci Microsoftu tvrdí cokoli, výběr aplikací v obchodu pro platformu Microsoftu stále není nejširší a i některá funkční omezení systému dokážou uživatele přicházející od konkurence zmást nebo i naštvat. Pokud však máte mobilní Windows rádi, na nový přístroj od Microsoftu byste ve výběru neměli zapomínat. Nabízí přehršle nečekaných funkcí a dechberoucí výdrž baterie za příjemnou cenu.
Některé telefony s Androidem jsou však ještě levnější. Kategorii levných phabletů stále dominuje Lenovo A7000, jehož poměru cena/výkon se ani Lumia měřit nemůže. Obávám se navíc, že bez silného brandu Nokia přijdou navíc Lumie o ty zákazníky, kteří si je kupovali z tradičních důvodů. Přesto Microsoftu držím palce. Každá konkurence, která přiměje oba dominantní hráče na trhu k inovacím, je totiž více než vítaná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
extrémní výdrž na jedno nabití | netradičně lajdácké zpracování |
dobrý poměr cena výkon | malá interní paměť |
kvalitní fotoaparát | slabší hardware |