Recenze Microsoft Lumia 532: Sázka na pestré barvy a nízkou cenu
Řada Lumia 5xx od Microsoftu a dříve ještě Nokie znamenala vždy levné, ale výkonné smartphony určené širokým masám. Mezi uživateli jsou velmi oblíbené, což také dokazují vysoká prodejní čísla. Lumia 532 přináší oproti svému předchůdci Lumii 530 podstatná vylepšení v oblasti hardwaru a připočteme-li k velmi solidní výbavě také veselá pestrobarevná provedení, máme před sebou dalšího nástupce bestselleru.
Úspěchy této série nastartovala dnes již legendární Nokia Lumia 520, která v prodejních číslech, mezi přístroji vybavených operačním systémem Windows Phone, zůstává dodnes nepřekonána. Během loňského podzimu jsme se dočkali jejího nástupce, modelu Lumia 530. Ta však své potenciální zákazníky zklamala v mnoha ohledech. Byla jí vytýkáno pouze 512 MB operační paměti RAM, slabší výdrž baterie, průměrný displej nebo nepovedený fotoaparát. Podařilo se modelu Lumia 532 tyto neduhy svého předchůdce odstranit? Neobjevily se neduhy jiné? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.
Microsoft Lumia 532: specifikace
Konstrukce | plastové tělo, 119 x 66 x 11,6 mm, 136 g |
---|---|
Displej | 4“, TFT LCD, 800 x 480 px, jemnost 233 ppi |
Operační systém | Windows Phone 8.1 + aktualizace Lumia Denim |
Procesor | 4 jádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 200, grafika Adreno 302 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 5 Mpx, bez blesku, natáčení 840 x 480 videa, VGA přední kamerka |
Baterie | 1 560 mAh |
Cena a dostupnost | ?, léto 2015 |
Design a zpracování: Je to hračka, nebo není?
Design se u Lumie 532 oproti modelu 530 docela výrazně změnil. Zatímco 530 byla pěkně zaoblená a padla tak příjemně do ruky, 532 je hranatá se špičatými rohy, které jsou navíc průhledné. Hrany přístroje jsou ale docela ostré a při delším používání z nich bolí dlaně. Mojí jedinou záchranou bylo to, že mám trochu větší ruce a mohl jsem tak po chvíli vždy přechytnout. Uživatelům s menšíma rukama bude ale ovládání díky těmto hranám ne úplně příjemné.
Přístroj je díky menšímu displeji dobře ovladatelný jednou rukou a i díky větší tloušťce nemá tendence vyklouzávat z ruky. Na druhou stranu, právě díky větší tloušťce vypadá jako opravdový cvalík. Výrobce nešetřil ani postranními rámečky, což potvrzuje i hodnota „screen to body ratio“, která se zastavila na nehezkých 58,5 procentech.
K dostání jsou čtyři různé barevné varianty – černá, bílá, oranžová a zelená. My měli k dispozici zelenou variantu a musím se přiznat, že na mě telefon díky této barevné kombinaci, plastovému krytu, průhledným rohům a velikosti působil jako dětská hračka. Mimochodem, stejný pocit měli i lidé v mém okolí. Pokud ale vezmeme v potaz aktuální nabídku, podobně veselých přístrojů mnoho nenajdeme.
Na přední straně nalezneme svrchu logo Microsoftu, vedle kterého je umístěn přední VGA fotoaparát a senzor jasu. Jak přední fotoaparát, tak chybějící senzor jasu byly předchozímu modelu 530 velmi často vytýkány. Zdá se tedy, že Microsoft se snaží připomínky ke svým přístrojům vnímat a chyby napravovat.
Na spodní části předního panelu najdeme tři pro Windows typická hardwarová tlačítka, která bohužel nejsou podsvětlená. Připravte se tedy na to, že zpočátku budete při ovládání telefonu v noci trochu tápat, obzvláště pokud jste nováčkem ve světě mobilních Windows.
Na pravém boku pak můžeme nalézt klasické dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti, pod kterým je umístěno zamykací tlačítko. Zbývá nám ještě microUSB pro nabíječku, které je na spodku přístroje, a 3,5 mm Jack, který je umístěn zase na vrchu přístroje.
Na zadní straně najdeme uprostřed horní části oko fotoaparátu, kterému chybí jakékoliv přisvětlení. Pod ním je vyraženo logo Microsoftu a nakonec úplně nejníže reproduktor.
Pro sejmutí zadního krytu musíte použít nehty a trochu síly. Musím se přiznat, že mi přišlo poněkud krkolomné. Pod zadním krytem jsou dva sloty na microSIM karty a slot na microSD kartu, která může mít kapacitu až 128 GB.
Displej, prostředí a baterie: Základ z Redmondu
Lumia 520 přinesla ve své době velmi kvalitní IPS displej, se kterým výrazně bodovala oproti stejně drahé, nebo i o něco dražší konkurenci. Lumia 530 s jejím TFT zobrazovačem byla v tomto ohledu krokem zpátky. Začínali jsme tak trochu věřit, že TFT displeje jsou již v dnešní dob překonány i u nejlevnějších přístrojů. Bohužel, ani v roce 2015 jsme se u modelu 532 nedočkali IPS displeje. Přitom od představení Lumie 520 jsme již mnohem dále a tak displej u Lumie 532 z pohledu použité technologie nelze hodnotit jinak, než jako zklamání.
Z použitého displeje plynou horší pozorovací úhly. Při naklonění do stran se barvy mění jen lehce, ale když se na telefon podíváte více svrchu nebo odspodu, je zkreslení barev opravdu značné. Není to sice až tak špatné, jako u modelu 530, ale mohlo by být i lépe.
Rozlišení displeje je 800 x 480 pixelů, což nám dává na úhlopříčce 4“ jemnost 233 ppi. Na danou cenovou kategorii je rozlišení dostatečné, čemuž dopomáhá i grafická jednoduchost operačního systému. Když se na telefon díváte zepředu, je podání barev obstojné a jsem si jistý, že cílovou kategorii nezklame.
Úvodní zamykací obrazovka, plocha mobilních Windows s dlaždicemi a práce s nimi
Co mě příjemně překvapilo, je čitelnost displeje na slunci. Když nastavíte maximální jas, není problém cokoliv přečíst. Mimochodem, čitelnost na slunci byla jedna z vlastností, která byla modelu 530 velmi často vytýkána.
Velkým plusem hodnotím přítomnost „Glance screen“ (rychlý přehled), který umožňuje zobrazovat základní informace jako čas, datum, popř. notifikace z vybraných aplikací a proběhlých událostí i při vypnutém displeji. Telefon je možné probudit i dvojitým poklepáním na displej.
Jako mínusem na druhou stranu hodnotím to, že displej je doslova magnetem na ulpívání otisků prstů. Budete ho otírat prakticky neustále.
Poslední aplikace a jejich ukončování swipe gestem, notifikační centrum s rychlými přepínači a menu
Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Snapdragon 200, doplněný 1 GB RAM a grafikou Adreno 302. Tyto specifikace zajišťují bezproblémový chod, již tak nenáročného systému Windows 8.1, doplněného o aktualizaci Lumia Denim. Co je podstatné vylepšení oproti předchozímu modelu 530, je větší paměť RAM. Ta by měla pomoci i k bezproblémové chodu nadcházejících Windows 10 (které by Lumia 532, stejně tak jako všechny ostatní telefony s Windows Phone 8.1 měla obdržet). Hardwarová výbava je dostatečná a hry typu Subway Surfers, nebo Asphalt si zahrajete bez jakýchkoliv problémů.
Dobu otevírání jednotlivých aplikací bych hodnotil jako průměrnou. Zatímco třeba obchod se otevře prakticky ihned, tak u Facebooku, nebo fotoaparátu si několik málo vteřin počkáte. Jakmile jsou ale spuštěné, s dalším zpomalováním se již nesetkáte.
Telefon má vnitřní paměť o velikosti 8 GB, která je navíc rozšiřitelná pomocí microSD karet až o 128 GB. K dispozici máte také možnost vybírat si, jestli chcete aplikace, hudbu, nebo fotografie ukládat do telefonu, nebo na SD kartu.
Baterie, která má kapacitu 1 560 mAh, podávala očekávané výsledky a v průběhu testování jsem nabíjel přibližně každý druhý den. I když dáte telefonu trochu více zabrat, nenechá vás úplně na holičkách a jeden den s vámi bez problému vydrží. V případě nouze je přítomen také úsporný režim, který vypne všechny funkce a úlohy na pozadí, čímž se výdrž baterie prodlouží.
Fotoaparát a multimédia: Zázraky nečekejte
Lumia 532 je vybavena 5 Mpx zadním fotoaparátem, který bohužel není vybaven přisvětlovací diodou, ani neumí automaticky ostřit. Žádné zázračné snímky nelze očekávat. Nezachytíte sice kdovíjaké detaily, na základní momentky ale bohatě postačí. Obzvláště, pokud fotíte za dostatečného světla.
Plusem je přítomnost aplikace Lumia Camera, díky které je možné ručně měnit vyvážení bílé, citlivost, rychlost závěrky, nebo třeba jasu. Kdo na hraní si s těmito nastaveními není, tak si může vybrat ze tří základních režimů: automatického, nočního a sport.
Noční fotografování, i s odpovídajícím režimem, bez přisvětlovací diody poněkud ztrácí smysl. Bohužel, ani sportovní mód nijak extra kvalitu fotografií nezachraňuje.
Co jsem si ale zvykl využívat, byla „chytrá série“, kdy telefon hned po sobě zachytí několik snímků v rychlém sledu a vy si z nich vyberete jen ten nejpovedenější.
Snímky pořízené s telefonem
Přední kamerka fotí pouze ve VGA, což je úplné minimum, ale stále lepší, než kdyby chyběla úplně. Tak jako u Lumie 530.
Z další výbavy rozhodně potěší dva sloty pro microSIM karty. Přístroj zde přidává i možnosti jako např. při ztrátě signálu na jedné SIM kartě automaticky veškeré hovory přesměrovávat na druhou SIM kartu, nebo dlaždice obou SIM karet sloučit do jedné.
Mezi konektivitou nic zásadního v této cenové kategorii nechybí, ale ani nepřebývá. Oželit tedy musíme NFC, nebo LTE. Samozřejmostí je ale přítomnost Wi-Fi, Bluetooth, nebo map Here, které lze používat i v offline režimu.
Závěr a zhodnocení: Hračka se skrytým výkonem
U telefonů s mobilními Windows vždy přesně víte, co kupujete. Odladěný systém, který funguje naprosto bez problémů. Hardwarová výbava, která i u tohoto modelu slibuje budoucí bezproblémový přechod na Windows 10. K tomu Microsoft přidává veselé barevné varianty, které pravděpodobně osloví spíše mladší generaci, která se bude líbit i bonus v podobě dual SIM. Jenže jsou tu i vady, které se od minulého modelu odstranit nepodařilo, což je především horší fotoaparát a displej.
K tomu, aby dosáhl úspěchu svého děda (Lumie 520), bude muset jít s cenovkou zřejmě ještě o něco níže. Konkurence se zeleným robotem už je nyní schopná i v této cenové hladině fungovat velmi plynule a nemá bolavá místa jako dnes recenzovaná Lumia 532.
Konkurence je v této cenové hladině opravdu mnoho. Klientelu bude přebírat i nižší model 430, který má ještě o něco horší fotoaparát a „jen“ dvoujádrový procesor, ale nižší cenu. Když však vezmeme v úvahu, že zákazníci model 532 pravděpodobně nebudou kupovat kvůli fotoaparátu, tak rozdíl v plynulosti přístrojů není prakticky žádný.
Z konkurence s operačním systémem Android můžeme jmenovat čínský Huawei a model Y330, který přináší např 4“ IPS displej, nebo Acer Liquid Z220, který k podobné výbavě přidává fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Řádně zatopit může i Lenovo s povedeným modelem A328, které má z uvedených přístrojů největší, 4,5“ displej, který ale také používá technologii TFT. 5 Mpx fotoaparát tohoto modelu má ale přisvětlovací diodu.
Netvrdím, že si Lumie 532 svoji klientelu nenajde, to rozhodně ne. Jen pochybuji, že dosáhne až takových úspěchů jako Lumie 520, která byla na svou dobu opravdu výjimečná. Kdo si ji ale pořídí, nebude zklamán. Když pominu dvojici fotoaparát a displej, která však není vyloženou tragédií, tak co telefon umí, umí opravdu dobře.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |