Recenze LG Zero: skutečně drahý kov

Tomáš Drahoňovský

Nová korejská stylovka vlastně není špatný telefon… když ho od někoho dostanete jako dárek. Pokud však uvažujete, o tom, že do něj investujete své těžce vydělané peníze, zamyslete se nad tím raději ještě jednou. Nebo pro jistotu dvakrát.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Za svůj první kovový smartphone si LG nechává pořádně zaplatit, i když se mu to daří poměrně dobře maskovat. Něco málo přes šest tisíc se za tak pohledný telefon nezdá mnoho. To ale jen do chvíle než nahlédnete pod líbivý kabátek a zamyslíte se nad tím, co novinka doopravdy dovede. Popravdě: není toho mnoho.

LG Zero: specifikace

Konstrukcekov, 142 x 72 x 7,4 mm, 147 g
Displej5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, 294 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop + nadstavba
Procesor4 jádrový, 1,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 410
Paměť1,5 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 8 Mpx
LTE připojení800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologienanoSIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS
Baterie2 050 mAh
Cena a dostupnost?, prosinec 2015

Design a zpracování: korejské železo

Na první pohled připomíná nové LG staré nokie. Nelekejte se. Mám na mysli zejména povedený design polozapomenuté N9. Tento dojem vyvolává zejména na bocích zaoblené krycí sklo i tvar těla, který svým zúžením v okrajích evokuje naditou obálku. LG Zero zejména ve zlaté barvě skutečně vyhlíží luxusně a hliníkový kabátek eliminuje ve zkrutu jakékoli pazvuky. Téměř jakékoli. Po několikadenním používání mě u mého kusu začal rozčilovat prostor, který evidentně výrobce nechal mezi zadním krytem a akumulátorem. Kryt se proto mírně prohýbá a lupe.

Ne každému se také musí zamlouvat podivný baťůžek, který objevíte, pokud telefon otočíte „na břicho“. Tento schůdek uprostřed horní poloviny zadní strany obsahuje jednak objektiv fotoaparátu, ale také tradiční prvek telefonů LG: zamykací tlačítko a klávesy ovládání hlasitosti. Popravdě: netradiční umístění těchto prvků, které jsem tolik chválil zejména u rozměrnějších telefonů řady G, působí u Zero vysloveně nepatřičně. Pětipalcový telefon není tak veliký, aby toto umístění bylo přirozené. Zamykací tlačítko jsem stejně až do konce testu neúspěšně hledal na boku přístroje.

Pochvala tak kromě líbivého zevnějšku míří do koreje především za to, že tamní inženýři nezapomněli na notifikační diodu. Ta však dovede svítit pouze červeně, jako u telefonů BlackBerry. Pokud tedy nejste přímo fanoušky kanadské značky, může vás výstražně působící rudá spíš rozčilovat.

Displej, prostředí, baterie: mírné zklamání pod povrchem

Pětipalcový IPS displej sice nepatří mezi zázračné zobrazovače, přesto jeho výkonu není v dané kategorii příliš co vytýkat. Dokonce ani HD rozlišení nepůsobí při „téměř retina“ jemnosti zobrazení 294 ppi nijak nepatřičně. Někomu by snad mohly vadit jen poměrně široké horní a dolní okraje. Obrazovka díky nim působí větší, než ve skutečnosti je, což může leckoho zklamat. Už jen proto, že kousek z ní ukousne ještě lišta s ovládacími prvky.

Na prostředí Androidu ve verzi 5.1.1 však LG nešetřilo a opatřilo ho veškerými vychytávkami, které známe z dražších modelů značky. Najdeme zde proto například možnost spuštění miniaplikací Q-Slide zobrazujících například kalendář, kalkulačku nebo mailový klient. Naráz lze však kvůli nevelké kapacitě operační paměti spustit jen dva tyto prvky. Oproti konkurenci LG stále zachovává možnost spouštět ze zamykací obrazovky pomocí personalizovatelných zástupců pětici aplikací.

 

Žádné další vychytávky moderní techniky jako krokoměr, zdravotní aplikace nebo třeba jen NFC však nečekejte. I přes svou cenovku zůstává LG Zero oběma nohama v nižší třídě, což ostatně dokazují i jeho hardwarové parametry. Snapdragon 410 a 1,5 GB operační paměti nejsou skutečně žádní „trhači asfaltu“, čemuž odpovídá i skóre v benchmarku AnTuTu jen lehce přesahující 27 000 bodů.

 

V praxi však nejspíš žádné výraznější problémy nezaznamenáte. Ano, aplikace se spouštějí o něco pomaleji a telefon se občas na pár vteřin zatrhne zejména při přechodu z jedné aplikace do druhé, což u telefonů se systémem Android vidíme pouze u přístrojů s RAM menší než 2 GB. Při hraní her jsem přitom paradoxně žádné zádrhely nepozoroval.

 

Ani výdrž baterie není tak strašná, jak by podprůměrná kapacita 2050 mAh napovídala. Po několikadenním zahoření se životnost na jedno nabití ustálila na 14 hodinách provozu, z čehož 3,5 hodiny svítil displej.

Fotoaparát a multimédia: dostačující základ

Co všechno umí fotoaparát, jehož objektiv musí skrývat několikamilimetrový hrb na zádech telefonu? Není toho mnoho. Fotoaplikace neskrývá kromě automatického a relativně rozumně pracujícího HDR žádné pokročilé funkce. Pokud za ni samozřejmě nepovažujeme možnost zapnout v režimu selfie vyhlazující skin-effect. Práci s fotoaparátem navíc v mém případě často komplikoval bug, kvůli kterému telefon nereagoval do restartu aplikace na stisknutí spouště.

Naštěstí se to LG Zero neděje často a výsledné fotografie nejsou špatné. Schopnosti fotoaparátu ostřit při nedostatku světla jsou sice nedostatečné, ale plně srovnatelné s konkurencí a některé fotografie působí podexponovaně. Zato jsem poměrně hezky prokreslené, mají jasné detaily a velmi přirozené barvy.

Snímky pořízené s telefonem

Zbytek multimediální výbavy platí za naprostý základ. Hudebnímu přehrávači například chybí i ekvalizér a jedinou pokročilou funkcí playeru videa je možnost spustit ho v plovoucím okně coby miniaplikaci Q-Slide. Naštěstí nic ze zmíněných problémů není problém vyřešit aplikací třetí strany. Vnitřní kapacita LG Zero činí 16 GB, z nichž je uživateli přístupných necelých 11 GB.

Závěr a zhodnocení

LG Zero je opravdu nehorázně předražený telefon. Dokážu si dokonce představit, že si ho koupí skutečně málo lidí. Stejně tak ale tuším, že to LG nebude až tak vadit. Jak je to možné? LG Zero totiž dost pravděpodobně hraje v nabídce korejského výrobce roli jakéhosi konstrukčního a designérského cvičení. Je totiž více než jasné, že podobně jako Zero by mohla vypadat nová vlajková loď, LG G5. A to není až tak špatná zpráva – design je totiž jedinou skutečně silnou zbraní lowendu maskovaného za stylovku. Pokud si však brousíte zuby právě na LG G5, možná není špatný nápad pořídit třeba přítelkyni podobně vyhlížející model za menší peníze. Jen nezbývá než doufat, že vaše partnerka nebude příliš často přepínat mezi aplikacemi.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený designPlus příliš vysoká cena
Plus hodnotné materiályPlus nedostatečná operační paměť
Plus občasné softwarové bugy
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články