Recenze LG Spirit: Prohnutý displej a cena pod 5 000 Kč

Tomáš Drahoňovský

Chtěli byste naprosto unikátní LG G Flex 2 za méně než 5 tisíc? Tak to jste se Spiritem bohužel na špatné adrese. LG jen dokázalo dostat svůj zahnutý displej do nižší třídy. Přichází se širokou škálou funkcí a ambiciozní cenovkou. Za sebou ale táhne také jeden zásadní handicap.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jak to vypadá, zahnutý displej se stává poznávacím znamením všech telefonů LG. A protože si podobný stylový doplněk zaslouží také pořádné jméno, skoncovali Korejci s označováním písmeny. Už žádná řada L a F, ale Spirit, popřípadě jeho větší sourozenec Magma.

I když se co do funkcí nemá Spirit za co stydět, poslední triky od LG, jako je například pružná konstrukce nebo samoopravovací povrch, u něj nečekejte. Přesto jsem během celého testování nemohl zahnat jednu myšlenku – opravdu potřebuje lowend zahnutý displej? A kolik se za něj ve skutečnosti připlácí? Největší neduhy, které plynou jen ze snahy dosáhnout co možná nejnižší ceny, totiž nedokáže zahladit ani tento technologický výstřelek.

Základní parametry LG Spirit

Rozměry133 x 66 x 10 mm
Hmotnost124 g
Displejúhlopříčka 4,7″, IPS LCD, rozlišení 1280 x 720 px (312 ppi)
Procesor4 jádrový 1,2/1,3 GHz procesor Snapdragon 410/Mediatek MT6582, grafika Mali-400MP2
Paměť1 GB RAM, paměť 8 GB + slot na microSD
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop + nadstavba LG
Fotoaparát8 Mpx, blesk, Full HD video, 1 Mpx přední kamerka
Baterie2 100 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, květen 2015

Design a konstrukce: Zahnutý a pevný

Zahnuté sklo displeje samozřejmě k lepší ovladatelnosti nepřispěje. Teoreticky lze samozřejmě přistoupit na to, že palec při ovládání lépe dosáhne do výše položených míst. U 4,7 palcové kompaktní úhlopříčky a jen mírnému (ba skoro nepostřehnutelnému) zahnutí je to však spíše teorie než potvrzená praxe.

I když zahnutý displej stále zůstává devízou především dražších smartphonů, zbytek těla Spiritu svůj pravý původ v nižších cenových hladinách nezapře. Celý povrch levného LG tvoří tvrdé plasty s úpravou, která má připomínat broušený titan. Pokud bych měl tento materiál k něčemu přirovnat, byla by to umělá hmota, z níž Samsung vyráběl Galaxy Nexus. Srovnat se s někdejším referenčním telefonem Googlu dá i kvalita zpracování. Žádná vůle, žádné vrzání, žádné prohýbání. A to i přesto, že telefon má odnímatelná záda. Teprve pod nimi nalezneme sloty na microSIM a microSD kartu.

K dobrému dojmu z exteriéru přispívá také další unikátní konstrukční prvek telefonů LG – na zádech umístěné zamykací tlačítko a ovládání hlasitosti. U pětipalcových a větších modelů právě toto řešení přispívá k bezkonkureční ergonomii telefonů. U menšího Spiritu jsem ale na pochybách. Pokud totiž telefon držíte běžným způsobem, ocitá se ukazováček nikoli na zádech, ale na boku. Tedy tam, kde byste u běžných přístrojů zamykací tlačítko čekali.

Kromě už zmíněné trojice tlačítek nacházíme na zadní straně také optiku fotoaparátu s LED bleskem, ale také reproduktor. Kvalita zvuku, který se z něj line, je sice průměrná, to však LG dohání hlasitostí. Telefon je tak vhodný pro uživatele s horším sluchem. Ti ostatní si však budou například u budíku určitě přát, aby mezi úplným ztlumením a prvním dílkem hlasitosti ještě pár stupínků přibylo.

Přední strana telefonu je naopak docela fádní. Černý kvádr narušuje jen logo LG a objektiv přední kamerky – na notifikační diodu se v LG zapomnělo a kontextová tlačítka Androidu se zobrazují na displeji a ukrajují pár milimentrů z výšky zobrazení. Estetika zde trochu pokulhává – krycí sklíčko displeje totiž přitahuje otisky prstů doslova magickou silou. Nutno však dodat, že to není jen problém LG, ale většiny lowendových telefonů.

Displej, prostředí a baterie: Více RAM, prosím!

LG Spirit vybavili jeho tvůrci S-LCD displejem s HD rozlišením. Na svou kategorii tak nabízí překvapivě jemné zobrazení 312 ppi, které však bohužel trochu sráží nevýrazné a zašedlé barvy zobrazovače. Průměrné jsou také další parametry, nepotěší zejména nepříliš dobrá čitelnost na přímém světle a množství odlesků na krycím skle Gorilla Glass 3. Nelze si navíc nevšimnout, že marketingově nezaplatitelná ohnutá obrazovka dělá v tomto případě Spiritu medvědí službu. Odhaluje totiž ne zcela dokonalé pozorovací úhly: bílá ve středu displeje je zkrátka o něco bělejší, než na jeho okrajích – na ně totiž hledíme v trochu jiném úhlu. Běžnému uživateli to ale určitě vadit nebude. Displej zkrátka odpovídá cenové kategorii, v níž se Spirit pohybuje.

Daleko horší prohřešek je trestuhodné vynechání snímače okolního světla. Po stažení notifikační lišty lze nastavit intenzitu podsvětlení jen ručně. Pohodlí práce automatiky to ale nenahradí a celá tato konstelace tak potvrzuje jedno zažité pravdilo: některé firmy vybavují lowendy tak, aby prodaly své highendy.

 

Oproti nim však Spiritu v základní softwarové výbavě chybí máloco. Ba naopak. Grafická nadstavba LG nad Androidem 5.0.1 patří k tomu nejlepšímu na mobilním trhu. Příjemné jsou možnosti personalizace – změnit můžete nejen celé barevné schéma prostředí, ale také fonty, jednotlivé ikony a dokonce i výšku klávesnice (pro srovnání: to například u Samsungu nabízí až aktuální vlajková loď Galaxy S6). Pochvalu si také zaslouží už samotné použití nejnovější verze Androidu. V dané kategorii to nebývá zvykem a lowendovému přístroji to nabízí překvapivé možnosti. Za všechny jmenujme například funkci Smart Lock, která umožňuje telefonu zůstat v odemčeném stavu v okamžiku, kdy je připojen k zařízení, jež považujete za důvěryhodné (chytré hodinky, nebo Bluetooth souprava v autě).

 

Nenároční uživatelé si ale daleko víc užijí „obyčejných“ funkcí, na něž ostatní výrobci často zapomínají. LG Spirit například nezkracuje SMS zprávy, i když vám do nich autokorektura doplní diakritiku. Začátečníkům pak přijde také vhod několik přednastavených poskytovatelů freemailových služeb přímo v nastavení e-mailové aplikace. Nemusejí se tak složitě pídit po názvech smtp serveru – stačí jen zadat uživatelské jméno a heslo. Může se to zdát jako hloupost, ale ti, na které Spirit převážně míří, to ocení víc než třeba podporu všech českých pásem LTE nebo čip na NFC. I ty však Spirit nabízí.

 

Vyšší ambice, než cílit na segment začátečníků, však Spirit bohužel nemá. A ani nemůže. Výrobce totiž zapomněl na klíčové heslo Androidu: na RAM se nesmí šetřit. A hodnota 1 GB už je v dnešní době opravdu velice malá. Systém tak často laguje a i když celý den neděláte nic jiného, než že telefonuje, píšete zprávy a prohlížíte Facebook, začne vám bez čištění operační paměti každá triviální operace trvat několik vteřin. Spouštět několik náročných aplikací najednou pak nedoporučuji vůbec. Paralelní běh Spotify a navigace prostřednictvím Google Maps v mém případě jednou dokonce způsobil, že jsem přišel o možnost přijímat telefonní hovory. Přístroj sice zvonil, kýžený zelený a červený telefonek se ale zkrátka neobjevily – stalo se tak až po půlminutě vytrvalého prozvánění.

 

Po bok těchto problémů se řadí i ne zcela odladěný systém. Telefon se během testování s oblibou několikrát za den restartoval, a to zejména během prohlížení webových stránek. Centrála LG sice promptně dodala nový přístroj, který měl být v pořádku – ihned po spuštění se však ukázalo, že tento problém je zřejmě Spiritu vlastní. Až zkušenosti ukážou, zda se jedná jen o chybu jedné série, nebo problém celé modelové řady.

Malou náplastí může snad být skutečně velmi příjemná výdrž na jedno nabití baterie. I když prožijete opravdu náročný „business day“, dožije se telefon dne druhého a prožije naplno ještě celé dopoledne. Méně nároční uživatelé mohou ve společnosti 2100 mAh akumulátoru a automaticky spustitelného úsporného režimu prožít i tři celé dny.

Fotoaparát a multimédia: Nadprůměr třídy

Nad průměr třídy spolu s výdrží akumulátoru vyčnívají i fotografické kvality. Pořizované fotografie překvapí zejména ostrostí v celém obraze a velmi přirozenými barvami. Nadmíru použitelný je také režim makro. Jedinou slabinou 8 Mpx snímače, který pořizuje fotografie ve formátu 4:3, je občas přepálená bílá.

Snímky pořízené s telefonem

Za obrazovou stránkou věci trochu pokulhává výbava. Nečekejte pokročilé ostřící režimy, ani obyčejné HDR. Jen hlasové ovládání samospoušti několika vybranými slovy. A tak se to má s celou multimediální výbavou. Hudební přehrávač překvapí probarveným zvukem ve všech škálách a podporou formátu FLAC, dále však nenabídne ani ekvalizér. Videopřehrávač umí jako jeden z mála přehrát bezchybně české titulky nebo videa v MKV, u formátu WMV však nezvládne ani obraz. Důležitá je však jedna věc: začínající uživatelé, na něž Spirit míří, nebudou ničím tlačeni do shánění nových aplikací na Google Play – ty vestavěné stačí na běžné užívání víc než bohatě.

Závěr a konkurence

LG Spirit by mohl být velmi povedený a překvapivě použitelný lowend. K tomu by však LG muselo splnit dvě podmínky: dát mu alespoň o 512 MB operační paměti více a sebrat mu zbytečné pozlátko v podobě prohnutého displeje. První krok by přispěl k tomu, aby ovládání Spiritu přestalo být utrpením, druhý by pak telefon o pár stovek zlevnil.

A to by bylo potřeba především. S cenou atakující hranici pěti tisíc je totiž LG Spirit jen další telefon s 8 GB uživatelského prostoru, 1 GB RAM a HD displejem. Právě do této kategorie ovšem často zasahují výprodejové ceny přístrojů, jako je Meizu MX3 nebo Samsung Galaxy S4 Mini. Především uživatelským pohodlím na ně však Spirit zatím nedosahuje.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus zajímavý zahnutý displejPlus nedostatek operační paměti
Plus nejnovější AndroidPlus časté pády systému
Plus výdrž bateriePlus schází snímač okolního světla
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články