Recenze LG Optimus 4X HD – elegance, síla, naděje …

LG Optimus 4X HD není první čtyřjádro na trhu. LG Optimus 4X HD není první top smartphone s HD displejem. LG Optimus 4X HD není v ničem výjimečný. V dnešní recenzi se dozvíte, proč přesto, nebo právě proto, má LG Optimus 4X HD šanci na úspěch.

Nalijme si hned ze začátku čistého vína. Málokterý výrobce má tak špatnou pověst ohledně softwarové podpory svých smartphonů jako LG, byť to LG na svých Facebook stránkách uměle maskuje za nepochopení otázky, když si uživatelé stěžují. Přesto LG nelze upřít snahu vyrobit vždy takový telefon, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. První dvoujádrový telefon, první telefon s 3D displejem. Ani v jednom případě to nevyšlo dle představ výrobce, o to více jsem byl zvědavý na Optimus 4X HD. Pojďme se tedy podívat, jak se LG s novou generací svého TOP modelu popralo.


Dvojice barevných provedení smartphonu LG Optimus 4X HD

LG Optimus 4X HD, jak již název napovídá, nebude žádné ořezávátko. Telefon v sobě ukrývá velmi výkonný čtyřjádrový (4 jádra + jedno úsporné) čip Nvidia Tegra 3 na frekvenci 1,5 GHz s grafickou částí ULP GeForce, která je taktovaná na 400 MHz a obsahuje 12 jader. To vše je zastřešené 1 GB operační paměti RAM a když k tomu navíc připočteme 16 GB vnitřního prostoru + podporu paměťových karet microSD, či certifikaci DivX HD, máme před sebou v podobě Optimusu 4X HD velmi výkonný smartphone, který navíc elegantně vypadá.

Za zapůjčení LG Optimusu 4X HD do naší redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si tento smartphone můžete zakoupit.

Základní parametry – LG Optimus 4X HD

Rozměry 132 x 68 x 8,9 mm
Hmotnost 133 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), True HD IPS, rozlišení 720p (720 x 1280 px), 16 milionů, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Nvidia Tegra 3, grafika ULP GeForce
1 GB RAM, 16 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 ICS + LG Optimus UI 3.0
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, baterie, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, NFC štítek
Cena a dostupnost 13 300 Kč, srpen 2012

Krátké postřehy z testování smartphonu LG Optimus 4X:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, kvalitní displej, vysoký hrubý výkon, DivX HD certifikace

Co se nám nelíbilo: občas pomalé načítání menu aplikací, slabší fotoaparát, slabá výdrž baterie

Obsah balení: Hlavně zaujmout hned ze začátku.

Krabička, ve které se Optimus 4X HD dodává, dává již na první pohled najevo, že uvnitř se ukrývá něco, co výrobce považuje za mimořádné. Kombinace černého obalu, lesklých nápisů 4X HD a tenké červené linky na bocích působí opravdu dobře. Pouze na zadní straně je pomocí piktogramů naznačeno, co vlastně přístroj umí.

 

Uvnitř krabičky se kromě samotného LG Optimus 4X HD nachází navíc ještě sluchátka, která sice dobře padnou do uší a elegantně vypadají, hudební přednes ale již tak kvalitní nemají. Veškerý zvuk se utápí v přemíře basů, a i když mi do uší nehraje téměř nic jiného než rock, kde bych tedy hlubší basy mohl kvitovat, nebyl jsem s přednesem dodávaných sluchátek spokojen.

Dále v balení najdete samozřejmě USB redukci do zásuvky a microUSB kabel, který po odpojení ze zásuvky slouží jako datový kabel k počítači. Co určitě potěší v rámci balení, je NFC štítek pro využití NFC technologie. Tolik k obsahu balení.

Oficiální video

Design a konstrukce: Elegance na prvním místě.

Design smartphonu LG Optimus 4X HD ctí ostřejší rysy a telefon zdaleka není tak zaoblený jako třeba HTC One X, či Samsung Galaxy S III. LG se vydalo cestou ostrých hran a nutno podotknout, že telefonu to sluší. Dvě stříbrné tenké linky táhnoucí se po celém obvodu přístroje působí elegantním a originálním dojmem. Pojďme si ale telefon popsat postupně.

  

Přední strana 4X HD samozřejmě obsahuje velký 4,7” displej, který hlavně směrem do boků vyplňuje telefon téměř beze zbytku. Nad displejem najdeme kromě obligátního loga výrobce sluchátko a senzor okolního osvětlení kombinovaný se senzorem přiblížení. Taktéž je zde přítomná čočka videokamery pro videohovory.
Pod displejem najdeme tři klasická senzorová tlačítka, u kterých lze regulovat délku podsvícení včetně možnosti je nechat při práci s telefonem svítit neustále.

Konečně to někoho napadlo. Tato možnost sice není v základu aktivovaná, minimálně ale pro lidi, kteří se s přístrojem teprve seznamují, to může být užitečné.
Na levém boku telefonu je elegantně mezi stříbrnými linkami vystouplé tlačítko hlasitosti, které je stejně, jako zbytek plastu mezi linkami, příjemně vroubkované. Pravý bok neobsahuje bohužel nic, a tak tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje, či jeho zamčení, musíme hledat na horní hraně, což je při velikosti přístroje občas nepříjemné a přehmatávaní se nevyhnete.

Na horní hraně je též zdířka pro 3,5 mm Jack na sluchátka a mikrofon pro potlačení okolního šumu. Zadní strana přístroje nese čočku 8 Mpx fotoaparátu včetně přisvětlovací diody. Nutno podotknout, že záda 4X HD jsou zcela rovná a neobsahují žádný výstupek. Navíc, stejně jako boky mezi stříbrnými linkami, mají na dotyk příjemnou vroubkovanou texturu. Telefon díky ní neklouže v ruce.

Baterie a výdrž: Dobré parametry, špatný výkon

Baterie disponuje kapacitou 2 150 mAh, což na první pohled dává naději na slušnou výdrž. Bohužel, pouze dává. V reálném provozu se ve většině případů Optimus 4X HD nedožije večera. Respektive, během testování se mi toto podařilo 3x a to v momentě, kdy jsem telefon téměř nevyužíval. Při mém využití přístroje jsem ale musel několikrát nabíječku hledat již kolem 16:00 hod, pokud jsme jsem telefon z nabíječky sundal v 07:00 ráno.

Telefon jsem měl neustále online (Wi-Fi, 3G), hovoru bylo sice méně, na druhou stranu mám neustále zapnutou veškerou synchronizaci a služby jako Picasa, Google+, Google Disk, Gmail, Google Talk apod. jsou u mě v běhu denně, některé nonstop. Pokud jsem si na telefonu zkoušel zahrát Dead Trigger, baterka šla dolů pověstnou rychlostí blesku.

Nabíjení přístroje patří k těm pomalejším, za 30 minut dosáhne baterie na kapacitu 32% a kompletní nabíjení se ukončí po dvou hodinách a deseti minutách. Co se týká schopnosti přehrávat filmy, dostáváme se s Optimus 4X HD na hodnotu čtyř hodin a dvaceti minut. Žádná sláva to není, při sledování filmů tedy doporučuji mít u sebe nabíječku.

Displej a ovládání: Jde se chválit

Displej je jedna z věcí, kterou se LG u dnes recenzovaného modelu chlubí. Rozlišení 1280 x 720 pixelů s jemností 312 DPI slibuje velmi jemné zobrazení. IPS technologie zase věrné podání barev a slušnou čitelnost. Pokud se podíváme na stránky LG Czech, zjistíme, že díky velké obrazovce dosáhneme velkého vzrušení a displej se pyční skvělou čitelností, navíc obrazovka disponuje pulzujícím vizuálním rozlišením.

Pokud vynechám nesmyslnost těchto tvrzení a neschopnost LG si po sobě zkontrolovat co proženou překladačem, v jednom mají pravdu. Displej je opravdu na první pohled vynikající. Díky vysokému rozlišení je obraz jemný, taktéž hodnoty jasu jsou při běžném použití zcela dostatečné.

Displej nicméně disponoval jednou zajímavou vlastností. Při pohledu shora či zespoda vykazoval výbornou barevnou stálost, tak jako při pohledu z obou boků. Pokud jsem se na displej ale podíval jakoby od spodního pravého rohu, displej okamžitě chytil žlutý nádech. To samé při pohledu směrem z levého horního rohu. Jelikož jsem neměl možnost porovnat tuto vlastnost s druhým Optimusem 4X HD, může se jednat pouze o chybu mého testovaného kusu.

Ovládání samotného přístroje je až na jednu drobnost, která mi vadila, příjemné. Jak jsem již zmínil, umístit uspávací klávesu na horní hranu u telefonu s rozměry 132 x 68 x 8,9 mm chce mít buď obří ruku pro bezproblémové odemknutí, nebo využít druhou, případně na telefonu přehmatávat.

Samotné ovládání přístroje nevybočuje ze standardu Androidích přístrojů. Pod displejem tedy kromě klávesy zpět najdeme klávesu pro návrat na domovskou obrazovku a klávesu kontextové nabídky. Všechny jsou vyvedené formou podsvětlených senzorů. Jejich reakce je příkladná.

Prostředí telefonu: Když se chce, tak to jde…

Začněme tím prvním, co nás u telefonu potká, tedy zamykací obrazovkou. LG jí zpracovalo opravdu zajímavě a hlavně, prakticky. Prvně, odemykání telefonu se děje tahem odkudkoli kamkoli a výrobce nelpí na zastaralém a zbytečně otravujícím tahu pevně daným směrem. Další velké plus je možnost si nastavit několik typů hodin jaké chcete zobrazit, navíc ve dvou případech doprovázené kalendářem.

Ve spodní části zámku obrazovky Optimus 4X HD umožňuje umístit 4 zástupce libovolné aplikace. Na zamykací obrazovce telefon navíc zobrazuje operátora, lze si dokonce nastavit zobrazení jména vlastníka telefonu. Co zamrzí, je fakt, že zamykací obrazovka neumí zobrazovat přehrávač hudby, pokud je na pozadí aktivní.

LG před pár dny vydal patch, vylepšující výdrž baterie, zároveň do telefonu přidal nativně Google+ klienta a Google Chrome prohlížeč, tímto patchem ale taktéž zakázal stáhnout notifikační lištu u zamčeného telefonu, což byl způsob jak ovládat přehrávač rychle při zamčeném přístroji. Nyní tato možnost chybí úplně. Škoda, snad to příští aktualizací napraví.

Po odemčení přístroje vidíme standardní plochy Androidu, v případě telefonu LG Optimus 4X HD v maximálním počtu 7 ploch. Výrobce umožňuje počet ploch měnit, tak jako lze nastavit status domovské plochy libovolné z nich. Na spodní liště ploch jsou při prvním spuštění přístroje 3 ikony aplikací a jedna sloužící pro vstup do menu aplikací.

Co potěší, je skutečnost, že k nim lze přidat další dvě aplikace, celkem tedy ve spodní části přístroje máte 6 ikon, z toho 5 libovolných. Na ploše si lze vytvářet vlastní adresáře, které si můžete libovolně pojmenovat a navíc pro každý z nich určit jinou barvu.

Notifikační lišta je pravděpodobně prozatím ta nejlepší, jakou jsem na Android přístrojích viděl. Obsahuje totiž nejenom rychlé přepínače Wi-Fi, zámku rotace displeje a dalších, ale lze navíc tyto přepínače libovolně přeskupovat a přidávat další, případně odebrat stávající. Přepínačů můžete mít v liště i více, než se jich vejde na displej, poté je lišta horizontálně posuvná.

Narozdíl od Galaxy S III po stažení notifikační lišty nedojde ke zbytečné animaci upozorňující na fakt, že je v ní více ikon, než se vejde na obrazovku, lze jí tedy po stažení okamžitě používat. Lišta si navíc pamatuje pozici ve které jí necháte, takže si jí lze opravdu nastavit přesně k obrazu svému.

Tak, jak je notifikační lišta špičková a hlavní obrazovky dobře konfigurovatelná, menu aplikací si takovouto pochvalu nezaslouží. Veškeré nativní aplikace jsou řazené abecedně, za nimi jsou opět abecedně řazené aplikace doinstalované. Jiné pořadí nastavit nelze. Aplikace lze zobrazit buď v mřížce 4×5 ikon, nebo 5×6.

Navíc lze zobrazit doinstalované aplikace samostatně separátně od těch nativních. Adresáře v menu aplikací vytvářet nejdou. Bohužel, klidně i několikrát denně se stane, že po vstupu do menu aplikací se dočkáte hlášky “Načítání…” kdy musíte vteřinu počkat, než se telefon rozmyslí a aplikace zobrazí.. Je to škoda, přístroj je jinak velmi rychlý a toto nesmyslné klopýtnutí dokáže dost otravovat.

Telefonování a zprávy: Androidí standard

Telefonní seznam nijak nevybočuje ze standardu Androidu. Co potěší, je schopnost vyhledávat na číselníku jak podle jména, tak dle příjmení. Toto nezvládá většina Androidů. Samotný seznam dokáže zobrazovat klasicky kontakty, skupiny a oblíbené. V rámci skupin, které čerpá z vašeho gmailu, dokáže zobrazovat též vaše kruhy z Google+, do kterých vás dokáže ihned přesměrovat.

Provázanost se sociálními sítěmi se omezuje právě pouze na Google+, takže používáte-li Facebook či jiné, budete si muset doinstalovat samostatné klienty. SMS zprávy taktéž neobsahují oproti čistému Androidu zásadní změny. Všechny zprávy jsou řazeny do skupin, doručenky jsou zobrazené formou ikony u dané zprávy a samozřejmě též lze ve zprávách vyhledávat.

Hudební a video přehrávač, GPS: Sbírka zajímavých nápadů

Hudební přehrávač na Optimus 4X HD je pouze základní. Dokáže třídit skladby na základě interpreta, žánru, alb apod. Navíc dokáže vyhledávat skladby též ve vašich adresářích, což rozhodně kvituji. Danou píseň umí přehrávač nastavit jako vyzváněcí tón, případně jí sdílet pomocí e-mailu. Taktéž dokáže danou skladbu pomocí technologie DLNA poslat do kompatibilního zařízení, třeba vaší TV. V rámci nastavení si můžete nastavit pouze časovač automatického vypnutí. A to je vše. Pro klasické přehrávání bohatě dostačující, těm co někdy vyzkoušeli přehrávač v Sony smartphonech, bude tento připadat velmi jednoduchý.

Přehrávač videa naopak slibuje pravý opak. Kromě skutečnosti, že LG u tohoto přístroje zakoupilo oficiální podporu DivX HD, disponuje přehrávač několika funkcemi, které můžou udělat radost. Během přehrávání videa lze třeba zpomalovat obraz, na vyhledávací liště lze posouvat film včetně náhledu, přesně tedy víte, kde se film spustí.

Taktéž lze obraz videa i za běhu libovolně přibližovat stejným způsobem, jako u fotografií. V LG těmto funkcím říkají Media Plex. Navíc si lze samozřejmě nastavit poměr stran obrazovky dle preferencí, či odděleně nastavit jas, bez ohledu na jeho nastavení v systému. Bohužel, přesto jsem u některých HD MKV souborů se zlou potázal. MX Player přitom stejný soubor přehrál bez větších problémů.

U GPS se žádné překvapení nekoná. Offline navigaci v telefonu nenajdete a zbytek obstarávají Google mapy, jako v každém Androidu. Pokud by jste rádi využívali přístroj k navigaci v zahraničí a neradi dotujete naše operátory, koupě offline navigace z Google Play se nevyhnete.

Fotoaparát a kamera: Na konkurenci nedosáhnou

LG Optimus 4X HD obsahuje 8 Mpx fotoaparát s automatickým zaostřováním, včetně přisvětlovací LED diody a schopností natáčet FullHD 1080p video. Bohužel, kvalita se této části přístroje vyhnula. Minimálně ve světle cenovky a konkurenčních přístrojů. První, co mě upoutalo, byl poměrně hlasitý zvuk “uzávěrky”, hledal jsem tedy v menu kde jej vypnout. Jenže vypnout nejde, místo zvuku uzávěrky si můžete zvolit pouze jiné zvukové nesmysly při focení.

Tragický rozměr získá tato “funkce” v momentě, kdy zjistíte, že ani kompletní vypnutí zvuků v telefonu se zvukem při focení nic neudělá. Focení bez toho, aniž by jste upozornili okolí že fotíte, se tedy nedočkáte. Kvalita fotografií za špičkou, kam se Optimus X4 HD snaží vklínit, taky pokulhává. Mobil má hlavně problémy s přepaly a přechody mezi tmavší a světlejší částí. Barevné podání je neutrální a sklon k přílišné saturaci barev zde není.

Při focení lze nastavit nejenom ISO do maximální hodnoty 400, ale též vyvážení bílé barvy, způsob ostření, režim LED diody, scénické režimy, barevné efekty a další. HW spoušť zde nehledejte. Co mě na fotoaparátu ale velmi nevyhovovalo, byla skutečnost, že nelze ostřit pomocí virtuální spouště. Prostě jak jí zmáčknete, fotoaparát začne, občas dost pomalu, zaostřovat a poté ihned odpálí snímek. Předostřit si tedy lze scénu pouze tím, že přímo ukážete na objekt, což se sice někdy může hodit, ale ne vždy jsou obě ruce volné.

Video samo o sobě špatné není, byť občasným přepalům či přeostřování se nevyhnete. Během natáčení videa není k dispozici možnost pořizovat fotografie, i když výkon na to Optimus 4X HD rozhodně má.

Zkušební fotografie – LG Optimus 4X HD

Organizační a datové funkce: Spíše průměr

Kalendář, na který jsem obzvlášť citlivý, zde působí hodně zmateným dojmem. Denní náhled dokáže zobrazit 12-ti hodinový úsek, opět tedy budete muset rolovat nahoru a dolu. Pokud z jednoho dne pohybem do stran přejedete na jiný, kalendář se nenastaví na aktuální čas, ale zobrazuje hezky daný den od půlnoci, byť je třeba deset večer.

V týdenním náhledu na tom není kalendář o moc lépe, jelikož používá zbytečně tučné písmo u schůzek, moc si toho nepřečtete a budete muset každý detail otevírat, aby jste si přečetli co a jak. Agenda sama o sobě je bezproblémová, zde není snad co zkazit. Měsíční kalendář zobrazíte v momentě, kdy chytnete ouško na horní hraně displeje a vše výše popsané odsunete dolů.

Bohužel, trefit se musíte opravdu přesně, letmý pohyb absolutně nestačí. Následný měsíční náhled s barevnými tečkami je vše, jenom ne přehledný. Po instalaci Bussines Calendar či aCalendar stoupnou ale schopnosti Optimus 4X HD, jakožto plánovacího pomocníka, rapidně nahoru.

Ohledně dat se žádné překvapení nekoná, snad kromě NFC technologie, nekoná. Telefon samozřejmě zvládá všechny běžné technologie, ať se jedná o Bluetooth, zde dokonce ve verzi 4.0, DLNA, GPRS, EDGE či samozřejmě Wi-Fi ve specifikacích a/b/g/n apod. Celý přístroj je samozřejmě synchronizován s vaším Google účtem, takže Picasa, kontakty, Google+, Gmail, vše máte při ruce kdykoli jak na počítači, tak v mobilu.

Závěr recenze LG Optimus 4X HD

Co říci závěrem? LG Optimus 4X HD je rozhodně velmi dobrým mobilem. Z mého pohledu prozatím nejlepším, který LG vyprodukovalo. Během testování přístroj obdržel OTA aktualizaci, která přidala pár funkcí a dost pomohla s původním přehříváním přístroje, taktéž mírně zvýšila výdrž. Tento fakt okamžitě naboural zažité “LG aktualizace pouze slibuje” a zde právě spatřuji onu naději.

LG vyrobilo velmi výkonný mobil s příjemným prostředím, u kterého jsem neměl tendenci okamžitě jej nahrazovat alternativním launcherem. Navíc je přístroj opravdu elegantní a nelze mu upřít určitý punc luxusu. Pokud se podaří v LG pomocí dalších záplat vylepšit fotoaparát a hlavně, nezůstanou pouze u slibů ohledně aktualizací, věřím, že si k tomuto zajímavému mobilu najde cestu dost zákazníků.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
hranatý design L-style horší výdrž
obohacený Android slabší fotoaparát
čtyřjádro Nvidia Tegra 3
datová výbava

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze LG Optimus 4X HD – elegance, síla, naděje …

LG Optimus 4X HD není první čtyřjádro na trhu. LG Optimus 4X HD není první top smartphone s HD displejem. LG Optimus 4X HD není v ničem výjimečný. V dnešní recenzi se dozvíte, proč přesto, nebo právě proto, má LG Optimus 4X HD šanci na úspěch.

Nalijme si hned ze začátku čistého vína. Málokterý výrobce má tak špatnou pověst ohledně softwarové podpory svých smartphonů jako LG, byť to LG na svých Facebook stránkách uměle maskuje za nepochopení otázky, když si uživatelé stěžují. Přesto LG nelze upřít snahu vyrobit vždy takový telefon, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. První dvoujádrový telefon, první telefon s 3D displejem. Ani v jednom případě to nevyšlo dle představ výrobce, o to více jsem byl zvědavý na Optimus 4X HD. Pojďme se tedy podívat, jak se LG s novou generací svého TOP modelu popralo.


Dvojice barevných provedení smartphonu LG Optimus 4X HD

LG Optimus 4X HD, jak již název napovídá, nebude žádné ořezávátko. Telefon v sobě ukrývá velmi výkonný čtyřjádrový (4 jádra + jedno úsporné) čip Nvidia Tegra 3 na frekvenci 1,5 GHz s grafickou částí ULP GeForce, která je taktovaná na 400 MHz a obsahuje 12 jader. To vše je zastřešené 1 GB operační paměti RAM a když k tomu navíc připočteme 16 GB vnitřního prostoru + podporu paměťových karet microSD, či certifikaci DivX HD, máme před sebou v podobě Optimusu 4X HD velmi výkonný smartphone, který navíc elegantně vypadá.

Za zapůjčení LG Optimusu 4X HD do naší redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si tento smartphone můžete zakoupit.

Základní parametry – LG Optimus 4X HD

Rozměry 132 x 68 x 8,9 mm
Hmotnost 133 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), True HD IPS, rozlišení 720p (720 x 1280 px), 16 milionů, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Nvidia Tegra 3, grafika ULP GeForce
1 GB RAM, 16 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 4.0 ICS + LG Optimus UI 3.0
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balení návod, baterie, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, NFC štítek
Cena a dostupnost 13 300 Kč, srpen 2012

Krátké postřehy z testování smartphonu LG Optimus 4X:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, kvalitní displej, vysoký hrubý výkon, DivX HD certifikace

Co se nám nelíbilo: občas pomalé načítání menu aplikací, slabší fotoaparát, slabá výdrž baterie

Obsah balení: Hlavně zaujmout hned ze začátku.

Krabička, ve které se Optimus 4X HD dodává, dává již na první pohled najevo, že uvnitř se ukrývá něco, co výrobce považuje za mimořádné. Kombinace černého obalu, lesklých nápisů 4X HD a tenké červené linky na bocích působí opravdu dobře. Pouze na zadní straně je pomocí piktogramů naznačeno, co vlastně přístroj umí.

 

Uvnitř krabičky se kromě samotného LG Optimus 4X HD nachází navíc ještě sluchátka, která sice dobře padnou do uší a elegantně vypadají, hudební přednes ale již tak kvalitní nemají. Veškerý zvuk se utápí v přemíře basů, a i když mi do uší nehraje téměř nic jiného než rock, kde bych tedy hlubší basy mohl kvitovat, nebyl jsem s přednesem dodávaných sluchátek spokojen.

Dále v balení najdete samozřejmě USB redukci do zásuvky a microUSB kabel, který po odpojení ze zásuvky slouží jako datový kabel k počítači. Co určitě potěší v rámci balení, je NFC štítek pro využití NFC technologie. Tolik k obsahu balení.

Oficiální video

Design a konstrukce: Elegance na prvním místě.

Design smartphonu LG Optimus 4X HD ctí ostřejší rysy a telefon zdaleka není tak zaoblený jako třeba HTC One X, či Samsung Galaxy S III. LG se vydalo cestou ostrých hran a nutno podotknout, že telefonu to sluší. Dvě stříbrné tenké linky táhnoucí se po celém obvodu přístroje působí elegantním a originálním dojmem. Pojďme si ale telefon popsat postupně.

  

Přední strana 4X HD samozřejmě obsahuje velký 4,7” displej, který hlavně směrem do boků vyplňuje telefon téměř beze zbytku. Nad displejem najdeme kromě obligátního loga výrobce sluchátko a senzor okolního osvětlení kombinovaný se senzorem přiblížení. Taktéž je zde přítomná čočka videokamery pro videohovory.
Pod displejem najdeme tři klasická senzorová tlačítka, u kterých lze regulovat délku podsvícení včetně možnosti je nechat při práci s telefonem svítit neustále.

Konečně to někoho napadlo. Tato možnost sice není v základu aktivovaná, minimálně ale pro lidi, kteří se s přístrojem teprve seznamují, to může být užitečné.
Na levém boku telefonu je elegantně mezi stříbrnými linkami vystouplé tlačítko hlasitosti, které je stejně, jako zbytek plastu mezi linkami, příjemně vroubkované. Pravý bok neobsahuje bohužel nic, a tak tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje, či jeho zamčení, musíme hledat na horní hraně, což je při velikosti přístroje občas nepříjemné a přehmatávaní se nevyhnete.

Na horní hraně je též zdířka pro 3,5 mm Jack na sluchátka a mikrofon pro potlačení okolního šumu. Zadní strana přístroje nese čočku 8 Mpx fotoaparátu včetně přisvětlovací diody. Nutno podotknout, že záda 4X HD jsou zcela rovná a neobsahují žádný výstupek. Navíc, stejně jako boky mezi stříbrnými linkami, mají na dotyk příjemnou vroubkovanou texturu. Telefon díky ní neklouže v ruce.

Baterie a výdrž: Dobré parametry, špatný výkon

Baterie disponuje kapacitou 2 150 mAh, což na první pohled dává naději na slušnou výdrž. Bohužel, pouze dává. V reálném provozu se ve většině případů Optimus 4X HD nedožije večera. Respektive, během testování se mi toto podařilo 3x a to v momentě, kdy jsem telefon téměř nevyužíval. Při mém využití přístroje jsem ale musel několikrát nabíječku hledat již kolem 16:00 hod, pokud jsme jsem telefon z nabíječky sundal v 07:00 ráno.

Telefon jsem měl neustále online (Wi-Fi, 3G), hovoru bylo sice méně, na druhou stranu mám neustále zapnutou veškerou synchronizaci a služby jako Picasa, Google+, Google Disk, Gmail, Google Talk apod. jsou u mě v běhu denně, některé nonstop. Pokud jsem si na telefonu zkoušel zahrát Dead Trigger, baterka šla dolů pověstnou rychlostí blesku.

Nabíjení přístroje patří k těm pomalejším, za 30 minut dosáhne baterie na kapacitu 32% a kompletní nabíjení se ukončí po dvou hodinách a deseti minutách. Co se týká schopnosti přehrávat filmy, dostáváme se s Optimus 4X HD na hodnotu čtyř hodin a dvaceti minut. Žádná sláva to není, při sledování filmů tedy doporučuji mít u sebe nabíječku.

Displej a ovládání: Jde se chválit

Displej je jedna z věcí, kterou se LG u dnes recenzovaného modelu chlubí. Rozlišení 1280 x 720 pixelů s jemností 312 DPI slibuje velmi jemné zobrazení. IPS technologie zase věrné podání barev a slušnou čitelnost. Pokud se podíváme na stránky LG Czech, zjistíme, že díky velké obrazovce dosáhneme velkého vzrušení a displej se pyční skvělou čitelností, navíc obrazovka disponuje pulzujícím vizuálním rozlišením.

Pokud vynechám nesmyslnost těchto tvrzení a neschopnost LG si po sobě zkontrolovat co proženou překladačem, v jednom mají pravdu. Displej je opravdu na první pohled vynikající. Díky vysokému rozlišení je obraz jemný, taktéž hodnoty jasu jsou při běžném použití zcela dostatečné.

Displej nicméně disponoval jednou zajímavou vlastností. Při pohledu shora či zespoda vykazoval výbornou barevnou stálost, tak jako při pohledu z obou boků. Pokud jsem se na displej ale podíval jakoby od spodního pravého rohu, displej okamžitě chytil žlutý nádech. To samé při pohledu směrem z levého horního rohu. Jelikož jsem neměl možnost porovnat tuto vlastnost s druhým Optimusem 4X HD, může se jednat pouze o chybu mého testovaného kusu.

Ovládání samotného přístroje je až na jednu drobnost, která mi vadila, příjemné. Jak jsem již zmínil, umístit uspávací klávesu na horní hranu u telefonu s rozměry 132 x 68 x 8,9 mm chce mít buď obří ruku pro bezproblémové odemknutí, nebo využít druhou, případně na telefonu přehmatávat.

Samotné ovládání přístroje nevybočuje ze standardu Androidích přístrojů. Pod displejem tedy kromě klávesy zpět najdeme klávesu pro návrat na domovskou obrazovku a klávesu kontextové nabídky. Všechny jsou vyvedené formou podsvětlených senzorů. Jejich reakce je příkladná.

Prostředí telefonu: Když se chce, tak to jde…

Začněme tím prvním, co nás u telefonu potká, tedy zamykací obrazovkou. LG jí zpracovalo opravdu zajímavě a hlavně, prakticky. Prvně, odemykání telefonu se děje tahem odkudkoli kamkoli a výrobce nelpí na zastaralém a zbytečně otravujícím tahu pevně daným směrem. Další velké plus je možnost si nastavit několik typů hodin jaké chcete zobrazit, navíc ve dvou případech doprovázené kalendářem.

Ve spodní části zámku obrazovky Optimus 4X HD umožňuje umístit 4 zástupce libovolné aplikace. Na zamykací obrazovce telefon navíc zobrazuje operátora, lze si dokonce nastavit zobrazení jména vlastníka telefonu. Co zamrzí, je fakt, že zamykací obrazovka neumí zobrazovat přehrávač hudby, pokud je na pozadí aktivní.

LG před pár dny vydal patch, vylepšující výdrž baterie, zároveň do telefonu přidal nativně Google+ klienta a Google Chrome prohlížeč, tímto patchem ale taktéž zakázal stáhnout notifikační lištu u zamčeného telefonu, což byl způsob jak ovládat přehrávač rychle při zamčeném přístroji. Nyní tato možnost chybí úplně. Škoda, snad to příští aktualizací napraví.

Po odemčení přístroje vidíme standardní plochy Androidu, v případě telefonu LG Optimus 4X HD v maximálním počtu 7 ploch. Výrobce umožňuje počet ploch měnit, tak jako lze nastavit status domovské plochy libovolné z nich. Na spodní liště ploch jsou při prvním spuštění přístroje 3 ikony aplikací a jedna sloužící pro vstup do menu aplikací.

Co potěší, je skutečnost, že k nim lze přidat další dvě aplikace, celkem tedy ve spodní části přístroje máte 6 ikon, z toho 5 libovolných. Na ploše si lze vytvářet vlastní adresáře, které si můžete libovolně pojmenovat a navíc pro každý z nich určit jinou barvu.

Notifikační lišta je pravděpodobně prozatím ta nejlepší, jakou jsem na Android přístrojích viděl. Obsahuje totiž nejenom rychlé přepínače Wi-Fi, zámku rotace displeje a dalších, ale lze navíc tyto přepínače libovolně přeskupovat a přidávat další, případně odebrat stávající. Přepínačů můžete mít v liště i více, než se jich vejde na displej, poté je lišta horizontálně posuvná.

Narozdíl od Galaxy S III po stažení notifikační lišty nedojde ke zbytečné animaci upozorňující na fakt, že je v ní více ikon, než se vejde na obrazovku, lze jí tedy po stažení okamžitě používat. Lišta si navíc pamatuje pozici ve které jí necháte, takže si jí lze opravdu nastavit přesně k obrazu svému.

Tak, jak je notifikační lišta špičková a hlavní obrazovky dobře konfigurovatelná, menu aplikací si takovouto pochvalu nezaslouží. Veškeré nativní aplikace jsou řazené abecedně, za nimi jsou opět abecedně řazené aplikace doinstalované. Jiné pořadí nastavit nelze. Aplikace lze zobrazit buď v mřížce 4×5 ikon, nebo 5×6.

Navíc lze zobrazit doinstalované aplikace samostatně separátně od těch nativních. Adresáře v menu aplikací vytvářet nejdou. Bohužel, klidně i několikrát denně se stane, že po vstupu do menu aplikací se dočkáte hlášky “Načítání…” kdy musíte vteřinu počkat, než se telefon rozmyslí a aplikace zobrazí.. Je to škoda, přístroj je jinak velmi rychlý a toto nesmyslné klopýtnutí dokáže dost otravovat.

Telefonování a zprávy: Androidí standard

Telefonní seznam nijak nevybočuje ze standardu Androidu. Co potěší, je schopnost vyhledávat na číselníku jak podle jména, tak dle příjmení. Toto nezvládá většina Androidů. Samotný seznam dokáže zobrazovat klasicky kontakty, skupiny a oblíbené. V rámci skupin, které čerpá z vašeho gmailu, dokáže zobrazovat též vaše kruhy z Google+, do kterých vás dokáže ihned přesměrovat.

Provázanost se sociálními sítěmi se omezuje právě pouze na Google+, takže používáte-li Facebook či jiné, budete si muset doinstalovat samostatné klienty. SMS zprávy taktéž neobsahují oproti čistému Androidu zásadní změny. Všechny zprávy jsou řazeny do skupin, doručenky jsou zobrazené formou ikony u dané zprávy a samozřejmě též lze ve zprávách vyhledávat.

Hudební a video přehrávač, GPS: Sbírka zajímavých nápadů

Hudební přehrávač na Optimus 4X HD je pouze základní. Dokáže třídit skladby na základě interpreta, žánru, alb apod. Navíc dokáže vyhledávat skladby též ve vašich adresářích, což rozhodně kvituji. Danou píseň umí přehrávač nastavit jako vyzváněcí tón, případně jí sdílet pomocí e-mailu. Taktéž dokáže danou skladbu pomocí technologie DLNA poslat do kompatibilního zařízení, třeba vaší TV. V rámci nastavení si můžete nastavit pouze časovač automatického vypnutí. A to je vše. Pro klasické přehrávání bohatě dostačující, těm co někdy vyzkoušeli přehrávač v Sony smartphonech, bude tento připadat velmi jednoduchý.

Přehrávač videa naopak slibuje pravý opak. Kromě skutečnosti, že LG u tohoto přístroje zakoupilo oficiální podporu DivX HD, disponuje přehrávač několika funkcemi, které můžou udělat radost. Během přehrávání videa lze třeba zpomalovat obraz, na vyhledávací liště lze posouvat film včetně náhledu, přesně tedy víte, kde se film spustí.

Taktéž lze obraz videa i za běhu libovolně přibližovat stejným způsobem, jako u fotografií. V LG těmto funkcím říkají Media Plex. Navíc si lze samozřejmě nastavit poměr stran obrazovky dle preferencí, či odděleně nastavit jas, bez ohledu na jeho nastavení v systému. Bohužel, přesto jsem u některých HD MKV souborů se zlou potázal. MX Player přitom stejný soubor přehrál bez větších problémů.

U GPS se žádné překvapení nekoná. Offline navigaci v telefonu nenajdete a zbytek obstarávají Google mapy, jako v každém Androidu. Pokud by jste rádi využívali přístroj k navigaci v zahraničí a neradi dotujete naše operátory, koupě offline navigace z Google Play se nevyhnete.

Fotoaparát a kamera: Na konkurenci nedosáhnou

LG Optimus 4X HD obsahuje 8 Mpx fotoaparát s automatickým zaostřováním, včetně přisvětlovací LED diody a schopností natáčet FullHD 1080p video. Bohužel, kvalita se této části přístroje vyhnula. Minimálně ve světle cenovky a konkurenčních přístrojů. První, co mě upoutalo, byl poměrně hlasitý zvuk “uzávěrky”, hledal jsem tedy v menu kde jej vypnout. Jenže vypnout nejde, místo zvuku uzávěrky si můžete zvolit pouze jiné zvukové nesmysly při focení.

Tragický rozměr získá tato “funkce” v momentě, kdy zjistíte, že ani kompletní vypnutí zvuků v telefonu se zvukem při focení nic neudělá. Focení bez toho, aniž by jste upozornili okolí že fotíte, se tedy nedočkáte. Kvalita fotografií za špičkou, kam se Optimus X4 HD snaží vklínit, taky pokulhává. Mobil má hlavně problémy s přepaly a přechody mezi tmavší a světlejší částí. Barevné podání je neutrální a sklon k přílišné saturaci barev zde není.

Při focení lze nastavit nejenom ISO do maximální hodnoty 400, ale též vyvážení bílé barvy, způsob ostření, režim LED diody, scénické režimy, barevné efekty a další. HW spoušť zde nehledejte. Co mě na fotoaparátu ale velmi nevyhovovalo, byla skutečnost, že nelze ostřit pomocí virtuální spouště. Prostě jak jí zmáčknete, fotoaparát začne, občas dost pomalu, zaostřovat a poté ihned odpálí snímek. Předostřit si tedy lze scénu pouze tím, že přímo ukážete na objekt, což se sice někdy může hodit, ale ne vždy jsou obě ruce volné.

Video samo o sobě špatné není, byť občasným přepalům či přeostřování se nevyhnete. Během natáčení videa není k dispozici možnost pořizovat fotografie, i když výkon na to Optimus 4X HD rozhodně má.

Zkušební fotografie – LG Optimus 4X HD

Organizační a datové funkce: Spíše průměr

Kalendář, na který jsem obzvlášť citlivý, zde působí hodně zmateným dojmem. Denní náhled dokáže zobrazit 12-ti hodinový úsek, opět tedy budete muset rolovat nahoru a dolu. Pokud z jednoho dne pohybem do stran přejedete na jiný, kalendář se nenastaví na aktuální čas, ale zobrazuje hezky daný den od půlnoci, byť je třeba deset večer.

V týdenním náhledu na tom není kalendář o moc lépe, jelikož používá zbytečně tučné písmo u schůzek, moc si toho nepřečtete a budete muset každý detail otevírat, aby jste si přečetli co a jak. Agenda sama o sobě je bezproblémová, zde není snad co zkazit. Měsíční kalendář zobrazíte v momentě, kdy chytnete ouško na horní hraně displeje a vše výše popsané odsunete dolů.

Bohužel, trefit se musíte opravdu přesně, letmý pohyb absolutně nestačí. Následný měsíční náhled s barevnými tečkami je vše, jenom ne přehledný. Po instalaci Bussines Calendar či aCalendar stoupnou ale schopnosti Optimus 4X HD, jakožto plánovacího pomocníka, rapidně nahoru.

Ohledně dat se žádné překvapení nekoná, snad kromě NFC technologie, nekoná. Telefon samozřejmě zvládá všechny běžné technologie, ať se jedná o Bluetooth, zde dokonce ve verzi 4.0, DLNA, GPRS, EDGE či samozřejmě Wi-Fi ve specifikacích a/b/g/n apod. Celý přístroj je samozřejmě synchronizován s vaším Google účtem, takže Picasa, kontakty, Google+, Gmail, vše máte při ruce kdykoli jak na počítači, tak v mobilu.

Závěr recenze LG Optimus 4X HD

Co říci závěrem? LG Optimus 4X HD je rozhodně velmi dobrým mobilem. Z mého pohledu prozatím nejlepším, který LG vyprodukovalo. Během testování přístroj obdržel OTA aktualizaci, která přidala pár funkcí a dost pomohla s původním přehříváním přístroje, taktéž mírně zvýšila výdrž. Tento fakt okamžitě naboural zažité “LG aktualizace pouze slibuje” a zde právě spatřuji onu naději.

LG vyrobilo velmi výkonný mobil s příjemným prostředím, u kterého jsem neměl tendenci okamžitě jej nahrazovat alternativním launcherem. Navíc je přístroj opravdu elegantní a nelze mu upřít určitý punc luxusu. Pokud se podaří v LG pomocí dalších záplat vylepšit fotoaparát a hlavně, nezůstanou pouze u slibů ohledně aktualizací, věřím, že si k tomuto zajímavému mobilu najde cestu dost zákazníků.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
hranatý design L-style horší výdrž
obohacený Android slabší fotoaparát
čtyřjádro Nvidia Tegra 3
datová výbava

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."