Recenze Lenovo Vibe X: Full HD chuďas v šatech prince
Dejte Lenovu šanci! Křičí do světa krásný tenký Vibe X. Čínská společnost už nechce být jen výrobcem profesionálních tabletů ThinkPad. Špičkové telefony s Androidem prý umí taky. V dnešní recenzi přijdeme na kloub tomu, zda pánové z Lenova mluví pravdu, nebo se budou muset pokorně vrátit k počítačovému byznysu.
O éře post-pc se hovoří snad na každém technologickém serveru a klesající prodeje klasických počítačů a notebooků dávají tvrzením ekonomů částečně zapravdu. Telefony s velkou úhlopříčkou displeje a tablety kradou běžné zákazníky z řad těch, kteří v minulosti pokukovali po laptopech. Není proto divu, že se i Lenovo snaží zabrousit do vod, které pro něj zdaleka ještě nejsou zcela domácím prostředím.
Není nic snazšího než vzít operační systém Android, jež jeho výrobce poskytuje zcela zdarma, zabalit jej do co nejatraktivnějšího kabátku, přidat pár vychytávek, které se jen tak někde nevidí, a to celé opatřit atraktivní cenovkou. Tady Lenovo hlásí splněno. A nejen to: v kapitole o parametrech displeje navrch přidává kouzelnou zkratku Full HD a spoléhá na to, že se za ní uživatelé potáhnou jako vosy za lízátkem. V případě Vibe X se ovšem vyplatí dočíst parametry telefonu až do konce. Ono lízátko totiž může v rukou natěšeného uživatele pořádně zhořknout v ústech.
Za zapůjčení Lenovo Vibe X děkujeme obchodu lenovomobile.cz, kde si můžete telefon zakoupit.
Základní parametry: Lenovo Vibe X
Rozměry | 144 x 74 x 6,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 121 g |
Displej | IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 441 ppi, úhlopříčka 5“ |
Procesor a paměť | 4-jádrový 1,5 GHz Mediatek MT6589T 2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB, bez microSD slotu |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + nadstavba od Lenovo |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED blesk, nahrávání Full HD videa |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel, sponka na vyjmutí slotu se SIM kartou, špuntová sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, 2014 |
Design a zpracování: Žiletka s GSM modulem
6,9. Kapitola o designu a fyzických parametrech nového Lenova nemůže začít jinou číslovkou. Právě 6,9 totiž udává hloubku těla telefonu v milimetrech. Zkuste schválně zalovit v paměti, zda podobnou hodnotu pamatujete u jiného telefonu. Odpovím za vás: mnoho jich není. Z proslulejších výrobců se pod sedmi milimetry drží jen Sony a jeho model Z Ultra. Další členy hubeného gangu tvoří Alcatel, Huawei a ZTE. Vlajkové lodi firem Jako Samsung nebo HTC se však Vibe X rovnat nemohou. Galaxy S5 si na své konto přičítá hodnotu 8,1 mm, HTC One M8 dokonce v pase měří 9,4 mm – proti Vibe X to jsou tedy skuteční tlouštíci.
Ptáte se, proč porovnávám Lenovo za 7 tisíc se špičkovými, téměř třikrát tak drahými telefony? Pokud bych vám dal Vibe X do minutu do ruky, podle zpracování zkrátka nepoznáte, kolik tento telefon stojí. A upřímně: sedm tisíc tipovat nebudete. Dílenskému zpracování není co vytknout. Ani po několikerém promačkání neuslyšíte jediný pazvuk. Zvrásněná stříbrná záda telefonu proto i díky celkové pevnosti telefonu připomínají kov více, než u jiných přístrojů. Teprve pročtení fyzických parametrů v zahraničních periodikách mě vyvedlo z omylu. Zadní část telefonu skutečně tvoří plast – ostudu vám však nikde neudělá. Dokonce ani na lesklém proužku ve spodní části smartphonu se po týdenním používání neobjevil jediný škrábanec. Drobné výhrady jsem měl jen ke zpracování bočních kláves kláves. Ty mají trochu ostřejší hrany a dotýkat se jich proto není úplně příjemné. Prst vám sice nerozříznou, donutí vás ale se toho trochu obávat.
Ruku v ruce se zpracováním telefonu kráčí i jeho design. V ruce připomíná mořem ohlazený oblázek. K tomuto pocitu přispívá zejména Gorilla Glass kryjící pětipalcový displej. V místech kontaktu s boky přístroje se jeho hrany mírně zaoblují a plynule tak přecházejí v leštěné bočnice. Oblázkový efekt má však na svědomí menší stabilitu v ruce. Přeloženo do češtiny: Lenovo klouže. Pod dojmem exkluzivity, kterou tělo telefonu vyzařuje, mu to však snadno odpustíte.
O něco hůře se však odpouští ergonomie ovládání telefonu. Mezi čínskými značkami se stalo nedobrým zvykem překvapovat uživatele ne zcela standardním rozvržením ovládacích kláves. Tohoto trendu se bohužel drží také Lenovo, a tak na těla Vibe X nalezneme hned několik anomálií vedle sebe. Pokud nemáte zkušenosti například s telefony od Samsungu, bude vás v první řadě rozčilovat umístění senzorové klávesy „Zpět“ napravo od tlačítka home. Odporuje to zaběhlé logice, psaní zleva doprava a pravděpodobně chvíli zabere, než si na to zvyknete.
Zvyknout si na umístění zamykacího knoflíku ale podle mého názoru nejde nikdy. Nalezneme ho na levém boku telefonu. Pokud tedy přístroj držíte v pravé ruce, budete mít tlačítko pod ukazováčkem. To se sice zdá praktické, ovšem pouze do chvíle, než si uvědomíte, že se u většiny ostatních telefonů nachází na opačném boku. Celý týden testování jsem proto sveřepě Vibe X odemykal rockerem ovládání hlasitosti. Tím lze naštěstí telefon odemknout také. Pokud se však tímtéž tlačítkem pokusíte telefon zamknout, samozřejmě se to nepovede. Pouze tak zvýšíte hlasitost přístroje, popřípadě odejdete z tichého režimu. Po celých sedm dní jsem proto naprosto ztratil kontrolu nad tím, jak hlasitě bude můj telefon v danou chvíli vyzvánět. A věřte, že existuje řada situací, kdy se vám tato anomálie u Lenova dovede nepěkně vymstít.
Výdrž baterie: Jeden den a ani minutu navíc
Snad za to může právě tenké tělo přístroje, snad jen Lenovo plánuje dražší telefon s objemnější baterii. Ať už je to jak chce, výsledek zůstává stejný. Tělo Vibe X skrývá akumulátor o kapacitě 2000 mAh, a to zkrátka není mnoho. Ba naopak. FullHD displej zkrátka potřebuje hodně energie, a tak se uživatelé tenkého čínského smartphonu musejí smířit s podprůměrnou výdrží. Po odpojení z nabíječky dochází telefonu v běžný pracovní den šťáva přibližně po deseti až jedenácti hodinách používání.
Možná i proto Lenovo přichystalo do telefonu hned několik nástrojů, které mají výdrž zvýšit. Mezi ně patří například chytrý sporný režim, který umožňuje například vypínání jednotlivých bezdrátových modulů při jejich odpojení. To sice dovede uspořit až dvě hodiny pohotovostního režimu, po nějaké době ale nejuspíše dojdete k tomu, že manuální zapínání Wi-Fi, když dorazíte do práce nebo domů, je tak otravné, že chytrý úsporný režim nejspíš necháte vypnutý.
V dlouhodobém horizontu považuji za prospěšnější vestavěnou kalibraci baterie, která upravuje samotné nabíjení telefonu tak, aby s přibývajícími nabíjecími cykly neklesala kapacita akumulátoru. Respektive aby neklesala tak rychle. Zda ale tato funkce dovede splnit, co slibuje, budou muset uživatelé telefonů Lenovo poznat až na vlastní kůži dlouhodobým užíváním.
Displej a ovládání: Pomatený Full HD v akci
Zobrazovač Lenova Vibe X s technologií IPS je zkrátka super. Tečka. Na Full HD rozlišení se zvyká zkrátka rychle – to potvrdí každý, kdo telefon s podobným displejem někdy držel v ruce. Na pětipalcové úhlopříčce není třeba mít strach o to, že byste snad nedej bože někdy zahlédli pixel. Za očekáváním nezůstává ani podání barev. Jsou velmi přirozené a syté. Potud je vše v pořádku. Být ale zaměstnancem výrobce tohoto špičkového displeje, okamžitě volám do kanceláří Lenova, cože s mým perfektním výrobkem udělali.
Popořadě: krycí sklíčko sice velmi srdnatě odolává otiskům prstů. Jakmile ale přijdete na přímé slunce, nejspíš přijdete na to, že ani s nejvyšším jasem není viditelnost obrazu taková, jaká by mohla být. Pravděpodobně stejně jako já dospějete k názoru, že za tím stojí extrémní odrazy světla na sklíčku. V Lenovu pravděpodobně zapomněli na antireflexní vrstvu, a proto za slunného dne použijete Vibe X spíš jako zrcátko než jako telefon.
Druhá výtka imaginárního inženýra pak nutně musí směřovat ke snímači světla. Ten se občas chová opravdu nevysvětlitelně: obraz se začne ztmavovat, jakoby se kolem měnily světelné podmínky. Toto pokračuje až do extrémní polohy, kdy na displeji není nic vidět, a i když se jej ťukáním snažíte přimět k rozumu, nic se neděje. Nejprve jsem telefon podezříval, že takto nepředvídatelně nechává fungovat některý z úsporných režimů. V tom ale problém nebyl a pomohlo až zamknutí a odemknutí displeje. Snad se tedy jedná pouze o vadu testovaného kusu a nikoli o vlastnost telefonu. Majitele Vibe X proto prosím, aby se o své zkušenosti podělili s ostatními v diskusi.
Zatímco pomatený senzor může obsahovat jeden mobil z tisíce, na jednom se shodnou všichni recenzenti světa: s rychlostí uživatelského prostředí bohužel Lenovo Vibe X díru do světa neudělá. Některé recenze dokonce tvrdí, že je tragicky pomalý.
Až tak kritický nebudu: to si Lenovo nezaslouží. Občas přesto zůstává rozum stát nad tím, v jakých situacích se telefon zasekává. Drobná zaškubnutí při posouvání mezi pohotovostními plochami dovedou pamětníci prvních telefonů s Androidem odpustit snadno. Horší je už několikavteřinové čekání na zobrazení náhledu všech ploch. Podobné je to u brouzdání složitějšími weby a nejvíce překvapí trhání obrazu i u jednodušších her. Můj oblíbený Temple run 2 se téměř nedal hrát: telefon reagoval na dotyky se zpožděním a narážení do klád se stalo mým herním osudem na dlouhé dny (nejspíš netřeba dodávat, že tomu příliš nepomohl ani výše zmíněný bug se ztmavováním displeje).
Technici budou možná polemizovat, ale podle mého mínění je na Full HD zobrazovač na osazený hardware zkrátka v některých případech moc. Čtyřjádrový MediaTek MT 6589T zkrátka ani s taktem 1,5 GHz a 2 GB RAM na poslední procesory od Qualcommu nemá a vysoké rozlišení mu práci příliš neusnadňuje.
Telefon v praxi: Omalovánky 2.0
Schází LTE, schází NFC. To se dočtete v parametrech Lenova Vibe X úplně na konci a pro jistotu malými písmenky. Absence těchto už poměrně rozšířených technologií zkrátka signalizuje, že mezi absolutní špičku se tento přístroj rozhodně neřadí.
A další důkaz nalezneme ihned po zapnutí telefonu. Podobně jako jiné čínské firmy dokázalo i Lenovo přeměnit prostředí Androidu k nepoznání do přeplácaného omalovánkového stylu. Seznam všech aplikací bychom hledali marně – ikonky se po instalaci řadí za sebe na pohotovostní plochy. Nemám to rád, je to zmatené, ale dost možná se to někomu líbit může. Osobně však více než podobné skopičiny, nebo výběr několika témat zobrazení a ikonových sad oceňuji práci, jakou si v Lenovu dali s uživatelskými vychytávkami.
V živé paměti stále zachovávám dobu před čtyřmi lety a své široce rozevřené oči v údivu nad novinkami, které tehdy přinesl Samsung Galaxy S3. Okamžitě jsem tehdy zapnul snímání očí, které zamezovalo zamknutí telefonu, nebo přijímání hovoru přiložením k uchu. Pravda, ne všechno tehdy fungovalo. Protože to ale byla premiéra, rád jsem to Samsungu odpustil.
Od té doby uběhlo už mnoho vody v řekách a Lenovo se teď pokouší o doplnění těchto chytrých funkcí. V kapse vyzvání hlasitěji než na stole. Číselník telefonu se natáčí na tu stranu, na níž nakláníte telefon (QWERTZ klávesnice bohužel ne, tu dodal přímo Google v její čisté podobě). Displej se zamyká zatřesením telefonu a odemyká pohlazením spodní lišty – to ocení zejména ti, kteří stejně jako nepřišli na chuť nestandardní poloze odemykací klávesy, nebo se jim nechce přehmatávat po poměrně rozměrném těle telefonu.
Stejně jako u letitého Samsungu ovšem ne všechno funguje, jak má. Přijmout hovor přiložením k uchu se mi povedlo během týdne přesně jednou. Párkrát jsem si proto nechal do ucha několik vteřin řvát vyzváněcí melodii, což není nic příjemného. Reproduktor má totiž poměrně plechový zvuk a naprosto postrádá jakékoli basy. Zvonění proto zní velmi ostře a nepříjemně.
Ani odemknout telefon úsměvem se mi nepovedlo. Je ale docela dobře možné, že se zkrátka jen špatně usmívám. Na těchto nadstandardních vylepšeních proto přesto doporučuji Lenovu ještě trochu zapracovat.
Daleko lépe proto hodnotím drobnosti, které se však v reklamách nevyjímají tak dobře. Například chytré náhledy příchozích SMS, pomocí nichž můžete zprávu hned označit jako přečtenou. Telefon zvládne také neznámá čísla ihned uložit do paměti a slučovat duplikátní kontakty na základě několika kritérií. Potěší také nabídka nejčastějí používaných kontaktů s SMS zprávách: tento seznam, který se zjevuje pod adresním řádkem se hodí například ve chvíli, kdy potřebujete svolat víc kamarádů do jedné hospody. Staromódní uživatelé se mohou u Lenova těšit také na plně personalizovatelné zvukové profily, kterým k dokonalosti chybí už jen geofencing a časové spouštění. Přiznejme si však, že většina z nás už této vymoženosti klasických Nokií dokázala zcela odvyknout.
Samozřejmě ale existují i věci, které na Lenovu zkrátka nemohu vystát. Například popraskávání telefonu během psaní zprávy. Asi jste pochopili, že za to nemůže špatná konstrukce těla přístroje, ale pravděpodobně nedbale umístěný vibrační motorek, který občas vydává nelibé zvuky. Špatně jsem si zvykal také na slabší příjem Wi-Fi signálu. Telefon zkrátka někdy hlásil pouhé dvě čárky přímo u routeru. Mrzela mě také odfláknutá notifikační dioda, která dokáže blikat pouze v případě zmeškaného hovoru a nepřečtené zprávy, takže se její využitelnost smrskává na minimum.
Fotoaparát a multimédia: Šeď průměru
Fotoaparát Lenova Vibe X bohužel zaniká v průměru, ačkoli rozlišení 13 Mpx stále v mobilním světě patří k těm vyšším. Vynechme možnosti různorodých barevných filtrů, které lze na fotografie aplikovat, ale využijete je nespíš přesně jednou. V klasickém módu musím vypíchnout velmi přirozené barvy fotografií. Jen bílá má občas tendenci ujíždět do modra. Kvituji také poměrně rychlý start fotoaparátu: první snímek pořídíte cca za čtyři vteřiny od jeho spuštění. Za očekáváním však zůstávají možnosti fotografování rychle se pohybujících předmětů – neubráníte se drobnému rozmazání (viz fotky psa). Naopak velmi slušně vycházejí statické fotografie předmětů v režimu makro. Kontury květu v ukázkových fotkách jsou oproti očekávání pěkně prokreslené.
Zkušební snímky pořízené s Lenovo Vibe X
Ani videozáznam příliš nenadchne. Ačkoli Lenovo Vibe X zvládne i rozlišení 1080p, výsledek tomu ani zdaleka neodpovídá. Nečekejte žádné ostré kontury – naopak. Hrany předmětů působí rozpitě a ani pohyb obrazu příliš nesvědčí. Vertikální švenk způsobuje deformaci obrázku v řádcích a horizontální pohyb zase mírně rozpíjí kontury.
Velmi přesvědčivě však působí zvukový projev Lenova. Ačkoli postrádá vlastní aplikaci na přehrávání hudby, a je tak nutné se spoléhat pouze na Google Music, ani jeden žánr v referenčních Koss Porta Pro nepůsobil nezajímavě. Všechny složky zvuku pokládám za velmi dobře prokreslené, i když trochu schází basy. Pokud ale nejste techno nadšenec, zaslouží si tento „nedostatek“ spíše pochvalu. Bohužel, rozloučit se můžeme s podporou bezztrátového formátu FLAC.
Naopak videosoubory ve vysokém rozlišení a formátu MKV zvládá Vibe X na výbornou. Bohužel bez titulků – pro ně musíte nainstalovat jiný přehrávač. Doinstalovat však nemusíte aplikaci pro příjem FM rádia. Ta sice nepodporuje RDS, ale zato si můžete vysílání nahrát do paměti telefonu.
Závěr recenze: Bude muset zlevnit
Nebýt slabého hardwaru, nebyl by Vibe X od Lenova vůbec špatný kousek. A to zejména díky designu a kvalitní konstrukci. Pokaždé, když jsem ho vzal do ruky, vzpomněl jsem si na pohádku Princ a chuďas: vystupovali v ní dva chlapci, kteří si byli k nerozeznání podobní. Jeden z nich však pocházel z těch nejnižších vrstev, druhému kolovala v žilách modrá krev. Lenovo Vibe X působí, jako by měl v sobě jak šlechtice, tak i nezvládnutelného grázlíka: toho jednoho na povrchu, druhého uvnitř. Chcete luxusně působící telefon na obchodní jednání? Pak vás nejspíš nenadchne přeplácané uživatelské prostředí a drobné bugy. Jste herní nadšenec a chcete Full HD displej? Pak nebudete spokojení s hardwarovou výbavou.
Ani jedna skupina pak neocení vysokou cenovku. Že necelých osm tisíc není až tolik? Podívejme se, jaké telefony lze za tuto sumu sehnat. A že je z čeho vybírat. Jen namátkou: Lumie 925 a 1320 od Nokie jsou dokonce levnejší, někde i o tisícovku. Za podobnou cenu se nám nabízí i konkurent přímo z domoviny Lenova: Xiaomi Mi2. Jen tisícovku pak připlatíte za novější Xiaomi Mi3, anebo už rovnou můžete sáhnout po Nexusu 5 z dovozu. Upřímně: vybrali byste si z těchto přístrojů právě Lenovo Vibe X? I když rozhodnutí zůstává na vás, osobně raději počkám buď na jeho zlevnění, nebo na zevrubnou aktualizaci optimalizovaného firmware.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |