Recenze Lenovo Vibe S1: ideální stylovka pochází z Číny

Tomáš Drahoňovský

Pokud začnete za největší negativum telefonu považovat nepodsvícené ovládací prvky, je něco špatně. Buď jde o opravdu dokonalý přístroj, anebo se recenzent zbláznil. Ani jedno není pravda. Tedy snad. Nové Lenovo Vibe S1 je ale tak příjemný společník, že mu leckterou chybu na kráse odpustíte. Ostatně – není jich mnoho.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jaký telefon si představíte, když se řekne Lenovo? Vsadím se, že mezi prvními přívlastky každému na mysl přijde nízká cena a extrémně dlouhá výdrž baterie. Inu – ani jedno z toho nový Vibe S1 nabídnout neumí. Lenovo se totiž rozhodlo vydat se do světa stylových telefonů s poměrně ambiciozní cenovkou a na to, že se jedná premiérový výkop, si nevede vůbec špatně. Nenabízí sice výbavu vlajkových lodí, ale to, co má, funguje dobře, a navíc je tohle všechno obaleno stylovým kabátkem, který byste u čínských telefonů hledali jen těžko.

Lenovo Vibe S1: specifikace

Konstrukcekov a plast, 143 x 71 x 7,85 mm, 132 g
Displej5,0″, IPS LCD, 1080 x 1920 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop + nadstavba
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz, Mediatek 6752
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD
Fotoaparát13 Mpx, blesk + dvojitý přední (snímače 8 Mpx a 2 Mpx)
TechnologieLTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS
Baterie2 500 mAh
Cena a dostupnost?, listopad 2015

Design a zpracování – pírko z říše hliníku

Pokud se rozhodnete pro koupi nového Lenova, dostanete ohromnou krabici. A to zejména ve srovnání s tím, co vás čeká uvnitř. Vibe S1 totiž patří do třídy kompaktních telefonů. Samotného mě překvapuje, že jsem ochotný na hru výrobce přistoupit – kompaktní telefon totiž dnes znamená přístroj s pětipalcovou úhlopříčkou a hmotností 132g. Právě poměr velikosti a hmotnosti je asi to nejpřekvapivější, co uživatele po uchopení přístroje do dlaně čeká. Pocitově je totiž nové Lenovo opravdu lehké. Pokud tento fakt sečteme s relativně tenkými okraji kolem displeje, výsledkem rovnice je telefon, který se dobře ovládá jednou rukou, a přitom ji nadměrně nezatěžuje. Je to vlastně přesně opačný pocit, než jsem měl například z iPhone 6. Ten ještě kompaktnější rozměry zazdil vysokou hmotností a pocit nevyváženosti jsem během užívání přístroje z Cupertina ze sebe už nesetřásl.

Nízká hmotnost a na dnešní dobu více než přijatelné rozměry však zdaleka nejsou jedinou ergonomickou devizou čínské krásky. K dobrému držení v ruce navíc přispívají i zaoblená záda. Ta navíc ani v nejsilnějším místě navíc neměří víc než osm milimetrů. Ovšem pozor: nejstinnější stránka v oblasti ergonomie je zároveň největší předností na poli designu. Lenovo Vibe S1 je totiž celé z kovu a skla. Hodně připomíná například Samsung Galaxy S6, a to nejen použitými materiály, ale i drobnostmi jako například téměř shodně vyhlížejícími výdechy reproduktorů. Stejně tak jako Samsung Galaxy S6 i Lenovo proklatě dobře vypadá, zároveň však stejně proklatě rádo klouže z ruky a po jakékoli nakloněné rovině. Během testování mi telefon dokonce několikrát málem sklouzl z nočního stolku, o kterém jsem se bláhově domníval, že je naprosto rovný.

V Lenovu však jakoby s drobnými nehodami počítali. Přímo v balení naleznete nejen fólii (kterou si naštěstí můžete nalepit na displej sami, což mnoho čínských výrobců odmítá respektovat a lepí ji rovnou), ale také průhledný bumper. Ten sice ubere telefonu na stylu, ale přidá na ochraně. Osobně jsem ho však z telefonu ihned sundal. Na rozdíl od Samsungu Galaxy S6 se Lenovo Vibe S1 ukázalo jako poměrně odolný telefon: na kovovém rámu s matnou pískovou úpravou se neobjevily žádné záseky ani odloupaný lak. Stejně tak zadní krycí sklo zůstalo bez poskvrnky a škrábance jsem nenašel ani na leštěných okrajích přístroje. Samotný plastový kryt navíc s tělem telefonu nelícuje nijak přesně a přístroj v něm mírně „kloktá“.

Asi nikdo po přečtení úvodního textu nečeká, že by Lenovo Vibe S1 mělo snímatelný zadní kryt. Jak nanoSIM karta, tak i microSD karta (popřípadě druhá SIMka) se vkládají do kovového šuplíčku na boku, stejně jako u iPhonu. To s sebou samozřejmě nese nepopiratelnou výhodu nulových pazvuků a skvělého zpracování. Oproti výše zmíněným konkurentům od Apple a Samsugu však Lenovo přeci jen pochází z levnějšího kraje. Poznat se to dá hned ve dvou okamžicích. Na nepodsvícená tlačítka ovládání operačního systému si nejspíš nakonec zvyknete. Pokud se však necháte skvělým zpracování telefonu unést příliš, vždy vás nepříjemně překvapí poměrně velká vůle kolem zamykacího tlačítka a ovladače hlasitosti. I to ale nejspíš nakonec čínské stylovce prominete. Její design se totiž opravdu povedl. Díky zakulaceným zádům se dokonce čínským inženýrům podařilo eliminovat častý neduh současných telefonů: objektiv vystupující nad povrch přístroje. K dokonalosti tak chybí snad jen oznamovací dioda. Její absenci ani sebelepší design nevyžehlí.

Displej, ovládání, výdrž baterie – sprinter, nikoli maratonec

Stačí poklepat na krycí Gorilla Glass a objeví se Full HD chlouba nového Lenova. Full HD rozlišení je pro pětipalcovou úhlopříčku naprosto dostačující rozlišení, barvy pokládám za velmi přirozené a dokonce i rozsah podsvícení zaručí jak nadprůměrnou čitelnost na přímém slunečním světle, tak i příjemné čtení ve tmě. Snad jen pozorovací úhly by mohly být o fous lepší. Špičkové telefony přeci jen v přímém úhlu pohledu barvy nezkreslují – zde je vidět, že do kategorie vlajkových lodí přeci jen Vibe S1 nepatří.

Vnitřnosti přístroje však přeci jen tu nejvyšší kategorii alespoň atakují. Posuďte sami: už v základu nabízí Lenovo 32 GB prostoru rozšiřitelného o paměťové karty. Jako základ zvolili čínští inženýři osmijádrový 64 bitový Mediatek 6752 v kombinaci s 3 GB operační paměti. 3 GB RAM jsou zkrátka nové 2 GB, tedy jakýsi nepsaný androidový standard plynule fungujících telefonů. Výsledek AnTuTu benchmarku to jen potvrzuje: skóre 46198 bodů sice není výsledek, který by omráčil, stále se ale pohybuje na dohled od LG G4 nebo Samsungu Galaxy Note minulé generace.

 

Pokud ale spíše než na benchmarky dáte na osobní zkušenost, ani tehdy nebudete zklamáni. Běh všech aplikací i samotného prostředí je naprosto plynulý a bez záseků. Android ve verzi 5.0 v Lenovu překryli svým launcherem, který se opět nese v čínském duchu – tedy žádný skrývatelný seznam aplikací, vše se po nainstalování pěkně řadí na pracovní plochy. Naštěstí v Lenovu oproti minulým letům ubrali na omalovánkové barevnosti a některé skiny, jimiž lze prostředí telefonu upravit, vyhlížejí dokonce i relativně uměřeně. Snad jediná evidentní nevýhoda prostředí je jeho relativní nenažranost. I po ukončení všech běžících aplikací nabízí Lenovo jen 1,5 GB volné operační paměti. Tento přístroj zkrátka 3 GB RAM opravdu využije.

 

 

Existují místa, kde by Lenovo své prostředí potřebovalo odlehčit. Nabídka předinstalovaného bloatwaru sice není tak široká jako třeba u Asusu, nikdo mi ale nevyvrátí, že třeba online helpline u svého telefonu ještě nikdo nevyužil. Na druhou stranu poněkud překvapivě scházejí některé základní aplikace. Například kalendář lze samozřejmě rychle nainstalovat v podobě tisíce a jedné aplikace v Google Store – to zvládne i začátečník, stačí když využije nabídky Google. Poradit si při absenci e-mailového klienta se synchronizací s podnikovými servery Exchange, to už vyžaduje trochu bádání. Na této základní nabídce zkrátka v Lenovu šetřit nemuseli.

 

Pokud se však přeneseme přes počáteční neshody, odmění nás nové Lenovo zejména širokými možnostmi nastavení. Na první pohled zaujmou například tzv. Chytré scény. Jedná se o jakési zvukové profily na steroidech. Chování telefonu se může měnit nejen v závislosti na čase a poloze, ale také na připojení ke konkrétní Wi-Fi síti. Lenovo Vibe S tak nejen že dokáže ztlumit nebo zesílit své zvukové projevy, na výběr je však také třeba plánované zapnutí Bluetooth, Wi-Fi, zvolené aplikace, nebo (bůh ví proč) režimu potlačení červených očí na fotografii. Jeden z přednastavených režimů dokonce počítá s pravidelným uspáváním telefonu po dobu školního vyučování. Jakoby v Lenovu tušili, na koho Vibe S1 bude mířit, defaultně nastavené časové hodnoty v této „scéně“ překvapivě přesně kopírují časy školního vyučování na střední škole.

 

Pracovní využití nového Lenova pak podporuje například i rozdělení pracovního prostředí mezi osobní a zabezpečenou pracovní zónu, přičemž do každé z nich můžete instalovat jiné aplikace a telefon se tak může chovat jako dva různé přístroje. To vše pak doplňují nejrůznější fičury usnadňující ovládání, u nichž mnohdy dumáte nad hlubším smyslem. Jeden příklad za všechny: Lenovo Vibe S1 nabízí možnost přeskočit klasickou zamykací obrazovku a dostat se přímo do prostředí telefonu přejetím po vypnutém displeji ve spodní části zleva doprava. Proč? Netuším. Daleko více bych užil například možnost zmenšit prostředí pro ovládání jednou rukou. Ačkoli tato funkce není u pětipalcového telefonu tak žádoucí jako na phabletech, není důvod ji v záplavě zdánlivě nesmyslných ovládacích berliček eliminovat. Jako částečná náhrada může sloužit jen aktivace jakéhosi miniokna s prapodivně přeloženým názvem Široký dotyk, v němž se nacházejí nejpoužívanější funkce, a lze jej přichytit k okraji displeje.

 

Hračičkům bude také imponovat velmi rozsáhlý monitorovací systém spotřeby energie. Největší žrouty umožní sám systém velmi snadno detekovat jak v softwarové, tak v hardwarové oblasti, což je vlastnost, kvůli níž musíme u konkurence instalovat externí aplikaci. Bohužel, ani relativně velkoryse pojatá úsporná opatření mi výdrž mobilu neprodloužila. Už samotná kapacita akumulátoru 2500 mAh napovídá, že běh na dlouhou trať se tentokrát u Lenova konat nebude. Praxe tento fakt jen potvrzuje. I po několikadenním používání mě dokázalo překvapit, když ukazatel stavu akumulátoru zobrazil dvě chybějící procenta už deset minut poté, co pasivně ležel na stole po odpojení z nabíječky. Výsledek: z práce domů jsem pokaždé odcházel s přibližně 25 % baterie, a to nemohu mluvit o nikterak intenzivním využívání. Řečeno jednoduše: bez nabíječky s Lenovem po práci do hospody nelez.

Fotoaparát a multimédia – selfie hrátky s ostrostí

Více než zadní fotoaparát mě tentokrát zaujala kamerka vepředu. Respektive kamerky dvě. Nepatřím mezi selfie maniaky, s Lenovem Vibe S1 mě ale pořizování autoportrétů opravdu bavilo. Dvě čočky totiž umožňují hrát si s hloubkou ostrosti a výsledek je opravdu velmi zajímavý. Už jen proto, že nerozmazaná část fotografie zůstává velmi dobře prokreslená. 8 Mpx rozlišení by mělo stačit i těm největším selfiemaniakům. Stárnoucím autoportrétistům je pak určen i pokožku vyhlazující mód, který oproti nedávno testovanému Asusu Zenfone Selfie nelze uživatelsky nastavovat, ale jen zapnout a vypnout.

Relativně dobré výsledky podává i hlavní kamera na zadní straně, pokud se však smíříte s tím, že reklamní slogany o „skvělé“ světelnosti objektivu f/2,2 rozhodně nezaručí kvalitní fotografie za šera. Výsledek je podobný jako u telefonů odpovídající kategorie. Fotografie jsou zašuměné a málo kontrastní, telefon pak mívá často potíže s ostřením. Příliš nepomůže ani dvoutónový blesk. Jeho zásluhou jdou snímky oproti klasické LED přisvětlovací diodě o něco více do žluta.

I za dobrých světelných podmínek Lenovo podává jen mírně nadprůměrné výkony. Rychlý pohyb občas rozmaže, teplé barvy považuji za trochu přesycené a fotky za podexponované. V tomto případě příliš nepomůže ani aktivace HDR, které jeví sklony k přílišnému „vyžírání obrazu“.

Snímky pořízené s telefonem


Samotná fotoaplikace pak patří k těm funkčně nejoholenějším, co jsem kdy na smartphonu viděl. Z pokročilých funkcí vlastně nabízí jen asistenta panoramatu. Sbohem musíme dát jakýmkoli barevným efektům a o manuálním nastavení čehokoli v Lenovu nejspíš nikdy neslyšeli.

Zbytek multimediální výbavy je vzhledem k absenci vestavěného hudebního přehrávače poměrně chudá, někoho však může překvapit dnes už poměrně nečekaná přítomnost klasického FM rádia se základními funkce bez RDS.

Závěr a konkurence

Lenovo Vibe S1 má samozřejmě své mouchy. Není to žádná nabušená mašina a šetří na mnohdy nepochopitelných místech. Pokud chcete za deset tisíc korun plno funkcí, pořiďte si Honor 7 a budete naprosto spokojeni. Pokud ale hledáte malý, šikovný, stylový telefon pro přítelkyni, jste u Lenova na správné adrese. S Vibe S si totiž neuřízne ostudu ani v lepší společnosti iPhonů a předražených Samsungů. Jako dárek pod stromeček se rozhodně nejedná o špatný tip.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vzhledPlus vyšší cena
Plus plynulé prostředíPlus kratší výdrž
Plus kvalitní selfie
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články