Recenze Lenovo S90: Kdo chce iPhone za méně než polovic?

Tomáš Drahoňovský

Samotní designéři nového Lenova S90 teď možná přemýšlejí, zda to s připodobňováním k jablečnému vzoru trochu nepřepískli. Ve světových médiích totiž nenajdete text, který by se nad nápadnou podobností obou strojů nepozastavoval. Nová stylovka od Lenova by ale na trhu určitě obstála i bez okatého kopírování poslední generace telefonů z Cupertina. Jaké jsou její zbraně? Ukáže dnešní recenze.

Lenovo S90 patří do velmi zajímavé kategorie telefonů, která se v poslední době nebývale rozrůstá. Osobně jí nazývám „nová střední třída“. Jedná se o odladěné telefony, které by ještě před pár lety bez problémů natrhly kalhoty nejedné vlajkové lodi. Na rozdíl od dřívějších zástupců „staré střední třídy“ totiž disponují dostatečně silným hardwarem a nejsou ochuzeny o žádnou funkci, kterou běžný uživatel k životu potřebuje. Ba naopak – některými vychytávkami dokážou překvapit i leckterého „technoida“. Návdavkem k tomu přidávají mnohdy velmi zajímavou cenovku.

V kategorii „nová střední třída“ vycítili svou příležitost zejména čínští výrobci. Kromě testovaného Lenova nás nedávno velmi zaujal například Acer Liquid Jade S. A s ním Lenovo pojí hodně podobná hardwarová výbava: kapacita baterie 2300 mAh, 2 GB RAM, schopnost pojmout najednou dvě SIM karty nebo pětipalcový displej s HD rozlišením. Cenovka obou přístrojů se však liší téměř o dva tisíce. Dnešní recenzi proto nejde nepojmout jako svého druhu srovnávací test. Který zástupce střední třídy se vyplatí víc?

Základní parametry: Lenovo S90

Rozměry146 x 72 x 6,9 mm
Hmotnost129 g
DisplejSuper AMOLED, úhlopříčka 5“, HD rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi)
Procesor4 jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 410, grafika Adreno 306
Paměť1/2 GB RAM, paměť 16/32 GB, chybí slot na microSD
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + nadstavba od výrobce
Fotoaparát13 Mpx s LED bleskem + 8 Mpx přední kamerka s bleskem
Baterie2 300 mAh
Obsah baleníadaptér, USB nabíječka
Cena a dostupnost?, březen 2015

Design a konstrukce: Nepadl daleko od jablka

Vyprávění o designu bychom u Lenova S90 mohli s trochou nadsázky odbýt tím, že oproti iPhonu 6 nemá na zádech dva plastové pruhy, ale pouze jeden. Tak jednoduché to ale nebude. Ano, design Lenova už jsme skutečně někde viděli. Na druhou stranu: pokud tato inspirace slouží dobré věci, nelze proti ní nic namítat. A tak to skutečně je: hliníkový korpus působí luxusním dojmem a na rozdíl od plastových zad Aceru Liquid Jade S tu nenacházíme ani minimální vůli (každý plast se narozdíl od kovu nad baterií trochu prohýbá). Kulaté bočnice se příjemně drží a dobrý dojem z těla podtrhuje i příjemně nízká hmotnost.

O to větší problém jsou rozměry stylového Lenova. Kulaté boky jej rozšiřují více než by bylo zdrávo. Oproti Aceru Lenovo kyne do všech směrů, a i když na papíře činí například rozdíl v šířce mezi oběma telefony pouhé tři milimetry, pocitově je to daleko víc. Pár milimetrů navíc přidá i výrobcem dodávané plastové pouzdro, jež můžete k Lenovu přicvaknout. Škoda, že se v Číně nerozhodli o „slim“ variantu krytu, na níž si zvykli například mnozí uživatelé iPhonů.

Pravdou ovšem zůstává, že bytelnější kryt ochrání perleťově lakovaný hliník před nechtěnými škrábanci daleko lépe. Ačkoli se během testování na růžovo-zlatém zadním krytu neobjevil jediný škrábanec, případný pád na beton by zcela jistě bez ztráty kytičky nezvládl. A protože hliníkové tělo Lenova S90 klouže v ruce snad více než pověstní hlemýždi pod příborem Julie Roberts, pouzdro doporučuji vůbec nesundávat. Využít navíc můžete i přiloženou folii na displej.

Tři hardwarové knoflíky na levém boku doplňují senzorová tlačítka pod displejem. U nich nemile překvapí hned dvě věci. Dnes už obvyklou volbu vyvolání multitaskingu Lenovo stále z neznámých důvodů ignoruje a trvá na zachování obstarožního tlačítka „options“. To už přitom většina moderních aplikací nepodporuje. Symboly pod displejem jsou navíc nepodsvícené, což je zvláště ve tmě dost nepříjemné. Tuto nepříjemnost nevyžehlí ani fakt, že tlačítka barevně ctí zbytek telefonu.

Po setmění však někteří daleko více ocení LED přisvětlovací diodu vedle čočky předního fotoaparátu – mezi konkurencí stále poměrně hodně neobvyklý prvek. Nad displej už se však bohužel nevešla užitečná dioda notifikací – Acer ji má. Lenovo naštěstí přišlo na to, jak ji aspoň částečně nahradit: S90 lze nastavit tak, aby po stisku odemykacího tlačítka ještě před rozsvícením displeje jemně zavibrovalo, pokud na vás čeká nějaká nepřijatá zpráva nebo telefonát. Ani to však praktičtější diodu nemůže zcela nahradit.

Displej, prostředí, baterie: V čínském stylu

Pokud jsme v předchozí kapitole začali srovnávat s taiwanským Acerem, nemůžeme si dovolit tuto myšlenku opustit ani při hodnocení kvalit displeje. Zde totiž Lenovo vítězí na plné čáře. Zatímco Acer po zapnutí překvapí hrubým rastrem a vybledlými barvami svého pětipalcového IPS zobrazovače, saturované podání AMOLED displeje vás nenechá na pochybách, kdo je tu vítěz. Špičkové jsou také pozorovací úhly i viditelnost na přímém slunci. I přesto, že oba zmiňované telefony disponují HD rozlišením, u Lenova jednotlivé pixely rozeznáte až při opravdu velmi blízkém pohledu. Acer naopak v přímém porovnání působí spíše jako barevná varianta kdysi populárního „tamagoči“.

Pravda, plastová vajíčka na přelomu století skrývala digitální zvířátko. Lenovo S90 ukrývá Android ve verzi 4.4.4. A dokazuje, že na čínské menu nenarazíte jen v Bistru Šanghaj. Jak se stalo zavedeným východním zvykem, Lenovo launcher postrádá seznam všech nainstalovaných aplikací. Ty se řadí za sebe na pracovní plochy ve stylu iPhonu. Tuto pro mne poměrně nepříjemnou vlastnost doplňuje i příliš křiklavá grafika ikonek. Ačkoli můžete volit mezi několika tématy grafického zpracování, pro konzervativnějšího člověka může volba představovat hodně tvrdý oříšek.

 

I na to však dá časem zvyknout a můžete si tak naplno vychutnat plynulé ovládání telefonu. Lenovo dokazuje, že 2 GB RAM se v současné době staly pro pohodlnou práci s androidovými telefony nutným optimem. Pomaleji se načítá jen seznam naposledy otevřených aplikací, což navíc zdržuje nutnost podržet kvůli tomu déle tlačítko Options. Vše můžete urychlit tím, že si otevření seznamu aplikací nastavíte na dvojklik na pohotovostní obrazovku. Právě gesta na displeji patří k tomu nejužitečnějšímu, co Lenovo launcher po uživatelské stránce nabízí. Pohybem prstu po displeji tak můžete telefon nejen odemknout (což funguje výrazně spolehlivěji než na konkurenčním Aceru), gestem se dají spustit také vybrané aplikace.

 

Lenovo boduje i dalšími užitečnými vychytávkami. Ve střední třídě rozhodně nebývá obvyklá implementace automatického přepínání zvukových profilů v závislosti na čase nebo na připojení ke konkrétní Wi-Fi síti. Zejména v noci pak potěší přítomnost režimu Ložnice, který umí ztišit všechny notifikace kromě vybraných čísel – to se hodí zejména v případě, když vás ze spánku budí telefonát od šéfa. Posteloví čtenáři pak zase ocení noční režim displeje, který díky změně charakteristiky podsvícení ve tmě tolik nevypaluje sítnice. Ještě o něco užitečnější by však bylo, kdyby k těmto dvěma režimům existoval snadný přístup například přes zástupce v liště. To však v Lenovu nedomysleli a tak majitele S90 vždy čeká výprava do hlubin nastavení.

 

Od telefonu podobně úzkého profilu většinou nemá cenu očekávat překonávání rekordů ve výdrži na jedno nabití. Lenovo S90 tuto praxi jednoznačně potvrzuje. Jedná se o typický jednodenní smartphone, který ovšem při vysoké zátěži intenzivního pracovního dne už kolem poledního překonává půlku kapacity akumulátoru a do věčných lovišť se poroučí kolem páté hodiny odpolední. Pokud hodně telefonujete, nemile vás také překvapí intenzivní zahřívání celého těla přístroje.

Je to mírné zklamání, baterie o kapacitě 2300 mAh patří v dané kategorii k těm větším a správným odladěním systému by se z ní určitě dala vyždímat alespoň jedna hodina navíc. Takto ovšem příliš nepomůže ani úsporný režim. Ten se totiž nedokáže sepnout automaticky v závislosti na hladině nabití, ale výhradně uživatelským zásahem nebo nastavením časového intervalu spuštění.

Fotoaparát a multimédia: Bleskové selfies

Také Lenovo S90 se zařadilo do skupiny telefonů, které lákají na kvalitní selfies. Tentokrát však nejde ani tak o kvalitní optiku, jako například u HTC Desire Eye, ale zejména o přední LED diodový blesk. I když jsem se zprvu obával, že světlo z něj bude příliš ostré a instinktivně jsem už předem přivíral oči, nebylo to nakonec tak hrozné. Ba naopak: sílu blesku vyladili velmi přesně a i odpůrci focení s bleskem musejí uznat, že podobné fotografie působí poměrně vyváženě. Celkově se dá říci, že přední 8 Mpx fotoaparát se kvalitou vyrovná svému třináctimegapixelovému kolegovi ze zadní strany.

To, co se dá tolerovat selfie kamerce, se však zadní čočce neodpouští. V případě Lenova S90 se jedná především o přílišnou snahu o softwarové vyhlazení snímku. Vyžrané HDR by asi fotograf momentek ještě přešel, fotky, které vypadají jako namalované vodovkami s absenci větších detailů už se ale tak snadno skousnout nedají. Bohužel, právě takové fotky z Lenova často vycházejí, pokud nefotíte v dobře osvětleném exteriéru. V takovém případě se také občas dočkáte rozostřených rohů fotek.

Snímky pořízené s telefonem

Video natočené telefonem

Multimediální výbavu doplňuje ještě základní videopřehrávač, který sice nepodporuje titulky, za to si můžete směle pustit videa ve formátu MKV ve vysokém rozlišení. Pokročilejší hudební přehrávač nahrazuje pouze aplikace Hudba Play, která stále postrádá pokročilejší nastavení, stejně jako například ekvalizér. Naštěstí má Lenovo S90 velmi vyvážený projev včetně nepřebuzených basů, a tak si milovník přirozeného ozvučení vystačí i bez něj.

Závěr a konkurence

Na Lenovo S90 se musíme dívat ze dvou úhlů. Na českém trhu se totiž dá z šedého dovozu sehnat varianta s 16 GB pamětí a 1 GB RAM přibližně za 6 tisíc korun. Na ni raději ani nepomýšlejte. Oficiální modely mají 32 GB vestavěné paměti, s čímž už se dá žít, nicméně si za ně připlatíte dva tisíce.

Celou dobu Lenovo S90 srovnáváme hlavně s Acerem Liquid Jade S. Každý telefon ale míří na jinou skupinu zákazníků. Acer více využijete jako vybavený pracovní telefon. Lenovo je zkrátka stylovka s příjemným kovovým tělem.

Pokud právě takový telefon hledáte a smíříte se třeba s chybějícím slotem na paměťové karty a absencí podpory LTE na frekvenci 900 MHz, asi není příliš co řešit. To ovšem pouze do okamžiku, než se podíváte na již výběhový, ale přesto skvěle vybavený Sony Xperia Z1. Ještě silnější konkurenci pak představují krajané nového Lenova: Huawei Ascend P7 a Xiaomi Mi3. Oproti nim toho bohužel Lenovo S90 moc nabídnout nemůže. Nejjednodušším řešením bude nejspíš zkrátka čas. Ten, který uplyne, než „S devadesátka“ aspoň o dva tisíce zlevní.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Proč koupit?Proč nekoupit?
Plus kovové těloPlus výdrž baterie
Plus funkční výbavaPlus vyšší cena
Plus odladěné prostředíPlus někdy trochu nepraktické ovládání

Komentáře


Nejnovější články