Recenze Leagoo Elite 2: Na trnité cestě za úspěchem
Na český trh se poslední dobou dostává poměrně velké množství nových výrobců, kteří by se přes náš trh rádi prosadili i dále v Evropě. Jednou z nových značek je čínské Leagoo, které do České republiky přivádí společnost Dynamic Mobile (která k nám mimochodem dodává např. i telefony značky Zopo). Leagoo je velmi mladá značka telefonů, která byla založena teprve v dubnu 2014 a vznikla spojením slov Leading a Going. V České republice jsme se již mohli setkat s několika zástupci řady Lead. Nyní se dočkáváme prvního modelu nové řady Elite, která by měla posunout vnímání této nové značky zase o něco výše.
Leagoo Elite 2 je první vlaštovkou nové řady Elite, která se snaží zaujmout především velkým IPS displejem, tělem s kovovým rámem, 8 jádrovým procesorem, velkou baterií, zajímavě řešenou notifikační diodou v domovském tlačítku nebo třeba podporou 3D gest. Na první pohled jistě lákavý výčet specifikací, který rozhodně zaujme.
Potenciální zákazníci se ale budou jistě ptát, jestli netrpí neduhy svých čínských kolegů? Vyplatí se tento model za cenu nepřekračující 5 000 Kč koupit? Nebo je lepší zvolit některý ze zavedených modelů konkurence?
Základní parametry Leagoo Elite 2
Rozměry | 155 x 78 x 7,8 mm |
Hmotnost | 163 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 1 280 x 720 px (267 ppi) |
Procesor | 8 jádrový 1,4 GHz procesor ARM Cortex A7, grafika ARM Mali 450 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, natáčení HD videa, přední fotoaparát 8 Mpx |
Baterie | 3 200 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2014 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Dynamic Mobile.
Design a zpracování: Velká „plácačka“
Pokaždé, když jsem telefon někde ukázal, dočkal jsem se zhruba těchto reakcí: „Ježišmarja, ten je ale velký, je to ještě telefon?“; „Dá se to ještě pohodlně nosit v kapse“ a „Leagoo? Hmm, to mi nic neříká – to je nějaká kopie Galaxy Notu?“
Ano, to, co vás na telefonu zaujme na první pohled, je velikost. Přístroj je opravdu velký a rozhodně ne každému to bude vyhovovat. Jak nad, tak pod displejem, místem výrobce opravdu nešetřil. Leagoo však s tímto modelem vyloženě cílí na skupinu uživatelů, kteří touží po opravdu velkém displeji a přitom za něj nechtějí utratit velkou částku. I přes velikost přístroje se váha zastavila na poměrně slušné hodnotě 163 gramů. Přístroj je i relativně tenký (7,8 mm). Nový model Elite 2 jsme obdrželi na testování v černé variantě, přičemž k dispozici je ještě bílá verze.
Design nepřináší nic zásadního – nepotěší, ale ani neurazí. Jde prostě o velkou „placku“. Přední strana je tvořena 5,5“ displejem, který zaujímá většinu plochy přední části. Nad displejem je umístěný reproduktor, spolu s přední kamerkou a nezbytnými snímači. Pod displejem můžeme nalézt tři hardwarová tlačítka, kde nejzajímavější je rozhodně to prostřední – je v něm totiž ukrytá notifikační dioda, která může svítit třemi různými barvami (červenou, modrou a zelenou). V základní nabídce můžete barvy přiřadit pouze těmto událostem: nepřečtená zpráva, zmeškaný hovor, slabá baterie a nabíjející se baterie. Komu by to bylo málo, může si ale stáhnout např. aplikaci Light Flow a s nastavením diody si vyhrát dosyta. Dioda, kterou výrobce označuje jako „Breath Led light“ (dýchající led světlo), opravdu „jako by“ dýchá, tedy zeslabuje a zesiluje se, což je obzvláště v noci nesmírně efektní.
Na obou bočních hranách je upevněn kovový rám, který přístroji přidává na exkluzivitě. Jen je škoda, že je pouze na bocích a na vrchní a spodní hraně prakticky ihned po zahnutí končí. Někomu může dělat problém, že rám lehce vystupuje a není nijak zaoblený, takže trochu při určitém úchopu řeže do ruky. Na horní straně přístroje pak najdeme zdířky pro microUSB nabíječku a 3,5 mm Jack. Zadní strana je tvořena z plastu, na kterém se vyjímá logo Leagoo a v horní levé části čočka fotoaparátu s LED bleskem.
Displej, prostředí a baterie: Přehnaná očekávání
Displej je jednou z předností přístroje. Kdo si na velký 5,5“ displej zvykne, všechny menší mu budou připadat směšně malé a k jakékoliv práci nepoužitelné. Rozlišení displeje je 1 280 x 720 px (HD), což na této úhlopříčce dává solidní jemnost 267 ppi. Na displej je hezký pohled, barvy jsou živé, nikterak přepálené. Pokud zvýšíte jas, je také docela dobře čitelný na slunci. Výhodou je také to, že je možné jej ovládat i v rukavicích.
Trochu horší je to s pozorovacími úhly. Barvy se při pohledu z boku lehce mění, což je nejvíce znatelné u bílé barvy, která přechází až do světle modré. Dalším negativem je, že na displeji značně ulpívají otisky prstů. Telefon tak neustále otíráte. Škoda, protože konkurence je i v této cenové hladině neúprosná.
„Pod kapotou“ můžeme nalézt operační systém Android ve verzi 4.4.2 KitKat, který má v budoucnu dostat aktualizaci na novější Android 5.0 Lollipop. Výrobce přidává svou vlastní grafickou nadstavbu Leagoo Launcher, která na první pohled po grafické stránce připomíná nadstavbu Xiaomi. V nadstavbě je odstraněno menu a veškeré aplikace jsou ukládány přímo na plochu. Tuto nadstavbu je možné vypnout a používat Android ve standardní podobě s menu, tak jak jej běžně známe. Prostředí telefonu není odladěno úplně špatně, přesto se ale s občasnými drobnými zaseknutími nebo dokonce i restarty setkáte. Občas jsem se také setkal s tím, že se nezobrazila klávesnice a text do zvolené webové stránky tak nešel vložit.
Setkáte se ale i s dalším typickým neduhem čínských výrobců, a to jsou špatně, nebo vůbec nepřeložené položky v menu (např. menu v nastavení „Air Gesture“ zůstalo celé v angličtině). Výrobce si může říci, že je to banalita, ale některé uživatele tím zcela jistě od koupě odradí.
Hardwarová výbava čítá osmijádrový procesor Cortex A7 s taktem jader na 1,4 GHz, 2 GB RAM, doplněno o grafiku Mali 450. Už podle těchto specifikací dává tušit, že jde o velice slušnou výbavu na cenu přístroje, která se pohybuje do 5 000 Kč. Bez problému si zahrajete náročnější grafické hry. Při delším hraní se ale přístroj v oblasti fotoaparátu docela výrazně zahřívá.
Vnitřní paměť telefonu je 16 GB a je rozšiřitelná o micro SD karty až do velikosti 32 GB. Přístroj se prodává v dual SIM verzi, kde primární SIM má ještě klasický velký rozměr. Sekundární SIM se pak vkládá v micro verzi.
Leagoo přidává možnost ovládání přístroje pomocí 3D, což byla funkce, na kterou jsem byl nejvíce zvědavý. Snímač umístěný nad displejem snímá vaše pohyby nad telefonem a a vy tak můžete např. posouvat domovské obrazovky, prohlížené fotografie, nebo třeba přehrávané písně. V této cenové kategorii záležitost málo vídaná, bohužel ale málo použitelná. Snímání není příliš přesné a tak bývá často problém přesunout se pouze o jednu fotografii, protože vás telefon posune rovnou o dva nebo i více obrázků. Při posouvání domovské obrazovky a jejím následném potvrzení, které už musí být provedeno dotykem, se vám displej často ještě na poslední chvíli posune a potvrdíte tak něco jiného, než jste původně chtěli. Takže pokus rozhodně zajímavý, ale chtělo by to „Air gesta“ ještě pořádně odladit. Takhle je po prvních několika minutách raději vypnete, protože ovládání spíše komplikují.
Baterie udává velmi slibnou hodnotu 3 200 mAh. Předpokládal jsem tedy, že mě výdrž spíše příjemně překvapí. Opak byl ale pravdou, velký displej je zřejmě tak velký žrout energie, že při ranním úplném nabití a při nijak náročném používání jsem jej musel opravdu každý večer nabíjet. Nijak náročným používáním je myšleno: zapnutá Wi-Fi, datové přenosy, několik minut hovorů, pár napsaných mailů a cca půl hodiny brouzdání na webu. Pokud k tomuto přidáte i nějakou hru, nebo sledování videa, je pravděpodobné, že večera se bez nabíječky nedožijete. V telefonu je přítomný i úsporný režim baterie, který např. omezuje výkon procesoru, nijak to ale nenapravuje zkažený dojem, který ve mně baterie zanechala.
Fotoaparát a multimédia: Audiofily nepotěší, fotografy ano
Na zadní straně můžeme nalézt 13 Mpx fotoaparát, který dokáže zachytit opravdu pěkné snímky. Občas se sice setkáte s přepaly, nebo někdy trochu pomalejším zaostřováním, jinak se ale zdá, že volba snímače od Sony byla rozhodně dobrá volba. Na tuto cenovou kategorii bych si dovolil tvrdit opravdu nadprůměrná. Na přední straně je umístěna kamerka s možností pořizovat snímky až do rozlišení 8 Mpx. Rovněž zde mohu potvrdit opravdu pěkné snímky. U fotoaparátu tedy nové Leagoo opravdu boduje.
Co je ale opravdovým zklamáním, je zvukový výstup. Ať už při přehrávání hudby do sluchátek nebo při samotném telefonním hovoru, reprodukovaný zvuk je podivně plechový. Zvukový výstup je sice možné uměle vylepšovat, ale ani tak výsledek za moc nestojí. Při telefonním hovoru jsem měl v mnoha případech opravdový problém druhé straně rozumět.
Co se u zvukového přehrávače povedlo, je povedený widget gramofonu (pokud používáte launcher od Leagoo), kde hudební přehrávání můžete zahájit v retro stylu přiložením jehly na disk.
Nepotěší ani scházející NFC či LTE. Na rychlá mobilní data zde tedy musíme zapomenout. Z další konektivity je už zde klasicky přítomna Wi-Fi, Bluetooth nebo GPS, která zaměřovala celkem rychle a spolehlivě.
Snímky pořízené s telefonem
Závěr a zhodnocení: Podstatné zklame
Leagoo se s novým modelem Elite 2 snaží rozčeřit vody nižší střední třídy, což se mu na první pohled daří. Výkonný hardware, kvalitní fotoaparát, nebo třeba kovový rám, podpora dual SIM, či vychytávky jako „dýchající“ LED dioda nebo 3D bezdotykové ovládání. Všechny tyto funkce byste na podobně levném telefonu hledali poměrně težko. Zdá se tedy, že koupě tohoto telefonu by mohla být dobrou investicí. Ale ouha, vše výše uvedené, čím si Leagoo své potenciální zákazníky získá, pak sráží zcela na zem takovými chybami, jako je neodladěné prostředí s obtěžujícími chybami a neúplnými překlady. Rovněž zklame svým zvukovým výstupem, díky čemuž jsou telefonní hovory často spíše velkou výzvou. Přitom se jedná o naprosto elementární funkci každého telefonu. Nepotěší ani slabší výdrž baterie.
Je tedy opravdu škoda, že se Leagoo u tohoto modelu nesoustředilo více na základní uživatelský komfort. Veškeré funkce, které v této kategorii nejsou úplně obvyklé, tak díky tomuto přichází vniveč.
Svou počáteční pozici bude mít na trhu velmi komplikovanou. Pro většinu uživatelů zcela neznámá značka, které v této cenové hladině budou trápit např. takové přístroje, jako již třeba reinkarnace živoucí legendy Samsung Galaxy S3 Neo nebo Samsung Galaxy S4 mini. Oba mají sice výrazně menší displeje, zato ale přináší daleko vyšší uživatelský komfort. Kdo touží po stejně velkém displeji, může zase šáhnout po Xiaomi Redmi 2 nebo Windows alternativě Microsoft Lumia 640 XL.
Všechno to jsou přístroje, které za velmi podobnou cenu přinášejí výbornou výbavu a odladěné prostředí, což se o Leagoo Elite dá říci jen na 50 %.
Aby se s tímto modelem Leagoo dokázalo výrazněji prosadit, podle mého nezbývá, než ještě více srazit cenu a konkurenční výrobce potrápit svou agresivní strategií. Pak by se mohl úspěch dostavit, v opačném případě ale nevidím mnoho šancí na úspěch.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |