Recenze Huawei Ascend Y550: Opět nenápadný bestseller?

Luboš Srb

Čínský Huawei je mistrem přes kompromisy. Ví přesně, kde může ubrat a kde musí naopak přidat, aby se jeho smartphony pyšnily jedním z nejlepších poměrů cena/výkon a měly stále vyváženou výbavu. Dokazuje to nyní také u novinky Huawei Ascend Y550 – za 3 tisíce je smartphone zkrátka super! Jenže není jediným takovým a musí se vypořádat hlavně s kanibalizací ve vlastních řadách.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Mezi nejlevnějšími smartphony je rok od roku větší konkurence. Za zhruba 3 tisícovky dnes pořídíte nejen Androidy jako právě nový Ascend Y550, ale také jeho zdařilého předchůdce Ascend Y530 či populární Lumii 520 nebo novější Lumii 530 s Window Phone. A vybírat můžete i ze spousty levných čínských telefonů. Většinou však každý z těchto modelů něco postrádá – aby také ne, když jde o vůbec nejlevnější smartphony na trhu. Je tak dobré zvážit, kterou vlastnost dokážete překousnout a kterou už nikoliv.

Nový Huawei Ascend Y550 patří se 4,5″ displejem mezi kompaktní smartphony, oproti předchůdci však za mě přináší nudnější design a stále několik výrazných chyb, na druhou stranu disponuje silnějším hardwarem (4-jádro a 1 GB RAM oproti 2-jádru a 512 MB RAM), který právě předchozí model Y530 nejvíce brzdil, a nechybí opět žádné senzory či dokonce notifikační dioda. Podtrženo, sečteno … udělal Huawei se svým novým modelem Y550 zase krok vpřed? Nebo spíše jen krok stranou? To se dozvíte v následujících odstavcích naší recenze.

Základní parametry: Huawei Ascend Y550

Rozměry133 x 68 x 9,5 mm
Hmotnost153 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 480 x 854 px (218 ppi)
Procesor4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 410, grafika Adreno 306
Paměť1 GB RAM, paměť 4 GB + microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + Emotion UI
Fotoaparát5 Mpx, blesk, natáčení HD videa, 2 Mpx přední kamerka
Baterie2 000 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, podzim 2014

Design a zpracování: I designéři mají někdy dovolenou

Vypadá to, jako kdyby přes léto dali u Huawei všem designérům dovolenou. Nový Ascend Y550 zkrátka nemá vzhledově čím nadchnout. Je to taková šedá myš, která se snaží být spíše praktická než hezká. Díky kompaktním rozměrům telefon skvěle padne i do menší ruky, snad jen hmotnost lehce přes 150 gramů, která oproti předchůdci opět o něco málo narostla, už by mohla někomu začít vadit.

Všichni ovšem u Huawei nedostali dovolenou. Inženýři, který mají na starosti zpracování a konstrukci, svou práci splnili na jedničku. Plastová schránka telefonu působí bytelně a pevně, nikde se nic neprohýbá ani neskřípá. Na telefon za 3 tisíce super. Je tedy opravdu jen škoda zmíněného konzervativního zevnějšku, díky kterému se vás na telefon nezeptá snad ani člověk, kterému by už zoufale docházela společná témata ke konverzaci. A vy nejspíše také nebudete tím, kdo by nadhazoval téma kolem zevnějšku tohoto telefonu.

Po praktické stránce musím ocenit použití notifikační barevné LED diody nad displejem, díky které vám neunikne žádná zmeškaná událost. V této cenové třídě to rozhodně není zatím nic běžného. S čím se ale naopak čínský výrobce nevypořádal příliš dobře, jsou tlačítka pod displejem. Jsou senzorová a bohužel nejsou podsvícena, takže večer nebo v úplné tmě na ně neuvidíte prakticky vůbec. Dalším problémem jsou příliš silné vibrace, které podobně jako u některých smartphonů od HTC nemůžete zaboha snížit. Zatím jsem nenarazil na žádnou aplikaci, která by tento problém řešila. Takže se připravte, že se snad raději obejdete rovnou bez nich.

Displej, prostředí a baterie: Podruhé a stále dobře

480 x 854 pixelů na úhlopříčce 4,5″ dělá jemnost 218 ppi, a tedy jedná se o totožný displej jako u předchůdce. Při pohledu na cenu telefonu získá uživatel odpovídající displej a rozhodně si asi nebude ani trochu stěžovat. Displej jako takový se povedl. Horší je to až s jeho dalšími součástmi. V první řadě ochranné sklo, které se až příliš upatlává a budete jej tedy muset čistit výrazně častěji, než u dražších telefonů. V praxi mi také vadily pomalejší reakce dotykové vrstvy při rychlém psaní zpráv. Naštěstí je tady ale jiná možnost, která dokáže tento neduh vykompenzovat. A to psaní pomocí swype technologie, tedy spojováním písmen do slov. U Huawei Y550 to funguje naprosto skvěle a také s ohledem na menší 4,5″ displej mi přijde tahle možnost praktičtější a rychlejší.

Samotné prostředí je postavené na Androidu 4.4 KitKat a díky nadstavbě Emotion UI od Huawei to prakticky ani příliš nepoznáte. Naopak postřehnete příkladně odladěný systém, který reaguje celkem svižně a hlavně také plynule. V takovém webovém prohlížeči jsem si při skrollování po stránce přímo všiml, že výrobce používá svoji animaci plynulých dojezdů ala iPhone. Působí to rychle a přirozeně. Občas se jen některé aplikace mohou otevírat pomaleji, celkově však jde rozhodně o příkladnou optimalizaci systému. Ne každý Android v této cenové relaci se může Ascendu Y550 rovnat.

 

Pokud uživatelské prostředí od Huawei neznáte, připravte se, že vesměs telefonu vévodí jednoduchost a imitace konkurenčního iOS. Tak třeba zcela schází klasické androidovské menu s aplikacemi – všechny je najdete přímo na ploše, kde si je maximálně můžete roztřídit do složek. Nebo prvky typické pro novější verze mobilního systému od Applu – přehled s počasím a rychlými zkratkami, který vytáhnete ze spodní lišty na zamykací obrazovce. Nemluvě o stejných grafických animacích při spouštění aplikací či zmíněné imitaci při skrollování. Ale kdo by nechtěl iPhone s Androidem za 3 tisíce korun? Snad jen takový člověk pak musí také počítat s tím, že ne vše je dokonale dotažené a rozhodně ne totožné s tím, co umí samotný iPhone za klidně více než pětinásobek ceny.

 

A jak dlouho vydrží? Počítejte, že při pracovním dni budete rádi, pokud se bez nabíječky obejde do večera. Většinou jsem pracovní den vydržel, respektive telefon ještě navečer ukazoval pár desítek % baterie. Při střídmějším používání jsem se občas dostal i na 2 dny, ale byly to spíše výjimky. Co jsem pak ocenil, je správce spotřeby energie, který v případě náročnějších aplikací sám upozorní, že ta a ta aplikace (zejména Facebook) spotřebovává více, než by bylo zdrávo a měli byste ji tedy ukončit. I to dokáže lehce výdrž prodloužit. Stejně jako režimy baterie – většinou jsem využíval inteligentní režim pro vyváženou výdrž při zachování výkonu. Stejně tak je šikovné využít nastavení chráněných aplikací, které poběží i při vypnutí obrazovky, a které naopak zhasnutím ukončíte – a tedy ušetříte nějakou tu energii. V celkové rovnici však i přesto stále počítejte spíše jen s jedním jediným dnem výdrže.

Fotoaparát a multimédia: Pixely neobelstíš

S levným Ascendem Y550 můžete fotit při rozlišení až 5 Mpx a nechybí blesk. Jenže výsledné fotky za moc nestojí. Fotky trpí zejména vyšší úrovní šumu, bledými barvami či přepálením některých světlých částí. Za běžné focení textu, produktů v obchodě či zkrátka rychlých momentek, kde až zas tolik nezáleží na celkové kvalitě, to bude stačit. Alespoň, že snímky jsou dostatečně ostré, ať už fotíte krajinu či makro. Žádné zázraky ale opravdu za pouhé 3 tisíce korun nečekejte.

Snímky pořízené s Huawei Ascend Y550

Pokud se vám kvalitou zkušebních fotek zdá fotoaparát dostačující, pak už nejspíše stejný názor nebudete mít při pohledu na velikost vnitřní paměti. Huawei zde totiž šetřil a osadil telefon pouze základními 4 GB, ze kterých navíc uživatel reálně dostane k dispozici jen asi 2 GB a po nainstalování prvních aplikací vám klidně zůstane necelý 1 GB prostoru. A to je samozřejmě na hudbu, fotky a další multimédia příliš málo. Nutností tak bude investice do paměťové microSD karty.

Po stránce samotné multimediální výbavy už ale telefon nijak nepřekvapí. Veškerý obsah můžete podle libosti stáhnout z obchodu s aplikacemi Google Play, nemusíte se vázat jen na předinstalované aplikace. Takže ve finále telefonu nedělá problém ani přehrát běžné video či seriál, který například rádi sledujete v počítači. Jen to asi nebude na 4,5″ displeji takový odvar. Stejně tak jako v případě her, kdy jsem už po necelé půl hodině zaznamenával výrazné zahřívání telefonu. A to leckdy i při pouhé textové komunikaci přes messengery.

Závěr a zhodnocení

Koupit nebo nekoupit? U Huawei mají poměrně rozsáhlé portfolio produktů a ne každý je povedený. Když už se ale něco podaří, znamená to většinou velký úspěch. A to může být případ i nového Ascendu Y550. Pokračovatele slavných ultralevných předchůdců, které se stali bestsellery nejen u samotného výrobce, ale také v nabídkách operátorů. Jenže nyní situace nehovoří zcela jasně, jako například u modelů G300 či Y530.

Ne vše je totiž krokem vpřed. Když tedy začnu negativy, je to nudný design (přitom Y530 byl tak vzhledově netradiční a alespoň něčím obzvláštněný), nepodsvícení ovládacích tlačítek (což stěžuje práci s telefonem zejména při horším okolním světle nebo zkrátka v noci) či přehnaná intenzita vibrací. Naštěstí ale zůstalo celkem kompaktní provedení, díky kterému si jej mohou oblíbit lidé hledající zkrátka obyčejný levný smartphone. Naopak vylepšena byla hardwarová stránka, takže telefon je nyní silnější a odladěnější. A přitom stále levný jako jeho předchůdci.

Čemu dáte přednost? Atraktivnějšímu vzhledu například u Huawei Ascend Y530 či právě silnější výbavě u nového Ascendu Y550? Myslím si, že v obou případech je to dobrá koupě a osobně bych volil spíše „starší“ model Y530 (který je však taktéž z letošního roku). Nebo je to pak konkurence s Windows Phone, a to modely Lumia 520 či Lumia 530, oba krásně kompaktní telefony s dobrým poměrem cena/výkon, ovšem s jiným operačním systémem. Je to tedy také otázka platforem. Android nebo Windows Phone? Zatímco dříve bychom při této nejnižší cenové relaci doporučili jednoznačně Windows Phone, dnes už i levný Android dokazuje, že nemá ani při těch největších kompromisech žádných větších slabin.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní smartphone s AndroidemPlus tlačítka nejsou podsvětlena
Plus silnější hardware než u předchůdcePlus příliš silné vibrace
Plus skvělá notifikační diodaPlus nudnější design
Plus nízká cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články