Recenze Huawei Ascend Y530: Za tři tisíce super!

Tomáš Drahoňovský

„Jaký je?“ ptali se mě přátelé, když v mé ruce viděli přístroj stále ještě poněkud exotické značky Huawei. Nikdy jsem nemohl odpovědět jinak, než větou z titulku. Za částku jen o pár stovek přesahující magickou hranici tří tisícovek hledá nový Ascend konkurenci jen obtížně. Dnešní recenze ukáže, zda nízká cena dovede vyvážit nedostatky, které z ní logicky vyplývají.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Psal se rok 2012 a na Mobilizujeme.cz trhal rekordy článek, od kterého by to tenkrát čekal jen málokdo. Šlo o recenzi nenápadného modelu G300 tehdy ne zcela známé čínské značky Huawei. Počtem čtenářů, kteří se o něj zajímali, strčil tehdy do kapsy našlapané vlajkové lodí slovutných značek. A důvod není potřeba dlouho hledat.

Čínská firma umí najít působivý kompromis mezi cenou a výbavou. Její lidé přesně vědí, o jaké funkce lze telefon obrat, aby nepůsobil jako chudý příbuzný, a zároveň jeho cena mohla klesnout do atraktivních hladin. V kategorii kolem tří tisíc je však v současnosti pěkně nabito. Dokáže Huawei porazil levnou konkurenci svých krajanů obskurních značek?

Základní parametry: Huawei Ascend Y530

Rozměry133 x 67 x 9,3 mm
Hmotnost145 g
Displejúhlopříčka 4,5“, LCD, rozlišení 854 x 480 px, jemnost 218 ppi
Procesor a paměť2-jádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 200
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI
Fotoaparát5 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání HD videa
Baterie1750 mAh
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka
Cena a dostupnost?, duben 2014

Tip: Podrobné parametry Huawei Ascend Y530 najdete v našem katalogu mobilů.

Design a zpracování: Za styl nepřiplácejte

Právě design novinky naznačuje, jakým směrem se Huawei hodlá ubírat. Jeho Ascend Y530 rozhodně nevypadá jako telefon za tři tisíce. Má sice tělo z tvrdého plastu, ten však zároveň svým vroubkováním s trochou fantazie připomíná kevlar. Na horní a spodní straně pak nalézáme designové osvěžení v podobě proužků titanové barvy. Tělo telefonu proto na první pohled působí jako do kevlaru zabalený kovový telefon – a to je pořádně působivá kombinace.

Pravda, tento dojem přetrvává pouze do chvíle, kdy Ascend Y530 pevně stisknete v ruce. V ten moment poznáte, že si z vás v Číně vystřelili. Nedá se říci, že by nový Huawei patřil mezi rozvrzánky, už po pár dnech ale začnete nejspíš nadávat na baterii, která pod snímatelným zadním krytem nedrží úplně pevně a v těle přístroje při prudším pohybu rachtá. Akumulátor a zadní kryt na sebe přímo nedoléhají, a pokud záda telefonu stlačíte, můžete je promáčknout a na baterii s lupnutím narazit.

 

Více prohřešků proti dílenskému zpracování budete však hledat jen velmi těžko. Dokonce i hardwarová tlačítka, která trochu nezvykle a neprakticky všechna nalézáme na pravém boku telefonu, mají dohmat z vyšší třídy – dokud čudlík nestisknete, nemá řádnou vůli. Z toho by si mohly vzít příklad i ledasjaké dražší telefony proslulejších značek.

 

Tím ovšem nahlédnutí do vyšších sfér končí. Tohle je zkrátka základ. Nečekejte tedy žádný druhý mikrofon, který by filtroval okolní šum a žádný infraport. I cedulky upozorňující na přítomnost NFC čipu byste hledali marně, a to zkrátka proto, že Huawei Ascend Y530 nic takového nemá. Ani fotoaparát se nechlubí počtem megapixelů (číslovka 5 v této oblasti už nějaký ten čas nikoho neuchvátí) a blesk vedle něj nikterak nezastírá, že je pouhou malou LED diodkou. Náplastí na výbavovou chudobu se snaží být alespoň barevná dioda, která v levém horním rohu nad displejem upozorňuje na zmeškané události. Lidé s horším zrakem totiž při její titěrnosti nemají šanci postřehnout, že se v telefonu cokoli odehrálo. Světélku by prospěly větší rozměry.

„Jaký je?“ ptali se mě přátelé, když v mé ruce viděli přístroj stále ještě poněkud exotické značky Huawei. Nikdy jsem nemohl odpovědět jinak, než větou z titulku. Za částku jen o pár stovek přesahující magickou hranici tří tisícovek hledá nový Ascend konkurenci jen obtížně. Dnešní recenze ukáže, zda nízká cena dovede vyvážit nedostatky, které z ní logicky vyplývají.

Výdrž baterie: Na pivo s klidem v duši

Huawei Ascend Y530 nepatří mezi typické jednodenní smartphony. Kombinace displeje o skromném rozlišení, slabšího hardware a pravděpodobně i absence podpory nejrychlejších datových přenosů LTE slibují zejména méně náročným uživatelům zajímavá čísla výdrže. A to i přes veskrze průměrnou kapacitu akumulátoru 1750 mAh.

Pokud budete s Ascendem Y530 telefonovat a psát, budete chodit z práce domů s 60% zbývající kapacity, což znamená relativně obstojnou výdrž jeden a půl dne. Ani pokud patříte mezi mobilní hráče, nemusíte se obávat vyrazit večer po konci směny na pivo s kamarády. V mých rukou se v podobných situacích začal hlásit o příděl šťávy až kolem jedné hodiny ráno. Jak dokazují přiložené grafy, ve víkendovém režimu se pak Ascend snadno dostane na spotřebu pouhých 30% z kapacity akumulátoru od úsvitu do soumraku, a to vůbec není špatné.

Displej a ovládání: Daktyloskopie pro začátečníky

Dnešní doba přeje přerostlým plackám. Huawei Ascend Y530 proto jako by přicházel z úplně jiných časů. Úhlopříčku 4,5 palce jsem si skutečně nemohl vynachválit. Konečně telefon, na kterém se dá psát jednou rukou a nemusím si přitom vykloubit prst. Nemohu se zbavit dojmu, že právě pro tento účel v Huawei telefon konstruovali. Zmíněnou hodnotu úhlopříčky dosahuje Ascend Y530 spíše svou výškou, než šířkou, a drží se proto v jedné ruce daleké lépe, než třeba populární Nokia Lumia 820. Ta má přitom displej o dvě desetiny palce menší.

Chvalozpěvy ovšem rychle skončí v okamžiku, kdy se dostaneme k praktickým kvalitám LCD obrazovky. Nízkou cenovku na první pohled prozradí nedostatečná oleofobní vrstva, která dovolí vašim prstům opatlat displej při každém použití odshora dolů, a to i v případě, že hygienu rozhodně nezanedbáváte. Na přímém slunci si toho navíc na displeji moc nepřečtete a nepotěší ani nepříliš schopný snímač intenzity okolního světla. Subjektivně se mi zdá, že umí regulovat jas displeje jen ve třech krocích, a tak vás skoková změna osvětlení leckdy dovede pořádně překvapit.

Pokud se však obáváte nízkého rozlišení 854×480 pixelů, musím na tomto místě vaše pochybnosti rozptýlit. Při této úhlopříčce rozhodně nebudete trpět nedostatečně vyhlazenými fonty ani zubatými ikonami. Jste-li však zvyklí na výrazné a syté barvy (například z telefonů od Samsungu), mohly by vám u čínského telefonu trochu chybět. Huawei preferuje chladné odstíny a bílá na jeho zobrazovači ujíždí trochu do modra. Není to však na závadu – přijdete na to pravděpodobně až po delším zkoumání.

„Jaký je?“ ptali se mě přátelé, když v mé ruce viděli přístroj stále ještě poněkud exotické značky Huawei. Nikdy jsem nemohl odpovědět jinak, než větou z titulku. Za částku jen o pár stovek přesahující magickou hranici tří tisícovek hledá nový Ascend konkurenci jen obtížně. Dnešní recenze ukáže, zda nízká cena dovede vyvážit nedostatky, které z ní logicky vyplývají.

Telefon v praxi: Volání po síle

Android ve verzi 4.3 byste v Huawei obrazně řečeno „zmalovali tak, že by ho vlastní máma nepoznala“. A jak už to tak v mobilním světě bývá, občas je to k lepšímu, občas k horšímu a občas dokonce nechápu, proč se která změna v prostředí telefonu vůbec odehrála.

 
 

Marně byste například v čínském telefonu hledali samostatný seznam všech nainstalovaných aplikací. Programy se zkrátka po instalaci samy skládají na pohotovostní obrazovky, kde si je sami musíte uspořádat – podobně jako třeba třeba v iPhonu. Ostatně i tvar ikonek v prostředí Ascendu Y530 výrobky Apple trochu připomíná.

 
 

Pokud však dostane Huawei do ruky uživatel, který Android v životě nedržel v ruce, může mu podobné řešení připadat přirozenější, než klasika od Google. Takový typ uživatele si nejspíš nebude stěžovat ani na to, že zástupci nastavení v notifikační liště nejdou přizpůsobit uživatelským preferencím, ani na to, že se přes ně nedostane do podrobnějšího nastavení. Potěší ho naopak možnosti personalizace telefonu – změnit lze nejen například podobu přechodu mezi jednotlivými pohotovostními obrazovkami, ale i motiv vzhledu systému. Nejde však jen o nějaké přebarvení pozadí a ikonek, ačkoli i to Huawei zvládá.

 
 

Zde je vysvětlení: Pokud plánujete nákup čínského přístroje pro své starší rodiče, určitě doporučuji vaší pozornosti režim zjednodušené obrazovky. Pokud do něj přepnete, zmizí ikonky aplikací rozházené po tapetě a celý systém se přepne do podoby dlaždic ne nepodobných těm, které známe z Windows Phone – dobře se čtou a lépe se do nich strefuje prstem. Dlaždice mohou odkazovat nejen na samostatné aplikace, ale i na jejich skupiny, které předem předdefinujete. Některé mají i podobu interaktivního widgetu: to platí například pro dlaždici kalendáře. Další překvapení následuje po kliknutí na dlaždici. V režimu zjednodušené obrazovky se totiž automaticky zvětší i písmo v aplikacích, aby se lépe četlo lidem se zhoršeným zrakem. Za tuto inovaci posíláme do Číny velkou pochvalu.

 
 

Power users však daleko více zajímá, jak si v Huawei poradili s nepříliš silným hardwarem telefonu. Odpověď zní: tak napůl. Ascend Y530 má parametry, které jako by pocházely z doby před třemi lety. „Střeva“ čínského přístroje tvoří dvoujádrový Snapdragon MSM8210 o taktu 1,2 GHz a pouhých 512 MHz operační paměti.

 
 

Ty umožňují plynulý pohyb menu, nad očekávání rychlý start telefonu a nebudou vám komplikovat ani volání, psaní SMS a mailů, organizaci času a fotografování. Potíž nastane, když od telefonu chcete cokoli jiného. Například prohlížení internetu představuje velmi traumatizující zážitek, a to jak ve vestavěném prohlížeči, tak v Google Chrome. Přístroj reaguje viditelně pomaleji a dokonce občas přestává registrovat pohyb vašeho palce po displeji. Stránka tak zkrátka občas scrolluje a občas ne.

To samé v bledě modrém se stává i během hraní sebejednodušších her. Nebudu ani počítat, kolikrát jsem při útěku před monstrem v Temple run 2 spadl ze skály, protože Huawei nezaznamenal, že chci odbočit. Hraní navíc komplikovalo zasekávání, a tak jsem náročnější kousky raději ani nezkoušel.

 
 

Pokud bych se o jejich instalaci přesto pokusil, zastavil by mě nejspíše sám telefon. Vnitřní paměť Huawei sice na papíře čítá 4 GB. Po nahlédnutí do nastavení ale rychle zjistíte, že pro apliakce je určen toliko 1 GB. A to už představuje problém. Osobně jsem se musel vzdát i některých běžných kancelářských aplikací, abych vůbec mohl telefon otestovat. Přesouvat aplikace na paměťovou kartu totiž nelze, a tak nedostatek místa nevyřeší ani 20 GB na cloudovém úložišti Bitcasa. Ty každý uživatel Huawei získává zdarma.

 
 

Nic z toho ovšem zákazníka, který si Huawei Ascend Y530 koupí primárně na telefonování, zajímat nemusí. Takový uživatel by měl ale vědět, že možná i kvůli absenci druhého mikrofonu pro filtrování okolního hluku bude muset počítat s horším zvukem ze sluchátka. Nedá se říci, že byste druhé straně nerozuměli, oproti špičkovým telefonům mají ale základní čínské smartphony co dohánět. Nepotěší ani relativní tichost reproduktoru a nepříliš silné vibrace. K telefonu si proto raději pořiďte lehké plátěné kalhoty. Přes silnou látku jeansů notifikace neucítíte.

„Jaký je?“ ptali se mě přátelé, když v mé ruce viděli přístroj stále ještě poněkud exotické značky Huawei. Nikdy jsem nemohl odpovědět jinak, než větou z titulku. Za částku jen o pár stovek přesahující magickou hranici tří tisícovek hledá nový Ascend konkurenci jen obtížně. Dnešní recenze ukáže, zda nízká cena dovede vyvážit nedostatky, které z ní logicky vyplývají.

Fotoaparát a multimédia: Jen v nouzi nejvyšší

V mutlimediální oblasti bohužel Huawei nepřesvědčil vůbec. Na rychlost fotoaparátu si nelze stěžovat – první snímek pořídíte už za pět sekund po startu aplikace. S fotografiemi, které pořizuje, však příliš parády nenaděláte. I za těch nejlepších světelných podmínek trpěly obrázky neostrostí a všude kolem fotografovaných objektů se vznáší jakási mlha neznámého původu.

 

Ještě větší problémy má však Huawei při použití blesku. Pokud jej nastavíte na automatiku, stává se, že na něj i ve velmi špatných podmínkách telefon zapomene. V případě, že jej zapnete natvrdo, selhává zase synchronizace mezi bleskem a závěrkou, následkem čehož vznikají napůl osvětlené fotografie – ukázku přikládáme.

Zkušební snímky a video z Huawei Ascend Y530

Video, které Huawei Ascent Y530 pořizuje, se řadí mezi průměr. Záznam o HD rozlišení 720p snímá pohyb velmi slušně a bez deformací, jen je na něm vidět absence jakékoli stabilizace. Těžko vyrovnává s byť jen sebemenším záchvěvem kameramanovy ruky. Ve švenku podobně jako jiné kamery násobí hrany objektů, což ale není nic, na co bychom u levných telefonů nebyli dávno zvyklí. Podání barev se dá přirovnat k dětských omalovánkám, s přirozeností nemá nic společného a barvy jsou tak daleko sytější než ve skutečnosti.

 
 

Plánujete-li používat Huawei Ascend jako multimediální přehrávač, musím bohužel též doporučit poohlédnout se jinde. Pro přehrávání hudby nemá telefon dokonce ani vlastní aplikaci. Své soubory proto přehrajete jen pomocí Hudby Play, tedy aplikace, kterou Google vytvořil primárně pro nákup hudebních souborů. Umožňuje tak jen základní možnosti přehrávání. Doporučuji se tedy podívat po nějakém schopnějším přehrávači (pokud se vám samozřejmě do telefonu ještě vejde).

To samé bohužel platí i pro přehrávání videa. To se sice na rozdíl od hudby odehrává v aplikaci galerie, také však nejde o žádnou hitparádu. Z pro mě nepochopitelných důvodů nepřehrál Ascend Y530 v tomto režimu soubory AVI, ani WMV, ale výhradně MKV ve Full HD rozlišení. Choval se tedy přesně opačně než 80% ostatních telefonů. Tento problém ovšem řeší MX Player s vestavěnou podporou všech zmíněných formátů.

Závěr a zhodnocení

Předchozí odstavce možná zněly až příliš příkře. Huawei Ascend má sice mnoho much a uživatel zvyklý na moderní telefony s posledními výkřiky technologického pokroku bude mít vždy na co si stěžovat. Pojďme ale zpět na začátek tohoto testu: Ascend Y530 stojí jen něco málo přes tři tisíce – to je základní premisa, na kterou musíme myslet po každém zapnutí telefonu. Výše zmíněné problémy jsou vlastní téměř všem levným telefonům, přičemž některé k tomu všemu přidávají navíc nepoužitelné systémové prostředí, které se zasekává při sebemenším pokusu o interakci.

Osobně se domnívám, že uživatel, který chce telefon s Androidem na komunikaci, najde v Huawei Ascend Y530 příjemného společníka. Pořád je lepší investovat do produktu třetího největšího výrobce telefonů na světě, než do mobilu z asijského e-shopu nesoucí nějakou obskurní značku.

Na druhou stranu je nutné dodat, že zájemce o telefon v dané cenové hladině nevyhnutelně narazí třeba na Sony Xperia M. Ten za cca 200 korun navíc přidává k parametrům Huawei jednou tolik operační paměti a podporu NFC. Ze zadních pozic navíc útočí i levná Nokia Lumia 520, která pro začínající uživatele svým operačním systémem Windows Phone představuje jednodušší volbu než mnohdy komplikované ovládání Androidu. Podtrženo – sečteno: Huawei se bude muset pořádně otáčet, aby našlo dostatek zájemců o svou novinku. A pod tím otáčením myslím hlavně zlevňování.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený designPlus slabý hardware
Plus příjemné rozměryPlus málo paměti
Plus volitelný „seniorský“ launcherPlus nepoužitelná multimédia
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články