Recenze Huawei Ascend Y300: opět trefa do černého?

Luboš Srb

Huawei chce navázat na loňský bestseller v podobě smartphonu Ascend G300. Dokáže to s nástupcem Huawei Ascend Y300 a zopakuje tak prodejní výsledky? Naše recenze napoví, zda to bude opět trefa do černého.

Vraťme se do roku 2012. Na první pohled možná nenápadný smartphone Ascend G300 od čínského výrobce Huawei, ovšem ve své třídě v bohaté výbavě se 4“ dotykovým displejem a operačním systémem Android, se začal prodávat za zajímavé 4 tisíce korun. A to nejen ve volném prodeji, ale také u operátorů za ještě zajímavější dotované ceny. Když k tomu připočteme marketingové propagační kampaně operátorů a fakt, že šlo v dané době o nadmíru dobře vybavený smartphone, který neměl konkurenci, nebylo náhodou, že se z něj stal bestseller. To výrazně pomohlo samotnému výrobci Huawei po vstupu na český trh. Jaké to bude letos?

Na loňskou „třístovku“ navazuje novinka se stejným číselným označením, ale nové řady Y znamenající anglické Youth (v překladu „mládí“, tedy telefon pro mladé), model Ascend Y300. Huawei nechtělo nechat nic náhodě a za stejnou startovací cenu, tedy 3 900 korun, má novinka navíc oproti Ascendu G300 silnější dvoujádrový procesor, novější Android 4.1 Jelly Bean, baterii s vyšší kapacitou a nově také přední VGA kamerku. Tolik první rozdíly. K řadě dalších se teprve dostaneme. Otázka, zda výrobce s tímto modelem dokáže zopakovat loňský úspěch, zůstává a k ní ještě stojí za to přidat otázky další: Má si nyní uživatel vybrat aktuální model Y300 nebo loňský G300? A pokud je majitelem G300, vyplatí se přechod na novější model?

Základní parametry – Huawei Ascend Y300

Rozměry125 x 64 x 11,2 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťdvoujádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM8225 Snapdragon, grafika Adreno 203
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean + Emotion UI
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa (640 x 480 px)
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky
Cena a dostupnost?, duben 2013

Obsah balení: ani víc, ani míň

Výrobce se nepustil do žádného odvážného dobrodružství. V balení, které mají ve stejném stylu i další modely výrobce, tak najdeme prakticky to samé, jako u jiných modelů Huawei. Kromě samotného telefonu tedy nechybí adaptér k nabíječce, datový USB kabel (spolu s adaptérem vytvoří klasickou nabíječku) a stereo headset s peckovými sluchátky.

Dodávaná sluchátka patří spíše do lehčího podprůměru. Kdo si proto bude chtít hudbu u Ascendu Y300 alespoň trochu užít, asi si raději dokoupí jiný headset. Někteří výrobci už tohle pochopili a přestali dávat sluchátka u nižších modelů úplně, čímž ušetří nějakou tu korunu z každého kusu. Kdo by si ale chtěl pouze poslechnout rádio, bez sluchátek by to nešlo (sluchátka totiž slouží jako anténa), takže možná právě proto se Huawei pro tento krok zatím neodhodlalo.

Design a konstrukce: hlavně nenápadně

Nástupce modelu G300 na první pohled úplně nepůsobí, jako by byl jeho pokračovatelem. Nový design, nové proporce .. i když opět z plastu. Ascend Y300 má celkové rozměry 125 x 64 x 11,2 mm (je tedy nepatrně tlustší, G300 má 10,5 mm) a hmotnost 130 gramů (což je o 10 gramů méně než G300). Je to něco jiného, není to krok vpřed, ale ani krok zpátky. Řekněme takový krok stranou. Někomu se tedy bude stále více líbit loňský model, jiní upřednostní model letošní. Zkrátka, proti gustu žádný dišputát.

Zpracování jsme chválili už u modelu G300. Ani novější Y300 nyní nebude výjimkou. Ačkoliv jde o plast, je pevný a drží na svém místě. Pouze zadní kryt se při větším zatížení lehce prohne pod mačkajícím prstem, nevydává však žádné nepříjemné pazvuky. Celkově v rukou telefon působí kompaktním a celistvým dojmem. Na svou cenovou třídu rozhodně výborný výsledek.

Pokud by se vám černé provedení telefonu zdálo až příliš konzervativní, výrobce má ve svém portfóliu ještě bílou barevnou variantu Ascendu Y300. Ta působí atraktivněji, koneckonců jako většina dnešních smartphonů, které se z černé převlékou do bílého hávu. Materiál testované černé verze má povrchovou úpravu soft-touch s pogumovanou vrstvou, který na omak působí příjemně a je matný, takže se na něm neuchycují otisky prstů. Na vyměnitelném zadním krytu si pak můžeme všimnout zajímavé vroubkované textury, díky níž telefon z ruky jen tak nadarmo nevyklouzne.

Přední strana Ascendu Y300 přináší nad 4“ dotykovým displejem, postupně zprava: kamerku pro videohovory (předchůdce G300 neměl), senzor vzdálenosti (pro automatické vypnutí displeje během hovoru po přiložení telefonu k uchu, aby nedošlo k nechtěnému stisknutí čehokoliv na displeji uchem), reproduktor pro telefonování, pod ním logo výrobce a nalevo pak pro oko takřka neviditelný senzor okolního osvětlení (automaticky reguluje podsvícení displeje v závislosti na okolním světle) a indikační LED dioda (zeleným blikáním upozorňuje na nové události, při nabíjení svítí oranžově dokud se nenabije, pak svítí zeleně).

Pod displejem nechybí trojice senzorových kláves, které jsou však v jiném pořadí, zleva: vracečka, klávesa domů a tlačítko možnosti. U předchůdce byly prohozené zmíněné krajní klávesy. Nyní mi to přijde logičtější, klávesa s krokem zpět je vlevo, stejně jako k tomuto přechází i konkurence. Všechny tři klávesy jsou v noci a při horších světelných podmínkách na 3 vteřiny po stisknutí bíle podsvícené, což telefon pozná na základě čidla okolního osvětlení. Přes den tedy klávesy Ascend Y300 zbytečně nerozsvicuje.

Na pravém boku se nachází pouze klávesy pro regulaci hlasitosti. U fotoaparátu ale mají ještě další funkci. A není to zoom, je to stejně jako u jiných modelů Huawei suplování funkce spouště fotoaparátu, pokud by někdo nechtěl fotit softwarovou spouští na dotykovém displeji, ale tzv. „postaru“ přes mechanickou spoušť. Protější, tedy levý, bok skrývá zdířku pro připojení microUSB kabelu. Toť vše.

Na horní straně nechybí 3,5 mm Jack a pro Huawei bohužel tradičně vypínací klávesa, kterou by asi většina majitelů viděla spíše na pravém boku, jako to koneckonců v poslední době ukazuje čím dál tím více výrobců u více a více modelů. Spodní bok skrývá jen otvor s mikrofonem. Ze spodní části ale také za pomoci otvoru pro nehet sundáme zadní kryt. Celá zadní strana se nese ve stylu typickém Huawei, v horní části fotoaparát zapadá do kruhového designu okolí čočky, vedle nechybí LED blesk a reproduktor.

Baterie a výdrž: průměr výrobce

Čínský Huawei dost usiluje u smartphonů o to, aby jeho modely vydržely na jedno nabití co nejdéle. Baterie s podstatně vyšší kapacitou jsou tedy na pořadu dne. V případě modelu Ascend Y300 tomu tak ale asi není naplno. Náš testovací kus v sobě měl Li-Ion baterii s kapacitou 1.730 mAh, což je více, než jiné smartphony v dané třídě, ale není to vyloženě taková kapacita, jak to výrobce předvádí u svých jiných modelů. Na některých známějších českých eshopech jsem ovšem našel informaci, že mají kusy Ascendu Y300 pro Evropu disponovat kapacitou 1.950 mAh, pokud jste tedy majitelem tohoto telefonu, prosím o upřesnění této informace do naší diskuze, do článku pak následně doplníme správnou hodnotu, ačkoliv to vypadá téměř jistě na variantu se 1.730 mAh. (Doplněno: podle čtenářů vlastnících tento telefon je u operátorů v prodeji verze s vyšší kapacitou baterie než ve volném prodeji.)

Při běžném zatížení mi telefon vydržel něco málo přes jeden den. V tom případě jsem denně provolal celkově kolem 20 minut, poslal do 10-ti SMS zpráv, přes půl hodiny surfoval na internetu přes mobilní data, která jsem měl neustále zapnutá stejně jako automatickou synchronizaci emailů a dalších aplikací, pořídil jsem kolem 5-ti snímků a kolem půl hodiny ještě poslouchal hudbu přes připojená sluchátka. Při intenzivnějším využívání, zejména díky častějšímu připojení přes Wi-Fi, vytvoření Wi-Fi hotspotu z telefonu či využívání GPS, jsem musel telefon připojit do nabíječky před večerem. Naopak, pokud uživatel bude telefon šetřit, dá se dostat při běžném používání i na 2 dny.

Nabíjení telefonu je možné jednak přes zásuvku, tak po připojení k počítači pomocí USB kabelu. Stav nabíjení zobrazuje indikační LED dioda umístěná nad displejem, pokud je telefon úplně vybitý, svítí červeně, po určité době a dosažení zhruba druhé třetiny kapacity baterie se barva změní na takovou světle oranžovou a při téměř dobité baterii již svítí zeleně. Celý proces nabíjení přes dodávanou nabíječku zabere 3 hodiny a 7 minut, což není zrovna málo, i když přihlédneme k větší kapacitě baterie.

Displej a ovládání: stále stejné, stále dobré

Jeden z hlavních důvodů, proč si lidé kupovali model G300, byl displej. Proč? Měl velkou úhlopříčku 4“ a i ostatní parametry byly solidní. Letošní Huawei Ascend Y300 v tomto směru nijak nezahálí a přináší totéž, tedy velký 4“ dotykový IPS displej krytý odolnějším sklem proti poškrábání (ovšem není to známé Gorilla Glass ani Dragontrail) s rozlišením WVGA (480 x 800 px), které znamená na dané úhlopříčce jemnost 233 ppi (pixelů na palec). Rastr je dostatečný, jednotlivé pixely při běžné práci s telefonem neuvidíte, pokud se na displej nepodíváte z blízka.

A ani ostatní parametry nejsou standardem dané cenové třídy, ba naopak. Ascend Y300 se může pochlubit díky technologii IPS lepšími pozorovacími úhly než většina běžných TFT displejů, barevné podání a sytost barev také patří k tomu lepšímu. Větší prostor pro zlepšení je jen, co se čitelnosti displeje na přímém slunečním světle týče, ale to koneckonců i u mnohem dražších zařízení. Co tedy říci jiného, než, že je displej sice stále stejný, ale stále dobrý. Nebo spíše více než dobrý s ohledem na danou cenovou třídu telefonu.

Prostředí telefonu: zjednodušený Android

Výrobci je jasné, pro koho Huawei Ascend Y300 zřejmě bude. Pro většinu lidí se má telefon stát prvním dotykovým telefonem. V Huawei se tak rozhodli těmto prvním uživatelům co nejvíce usnadnit seznámení a také následnou práci s telefonem, neboť operační systém Android nepatří zrovna mezi nejjednoduší systémy. V telefonu najdeme Android v relativně nové verzi 4.1.1 Jelly Bean s grafickou nadstavbou Emotion UI (verze 1.0), která zjednodušuje některé principy Androidu, a nechybí rozsáhlé centrum nápovědy, které jednoduše se vším v telefonu pomůže, a to nejen textově, ale také s pomocnou grafikou.

 
 

Po prvním spuštění, kdy telefon provede základním nastavením a seznámením s telefonem, se dostaneme do části systému, kde se budeme pohybovat už dennodenně. Zamykací obrazovka může mít několik tváří, jednak můžeme zůstat u klasického posunutí zámku do určité polohy, nebo si vybrat odemčení obličejem, gestem, pinem či heslem. A pokud zůstaneme u první jmenované možnosti, můžeme si ještě z motivů vybrat, jaké možnosti bude mít. V základu máme v telefonu 5 motivů, které graficky i funkčně upravují systém, můžeme tyto motivy podle libosti nakombinovat, mít zamykací obrazovku z jednoho motivu a z druhého si pak vzít sadu ikonek aplikací. Pěkné.

 
 

Po odemknutí zamykací obrazovky se dostaneme na domovskou obrazovku, kde můžeme mít až 9 ploch s widgety a ikonkami aplikací. V nastavení si opět můžeme vybrat z rozsáhlého seznamu přechodů mezi jednotlivými plochami. Pocitově se mi zdál jako nejsvižnější efekt Perspektiva, ostatní na mě nepůsobily úplně odladěně. Ale každý má na výběr a je jen na něm, který z efektů ho osloví nejvíce. Zatímco tuhle možnost Huawei přidalo oproti čistému Androidu, vynechalo jednu podstatnou věc – v telefonu kompletně schází menu s aplikacemi. Ty jsou nyní součástí přímo jedné z ploch, tedy ala systém iOS u iPhonu. Je to asi správný krok pro začínající uživatele, kteří budou (snad) více používat widgety na plochách a naučí se s touto filosofií Androidu. Naopak pro pokročilejší uživatele doporučuji vyzkoušet některý z dostupných launcherů (Nova launcher, Apex launcher atd.), které značně rozšíří možnosti celého prostředí (přidání klasického menu, průchozí plochy atd.)

 
 

Dalším krokem směrem k uživatelům je obohacení horní informační lišty, ve které po rozbalení najdeme rychlé zástupce pro aktivaci/deaktivaci například Wi-Fi, GPS, mobilních dat, automatického překlápění displeje, nastavení úrovně jasu a mnoho dalšího. Celkem 9 libovolných zástupců si můžeme z přednastaveného seznamu vybrat. To je velmi šikovné. Personalizace tedy v tomto směru na vyšší úrovni než u leckterého top smartphonu některých konkurenčních výrobců. Malé vylepšení ukazuje Huawei také u správce spuštěných aplikací, po delším přidržení klávesy domů se dostaneme do nabídky multitaskingu a můžeme nejen jednotlivě ukončovat aplikace (přes křížek či posunutím do strany), ale také hromadně ukončit všechny najednou, a v horní části displeje vidíme využití paměti, kolik MB je využito a kolik ještě zbývá.

 
 

S přidanými funkcemi zde ještě Ascend Y300 nekončí. O některých, jako jsou vyzváněcí profily, bude řeč v patřičné kapitole dále v naší recenzi. Co do této kapitoly ale neodmyslitelně patří, je přidání aplikací pro aktualizaci a zálohu systému či instalaci aplikací. Díky tomu budou tyto procesy určitě pro začínající uživatele jednoduší. V nastavení se mi pak líbila přidaná funkce „Rychlé zavedení“, která dokáže rychle spustit telefon z vypnutého stavu za výborných 5 vteřin, pokud ovšem nevyndáte baterii, to pak trvá klasicky přes 30 vteřin. Až na ten překlad názvu se tato funkce povedla.

 
 

Hardware a výkon: dvoujádro, ale s Achillovou patou

Když plynule přejdeme z kapitoly recenze prostředí k hardwaru, zjistíme, jak na tom je Huawei Ascend Y300 po výkonnové stránce. Telefon od výrobce dostal 1 GHz dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8225 Snapdragon (2x jádro ARM Cortex A5) s grafikou Adreno 203 a 512 MB operační paměti RAM. Oproti modelu G300 je to posun, ovšem poměrně markantní a příliš toho neřeší. Limitující je stále zejména menší operační paměť. Z celkových 512 MB RAM je po spuštění využito zhruba 260 MB a jen 140 MB je volných. Stačí spustit pár aplikací a hned máme využito kolem 300 MB, zbývá tedy dopočtem kolem 100 MB. A běda, abyste pak z aplikace přešli zpátky na domovskou obrazovku, telefon nemá dostatek volné operační paměti RAM a znovu tak musí na ploše načítat všechny widgety.

 
 

S výkonem jako takovým to však není při běžné práci s telefonem tak na hraně. Na plynulé přechody to stačí, většinu herních titulů a aplikací si s přehledem stáhnete a spustíte. Omezující je ale nekompatibilita s některými graficky náročnějšími aplikacemi, namátkou mi telefon nedovolil aplikace jako je GTA III, Asphalt 6: Adrenaline či BackStab. Vzhledem k jejich vyšším nárokům na výkon je to však pochopitelné. Ještě než se pustíme do našeho tradičního standardizovaného srovnávacího testu výkonu s dalšími zařízeními, je jasné, že Huawei Ascend Y300 nebude telefon, který by v dané cenové třídě boural nějaké hranice.

 
 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Samsung Galaxy S 551 b

Ve Vellamo testu předběhl Ascend Y300 ze zatím touto aplikací otestovaných zařízení jen postarší Galaxy S od Samsungu. Zajímavé je ale srovnání s vyšším letošním modelem Ascend G510, který o mnoho bodů neutekl. To je pro případné zájemce o Y300 rozhodně dobrá zpráva.

Další test, který používáme na měření výkonu, je GPU Mark, bohužel při každém pokusu o spuštění aplikace jen zčernala obrazovka a šlo aplikace pouze ukončit, nedostali jsme se ani do jejího prostředí. Tento test tak nebylo možné vůbec spustit.

3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Xperia L, případně váš mobil, méně výkonná než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, použivá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

Jak je vidět ve výsledcích 3D Marku, Huawei Ascend Y300 ztrácí na letošní výbavově vyšší modely. To se ale dalo čekat. Naopak je docela překvapením, že překonal jak v režimu Ice Storm, tak Ice Storm Extreme předloňskou vlajkovou loď Samsungu. Výkon tedy jde v posledních letech brutálně nahoru.

Telefonování a zprávy: androidovská klasika

Ascend Y300 nemá nic, čím by v oblasti telefonování a zpráv překvapil. Možná až na funkci odmítnutí hovoru s automatickým zasláním přednastaveného vzoru zprávy (např. zavolám později). Jinak jde o klasický telefonní seznam ve stylu Androidu 4+, tedy posuvnými gesty průchozí trojice záložek: skupiny, kontakty a oblíbené kontakty. V seznamu kontaktů se dá rychle vyhledávat pomocí postranní abecední lišty, u každého kontaktu pak můžete mít obrázek, vyzváněcí tón, adresu, přezdívku a mnoho dalších údajů. Charakteristické upozornění na zprávu k danému kontaktu přiřadit nelze.

 
 

Zprávy máme tříděné ve formě konverzací s jednotlivými kontakty obdobně jako v chatu. Během psaní můžete využívat jak plnohodnotnou QWERTY klávesnici, tak alfanumerickou klávesnici s prediktivním zadáváním díky slovníku T9. Telefon si ale v tomto směru netyká s češtinou, umí využít jen anglický slovník, takže je zde predikce prakticky k ničemu. Uživatel nejspíše zůstane u plnohodnotné QWERTY klávesnice.

Ascend Y300 začne odpočítávat zbývající počet znaků až u deseti posledních, po přechodu na druhou zprávu již pokračuje s ukazováním počtu od prvního znaku této zprávy. V nastavení nechybí možnost zapnout si doručenky.

 

Hudební a video přehrávač, GPS: střízlík

Jak už je v poslední době zvykem, výrobce přináší hned dvojici hudebních přehrávačů. První je klasický firemní přehrávač od Huawei a druhý pak Hudba Play od Googlu. Oba mají co nabídnout, oba dokáží třídit skladby do složek dle interpreta, alba, žánru apod. Po nedávné aktualizaci u aplikace Hudba Play však bude zřejmě na prvním místě tento přehrávač. Přináší totiž navíc ekvalizér s deseti přednastavenými režimy a bonusovým jedenáctým v podobě FX Boosteru. A samotné prostředí přehrávače je poměrně pěkné a jednoduché.

 
 

Ascendu Y300 nechybí FM rádio, které funguje jen po připojení sluchátek, která zastávají funkci antény. Co každého zájemce o telefon bude zajímat, je rozhodně také video přehrávač. Ten patří do podprůměru, dokáže totiž v základu přehrát jen formáty MP4 a H.264, naopak nepřehraje DivX a XviD videa, navíc nezobrazí titulky, pokud je k podporovaným souborů přidáte. Vše to lze vyřešit alespoň částečně doinstalováním přehrávače z obchodu Google Play, např. s takovým MX Playerem, který přidá podporu řady video formátů a umí pracovat i s titulky. Na maximum to však nestačí, sice jsem s ním zkušební Full HD video přehrál, ale naprosto trhaně (od pohledu takové slow-motion), navíc s výpadky zvuku.

 
 

Telefonu nezůstalo cizí ani GPS. Stejně jako každý jiný Android nabízí předinstalovanou aplikaci Google Mapy, která pracuje s integrovaným GPS čipem a dokáže i v Česku a jiných podporovaných zemích plnohodnotně navigovat včetně hlasové navigace přes online připojení. Huawei si zde ale neodpustilo jednu pro někoho zásadní chybu, zcela zapomnělo na elektronický kompas, čímž se telefon stává nevyužitelným pro geocaching a další aplikace, kde potřebujete co největší přesnost v lokalizaci nejen umístění, ale také směru.

Bonusové aplikace: jen něco málo

Aktualizace systému – možnost aktualizace telefonu online či přes microSD kartu.

AppInstaller – instalace aplikací z microSD karty vložené do telefonu.

Svítilna – jednoduchá aktivace LED diody u fotoaparátu pro svícení s telefonem, a to ve třech intenzitách.

Správce souborů – správa souborů a práce s nimi jako je vyjmutí, kopírování, smazání či komprimování.

Záloha – jednoduchá aplikace pro zálohování dat z telefonu (z aplikací i ze systému jako jsou kontakty, SMS, kalendář, poznámky a mnoho dalšího) na paměťovou microSD kartu.

Fotoaparát a kamera: žádné posvícení

Huawei Ascend Y300 je vybaven hlavním fotoaparátem s rozlišením 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocusem a LED bleskem. Pořizovat snímky se dá také s přední VGA kamerkou, kterou předchůdce G300 neměl. Žádný zázrak to ale není. Stejně jako jiné modely Huawei umožňuje levný zástupce Y300 fotit scénu za pomoci tlačítka pro přidání hlasitosti, supluje tak funkci mechanické spouště fotoaparátu, kterou u dnešních dotykových telefonů povětšinou zařízení postrádají.

A jak jsou na tom snímky po stránce kvality? Pokud máme pro focení dobré světelné podmínky a fotíme venku za slunce, dokáže Huawei Ascend Y300 občas vyprodukovat i docela pěkné snímky. Většinou však snímky trpí přepaly, což je dobře patrné na fotkách s nebem. V interiéru narůstá hladina šumu a přepaly se fotkám opět nevyhnou. Barvy jsou povětšinou docela mdlé. Takže s telefonem to bude spíše na focení nějakých rychlých momentek než focení do rodinného alba.

Zkušební fotografie pořízené s telefonem

 
 
 
 
 
 
 

Video dokáže Ascend Y300 natáčet ve VGA rozlišení, tedy 640 x 480 px, při 24 snímcích za vteřinu. V rámci možností je průměrné, musíme brát v úvahu, že jde o telefon nižší třídy za necelé 4 tisíce korun.

Zkušební video natočené s Huawei Ascend Y300

Organizační a datové funkce: po tisícéprvní

Ascend Y300 si pro nás v oblasti organizace a dat nepřichystal žádné překvapení. A možná je to dobře, drží se Androidem nastolené laťky, která není zrovna nízko. V nabídce telefonu tak najdeme základní kalendář, který umí spravovat několik účtů a pro základní práci asi většině postačí. Dále tu máme aplikaci hodiny, jejíž součástí je budík, stopky a časovač. Nechybí ani poznámky, kalkulačka, diktafon či aplikace Quickoffice coby prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF.

 
 

Z datové výbavy je na tom Huawei Ascend Y300 taktéž dobře. Mobilní data jsou ve složení: GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s), takže schází jen superrychlé LTE, které však prakticky v Česku zatím v mobilu nevyužijete. Výrobce nezapomněl ani na bezdrátové Wi-Fi (standardy b/g/n), přes které dokáže díky funkci Wi-Fi tethering sdílet mobilní připojení k internetu z mobilu na další okolní zařízení. Sdílet internet je mimochodem ještě možné přes USB (což šetří baterii obou zařízení), naopak přes Bluetooth internet sdílet nejde, jak některé dražší telefony dnes dokáží. Technologie Bluetooth jako taková ale telefonu nebyla upřena a je ve verzi 2.1. Stejně tak jako USB (2.0). Chybí jen rozrůstající se NFC, se kterým se dají zařízení rychleji spárovat či platit s mobilem.

 
 

Samotnou kapitolu by si vysloužilo surfování na internetu. K dispozici jsou totiž u Ascendu Y300 hned dva internetové prohlížeče, koneckonců jako u většiny nových smartphonů s Androidem. Výrobce stále ponechává dosavadní prohlížeč WebKit a k němu ještě přidává novější Chrome. Proč? Novější Chrome je sice pocitově rychlejší a nabízí pohodlnější práci se záložkami a otevřenými okny, navíc nechybí synchronizace záložek přes Google účet s desktopovým prohlížečem, ovšem schází mu Flash, takže ne všechny prvky na stránkách dokáže otevřít. Ačkoliv je Flash na ústupu, stále se najdou některé stránky, na kterých by byl uživatel bez jeho podpory zbytečně ošizen. Proto je tu prohlížeč WebKit, do kterého si můžete s naším návodem dostat plnohodnotný Flash.

Závěr recenze smartphonu Huawei Ascend Y300

Jak tedy celkově zhodnotit tento levný smartphone s Androidem? Dokáže navázat na předešlý úspěch v podobě bestselleru Ascend G300? Když se podíváme, v čem tkvěl úspěch předchůdce, zjistíme, že to byl hlavně větší displej za atraktivnější cenu, než měla konkurence. V aktuální nabídce smartphonů se stále ani loňský model neztrácí, novinka navíc za stejnou cenu přináší několik vylepšení, jako je dvoujádrový procesor, novější Android 4.1 Jelly Bean s novým prostředím Emotion UI, nově přední VGA kamerku a baterii s vyšší kapacitou. Takže na první pohled se zdá, že má opět zaděláno na úspěch.

 
 

Druhou otázku, kterou jsme vznesli na začátku recenze, zněla, zda-li se vyplatí jít do letošního či loňského modelu a popřípadě ještě zda přecházet z loňské G300 na letošní model Y300. V potaz musíme brát, že je telefon pro začínající a nenáročné uživatele, kteří však chtějí okusit co nejvíce chytrých funkcí. Z tohoto důvodu bych se přikláněl k aktuálnímu modelu Y300, který nejen, že má lepší hardwarovou i softwarovou výbavu, a tedy je aktuálnější pro veškeré možnosti smartphonů, tak že jej výrobce vybavil přehledným centrem nápovědy, které jistě pomůže mnoha začínajícím uživatelům. Pokud už ale zákazník vlastní model G300, na novější Y300 by přecházet moc smysl nedávalo. Takový uživatel se pravděpodobně s telefonem naučil a bude chtít něco víc.

 
 

Aktuálně je telefon v prodeji hned u dvou z tuzemských operátorů, a to u O2 a T-Mobile. Při dotovaných cenách si jej určitě vybere opět nemalý počet zákazníků, jako v případě loňského modelu G300. Čáru přes rozpočet by ale mohl brzy udělat konkurenční smartphone Nokia Lumia 520, který za základní cenu jen o 400 Kč vyšší než za model Y300, tedy za zhruba 4 300 Kč, nabídne kompaktnější tělo, svižnější operační systém Windows Phone 8 či natáčení HD 720p videa. Bude to ale spíše otázka volby operačního systému. Nejen na tento souboj se už velmi těšíme. Zatím jde Ascend Y300 do konfrontace s několika Androidy jako: Sony Xperia E, Samsung Galaxy Mini 2, LG Optimus L5, ZTE Skate. Všechny však většinou mají buď menší a méně kvalitní displej nebo horší výkon než Ascend Y300.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nízká cena a poměr cena/výkonPlus méně RAM paměti
Plus 4“ IPS displejPlus nekompatibilita s některými aplikacemi
Plus Android ve verzi 4.1 Jelly Bean
Plus přínosné centrum nápovědy
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články