Recenze Huawei Ascend W1: rudá okna překvapí
Od Huawei „s okny“ jsem mnoho nečekal. Po redakčním testu ale musím přiznat, že mě telefon z rudé Číny příjemně překvapil. Za málo peněz nabídne poměrně dost muziky. Bohužel ale jen pro uživatele, kteří od telefonu zas až tolik „muziky“ nečekají. Má totiž i některé nepříjemné bolístky.
Mí přátelé se na mě často obracejí se žádostí, abych jim doporučil kvalitní telefon v přijatelné cenové hladině. Většinou ho chtějí pro rodiče, nebo naopak pro děti. Jaké ale bývá jejich překvapení, když pokaždé konstatuji, že v cenové relaci do pěti tisíc nemá cenu pořizovat telefon s Androidem. Radím jim koupit přístroj s operačním systémem Windows Phone 8. Proč?
Operační systém od Microsoftu nejen že dobře vypadá a nesmírně jednoduše se ovládá. Navíc dovede bez problémů, záseků a nevypočitatelností fungovat právě na strojích s nižším výkonem. Huawei Ascend W1 tento můj názor potvrzuje téměř absolutně. Pokud si odmyslíte čínský původ telefonu (a nebudete se zamýšlet třeba na stavem lidských práv v továrnách společnosti), Ascend W1 si nejen, že neurazí svým designem, ale zároveň užívání smartphonu neznechutí ani těm, kteří ho dostanou jako svůj první chytrý telefon. Aby to ale nevypadalo zase tak idylicky, pár čertových kopýtek telefon ze Země nebeského draka také obsahuje a já si je nenechám pro sebe.
Základní parametry – Huawei Ascend W1
Rozměry | 125 x 64 x 10,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm MSM8230 Snapdragon, grafika Adreno 305 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky |
Cena a dostupnost | ?, květen 2013 |
Obsah balení: chudoba na druhou
Huawei Ascend W1 opravdu nepatří do top třídy smartphonů a ten, kdo si ho koupí, se o tom přesvědčí hned, jak sáhne na krabici, ve které telefon dorazil. Ta je z tvrdého levného matného papíru, bez jakýchkoli designových zvláštností. Můj kus se navíc pyšnil popisky v azbuce, kterých jsem se dozvěděl, že telefon je „Čjornyj“ a „Sdělan v Kitaje“.
Tomu jako by odpovídala i spartánská výbava v krabici. Kromě samotného telefonu najdeme už jen nabíječku s připojitelným datovým kabelem a samozřejmě pecková sluchátka s handsfree nevalné kvality. Ta už od pohledu moc parády nenadělají a absence jakéhokoli polstrování spolehlivě odradí od snahy dát si něco takového do ucha. Po hodině byste pravděpodobně zemřeli bolestí.
Stejně tak v krabici nenacházím ani návody a příručky. Výrobce zřejmě sází na jednoduchost celého operačního systému. V mém případě to znamenalo jen tolik, že si ruštinu budu muset procvičovat jinde. Méně zkušeným zákazníkům, pro které jsou low-endové telefony primárně určeny, by to však vadit mohlo.
Design a konstrukce: kvalitní inspirace
Po nevydařeném entrée s balením telefonu přichází čas vzít do ruky samotný přístroj. Huawei Ascend W1 se dá pořídit v černé, bílé, červené a modré variantě. Bohužel, k nám dorazil černý telefon, a tak jmenovitě u tohoto kusu rozhodně nehrozí, že by mu nějaký kolemjdoucí věnoval příliš pozitivní pozornosti. Je to zkrátka černá placka, která díky zúžené „bradě“ na dolním okraji působí trochu jako levnější telefony z řady Xperia od Sony.
Podobných „náhodných podobností“ najdeme na Huawei ještě několik. Mně osobně například vystouplá čočka fotoaparátu na zadní straně notně připomínala starší telefony od HTC. Ani ve snu by mě ale samozřejmě nenapadlo podezřívat čínského výrobce z kopírování ověřených průmyslových vzorů. Chraň bůh.
Dost ale nasazování na čínské firmy. Stačí si telefon v ruce chvíli podržet a všechny připomínky ke kvalitě zpracování vás hned přejdou. Telefon je téměř dokonale pevný (možná až na drobnou vůli krytu pod čočkou fotoaparátu), ve zkrutu nevrže a ani tlačítka žádné nežádoucí pazvuky nevyluzují. Přístroj se navíc velmi dobře drží. To zejména díky matnému pogumovanému povrchu, na který se nechytají otisky prstů. Zároveň tak nehrozí, že by telefon vyklouzl z ruky.
A co víc: tento povrch je dokonce velmi těžké poškrábat. Snažil jsem se o to vší silou nehtem, ale neuspěl jsem dokonce ani „zcela náhodným“ umístěním telefonu do kapsy s klíči. Huawei z ní vyšel bez jediného škrábance, což platí jak pro tělo telefonu, tak pro sklíčko displeje. Jediné místo, kde se nešetrnější zacházení projevilo, byl plastový rámeček po obvodu telefonu. Na něm se po epizodě s klíči objevily drobné vrypy. Klobouk dolů.
Když už ale mluvíme o kvalitně zpracování telefonu, je potřeba zmínit ještě jeden fakt, který celou tuto ódu staví do trochu realističtějšího světla. Na telefonu si nelze nevšimnout extrémně hlasitých vibrací, kterými Huawei Ascend W1 oznamuje příchozí hovor, zprávu nebo mail. Celé to zní, jako by v Číně do telefonu implementovali příliš silný motorek – jakmile přístroj začne vibrovat, začnou se ozývat plastové zvuky, které majiteli hned připomenou, kolik že to do telefonu vlastně investoval.
Na telefonu samozřejmě najdeme obvyklá tlačítka pro ovládání systému Windows Phone, dvojtlačítko ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko. To se nachází na horní straně telefonu. U telefonu se čtyřpalcovým displejem to sice není až tak velký prohřešek proti ergonomii, ale na pohodlnosti ovládání přístroje jednou rukou to tedy rozhodně nepřidává. Rozum stát zůstává i nad zpracováním tlačítek. Zatímco zamykací knoflík a spoušť fotoaparátu mají stříbrnou barvu a lesknou se, ovladač hlasitosti je černý a matný.
Na čele telefonu Ascend W1 kromě reprodukoru, přední kamerky a loga výrobce nalezneme i malou diodu. Není ale vyloučené, že si jí na první pohled vůbec nevšimnete. Svítí totiž jen tehdy, když se telefon nabíjí. A to červeně. Nabitou baterii pak signalizuje zeleným světlem. Dá se tedy polemizovat o tom, zda jí vůbec můžeme říkat „stavová dioda“ Je totiž přesně na dvě věci.
Ze zadního krytu vystupuje nejen už zmíněná čočka 5 Mpx fotoaparátu, ale také osvětlovací LED dioda. Samotný zadní kryt se pak nasazuje stejným způsobem, jako známe například od přístrojů Samsung. Prostě se na telefon jednoduše nacvakne, popřípadě sundá odtrhnutím. Nejde to ale zdaleka tak dobře, jako u modelů korejského výrobce. V Huawei použili tvrdý plast, který se z telefonu sundává jen velmi těžko, a tak vás na nějaké časté měnění SIM karty nebo paměťovky brzy přejde chuť.
Baterie a výdrž: jen tak dál!
Baterii ovšem pod kryt vložit musíme. A to baterii ne jen tak ledajakou. Huawei Ascend W1 disponuje akumulátorem o kapacitě 1950 mAh, což by ještě nedávno stačilo na úplnou kapacitní špičku. Dnes jde o lehký nadprůměr, ovšem v Číně s touto kapacitou dovedou dělat zázraky.
Věřte nebo ne, mně se skutečně často nestává, aby mi telefon vydržel do druhého dne. Nevydrží mi tolik dokonce ani můj Samsung Galaxy Note II s akumulátorem 3100 mAh. Huawei W1 ale ano. A to jsem ho v den testování výdrže nijak nešetřil. Telefon jsem odpojil od nabíječky před osmou ráno. Od té chvíle jsem pobyl asi 3 hodiny na internetu, telefonoval jsem necelou hodinu a odeslal cca 20 SMS. Aby toho nebylo málo, zaběhl jsem si ještě desetikilometrovou štafetu na Pražském maratonu se zapnutým GPS trackingem. V půl třetí jsem ukazatel baterie zkontroloval – ukazoval 53%. Pak telefon asi 3 hodiny odpočíval, abych nakonec zjistil, že ukazatel baterie spadl během této doby jen o dvě procenta. Kolem půlnoci se pak na ukazateli baterie skvěla číslovka 35%.
Displej a ovládání: radši zůstat doma
Huawei Ascend W1 vybavili v Číně kompaktním 4“ IPS displejem o rozlišení 800 x 480 px. To se sice na dnešní poměry může jevit jako silně podprůměrná hodnota, nicméně díky typografické podobě Windows Phone bez načančaných ikonek vám to nejspíš na mysl ani nepřijde. Nemluvě o tom, že právě nižší rozlišení je jeden z faktorů prodlužujících život baterie. Chlubit se naopak Huawei může zobrazovacími schopnostmi displeje. Černá je opravdu černá a bílá bílá, barevná věrnost ční nad průměrem třídy.
To vše ale jen do okamžiku, než s telefonem vyjdete na denní světlo. Na přímém slunci si nepřečtete skutečně nic, tím spíš pokud zvolíte tmavé pozadí operačního systému. Tomu všemu nepomůže ani vlastnost Windows Phone, které umožňují zvolit si intenzitu podsvícení jen ve třech krocích. Právě mezi těmito třemi hodnotami jas displeje osciluje i v případě, že si nastavíte automatické přizpůsobení dle okolního světla.
Ovládání prostřednictvím kapacitního displeje funguje jinak v naprosté pohodě. Dotyková vrstva má dostatečnou citlivost a nezpůsobí vám žádné problémy. To se ovšem nedá říct o třech ovládacích tlačítkách pod displejem. Někdy je potřeba stisknout je dvakrát, aby telefon požadovanou operaci provedl. Konkurenční magazíny to přisuzují malé citlivosti dotykové vrstvy nad tlačítky, já osobně mám ale jiný názor. Co jsem si všiml, tlačítka není potřeba tisknout vícekrát, pokud nemačkáte přímo dotyčné symboly. Dotyková vrstva jako by byla umístěna o kousek nad nimi. Spíše než o malou citlivost dotykové vrstvy jde o lemplovství čínských inženýrů, kteří nejsou s to ji správně umístit.
Prostředí telefonu: pomalá odladěnost
O prostředí operačního systému Windows Phone 8 už byly popsány stohy papíru (detailně jsem ho například popsal v recenzi přímo Windows Phone 8), proto jen stručně. Systém sází na maximální jednoduchost, podobně jako před lety první verze iOS. Zkrátka a dobře: sice si každé zákoutí operačního systému nemůžete nastavit podle svého, ale za odměnu se vám dostane maximální plynulosti ovládání a stability prostředí. To je filosofie Microsoftu v kostce a platí to s mírnými výhradami i pro Huawei Ascend W1.
Po aktivaci telefonu tlačítkem na horní hraně telefonu na nás vykoukne zamykací obrazovka, kterou si konečně lze na Windows Phone 8 přizpůsobit aspoň trochu k obrazu svému. Umístit si sem lze nejen libovolnou fotografii, ale také lze určit, jaké aplikace na ní budou moci zobrazovat informace. Jeden slot, který dostal největší prostor, Microsoft určil pro informace rozšířené – sem si asi většina uživatelů nastaví zobrazování nadcházejících událostí v kalendáři. Dalších pět menších slotů pak patří pěti libovolným aplikacím, které zobrazují notifikace zmeškaných událostí.
Vítanou novinkou, kterou WP8 přinesly, je také schopnost systému nechat některé aplikace přizpůsobovat celý vzhled zamykací obrazovky. Modelově jde například o aplikace s předpovědí počasí, které ukazují na lockscreenu teplotu, aktuální počasí, ale podle situace mohou také měnit fotografii, která zamykací obrazovku tvoří.
Telefon se definitivně odemkne odtažením fotografie směrem nahoru. To nám odkryje domovskou obrazovku. Tu jako u všech telefonů s mobilními Windows také u Huawei Ascend W1 tvoří dlaždice, které obsahují jednak ikonu dané aplikace, a jednak mohou fungovat jako jakési pseudowidgety, které zobrazují rozšířené informace. Systém umožňuje nastavit si tři velikosti dlaždic podle toho, kolik chceme té které aplikaci na homescreen věnovat prostoru.
Tahem prstu vpravo se dostaneme do kompletního seznamu aplikací, tahem prstu odshora dolů pak necháme objevit stavovou lištu s informacemi o síle signálu, Wi-Fi nebo zbývající kapacitě baterie. Na domovskou obrazovku se dostáváme stisknutím ovládacího tlačítka s logem Windows, o krok zpět pak šipkou zpět. A to je celé. Operačnímu systému vládne přísná logika jednoduchosti. Pro začínající a nenáročné uživatele si nelze představit snazší systém ovládání, než právě ten, který nabízí Windows Phone 8.
Právě tato jednoduchost, a dá se říct až strohost zobrazení, stojí za nízkými nároky na použitý hardware. Račte posoudit sami: za parametry by se Huawei Ascend W1 vysmál každý druhý androidový telefon: dvoujádrový procesor Qualcomm S4 doplněný o grafiku Adreno 305 a 512 MHz operační paměti už skutečně nejsou v dnešní době žádné terno. Přesto se nedá říct, že by se systém zasekával nebo nechával uživatele dlouho čekat. Všechny animace jsou plynulé a i náročnější aplikace se spouštějí do pěti vteřin.
Pokud už ale máte se systémem Windows Phone 8 zkušenosti v silnějších telefonech, několika rozdílů si nejspíš přeci jen všimnete. Typickým příkladem je vyhledávání v obchodě s aplikacemi Windows Store, které je sice rychlejší než třeba u podobně vybavených telefonů s Androidem, oproti silnějším „okenním“ bratříčkům se však u Huawei nepříjemně táhne a občas se dočkáme i mírného záseku.
Pokud přecházíte na Huawei z některého nadupanějšího stroje, překvapí vás také nižší rychlost pohybu v dlouhých seznamech. Ať kmitáte prstem jak rychle chcete, seznam se sune stále konstantní rychlostí, kterou není možné zvýšit. Nebuďme ale nespravedliví. Pokud tohle vše je malou daní za plynulost běžného ovládání přístroje, rád ji zaplatím.
Problémy totiž Huawei nemá ani u her. Nechte mne to ale vysvětlit podrobněji: úplně plynulé není zobrazení pohybu ani u hříček typu Fruit Ninja. Při delším a podrobnějším pozorování si všimnete, že pohyb na obrazovce se skládá z menších, drobně trhaných úseků. Hratelnosti to ale nebrání, protože větší záseky, které by bránily dohrání hry, se nekonají. Co se týče náročnějších her, jsou tu dvě ALE. Nejnovější tituly, které známe z Androidu nebo iOS totiž ve Windows Store takřka nenajdeme. A pokud už podobnou hru nalezneme, stane se v případě Huawei Ascend W1 často nemilá příhoda: hra se vám do telefonu nevejde. O tom, jak čínský přístroj hospodaří se skromným úložným prostorem 4 GB více v kapitole o bonusových aplikacích.
Na tomto místě mi ale dovolte odhlédnout od problémů Huawei Ascend W1 k samotnému operačnímu systému. Windows Phone 8 se podle mého konečně dostal do stadia, kdy může konečně konkurovat ostatním operačním systémům. Většinu nedostatků, které pramení ze samotné koncepce maximální jednoduchosti, lze totiž už poměrně snadno kompenzovat pomocí aplikací třetích stran. Na mysli mám nejen širší možnosti personifikace zamykací obrazovky, ale třeba i rozšíření možností kalendáře, který se ve své nativní podobě poskytované samotným systémem skoro nedá používat.
K dispozici máme i nejrůznější klienty pro sociální sítě, mezi kterými už je dokonce i slušný výběr. Není to tak dlouho, co jsem v recenzi HTC 8X tvrdil, že v tomto ohledu mají před sebou ještě dlouhou cestu, než se stanou plně konkurenceschopným systémem. Dnes bych řekl, že se k tomuto cíli už pomalu blíží. Samozřejmě v nich ale zůstává spousta nedodělků, které v některých případech posilují i nedokonalosti samotného Huawei Ascend W1.
Telefonování a zprávy: sociální sítě hrají prim
Na mnoho z těchto nedostatků narazíme už během používání základních funkcí telefonu, tedy psaní zpráv a samozřejmě telefonování. Začněme ale od silných stránek.
Podle mého neexistuje lepší telefonní seznam, než mají právě WP8. Celou aplikací Lidé lze synchronizovat se všemi myslitelnými i nemyslitelnými účty sociálních sítí včetně podnikových Exchange serverů. Seznam jmen lze filtrovat nejen podle toho, v jaké síti se kontakt nachází, ale samozřejmě i podle jednotlivých písmen abecedy. Nic se nedá vytknout také vyhledávání postupným zadáváním písmen, které prohledává nejen jména, ale také kolonku Firma, a v neposlední řadě dokonce i přezdívky na Twitteru. U každého kontaktu navíc vidíte jeho poslední aktualizaci statusu na sociálních sítích a v neposlední řadě dostanete přímo z aplikace lidé možnost operovat i s kontakty, které máte na Skype.
Pokud by vám to bylo málo, jedním kliknutím se z telefonního seznamu můžete dostat i do seznamu vašich kolegů na firemním Exchange serveru a vyhledávat v něm – takhle jednoduše to žádný jiný operační systém neumí.
V samotné aplikaci Lidé máte přístup i k nejnovějším aktualizacím statusů ze sociálních sítí. Kontakty si navíc lze roztřídit do skupin, které využijete například pro hromadné rozesílání mailů a SMS. Skupinu jde jednoduše připnout na domovskou plochu a získat k jejím členům rychlý přístup. Jednotné zvonění pro skupinu bohužel nastavit nelze, každému kontaktu proto musíte tón přiřadit zvlášť.
Ale teď k těm horším věcem. Tak třeba: má váš kontakt víc než dva mobilní telefony? Smůla, další číslo už si budete muset označit třeba jako číslo do práce. Na toto číslo už ale nebudete moci jednoduše poslat SMS (obejít to jde, ale zabere to spoustu času a energie). Příliš nadšeni zřejmě nebudete ani z protokolu hovorů. Všechny příchozí, odchozí i zmeškané telefonáty najdete na jedné hromadě bez možnosti třídění, filtrování a vyhledávání.
Podobné drobnosti kazí dojem i z textových zpráv. Je sice hezké, že v rámci jedné aplikace můžete využít i posílání zpráv skrz Facebook. Na druhou stranu třeba doručenky vyřešili v Microsoftu snad nejhůř jak mohli. Potvrzení o doručení SMS přicházejí jako samostatná zpráva a vyhrazují si pro sebe konverzaci s názvem Mobilní Operátor. Aby toho nebylo málo, číslo v doručence si telefon nedovede spojit se jménem, takže pokud vám přijde více doručenek naráz, je velmi těžké se v nich zorientovat.
Abych ale jen nehaněl, pokud se smíříte s dílčími nedostatky, které přináší politika Microsoftu, komunikuje se prostřednictvím Huawei velmi dobře. Například se rozhodně nemůže stát, že byste telefon neslyšeli v kapse. Na maximální hlasitost opravdu křičí, a dokonce vyzváněcí tóny minimálně zkresluje, takže netahá za uši. Čistý zvuk má i sluchátko, což se o řadě telefonů také říct nedá.
Neodpustím si ale ještě jednu poznámku, která se zcela netýká telefonování, ani SMS zpráv. Během testování jsem se potýkal s nedostatky v používání oblíbeného chatovacího systému WhatsApp. V některých případech tvrdošíjně odmítal přijmout odeslané zprávy v případě, že aplikace běžela jen na pozadí. Hlouposti pak tropily i jeho notifikace – někdy telefon hlásil nepřečtenou zprávu i poté, co jsem si všechny přečetl. Pokud proto tento systém používáte, dejte si na něj u Huawei pozor.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: tady pšenka nekvete
Nalijme si čistého vína – k multimediální zábavě asi Huawei Ascend W1 příliš používat nebudete. Windows Phone 8 zkrátka podobným kratochvílím neholdují. Například hudební přehrávač sice nepostrádá žádné elementární funkce, trpí ale absencí jakýchkoli funkcí pokročilých. Tak třeba – skladby lze jedním tahem po displeji třídit podle názvů, alb, interpretů, žánrů, nebo je přidat do seznamu stop. Ekvalizér byste ale hledali marně, stejně jako v Česku dosud nepřístupnou službu X-Box music.
Přitom právě ekvalizér by telefonu prospěl. Zvuk není žádný zázrak, stačí jen méně náročným posluchačům. Zejména při poslechu s kvalitnějšími sluchátky postrádá hloubku a vše doplňují nekonkrétní výšky a upozaděné basy. Podtrženo – sečteno: zázraky nečekejte, ale pro ukrácení dlouhé chvíle i tento výkon neurazí.
Horší je to ale s přehráváním videa. Ve vestavěném přehrávači nenalezneme ani podporu souborů MKV, a v neposlední řadě ani souborů s titulky. Jediná možnost je spéct titulky dohromady s DivX videosouborem, a to se každému nechce. FM rádio pro jistotu chybí úplně. To ovšem není chyba Huawei, ale operačního systému, který tuto funkci zkrátka nepodporuje. S příští aktualizací by tuto vlastnost měly získat jen nové Nokie.
Bůhvíjaké to není ani s navigací. Vestavěné Bing Mapy vás sice dovedou na správné místo pomocí turn-by-turn navigace, klasická aplikace s hlasovou navigací ale chybí, a kvůli malé vnitřní paměti si jí ani nenainstalujete. Zcela v nich schází také seznam zajímavých míst, a proto vřele doporučují stáhnout si mapové podklady od Googlu. Na druhou stranu je dobré říci, že GPS signál telefon nachází opravdu rychle – do pěti sekund rozpozná vaši polohu v zásadě za jakýchkoli podmínek.
A propos: vzpomínáte si ještě na to, jakým že to písmem byly vyvedeny popisky na krabici, ve které telefon přišel? Ano, byla to azbuka a mělo to svůj důvod. Kromě GPS totiž Huawei Ascend W1 podporuje i ruský navigační systém Glonass.
Fotoaparát a kamera: podle očekávání
U telefonu za čtyři a půl tisíce asi nikdo nečeká, že bude podávat nějaké dechberoucí fotografické výkony. Pětimegapixelový fotoaparát Huawei Ascend W1 se skutečně hodí pro pořizování zábavných momentek spíš než na nějakou vážnější fotografickou práci. Přesto na dobrém světle překvapí přirozenými barvami a ostrostí obrazu.
Ani horší světelné podmínky nemusejí být pro čínský stroj překážkou. To ale za jedné podmínky: fotografovaný objekt se nesmí hýbat. V okamžiku, když se tak stane, Huawei Ascend W1 téměř není schopen zaostřit. Překvapivě se to děje i za lepších světelných podmínek, kdy se navíc u fotoaparátu setkáme s výraznou vadou zakřivení obrazu. Pro lepší pochopení si všimněte fotografií z pražského maratonu, nebo obrázku projíždějící tramvaje. V jednom případě se hýbu já, v druhém případě fotografovaný objekt. Výsledek je vždy stejný – fotografie je zakřivená – rovina X není rovná, ale směřuje vždy tím směrem, jako pohyb.
Nepříjemně překvapí také rychlost fotoaparátu. Ostření trvá několik vteřin a ne vždy se povede stoprocentně. Zkrátka: uživatel se musí smířit s tím, že musí scénu fotit na několikrát. A pak to většinou vzdá.
Bůhvíjaké výsledky Huawei nepředvádí ani při natáčení videa. To sice může mít solidní HD rozlišení 720p, tedy 1280 x 720 px, barvy jsou ale přepálené a okraje objektů roztřepené. Naštěstí je obraz alespoň plynulý a ne trhaný, což občas levnější přístroje rády předvádějí.
Jak to ale u Windows Phone bývá, následná práce s fotografiemi už je vzorová. V galerii vidíte přehledně rozdělené nejen fotky, co jste vyfotili, ale také obrázky ze svého Facebooku a úložiště Skydrive. S ním se samozřejmě vámi vyfocené fotky také mohou ihned synchronizovat. Facebook má navíc do Galerie přístup i z druhé strany – statusy našich přátel, ve kterých nějaké fotky jsou, uvidíte v samostatné timeline. V samotné aplikaci lze provést i základní úpravy fotek, jako je ořez, otočení nebo automatická korekce úrovní. Přímo z galerie se dá navíc snadno přepnout do jakékoli fotoeditační aplikace, kterou v přístroji máte.
Zkušební fotografie z Ascendu W1:
Zkušební snímek pořízení s přední kamerkou
Zkušební video natočené s Huawei Ascend W1
Organizační a datové funkce, bonusové aplikace:
Popisovat vybavenost organizačními funkcemi v telefonech s Windows Phone 8 je vždy ošemetná věc. Na jednu stranu také Huawei Ascend W1 obsahuje dokonalou a s úložištěm Skydrive bezchybně synchronizovanou aplikaci Office včetně poznámkového systému One Note, na druhou stranu se tu ale stále objevuje neskutečně hloupý kalendář. Ten sice můžete synchronizovat s Facebookem i účtem na Google, ale například spolupráce právě s Googlem trochu drhne – například nastavení synchronizace více Google kalendářů najednou zabere i několik minut hledání a nejrůznějšího nastavování na příslušných internetových stránkách. Když k tomu přičteme i absenci týdenního pohledu a nepoužitelný měsíční náhled, který neumí zobrazovat v políčcích dnů jednotlivé události, na průšvih je zaděláno. Naštěstí lze všechny tyto nedostatky, včetně dlaždice, která zobrazuje vždy jen jednu nadcházející událost, opravit aplikacemi třetích stran. Mně osobně se velmi osvědčily aplikace True Calendar a Chronos.
Recenze Huawei Ascend W1 na konkurenčních serverech hovořily někdy o obtížné práci s aplikací Office. Kolegům údajně padala a zejména pak používání One Note se tím stávalo velmi problematickým. Za sebe ovšem musím říct, že jsem se s ničím takovým u testovaného kusu nesetkal a práci s Office hodnotím na jedničku.
Ne tak ale práci s internetem. Na základní surfování Internet Explorer v Huawei stačí pohodlně. Stránky se sice načítají o něco pomaleji, než jsou zvyklí uživatelé výkonnějších telefonů, scrollování už ale jede jako po másle. Ovšem: prohlížeč stále neumí přizpůsobovat text s ohledem na zvětšení pomocí gesta pinch-to-zoom. Stejně tak se nelze zbavit služeb Bing při vyhledávání na internetu pomocí vyhledávacího tlačítka ani adresního řádku. A asi nejhorší vlastnost – Internet Explorer si nepamatuje zadávaná hesla, a při každé návštěvě stránky, kde je musíte zadávat, si to zopakujete manuálně. Díky bohu už ale ve Windows store existuje řada alternativních browserů, které řadu těchto nedostatků dokážou snadno napravit.
Jinými slovy: pokud se řadíte mezi trochu pokročilejší uživatele, budete na aplikace třetích stran u telefonu s Windows Phone 8 spoléhat velmi často. S Huawei Ascend W1 ale v tomto případě můžete velmi snadno narazit na neprostupnou zeď. Tu tvoří vnitřní kapacita telefonu. Dohromady má uživatel v přístroji k dispozici 4 GB. Když odečtete operační systém, zbude přibližně 1,5 GB. Potom začnete instalovat aplikace a zjistíte, že začíná nepříjemně bobtnat paměťový oddíl, který Microsoft nazval „Ostatní“. Ani v zahraničních diskuzích jsem se však nedočetl, co vlastně obsahuje. Ať už je to ale cokoli, výsledek je pokaždé stejný: po nějaké době se budete muset rozloučit s instalací objemnějších her, na navigační aplikace zapomeňte pro jistotu rovnou. Buďme proto rádi jednak za to, že Huawei nezapomněl u Ascend W1 na slot pro paměťové karty microSD až do velikosti 32 GB, a jednak paradoxně i za to, že výrobce do telefonu nepřidal žádné bonusové aplikace. To bychom se také mohli s trochou nadsázky dočkat toho, že se do přístroje nevejdou ani kontakty.
Závěr recenze smartphonu Huawei Ascend W1
Recenzovat telefony s Windows Phone je těžký úkol. Nejde se totiž nezmínit o nedostatcích, které tento systém vykazuje už ze své podstaty. Autor se pak ale většinou nevyhne hanlivému označení „androidář“ a doporučení, aby na telefony s WP8 už raději nikdy nesahal.
I přes všechny mínusy ale musím k Huawei Ascend W1 poznamenat tolik: za cenu kolem čtyř a půl tisíce dostanete velmi kvalitní telefon, který hlavně méně zkušeným uživatelům dovede nenásilně a příjemně otevřít brány do světa smartphonů. Je to daleko lepší nákup, než téměř jakýkoli telefon s operačním systémem od Googlu ve srovnatelné cenové hladině.
Huawei Ascend W1 má vlastně jen jeden problém, a ten se jmenuje Nokia Lumia 620. Cena finského přístroje totiž už klesla na velmi podobnou hranici, jako u čísnkého telefonu. Navíc ale obsahuje 8 GB vnitřní paměti a bonusový obsah od Nokie (což je mimo jiné i velmi použitelná navigace). I když tento seveřan disponuje slabším procesorem a menším displejem než Huawei, je mu víc než důstojným konkurentem, který navíc podle mého subjektivního pohledu i lépe vypadá.
Huawei to zkrátka nebude mít lehké. Jestli jste se ale už pro nákup modelu Ascend W1 rozhodli a máte strach z ne zcela etablované čínské značky, nebojte se. Pokud si ovšem příště výrobce odpustí lapsy, jako jsou například menší 4 GB vnitřní paměti, bude mé doporučení ještě o něco silnější.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |