Recenze Huawei Ascend P6: elegance pro každého

Luboš Srb

Huawei chce do nejvyšší ligy. Na cestě za vytouženým cílem má pomoci ultra tenká novinka Ascend P6, která má elegance na rozdávání. V recenzi se podíváme, zda styl doplní i další důležité oblasti.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Když se dnes řekne Huawei, lidé víceméně vědí, že jde o společnost, která vyrábí mobilní telefony. Spojení však většinou směřuje k výrobě levnějších obyčejných smartphonů a po stránce kvality pak stále přebývají určité obavy, a to není to pravé, co by si u Huawei představovali. Nový model Ascend P6 má tedy zatočit s kormidlem a ukázat lidem, že to tento čínský výrobce umí a může se směle měřit se známějšími značkami jako Apple, HTC, LG, Samsung či Sony.

Na první pohled, zdá se, to u Huawei udělali výtečně – Ascend P6 skvěle vypadá a je cenově výrazně dostupnější, než konkurence. Takže zmíněné spojení předem slibuje, že by se telefon mohl dostat mezi větší počet lidí a tím pomoci zlepšit vnímání celé značky Huawei. Jak se ale říká, první pokus je jen jeden. Bude to pokus úspěšný? Pokusíme se na tuto klíčovou otázku najít odpověď v následujících odstavcích recenze novinky Huawei Ascend P6. Pojďme na to.

Základní parametry – Huawei Ascend P6

Rozměry133 x 66 x 6,18 mm
Hmotnost120 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS+, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 312 ppi, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,5 GHz procesor Huawei K3V2E, grafika Immersion 16
2 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI 1.6
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balenínávod, nabíječka, USB kabel, pecková sluchátka, silikonové pouzdro
Cena a dostupnost?, září 2013

Obsah balení: par excellence

Na nového majitele Ascendu P6 dýchne pocit luxusu a elegance již při vybalování telefonu z krabice. Z kartonové krabičky s pěknou povrchovou úpravou a minimalistickým pojetí vytáhneme obsah pomocí poutka z textilie. V horním patře krabičky je pouze ve výlisu usazený telefon, v další části pod ním pak zbytek dodávaného příslušenství. A že toho není málo.

 

Klasiku v podobě návodu, adaptéru k nabíječce, USB kabelu a peckových sluchátek můžu jen takhle v rychlosti zmínit. Zastavím se ale u silikonového pouzdra, které rozhodně nebývá u dnešních smartphonů součástí balení ani u těch nejdražších kousků. Barva pouzdra kopíruje zakoupené barevné provedení telefonu, v mém případě tak jde o černé pouzdro. Rozměrově kopíruje křivky telefonu a rozhodně jej dokáže ochránit před poškozením. Podle mě však zbytečně ubírá na atraktivitě tenkého Ascendu P6, takže jsem jej raději nechával doma.

 

 

Oficiální video od výrobce

https://www.youtube.com/watch?v=E75gTh3nK1k

Design a konstrukce: rozměry nejsou vše

Ascend P6 se líbí a díky tzv. „wau“ faktoru padne lidem do oka hned napoprvé, a to teď nemluvím jen o mém pohledu. Během testování jsem byl až překvapivě nesčetněkrát osloven naprosto cizími lidmi, kteří mě viděli s telefonem v ruce, a hned se vyptávali, co to je za mobil. Ať už to bylo během tenisového Davis Cupu v O2 areně, v restauraci na obědě či v tramvaji, přesvědčil jsem se, že Ascend P6 dokázal zaujmout více, než kterýkoliv jiný odhadem z více než stovky telefonů, které jsem za posledních více než 5 let testoval a používal jako svůj vlastní telefon.

 

Co se lidem na telefonu líbí? Zejména ultra tenké provedení, které činí jen 6,18 mm v pase po celé části telefonu. Jedná se tak o nejtenčí aktuálně prodávaný smartphone na českém trhu a ani ve světovém měřítku se Ascend P6 neztratí, na většině trzích jde také o nejtenčí smartphone. Podívejte se na krátkou tabulku, jak si vede ve srovnání s dalšími chytrými „žiletkami“.

tloušťka
Huawei Ascend P66,18 mm
Alcatel One Touch Idol Ultra6,5 mm
Sony Xperia Z Ultra6,5 mm
Vivo X16,55 mm
Oppo Find6,7 mm
Lenovo K9006,9 mm

Díky extrémně tenkému provedení jsem telefon jednou dokonce zapomněl v zadní kapse kalhot a ani při usednutí na měkčí pohovku si toho nevšiml. Zapomněl bych takto na jiný telefon? Celkové rozměry Huawei Ascend P6 pak jsou 133 x 66 x 6,18 mm a hmotnost 120 gramů. Na velikost, použitý materiál v podobě kovu a výbavu telefonu jde o velmi příjemnou hmotnost, pro srovnání například takový iPhone 5 a 5S váží 112 gramů, ten je však celkově menší.

Eleganci Ascend P6 získává nejen díky své tenkosti či hmotnosti, velkou roli hraje také jednak design a dále pak použité luxusnější materiály. Konkrétně Huawei použilo kov, který v případě testované černé varianty působí opravdu honosně, u zbývajících variant – bílé a růžové, není tak viditelný vzor broušeného kovu na zadní straně. Černá verze mi proto přijde z trojice nejluxusnější. Celkově však musím Huawei pochválit, že v dané barvě se nese celý telefon, nejen např. zadní strana, jak to dnes výrobci leckdy dělají. Od září je na českém trhu v prodeji černá a bílá varianta, růžová pak má dorazit během října.

 

Ušlechtilé materiály jako kov a sklo se bohužel ani v případě Ascendu P6 nevyhly tradičním neduhům. U testované černé verze jsem po několika dnech zaznamenal jemné oděrky barvy na zadní straně, a to jsem se k telefonu choval jako v rukavičkách. Uvidíme až časem, nakolik se tento neduh týká jednotlivých barevných variant a také zda to nebude jen chybná várka. Přeci jen, i samotný Apple měl u loňského iPhonu 5 podobné potíže. V dalších ohledech už se nemá Ascend P6 zpracováním zač stydět.

 

Jako další nevýhodu kovového provedení, které tentokrát spadá na vrub i ultra tenkému tělu, vidím rychlejší a značnější zahřívání telefonu. Už po pár minutách práce, která potřebuje vyšší výkon zařízení, nebo také při hraní her se začne zahřívat zadní strana a po takové čtvrt hodině už může někomu přijít vyšší teplota nepříjemná. Možná už ale výrobce myslel na nadcházející zimu, ve které se jistě bude tato vychytávka nesmírně hodit.

 

Když se podíváme na přední stranu telefonu, nad displej výrobce umístil kamerku pro videohovory, kterou však díky vyššímu 5 Mpx rozlišení využijeme i pro autoportréty, dále zde máme reproduktor pro hovory, senzor jasu a senzor vzdálenosti. A abych nezapomněl, nechybí ani v běžném stavu neviditelná indikační LED dioda, která barevně informuje o nových událostech (bíle při nové zprávě či zmeškaném hovoru, červeně při vybité baterii, žlutě při téměř vybité baterii a při nabíjení, zeleně pak po překročení 90 % při nabíjení). Pod displejem pak spatříme jen logo Huawei.

Po přechodu na boky telefonu se mnoha lidem vybaví design a provedení populárního iPhonu 4 a 4S. Konkrétně díky výrazným předělům si telefon i hodně lidí splete se zmíněným podstatně známějším telefonem, což je škoda a nenechává jít telefon vlastní cestou. Pokud si lidé budou myslet, že máte iPhone, není to pro tohoto čínského výrobce dobré vysvědčení, i když co by za to většina dalších výrobců stejného původu dala.

 

Z prvků najdeme na pravém boku dobře umístěné vypínací tlačítko, které krásně odpovídá umístění palce u praváka při běžném úchopu telefonu. Pod tímto tlačítkem je dvojice kláves pro regulaci hlasitosti a ještě níže pak dvojice slotů pro microSD kartu a microSIM kartu. A teď jedna vymoženost, která možná pochází od slavného MacGyvera, místo sponky dodávané v balení, jak to dělají ostatní výrobci, dodává Huawei svůj „špendlík“ v podobě krytky 3,5 mm Jacku, který se nachází na levém boku. Jednoduše krytku vycvaknete a můžete s její druhou stranou vyjmout obě karty na protějším boku. Jednoduché a elegantní řešení. Jen si člověk musí dávat pozor, aby „špendlík“ někde neztratil.

Umístění 3,5 mm Jacku není úplně ideální. Pokud připojíte sluchátka s rovným koncem přípojky, může vám to v kapse kalhot poměrně dost vadit. Lepší by tedy bylo umístit 3,5 mm port na horní či spodní stranu. Výrobce však byl u Ascendu P6 značně limitován ultra tenkým tělem, u kterého se zkrátka muselo umístění prvků zařídit podle omezených možností. Ne nadarmo se říká, že pro krásu se musí trpět.

 

Když pokročím dále, na horní straně je k dispozici mikrofon pro redukci okolního šumu během hovorů a microUSB port pro připojení nabíječky a USB kabelu pro propojení telefonu s počítačem. A díky funkci USB on-the-go se dá dokonce připojit i externí USB disk. Pochopitelně je však potřeba redukce, klasické USB bychom asi stěží uviděli u zařízení s tloušťkou jen 6,18 mm. Koukněte na naše srovnání Ascendu P6 s klasickým USB flash diskem (v článku výše u tabulky s nejtenčími telefony). Na zakulacené spodní straně pak najdeme primární mikrofon a nic dalšího.

 

Zadní strana přináší 8 Mpx fotoaparát s jedním LED bleskem a ve spodní části pak nechybí hlavní reproduktor, u kterého jsem se předem obával, že po položení telefonu zadní stranou na stůl bude utlumen a nebude tak slyšet třeba takové vyzvánění. Naštěstí se tak ale neděje a nejen, když je telefon položen zadní stranou na rovný povrch, tak ani pokud se snažím reproduktor zacpat přiložením ruky. Jak je telefon tenký a reproduktor „výkonný“, zvuk zkrátka projde jinudy a dojde jen o mírné zkreslení a snížení výsledné hlasitosti.

Baterie a výdrž: nečekejte nečekané

Huawei vybavilo tenký model P6 poměrně kapacitní Li-Pol baterií s rovnými 2.000 mAh. Vzhledem k displeji, který nedosahuje obřích rozměrů jako u dnešních vlajkových lodí, a má rozumnější nižší rozlišení, by se daly čekat dobré výsledky v délce výdrže na jedno nabití. Ovšem celkovou výdrž značně ovlivňuje zatím ještě nevyspělý procesor vlastní výroby Huawei, který si občas dokáže uzmout nečekaně velký kus koláče. Běžná výdrž se tak v mém případě pohybovala kolem jednoho až dvou dnů, samozřejmě v závislosti na vytížení a využívání telefonu.

Hodně můžete výdrž ovlivnit nastavením profilu, na výběr je z profilu pro normální a optimální běh systému, pak z inteligentního profilu pro automatické snižování spotřeby a třetího šetrného profilu pro docílení co nejdelší výdrže, ovšem za cenu nižšího výkonu. Výdrž se dá také prodloužit omezením běhu některých aplikací na pozadí. Huawei se tedy hodně snažilo, aby žiletka, do které zkrátka z fyzických důvodů nemůžete vměstnat akumulátor vyšší kapacity, nedopadla tragicky. A to se rozhodně u Ascendu P6 nestalo. Výdrž mi přijde slušná a nijak výrazně nezaostávající za konkurencí.

 
 

S čím ale uživatel musí počítat, je vypnutí telefonu při dosažení kritické úrovně baterie. Někteří výrobci, jako třeba Samsung, při dosažení nižší úrovně baterie zablokují některé funkce jako je fotoaparát a další a zkrátka vás nenechají nic dělat, děj se co děj. U Huawei Ascend P6 vás pak při dosažení 2 % hranice výrobce slušně upozorní, že za byste měli končit, neboť za 30 vteřin telefon vypne a vám nezbude nic jiného, než vyhledat nabíječku a dolít do žil nějakou tu sťávu. S běžnou nabíječkou jsem pak telefon z „0 %“ na 100 % nabíjel 2 hodiny 27 minut, s dodávanou nabíječkou, která se může parametry lišit (bohužel české zastoupení do recenze nedodalo originální nabíječky), se situace nepatrně zřejmě změní. Počítejte však se zhruba 2,5 hodinami.

Displej a ovládání: rozum zvítězil

Tenký Ascend P6 nemá Full HD displej, který je v letošním roce velkým marketingovým tahákem, za to kvalitou patří k tomu nejlepšímu na trhu. HD rozlišení (1280 x 720 px) na úhlopříčce 4,7“ zcela dostačuje, když díky tomu displej dosahuje jemnosti 312 ppi. Jedná se o vylepšený IPS+ displej, což zaručuje lepší barvy i čitelnost, a praxe to jenom potvrzuje. Barevné podání má displej velmi dobré, čitelnost na slunci patří k tomu lepšímu a také pozorovací úhly jsou díky zvolené technologii výtečné.

Displej kryje odolnější sklo značky Gorilla Glass, ovšem výrobce už dále nespecifikuje, zdali jde o první, druhou či třetí generaci tohoto nejslavnějšího odolného sklíčka. Až čas tedy ukáže, do jaké míry dokáže displej ochránit před škrábanci a většími možnými poškozeními. Pochvalu si pak výrobce zaslouží za speciální režim výstižně zvaný Rukavice, se kterým lze díky zvýšené kapacitě dotykový displej ovládat i v rukavicích. A to dnes mnoho smartphonů na trhu neumí. Ascend P6 je jen jedním ze zatím málo početné řady.

Prostředí: Android 4.2 Jelly Bean v podobě od Huawei

V dnešním světě už každý musí počítat s tím, že není Android jako Android. A u Huawei to platí s příchodem grafické nadstavby Emotion UI dvojnásob. Výrobce totiž ve svém podání Androidu například zcela odstranil menu s aplikacemi za účelem zjednodušení celého ovládání pro běžného uživatele, ale také například přináší řadu různých grafických témat a přechodů, kterými kopíruje populární iPhone.

 
 

Operační systém Android je konkrétně ve verzi 4.2.2 Jelly Bean a jeho nadstavba Emotion UI od Huawei pak ve verzi. 1.6. Uživatel si může celé prostředí graficky přizpůsobit k obrazu svému, v základu je na výběr ze šestice předinstalovaných motivů, po výběru jednoho z nich pak může uživatel pokračovat v další personalizaci. Je libo změnit styl zamykací obrazovky? Není problém. Je libo změnit styl ikonek na ploše? Opět nic nemožného. Stejně tak jako změnit efekt přechodů mezi obrazovkami, styl písma, tapety, vyzvánění a další zvuky v systému.

 
 

Jediné, co se změnit nedá, je grafická animace otevření aplikace ala iPhone. I když tohle Huawei neokopírovalo dokonale, efekt je vždy vyvolaný z prostředku obrazovky, nikoliv z místa dané ikonky, pomocí které aplikaci spouštíme, jako je tomu u Applu.

 
 

Celé prostředí je u Huawei Ascend P6 díky nadstavbě Emotion UI hodně zjednodušené a přepracované oproti čistému Androidu. Nejen, že chybí samotné menu, ale dále při práci s aplikacemi na ploše dojde překvapivě po přesunutí aplikace do koše k následnému kroku odinstalování dané aplikace a podobných rozdílných věcí je u telefonu několik.

Na celkem až 9 ploch se dají přidávat různé widgety, můžeme ale klidně využívat i menší počet, ostatní plochy jednoduše odstraníme. Zatímco menu s plochami výrobce sloučil, u horní rozbalovací lišty došlo naopak k obohacení. Konkrétně Huawei přidalo celkem 9 zástupců, které si člověk může vybrat z celkového většího počtu zástupců a navolit si je včetně požadovaného pořadí na liště.

 
 

Prostředí mohlo být odladěnější, v některých úrovních systému jako například v nastavení vše probíhá s určitou prodlevou, ať už jsem využíval úsporný nebo nejvýkonnější režim. Zatímco dodatečně doinstalovaný launcher dokáže telefonu přidat některé funkce a editovat řadu grafického nastavení, přechody to v nastavení neurychlí.

Telefonování a zprávy: silné profily

Androidy se většinou po stránce telefonování a zpráv od sebe moc neliší. Huawei však dokázalo přijít s něčím navíc, co zřejmě nejen já ocením. Jsou to vyzváněcí profily, které si vytvoříte pro různá zaměření (doma, práce, venku, spánek apod.) a nastavíte si, co všechno daný profil změní (hlasitost, jas displeje, Bluetooth a další). Jednoduché a účelné.

 
 

Když přejdu k telefonnímu seznamu, vracíme se do zaběhlé stopy Androidu, ke každému kontaktu se dá přidat kromě tel. čísla i řada dalších údajů, například adresa, přezdívka, stránky, vztah a další. Můžeme i nastavit libovolný tón vyzvánění či zařadit kontakt do skupiny, která pak bude mít společné nastavení. Vše funguje na jedničku.

 
 

Základ tvoří QWERTY klávesnice a alfanumerická klávesnice, tím to ale nekončí..

 
 

Různé velikosti klávesnice, můžete nastavit výšku řádků, vybral jsem největší, nejmenší a střední volbu

Zprávy také nemají, čím moc překvapit. K dispozici je dvojice klávesnic – klasická androidovská a pak klávesnice přímo od Huawei. Další rozdělení je typu QWERTY klávesnice a klávesnice „staré školy“ v podobě alfanumerického rozložení kláves s prediktivním zadáváním znaků pomocí slovníku T9. Nejpohodlnější mi ale přišla QWERTY klávesnice od Huawei, u které se dá dokonce nastavit velikost řádek klávesnice, takže pak klávesnice rozhodně lépe sedí každému uživateli. Jediné, co mi zde nefungovalo, je automatické opravování slov, u Češtiny jsem telefon zkrátka nedokázal přesvědčit, aby mi s gramatikou pomohl.

Galerie, hudba, video, GPS: ničeho se nebojí

V duchu zjednodušování bohužel čínský výrobce pokračoval v případě galerie, kterou, řekněme, sloučil s video přehrávačem. Nejen fotky a obrázky jsou totiž součástí galerie, ale i všechna videa, která si do telefonu přesuneme. Alespoň, že hudební přehrávač je oddělený v samostatné aplikaci.

 
 

Hudební přehrávač si umí poradit s velmi slušným počtem audio souborů: MP3, MP4, 3GP, WMA, OGG, AMR, AAC, FLAC, WAV, MIDI, důležitější však jsou ty nejpoužívanější formáty jako MP3 či kvalitnější FLAC. A Huawei Ascend P6 umí se soubory dále pracovat, respektive zvládne pomocí ekvalizéru věhlasné značky Dolby Digital Plus s přednastavenými režimy vylepšit kvality pro konkrétní hudební styl. A nejen pro hudební přehrávač, ale také pro video přehrávač.

 
 

Z dalšího nastavení hudebního přehrávače stojí za zmínku režim spánku, což je možnost pro automatické vypnutí přehrávače po určité době, dá se nastavit interval od 1 po 120 minut. Ideální na usínání. Huawei nezapomnělo ani na FM rádio, které funguje klasicky až po připojení sluchátek. Jen mu schází funkce RDS.

 
 

Video přehrávač si poradí s řadou používaných formátů, konkrétně se soubory 3GP, MP4, WMV, RM a RMVB. V naší tradiční zkoušce obstál při přehrávání Full HD videa v AVI, které začal přehrávat bez zbytečné prodlevy a bez jakéhokoliv záseku, vše dokonale plynule. Poradil si také se seriálem Suits v HD kvalitě, opět šlo o AVI soubor, jen nedokázal korektně zobrazit přidané titulky v samostatném souboru, konkrétně měl problémy s českou diakritikou, ačkoliv jsem měl soubor převedený do kódování UTF-16, se kterým si konkurenční značky většinou poradí, když už dokáží titulky jako takové přehrát. Nic vám ovšem nebrání si do Ascendu P6 doinstalovat přehrávač z Google Play, doporučuji například Mobo Player, který zvládá vše zmíněné na jedničku.

 

Multimédia doplňuje GPS navigace v podobě proslulých a hojně používaných Google Map. Telefon nachází signál v případě pomocné fixace přes Wi-Fi či mobilní data v rámci pár vteřin, bez připojení je na otevřeném prostranství rychlost trochu pomalejší, stále ale zůstává v přijatelných mezích a nepřekročí maximálně pár desítek vteřin. Samotné Google Mapy pak fungují v plném režimu jen online, pokud tedy chcete plnohodnotnou navigaci včetně hlasových pokynů, dejte si pozor na spotřebu mobilních dat. Pro procházení mapy pak můžete předem do mobilu mapové podklady stáhnout například přes Wi-Fi a po omezenou dobu je používat i bez připojení k internetu.

Fotoaparát a kamera: 2 možnosti

Ascend P6 to s focením myslí vážně. Huawei nakoupilo snímač od Sony s rozlišením až 8 Mpx a nezapomnělo ani na další aspekty, které povedou k úspěchu. Fotoaparátu tak k lepším výsledkům pomáhá LED blesk, autofocus a velkou roli hraje také chytrý automatický režim focení a výběru scény. Vám pak stačí jen stisknout spoušť, popřípadě dotykem na daném místě obrazovky zaostřit přesnou část scény. To je vše, funkčnost je jednoduchá a překvapivě úspěšná. Škoda jen, že se na displeji neobjeví pro ověření, jaký typ scény telefon vybral (funguje to takto například u Xperie Z od Sony).

 

Jednoduchost ovládání ovšem neznamená omezení v ovládání a možnostech. Těch najdeme u fotoaparátu Ascendu P6 poměrně dost, z funkcí je k dispozici HDR (pro focení světelně nevyrovnaných scén, kdy telefon vyfotí několik snímků a ty pak spojí do jednoho, kde nebude jedna část tmavší a druhá výrazně světlejší), pak nová funkce nazvaná „nejhezčí“ – jde o nastavení úrovně krásy (telefon vyhladí tváře, aby byly co nejhezčí), dále nechybí panoramatický režim, různé efekty scény a z nastavení pak například sledování objektu, zachycení úsměvu, časovač, ISO, vyvážení bílé, pokročilé úpravy obrázku (expozice, sytost, kontrast a jas) či možnost dotykem zaostřit a rovnou scénu vyfotit.

 

Ascend P6 má velmi dobré předpoklady, aby v oblasti focení nezklamal. A tyto předpoklady v praxi potvrzuje. Snímky mají věrné barevné podání, přijatelnou nižší úroveň šumu (tedy pokud není horší osvětlení) a velmi dobré je také focení textu, když makro režim telefon zvládá již od 4 cm. Slabší stránkou jsou přepaly, kterých si všimnete například na bílém nebi či na snímku se stromem. Tohle by ještě chtělo vyladit. V praxi jsem také zjistil, že HDR režim moc nefunguje, vyfotil jsem několik scén v režimu s i bez HDR a při následném porovnání moc rozdílů nenašel.

Huawei Ascend P6 – zkušební fotografie

 

 

 

 

Zkouška HDR – nalevo foceno bez HDR, napravo s HDR, rozdíly téměř nulové

Video zvládá telefon natáčet v maximálním rozlišení Full HD 1080p, tedy 1920 x 1080 px, při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita nijak zvlášť nezaujme, jde spíše o lepší průměr. Z nastavení je nutné zmínit, že telefon nedokáže sám během natáčení zaostřovat, chybí tedy kontinuální ostření, ale není problém, aby tak místo telefonu učinil samotný uživatel. Ostření probíhá celkem rychle, ale je samozřejmě závislé na vás, jak nutnost v daný moment scénu zaostřit, odhadnete.

Huawei Ascend P6 – zkušební video

A zde nekončíme. Ascend P6 přináší ještě přední kamerku, která disponuje nezvykle vysokým 5 Mpx rozlišením. Hodí se tak skvěle i na autoportréty. Při prvním spuštění aplikace doporučí, abyste se dívali do pravého horního rohu, kde se nachází kamerka, a před vyfocením ještě můžete nastavit tzv. „úroveň krásy“ na stupnici od jedné do deseti. A jak to dopadlo, podívejte se na dvojici screenshotů..

Stupnice samozřejmě ovlivňuje jen vyhlazení pleti, čím vyšší stupeň, tím hezčí budete mít tváře. Kvalitou patří zkušební fotky k tomu lepšímu, co s přední kamerkou v rámci dnešních smartphonů pořídíte. Výrobci se rozhodně tato funkce povedla a určitě najde u majitelů (či spíše majitelek) velké zalíbení. Pro vytvoření profilových fotek na Facebook jako dělané.

Zkušební fotky pomocí přední 5 Mpx kamerky

 

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Jak se Huawei Ascend P6 popral s konkurencí po výkonové stránce? Výkon předurčuje použitý hardware, u modelu P6 výrobce opět nasadil čtyřjádrový procesor vlastní výroby, jen lehce inovovaný oproti předchozím modelům, čipsetem je konkrétně Huawei K3V2E s taktem 1,5 GHz na každém z jader, která dokáží pracovat s minimální frekvencí 200 MHz. Procesor doplňuje grafika Immersion 16 s operační pamětí 2 GB RAM.

Jako první test přichází na řadu Vellamo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

V testovaném Vellamu se Ascend P6 zařadil v tabulce nejvýše ze všech dosavadních telefonů od Huawei. Může tomu vděčit za novější verzi procesoru K3V2E. Náskok ovšem proti stájovým kolegům není velký. Pro pohodlné surfování na internetu však mohu telefon doporučit, nebude mít žádné problémy, v tabulce patří do takového zlatého středu.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Jak je vidět, po výkonnostní stránce se řadí Ascend P6 k těm slabším telefonům dané třídy. V neúprosném testu GFX Bench, které ne každé zařízení zvládne úspěšně absolvovat, sice telefon prošel, ale s hodně odřenýma ušima.

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.


Huawei pokračuje v nepřesvědčivých výsledcích, ani novejší verze procesoru nedokázala zaznamenat pokrok po stránce výkonu a grafiky. Ascend P6 tak stále zůstává na úrovni stájového kolegy Ascend D2, jehož výsledek dosahuje na loňský Galaxy S III od Samsungu. S letošními vlajkovými loděmi se Huawei nemůže rovnat. Pokud jste tedy náruživým hráčem mobilních her, připravte se, že s Huawei to nebude žádný vrcholový zážitek, budete postrádat zejména grafické detaily. Hry jako takové ale na telefon dostupné jsou, problém nemá s titulami jako Asphalt 8, Prince of Persia Shadow and the Flame, Rayman Jungle Run ani se všemi dosavadními tituly populárního GTA.

Huawei opět doplácí na nevyspělý procesor vlastní výroby. Sice tím ušetří než kdyby použil nejnovější Snapdragon 800 od Qualcommu či Tegru od Nvidie, někteří uživatelé se však mohou i podle této oblasti rozhodovat a na Ascend P6 zanevřít. A nejde jen o samotný výkon, testovaný telefon se v mém případě i také poměrně dost zahříval, po proběhnutí právě zmíněné trojice našich standardizovaných testů ukazovala aplikace teplotu přesahující 34 stupňů. Pokud budete hrát graficky náročnější hry, připravte se, že raději kvůli narůstající teplotě do půl hodiny skončíte.

Organizační a datové funkce: téměř bez přehmatů

Organizační struktura Ascendu P6 je poměrně pestrá. Začnu s kalendářem, který nabízí přehledné denní, týdenní, měsíční a dokonce roční zobrazení. V případě předposledně a posledně jmenovaných však nedokáže telefon barevně odlišit jednotlivé schůzky v rámci používaných kalendářů, což je velká škoda, ale jde o vlastnost kalendáře Androidu. U týdenního, zřejmě nejpoužívanějšího náhledu, už jednotlivé události máme barevně odlišené. A to nejen v rámci jednotlivých účtů, tak i včetně různých kalendářů v rámci jednoho účtu.

 
 

Další výbava zahrnuje klasicky budík, kalkulačku, diktafon, svítilnu, poznámky, stopky, časovač a velmi dobré pak je nasazení prohlížeče Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) v podobě aplikace Polaris Office v její plné verzi, tedy včetně možnosti editace a vytváření nových dokumentů. Skvělé.

 
 

Datová výbava představuje v cestě za vytouženým cílem menší komplikace. Tedy pro určité zákazníky. Ne každý by totiž nedokázal překousnout absenci technologie NFC pro takové rychlé párování zařízení, mobilní platby a další funkce, či chybějící funkci superrychlého LTE, které je navíc zatím v Česku v plenkách. Zbytek výbavy je více než slušný, z mobilních dat u Ascendu P6 máme: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA s downloadem až 21 Mb/s, HSUPA s uploadem až 5,76 Mb/s) a pro surfování na internetu nechybí ani bezdrátové Wi-Fi (standardy b/g/n).

 
 

Huawei příjemně překvapilo zahrnutím dvojice internetových prohlížečů – k novému Chrome nezanevřelo ani na standardní androidovský prohlížeč WebKit, který si stále po případném doinstalování pluginu dokáže poradit s Flash obsahem, což začíná být v mobilním světě unikum. Z technologií Ascend P6 nepostrádá ani Bluetooth verze 3.0, škoda tedy, že již nezahrnulo novější verzi 4.0, a nenechte se zmást, pokud by vám někdo tvrdil opak. Absence Infraportu možná pár lidí také zamrzí, když letos zažil znovuzrození u Samsungu Galaxy S4 a jeho dalších obnoží či u konkurenčního HTC One. Huawei se ale nesnaží do telefonu vměstnat všechny funkce, o kterých se kdy psalo.

Závěr recenze Huawei Ascend P6

Ascend P6 se snaží jít vlastní cestou, po výbavové stránce nemíří úplně na mety nejvyšší jako konkurenční značky, spíše chytře ubral na plynu a jede si podle svého, ale jede jistě, jede cílevědomě. A pokud se do cesty nepřiplete jiný závodník, dojede zřejmě úspěšně do svého vytouženého cíle, kam doveze nové vnímání celé značky Huawei.

Po delší době jde o telefon, u kterého jsem zaznamenal nejen u sebe tzv. wau efekt. Lidem se telefon hodně líbí, což u Huawei nebylo doposud zvykem. Ascend P6 má však elegance na rozdávání, do ultra tenkého 6,18 mm těla se toho vešlo skutečně překvapivě hodně. Povedený je také kovový design a možnost vybrat si z trojice barevných variant, které jsou v daném provedení ze všech stran, nejen ze zadní strany, jak dnes bývá běžné.

 

Stejně jako u předchozích modelů se akorát Huawei nevyvarovalo použití méně výkonného a zatím ještě nevyspělého procesoru vlastní výroby. To je jeden z větších neduhů. Představoval bych si také o něco lepší odladěnost prostředí. Někoho taktéž zamrzí absence NFC. Pokud ale toto vše dokáže zákazník prominout, může mít vzhledem velmi atraktivní telefon s více než slušnou výbavou za cenu, která je oproti konkurenčnímu iPhonu zhruba poloviční. A to už je velké lákadlo.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus ultra tenké tělo (6,18 mm)Plus chybí NFC
Plus povedený kovový designPlus nevyspělý procesor od Huawei
Plus kvalitní 4,7“ IPS+ displej
Plus ovládání displeje v rukavicích
Plus 5 Mpx přední fotoaparát
Plus lákavá cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články