Recenze Huawei Ascend G700: Velký displej, nízká cena

Tomáš Bárta

Velký displej nemusí nutně znamenat vysokou cenovku. Příkladem toho je dnes recenzovaný Ascend G700, který do střední třídy přináší kromě 5” displeje také čtyřjádrový procesor nebo 2 GB operační paměti RAM. Dokáže tedy novinka navázat na úspěch svých předchůdců, nebo výrobce něco podcenil?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nejen vlajkové lodě výrobců jsou rok od roku lepší, možná ještě rychleji se mění také střední třída, do které patří i Huawei Ascend G700. Parametry vypadají alespoň na papíře opravdu slibně, posuďte sami. Velký 5” IPS HD displej, čtyřjádrový 1,2 GHz procesor, 8 Mpx fotoaparát a 2 GB operační paměti RAM opravdu nezní špatně, co říkáte?

Samozřejmě například procesor se nemůže svým výkonem rovnat s dnešní špičkou a fotoaparát nepodává nijak oslnivé výsledky, ale za zhruba 6 500 dostanete smartphone s velkým displejem a dostatečným výkonem pro většinu současných aplikací. Kde tedy čínský výrobce vlastně šetřil? Má Ascend G700 vůbec nějaké zásadní nedostatky?

Základní parametry: Huawei Ascend G700

Rozměry143 x 73 x 9 mm
Hmotnost155 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 294 ppi, úhlopříčka 5“
Procesor a paměť4-jádrový 1,2 GHz procesor MediaTek 6589, grafika PowerVR SGX544
2 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.2 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, pecková sluchátka
Cena a dostupnost?, v prodeji

Obsah balení: obvyklá výbava

Huawei Ascend G700 nám do redakce dorazil v klasické bílé krabičce, která v sobě ukrývala kromě samotného smartphonu také microUSB kabel, nabíječku, návod a černá pecková sluchátka s mikrofonem. Kvalita sluchátek mě však příliš nepřesvědčila, což se dá říci také o celkovém zvukovém výstupu. O tom ale až později.

 

Design a konstrukce: sázka na jistotu

Huawei Ascend G700 nijak nevybočuje z řady a sází spíše na osvědčený design. Klasický hranatý tvar, lehce zaoblené rohy a lesklá lišta lemující celé tělo asi nikoho nepřekvapí stejně tak jako matná záda. Především pak v černé barvě působí smartphone trochu nudně, což je samozřejmě můj osobní názor. Pokud lpíte na detailech, možná vás trochu zaskočí tlačítka, protože jedno je matné a druhé naopak lesklé. Dalším prohřeškem je trochu širší rámeček kolem displeje, který tak zbytečně zvětšuje rozměry telefonu.

Konečné rozměry Ascendu G700 se zastavili na hodnotě 143 x 73 x 9 mm a hmotnost se vyhoupla na 155 gramů, což zrovna není málo. Několik vět musím věnovat také kvalitě konstrukce, která se stala častým tématem diskuzí. Pro upřesnění, testovaný kousek již prošel minimálně jednou redakcí, a tak mohu zhodnotit kvalitu zpracování po delším používání. Bohužel během testovaní začal Ascend G700 skřípat v horní části nad fotoaparátem a při zkrutu byla cítit drobná vůle. Kvalita zpracování tedy ve mně zanechala rozporuplné pocity.

 

Naší klasickou prohlídku začneme na přední straně, které dominuje 5“ displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Nad ním se nachází 1,3 Mpx kamerka, senzor přiblížení a okolního osvětlení, reproduktor pro telefonování a nezbytné logo výrobce. Pod ním je to pak pouze trojice senzorových tlačítek. Zadní strana nabídne čočku 8 Mpx fotoaparátu, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací dioda, otvor pro hlasitý reproduktor a opět logo výrobce.

 

Na pravém boku Ascendu G700 se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí displeje popřípadě celého zařízení. Kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti se přesunulo na druhý bok. Umístění tlačítek musím pochválit stejně tak jako jejich jistý stisk.

 

Horní hranu si pro sebe ukořistil 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek a dolní hranu pak otvor pro mikrofon a microUSB konektor, který je však umístěn obráceně, což může být celkem vážný problém. Zvyknout si třeba kvůli připojování nabíječky bude asi ten nejmenší problém, ale například pokud používáte dokovací stanici, která nemá otočný konektor, moc toho na displeji neuvidíte a vždy budete nuceni obdivovat v tomto případě matná černá záda.

Baterie a výdrž: záleží na vás

Pod zadním krytem se kromě slotu na klasickou SIM kartu a microSD kartu nachází také baterie s kapacitou 2150 mAh, což se může zdát jako podprůměrná hodnota pro takto vybavený smartphone. Rovnou však mohu prozradit, že výdrž patří mezi silnější stránky Ascendu G700. Baterie dokáže smartphone udržet při životě klidně i několik dní. Při náročnějším používání, které zahrnuje neustále zapnuté bezdrátové sítě, hodinu hovorů, desítky zpráv a e-mailů, poslech hudby a občasné prohlížení internetu, se výdrž pohybuje okolo jednoho a půl dne. Pokud však své nároky snížíte, není problém se dostat na dvoudenní až třídenní výdrž. Na druhou stranu například při hraní her se smartphone vybije již za několik hodin.

Mé pozornosti neunikla ani přibalená nabíječka s výstupem 1,0A a 0,5V, která nabije Ascend G700 na 80% zhruba za 2 hodiny a 15 minut. Úplné nabití pak trvá něco málo přes 3 hodiny.

Displej a ovládání: hlavní zbraň

Na první pohled tedy Ascend G700 příliš neoslnil, ale při zapnutí displeje na nudný vzhled a lehce povrzávající zadní kryt rádi zapomenete. Displej se totiž opravdu povedl. Na 5” úhlopříčce disponuje vzhledem k cenové kategorii nadstandardním rozlišením 1280 x 720 pixelů, což mu zaručuje velmi slušnou jemnost 294 ppi. Další pochvalu si čínský výrobce zaslouží za použití IPS technologie u LCD zobrazovače, který nabídne dobré podání barev, dostatečné pozorovací úhly a obstojnou čitelnost na ostrém zimním slunci. Potěší také přítomnost čidla pro automatickou regulaci jasu a tvrzeného skla, které je navíc pokryto ochrannou folií.

Pokud bych chtěl samotnému displeji přeci jenom něco vytknout, bude to funkce Magic Touch, která umožňuje ovládání smartphonu v rukavicích, což se v zimních dnech může rozhodně hodit. Bohužel realita je taková, že velmi záleží na použitých rukavicích. Při použití tenčích pletených rukavic máte ještě šanci například přijmout hovor, ale s tlustšími nebo koženými rukavicemi nejspíše neuspějete.

Ovládání operačního systému probíhá především skrze trojici senzorových tlačítek pod displejem, která jsou samozřejmě podsvětlená. Intenzitu či dobu podsvícení si však nenastavíte, vše řídí automatické čidlo podle okolního osvětlení. Piktogramy šipky zpět, domečku a kontextové nabídky jsou však celkem jasně viditelné, a tak se ve většině případů bez podsvícení obejdete. Samotná reakce tlačítek je blesková a dotyk doprovází příjemná vibrační odezva.

Uživatelské prostředí: probouzení emocí?

Prostředí většiny dnešních smartphonů s operačním systémem Android jsou často velmi podobná a popisovat je bývá jako nošení dříví do lesa. Huawei Ascend G700 se ale odlišuje právě svou uživatelskou nadstavbou Emotion UI tentokrát ve verzi 1.6, která se lehce inspirovala u Applu a zcela postrádá například menu aplikací. Na pozadí však stále běží v tomto případě operační systém Android ve verzi 4.2.1 Jelly Bean.

 
 

Základem celého prostředí je maximálně devět ploch, na kterých se nachází všechny aplikace a přidávat tak můžete pouze různé widgety. Naštěstí čínský výrobce nezapomněl na složky, ke kterým mám drobnou výhradu. Pokud do nich totiž přidáte více než čtyři aplikace, vždy uvidíte pouze náhled prvních čtyř a tak si budete muset zapamatovat, jaké aplikace jste do složky zařadili. Chvilku vám také potrvá, než si zapamatujete například ikonku pro počasí, telefon, nebo email, protože v tomto ohledu se Huawei rozhodně nedržel zažitých tradic a nechal grafikům volnou ruku.

 
 

Proměny se dočkala také zamykací obrazovka, která nabízí rychlý vstup do aplikace telefonu, zpráv a fotoaparátu. Zabezpečit svého miláčka pak můžete pomocí gesta, hesla, pinu, nebo vlastním obličejem. Pochválit musím také možnost stažení notifikační lišty přímo ze zamykací obrazovky.

 
 

Přítomnost operačního systému Android prozrazuje pouze notifikační lišta a nabídka naposledy spuštěných aplikací. Především pak světlá notifikační lišta příliš nezapadá do celkového designu prostředí. To však nic nemění na tom, že je velmi povedená a nabízí kromě zmeškaných událostí také přehlednou nabídku přepínačů pro rychlé nastavení, kterou lze vyvolat tažením dvěma prsty.

 
 

Hodnotit celkový vzhled prostřední však nemá cenu, protože Huawei nabízí stovky motivů ke stažení. Není tak problém si během několika kliknutí změnit prostředí k nepoznání. Nabídka je opravdu široká a vybere si snad opravdu každý. Potěšující také je, že většina motivů je zcela zdarma. Naopak zhodnotit můžu plynulost prostředí, která je opravdu ukázková.

Fotoaparát a kamera: megapixely nejsou vše

Huawei Ascend G700 disponuje 8 Mpx fotoaparátem, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací LED dioda. Na papíru vypadá fotoaparát sice slušně, ale realita je taková, že výsledným snímkům chybí ve většině případů ostrost a hladina šumu je také celkem vysoká. Opravdu slušné fotografie vytvoříte pouze v dobrých světelných podmínkách. Kvalitou se tedy Ascend G700 řadí spíše do podprůměru. Zde tedy má čínský výrobce stále co zlepšovat.

 

Silnější stránkou fotoaparátu je natáčení videa, které zvládá až ve Full HD rozlišení při 30 snímky za sekundu. Video nevypadá vůbec špatně a dobrá je i rychlost ostření. Zapnout lze také softwarovou stabilizaci, která však nemá nijak oslnivý účinek.

Hardware a výkon: MediaTek útočí

Huawei konečně opustil vlastní procesor a v případě Ascendu G700 vsadil na čtyřjádrový procesor 6589 od MediaTeku s taktem 1,2 GHz. Potěšující je také velikost operační paměti, která se zastavila na hodnotě 2 GB RAM. Samotný systém si řekne o 600 MB a pro aplikace zbývá stále velmi slušných 1,4 GB operační paměti RAM. Trochu horší je to s vestavěnou 8 GB pamětí, ze které máte k dispozici zhruba 5 GB. Nedostatek úložného prostoru však rychle vyřešíte pomocí slotu na microSD kartu až o velikosti 32 GB. Tolik teorie. Jak si ale Huawei Ascend G700 vede v praxi?

Začátek patří vždy testu Vellamo přímo od Qualcommu. Tento test obsahuje výbornou část zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránky po displeji. Tento test má tedy vysokou vypovídající hodnotu o tom, jak si dokáže zařízení poradit s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.

Sony Xperia Z1 Compact 2994 b
Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
HTC One Max 2535 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
HTC Desire 601 2261 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
ZTE Grand S Flex1900 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Thl W11 1556 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend G700 1518 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Alcatel One Touch Idol Ultra 1218 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b

Test jasně ukázal, že počet jader není vše. Huawei Ascend G700 nedokázal překonat ani Samsung Galaxy S II, nebo Sony Xperia T. Na druhou stranu se umístil výše než loňská vlajková loď Ascend D2.

Dále jsme telefon podrobili testu 3D Mark, ve kterém G700 dosáhl v podtestu Ice Storm na 3196 bodů a v podtestu Extreme pak na 1534 bodů. Je tedy na úrovni stájových kolegů Ascendu P7 či Ascendu D2, kteří by měli být na základě vyšší ceny teoreticky výkonnější. Z pohledu výrobce jde tedy v případě Ascendu G700 o dobrý výsledek, při celkovém pohledu na všechny konkurenční modely už to tak růžové není.

Druhý test ukázal, že výkon není až tak vysoký, jak se může na první pohled zdát. Hlavním důvodem je použití starší architektury, která ve srovnání s novější značně ztrácí. Důkazem toho je například srovnání s Xperií M s dvoujádrovým procesorem Snapdragon S4 Plus.

Výsledky testů jsou jedna věc, ale pro většinu uživatelů jsou důležitější reálné zkušenosti. Nejnáročnější činností pro všechny smartphony je bezesporu hraní her. Výkon grafického čipu PowerVR SGX544MP2 paradoxně dostačuje na většinu dnešních her včetně těch náročnějších jako například Real Racing 3, Dead Trigger nebo Asphalt 8. Samozřejmě se musíte obejít bez různých efektů a počítat musíte také s občasnými záseky. Na druhou stranu většinu her si zahrajete bez problémů. Pokud ale hledáte ultimátní herní zařízení i do budoucna, poohlédněte se raději jinde.

Galerie, hudba, video a zvuk: vše potřebné

Vzhledem k dostatečnému výkonu a přítomnosti slotu pro paměťové karty se nebudete muset příliš omezovat, co se multimédií týče. Aplikace Galerie nabízí zcela standardní prostředí a možnosti, které zahrnují například rychlou úpravu, prezentaci nebo sdílení. Fotografie lze také rozdělit do alb nebo podle data a lokality, kde byly pořízeny.

Hudební přehrávač také nepřináší žádnou revoluci. Skladby se řadí podle ID3 tagů. Samozřejmostí je možnost vytvářet si vlastní seznamy skladeb. Obejít se však budete muset bez ekvalizéru, na který výrobce zapomněl. Nic vám však nebrání používat oficiální hudební přehrávač od Googlu, kterému ekvalizér nechybí a navíc přidává modernější prostředí.

Videopřehrávači schází podpora externích titulků, což je trochu škoda, protože jinak je celkem schopný. Poradí si s většinou formátů a problém mu nečiní ani Full HD rozlišení.

Již na začátku recenze jsem lehce naznačil, že zvuková stránka Ascendu G700 nebude nijak oslnivá. Zvuk vycházející z reproduktoru je sice dostatečně hlasitý ale jeho kvalita je značně podprůměrná. Problémem jsou především hloubky. Trochu lépe je na tom 3,5 mm Jack konektor. Na poslech hudby s přibalenými sluchátky však radši rovnou zapomeňte. Kvalitnější sluchátka jsou v tomto případě nutností.

Telefonování a zprávy: klasika

Aplikace telefonu se občas skrývá pod opravdu záludnými ikonkami. Především pak v základním motivu mi chvilku trvalo, než jsem aplikaci vůbec našel. To však nic nemění na tom, že se jedná o klasickou aplikaci, která je rozdělena do tří částí. První zobrazuje posledních několik hovorů a číselník s možností prediktivního vyhledávání, druhá pak výpis všech hovorů a třetí seznam kontaktů. Samotné kontakty lze třídit do skupin, nebo je označit hvězdičkou jako oblíbené. Samozřejmostí je také synchronizace s online účty Googlu, Microsoftu nebo sociální sítí Facebook.

 
 

Kvalita hovorů byla celkem slušná a ani druhá strana si nestěžovala. Kritika však směřuje na hlasitost, která mi přišla trochu slabší. Problémem byla především rušnější místa, kde ani na maximální hlasitost nebylo vždy vše slyšet. Měl jsme možnost hlasitost porovnat se Samsungem Galaxy S4 mini, který jen potvrdil mé obavy.

 
 

Několik řádků si rozhodně zaslouží také notifikační dioda, která signalizuje zmeškané události nebo například vybitou baterii. Problémem jsou ale barvy, protože v základu dioda zobrazuje pouze zelenou, oranžovou a červenou. Samozřejmě zkušenější uživatelé stáhnou aplikace třetích stran a nastaví si pro jednotlivé události různé barvy. Ovšem světě div se, dioda je stále pouze tříbarevná. Konkrétně jsem vyzkoušel aplikace Light Flow a Správce LED a ani jedna z nich si s tímto problémem neporadila. Na druhou stranu buďme rádi, že máme alespoň něco.

Aplikace pro psaní SMS zpráv také nepřináší žádné novinky. Zprávy se řadí do přehledných konverzací, pomocí jednoduché ikonky pak lze přidávat multimediální soubory nebo emotikony a nechybí ani počítadlo znaků, které se zobrazuje pouze v režimu na výšku.

Zadávání textu probíhá pomocí softwarové klávesnice, která vysloveně není špatná, ale chyběla mi například možnost zadávat diakritiku pouze podržením klávesy a tažením prstu. V tomto případě vždy musíte podržet klávesu a znovu stisknout zvolený znak. Potěší naopak příjemná vibrační odezva a přítomnost klávesy pro emotikony. Pokud by vám však tato klávesnice nepřirostla k srdci stejně jako mně, není problém si v nastavení zapnout klasickou Android klávesnici, na které se podle mého píše podstatně lépe.

Organizační funkce: nic nového pod sluncem

Hlavní slovo v této kapitole má aplikace kalendáře, která nabídne klasické prostředí bez větších úprav. Pochválit musím možnost zobrazení agendy nebo ročního, měsíčního, týdenního a denního náhledu. Samozřejmostí je pak synchronizace s online účty a barevné odlišení jednotlivých kalendářů. Drobný nedostatek vidím pouze v týdenním náhledu, který je značně nepřehledný a mohl být zpracován lépe.

 

Chybět nesmí ani aplikace jako například budík, poznámky, stopky, kalkulačka nebo správce souborů. Potěší také přítomnost aplikace pro zálohování a především pak plná verze aplikace Kingsoft Office, která umožňuje prohlížení a editaci Microsoft dokumentů.

GPS a navigace: neztratíte se

Přítomnost GPS modulu je dnes již samozřejmostí a tak nás nejvíce zajímá jeho spolehlivost a rychlost fixace. Začneme pěkně popořadě. Navigování Ascend G700 zvládá bez problémů a GPS pracuje spolehlivě. Rychlost zaměření polohy pak závisí na mobilních datech. Při zapnutých datech se GPS chytne za několik sekund. Bez pomoci si počkáte zhruba půl minuty.

Datové funkce a webový prohlížeč: něco tomu chybí

Datová konektivita v podání Ascendu G700 není vůbec špatná, ale něco tomu chybí. Začneme tedy pozitivně. Připojení k internetu zajišťuje kromě kvalitní Wi-Fi a/b/g/n také HSPA+ s maximální teoretickou rychlostí stahování až 42 Mb/s. Bohužel velmi pomalu rozšiřující se LTE si s Ascendem G700 nevyzkoušíte. Dalším omezením bude chybějící NFC, které se již stává nepsaným standardem. Malou kompenzací může být alespoň Bluetooth ve verzi 4.0, které většinou vyžaduje nejnovější příslušenství například v podobě chytrých hodinek.

 
 

Dvojice prohlížečů ve spojení s velkým displejem zajišťuje kvalitní internetový zážitek. Standardní prohlížeč ničím nepřekvapí. Nechybí více oken ani záložky. Rychlostí však lehce ztrácí ve srovnání s druhým prohlížečem, kterým je známý Chrome od Googlu.

Zhodnocení a konkurence

Huawei Ascend G700 je povedený smartphone, který však táhnou ke dnu zbytečné maličkosti. Začneme pěkně popořadě. Nudný design a pochybná kvalita konstrukce rozhodně nejsou dobrou vizitkou. Na druhou stranu musím vyzdvihnout povedený displej, dostatečný výkon a dobrou výdrž. Kapitolou samo pro sebe je uživatelské prostředí Emotion UI, které je sice precizně odladěno, ale nemusí vyhovovat každému a stále je zde prostor pro zlepšení.

 

Dále zde máme nepříliš přesvědčivý fotoaparát a zbytečně otočený nabíjecí konektor, který znepříjemňuje výběr dokovací stanice. Poslední výtky svěřují na horší zvukový výstup a chybějící NFC. Huawei Ascend G700 to tedy nebude mít vůbec lehké. Při pohledu na konkurenci zjistíme, že stejně velký displej má ve střední třídě jen málo smartphonů. Za zmínku rozhodně stojí například LG Optimus L9 II, který má sice o kousek menší displej, ale vše zachraňuje nižší cenovkou. Zajímavá konkurence přichází také z Číny a jmenuje se Xiaomi Red Rice. Na recenzi tohoto čínského samuraje se můžete těšit v nejbližší době.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus displejPlus slabší fotoaparát
Plus odladěné prostředíPlus absence NFC
Plus výdržPlus zpracování
Plus notifikační diodaPlus otočený microUSB konektor
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články