Recenze Huawei Ascend G6: Jenom styl nestačí
Huawei by chtělo dominovat střední třídě, pár ingrediencí ale novému modelu Ascend G6 schází. Nejpalčivěji pak lepší dílenské zpracování a výraznější přidaná hodnota. Situaci nezachrání ani LTE a NFC.
Pokud se na top modely světové trojky díváte z dálky, možná ani nepoznáte rozdíl. Huawei Ascend G6 vychází ze stejné designové školy jako loňský model Ascend P6 a také silnější a hlavně výrazně dražší letošní vlajková loď značky: Ascend P7.
Základní parametry: Huawei Ascend G6
Rozměry | 130 x 65 x 7,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 115 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 540 x 960 px (245 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz procesor |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB (6 GB volných) + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.3 Jelly Bean + nadstavba od výrobce |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, nahrávání HD videa, přední 5 Mpx kamerka |
Baterie | 2 000 mAh |
Obsah balení | USB adaptér + kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, jaro 2014 |
Design a zpracování: Daň za nižší cenu
Ten, kdo zná vrcholný model P7, ten ví, že nabízí za rozumné peníze skvělé dílenské zpracování a dechberoucí displej.
Ascend G6 bohužel nikoli. Sice nestojí deset tisíc korun, jako jeho silnější bratr P7, nicméně i za cenu přesahující pět tisíc bych si dovedl představit kvalitnější kousek elektroniky. Zklame zejména odfláknuté zpracování. Odnímatelný zadní kryt bych ještě čínským inženýrům odpustil, byť se pod ním skrývá napevno zabudovaný akumulátor, a tak tento prvek trochu ztrácí smysl. Záda Huawei jsou však bohužel vyrobena z velmi tenkého plastu, který na přístroji nedrží příliš pevně. U mého přístroje stačilo jen silněji pohladit bradu spodní hranu telefonu, a kryt už se odcvakával, aniž by bylo nutné použít nehet.
Boky telefonu, které mají za úkol imitovat broušený kov, po několika dnech používání nenechají svým pokřupáváním nikoho na pochybách, že nic kovového telefon neviděl ani z rychlíku. Existují samozřejmě i přístroje, které jsou na tom co se zpracování týče daleko hůř. Ascend ale klame tělem evokujícím například svou hloubkou pouhých 7,5 mm daleko dražší přístroje, a tak od něj zkrátka budete zpočátku očekávat více, než může splnit. Na druhou stranu: testovaná bílo-růžová kombinace, která jako by vypadla z tlapky Hello Kitty, působé velmi křehce a žensky, a jako dárek pro dospívající dceru si podobný přístroj dovedu velmi živě představit. Ostudu si s ním rozhodně neuřízne.
I na povedeném designu, jemuž dominuje kulatá spodní brada, se však najdou mouchy. Poměrně výrazně jej narušují například senzorové klávesy ovládání operačního systému (Ascend P7 je zobrazuje na displeji). Mezi nimi se nepochopitelně nachází i klávesa „options“, která v řadě aplikací už vůbec nefunguje. Telefon navíc budí dojem, že si designér omylem během navrhování otočil jeho výkres vzhůru nohama. Netuším, jak jinak se dá vysvětlit umístění nabíjecího konektoru uprostřed horní hrany. Zdířka na sluchátkový jack se pak přesunula na samý spodní kraj pravého boku. Tedy na část, která u většiny uživatelů spočívá na dně kapsy.
Displej, baterie, prostředí: Překvapení za fólií
Nevalný dojem z těla se snaží vylepšit 4,5 palcový IPS displej. A daří se mu to. Skvělá čitelnost na slunci dokonce nechává zapomenout na to, že před sebou nemáme HD panel, ale pouze zobrazovač o skromnějším rozlišení 960 x 540 pixelů. Pokud ale hledání pixelů nepatří k vašim oblíbeným kratochvílím, rozdíl nepoznáte. Už jen proto, že displej umí věrně zobrazovat barvy, rychle reagovat na světelné změny a ani pozorovací úhly nejsou nejhorší. Ovšem pozor na škrábance. Huawei Ascend G6 nemá tvrzené sklíčko Gorilla Glass. Výrobce proto nezapomněl přibalit alespoň fólii, kterou naleznete nalepenou přímo na displeji. Její přítomnosti jsem si však všiml až po třech dnech intenzivního používání, z čehož se dá odvodit, že nijak výrazně nezhoršuje ani čitelnost, ani citlivost obrazovky na dotyk.
Nižší rozlišení displeje má také velmi dobrý vliv na výdrž na jedno nabití akumulátoru. Ačkoli v Číně vtělili do telefonu baterii o nikterak dechberoucí kapacitě 2000 mAh, vydrží vám od plného nabití klidně až do druhého dne. Má to ovšem háček: nesmíte telefon používat coby webový terminál. Jakmile denně strávíte prohlížením stránek více než dvě hodiny, padá křivka nabití velmi rychle k zemi a budete rádi, když dojdete po 12 hodinách z práce domů.
Celkově musím doporučit používat Ascend spíše jako telefon, než jako smartphone, neřkuli herní konzoli. Se složitějšími hrami se musíte rozloučit. Ne snad, že by je kombinace Qualcommu Snapdragon 400 MSM8926 a 1 GB operační paměti s mírnými obtížemi nezvládla. Vnitřní prostor 8 GB ovšem k instalování větších aplikací nijak nevybízí. Uživateli totiž zbývá necelých 6 GB k vlastní potřebě. Naštěstí je tu slot na microSD karty. Ani ten však ale k rozšíření prostoru pro aplikace nepomůže.
Jakkoli hardware Huawei Ascend G6 rozhodně nepatří do přední linie smartphonů, s během prostředí operačního systému Android ve verzi 4.3 nemá sebemenší problém. A to přesto, že tento rozšiřuje grafická nadstavba Emotion UI ve verzi 2.0 lite. Ta vypadá trochu jinak než nejnovější verze 2.3 u Ascendu P7, přesto přináší podobné vlastnosti. Například z počátku trochu matoucí absenci seznamu všech aplikací. Ty se jako u většiny čínských přístrojů zkrátka řadí za sebe na pracovní plochy. Mezi povedené vlastnosti prostředí od Huawei patří například uživatelské profily vyzvánění, které si svými možnostmi nikterak nezadají s klasikou v symbianových nokiích (uživatel musí oželet snad jen časové spouštění).
Android v telefonu sice funguje velmi plynule, čas od času se přeci jen mírné zaškobrtnutí objeví. Osvědčenou klasiku představují v Huawei stejně jako u všech obdobných přístrojů složitější webové stránky, jakož i následný návrat na pracovní plochu. Ascend G6 k tomu však přidává ještě jednu nepříjemnou libůstku: pokud budete chtít používat jinak poměrně povedenou klávesnici z dílny Huawei, připravte se na to, že čas od času nebude stíhat. Písmeno se napíše o pár vteřin později a stejně tak nabere zpoždění i případná vibrace po stisku. Naštěstí sám přístroj obsahuje nativní klávesnici od Google. Osobně však doporučuji stáhnout si například Swift Key, která i zde šlape jako hodinky bez sebemenšího zaváhání.
Multimédia a fotoaparát: Hlavně selfie!
Ačkoli mezi uživatele Huawei Ascend G6 budou patřit zejména nižší ročníky, na multimédiích si v Číně příliš záležet nenechali. Hudební aplikace se řadí mezi průměr a například ekvalizér byste v ní hledali marně. Škoda také velmi přebasovaného výstupu. Přehrávač videa zase nezvládá přehrávat soubory titulků.
Coby fotomobil si sice Ascend G6 nejspíš nekoupíte. I tak se ale v rámci své kategorie řadí mezi lepší průměr. Zadní fotoaparát má sice tendenci přepalovat světlé plochy v kontrastních scénách a neumí ostřit na malé vzdálenosti, zato má slušné barevné podání a dokáže ostře podat i malé drobnosti.
Snímky pořízené s telefonem Huawei Ascend G6
Přední fotoaparát se nijak netají tím, že slouží hlavně k pořizování autoportrétů – disponuje pro tento účel nejen poměrně vysokým 5 Mpx rozlišením, ale i funkcí vyhlazení pleti. Rozdíl mezi fotografií pořízenou zadním fotoaparátem a přední kamerkou můžete snadno porovnat v ukázkové galerii. Jelikož byly oba obrázky pořízeny po ránu, je rozdíl velmi dobře patrný. I tak však tuto podívanou doporučuji pouze silnějším povahám.
Selfie: 8 Mpx zadní fotoaparát vs 5 Mpx přední kamerka
Závěr a konkurence: Stačí vám styl?
Bez lásky na první pohled to zkrátka nepůjde. Pokud se vám Huawei Ascend G6 nezalíbí, nebudete mít nejspíš sebemenší důvod do něj své peníze investovat. Obzvláště, když proti nákupu čínského přístroje mluví hned několik výrazných argumentů. Ten první se nazývá Motorola Moto G, kterou lze s trochou šikovnosti sehnat za podobnou cenu jako Huawei. Telefon druhdy americké značky v této cenové kategorii nemá poměrem cena-výkon mezi přístroji s Androidem konkurenci.
Osobně mám ale ještě jeden tip: roli černého koně mezi telefony kolem pěti tisíc hraje kdysi předražené BlackBerry Z10. Na něj po nedávné systémové aktzualizaci nainstalujete téměř jakoukoli androidovou aplikaci a telefon se vám za nákup odvděčí výrazně odladěnějším a návykovějším prostředím, než si výhradní uživatelé Androidu dokážou představit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |