Recenze HTC One SV: pohledný rychlík s nesympatickou cenovkou

Radek Hudák

HTC má nově ve svém portfóliu pohledný smartphone One SV, který přináší nejnovější výbavu v kompaktním těle. Telefon ale některé věci zbytečně srážejí. O tom ale až v samotné recenzi. Jak novinka obstojí v konkurenci modelů s cenou kolem deseti tisíc korun?

Tchajwanský výrobce představil smartphone HTC One SV již v listopadu 2012 a na český trh se dostal teprve před nedávnem, začátkem roku 2013. Svou cenou i výbavou míří těsně pod top modely ostatních výrobců i samotného HTC, které nabízí ještě lépe vybavené duo One X a One X+. Když mluvíme o výbavě, tak se pojďme hned mrknout, co modelu One SV tepe pod kapotou.

HTC One SV dostal jako srdce dvoujádrový procesor Qualcomm S4 Plus tepající na frekvenci 1,2 GHz na obou jádrech, která je doplněna o grafický procesor Adreno 305. Vnitřní paměť činí 8 GB, volných je však jen něco kolem 5 GB, zbytek spolknou předinstalované aplikace. Tuto kapacitu je dále možné rozšířit o paměťové karty typu microSD. Operační paměť dosáhla výborných 1 GB RAM.

Ve výbavě dále nalezneme všechny dnes již standardní vstupy, výstupy i možnosti konektivity. Jako bonus by se dala označit podpora rychlého datového připojení LTE, kterou ale bohužel ještě nějaký ten pátek v České republice nevyužijeme. Je to tak alespoň plus pro nás novináře proti mobilním operátorům, kteří nám už na tiskových konferencích nemohou neustále argumentovat, že nemáme LTE telefony. Jak to tak ale bývá a říká, tahle nádoba má spojité dno.

Základní parametry – HTC One SV

Rozměry128 x 67 x 9,2 mm
Hmotnost122 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super LCD2, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon MSM8960, grafika Adreno 305
1 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich + HTC Sense UI
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky
Cena a dostupnost11 000 Kč, leden 2013

Obsah balení: Beats Audio by zasloužilo lepší sluchátka

V klasické HTC krabičce mírně připomínající vajíčko naleznete kromě manuálu dnes už klasickou nabíječku s odpojitelným microUSB kabelem. Nabíječka je v případě recenzovaného modelu, který je v bíle barvě, provedena rovněž v bílé, a musím říct, že tento bílý design nabíječky je hodně atraktivní a na mě osobně působí mnohem lepším dojmem než klasická plastová černá. Nabíječka je příjemně miniaturních rozměrů a ušetří tedy místo při cestování.

One SV se na stránkách výrobce i na svém těle chlubí logem společnost Beats Audio, člověk by tedy čekal, že v balení budou přibalena kvalitní sluchátka, ale v tomto případě je tomu naopak. V balení naleznete bílá pecková sluchátka, která sice vypadají hezky, ale o to hůře hrají. Při vyšší hlasitosti je slyšet celkem silné zkreslení a šum. Na obranu společnosti Beats Audio se sluší uvést, že sluchátka naštěstí tuto značku na sobě nemají.

Design a konstrukce: Štíhlý elegán

Design smartphonu HTC One SV šel maximálně proti funkčnosti, dalo by se říct, že co na telefonu být nemuselo, tak to výrobce odstranil. Toto platí zejména pro přední stranu a právě proto působí One SV jednoduše a nakonec elegantně i díky zaoblenosti rohů. Ale pěkně popořadě.

Rozměry One SV jsou 128 x 66,9 x 9,2 mm, tedy tloušťka je pouhých 9,2 mm. Jedná se tak o jeden z nejtenčích mobilů na trhu, což má i své proti. Díky této tloušťce chvíli trvá než si na držení tohoto smartphonu zvyknete.

Ve vrchní části přední strany se nachází reproduktor a vedle něj po pravé straně přední fotoaparát s rozlišením 1,6 Mpx. Pod reproduktorem naleznete logo HTC a někde v této oblasti se také schovává senzor přiblížení a senzor pro redukci jasu displeje na základě okolního osvětlení. Tyto dva senzory nejsou na první, druhý ani třetí pohled k nalezení. V prohlubni reproduktoru je také zabudovaná notifikační dioda, která slouží k upozorňování na zmeškané události a oznamuje nabíjení.

O kousek níže nalezneme 4,3” displej s rozlišením 480 x 800 pixelů, pod kterým se nachází trojice senzorových tlačítek zpět, domů a kontextové menu. Tlačítka jsou podsvětlena a celkově příjemně zapadají do designu přední strany. Celá přední strana je kryta sklíčkem Gorrila Glass 2, které zajišťuje zvýšenou odolnost proti poškrábaní.

Kolem štíhlého telefonu na jeho boční hraně najdeme kovový rámeček. Na jeho horní hraně se nachází konektor pro sluchátka a zamykací tlačítko. V pravé horní polovině rámečku se nachází tlačítka pro ovládání hlasitosti a už nám zbývá jen dole konektor microUSB. Novince HTC One SV chybí hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu, na to už jsme ale dnes koneckonců docela zvyklí.

U zadní strany začneme také pěkně popořadě z vrchu. V horní části vyvedené v bíle barvě nalezneme LED blesk fotoaparátu a pod ním zmíněný fotoaparát s rozlišením 5 Mpx. Prostřední část okupuje logo HTC a pod ním u spodní hrany nalezneme nápis 4G LTE a výduch reproduktoru s logem Beats Audio. Celý přístroj je podobně jako například HTC One X vyroben z polykarbonátu.

Baterie a výdrž: Na dnešní dobu překvapení

HTC u tohoto mobilu vsadilo na Li-Ion akumulátor s kapacitou 1.800 mAh, což sice není maximum, které někteří výrobci do svých telefonů dnes vkládají, ale přesto je výdrž poměrně slušná.

One SV jsem používal prakticky ve dvou režimech. První klasický, kdy jsem měl zapnuté buď 3G nebo Wi-Fi, a telefon jsem používal běžně, tzn. asi hodina hudby, půl hodiny hovorů, nějaký ten internet, hra a SMS. Při tomto používaní vydržel telefon zhruba dva dny, což mi přijde sympatické.

Druhý režim mobilu nastal po tom, co mi do věčných lovišť odešel notebook. Poté jsem telefon začal používat prakticky v režimu nonstop, ale i takto vydržel s rezervou od rána do noci. Nabití trvá něco málo pod dvě hodiny.

Displej: Příjemné a nečekané překvapení

Jak už jsem se zmínil při popisu designu telefonu, tak displej má u HTC One SV velikost 4,3” a rozlišení “pouze” 480 x 800 pixelů, což se rovná DPI 217.  Většina konkurentů v této cenové hladině nabízí vyšší rozlišení, přesto bych One SV displej nevyčítal, díky použité technologii Super LCD (navíc druhé generace) jsou pozorovací úhly výborné a kontrast je také dostačující.

Při používaní žádné aplikace jsem nenarazil na to, že by rozlišení bylo nedostatečné a ani při bližším zkoumání neobjevíte na obrazovce prakticky žádný kostrbatý pixel. Nižší rozlišení také ušetří práci procesoru a možná i právě proto je práce s One SV díky její svižnosti až návyková.

Prostředí a ovládání:

Výrobce vybavil One SV operačním systémem Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich (aktualizace na novější zatím nebyla pro tento telefon uvolněna) a svou nadstavbou HTC Sense, a to konkrétně ve verzi s pořadovým číslem 4.1. V úvodním rozložení najdete celkem sedm hlavních ploch a na té domovské jsou přenastaveny widgety s hodinami a počasím.

Screenshot_2013-01-17-19-42-04
Screenshot_2013-01-17-19-42-04

Na dalších plochách naleznete kalendář, kontakty, přehrávač hudby a další. Všechny tyto plochy si samozřejmě můžete přizpůsobit k obrazu svém a přeskládat i doplňovat dle libosti. V horní notifikační liště naleznete stav telefonu, zkratku do nastavení a záznamy o aktivitách i zmeškaných událostech, na které telefon také upozorňuje pomocí blikání diody.

Screenshot_2013-01-23-12-14-05
Screenshot_2013-01-23-12-14-05

K ovládaní slouží také tři senzorová tlačítka na spodní hraně displeje. S jejich pomocí se můžete snadno pohybovat prostředím. Funkce, na kterou jsem si rád a brzo zvyknul, je klik na pravé kontextové tlačítko, díky kterému se můžete přepínat mezi programy, které jste měli spuštěny jako poslední. Toto tlačítko při podržení také slouží k vyvolání kontextové nabídky.

Na pravé hraně přístroje najdete tlačítko ovládající hlasitost medií a vyzvánění, spolu s horním zamykacím tlačítkem to je vše, co na One SV nalezneme.

Celé prostředí HTC Sense je příjemně odladěné, svižné a nenarazil jsem na žádný problém, který by mi práci s tímto telefonem znepříjemňoval, v tomto ohledu tedy mohu One SV jedině doporučit.

Předinstalované aplikace: Pro každého se nějaká najde

Po prvním zapnutí mě překvapil počet předinstalovaných aplikací, které zabraly skoro čtyři stránky v menu telefonu. Bez jakéhokoliv hledání na Google Play můžete ihned začít použivat například prohlížeč PDF, velice kvalitní kancelářský balíček Polaris Office, který dovoluje otevírat a vytvářet soubory ve formátech DOC, XLS, PPT a dalších. Polaris office navíc umí snadné sdílení dokumentů prostřednictvím Google Drive nebo Dropboxu.

Dropbox je další z předinstalovaných aplikací, naopak ale chybí Google Drive, což je však ale jen otázkou času, než si jej stáhnete zdarma z Google Play. Dále pro nás výrobce pro začátek připravil například aplikaci Světlo, která z vašeho mobilu prostřednictvím LEDky na zadní straně udělá efektní svítilnu. Také by se dalo říct, že některé aplikace jsou nainstalovány zbytečně, protože na našem území nefungují.

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam celkově ničím nepřekvapí. První položkou v menu je samozřejmě číselník, který navíc nabízí seznam posledních hovorů. Číselník prohledává všechny kontakty na základě telefonního čísla i jména. Druhou položkou v telefonním seznamu je výpis všech kontaktů označován jako Lidé. Umí zobrazovat výpis všech kontaktů s tím, že si jednoduše můžete vybrat z toho, které kontakty si přejete zobrazovat. Prakticky jediným kliknutím si můžete zvolit z kterých účtu se kontakty budou zobrazovat. Kromě toho můžete snadno zvolit zobrazení údajů ze SIM karty, nebo paměti telefonu. Veškeré kontakty je možno třídit do skupin a díky tomu snáze dohledat požadovaný kontakt.

Screenshot_2013-01-23-12-29-36
Screenshot_2013-01-23-12-29-36
 
 

Skupiny jsou také další položkou v menu s adresářem. Samozřejmě jako poslední položka je výpis všech uskutečněných hovorů. Zprávy jsou řazeny dnes už klasicky do konverzací ve formě bublin. Zprávy můžete prohledávat také tím, že zadáte její část nebo jejího odesílatele.

Hudební přehrávače, hned dva

Pokud jste fanoušek hudby, tak si pro vás výrobce nachystal celkem dva hudební přehrávače, první pojmenovaný jednoduše Hudba. Tento přehrávač nabízí klasické možnosti jako je procházení seznamu skladeb na základě interpreta, alba, žánru. Samozřejmostí je také možnost vytváření vlastních playlistů (seznamů skladeb). Případně náhodné přehrávaní všech skladeb v mobilu.

Screenshot_2013-01-30-11-36-33
Screenshot_2013-01-30-11-36-33
 

Do tohoto přehrávače je také integrováno několik dalších aplikací, které fungují i samostatně. Jednou z nich je SoundHound, který umí v případě připojení k internetu najít, která skladba hraje například z rádia nebo v obchodním domě. V přehrávači je také integrovaná aplikace pro nákup hudby 7digital a Tuneln Radio, který slouží k správě radiových stanic.

Screenshot_2013-01-30-11-36-30
Screenshot_2013-01-30-11-36-30

V pořadí druhý přehrávač, Hudba play, umí v naších končinách prakticky jen to, co první bez doplňkových aplikací. Tedy seznamy skladeb, třídění hudby a samozřejmě její přehrávání. V některých zemích je ale možné přes tento přehrávač hudbu nakupovat.

Screenshot_2013-01-30-11-36-51
Screenshot_2013-01-30-11-36-51
 
Screenshot_2013-01-30-11-37-09
Screenshot_2013-01-30-11-37-09

Pokud máte k telefonu připojena sluchátka, tak je možné aktivovat funkci Beats Audio a tím vylepšit hudební zážitek. Efekt je podobný jako u použití ekvalizéru, znatelně se prohloubí basy, vyčistí výšky a celkový dojem v případě použití kvalitních sluchátek je po hudební stránce nadprůměrný. Tato funkce je dostupná také při přehrávání videí.

GPS navigace

One SV je samozřejmě vybaven GPS. Výrobce do zařízení předinstaloval klasicky Google navigaci a také svou Navigations v bezplatné třicetidenní zkušební verzi. Poté je možné navigaci zakoupit na 30 dní za 9.99 EUR na rok za 39.99 EUR, nebo neomezenou verzi za 49.99 EUR. Případně je možnost používat bezplatnou navigaci od Googlu, která ale vyžaduje připojení k internetu.

Fotoaparát a kamera: Zajímavé vychytávky

Fotoaparát dostal do vínku několik zajímavých funkcí, ale určitě nejzajímavější je HTC VideoPic. HTC VideoPic umožňuje natáčet video ve Full HD kvalitě (tedy vysokém rozlišení 1920 x 1080 px) a u toho zároveň fotografovat snímky ve vysokém rozlišení.

Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, přisvětlovací LED blesk a dostal také snímač BSI, který pomáhá při fotografování v šeru. Objektiv má světelnost F 2,0 a ohniskovou vzdálenost 28mm.

Video je možné natáčet až ve zmíněném rozlišení 1080p, tedy 1920 x 1080 px. Záznam videa byl příjemný a kamera relativně rychle reagovala na přechody mezi černou a bílou.

Dle mého názoru fotoaparát nepotěší ani neurazí. Nabízí možnost manuálně si nastavit ostrost obrazu, expozici, ISO, vyvážení bíle a některé další parametry, ale přesto ničím nepřekvapí.

Zkušební fotografie pořízené smartphonem HTC One SV

IMAG0011
IMAG0011
 
IMAG0020
IMAG0020

IMAG0022
IMAG0022
 
IMAG0027
IMAG0027

Výkon:

One SV jsem podrobil několika testům, například benchmarku AnTuTu. Výsledek byl celkem 11 248 bodů, z toho CPU 3232, RAM 1770 a GPU 5457. Výkon smartphonu jsem otestoval také v několika hrách včetně těch nejnovějších.

Dead Trigger:  Hra sama nastaví detaily na nízké, ale přesto běhá plynule i na detaily nejvyšší.

N.O.V.A 2: není kompatibilní.

Sprinkle: Bez jediného záseku, plynule hratelné.

Minecraft: Také bez problémů.

Organizační funkce: u kalendáře se překvapení nekoná

HTC One SV nabízí klasický androidí kalendář. V kalendáři si můžete barevně odlišit úkoly z jednotlivých účtu. Tedy v jiné barvě můžete mít událost z Facebooku a v jiné barvě například schůzku z Outlooku nebo Googlího kalendáře. V měsíčním náhledu kalendář u každého dne v rohu ukazuje, jestli ten den máte nějakou událost, a kliknutím se dostanete na denní přehled s popisem události a časem. Osobně mi i tento jednoduchý kalendář stačil a vždy je možnost instalace jiné aplikace z Google Play.

Screenshot_2013-01-30-12-44-14
Screenshot_2013-01-30-12-44-14

Závěr recenze HTC One SV

Pokud bych měl někomu doporučit tento smartphone, tak bych se nemohl jednoznačně rozhodnout zdali ano nebo ne. HTC One SV je kvalitně zpracován, prostředí systému je příjemně rychlé a přehledné. Displej je i přes nižší rozlišení na pohled parádní.

Za zapůjčení mobilního telefonu HTC One SV do redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, u kterého si můžete tuhle novinku zakoupit.

Celkový dojem (zatím) kazí momentální cena, která je jen o něco nižší než současné top modely jako Samsung Galaxy S III. Pokud však HTC One SV zakoupíte, tak chybu neuděláte. Dostanete moderní smartphone, který dokáže každého okouzlit designem i svou rychlostí.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený designPlus vyšší cena
Plus Super LCD2 displejPlus dodávaná sluchátka
Plus „nepřerostlý“ 4,3″ displej
Plus vylepšený zvuk Beats Audio
Plus funkce HTC VideoPic
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články