Recenze HTC One mini 2: V menším těle větší duch

Luboš Srb

Velké HTC One M8 se letos až na slabší fotoaparát povedlo. Od jeho zmenšené varianty One mini 2 se proto čekalo hodně. Navíc, když konečně HTC nahradilo tragický 4 Mpx UltraPixel fotoaparát za 13 Mpx snímač. Znamená to snad, že David předčil Goliáše?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Trend zmenšených verzí vlajkových lodí pokračuje i v letošním roce. HTC jako první přišlo s modelem One mini 2, brzy ale dorazí také Samsung Galaxy S5 mini a očekává se i nové Sony Xperia Z2 Compact. A důvod je jasný – neustálé zvětšování displejů není pro každého. Výrobci se tak snaží stále oslovit i ty zákazníky, kteří preferují menší úhlopříčky. Ovšem ani nové HTC One mini 2 není se 4,5″ displejem žádný andílek…

One mini 2 se snaží vypadat stejně jako jeho větší vzor One M8. Kovové tělo, jemný displej či nejnovější verze prostředí. Jenže rozdílů je ve skutečnosti více, než byste si možná přáli. Bude dostačovat procesor Snapdragon 400 patřící do střední třídy? A co nahrazení UltraPixel fotoaparátu za běžný 13 Mpx snímač? Vyplatí se za zhruba 12 500 korun menší verze One mini 2 nebo si raději připlatit téměř 5 tisíc za větší model One M8?

Základní parametry: HTC One mini 2

Rozměry137 x 65 x 10,6 mm
Hmotnost137 g
DisplejSuper LCD2, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 720 x 1280 px (326 ppi)
Procesor4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 400, grafika Adreno 305
Paměť1 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB
Operační systémAndroid 4.4.2 + nadstavba Sense 6
Fotoaparát13 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka
Baterie2 110 mAh
Obsah baleníadaptér + microUSB kabel, špuntová sluchátka s výměnnými špunty
Cena a dostupnost?, jaro 2014

Design a zpracování: Věrná kopie

Designéři v HTC nemuseli dlouho přemýšlet. Stačilo vzít šablonu velkého modelu One M8 a v Photoshopu ji jen zmenšit na patřičné rozměry. Ba ne, práce to asi zas až tak snadná nebyla, jednodušší než vymyslet nový design pro nový model to ale rozhodně bylo. Menší One mini 2 je opravdu věrnou kopií většího vzoru. A to nejen po stránce vzhledu – povedlo se také dílenské zpracování. Kovové tělo je dokonale pevné a působí stejně luxusním dojmem jako stříbřená zbroj velkého HTC.

Odlišné velikosti dávají zákazníkovi na výběr. Komu už se zdá letošní One M8 příliš velké, bude pro něj One mini 2 jako dělané. Respektive ne „jako“, ale zkrátka „dělané“. Zmenšenou verzi vlajkové lodi můžete pohodlně ovládat i v jedné ruce a palcem bez problémů dosáhnete po celé úhlopříčce displeje. Musím říct, že i díky zakulaceným zádům mi menší varianta lépe padne do jedné ruky.

HTC si přitom i přes menší rozměry zachovává své přednosti. Nechybí kvalitní stereo reproduktory na čelní straně telefonu (nad a pod displejem), v místě nad displejem je také schovaná notifikační barevná LED dioda pro upozornění na zmeškané události a řekněme, že i unibody konstrukce bez uživatelsky odstranitelného zadního krytu přispívá k celkové lepší stavbě tohoto smartphonu. Koneckonců stejně tak, jako v případě velkého modelu One M8 či některých dalších modelů výrobce.

One mini 2 přináší to nejlepší, co kdy designéři u HTC použili, navíc v kompaktnějším těle. Kvalitní kovové tělo, příjemné ovládání i v jedné ruce či několik drobností zkrátka nemá proti sobě žádné nedostatky.

Displej, prostředí, baterie: První kompromisy

U HTC znovu pojali zmenšenou verzi jako slabší odvar toho, co umí větší vzor. Displej s úhlopříčkou 4,5″ disponuje „jen“ HD rozlišením (1280 x 720 px), které tak dělá jemnost 326 ppi. U většího modelu One M8 máme rovnou 441 ppi. To mi ale ještě po pravdě vůbec nevadí. Displej je totiž i tak velmi dobře jemný a ostrý, barvy jsou dostatečně syté a v praxi tedy displej můžu jedině ocenit.

Co je ale horší, je ořezání hardwaru v oblasti výkonu a také lehké ořezání prostředí. Malé One mini 2 už není smartphone s brutálním výkonem jako jeho větší sourozenec – Snapdragon 400 patřící do střední třídy (Cortex-A7) bohužel telefon sráží a vytoužený výkonný Snapdragon 800 či novější ani zdaleka nezastane. Při běžném používání základních funkcí telefonu to nevadí (prostředí je dobře odladěné, plynulé a svižné), ale pokud pustíte náročnější aplikace, dost často se One mini 2 zadýchá. Takže záleží na vás, jestli chcete telefon používat jen k základním funkcím nebo chcete hrát i náročnější hry.

Výrobci musím také zazlívat ochuzení o chytré odemykací gesto. Odemykat telefon vždy přes hůře dostupné vypínací tlačítko na horní straně není ani u telefonu velikosti One mini 2 pohodlné. HTC mělo tlačítko umístit když už, tak na pravý bok. Nebo neošidit zmenšenou variantu o odemčení swipe gestem na zhasnuté obrazovce, jako to umí velké One M8. Uživatelé by byli určitě mnohem spokojenější.

V prostředí jsem během testování narazil jen na jednu nepříjemnost. HTC volí příliš silné vibrace – ať už pro SMS zprávy, hovory či budík. A změna v nastavení bohužel není možná. Je sice pěkné, že díky tomu asi nezmeškáte jediný hovor či jiný způsob příchozí komunikace, na druhou stranu silně se otřásající motůrek v telefonu dokáže leckdy pořádně vystrašit až pomalu naštvat. Tohle se HTC skutečně nepovedlo.

Potěšující je ale naopak výdrž. Jedná se o 2 110 mAh baterii a v náročnějším pracovním provozu jsem neměl jediný problém vydržet s telefonem od rána do večera. A to mi ještě většinou alespoň 30-40 % baterie zbylo. Podstatné ale je, že i při větším zatížení telefon celý den vydrží, při střídmějším používání můžete počítat klidně i 2 dny. V případě nedostatku energie je také možné využít úsporný režim, který ještě dokáže výdrž v případě nutnosti o něco málo prodloužit, a to za pomoci snížení výkonu či vypnutí konektivity.

Fotoaparát a multimédia: Opět slabina?

HTC fotoaparáty neumí. To je dogma, které ani One mini 2 nedokázalo změnit. A to ani při nahrazení tragického UltraPixel fotoaparátu za běžný snímač, navíc s nárůstem rozlišení z 4 Mpx na 13 Mpx. Jenže v praxi je zkrátka vidět, že vyfotit něco alespoň trochu dobrého může být tak trochu nadlidský úkol. I za lepšího počasí, za lepšího osvětlení. Když svítí slunce, na fotkách jako kdyby se objevovali duchové kolem bílých předmětů. Když počasí nepřeje, vzroste úroveň šumu za hranici tolerance. Ne, One mini 2 neumí fotit. Pokud se mi během focení povedla nějaká lepší fotka, byla to opravdu spíše výjimka…

Snímky pořízené s HTC One mini 2

Zbývající multimediální výbava už naštěstí nehraje takovou roli, jako fotoaparát. Můžete si totiž prakticky snad vše nahradit stažením příslušných aplikací z Obchodu Play. A to budete muset udělat minimálně v případě video přehrávače. Ten totiž nezvládá přehrávat titulky a problémy jsem zaznamenal také u některých videí, kde vůbec nezvládl pustit audio stopu. Stahujte tedy Mobo player, MX player či jiné aplikace. Hudební přehrávač je naopak celkem dobrý, hudbu přehrát zvládne, postrádá však ekvalizér či jiné nastavení.

HTC se ale povedly stereo reproduktory BoomSound, které jsou umístěné na čelní straně nad a pod displejem. Pokud si přehráváte video na YouTube nebo si i chcete jen zkrátka pustit nějakou hudbu bez připojování sluchátek, dosáhnete s nimi celkem dobré kvality. Tohle HTC umí, nejen u modelu One mini 2.

Závěr a zhodnocení

Možná jste během čtení celé recenze na One mini 2 zaregistrovali, že to šlo s telefonem pomalu, ale jistě z kopce. Zatímco design se výrobci opět povedl, v oblasti výkonu to začalo skřípat a pomyslné kolo mlýnské se pak snad úplně zadrhlo v kapitole s fotoaparátem. Je tedy cenovka 12 500 korun přiměřená? Není. Na rovinu za tuto cenu dnes seženete řadu lepších smartphonů, které budou podávat výrazně lepší výsledky. Za zhruba 10 tisíc korun je lepší volbou například LG G2, Nexus 5 nebo Samsung Galaxy S4.

Pokud vám ale i přes nedostatky modelu One mini 2 jde primárně o kompaktní provedení, dá se říci, že oproti většímu modelu One M8 zas o tolik nepřijdete – kromě většího displeje a vyššího výkonu. Ušetříte téměř 5 tisíc korun. Dnes totiž vychází malý One mini 2 na cca 12 500 Kč a velký One M8 na přibližně 17 tisíc korun. V obou případech získáte skvěle zpracovaný smartphone z kovu, kvalitní displeje a výborně odladěné prostředí. U fotoaparátu ale musíte počítat, že je tragický u obou modelů.

Tak jako u každého telefonu, také zde záleží na preferencích. Důvody, proč menší One mini 2 koupit a proč jej naopak nekoupit, jsou podle mě jasné. Jak se tedy rozhodnete?

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus špatný fotoaparát
Plus kovové těloPlus cena
Plus odladěné prostředí
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články