Recenze HTC One (2013): skvost tělem i duší

Luboš Srb

Nejvybavenější HTC všech dob v podobě letošního modelu One vsádí na prémiový hliníkový design, Android s novým Sense 5, vylepšený Super LCD3 displej a inovaci v podobě UltraPixel fotoaparátu.

HTC se letos potřebuje vrátit se vší parádou. Výsledky za loňský rok totiž nebyly podle očekávání a celkový boj o „androidí trůn“ vyhrál konkurenční Galaxy S III od Samsungu. U HTC ale přitom nebylo nic v takovém nepořádku, vlajková loď One X patřila výbavou mezi top smartphony roku 2012 a rozhodně měla předpoklady k tomu, aby právě ona byla tím nej modelem s Androidem. Tchajwanský výrobce spíše podcenil sílu marketingu a možná až příliš začal spoléhat na věci, které a jak fungují u konkurenčního Applu. A tudy cesta nevede.

Rok 2012 je však minulostí a HTC má šanci na reparát. A tchajwanský výrobce se této role, zdá se, zhostil na výbornou. Alespoň co můžeme říci o telefonu předem. HTC One se může pochlubit skutečně prémiovým hliníkovým designem, vylepšeným displejem, přepracovaným prostředím Sense 5 či fotoaparátem s technologií UltraPixel. V ničem si tahle nová vlajková loď od HTC nezadá s Xperií Z od Sony či Galaxy S4 od Samsungu. Máme tu tak třetího horkého kandidáta na post nejlepšího top smartphonu roku 2013. Ale nepředbíhejme, každá mince má dvě strany, a ani nové HTC One není čímsi, co by tento fakt dokázalo změnit.

Základní parametry – HTC One

Rozměry137 x 68 x 9,3 mm
Hmotnost143 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super Clear LCD3, Full HD rozlišení (1920 x 1080 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“, ochranné sklo Gorilla Glass 2
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 600, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 32/64 GB (bez slotu na microSD karty)
Operační systémAndroid 4.1.2 Jelly Bean + HTC Sense UI 5.0
FotoaparátUltraPixel 4 Mpx (2688 x 1520 px), 1x LED blesk, autofocus, nahrávání FullHD 1080p videa
Obsah balenínávod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky, sponka pro vyjmutí SIM karty
Cena a dostupnost17 000 Kč, květen 2013

Obsah balení: jednoduchost vítězí

Vzhledem k tomu, že se smartphonu HTC One objeví na českém trhu zřejmě až za měsíc či déle, měli jsme v redakci telefon ještě bez prodejního balení. Podle zahraničí ale můžeme zjistit, že jde telefon do prodeje v krabičce s krátkým návodem, adaptérem k nabíječce, datovým USB kabelem, stereo headsetem se zajímavě červenými špunty u jinak černých špuntových sluchátek a malou kovovou sponkou pro vyjmutí microSIM karty ze slotu.

Oficiální video:

Design a konstrukce: prémiový pocit

HTC se po několika letech povedlo to, na co jsme už dlouho čekali. Na trhu je sice spoustu dotykových telefonů, ale většina si je nějakým způsobem podobna a výrazněji se neodlišuje od ostatních. Tak to bylo koneckonců i u tohoto tchajwanského výrobce, který používal jeden designový vzor na takřka všechna svá zařízení. Někdo mohl namítnout, že vzor bude mezi lidmi lépe zapamatovatelný a bude tak úspěšnější. U vlajkové lodi bychom si však přeci jen představovali trochu originality a odlišení. A to nyní HTC dokázalo u modelu One.

Nové HTC One má kvalitní celohliníkové unibody tělo, konkrétně jde o eloxovaný hliník, jehož výroba není vůbec jednoduchá a zabere o srovnání více času než výroba drtivé většiny dnešních telefonů. Odměnou však je skutečně prémiový design a hlavně také pocit z telefonu při držení v ruce. Loňské modely One X a One X+, vyrobené z polykarbonátu, nebyly vyloženě špatné, ba naopak, ale nové HTC One posouvá design o úroveň výše.

Design, nejen že je pohledný a působí prémiovým dojmem, ale je i praktický. Zúžené hrany po stranách telefonu přispívají k lepší ergonomii zařízení při držení v ruce, telefon lépe padne do ruky. Jako kdyby si HTC One bralo to nejlepší z konkurenční Xperie Z (prémiový design) a Galaxy S4 (praktický design). Pokud se podíváme na dnešní smartphony, jde rozhodně o jeden z nejpropracovanějších telefonů po stránce designu.

Výrobce se navíc dokázal velmi dobře popasovat s obecně problematickou ztrátou signálu u kovových telefonů. Jako vůbec první telefon má HTC One anténu pro příjem signálu rovnou součástí celé hliníkové konstrukce, takže je pak jedno, jak telefon v ruce držíte. Nemůže se stát, že byste ztráceli signál jako v případě Apple iPhonu 4S a jiných, kde stačilo rukou přikrýt část pro příjem signálu. U HTC One jsem neztratil ani čárku, i když jsem se pokoušel o různé gripy.

 
 

Ochranné odolné sklo displeje (Gorilla Glass 2) přechází se zkosenými hranami až do stran, displej však pod ním není od strany až ke straně. Displej má kolem sebe černý rámeček a ve spodní části pak sklíčko kryje i dvojici senzorových tlačítek a logo HTC. Pod nimi ještě najdeme jeden z dvojice stereo reproduktorů, druhý je umístěný nad displejem a slouží tedy i jako sluchátko. Vedle něj pak nechybí 2,1 Mpx kamerka pro videohovory (natáčí 1080p video), senzor jasu a senzor vzdálenosti. Čeho si na první pohled nemáme možnost všimnout, je zabudování indikační barevné LED diody přímo pod mřížku horního reproduktoru.

Na pravém boku najdeme klávesy pro regulaci hlasitosti, toť vše. S mechanickou spouští fotoaparátu už se asi budeme muset nadobro rozloučit, kromě některých Xperií od Sony ji už převážně na telefonech s operačním systémem Android nenajdeme. Protější bok, levý, přináší pouze šuplík se slotem na microSIM kartu, šuplík dostaneme ven zatlačením hrotu dodávané sponky na kulatý otvor v telefonu.

Horní strana telefonu HTC One má klasický 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a vypínací tlačítko, ve kterém je navíc integrovaný Infraport. Umístění vypínacího tlačítka je však opět nepraktické, z předních výrobců jako Samsung, LG či Sony je právě HTC poslední, které zatím vypínací klávesu nepřesunulo na pro palec dostupnější pravý bok. Škoda, ale HTC se pro horní bok zřejmě rozhodlo z toho důvodu, aby byl do tohoto tlačítka zabudovaný Infraport při ovládání TV namířen napřímo k obrazovce a lépe tak fungoval. Na telefonu už zbývá k popsání jen spodní strana, kterou výrobce osadil microUSB portem a mikrofonem. Druhý mikrofon pro redukci okolního hluku pak najdeme na zadní straně, kde dále nechybí fotoaparát s jedním LED bleskem a dvojice log – HTC a Beats Audio.

Krátké srovnání hliníkového těla HTC One a konkurenčního Apple iPhonu 5:


Baterie a výdrž: nárůst čistých hodnot

V celohliníkovém unibody těle HTC One najdeme nevyjímatelnou baterii Li-Pol 2.300 mAh. Vyšší kapacita předurčuje telefon, že by mohl dosahovat delší výdrže, ovšem když započítáme větší displej, silnější procesor a další energeticky náročnější výbavu, je jasné, že to žádný vytrvalec zřejmě nebude. A to se ukázalo i v praxi. Při náročnějším denním používání nebyl problém telefon vybít během jednoho dne. Pokud ale telefon budeme používat běžně, tzn. denní zátěž zhruba 15 min hovorů, půl hodiny na internetu, půl hodiny poslech hudby, neustále zapnutá synchronizace emailů a dalších aplikací, pořízení desítky fotek a automatické nastavení jasu displeje, telefon dokáže přežít i do druhého večera.

Nabíjení je možné jednak klasicky ze zásuvky, tak i přes USB při připojení k počítači. Možnost bezdrátového nabíjení výrobce u tohoto modelu bohužel nepřinesl. Během nabíjení signalizuje stav procesu indikační LED dioda v horním z dvojice reproduktorů, kdy oranžová znamená nabíjení a zelená pak plné nabití.

Displej a ovládání: do třetice všeho dobrého

Super Clear LCD displej u HTC One je již ve 3. generaci a vylepšení oproti předchozím dvěma generacím je znát. Displej má mnohem lepší barevné podání, kontrast a podání černé barvy. Sice stále nemá na sytě černou barvu z AMOLED displejů, ale velmi se jí přiblížil, naopak dominuje ve věrnějším podání barev. A čitelnost na slunci mi přijde lepší než právě u AMOLEDů, které v této disciplíně tradičně ztrácejí. Před poničením se snaží displej ochránit Gorilla Glass 2, ovšem jak i naše vědecké okénko potvrdilo, sklo se leckdy poškrábe až příliš snadno. Na zapůjčeném kusu HTC One jsem žádné škrábance nenašel, ukáže až delší testování.

A musíme počítat i se skutečně vysokou jemností 468 ppi, za kterou stojí Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) na 4,7“ úhlopříčce. Konkurenční vlajkové lodi Xperia Z a Galaxy S4 mají 5“ displeje, ovšem u Xperie Z se počítají i tlačítka, která jsou součástí systému, u Galaxy S4 a HTC One jsou naopak oddělená pod displejem. HTC One mi tedy přijde po této stránce jako nejlepší volba, nemá největší displej, dá se tedy nejlépe ovládat.

Ergonomie ovládání ovšem přesto není nejlepší. Jak už jsem se zmínil v kapitole s designem, dvojice senzorových tlačítek pod displejem nestačí v aplikacích třetích stran na vše, pokud není aplikace optimalizovaná pro Android 4.0+, objeví se v dolní části displeje pruh s tlačítkem pro možnosti, jelikož starší verze Androidu měly všechny tlačítko „možnosti“. Tenhle prvek pak zbytečně ubírá na využité velikosti displeje v dané aplikaci. Výrobce měl ponechat třetí senzorové tlačítko jako u předchozích modelů nebo jej měl alespoň přidat jako možnost delšího přidržení klávesy zpět. A i když tahle možnost u předprodukčního vzorku byla, HTC si nechtělo komplikovat život a tuhle možnost odstranilo.

Senzorová tlačítka pod displejem přeci jen ale nabízejí další možnosti, než jen ty základní – vrácení se o krok zpět a přechod na domovskou obrazovku. Při delší přidržení klávesy domů spustíme Google Now, při dvojitém stisknutí téže klávesy vyvoláme nabídku multitaskingu, kde můžeme ukončovat poslední aplikace. U klávesy zpět další možnost scházejí.

Android a HTC Sense 5: vše na jednom místě

Nová vlajková loď od HTC běží na Androidu 4.1.2 Jelly Bean s novou grafickou nadstavbou HTC Sense UI 5.0. Oproti předchozí verzi nadstavby výrobce novou verzi Sense značně přestavěl. Nechal si udělat průzkum, jak lidé používají telefony s Androidem, a valná většina prý nepoužívá widgety na ploše, naopak zajímají je nové a nové informace, chtějí být ve spojení se svými přáteli. A právě to se rozhodl výrobce v novém Sense 5 uživatelům přinést. Hlavní obrazovkou je nově tzv. BlinkFeed, což je obrazovka s nejnovějšími informacemi z kalendáře, ze sociálních sítí, se zprávami ze světa a dalšími informacemi, které si zde nastavíme. Pak stačí jen plochu aktualizovat potažením prstem směrem dolů a máme opět vše nové na jednom místě. Nemusíme kontrolovat notifikační lištu s kalendářem, sociální sítě, zprávy z internetu a další. Myšlenka je to tedy zajímavá. Pokud by se ale přeci jen někomu nezamlouvala, zůstávají v telefonu i další klasické plochy s widgety. Jednu z ploch si můžeme nastavit jako domovskou a používat jen klasický Android, ovšem plochy BlinkFeed se nezbavíme ani nijak neschováme.

Další takto významné změny už HTC Sense 5 nepřináší. Pojďme se nyní podívat na prostředí jako takové. Zamykací obrazovka nabízí informace o počasí, datum a čas a čtveřici rychlých zástupců pro přímý přechod do aplikace. Co je ale trochu škoda, výrobce zde zobrazuje stejné aplikace, které máme ve spodní liště po odemčení, tedy nemáme možnost si nastavit na zamykací obrazovku jiné zástupce, jako umožňuje LG či Samsung. Odemknutí obrazovky probíhá posuvným gestem odspodu nahorů.

Obrazovek s widgety můžeme mít celkem až 5, ovšem nejsou cyklické, tedy z poslední se nedostaneme dále opět na první plochu. Do klasického menu s ikonkami aplikací se dostaneme prostředním zástupcem ve spodní liště. V menu si můžeme zobrazit matici aplikací 3 x 4 či 4 x 5, ovšem prakticky je to na první obrazovce jen 3 x 3 a 4 x 4 ikonek, neboť první řadu zabírá widget s počasím. I když nejde počasí žádným způsobem odstranit, nabízí jinak Sense poměrně dost ze známých možností v menu: můžeme skrýt aplikace, nastavit si pořadí aplikací, vyhledávat mezi aplikacemi či vytvářet složky s aplikacemi. Co ale výrobce změnil, je vertikální průchod menu mezi plochami, už se nelistuje zleva doprava jako u předchozího Sense, ale odshora dolů. Nastavení na horizontální listování není možné.

Notifikační lišta neprošla takřka žádnými změnami, a to je škoda. Opět tedy scházejí rychlé přepínače pro ovládání Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, vyzváněcích profilů atd. Konkurence už je navíc mnohem dále a přináší v notifikační liště třeba i rychlou změnu úrovně jasu. HTC bude muset co nejdříve také na notifikačním centru zapracovat. Snad se dočkají majitelé co nejdříve, výrobce už nyní přislíbil aktualizaci na Android 4.2 Jelly Bean, ovšem co je spíš důležitější, jsou změny u samotného Sense 5, než změny, které přináší Android. Pokud některé potřebné funkce přinese, budeme moci nadstavbu Sense 5 označit za výbornou, jako taková je totiž u HTC One velmi dobře odladěna, prostředí je svižné, graficky pěkné a jednoduché, účelné.

Hardware a výkon: vynikající výsledky

Recenze na HTC One je jednou z prvních, u kterých přinášíme výsledky ze standardizovaného testu, který se zaměřuje na výkon zařízení. Ještě, než se ale podíváme na samotné výsledky, musím zmínit, s čím máme u HTC One tu čest. Výrobce vsazí u své vlajkové lodi pro rok 2013 na čtyřjádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 600 s grafikou Adreno 320 a operační pamětí 2 GB RAM. Jakých dosáhl výsledků v porovnání s konkurencí?

Jako první je na řadě Vellamo test, který obsahuje testy zaměřené na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test je tedy vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

HTC One2408 b
Sony Xperia Z2167 b
Samsung Galaxy S III1706 b

V HTML5 testu jsme zatím neměli výkonnější zařízení, a i když jsme ještě řadu telefonů neostestovali v tomto testu, HTC One poráží svojí konkurenci jako Xperia Z či Galaxy S III. Ještě bude zajímavé, jak na tom bude One v porovnání s Galaxy S4. Už tak je ale jasné, že se tento telefon skvěle hodí pro práci s internetem.

Druhým testem je GPU Mark, který má hned několik částí. První z nich je RigidGems, zaměřuje se na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý, Dead Park, je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení.

RigidGemDead ParkNaturBone
HIGHMIDLOWHIGHMIDLOWHIGHMIDLOW
HTC One192036182040141626
Sony Xperia V13233113223091620
Sony Xperia Z161824181925131518

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení. HTC One dosáhl celkového skóre 2761 bodů, což je méně, než například Xperia V (3153 bodů), konkurenční Xperii Z a další smartphony zahrneme brzy. Ovšem HTC One dosahuje při nejvyšším měřeném rozlišení 720p mnohem většího počtu fps, konkrétně 21 fps oproti 10 fps u Xperie V.

HTC One ukazuje, že výrobce odvedl velmi dobrou práci, když ve výkonnostních testech patří rozhodně na současnou špičku, navíc z našich měřených zařízení jde o samotný vrchol našeho dosavadního seznamu testovaných zařízení. Porazit by ho mohl Galaxy S4, uvidíme, jakmile jej také testu podrobíme.

Telefonování a zprávy: chytré funkce pomohou

HTC One má pár chytrých funkcí, známých z předchozích modelů, které dokážou leckdy pomoci. Nejprve je musíme aktivovat v nastavení, jedná se o funkci, kdy zvednutím telefonu ze stolu se nám má automaticky ztišit vyzvánění a už tak tedy zbytečně telefon hlasitě nezvoní, když je jasné, že telefon zvedáme. Ovšem zřejmě zde půjde jen o špatný překlad do češtiny, telefon se ztiší jen v případě, že jej otočíme displejem dolů, nikoliv když jej zvedneme, i sebevětší rychlostí. Druhou funkcí je možnost pro hlasitější vyzvánění v případě, že máme telefon v kapse a telefon by tak nemuselo být moc dobře slyšet. Tahle funkce funguje skvěle a dělá již přesně to, co výrobce tvrdí.

Aplikace pro telefonování byla pozměněna jen mírně, ovšem poměrně účelně. Nyní se mezi jednotlivými záložkami (vytáčení, telefonní seznam, oblíbené kontakty atd.) posouváme posuvnými gesty zleva doprava a obráceně, nemusíme tak již klikat na ikonky ve spodní liště, kterou v novém Sense 5 už ani nenajdeme. Telefonní seznam nabízí přehledně výčet všech kontaktů, můžeme si zobrazit nejen ty z telefonu a Gmailu, ale i ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, Google+). Vyhledávání je možné pomocí postranní lišty či postupným psaním. Ovšem, co mě překvapilo, v telefonním seznamu neumí HTC One najít kontakt, když jeho jméno zadám bez diakritiky, naopak při vytáčení bez diakritiky tento kontakt spolehlivě nachází. Jinak ale funguje vše skvěle, samotná kvalita hovoru pak díky druhému mikrofonu na zadní straně telefonu (pro redukci okolního hluku) patří mezi špičku. Vyzváněcí profily v telefonu najdeme jen základní tři: hlasitý, tichý a vibrace.

Telefon zvládá veškeré možnosti textové komunikace: SMS, MMS, email a nechybí ani klient Gtalk, popř. lze využít další. Zprávy jsou přehledně ve formě konverzací s jednotlivými kontakty. V editoru zpráv nechybí odpočet počtu do aktuálně psané zprávy. Psát můžeme pomocí QWERTY, QWERTZ, AZERTY, alfanumerické klávesnice či tahem ala technologie Swype. Díky přítomnosti českého slovníku telefon dokáže velmi účinně opravovat překlepy a gramatické chyby. Líbí se mi také možnost nastavit si šipky přímo pod klávesnici a pomocí nich pak lépe a přesněji se pohybovat v samotném textu. Díky velkému 4,7“ displeji je pro klávesnici i tak dostatek místa psaní je tak velmi pohodlné.

Synchronizace, hudební a video přehrávač, GPS

Při prvním připojení telefonu k počítači telefon v mém případě nabídl stažení synchonizačního softwaru HTC Sync Manager pro Mac, na systému Windows pak lze pouze telefon připojit a přesouvat do něj soubory jako na externí disk. Jinak, program HTC Sync Manager umožňuje jednoduchou správu souborů (hudba, fotky, videa). Úložného prostoru je k dispozici 32 GB či 64 GB vnitřní paměti (v závislosti na verzi), a bohužel bez slotu na microSD karty. Dále se dá využít ještě 25 GB předplaceného místa na Dropboxu.

HTC vylepšilo galerii, ve které nyní najdeme jednak fotky pořízené mobilem, tak dále pak i fotky a videa ze sociálních sítí, od přátel a kanálů, které sledujeme. Naše fotky a videa jsou „živější“, u videí se vytvoří speciální náhled, který je delší, než originální video, má v sobě několik střihů a přiblížení scény, plus grafické efekty, aby bylo video napínavější. Jako celek tuto novou funkci výrobce nazval HTC Zoe.

 

Hudební přehrávače v HTC One najdeme hned dva. První je přímo součástí Androidu a jmenuje se Hudba Play. Jeho největší výhodou je možnost nákupu hudby a online streamování skladeb. Ovšem, tahle funkcionalita zatím zůstává Česku zapovězena. Přednost tak u většiny majitelů telefonu dostane přehrávač Hudba přímo od HTC. Dokáže třídit hudbu podle interpretů, alb, žánrů, skladeb a dalších. Dokáže přehrát formáty MP3, eAAC+, WMA, WAV a FLAC. Možností nastavení však také příliš nemá. Schází ekvalizér zvuku, místo něj máme k dispozici možnost aktivace zvuku Beats Audio. Kvalita zvuku pak jde strmě nahoru, navíc HTC One hraje skvěle i díky technologii HTC BoomSound (dva stereo reproduktory, technologie Beats Audio a HDR mikrofon). Co mě velmi nadchlo, bylo automatické stažení obalu alba (stačí v nastavení zatrhnout možnost aktualizace z databáze GraceNote, zvolit klidně možnost aktualizace jen přes Wi-Fi síť). Telefonu nechybí ani klasické FM rádio.

Naopak, co zůstalo za očekáváním, je video přehrávač. Pokud do telefonu přesuneme z počítače nějaký film či seriál, musíme pro jeho spuštění v telefonu zavítat do galerie (nemáme speciální aplikaci video přehrávače). Podporované jsou video formáty DivX, XviD, MP4, H.263, H.264 a WMV, ovšem ne každé DivX video telefon dokáže přehrát. S některými si zkrátka neporadí kvůli horší podpoře kodeků. Je to škoda, uživatel pak musí do telefonu kvůli tomu doinstalovávat aplikace třetích stran, které leckdy přehrají bez problémů mnohem více videí. Jinak je HTC One skvělé na přehrávání videí, zejména díky velmi kvalitním stereo reproduktorům na přední straně je zážitek z přehrávání videí i bez sluchátek někde jinde, než u konkurence.

Pokud budeme chtít HTC One připojit k televizi a streamovat obsah z telefonu na větší obrazovku, dá se zařízení připojit přes TV-out díky MHL (přes microUSB port). Kabel si však bude muset každý dokoupit sám. Jinou možností je bezdrátové streamování obrazu pomocí příslušenství HTC Media Link HD přes Wi-Fi. A pokud nebudeme chtít nic streamovat a posílat do televize, ale rovnou televizi ovládat, dá se to s aplikací Televize a pomocí Infraportu. Telefon nejprve v několika krocích naučíme, aby pracoval s naší televizí (ať už jde o jakoukoliv značku), a poté již máme vše plně pod kontrolou přímo v telefonu. Funguje to skvěle a upozorňuji, že je to návykové.

Stranou nezůstává ani navigace. U HTC One najdeme integrované čipy pro GPS a GLONASS systémy, které spolupracují s předinstalovanými bezplatnými Google Mapami. Vše funguje jako u jiných smartphonů, aktuální polohu HTC One najde v případě aktivované asistované GPS pomocí mobilní sítě během pár vteřin, mapové podklady jsou v základu pouze online a musejí se neustále stahovat, ale dají se také do zařízení zdarma stáhnout v některých zemích (ČR do seznamu zemí patří). Pokud ale budeme chtít využít plnohodnotnou navigaci včetně hlasových pokynů, je neustálé připojení k internetu podmínkou. HTC do své vlajkové lodi přidalo i speciální režim do auta, kdy navigace a ovládání je uzpůsobeno tak, aby se lépe ovládalo za jízdy, můžeme se dostat do telefonního seznamu, hudebního přehrávače či rádia, a přitom vše zůstává v tomto režimu pro ovládání přepracováno, nejde jen o odkazy na dané aplikace.

Bonusové aplikace:

Televize – aplikace pro dálkové ovládání vaší televize pomocí telefonu přes Infraport.

Kid Mode a Parent Dashboard – aplikace pro zpřístupnění některých aplikací vašeho telefonu dětem.

Akcie – aplikace pro sledování trhů a vývoji akcií.

Průvodce – jednoduchý průvodce pro nastavení telefonu v jednotlivých krocích.

Světlo – aplikace svítilna se třemi úrovněmi intenzity svícení.

Dropbox – výrobce spolupracuje s Dropboxem a přináší každému uživateli zdarma 25 GB úložného prostoru v cloudu.

Fotoaparát a kamera: ve znamení technologie UltraPixel

HTC přichází s technologií nazvanou UltraPixel. A co to vlastně znamená? Zatímco všichni ostatní výrobci přinášejí víc a víc megapixelů, dnešní konkurence pro HTC One má většinou 13 Mpx, u HTC na to šli opačně. Snížili počet magapixelů na 4 Mpx, ale vzali fyzicky větší BSI senzor zkombinovaný s většími pixely (proto název UltraPixel), které dokáží pojmout mnohem více světla. Konkrétně jde o 2µm pixely narozdíl od 1.1µm pixelů typicky dnes používaných u konkurence. Výrobce udává, že díky tomu pojmou až o 330% více světla. To ovšem není vše, pro ještě lepší výsledky použilo HTC objektiv 28mm se světelností f/2.0 a optickou stabilizací obrazu. To předurčuje HTC One k tomu, aby se porvalo o korunu krále fotomobilů.

4 Mpx fotoaparát u HTC One nepostrádá jeden silný LED blesk pro přisvícení scény, autofocus a touchfocus pro ostředí dotykem kdekoliv na obrazovce. V nastavení můžeme aktivovat HDR režim, detekci tváře a úsměvu či použít různé scény a povedené filtry ala Instagram. S čím uživatel nemůže počítat, je mechanická spoušť fotoaparátu. Fotí se přes softwarovou spoušť v prostředí fotoaparátu. Díky tomu můžeme během natáčení videa i fotit s druhou spouští (jedna je pro focení, druhá pro natáčení videa).

A jak obstál UltraPixel fotoaparát od HTC v praxi? Ačkoliv už se jednalo o finální kousek pro zrecenzování, fotoaparát nás jedním slovem zklamal. Při focení tmavších scén, kde použije telefon své přednosti díky technologii UltraPixel, má oproti konkurenci navrch, jenže při focení za běžného osvětlení, a to, přiznejme si, fotí většina lidí častěji, jsou výsledky podprůměrné. Snímky trpí zejména výraznými přepaly a ztrátou detailů díky nevhodně zvolené kompresi. Naštěstí to však je jen otázkou firmwaru, a jak právě dnešní uvolněná aktualizace ukazuje, došlo na výrazné zlepšení fotoaparátu. Pro náš region zatím aktualizace není dostupná, takže nemůžeme sami vyzkoušet a přesvědčit se o vylepšení, ale zahraničním redakcím věříme. Víme, že přiložené zkušební snímky nebudou z důvodu aktualizace brzy aktuální, ale alespoň pro představu, doufáme, že v tuto chvíli poslouží. Jakmile bude k dispozici aktualizace, doplníme již nové snímky, které zmíněnými neduhy netrpí.

Zkušební fotografie vyfocené s HTC One:

Kromě focení zvládá HTC One i nahrávání Full HD 1080p videí, a to v několika režimech: klasickém s 30 fps, v kvalitnějším se 60 fps a ve slow-motion (ovšem jen v nižším rozlišení 768 x 432 px), kdy je záběr několikanásobně zpomalen oproti reálu. Během natáčení videa můžeme manuálně dotykem na obrazovce ostřit, popř. ostření ve videu v nastavení uzamknout. Video je nahráváno s kvalitnějším HDR zvukem. Podívejte se na zkušební video natočené ve Full HD kvalitě a posuďte, nakolik byste s telefonem pak natáčeli.

Zkušební Full HD video pořízené s HTC One:

Zkušební slow-motion video natočené s HTC One:

Organizační a datové funkce: maličkosti dělají divy

Organizační schopnosti HTC One patří na dnešní špičku. Telefon disponuje kvalitním kalendářem, který má denní, týdenní a měsíční náhled, nechybí ani agenda úkolů a pozvánky od jiných uživatelů. V měsíčním náhledu je krásně vidět, zda a kolik toho máte v dané dny. V detailu konkrétního úkolu či schůzky se mi pak líbí provázanost s Google mapami, kdy stačí kliknout na zadanou lokaci u schůzky a automaticky se daná adresa vyhledá v Google mapách. V kalendáři je také integrované počasí, které ukazuje na každý den předpověď. Takhle si představuji kalendář, který by měly ti nejlepší z nejlepších mít.

Ze základních funkcí nechybí tradiční jednoduchý budík (můžeme jich mít několik, včetně možností opakování v určité dny), stopky, časovač, diktafon, kalkulačka, poznámky a úkoly. HTC nezapomnělo ani na prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF Viewer pro zobrazení PDF dokumentů.

Datová výbava patří taktéž mezi elitu, mobilní data jsou k dispozici ve složení: GPRS/EDGE, 3G/HSPA) a na některých trzích bude i verze s LTE. Nechybí bezdrátové Wi-Fi (standardy a/b/g/n), Bluetooth 4.0, USB 2.0, NFC a staronově pak Infraport pro ovládání televize. HTC One dokáže vytvořit nejen Wi-Fi hotspot, ale také USB a Bluetooth hotspot. Internetové prohlížeče jsou v telefonu hned dva, a to WebKit a Chrome. První zmíněný nabízí práci s více záložkami, anonymní režim a hlavně podporu Flash obsahu. Naopak Chrome dokáže lépe spolupracovat s dalšími zařízeními se stejným Google účtem (synchronizace záložek) a také podporuje více záložek a anonymní režim. Postrádá však Flash.

Závěr recenze HTC One

Finální verdikt nebude příliš složitý. HTC One skvěle zabodovalo prémiovým celohliníkovým designem, díky kterému patří mezi nejpohlednější aktuálně představené telefony. Výrobce k tomu přidal vylepšený Super LCD displej 3. generace, který má stejně jako konkurence Full HD rozlišení, zrenovovanou nadstavbu Sense 5 nad Androidem 4.1, která přichází s novým přístupem k uživateli a na prvním místě je kanál s novinkami ve vašem okolí, tzv. BlinkFeed. Pokud by někoho neoslovil, zůstává možnost používat telefon s klasickými Android plochami. Prostředí jako takové by ale zasloužilo nějakou tu vylepšující aktualizaci, možností nastavení příliš telefon nenabízí. Uvidíme do budoucna. Už teď výrobce slíbil nový Android 4.2 Jelly Bean.

Co se HTC nepovedlo, je kromě nedotaženého Sense 5 umístění vypínací klávesy na horní bok (ovšem má to zřejmě svůj důvod, aby Infraport v tlačítku byl namířen přímo na televizi pro její snadné ovládání), absence slotu pro paměťové karty či nemožnost vyjmout baterii, což konkurence v podobě Galaxy S4 opět přinese. Také by to chtělo větší podporu video kodeků, ne každé video totiž HTC One dokáže přehrát. Náhradu však zdarma najdeme na Google Play. Podobným způsobem, a sice přes aktualizace firmwaru, může HTC odstranit i další vlastnosti, které se nám u telefonu nelíbili. A to je podstatné, polovinu námi udělených mínusů může brzy výrobce eliminovat. Už tak učinil u fotoaparátu, když vydal update, který vylepšuje kvalitu fotografií a odstraňuje chyby, na které upozorňujeme. Kvalita snímků za běžného osvětlení se nám vůbec nezamlouvala a rozhodně to vypadalo na největší nedostatek telefonu, ačkoliv disponuje novou technologií UltraPixel pro lepší focení za zhoršených podmínek. Paradoxně však HTC One nezvládlo focení za běžných podmínek. Nyní už by kvalitě měla být lepší, koneckonců, jakmile bude firmware k dispozici také v ČR, sami se přesvědčíme a přineseme nové zkušební fotky.

HTC One mohl mít velmi silný začátek prodeje, ovšem kvůli zpožděnému zahájení prodeje na většině trzích to bude mít těžší. Konkrétně v Česku by měl jít do prodeje jen několik dnů před začátkem prodeje konkurenčního Galaxy S4. Pokud HTC přijde dřív a nepodcení marketingové kampaně, může se stát telefon oblíbeným a úspěšným. Předpoklady a kvalitu k tomu rozhodně má. Kdo nebude chtít smartphone z plastu, ale z luxusnějších materiálů, může klidně HTC One upřednostnit před Galaxy S4. Souboj by to mohl být letos opravdu veliký.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus prémiový celohliníkový designPlus slot pro paměťové karty
Plus Full HD displej Super LCD3Plus vypínací tlačítko na horním boku
Plus Android 4.1+Plus notifikační lišta bez rychlých přepínačů
Plus kvalitní stereo reproduktoryPlus horší podpora video kodeků
Plus technologie UltraPixel
Plus ovládání TV přes Infraport
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články