Recenze HTC Desire Eye: Máte rádi selfie? Tak to budete mrkat!

Tomáš Drahoňovský

Překvapení roku: pod rouškou pubertálního selfie-phonu se skrývá nadupaný přístroj, který nemusí nutně sloužit jen pro pořizování vlastních fotografií. Odolná konstrukce se například bude líbit všem, co žijí aktivním způsobem života. Dnešní recenze však ukáže, zda má HTC Desire Eye co nabídnout i těm ostatním.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Stačil jeden snímek plný celebrit z předávání Oscarů, a fotografie vlastního obličeje s nataženou rukou získaly definitivně své jméno i publikum. Pořizuje je každý od teenagerů po seniory. Výrobci mobilních telefonů by byli blázni, kdyby na módní vlnu nezareagovali – třeba právě HTC Desire Eye. Třináctimegapixelovou přední kamerku doplňuje sada užitečných automatických funkcí, které umožní vytvořit hezkou fotografii každému – stačí jen stisknout tlačítko. A i když by s novým tchaj-wanským výtvorem měla být hlavně zábava, poslouží velmi dobře i v práci. I když – co si budeme povídat – usedlí „tatíci“ středního věku by se asi měli poohlédnout jinde.

Základní parametry: HTC Desire Eye

Rozměry152 x 74 x 8,5 mm
Hmotnost154 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 5,2“, rozlišení 1920 x 1080 px (424 ppi)
Procesor4-jádrový 2,3 GHz procesor Snapdragon 801, Adreno 330
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + Sense UI 6.0
Fotoaparát13 Mpx (zadní i přední), blesk (vpředu i vzadu), natáčení Full HD videa
Baterie2 400 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, zima 2014

Vzhled a konstrukce: Nevěř nikomu nad třicet

Slova Johna Lennona by mohl mít HTC Desire Eye vyrytá na zádech – pokud by jim tam samozřejmě nezacláněl název výrobce. Ačkoli jsem třicítku překročil teprve před několika měsíci, přistihl jsem se, že přemýšlím nad tím, jak někdo mohl vyrobit tak ošklivý telefon. Teprve pak jsem si ale rozpomněl na to, jak jsem během své puberty toužil po odolné Nokii 5210 a zastyděl se. Eye má totiž s odolnou Nokií společného více než jen bláznivé barevné kombinace.

Právě barev krytů si ale všimnete ze všeho nejdříve. A popravdě: kombinace bílého čela, modrých boků a černých zad působí skutečně dost nesourodě. Boky telefonu vyrobili v HTC z plastu podobného tomu, který známe z iPhonu 5c. Zadní kryt má pak matnou úpravu, na které se drží mastnota z rukou. To vše příliš nekoresponduje s cenou oscilující kolem 12 000 korun. Na druhou stranu: celý telefon je pevný, mírně zaskřípe jen při opravdu silném stisku a prohřešky proti dílenskému zpracování se omezují jen na nepříliš kvalitně zpracovaných záslepek šuplíčků na microSD a nanoSIM karty. Ty na pohled na jedné straně nedoléhají. Nezbývá než doufat, že se jedná jen o optickou závadu a na avizovanou vodotěsnost to nemá vliv.

Výrobce udává, že voda by se do přístroje neměla dostat ani během půlhodinového pobytu metr pod hladinou. A to přesto, že na spodní hraně telefonu nalezneme ničím nechráněný microUSB port. Na čelní ploše zase do těla telefonu vedou dvě štěrbiny pod a nad displejem, jež skrývají reproduktory BoomSound. Jsou to nejspíš právě ony společně s obrovitým předním fotoaparátem a dvoudiodovým bleskem, které mohou za extrémní výšku přístroje. Zatímco zejména čínští výrobci se předhánějí ve ztenčování rámečků, HTC jde v tomto ohledu skutečně proti proudu. Je to škoda: kdyby byl telefon užší, lépe by se držel, a kvůli lesklým bokům tolik neklouzal z ruky. Ke cti je mu však nutno přičíst, že bez sebemenšího škrábance přestál i několikerý pád na zem.

Odolnost telefonu má však i své stinné stránky. Než jsem si zapamatoval rozložení ovládacích tlačítek, dělalo mi problém od sebe rozeznat ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko na pravém boku. Aby toho nebylo málo, tlačítka si lze snadno splést i se záslepkami šuplíčků karet na druhé straně a zmatek je dokonán.

Displej, prostředí, baterie: Modelka na konci s dechem

I když HTC Desire Eye představuje hlavně přístroj pro mladé, naštěstí mu zůstaly devízy blízké vlajkové lodi HTC, modelu One (M8). Tedy popořadě: 5,2 palcový Full HD displej má opravdu špičkové kvality, ať už mluvíme o čitelnosti na přímém slunci nebo o podání barev. Přirozenější barevnost abyste na jiných telefonech pohledali. To se projevilo například tím, že jsem až při psaní tohoto textu zjistil, že parametry obrazovky nejdou personalizovat. Zkrátka jsem během celého testu neměl díky skvělému vybalancování barev potřebu něco měnit. Coby fanouška telefonů BlackBerry mě nenechala chladným ani možnost odemykat telefon gesty na zamčeném displeji.

Po odemčení se před námi otevře typický hranatý design prostředí Sense. A také už tolikrát kritizovaná nedokonalost zamykací obrazovky – zástupci aplikací, které z ní můžete spouštět, jsou titíž, které najdete v doku na spodní hraně displeje. Je to škoda – ne každý si právě tam umísťuje stejné aplikace, k nimž chce mít rychlý přístup ze zamčené obrazovky. Osobně mi také dlouho trvalo zvyknout si na drobnou anomálii telefonů HTC – seznam všech nainstalovaných aplikací se na rozdíl od ostatních Androidů neposouvá horizontálně, ale vertikálně. Naštěstí zvyknout si na to trvá maximálně několik dní.

 

 
 

Jen pár chvil jsem si však zvykal na BlinkFeed – tedy timeline všech možných novinek z různých informačních zdrojů, která může tvořit domovskou obrazovku. Jedná se o „fičuru“ pro ty, co nechtějí nic složitého nastavovat a přesto se dostat k těm nejdůležitějším informacím. BlinkFeed obsahuje vše důležité z vašich sociálních sítí a informačních zdrojů českých i světových médií ještě něco navíc: upozorňuje například na události v kalendáři a jako bonus občas zobrazí i nějaký ten tip na to, co Desire Eye ještě umí a co nepoužíváte.

 

 
 

Pokud ale vynecháme obskurní aplikace typu Power to Give, která využívá výpočetní výkon telefonu k participaci na vědeckých projektech (ano, je to něco podobného, jako když necháte svůj počítač v klidovém režimu hledat UFO), nalezneme v Desire Eye především perfektně odladěný a nezasekaný Android ve verzi 4.4.4. Svůj podíl na perfektně plynulém prostředí má i Snapdragon 801 taktovaný na 2,3 GHz spolu s 2 GB operační paměti. V útrobách telefonu nalezneme také 16 GB, z nich pro uživatelské využití zbývá necelých 10 GB. Naštěstí lze tento prostor rozšířit až 128 GB paměťovou kartou.

Také kapacita baterie se zdá v pořádku. Alespoň na papíře: 2400 mAh nedosahuje na kapacitu akumulátoru HTC One (M8) jen o kousek. Praxe je ale méně růžová. Raději se dopředu smiřte s tím, že Desire Eye je jednodenní smartphone, a to ještě s výhradami. Náročný den plný focení a surfování na internetu zakončíte možná už v pozdním odpoledni. Aby se váš telefon dožil večera s jistotou, pro jistotu zapněte úsporný režim, kterým omezíte aspoň výkon procesoru. Pro jisotu nechte aktivní i jeho automaticky zapínanou extrémní variantu, která omezí funkčnost přístroje na několik málo aplikací. Jedině tímto způsobem se podle mých zkušeností může Eye dočkat noci na jedno nabití. Na dva dny se dostanete pouze o víkendu u babičky.

Fotoaparát a multimédia: Selfie automat

Vezměme to trochu z jiného úhlu. Asi každému je jasné, že HTC Desire Eye fotí hezká „selfíčka“ – o 100 % lepší než srovnatelná konkurence. Bylo by s podivem, kdyby tomu bylo jinak. V HTC totiž přistupují k přednímu i zadnímu fotoaparátu zcela rovnocenně, co se ovládání i funkcí týče. Obě dvě kamerky mají autofocus, dvoudiodový blesk a dokonce i podobnou světelnost (přední kamerka ƒ/2.2, ta zadní pak ƒ/2.0).

Výsledky naleznete v přiložených fotografiích a není potřeba je příliš komentovat. Osobně jsem se doslova zamiloval do bleskurychlé expozice za všech světelných podmínek a zejména velmi živé barvy na fotografiích. Telefon má na rozdíl od řady jiných málokdy problém zaostřit. V nejhorším si můžete vypomoci bleskem. Mimochodem: ještě nikdy jsem nedržel v ruce telefon, který jeho tvůrci vybavili bleskem i vepředu. A upřímně, asi bych se bez něj i obešel. Duální LED je totiž až příliš silná. Asi jen málokdo ze čtenářů má tak dlouhé ruce, aby ze selfíček ve tmě nevylézaly přesvícené bledé mrtvolky.

Ještě o něco více než obrazová kvalita snímků mě ale zaujala filosofie focení s Desire Eye. V HTC jakoby dělali maximum pro to, abyste mohli jen stisknout spoušť a vytvořit hezký snímek bez nutnosti se o cokoli starat. Ano, čtete správně. Při focení skutečně tisknete hardwarovou spoušť. Prvotní nadšení ale rychle střídá zklamání. Má totiž stejnou podobu jako ostatní tlačítka na těle telefonu – tedy podobu gumovou a nevýraznou. Během focení se jen těžko hledá první – ostřící poloha.

Snímky pořízené s HTC Desire Eye

V praxi to ale příliš nevadí. Telefon zkrátka začne ihned fotit séfii fotografií, dokud spoušť zase nepustíte. Poté ihned nabídne výběr nejlepší fotografie, který však můžete také nechat na automatice. Neskutečně intuitivní je také prostředí fotoaplikace. Všechny funkce, které cílová teen-skupina (nejspíš) nejčastěji používá, jde najít na jedno kliknutí. Snadno tak vyfotíte například koláž nebo panoramatickou fotku bez toho, abyste museli někam hluboko do menu. Když k tomu přidáte i rozsáhlé možnosti editace snímků včetně možnosti spojovat dva obličeje v jeden (což samozřejmě hned vyzkoušíte na fotografii manželky a psa), na úspěch je zaděláno.

Selfie snímky pořízené s telefonem

Pravděpodobně tomu nezabrání ani videopřehrávač bez podpory titulků a hudební přehrávač bez ekvalizéru. Zvukový výstup patří i bez něj mezi nejkvalitnější na trhu. Hudba se dá poslouchat samozřejmě i bez připojení sluchátek – marketingový název BoomSound slibuje mnohé. Na nějaké výraznější basy sice nedojde, zvuk je však dostatečně hlasitý pro poslech hudby na lavičce v parku bez většího zkreslení, a to bude pravděpodobně rozhodující faktor.

Zhodnocení, konkurence

Během testování HTC Desire Eye jsem vyfotil tolik „selfíček“, jako asi za celý dosavadní průběh svého života. I to mi umožnilo, abych se pokusil vrátit o několik let zpět a vžil se do kůže teenagera, který dostane tento telefon pod stromeček. Ano, třicetiletý novinář z něj jásat nebude, pro jeho patnáctileté já ale HTC Desire Eye znamená opravdovou pecku. Vypadá skvěle, jen tak ho nerozbiju, selfies s kamarády vypadají na 13 Mpx fotografiích hned o něco lépe a díky výkonnému hardwaru spustím každou novou hru. Pokud by mi ho rodiče pořídili, dovedu si představit jen málo lepších voleb.

Selfíčkovému kyklopovi se celkově jen těžko hledá konkurence. HTC se s modelem Desire Eye podařilo najít mezeru na trhu, a tak si může dovolit i ambicioznější cenu. A to i přesto, že co se hardwaru týče nalezneme daleko silnější a vybavenější stroje. Pokud v příští generaci přijde HTC s o něco hodnotnějšími materiály, povede se mu dostat všechny funkce do kompaktnějších rozměrů, nebude mít Eye pro svou cílovou skupinu k dokonalosti daleko.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní selfie fotoaparátPlus kontroverzní design
Plus odladěný systémPlus větší rozměry
Plus fyzická odolnostPlus průměrná výdrž akumulátoru
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články