Recenze HTC Desire 620: Není evoluce jako evoluce
Novinky většinou přinášejí nějaká zlepšení a dokonalují se tak oproti svému předchůdci. U nového HTC Desire 620 se ale výrobci povedlo něco, co snad ani nemohl chtít. Udělal totiž jeden krok vpřed a dva kroky dozadu. Bude to vadit? To se dozvíte v naší dnešní recenzi.
Předchozí Desire 610 nadchl zejména vyváženou výbavou střední třídy s kvalitními stereoreproduktory. Nový Desire 620 však nepochopitelně stereo reproduktory oželil a ve své třídě vlastně ani nemá moc co jiného nabídnout, ačkoliv vylepšil displej nebo procesor. Za cenu téměř 7 tisíc korun se v teritoriu levné čínské konkurence jeví jako příliš předražený. Jaký je ale ve skutečnosti? Stojí za to do něj investovat více než do konkurence?
Základní parametry: HTC Desire 620
Rozměry | 150 x 73 x 9,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 160 g |
Displej | Super LCD, úhlopříčka 5,0“, rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 410, grafika Adreno 306 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4 KitKat + HTC Sense 6.0 UI |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 100 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, leden 2015 |
Design a zpracování: Poloviční phablet
Nový Desire 620 vychází ze společného designového jazyku výrobce, který nastolil už první vlajkový model HTC One. Na atraktivitě mu také přidává odlišně barevná hrana, která se line kolem celého telefonu. Jenže jak už je u HTC zvykem, výrobce trestuhodně plýtval místem a kolik místa najdeme nad a pod displejem, snad dnes už jen tak nikde neuvidíme. Desire 620 je tedy takový poloviční phablet – má sice velké phabletové tělo, jeho displej však disponuje jen 5″ úhlopříčkou. Pro zajímavost, LG G3 má ještě v menším těle dokonce 5,5″ displej!
Větší rozměry i hmotnost ale nijak výrazně neovlivňují úchop a práci s telefonem. Díky zaobleným rohům se stále dobře drží v ruce a dá se při troše cviku ovládat klidně jen v jedné ruce. Není to ale tak pohodlné jako u menších telefonů se stejně velkým displejem, jako má Desire 620. Možná byste teď čekali, že větší rozměry skrývají třeba výrazně kapacitnější baterii nebo něco překvapivého, kde se tento handicap zase pozitivně vrátí. Nečekejte, větší baterie ani nic jiného zkrátka telefon neskrývá. Možná tak důmyslně schované těžítko…
Konstrukce jako taková se celkem povedla. Tvrdý zadní plastový kryt drží pevně na svém místě, mírně se prohýbá jen při promáčknutí. Během používání si toho ale ani nevšimnete. Čeho si naopak všimnete, i když možná ne na první pohled, je absence stereo reproduktorů. Předchůdce Desire 610 měl kvalitní stereo reproduktory nad a pod displejem, nový Desire 620 má na těchto místěch jen otvory, pod kterými se skrývá jeden reproduktor (pod displejem) a sluchátko včetně senzoru vzdálenosti a světelného senzoru (nad displejem).
A tím se dostávám k dalšímu handicapu. Desire 620 také postrádá notifikační LED diodu, která by upozorňovala na nové události. V praxi se tak musíte spoléhat na vibrace a zvuková upozornění. Nové události totiž ani neprobudí samotný displej. Pohledem na telefon nezmeškáte jen příchozí hovor (ten jediný totiž rozsvítí displej). Tohle se u telefonu za téměř 7 tisíc korun příliš často nevidí. A v praxi mi to i bohužel poměrně dost vadilo.
Displej, prostředí a baterie: Zaostřeno na odladění
Jedním ze zlepšení oproti předchůdci je zejména displej. Nejen, že povyrostl na 5″ velikost, ale díky HD rozlišení je také nyní jemnější (má téměř 300 ppi) a navíc ještě vyrobený novější technologií Super LCD. Co už se povedlo méně, je podání barev. Čekejte vybledlejší tóny a také horší čitelnost na slunci. Pokud ale nebudete přímo porovnávat s AMOLED displeji nebo s kvalitnějšími LCD displeji od konkurence (i ve stejné třídě), nejspíše si jej oblíbíte i tak.
U HTC se více zaměřili na samotný operační systém. S uživatelskou nadstavbou Sense 6.0 patří Desire 620 mezi nejlépe odladěné smartphony ve své třídě. Veškeré pokyny zvládá na jedničku, vše je krásně plynulé a rychlé. Za tohle si zaslouží výrobce pochvalu. A nejde tady jen o novější procesor Snapdragon 410. Vždyť výrobce použil „jen“ 1 GB paměti RAM, a to většinou nestačí. Zde ovšem ano, limitující může být tahle velikost jen při spuštění více aplikací najednou. Telefon se mi však za dobu testování ani jednou nijak nezasekl nebo nezpomalil, 1 GB RAM tedy v tomto případě překvapivě stačilo.
Samotný systém s nadstavbou Sense 6.0 pak přináší mnohá obohacení oproti běžnému Androidu (zde Androidu 4.4 KitKat), tak například obrazovku BlinkFeed se zprávami a statusy ze sociálních sítích přehledně na jednom místě, nebo dále komplexnější podobu multitaskingu s náhledy 9 posledních aplikací, či pozměněnou podobu menu s aplikacemi (s netradičně vertikálním skrollováním). Celé prostředí má svoji charakteristickou tvář, kterou můžeme najít také například u vlajkových modelů One.
Z funkcí telefonu stojí za povšimnutí například možnost obnovení dat z cloudu přímo od HTC nebo předinstalovaná aplikace Power To Give, díky které můžete se svým telefonem i vy přispět na různé výzkumy proti nemocím či odhalení cizích existencí ve vesmíru. Jak to funguje? Pokud telefon dáte do nabíječky a máte zapnutou Wi-Fi, můžete věnovat výkon svého zařízení na různé výpočty, které mohou lidstvu pomoci.
Desire 620 také přináší úsporné režimy, které už však toho moc s jednodenní výdrží telefonu neudělají. Pokud například přes víkend nebudete telefon příliš využívat, můžete se dostat na jeden a půl dne. Dva dny jsou už většinou nereálné. Smartphone tak se svojí výdrží spadá do dnešního průměru.
Fotoaparát a multimédia: Bez zlepšení, ba naopak
Jestli nějakou oblast telefonu nelze za žádných okolností označit za evoluci, ba naopak spíše za krok zpátky, je to oblast multimediální. Fotoaparát má totiž nový Desire 620 doslova totožný se svým předchůdcem a stejně také fotí, ve výbavě pak naopak zmizely stereo reproduktory.
S 8 Mpx fotoaparátem můžete za dobrých světelných podmínek pořídit celkem kvalitní snímky. Jen světelné podmínky nesmí být až moc dobré, respektive pokud už svítí slunce příliš, dochází k výrazným přepalům. Za horšího počasí si naopak můžete být zcela jisti zvýšené úrovni šumu a poklesu detailů. Koneckonců, podívejte se sami.
Snímky pořízené s HTC Desire 620
Závěr a zhodnocení: Proti proudu času
Co za poslední dobu u HTC ve střední třídě předvádějí, zůstává rozum stát. A nový Desire 620 je toho jasným důkazem. Na první pohled sice celkem atraktivní smartphone, který je navíc skvěle odladěný, ovšem přináší jen obyčejnou výbavu a stojí o pár tisíc více, než dravá konkurence. Tohle HTC uhraje jedině na fanoušky značky a i těm dost možná budou chybět stereo reproduktory, které předchůdce naopak měl.
Desire 620 by si minimálně zasloužil změnit číselné označení – přidat třeba písmenko „i“ k názvu původního modelu Desire 610 a být tak jakousi jeho alternativou. Takto jde bohužel jen o nepovedeného nástupce, který svoji vyšší cenou nemůže čekat lepší zítřky. Ale třeba se u HTC umoudří a novinku nenabídnou za téměř 7 tisíc korun, ale třeba za 5 tisíc nebo maximálně 6 tisíc korun. Pak by se mohl ucházet nejen u fanoušků značky HTC.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.