Recenze HTC 8S: když design předčí výbavu
Příjemná cenovka, slušný design, tělo výborně padnoucí do ruky a mobilní operační systém od Microsoftu v nejnovější verzi. Vítejte v recenzi HTC 8S.
Windows Phone nemá prozatím mezi uživateli smartphonů obecně takové jméno jako konkurenční systémy Android a iOS. To nic ale nemění na skutečnosti, že je to systém, kterému někteří předpovídají velkou budoucnost. Verze 8 se snaží napravit chyby, které mnozí spatřovali na předchozí 7.5, bohužel si jich i několik nese s sebou bez jakékoli opravy, a v některých momentech to dokonce vypadá, že vývojáři nářky uživatelů ignorují úmyslně.
Taktéž s sebou ale nese několik pozitiv, pro které je systém Windows Phone svými uživateli oblíben. Obecně by se ale dalo říct, že nové HTC 8S stojí a padá nejenom na použitém operačním systému, ale taktéž na použité hardwarové výbavě, která musela občas ustoupit cenovce.
Telefon pohání dvoujádrový procesor o frekvenci 1 GHz. Nejedná se o nic slabšího než Snapdragon S4 s jádry Krait, byť frekvence je snížená oproti jiným přístrojům. Procesoru sekunduje 512 MB RAM paměti a grafický akcelerátor Adreno 305. Uživatelská paměť dosahuje kapacity 4GB a dále jsou podporovány paměťové karty microSD, což sice zní na první pohled rozumně, při druhém pohledu zde ale najdeme jeden obrovský problém. 4GB má telefon pouze papírově a pro uživatele je přístupných pouze 1,3 GB místa a navíc, zcela nesmyslně je zakázaná instalace aplikací na paměťovou kartu. Kartou si tedy sice rozšíříte prostor pro vaší hudbu či fotografie, jakmile ale dojde vnitřní paměť pro instalaci aplikací, budete muset mazat. Displej je vyrobený technologií S-LCD a dosahuje rozlišení 800 x 480 pixelů, dosahuje tedy jemnosti zobrazení 233 DPI.
Základní parametry – HTC 8S
Rozměry | 121 x 63 x 10,3 mm |
---|---|
Hmotnost | 113 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), Super LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4, grafika Adreno 305 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Windows Phone 8 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, pecková sluchátka |
Cena a dostupnost | 7 300 Kč, prosinec 2012 |
Obsah balení:
Uvnitř designově nezaměnitelné krabičky, která se svými zaoblenými rohy zcela jasně odkazuje právě na HTC, najdeme kromě samotného telefonu ještě USB redukci do zásuvky, USB kabel a sluchátka. Zde se přiznám, jsem byl zklamán. U mobilu, který se ohání značkou Beats Audio, bych čekal něco jiného než levné plastové špunty. Sluchátka navíc špatně v uších drží, tlačí v nich a poslechově se jedná o unylý střed, bez štávy a potřebné dynamiky. Dále v krabičce najdeme samozřejmě hromadu rychlých návodů, včetně české mutace.
První dojmy: komentovaný videopohled
Oficiální video:
Design a konstrukce: Bez debat za jedna s hvězdičkou
Už první osahání Windows Phone 8S by HTC udělá dojem. Čeho si všimnete totiž jako prvního, je skvěle padnoucí tvar do ruky a velmi příjemný materiál. Mobil disponuje skosenými zády, které jsou navíc vyrobené z jednoho kusu materiálu, a díky tomu velmi dobře padne do ruky. Navíc je materiál povrchu vyroben ze soft-touch materiálu, na dotyk tedy působí velmi příjemně a mobil je opravdu radost držet v ruce.
Pokud se na přístroj podíváme postupně, tak nad displejem najdeme kromě loga výrobce samozřejmě též výstup reproduktoru, který v sobě skrývá notifikační LED diodu a na první pohled neviditelný proximity senzor a senzor okolního osvětlení. Kamerku pro videohovory zde nehledejte, ustoupila cenové politice výrobce. Pod displejem se nachází tři klasické Windows Phone senzorové klávesy, tedy “Zpět”, “Windows” a “Vyhledávání”.
Spodní část, která nese právě tyto klávesy, je u 8S vždy barevně oddělená od zbytku telefonu. Máte tedy možnost mít celý telefon v černé barvě, ale spodní pruh bílý, případně kombinaci světle modrá / tmavě modrá, šedá / fosforově zelená či červená / oranžová. Barevné oddělení spodní části telefonu působí velmi živě a telefonu dodává na originalitě. Navíc, spodní část je ze zadní strany snímatelná a ukrývá pod sebou slot na microSIM a microSD karty.
Pokud se vrátíme k prohlídce přístroje, na levém boku nenajdeme nic, pravý bok naopak hostí kolébku hlasitosti a HW spoušť fotoaparátu. Horní hrana nese uspávací klávesu a zdířku na 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Spodní hrana obsahuje zdířku microUSB konektoru. Záda telefonu nesou 5 Mpx fotoaparát včetně přisvětlovací LED diody, logo HTC a Beats Audio a samozřejmě výdech reproduktoru.
Designově působí 8S velmi čistě, příjemně a nejenom za vzhled, ale hlavně za příkladné zpracování, musím HTC opravdu pochválit. Telefon je pevný, nikde nic nevrže a jak jsem již předeslal výše, velmi příjemně padne do ruky.
Baterie a výdrž: V rámci smartphonů spokojenost
Baterie osazená v telefonu je o kapacitě 1.700 mAh. Na první pohled se tedy nejedná o nic zázračného, druhý pohled ale již příjemně překvapí. 8S mi totiž bez jediného problému vydržel den a půl, někdy i dva dny, bez nabíječky. Tohle se mi naposledy stalo u Galaxy Note II s jeho obří baterií. Svůj díl “viny” na tom nese určitě i skutečnost, že na Windows Phone platformě jsem se tolik nebavil jako na Androidu, ale mobil jsem spíše opravdu používal jako mobil. Ale i při častém volání, denně minimálně hodinu přehrávání MP3, neustále synchronizaci emailu, sem tam prohlížení webu a pár SMS, se přesto jedná o výsledek více než dobrý.
Nabíjení baterie trvá téměř dvě hodiny a půl, tedy žádný rychlík to není, na druhou stranu, při výdrži, kterou mobil poskytuje, nebude třeba každou chvíli dobíjet. Navíc Windows Phone 8 umožňuje aktivovat tzv. Spořič baterie, kdy se vypne automatická synchronizace emailů, či třeba systém nedovolí žádné aplikaci, aby běžela na pozadí a její aktivitu povolí pouze v momentě, kdy se v dané aplikaci budete nacházet. Lze si taktéž nastavit, kdy mobil k úspornému režimu přistoupí, jestli vždy při nízké kapacitě baterie, kdykoli si uživatel zamane, a to až do následujícího nabití, kdy se tato funkce vypne, či případně lze nastavit úsporný režim natrvalo, což ale systém nedoporučuje.
Displej a ovládání: Poplatné své třídě
Displej má úhlopříčku 4”, jak jsem předeslal na začátku recenze, a telefon nejenom díky tomu působí relativně drobně. I když na trhu najdeme mobily s menší úhlopříčkou, 8S klame tělem a zkosené hrany propůjčují telefonu drobnější vzhled. Displej dosahuje rozlišení 800 x 480 pixelů a ve své třídě se díky technologii S-LCD rozhodně neztratí. Pozorovací úhly jsou obecně dobré, pouze při pohledu z boku displej zahalí jemný našedlý nádech. Při běžném provozu si ale, předpokládám, nikdo stěžovat nebude. Rozlišení 800 x 480 pixelů sice v dnešní době není nikterak závratná hodnota, na druhou stranu jsem toho názoru, že na 4” displeje je toto rozlišení ještě dostačující, byť se samozřejmě nejedná o špičkové hodnoty. Navíc, jednoduchost rozhraní celého Windows Phone 8S a ostré hrany, které provází celý systém, napomáhají danému rozlišení schovat drobné neduhy.
Ovládání je defacto stejné jako u předchozí generace systému. Klávesou Windows se krátkým stiskem vracíte na domovskou obrazovku, klávesou zpět vždy o krok zpět. VŽDY je zde velmi důležité zmínit, protože se vracíte nejenom zpět v rámci aplikace, ale též v rámci celého systému, tedy i napříč aplikacemi. Pokud za sebou tedy budete mít spuštěné vícero aplikací, neustálé mačkání klávesy zpět vás bude přenášet vždy o krok zpět a dané aplikace přepínat v opačném pořadí, než ve kterém jste je otevírali, navíc ale tato klávesa v dané aplikaci bude vracet kroky přímo v ní. Ve výsledku mi takovéto chování šipky zpět přijde zmatečné a občas nelogické, nehledě na to, že jsem několikrát vlastně ani nevěděl, co v daný okamžik stisk provede.
Klávesa pro vyhledávání je stále spárována s Bingem, což našince asi moc nepotěší a možnost si tuto klávesu namapovat třeba na Google chybí. Ve výsledku, pro většinu z nás, je tato klávesa zcela zbytečná. Boční klávesy jsou dosažitelné jednoduše a jdou velmi dobře nahmátnout. Jejich stisk je pevný a jistý. Horší je to s uspávací klávesou, která je umístěná na horní hraně a bohužel je nutné na ní přehmátnout, přirozeně na ní nedosáhnete.
Prostředí telefonu: Stále klasické Windows Phone
Po prvotním zapnutí přístroje uvidíte na první pohled vlastně klasické Windows Phone 7.5. Až při druhém pohledu si všimnete zmenšených dlaždic. Ergonomie přístroje díky tomu jde nahoru, protože kvůli pár zástupcům již nemusíte rolovat dlouhou nudlí hlavní obrazovky nahoru a dolů, jak bylo, po přidání několika dlaždic, zvykem u starší verze systému. Nyní je možné mít dlaždice ve třech velikostech, tedy velkou, střední a malou. Jedna velká dlaždice zabere tolik místa, co dvě střední a zároveň to samé místo, co 8 malých.
Samozřejmě se následně liší informační hodnota dané dlaždice. Velká a střední dlaždice dokážou být tzv. živé, umí tedy zobrazovat informace z dané aplikace, které mohou být pro uživatele důležité. Ať se jedná o počasí, fotografie kontaktů, náhled emailové zprávy, fotky z vlastní fotogalerie apod. U aplikací, kde toto nepotřebujete, si můžete dlaždici zmenšit na nejmenší úroveň a uspořit tak drahocenné místo na displeji. Živý náhled aplikace je v tu chvíli ale nahrazen statickou ikonou, což se, při velikosti dlaždice, dá pochopit. Samotné menu aplikací je stejně, jako ve starší verzi, přístupné po odsunutí hlavní obrazovky doleva.
Veškeré aplikace jsou řazené abecedně a s možností použít lupu a následně aplikaci vyhledat dle psaní. Lupu ale musíte použít tu, kterou máte na displeji, pokud jenom zavadíte o senzor lupy pod displejem, budete sice taky vyhledávat, ale v Bingu. Tahle neprovázanost senzoru s lupou mě udivovala celou dobu testování HTC 8S, jelikož si jak svojí pozicí, tak logikou, říkala o to, abychom s ní mohli vyhledávat i v aplikacích, SMS zprávách apod. Bohužel to tak není. Pokud budete mít aplikací nainstalovaných mnoho, což se asi jen tak, kvůli omezené paměti, nestane, abecední seznam aplikací se rozšíří přímo o klávesy jednotlivých písmen, které dovolí rychlejší hledání v dlouhém rolujícím seznamu. Přidržením libovolné aplikace v tomto menu se dostanete zpět na hlavní obrazovku, kam si jí můžete přichytit pro snažší vyhledání. Aplikaci lze takto dlouhým stiskem i odinstalovat, ohodnotit jí v rámci Marketu, případně přidat do dětského koutku, o něm ale později.
Telefonování a zprávy: Hezké novinky, staré chyby…
Telefonní seznam je zde prezentován jako “Lidé” a nutno poznamenat, že si svůj název plně zaslouží. Kromě klasického seznamu vašich kontaktů, který si můžete nechat zobrazit jak dle jména, tak dle příjmení, či v něm vyhledávat, zde máte možnost sledovat novinky vašich přátel na jejich sociálních sítích (Google+ ze zřejmých důvodů chybí), aniž byste museli danou síť navštívit. Lze přímo na jejich příspěvky reagovat apod, vše přímo na kartě Lidé. Navíc vám systém ukazuje fotografie nedávných kontaktů, takže často volané osoby budete mít pěkně při ruce.
Velmi sympaticky vypadá záložka “Společně”, v rámci které můžete vytvářet tzv. Prostory, či Skupiny. V rámci prostoru můžete sdílet s vybranými lidmi třeba kalendář, fotky, skupinový chat, poznámky apod. Výhodou je, že takovýchto prostorů můžete mít více. Jeden rodinný může sdružovat rodinné kalendáře, akce apod., tak jako hromadné poznámky co kde koupit, včetně možnosti si dohromady všichni povídat, pokud se nemůžete setkat. Stejně koncipovaný, ale s jinými lidmi, můžete mít poté naopak prostor s kolegy z firmy a tomu poplatné sdílení věcí. Jedná se o velmi zajímavý nápad, který jsem bohužel nemohl vyzkoušet v praxi z důvodu, že se okolo mne nepohybuje nikdo, kdo by vlastnil přístroj s Windows Phone. Stejně dobře vypadá též záložka Skupina, kde můžete mít určité skupiny svých přátel (opět jich můžete mít více) za účelem snazšího zasílání hromadných SMS, či používání sociálních sítí. Za podobné nápady lze pouze a jenom pochválit.
Podobně provázané jsou i SMS zprávy, které kromě klasických SMS zpráv sdružují i zprávy z Facebooku a dalších sociálních sítí. Opět tedy velmi zdařilý nápad, kdy veškerá textová komunikace, vyjma emailů, je na jednom místě. Bohužel, v SMS zprávách již nelze vyhledávat, takže pokud budete hledat určitý text, budete muset danou zprávu najít ručně. Co vyloženě zamrzí, je neschopnost systému přijímat doručenky v nějaké rozumné formě. Takto, pokud odešlete zprávu a máte nastavené potvrzení o doručení, dočkáte se, stejně jako ve starších verzích Windows Phone, klasické SMS zprávy, která informuje o tom, že vámi odeslaná zpráva byla doručená. Bohužel, kromě faktu, že se telefon následně tváří, že máte přijatou další plnohodnotnou SMS (a ona je to zatím pouze doručenka), text o doručení obsahuje pouze číslo, na které byla zpráva doručená, ale již ne jméno. A pokud, stejně jako já, neznáte z paměti všechny čísla vašich kontaktů, budete se brzy v záplavě “doručenek” ztrácet, bez možnosti jakékoli orientace. Ještě, že telefon tyto “zprávy” alespoň ukládá do zvláštního vlákna.
Klávesnice při psaní je velmi příjemná, český slovník výborně doplňuje a opravuje vaše slova. SMS zpráva, i když nepoužíváte diakritiku a píšete tedy “poslusne cesky”, abyste ušetřili znaky a mohli využít plných 160 znaků, je stejně omezená na 70 znaků a po jejich překročení již píšete zprávy 2 atd. Pokud uděláte někde ve slově chybu a chcete jí opravit, můžete sice označit celé slovo a smazat jej, případně do něj vložit kurzor pro opravu daného písmenka, ale nelze bohužel již s kurzorem pohybovat a tím jemně upravovat místo, kde budete opravovat. Musíte se stiskem přesně trefit a pokud se vám to nepovede, stejným způsobem to musíte zkusit znovu, což moc přesné není.
Hudební a video přehrávač: Příjemné pozlátko
Začnu rovnou otázkou. Proč příjemné pozlátko? Odpověď je jednoduchá. HTC 8S se chlubí systémem zvuku Beats Audio, který má dodat hudbě větší hloubku, příjemnější sound, potřebnou šťávu, říkejme tomu jakkoli. Faktem je skutečnost, že opravdu, po zapnutí této funkce, se dočkáte výraznějšího a plnějšího zvuku a je příjemné se jím nechat unášet, protože je rozhodně dobře nastavený.
Celý háček osobně vidím v tom, že stejného efektu dosáhnu ve svém voze po zapnutí funkce “Loud” bez jakékoli marketingové značky, a ještě lepšího zvuku jsem dosáhl s přehrávačem PowerAmp, který sem sice tak úplně nepatří, jelikož se jedná o přehrávač pro jinou platformu, ale zmínit jsem jej musel. Už pouze z toho důvodu, že i bez Beats Audio jsem schopen na jiných zařízeních dosáhnout velmi, velmi podobného efektu a téměř identického zlepšení. Nemohu se tak zbavit dojmu, že Beats Audio u HTC přístrojů je hlavně o marketingu, než o jedinečném zlepšení zvuku. Navíc, jak jsem předeslal na začátku recenze, se sluchátky, které jsou s 8S dodávány, si ono zlepšení zvuku moc neužijete, jelikož přílišnou kvalitou neoplývají, a je potřeba je nahradit za lepší alternativu, pokud si chcete zvuk užít .V takovýto moment totiž HTC podává velmi kvalitní výsledky, byť ne ojedinělé.
Hudební přehrávač je jinak spíše jednoduššího ražení, což nutně nemusí být na škodu. Dokáže písně třídit na základě žánru, umělců, alb, či zobrazit všechny skladby. Jednotlivé písně lze přidávat do oblíbených, přehrávat ve smyčce, či je ukládat do oblíbených seznamů vlastních stop. Víc od přehrávače nečekejte, pro běžný poslech ale ani není potřeba.Videopřehrávač je ještě jednodušší a kromě přehrávání MP4, 4GP či jednoduchých AVI souborů jsem v něm nebyl schopný přehrát nic. Veškeré jeho nastavení se omezuje pouze na nastavení poměru stran. Při přehrávání multimédií si s sebou WP 8 bohužel nesou neduh, který trápil již uživatele “sedmiček”. Pokud si ztlumíte přehrávání hudby, ztlumí se vám hlasitost napříč celým systémem. Pokud na to tedy zapomenete, můžete se následně dočkat zmeškaných hovorů, a to vše pouze proto, že jste si potichu pouštěli své písně.
Naopak, pokud budete mít hudbu nahlas, zvonění bude nahlas taky, dokonce je poté nahlas i vytáčení telefonních čísel na numerické klávesnici, které na maximální hlasitost zvukově připomíná doby starých Alcatelů z devadesátých let. GPS se na satelity fixuje rychle a bez problémů, s HTC 8S to ale v základu využijete pouze při prohlížení map, protože mobil neobsahuje klasickou navigaci, ale pouze plánovač tras s itiniářem. Naopak, oproti starším verzím systému musím pochválit změnu v mapových podkladech, a tak se zde již nesetkáte s mnohdy nevyhovujícími Bing mapami, ale s Navteq podklady, neboli, s mapami z Nokie. A stejně jako na Nokiích lze jednotlivé země stahovat přímo do telefonu pro offline využití.
Zde se ale velmi brzy narazíte na již zmiňovanou malou interní paměť. Jako uživatel totiž máte k dispozici pouhých 1,3 GB prostoru, ale třeba pouze Česká republika vám v offline režimu zabere necelých 170 MB, pokud si tedy budete chtít stáhnout více zemí, kvůli pohybu při dovolené, můžete velmi brzy narazit na neschopnost telefonu stahovat další mapy z důvodu chybějícího místa. A jinam, než do interní paměti mapové podklady uložit nelze.
Fotoaparát a kamera: Horší průměr
Fotoaparát v HTC 8S moc nenadchnul a je vidět, že výrobce šetřil, aby mohl telefon prodávat za přijatelné peníze. Sice disponuje 5 Mpx snímačem s LED diodou pro přisvětlení, autofocusem a HW spouští, tak jako všechny Windows Phone telefony, ale bohužel, i když tato sestava vypadá lákavě, z fotek nadšeni nebudete. Fotoaparát má občas tendence špatně vyvážit bílou barvu, byť má jinak barevné podaní velmi slušné, fotografie trpí silnou kompresí, a tím pádem horší kresbou detailů. Též zde najdete zvýšenou míru šumu a celkově kvalita fotografií není nijak uchvacující. Navíc, při pohybu fotoaparátem po snímané scéně dochází k nepříjemnému naklánění hran veškerých objektů a vy pak máte pocit, jako kdyby celá scéna “plavala”. V takovém případě moc lidí asi neocení možnost si manuálně nastavovat ostrost obrazu, ISO, vyvážení bílé, expozici apod.
Video můžete pořizovat v 720p, případně nižším rozlišení VGA či QVGA. Taktéž, stejně jako u fotoaparátu, lze vyvažovat bílou barvu, používat různé efekty typu sépie, černobílé, nebo korigovat ostrost obrazu. A stejně jako u fotografií, spokojenost nepřevládá ani zde. Video je sice plynulé, bez větších záseků, ale ostření již 8S tak dobře nezvládá, občas. Též přechody ze světlých částí do tmavých trvají někdy déle, než by bylo záhodno. Fotoaparát je tedy použitelný, pouze budete muset nad kvalitou přivřít oči.
Zkušební fotografie
Organizační a datové funkce: Office výborné, kalendář již horší
Byl jsem zvědav, jestli se s novým systémem změní též velmi strohý a špatně použitelný kalendář, bohužel, nestalo se tak. Stále je tedy, stejně jako ve WP7.5 při měsíčním náhledu absolutně nemožné přečíst, co vlastně daný den máme za schůzku. Věřím tomu, že s lupou bych to zvládl, ale pokud jí nemáte u sebe, jste bez šance. Bohužel, ani žádná jiná značka v tomto náhledu vám neprozradí, jestli máte schůzku na daný den odpoledne, dopoledne, nebo jestli je pracovní, soukromá apod. Agenda je naproti tomu zpracovaná velmi přehledně, tak jako úkolovník. Denní náhled nabízí pouze šest hodin náhledu, nevyhnete se tedy rolování po dni sem a tam, abyste si ověřili váš program. Týdenní náhled zde nehledejte pro jistotu vůbec. Kalendář je samozřejmě plně synchronizovaný s Outlookem.
Naproti tomu Office jsou na mobilní telefon zcela luxusní a zde se, na rozdíl od jiných částí systému, projevuje ruka Microsoftu velmi pozitivně. HTC 8S v rámci Office dokáže vaše dokumenty zobrazovat dle času otevření, tedy zde pojmenované “nedávné”, či dle místa, kde je máte uložené. Ať je soubor uložen přímo v telefonu, byl otevřen jako příloha v emailu, máte ho na Skydrive, nebo v rámci svých Office 365, vše máte přístupné perfektně z jednoho místa. Samotná editace je na mobilní poměry poměrně rozsáhlá a zcela plynulá, v tomto ohledu jsou Windows Phone prozatím nepřekonané a hlavně Android a jeho práce s rozsáhlými dokumenty je proti WP8 zcela tragická záležitost. V rámci dat 8S samozřejmě podporuje veškeré současné standardy včetně HSUPA 14,4 Mb/s a HSDPA 5,76 Mb/s.
Další schopnosti a bonusové aplikace: Příjemné překvapení
Microsoft má u Windows Phone poměrně striktní pravidla, takže výrobci nemohou v systému řádit tak, jako je tomu například u Androidu. Kromě pozitivního efektu v jednolitosti celé platformy a její rychlosti, to s sebou nese negativní fakt, a tím je až přílišná podoba různých telefonů od různých výrobců. Přesto se HTC pokusilo pro uživatele dodat pár aplikací, které mohou práci s telefonem usnadnit. Aplikace “Nastavení připojení” vás provede prvotním nastavením přístroje po vložení vaší SIM karty a nastaví vše potřebně ke správné funkčnosti datového připojení.
Taktéž zde najdete peněženku pro správu vašich hesel a karet, tak jako samozřejmě aplikaci SkyDrive pro online přístup do vašeho datového uložiště. HTC nám navíc do telefonu přidalo aplikaci Světlo, která umí LED diodu na zádech přístroje rozsvítit ve třech intenzitách, nebo jí použít k vysílání SOS signálu. Aplikace s názvem “Uvolnit nějaké místo” je myslím všeříkající a primárně slouží k tomu, aby vám zobrazila, kolik vám zabírá v úložišti telefonu hudba, fotky, videa a dokumenty. Pokud dospějete k názoru, že máte v dokumentech třeba moc zbytečně zabraného prostoru, aplikace vás do nich rovnou přesměruje, abyste si je mohli promazat. Taktéž zde vidíte zbývající místo v interní paměti.
Aplikace “Vylepšování fotografií” umožňuje automaticky nastavit na fotografii jas a kontrast, čímž jí povětšinou opravdu vylepší, následně je ale k dispozici pouze řada filtrů typu “Přeexponovaný”, “Třpyt”, či “Antický”, které fotografii spíše takzvaně “przní” než vylepšují a aplikace se tak může zařadit po bok Instagramu a spol, co se týká úprav vašich snímků. Jako předposlední aplikaci musím zmínit “Pozorný telefon”, který umožňuje nastavit, aby telefon automaticky ztlumil vyzvánění v momentě, kdy telefon zvednete ze stolu, případně aby vyzváněl nahlas v momentě, kdy je v kapse.
Jako poslední jsem si nechal možnost si v telefonu nastavit virtuální “Dětský koutek”, což považuji za zcela geniální záležitost. V menu aplikací si nastavíte, které budou přístupné v dětském koutku, třeba různé hry a zábavné aplikace, nebo třeba různá hudební alba, poté si místo klasického zámku displeje nastavíte vlastní heslo a můžete bez obav půjčit telefon své ratolesti. Ze zamykací obrazovky se do dětského koutku dostane jednoduše posunem obrázku doleva a od té doby není návratu zpět. K dispozici má pouze aplikace či obsah, které jste vy určili. Navíc, z dětského koutku se nelze dostat na klasickou plochu apod. Jediná možnost, jak jej následně opustit, je telefon uspávací klávesou uzamknout. Jenže, poté je k dispozici klasická odemykací obrazovka a pokud na ní máte heslo, vaše dítě se z ní může dostat opět pouze do dětského koutku. Jednoduché, velmi chytré a pro ty z nás, co mají děti, občas k nezaplacení.
Závěr recenze Windows Phone 8S by HTC
HTC 8S působí na své okolí výborným dojmem. Telefon je opravdu líbivý, kompaktní a velmi dobře zpracovaný. Příjemná povrchová úprava zad toto vše podtrhne v momentě, kdy jej vezmete do ruky. Bohužel, ne všechno vypadá na první pohled tak, jak by se mohlo zdát. Po bližším seznámení tedy zjistíte, že mobil má zcela tragickou vnitřní paměť a s omezeními, která vám systém klade, jí velmi brzy pravděpodobně zaplníte. Taktéž fotoaparát a videokamera v HTC 8S není nic, z čeho by jste byli nadšeni a když k tomu přidám občasné zamrznutí systému, kdy mobil na nic nereaguje a až po několika minutách se sám zrestartuje, či občasným zásekům v menu, kdy se animace vstupu do menu třeba na vteřinu zasekne.
Za zapůjčení smartphonu HTC 8S do recenze děkujeme Smarty.cz, od kterého si můžete telefon zakoupit.
Též se mi dost často stávalo, třeba i několikrát za den, že telefon po rozsvícení displeje za účelem odemčení přístroje, zcela ignoroval mé pokusy, prstem odtáhnout zamykací obrázek nahoru a chytil se třeba až na patý, šestý pokus. Když se vám toto stane 4x za den, nadšeni z toho nebudete. Toto vše jsou ale pravděpodobně pouze SW problémy, které mohou být do budoucna vyřešené pomocí updatů, a pokud se tak stane, bude HTC 8S ve své cenové kategorii příjemnou volbou, byť se bude muset připravit na souboj s Nokií Lumia 620. V současné době je to ale cenově dostupná a ryze moderní vstupenka do světa Windows Phone 8, byť se musíte připravit na určité kompromisy, které vám do cesty postaví jak sám systém, tak menší odladěnost přístroje.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |