Recenze Evolve FX520: dvě jádra a velký displej. Bude to stačit?

David Šantora

Evolve se podruhé pokouší uspět u českých uživatelů na poli smartphonů. A i když předchozí generace vyloženě špatná nebyla, své chyby přesto měla. V dnešní recenzi na model FX520 se dozvíte, zda se Evolve poučil a zapracoval i na chybách předchozí generace, nebo zda pouze zařadil vyšší rychlost v rámci výkonu…

Z předchozí generace tohoto výrobce jsme recenzovali menší model Evolve FX400, který ještě měl většího bratříčka, a to model FX500. Nová generace pojmenovaná FX420 a FX520 se stejně jako předchozí generace od sebe liší pouze v jedné věci – velikosti úhlopříčky displeje. A jelikož naše předchozí volba na recenzi padla na model FX400, tedy menší z dvojice, rozhodli jsme se nyní sáhnout po modelu větším.

Za zapůjčení mobilního telefonu Evolve FX520 do redakce děkujeme společnosti Datart, kde si mobilní telefon můžete zakoupit.

Model FX520 oproti předchozí generaci přináší několik novinek. Jedna z nich je i na poli hardwaru. Mobil je totiž poháněn dvoujádrovým procesorem Mediatek MT6577, kde každé z jader je taktované na 1 GHz. Grafické operace má na starosti PowerVR SGX531, tedy dvoujádrové GPU starší architektury. Operační paměť má kapacitu bohužel pouze 512 MB RAM, zde se negativně projevila cenovka přístroje. Uvidíme, jak moc omezující tato hodnota pro přístroj bude.

Vnitřní paměť FX520 je 4 GB, pro uživatele je ale rozdělená na dvě části. Ta větší, 1,86 GB slouží pro ukládání fotografií, hudby apod. Ta menší, o kapacitě 503 MB slouží pro instalaci aplikací, což je hodnota zcela nedostatečná. Naštěstí si lze v systému nastavit přímou instalaci na SD kartu u aplikací, které toto podporují. Přesto je 500 MB volného místa určené na instalaci aplikací od výrobce hodnota zcela nedostatečná.

Základní parametry – Evolve FX520

Rozměry146 x 77 x 11 mm
Hmotnost199 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), úhlopříčka 5“
Procesor a paměťdvoujádrový 1 GHz procesor ARM Cortex-A9, grafika PowerVRTM SGX 531 Ultra
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel
Cena a dostupnost5 030 Kč, v prodeji

Obsah balení: Nic překvapivého

Mobilní telefon Evolve FX520 je ukryt v hranaté krabičce, která nese nezaměnitelný design Evolve. Na přední straně je vyobrazen samotný přístroj s jasným upozorněním, že se jedná o dual SIM přístroj s dvoujádrovým procesorem. Zadní strana nese stejné informace v několika jazycích.

Uvnitř kromě samotného telefonu najdeme taktéž baterii, redukci na USB do zásuvky, USB kabel, sluchátka typu in-ear a opravdu maličký a velmi stručný návod. Výrobce se tedy nijak uživateli nesnaží s prvními kroky pomoci, pokud vynechám obecné rady, jak šetřit s kapacitou baterie či seznam možných nefunkčností a jejich řešení. Jako bonus navíc najdete uvnitř ještě ochranou fólii na displej.

První dojmy: komentovaný videopohled

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=WLuyvdD-ecg

Design a konstrukce: Těžkotonážní obr

První, co upoutá pozornost každého, kdo FX520 vezme do ruky, je hmotnost přístroje. 199 gramů těžký přístroj jsme tu neměli už opravdu hodně dlouho a i větší tabletofon Galaxy Note II od Samsungu má 180 gramů, Note I má váhu 178 gramů. Přesto oba v ruce působí subjektivně relativně lehce. FX520 je sice z úplně jiného cenového spektra, ale váha přístroje vás přístroje zarazí, a to v negativním slova smyslu. Na nošení v kapse lehkých látkových kalhot to rozhodně není, zapomenout můžete i na košili. Tohle je prostě telefon minimálně do riflí, případně jiného oblečení pevnějšího střihu. Předpokládám ale, že budoucí majitelé si jej s tímto budou kupovat.

Pokud se na FX520 podíváme podrobněji, zjistíme, že nad displejem je kromě výdechu reproduktoru umístěná též kamerka pro videohovory, čidlo okolního osvětlení a taktéž proximity senzor. Pod displejem najdeme čtveřici senzorů ve složení “kontextová nabídka”, “domů”, “zpět” a “vyhledávání”.

Levý bok přístroje je zcela prázdný, pravý bok obsahuje klávesu pro uspání / vypnutí přístroje a kolébku ovladače hlasitosti. Na horní hraně najdeme zdířku pro 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Spodní hrana nese microUSB konektor. Na zádech FX520 najdeme čočku 5 Mpx fotoaparátu včetně přisvětlovací LED diody a samozřejmě výdech hlasitého reproduktoru.

Přístroj je vyroben z lesklých plastů, které na sobě rádi zanechají vaše otisky prstů, a to kdekoliv se mobilu dotknete. Zadní struktura zad je opět kopií té z Samsung Galaxy S1, tak jako u modelu FX400. Výrobci evidentně chybí krapet vlastní invence, když identická záda, kde jejich design zcela okatě okopíroval,  použije na všech svých čtyřech smartphonech.

Tvar telefonu samozřejmě nijak nevybočuje a nenajdeme zde nic, co by vás mohlo jakkoli zaujmout. V ruce se ale FX520 drží, pokud vynecháme váhu, příjemně. Oblé hrany napomáhají příjemnému pocitu a plasty, i když jsou opravdu dost lesklé, nekloužou nikterak výrazně.

Baterie a výdrž:

Baterie, která je v FX520 osazená, je vyměnitelná a dosahuje kapacity 2.100 mAh. Osobně bych u takto velkého přístroje očekával baterii o větší kapacitě, a to nejenom vzhledem k jeho váze. Na druhou stranu, v rámci používání se budete pohybovat bez větších problémů až v dvoudenní výdrži, což si zaslouží pouze pochvalu. Pokud bych mobil zatěžoval ještě méně a vypínal přes den data, věřím, že tři dny by nebyl problém.

Co za menší problém ale považuji, je rychlost nabíjení. FX520 se totiž nabíjí opravdu velmi pomalu. Za 30 minut dobíjení se kapacita baterie dostala na pouhých 14% a plného dobití se mobil dočkal až po 3:59 hod. A dobíjet telefon čtyři hodiny je opravdu moc. Pokud tedy budete potřebovat rychle pouze oživit baterii, protože si nebudete jistí, jestli vydrží plánovanou dobu mimo zásuvku, moc si nepomůžete. Mobil je potřeba na nabíječce nechat minimálně hodinu, aby alespoň částečné dobití mělo smysl.

Displej a ovládání: Třeba se dočkáme příště

Jak jsem již předeslal v popisu telefonu, displej je opravdu obří. Úhlopříčka je rovných 5 palců, což pro určitý okruh zájemců bude zjevná výhoda. Pro ty, kterým přijde tato velikost již příliš, je určen menší model FX420. Velikost je navíc ve své cenové třídě ojedinělá. Bohužel výrobce u displeje šetřil, kde se dalo, aby se mobil dostal na zajímavou cenu. Jeho rozlišení tedy dosahuje pouze 800 x 480 pixelů, což již na 5” zobrazovač nemusí vždy dostačovat. Přesto by rozlišení s hustotou 187 DPI mohlo konec konců spoustě lidem dostačovat.

Co ale již asi nebude vyhovovat drtivé většině uživatelů, jsou mizerné pozorovací úhly. Stejně jako u předchozí generace smartphonů Evolve stačí telefon pouze mírně naklonit a obrazovka okamžitě mění kvalitu zobrazení, invertuje barvy, snižuje kontrast apod. Toto se děje pouze pokud telefon při klasickém držení nakláníte od sebe a k sobě. Při náklonů do boků se toto neděje, takže ten kdo bude sedět vedle vás, uvidí na displej stejně (ne)kvalitně.

Přesto si lze při klasickém používání najít polohu, kdy na displej uvidíte v rámci možností kvalitně. Tato možnost ale téměř chybí při držení telefonu na šířku. Při hraní her či sledování filmů budete tedy neustále telefonem kroutit zleva doprava, ve snaze najít vhodný úhel pro co nejkvalitnější pozorování. Problém v tomto směru bude možná skutečnost, že při dané velikosti se hodně často stane, že určitá část displeje zobrazuje již relativně dobře, ale protilehlá strana ještě ne. Takže není problém při držení na šířku vidět v levé části již invertované barvy, ale v pravé ještě ne.

Osobně jsem ochotný displeji odpustit nižší rozlišení, byť je rastr již viditelný. Velmi špatné pozorovací úhly již nikoliv a v tomto směru se jedná zcela jasně o jeden z nejhorších displejů, se kterým jsem měl tu čest se za posledních pár let setkat.

Ovládání je poplatné Androidu jako takovému, ale i zde se výrobci podařilo udělat minimálně jeden přešlap. FX520 totiž disponuje rovnou čtyřmi senzory pod displejem, které bohužel reagují pouze na ploše, kde je vykreslen piktogram a položení prstu již kousek vedle nijak nereaguje. Toto by samo o sobě nebyl zcela zásadní problém. Ten se objeví až v momentě, kdy FX520 budete chtít začít ovládat ve špatně osvětleném prostředí.

Podsvícení senzorů se totiž chová prazvláštně. Pokud telefon probudíte, rozsvítí se s zámkem displeje taktéž senzory. Jakmile ale displej odemknete, senzory zcela nelogicky okamžitě zhasnou. Pokud jste v naprosté tmě a chcete je po odemknutí použít, mobil vám tímto hodí slušný klacek pod nohy.

Pokud senzory používáte, případně v momentě, kdy ještě svítí, se neustále dotýkáte displeje, svítí celou dobu. Jakmile se ale na displeji do čehokoli začtete a tím pádem se jej přestanete dotýkat, senzory po 5-ti vteřinách zhasnou. Opětovný dotyk na displej je ale již neprobudí a jsou stále nepodsvětlené. Opět je tedy budete ve tmě hledat. A tím, že reagují na dotyk de-facto pouze na ploše piktogramu a navíc jsou rovnou čtyři, minimálně z počátku budete tápat.

Pokud by si výrobce odpustil senzor s lupou a pod displej dal pouze standardní tři zbylé a rozšířil jejich plochu kde reagují, ovládání telefonu by bylo podstatně příjemnější. Jinak displej na dotyk reaguje příkladně, tlačítka na boku jdou nahmátnou velmi dobře, byť při dané úhlopříčce by mohli být o něco níže.

Prostředí telefonu: Téměř čistý Android 4.1.1

Již nadpis této kapitoly vypovídá o tom, jak vlastně prostředí FX520 vypadá. Výrobce se zdržel téměř jakýchkoli úprav. Najdeme zde tedy 5 ploch bez možnosti změny jejich počtu, tak jako horizontálně posuvné menu aplikací následované seznamem widgetů. Jediné, co nám Evolve servíruje navíc, je povedená notifikační lišta, která kromě informací ohledně událostí, obsahuje rychlé přepínače pro konektivitu, ale taktéž navíc umožňuje měnit jas displeje, časový limit jeho podsvícení či jeho rotaci.

Též zde najdete 4 profily pro různé příležitosti, pojmenované jako “Obecné”, “Tichý režim”, “Schůze” a “Venku”. Bohužel, pouze profil “Obecné” je upravitelný a zbylé tři jsou napevno nastavené výrobce. O to více zklame možnost si vytvořit profily vlastní. Protože si sice můžete vytvořit několik dalších profilů, které lépe vyhovují vašim potřebám, ty se vám ale již nezobrazí v notifikační liště. Díky tomu budete muset vždy pro nastavení vlastních profilů navštívit menu nastavení. Nápad dobrý, provedení nešikovné. Obecně ale notifikační lišta potěší. Na plochy si samozřejmě můžete umístit libovolné widgety či zástupce, tak jako vytvářet složky.

Telefonování a zprávy: Beze změny

Telefonní seznam je opět poplatný použitému systému. Je tedy velmi jednoduchý, přehledný a přitom zcela dostačující. Navíc je, pokud uživatel chce, plně synchronizovaný s gmailem, o svá data tedy nepřijdete ani při zničení či ztrátě přístroje. Kontakty lze řadit dle jména či příjmení a nezávisle na tomto nastavení je možné si nechat zobrazit jako první jméno či příjmení. Z číselníku pro vytáčení lze vyhledávat pomocí T9 v seznamu kontaktů jak dle jména, tak dle příjmení. V rámci telefonního seznamu vám telefon nabídne též možnost si nechat kontakty zobrazit dle skupin či si nechat vyfiltrovat pouze oblíbené.

SMS zprávy taktéž dodržují Androidí klasiku. Řadí se tedy do vláken v rámci komunikace s jednotlivými uživateli. V rámci SMS zpráv lze samozřejmě i vyhledávat, nastavit si pro ně zvuk zcela dle vlastního výběru, či si určit limitní počet SMS či MMS, při kterém se již staré zprávy budou odmazávat. Taktéž doručenky přímo v těle dané zprávy potěší a není zde nic, co bych mohl vytknout.

Hudební a videopřehrávač, GPS: Androidí univerzo

Hudební přehrávač je v FX520 zastoupen hned dvakrát. Jednou ve formě základního přehrávače, který se váže k Androidu již několik verzí, podruhé ve formě Google Play Music aplikace. V obou případech se jedná o základní přehrávač bez větších nároků, které dokážou třídit hudbu dle interpretů, alb, žánrů apod. Hudební přednes je průměrný. Po doinstalování PowerAmpu se zvukový přednes zlepšil. Škoda, že výrobce nepředinstaloval do FX520 lepší hudební přehrávač rovnou, jako u starších modelů.

To samé bychom mohli říct i o video přehrávači. V jedné generaci tedy uživatelům servíruje výborné, byť zdarma dostupné, programy přímo v telefonu, v druhe generaci nikoliv? Ale až po nainstalování MX Playeru z Google Play jsem bohužel pochopil. Tento přehrávač, se kterým mám sám ty nejlepší zkušenosti a běhal mi zatím bez jediného problému na kterémkoli telefonu, na FX520 vlastně nefunguje. Načtení filmu v SD kvalitě trvá několik desítek vteřin a poté se na film už můžete pouze dívat. Jakmile se pokusíte film dostat na vámi požadovanou časovou značku, dojde k zamrznutí přehrávače a musíte z něho vyskočit. Škoda. Ten integrovaný sice dokáže kromě obligátních AVI a MP4 přehrát sice i MKV v SD rozlišení, to je ale vše. HD od něho nečekejte a i to SD je občas nepříjemně trhané. Jelikož jsem měl se starší generací Evolve zkušenosti v rámci ceny relativně dobré, co se týká filmů, chování FX520 mě vyloženě zklamalo.

Mapové podklady v telefonu žádné předinstalované nejsou, to je ale vzhledem k ceně plně pochopitelné. I tak samozřejmě FX520 disponuje GPS čipem a pro navigování lze bez problémů používat Google mapy, pouze se musíte připravit na nutnost být online. Samozřejmě není problém z Google Play doinstalovat libovolnou off-line navigaci. Jako překážku pro použití FX520 jako navigaci ve voze není tedy chování GPS jako takové, ale bohužel opět displej. V držáku na palubní desce budete velmi těžko hledat úhel pohledu na displej tak, aby zobrazoval v rámci možností dostatečně kvalitně, aby vám alespoň větší část displeje neinvertovala barvy.

Fotoaparát: Ruce pryč, tohle se nepovedlo

Prostředí fotoaparátu je identické s čistým Androidem, hardwarová spoušť chybí. Bohužel, v rámci focení nelze podržet softwarovou spoušť a nechat fotoaparát zaostřit a pustit až v momentě, kdy chcete exponovat. Mobil totiž umožňuje tzv. sekvenční focení, kdy máte možnost si nastavit jestli chcete při držení spouště vyfotit 4, 8 nebo 12 snímků rychle za sebou. Jenže, pokud tuto funkci nechcete, máte smůlu. Vypnout jí nelze. Navíc, fotografie disponují vysokým šumem, špatnou kresbou, trpí hrudkovitostí, jsou rozmazané. V nastavení lze navíc navolit softwarový přepočet z nativních 5 Mpx na 8 Mpx, což ale situaci ještě zhorší.

Integrovaná LED dioda na přisvícení má zcela tragický dosah. Ve tmě není schopná osvětlit objekt vzdálený ani metr a hodí se maximálně na focení velmi blízkých předmětů. Jenže, jelikož si diodou FX520 při ostření nepřisvítí, je zde v podstatě k ničemu, protože fotografie bude při špatném osvětlení ještě více rozmazaná než při focení za dne, navíc trpí opravdu vysokým šumem.

Natáčení videa umožňuje použít kvalitu “Nízká”, “Střední” “Vysoká” či “Jemná”, kde jemné rozlišení znamená 720p. Ve všech případech se ale dočkáte kvality nízké, mění se pouze rozlišení oné špatné kvality videa a oněch 720p jsem na HD rozlišení netipoval ani náhodou. Video navíc trpí stejnými chybami jako fotografie. Tedy opět často špatně zaostřené, dochází k přepalům, při švenkování je obraz trhaný, objekty doskakují apod. Navíc kamera dost často a skokově přeostřuje, což se bohužel ve videu kromě nepříjemného efektu projevuje též slabým cvakáním.

 

Jelikož se výstupní kvalita video a foto záznamů opravdu velmi nepovedla, asi moc uživatelů neocení možnost si nastavovat ostrost obrazu, sytost barev, automatické rozeznání scény či třeba auto-bracketing, zde zcela nelogicky pojmenovaný jako “Snímek z konzole EV”. Tím se dostávám k dalšímu neduhu, a to je nekvalitní překlad. Na jednom řádku máte možnost nastavit si “Samospoušť” na dalším již ale máte “Camera Sound” a jinde se dočkáte výše zmíněného nepřesného překladu. Tyto chyby v překladu najdete nejenom v nastavení fotoaparátu, ale i jinde v systému, kdy třeba v momentě, kdy zapojíte nabíječku, mobil napíše “Nabíječka odpojená” a začne vesele nabíjet. Na jednu stranu chápu, že výrobce šetřil kde to šlo a tím pádem dostáváme kvalitu fotoaparátu takovou, jakou dostáváme, ale výstupní kontrolu textů by rozhodně opomíjet neměl.

V rámci diskuze k mé recenzi na mobilní telefon Huawei Ascend G600 přišel čtenář Tomáš se zajímavým nápadem, jestli bychom nemohli otestovat u přístrojů, které hůře fotí, taktéž alternativní aplikaci, abychom eliminovali špatný SW od dobrého HW a obráceně. Jelikož výstup FX520 je takový, jaký je, zkusil jsem tedy pořídit též pár fotografií s Zoom CameraFX aplikací, která bohužel výsledek moc nezlepšila. Práce v protisvětle je rozhodně lepší, nicméně snaha o potlačení šumu je již moc agresivní a fotografie sice vychází na první pohled kvalitnější, na druhý pohled je ale jejich vyšší čistota vykoupená ztrátou detailů, pokud se o nich dá u FX520 hovořit. Nějaký významný posun v kvalitě tedy nečekejte.

Zkušební fotografie pořízené telefonem Evolve FX520


Snímky pořízené klasicky přes integrovanou aplikaci fotoaparátu


Snímky pořízené přes doinstalovanou aplikaci Zoom CameraFX

.. a ještě další zkušební snímky pořízené klasicky, tedy nikoliv přes Zoom CameraFX


S telefonem se dají pořídit také panoramatické snímky

Zkušební video natočené telefonem

Organizační a datové funkce: Překvapení se nekoná

Kalendář je v FX520 zcela standardní, který známe z čistého Androidu, a navíc, z mého pohledu zcela nepřehledný. V rámci měsíčního zobrazení máte u každého dne, pokud daný den máte naplánovanou aktivitu, viditelnou jednu linku, která obsahuje barvy kalendářů, kterým jednotlivé schůzky odpovídají. Pokud se některé schůzky překrývají, zobrazí z nich pouze jednu, čímž se stává nepoužitelným. V rámci týdenního zobrazení je viditelná časová osa o rozmezí 6-ti hodin, tudíž se nevyhnete posouvání sem a tam, abyste zjistili časové rozpětí dané schůzky. Navíc, pokud jich máte v jednom dni více, jsou linky znázorňující jednotlivé schůzky natolik tenké, že se do nich nevejde popis. Vřele tedy doporučuji použít jednu z mnoha alternativních aplikací k plánování času, kterých je naštěstí na Google Play dostatek.

V rámci konektivity se samozřejmě dočkáme klasické sestavy v podobě Wi-Fi 802.10 b/g/n, GPRS, microUSB, možnosti vytvářet hot-spot Wi-Fi body a podporou pro Tethering, tak jako plnou podporu 3G sítí. S čím jsem bohužel nejednou bojoval, byla odpojující se Wi-Fi. Při pokusu jí znovu aktivovat přes notifikační lištu jsem se ale vždy setkal s neúspěchem, neboť dle ikony se Wi-Fi právě odpojovala, přičemž tento stav se nezměnil ani po hodině. Při prozkoumání nastavení Wi-Fi jsem si tuto skutečnost potvrdil, ale nemohl jí jakkoli změnit. Pomohl až restart telefonu. Poté se Wi-Fi již chovala normálně. Bohužel se mi tato situace opakovala vícekrát a já tak mohu pouze doufat, že se jednalo o chybu mého kusu a že se nejedná o standardní vlastnost.

Dual SIM možnosti: Přehledné a bez problémů

Jelikož se v této části jedná o identické možnosti, které přinesl již starší model FX400, dovolím si sem zkopírovat text z dané části mé předchozí recenze.

Přístroj tedy umožňuje používat dvě SIM karty najednou. Tomu jsou přizpůsobené volby jak v seznamu kontaktů, tak v SMS zprávách, či příjmu hovoru. Jakmile totiž spustíte seznam kontaktů či editor SMS zpráv, okamžitě se vám ve stavové liště zobrazí barevný obdélník, který vás informuje, ze které SIM vlastně provedete zamýšlenou činnost, pokud jí dotáhnete do konce. Pokud tedy chcete volat, okamžitě vidíte, jestli voláte z firemního čísla, či soukromého. Navíc, zobrazenou barvu a název obdélníku (SIM karty) ve stavové liště si můžete upravovat jak vás napadne.

V nastavení přístroje si můžete dokonce zvolit možnost, aby se telefon třeba při odesílání zpráv vždy zeptal, z jaké karty jí vlastně chcete odeslat, případně můžete natvrdo zvolit, že SMS zprávy se budou vždy odesílat třeba ze soukromého čísla, že u hovorů se mobil vždy zeptá a datové připojení bude vždy čerpat z firemní karty. Tím že jsou obě karty najednou online, má takové nastavení smysl a funguje zcela bez problémů.

Výkon: Papírově vypadá lépe, než ve skutečnosti

FX520 obsahuje dvoujádrový procesor Mediatek MT6577 taktovaný na 1 GHz. Grafické operace má na starosti PowerVR SGX531 se dvěma jádry a toto duo je zastřešené 512 MB RAM. V Antutu benchmarku dosáhl FX520 skóre 6.530 bodů, z toho CPU 2.696 bodů a GPU 2.046 bodů. Z toho plyne jedna zcela zásadní věc. Z hlediska procesoru si polepšíte oproti předchozí generaci FX400/FX500 přesně dvojnásobně, výkon ve 3D stoupl dle testů o 30 procent, reálně to ale nepoznáte. Je to dáno skutečností, že je použité stejné grafické jádro, liší se pouze procesor. Ten je navíc, kromě dvou jader, vnitřní architekturou identický s tím, který najdete v FX400/FX500.


Screenshot ze hry Shadowgun: jak je vidět, neobsahuje spousty textur a zde se pravidelně hra zasekla a odmítla běžet dál

Dále, některé hry, které na starší platformě předchozích modelů fungovaly korektně, na novém hardwaru, byť papírově výkonnějším, spustíte s problémy, nebo vůbec. Shadowgun, který FX400/500 rozjely bez větších problémů, jsem na FX520 jednoduše nebyl schopný hrát kvůli chybám zobrazení a mrznutí hry, Minecraft byl taktéž na starších modelech hratelný lépe. Níže jsou uvedené mé herní zkušenosti.

Angry Birds Star Wars – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Dead Trigger – Plynulé na nízké a střední detaily. Mírně pomalejší na nejvyšší nastavení.
N.O.V.A 2 – Není kompatibilní.
Modern Combat 3 – Nelze nainstalovat.
Sprinkle – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Shadowgun – Po několika vteřinách, kdy vypadávají textury, hra zamrzne.
Asphalt 6: Adrenaline – Není kompatibilní. Ani jiné díly.
Minecraft – Hra je mírně zpomalená, nicméně hratelná. Na standardní i fancy nastavení.
Reckless Racing – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Where Is My Water – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.

Pokud tedy vlastníte starší model FX400 či FX500, kvůli hrám se nevyplatí na nový model vůbec přecházet. Identický grafický čip a stejně nízká operační paměť o kapacitě 512 MB, zabrání dvoujádrovému procesoru, aby se ve hrách pozitivně projevil, a tak si jeho vyšší výkon užijete hlavně s internetovým prohlížečem, kde je vyšší svižnost znát.

Zde bych vás rád poprosil, pokud byste v testech herní výkonnosti v rámci recenzí rádi viděli jiné tituly, napište své tipy do diskuze, rád tuto část přizpůsobím vašim požadavkům, aby zde bylo reflektováno opravdu to, co je žádané a co tedy využijete. Taktéž, pokud máte nápady na další výkonnostní testy, neváhejte se podělit. Pouze bych nerad měl v testech několik benchmarků, kdy každý měří výkonnost trošku jinak a jejich výsledky jsou hlavně orientační. Zde myslím stačí jeden.

Závěr recenze Evolve FX520

Závěr recenze na Evolve FX520 moc radostné čtení nebude. FX520 totiž příjemně překvapil pouze skutečností, že v dané cenové kategorii se jedná o téměř bezkonkurenční smartphone v rámci poměru výkon / velikost obrazovky / cena. Přeci jenom dvoujádrový mobil s obřím displejem o úhlopříčce 5” za 5 tisíc jen tak neseženete, a tak pro toho, kdo chce mobil s velkou obrazovkou, ale nechce za něj platit vysokou částku, může být Evolve FX520 dostupná volba, navíc s moderním 4.1 Androidem Jelly Bean, což je v dané cenové kategorii taktéž skutečnost ojedinělá.

Evolve FX520 ale bohužel strhává spousta nedodělků a až příliš ústupků v rámci boje o cenovku. Nízké rozlišení displeje je za danou cenu ještě ospravedlnitelné, jeho zcela tragické pozorovací úhly si myslím ale již ne. Extrémně pomalé nabíjení asi také nebude moc uživatelům vyhovovat, tak jako zmateně se chovající podsvícení senzorových kláves, které v momentě, kdy je potřebujete, jsou zhasnuté. Minimální prostor pro instalaci aplikací také radost neudělá, tak jako váha přístroje bezmála 200 gramů. Fotoaparát zde spíše slouží pro marketing, jelikož jeho výsledky jsou opravdu špatné. A posun ve výkonu oproti starším verzím, kromě surfování po internetu a syntetickém testu, pocitově veškerý žádný, byť zde máme dvoujádrový procesor.

Pro koho je tedy Evolve FX520 určený? Těžko říct. I když jsem se na telefonu snažil najít několik důvodů ke koupi, napadá mě popravdě pouze jeden jediný. Velikost displeje. Pokud tedy opravdu, ale opravdu potřebujete z nějakého důvodu pěti-palcový displej, ale zároveň nechcete za přístroj utratit spousty peněz a zároveň vám popsané nedostatky na FX520 nevadí, jděte do něj. Pokud ale kromě velikosti displeje požadujete i kvalitu zobrazení, mobilem občas něco vyfotíte a jste obecně více náročnější, poohlédl bych se po konkurenci, protože i když za danou cenu jinde takto veliký mobil nekoupíte, určitě za danou cenu můžete mít mobil kvalitnější a více odladěný. Snad se třetí generace smartphonů Evolve povede lépe.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus podpora dvou SIM karetPlus špatné pozorovací úhly displeje
Plus Android 4.1Plus zdlouhavé nabíjení
Plus kvalitní notifikační lištaPlus tragický fotoaparát
Plus odbytá lokalizace
Plus horší odladěnost
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články