Recenze Doogee T6 Pro: čtyři dny výdrže pro každého

Tomáš Drahoňovský

Ani novinka od Doogee nezměnila můj pohled na čínské telefony. Jsou stále plné chyb, nedodělků a laciných řešení. Model T6 Pro je přesto velmi použitelným telefonem, který splní tajné tužby všem, kteří neradi svůj telefon nabíjejí. Jak ale ukáže dnešní recenze, kromě výdrže nabídne ještě řadu dalších lákadel.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Není to tak dávno, co jsem testoval první modely firmy Doogee, které přicházely na náš trh. Kvůli nepochopitelným opomenutím výrobce jsem je vydržel používat jen několik dní. Použitelné byly snad jen coby dárek pro někoho, koho vážně nemáte rádi.

Uplynulo pár let a já držím v ruce model T6 Pro. Po týdnu v jeho společnosti se přistihuji, kterak vážně přemýšlím o tom, že bych si jej pořídil jako skvělý sekundární telefon, který bych využíval třeba k cestám mimo civilizaci. Pokud patříte mezi tolerantnější uživatele, může Doogee posloužit s pár kompromisy i jako telefon primární. Vše záleží na tom, k čemu všemu telefon používáte. Někteří uživatelé totiž kompromisy, o kterých hovořím, nemusejí vůbec postřehnout.

Doogee T6 Pro: specifikace

Konstrukceplast, 155 x 78 x 10,0 mm, 170 g
Displej5,5″, LCD, 1280 x 720 px, jemnost 267 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz, MediaTek 6753
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB, microSD slot (až 32 GB)
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx (intepolovaných na 8 Mpx)
LTE800, 1800, 2100, 2600 MHz (chybí 900 MHz)
TechnologiedualSIM, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS
Baterie6250 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnostcca 3 600 Kč, červenec 2016

Design a zpracování: špalík s bohatou oblohou

To první, co na čerstvě vybaleném přístroji zaujme, je bohaté příslušenství v základním balení. Krabice obsahuje nejen obligátní nabíječku (ve standardu QuickCharge 2.0) a špendlík k vyjmutí šuplíku na dvě mini SIM karty nebo jednu „simku“ a paměťovou kartu. K telefonu dostanete ještě silikonové pouzdro, sérii náhradních fólií na displej (jedna už je z výroby nalepena – Doogee totiž nepoužívá tvrzené Gorilla Glass) nebo OTG kabel, jehož pomocí přetvoříte telefon v powerbanku nebo jej využijete k připojení klávesnice.

Hned druhý nejsilnější dojem v řadě ve vás bezesporu zanechá hmotnost T6 Pro. Ta je totiž skutečně úctyhodná: bež pár gramů čtvrt kila. Pokud si nedokážete pod tímto abstraktním číslem nic představit, je to přibližně tolik, že po čtvrt hodině prohlížení internetu začne slabší jedince pobolívat ruka. Stále nic? Dobrá tedy – je to jen o pár gramů méně, než vážil jeden z prvních telefonů schopných operovat v GSM sítích v Česku – Dancall 2711. Ten si však podobnou hmotnost mohl dovolit – s prohlížením tehdy internetu nikdo nepočítal.

Samotný design Doogee se nese v intencích ceny, která nedosahuje v přepočtu ani 4000 korun. Je to zkrátka poměrně tlustá placka, bez výstřelků. Zadní kryt se snaží hrát si na kov, kterým není, stejně jako evidentně plastový dvojitý rámeček po obvodu displeje. Právě na něm je nejlépe poznat, že čínští výrobci levných telefonů se co do zpracování mají stále ještě co učit. Rámeček totiž není rovný, ale v místech, kde jsou do telefonu zasazeny ovládací prvky, konkrétně tlačítka hlasitosti, zamykání a šuplík na SIM karty, se různě prohýbá jako nechvalně proslulá dálnice D47. Neurčitému dojmu přispívá také povrzávání zadního krytu, které dle mých zkušeností s časem obvykle nemizí.

To všechno je daň za nízkou cenu. Na druhou stranu, i s touto cenovkou dokáže Doogee T6 Pro nabídnout poměrně tenké rámečky kolem displeje. Pod ním se pak nachází bohužel nepodsvícená trojice ovládacích tlaítek. Stejně tak nechápu, proč místo tlačítka multitaskingu nabízí Doogee volbu Options – tedy tak, jak to v mobilním pravěku měly všechny telefony s Androidem, dokud vývojáři nezapracovali „hamburger button“ přímo do prostředí aplikací. Do seznamu naposledy spuštěných programů tak u T6 Pro musíte vstoupit dlouhým stiskem domovského tlačítka, tedy tak, jako jinde spouštíte vyhledávání. Je to zkrátka zmatek. Co se ovládání týče, mohu tak pochválit snad jen notifikační, výrazně svítící mnohobarevnou diodu.

Displej, prostředí, baterie: samá překvapení

IPS zobrazovač Doogee T6 Pro má rozlišení 1270 x 720 pixelů. Ano, čtete dobře – pouze HD. Ačkoli jsem se, zhýčkán z ostrosti 2K displejů, na hustotu pouze 267 ppi nijak netěšil, v tomto ohledu displej předčil má očekávání. Nepřistihl jsem se, že by mi snad vadily nějaké roztřepené okraje nebo rozpixelované fonty, snad i díky poměrně úspornému a vkusnému designu použitého Launcheru3.

Jinak ovšem použitý displej svými vlastnostmi odpovídá ceně přístroje. Při pohledu z úhlu se černá barva mění na světle šedou, na přímém slunci toho moc neuvidíte a podsvícení má lépe zpracované snad jakýkoli jiný telefon. Zejména při zobrazení světlých ploch je rázem jasně vidět, že na displeji Doogee T6 Pro se tvoří světelné mapy a okraje obrazovky svítí daleko víc než její střed. Snímač okolního světla má pak příliš úzký rozsah, a tak mnohdy nepoznáte, že vůbec pracuje.

 

Displej Doogee T6 však nemá sloužit k bůhvíjakým optickým orgiím. Má za úkol především šetřit energii. A to se mu daří. Pouhým pohledem do statistik akumulátoru zjistíte, že displej se často řadí až na třetí místo největších žroutů energie, zatímco na moderních mobilech s extravysokým rozlišením s náskokem pravidelně vede.

A tomu také odpovídá výdrž telefonu. Akumulátor o kapacitě 6250 mAh by nenáročným uživatelům měl s přehledem vydat na čtyři dny v provozu. Já jsem to však v plném pracovním zápřahu dotáhl nejvýše na tři, a jednou se mi dokonce podařilo telefon vybít během jediného dne. Stalo se to tehdy, když jsem si vyjel na tříhodinový cyklovýlet s permanentně zapnutou navigací, sporttrackerem a podsvícením nastaveným na nejvyšší hodnotu. Tento výlet mě však stál jen neuvěřitelných 30 % kapacity. Když jsem pak ještě Doogee využil jako svůj primární terminál k přístupu na internet, v půlnoci jsem jej zapojoval do nabíječky s dvaceti zbývajícími procenty. Zájemcům o telefon s extrémní výdrží však musím doporučit hlídat, jaké aplikace pracují na pozadí. Podezřívám totiž Doogee z nepříliš odladěného memory managementu. Výše uvedených výsledků totiž dosahoval pouze při důsledném pročišťování operační paměti několikrát denně. Bez něj ubývala procenta na ukazateli přibližně tak rychle, jako na přístrojích s poloviční baterií.

 

Bylo by však chybou ocenit Doogee prvoplánově jen za velký akumulátor. I když v benchmarcích model T6 Pro žádné rekordy netrhá (v AnTuTu například dosahuje skóre jen necelých 37 000 bodů), v běžném provozu to rozhodně není znát. Nesetkal jsem se s žádným zásekem nebo pomalostí, kterou prosluly „noname“ čínští výrobci v minulosti. Ano, graficky složitější hry sice postrádají detaily a jejich spouštění trvá někdy až nezdravě dlouho – hráči si však bezesporu pro své radovánky nevyberou telefon za tři tisíce, byť nabízí na svou cenovou kategorii bezkonkurenční prostor vnitřní paměti 32 GB. Běžnému uživateli pak i proto na všední úkony bohatě stačí.

 

Relativně štědrý výkon zajišťuje skvělou rychlost uživatelského prostředí. Tu pak doplňují třeba další příjemné funkce: personalizovatelné zvukové profily, možnost ovládat telefon pohyby – například zavolat daném kontaktu zvednutím k uchu – anebo schopnost spouštět aplikace napsáním gesta na zamčené obrazovce. Tuto funkci nabízejí čínské značky již nějaký čas, osobně jsem se však u Doogee T6 Pro vůbec poprvé setkal s možností vytvořit si pro vybrané aplikace dokonce gesta vlastní. Nutno ovšem doplnit, že je pak mnou testovaný kus nikdy nerozpoznal. Budoucím majitelům telefonu pak doporučují také nechat vypnutou funkci odemykání displeje dvojitým klepnutím a odemknutí telefonu pohybem prstu po skle. Přístroj se pak rád spouští v kapse a vytáčí náhodné kontakty. Mé pozadí také tímto způsobem napsalo pár lidem jen těžko přeložitelné zprávy. Je sice chvályhodné, že se čínské značky snaží ty „západní“ dohnat počtem funkcí, jejich provedení však stále často na plný počet bodů není.

Fotoaparát: raději nepoužívat

Fotoaparát je jednoznačně nejméně povedenou součástkou jinak zajímavého přístroje. Na samotné aplikaci to však na první pohled není poznat. Obsahuje dokonce i spuštění expozice gestem focené osoby, což usnadňuje pořizování skupinových fotek, digitální stabilizaci nebo manuální HDR.

Jakmile však dojde na focení, je jasno. Tenhle foťák neměl spatřit světlo světa. I během slunečních dní se ukáže, že Doogee T6 Pro se na Mistrovství světa v rychlosti expozice nekvalifikuje. Po stisknutí spoušti je potřeba čekat asi ještě dvě vteřiny a tento čas samozřejmě stoupá spolu s tím, jak slunce klesá k západu. I jen během deštivých a pošmourných dní má však Doogee tendenci přestat ostřit a nepromine ani pohyb ruky způsobený pouhým dýcháním. Dobře je to vidět na fotce tabule u restaurace, kterou jsem musel pořizovat několikrát, a ani u pátého pokusu nejsou křídou napsaná písmena k přečtení.

Jak fotí Doogee T6 Pro

 



Ve výčtu fotoprůšvihů by se v tomto případě dalo mluvit ještě dlouho. Barvy mají do přirozenosti daleko, HDR je dobré maximálně k tomu, že přidává do fotek ještě více mlhy, makro režim není přítomen a pro zřetelné kontury předmětů musíte zamířit jinam. Tohle se zkrátka nepovedlo a foťák Doogee T6 Pro doporučuji používat jen v ohrožení života.

Závěr a konkurence

Doogee T6 Pro není v celkovém pohledu nijak kvalitní telefon. Odpovídá zkrátka současné čínské produkty se všemi nedodělky a nelogičnostmi. Každý si však musí položit otázku: kdo je vlastně cílová skupina tohoto přístroje? Jsou to mobilní lovci instagramových zázraků a milovníci graficky náročných herních titulů? Anebo spíš ti, kteří ocení fakt, že s sebou nemusejí tahat nabíječku a díky 3 GB RAM se jim pohodlně spustí veškeré žravé aplikace z dílny Facebooku a mnohdy náročné webové stránky? Pro tento typ zákazníků dost možná neexistuje jiná volba.

Jedinou větší komplikaci představuje nedostupnost oficiální české verze. Telefon jsme objednávali z asijského Tinydeal.com a i v prostředí telefonu se občas najdou nepřeložené důkazy o tom, že s naší vlastí se ve výčtu podporovaných trhů jaksi nepočítalo. Pokud však celníci nad zásilkou s Číny přimhouří oči. Za 3400 Kč nemá Doogee T6 Pro žádnou relevantní konkurenci.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výdrž bateriePlus nepoužitelný fotoaparát
Plus bohatá funkční výbavaPlus dílenské zpracování
Plus rychlost a odladěnost prostředíPlus vyšší hmotnost
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články