Recenze Doogee Leo DG280: Dejte až na druhý dojem
Podle zvěrokruhu je lev dominantní znamení. Bývá inteligentní, vytrvalý i cílevědomý, dokáže ale být velkorysý i ješitný. Možná proto se jméno Leo spolu se svým symbolem dostalo na krabičku testovaného smartphonu Doogee. Pojďme se kouknout, co si z horoskopu DG280 odneslo.
Doogee na svých oficiálních stránkách píše, že všechny jeho produkty podléhají vysokým standardům, aby uživatelům přinesly ty nejpříjemnější zážitky. Dokonce samotné jméno má sebevědomé vysvětlení: D znamená rozhodování, OO je přepis z ležaté osmičky nekonečna a GEE má znít jako čínské povzbuzování koně k trysku. Celá metafora má dohromady znamenat, že je značka odhodlaná uspět díky nezlomnému přesvědčení. Vzhledem k tomu, že domácí adresa směřuje do Číny, jsou jistě na místě pochyby, jestli odhodlání bude stačit.
Základní parametry: Doogee Leo DG280
Rozměry | 134 x 68 x 8,8 mm |
---|---|
Hmotnost | 109 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 480 x 854 px (215 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek MT6582, grafika Mali-400 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat |
Fotoaparát | 5 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 1,3 Mpx přední kamerka |
Baterie | 1 800 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, leden 2015 |
Za zapůjčení děkujeme společnosti Levnesmartphony.cz.
Design a zpracování: Outdoor nebo dětský telefon?
Potkat na telefonu jiný materiál, než plast, je malý zázrak. Zároveň se však člověk musí ptát, co výrobce netradiční alternativou sledoval. Guma použitá na zadní kryt se většinou objevuje na odolných telefonech, aby neklouzaly z ruky nebo na dětských mobilech. Možná k žužlání, možná kvůli lákavějším barvám, možná kvůli snížení následků pádů, možná aby nemělo co vrzat. Doogee Leo funguje snad ve všech zmíněných bodech. Samotný výrobce ještě k tomu dodává, že materiál také lépe odvádí teplo při zahřívání telefonu.
Vanička zadního krytu je pokrytá mělkými dolíčky, v ruce se ani nehne a kulaté hrany se příjemně zaklesnou do kloubů na prstech. Testovaný kousek v černé má sice blíže k tmavě šedé, což přidává jeho atraktivitě, stejně jako matný povrch. Přál bych si vidět naživo světle modrou variantu, která určitě skončí v mnoha rukách jen kvůli prvním dojmům.
Co se týče pevnosti, funguje trošku jinak, než u většiny ryzích outdoorových zařízení. Gumová obruba je dostatečně tlustá na to, aby pohltila prvotní náraz, bohužel je ale moc pružná k tomu, aby se na dlouhých hranách nezačínala od telefonu odchlipovat. Doporučuji proto jedinkrát do palandy zasunout dvě SIM karty, vedle zastrčit paměťovku a v životě už kryt nesnímat a hodně doufat.
Součástí gumového krytu jsou i tlačítka zapínání a hlasitosti. Tisknou se neochotně, jejich pohyb se přenáší trnem na mikrospínač, hmatová odezva je dosti tuhá a ani ji nedoprovází zřetelné cvaknutí. Vzhledem k velikosti zařízení jsou ale tlačítka snadno dostupná pro leváky i praváky. Další klávesy najdete až na přední straně v sestavě menu, domů a zpět. Jakou barvu má podsvícení? Žádnou, senzory musíte hledat po paměti, protože pod stínem palce je prakticky nevidíte.
To samé se nedá říct o přední kameře, senzorech přiblížení a okolního jasu nebo reproduktoru. Nad displejem svítí jako jediný použitelný prvek k identifikaci, jak telefon správně chytnout.
Displej, prostředí a baterie: 迷失東京
Leo patří mezi těch několik zařízení, která s věkem nenarostla. 4,5“ displej možná nevypadá jako kolibřík, rozdíl oproti rozmáhajícím se pěti palcům je však značný. Dotyková klávesnice už je přeci jen stísněná a jedinou útěchou může být, že z rozlišení 854 x 480 nebyl proužek nad rámec běžného WVGA využit pro navigační lištu.
Celé prostředí si obléklo syté barvy, na první pohled proto těžko poznáte, jestli Doogee preferuje odstíny studené, nebo teplé. První varianta je správně, ale rozdíl poznáte až v přímém porovnání. S citlivostí problémy nemá, bohužel však musím konstatovat, že jeho jemnost už nestačí. I při nastavení nejmenšího písma často v menu potkáte nedokončené nabídky, u kterých jen metodou pokus – omyl zjistíte, k čemu slouží.
Na časté použití detektivních metod budete muset spoléhat mnohem častěji, než je zdrávo. Telefon trpí mizerným překladem a mohl by se stát odstrašujícím příkladem pro všechny nešťastníky, kteří spoléhají na Google Překladač. Myslíte si, že po zkušenostech z jiných čínských telefonů to nemůže být tak zlé? Pak mi prosím přeložte tato slovní spojení (opravdu se tomu nedá říkat věty): „shift v zpěvu seznamu hudby“, „přístroj automaticky přepne do pohotovostního režimu odemknout a rozhraní třepáním dlaň u snímače vzdálenosti“ nebo grandiózní paskvil „auto odpoví tím, že drží dlaň senzor vzdálenosti po dobu 2 sekund při volání příchozí“. Po dobu testu mi neodpovědělo žádné auto, a už vůbec si nevzpomínám, že by mě nějaký automobil držel za dlaň.
Doogee DG280 Leo pohání čistý Android Kitkat, takže na podobné dadaistické říkanky narazíte jen v nabídkách specifických pro zařízení. Pokud ovšem čekáte, že se Doogee ztratilo jen v komplikovanosti češtiny, uvařte si horký čaj, čeká vás pořádně ledová sprcha. Všechny ty nadstandardní funkce jsou rozházené hned ve třech menu: gesto somatosenzory, inteligentní probuzení a inteligentní somatosenzory. Přijde vám, že se ta slovíčka opakují? Po pár vteřinách zjistíte, že se opakují i jejich účinky. A ještě ke všemu špatně.
Můžete třeba zapnout odemykání poklepáním na displej. To sice funguje vždy, bohužel i v momentě, kdy se displeje dotknete jednou nebo ho jen držíte v dlani. Doogee se zalíbily i úsporné režimy, což by zajisté bylo chvályhodné, kdyby jejich jedinou funkcí nebylo duplikovat přepínače GPS, Wi-Fi nebo Bluetooth. V menu najdete dokonce spínač tzv. Smart-úspory, moc rád bych ale slyšel odpověď od výrobce, co je chytrého na automatickém vypnutí bezdrátových sítí na 10, 20 nebo 30 % nabití. Jedinou zvládnutou funkcí tak zůstalo pro procesor MediaTek typické zapnutí v předem nastaveném čase.
Použitý čip je starý známý MTK6582 taktovaný na 1,3 GHz. Jestli vám už někdy podal pravici, asi už víte, že není nijak silný a 1 GB RAM mu rovněž nepomáhá k lepším výkonům. Jedinou překvapivou zprávou je zvýšení paměti na 8 papírových giga, v praxi rozdělených na 1,44 GB sekci interní paměti a 4,71 GB paměti telefonu. Instalované aplikace dokážou využít oba prostory, chvíli tak s místem pro aplikace vydržíte a jestli si přikoupíte microSD kartu, můžete Leo používat i jako přehrávač hudby.
Minimálně do doby, než vyčerpáte všech 1800 mAh z baterie. Obvykle se její výdrž pohybuje na stupnici od dlouhé po krátkou. Leo je však telefon, který se po této ose dokáže pohybovat podle chuti. Pokud ho necháte v klidu, sem tam pošlete SMS, odvděčí se i dvoudenní výdrží. Pokud začnete synchronizovat e-maily, sem tam zapnete GPS a k tomu hodinku dvě streamované hudby, bude stačit deset hodin, abyste vycucali akumulátor do poloviny. To jsou ty lepší případy. V těch horších vyrazíte na dvouhodinovou procházku s měřením trasy a vrátíte se rovněž s polovinou prázdnou. S přihlédnutím k nepředvídatelnému odběru proto musím Doogee zařadit mezi jednodenní telefony.
Fotoaparát a kamera: Dostanete očekávané
U tak levného telefonu je focení čistě doplňkovou funkcí. Skeptik by pravděpodobně řekl, že je v telefonu kamera jen proto, aby v katalogu nesvítilo červené mínus za její absenci. Buďme však rádi, na občasné vyfocení nějaké poznámky postačí.
Jinak však schopnosti kamery Doogee Lea do čela hitparády nedostanou. Autofocus nikam nespěchá a nemusíte se ani příliš snažit, aby byly snímky rozmazané. Pokusy o HDR dopadají úplně tragicky, stejně jako focení čehokoli, co nemá čas na tři vteřinky zamrznout v čase. Šum se objevuje i při slunečném počasí.
Snímky pořízené s Doogee DG280 Leo
Schválně jsem fotil jednu scenérii za jasného i oblačného dne, jestli to na Leo udělá dojem. Výsledek byl podobný – zkrátka nedokážu ani při této cenové kategorii nad DG280 zamhouřit oko, když přetře oblohu na bílo při pošmourném dni a při slunečném smíchá dohromady cokoli jen trošku světlejšího.
Video natočené s telefonem
A když už jsme u multimédií, doporučuji co nejdříve vypnout zvukový efekt BesAudEnh, jehož efekty jsou dva: hudba zesílí na úroveň, že i v kanceláři je minimální hlasitost nepříjemná a ekvalizér to s ozvěnou taky přehání.
Konektivita: Existuje, nefunguje
Tuto kapitolu v recenzích většinou přeskakujeme. Opakovat, že telefon telefonuje, navigace naviguje a Bluetooth bluetoothuje by byla nuda a dostupnost LTE si rychle najdete v technických specifikacích.
Jenže použitý MediaTek se pořád ještě nenaučil používat GPS. Rovnou zapomeňte, že si změříte svou odpolední procházku. Možná bych dokázal odpustit, že mi Doogee naměřilo o 700 metrů více na osmikilometrové trase, ale když mi oznámil 11 spálených kalorií za chůzi, musel jsem se ušklíbnout. Navigace zkrátka došla k závěru, že místo dvou hodin loudání jsem hodinu běžel a hodinu se teleportoval.
Byl bych rád, kdyby aspoň Wi-Fi fungovala bezchybně, ale nebylo mi souzeno: stát tři metry od routeru s přímou viditelností a v náhodných intervalech sabotovat veškeré pokusy o spojení je neskonale frustrující. Koukáte na stavovou ikonu, plný signál a v prohlížeči se ani nepřihlásíte ke svému účtu. A když ano, pokusí se Leo zobrazit homepage, která ukáže maximálně error.
Závěr a zhodnocení: Za ty problémy Doogee nestojí
Doogee Leo dobře vypadá. Přiznávám, gumový kryt mě dostal, líbil se mi a z větší části byl i praktický. Jinak už toto zařízení mnoho plusů do vínku nedostalo. Snad jen ten provoz dvou SIM karet zároveň a paměť dvojnásobná oproti většině konkurence je fajn, tím ale výhody končí.
Největšími překážkami k ovládnutí třídy levných telefonů je displej a systém. Rozlišení nestačí ani k tomu, aby se korektně zobrazovala nastavení systému, nedokážu si proto ani představit, jak bych brouzdal po internetu. Android samotný je možná stabilní, ale jeho funkce ne, takže je raději přestanete používat úplně. A překlad? Tragédie.
Vlastnosti telefonu jsou účelově nastavené tak, aby vytvořily kladný dojem v obchodě při prvním vyzkoušení. Hned po příchodu domů se začnou projevovat negativa. Ne vždy se jedná o chyby, spíše bych použil slovo nedodělky, každopádně lepší, než první dojem, už Leo nikdy vytvořit zřejmě nedokáže.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |